Sterren kijken met een toverlantaren De mensheid heeft al eeuwenlang geprobeerd de bewegingen der hemellichamen na te bootsen VAN ARCHIMEDES TOT ZEISS De grond van het vertrouwen Schort Achttien maanden geëist tegen jachtopziener Ook in andere landen geknoei Paus Joannes XXIII J Italiaanse Meren EEN HEID Landbouwer neergeschoten 17 procent van zaken in derde-landen- schroot klopt niet WMWsïë'- N BEETJE Bezoekt de prachtige EEN LEVENSVERHAAL ZATERDAG 21 FEBRUARI 195» PAGINA 11 Christelijk sociaal beleid GARDAMEER - ISEO-MEER en BRESCIA, de Kunsisiad aan de weg van Milaan naar Veneiië. Inlichtingen NATIONAAL ITALIAANS VERKEERSBUREAU (E.N.I.T. Rokin 52, Amsterdam en alle Reisbureaus Ente Provinciale per il Turismo, BRESCIA. Dikdoenerigevitterige politieman die mis bruik maakt van zijn macht9 Verdediger vraagt vrijspraak De schroot fraude Dr. H. Bosman hoogleraar ÜÜÜI „Troilus en Cressida" naar Parijs IMPORT TEM Lyh.- ÖPËSIW Laurence Housman overleden t)r. J. J. Raimond jr. bij de ingenieuze „toverlantaren" van Zeiss, waarmede de sterrenhemel natuurgetrouw geprojec teerd kan worden. De cylinder, waar de directeur van het Haagse planetarium naar wijst, bevat een aantal gecompli ceerde projectoren, waarmede de bewegingen van zon, maan en planeten worden weergegeven. Op de ronde kogel zijn een aantal projectoren aangebracht voor de sterren, 31 in getal voor de vaste sterren, elf voor de Melkweg. De kleine kogel links bovenaan maakt het mogelijk een gradenindeling mee te projecteren. hemel een ronde sfeer moest zijn, draaiend rond de aarde, die er het mid delpunt van was. In afbeeldingen uit la tere tijd stelt men dit voor door een ron de bol, die door Atlas wordt gedragen. Op de hemelglobe van Farnese uit omstreeks 70 v. Chr. staan de sterren beelden afgebeeld: alle figuren lijken naar het midden van de bol te kijken. Dit correspondeerde aan de opvat ting, dat de mythologische figuren in de sterrenbeelden op de aarde neer ke ken. De eerste sterrenglobe is in een steeds verbeterde versie de eeuwen door gebruikt. Niet slechts voor didac tische doeleinden. Ook de astronoom (vroeger vaak astroloog) behielp er zich mee. De dagelijkse op- en onder gang van de sterren kan men er duide lijk mee nabootsen. Daartoe heeft men de globe slechts draaibaar te bevesti gen; de posities der sterren verande ren nauwelijks. De beweging van pla neten, maan en zon verandert evenwel voortdurend ten opzichte van de ster ren. Zij laat zich dus niet op een ster renglobe aangeven. (Vervolg van pagina 1) pen, Nu moge er in vertrekpunt en uit eindelijke doelstelling nog zo'n verschil van inzicht bestaan, de concrete vorm waarin een wet of regeling tenslotte in ons Staatsblad komt zal zeer dik wijls de invloed vertonen van de ver schillende opvattingen der verschillen de groeperingen, die aan de totstand koming hebben meegewerkt. Nu is dat een situatie, welke wij in de gegeven verhoudingen, onze democratie als een onwaardeerbaar goed beseffend, heb ben te aanvaarden. Tot op zekere hoog te. En daar gaat het nu juist om. Ons beperkend tot de twee politie ke groeperingen, die tezamen 2/3 deel van het Nederlandse kiezerscorps rond zich verenigden, me nen we te mogen stellen, dat de keuze gaat tussen een maatschappij op demo- cratisch-socialistische grondslag of een op de grondslagen van de christelijke zedenleer. Men houde in het oog, dat christendom en katholiek-staatkundige organisatie niet mogen worden vereen zelvigd, maar Christus heeft, als wij dat zo mogen zeggen, enkele heipalen in de grond geslagen, waarop 't gebouw \an een goed geharmoniseerde mense- jijke samenleving uitsluitend kan en kon worden gegrondvest. Deze „heipa len" noemen we ook in onze dagen nog de wet van de naastenliefde, de wet ook van de rechtvaardigheid. Er is in de loop van de historie vaak tegen deze wetten gezondigd, maar men mag dat uiteraard niet het christendom, wel de christe nen verwijten. Telkens, wanneer dat gebeurde, betekende het een afwijken, van het christendom. En elk surrogaat, dat als plaatsvervangende idee van de christelijke gedachte werd gepropa geerd, liep tenslotte uit in ellende en maatschappelijke chaos. Onverkort handhaafde de Kerk, als men de gang der historie in haar ge heel overziet, de Goddelijke heilsleer ook met betrekking tot de maatschap pelijke verhoudingen. Pausen, kerkva ders, boetepredikers namen telkens op nieuw de maatschappelijke verhoudin gen en bijzonder daarin de waardigh' :d van de arbeid tot voorwerp van hun leidinggevend en vermanend woord. En telkens opnieuw werden de leken op geroepen, om zich als volledige chris tenen in de gemeenschap te gedra gen. Welnu, een van de vormen, waarin de leken in Nederland antwoord hebben gegeven op deze oproep, is het bunde len van de krachten, op dat zo speci ale terrein van de staatkunde, opdat Christus' leer ook zo volledig mogelijk m wetgeving en bestuur bepalend wor de. Hiermee zijn natuurlijk niet al die ka tholieke leken tot 100 pet christenen ge bombardeerd maar omdat zij uitgaan Van en steeds rekening willen houden Piet deze heilsleer, ligt daar in ieder geval een veel grotere zekerheid, dat de Ijjn van hun praktisch handelen in Overeenstemming zal blijven met de christelijke zedenleer dan waar ook. En dis men daar nu een praktisch bewijs Voor wenst, dan is het goed uit de jong ste sociale historie te wijzen op een dantal officiële documenten zoals Re turn Novarum en Quadragesimo Anno, alsook verschillende bisschoppelijke brieven in Nederland, betrekking heb bende op het sociale vraagstuk en de jfaatschappelijke verhoudingen. Men tteft overal dezelfde hoofdlijn aan. Men hoefde niet telkens af te buigen en Van principieel uitgangspunt te veran deren. Men kan beginsel- en werkpro- Stam met name van de K.V.P. rustig met deze officiële documenten verge- hjken. Geheel anders staat het met de socia listische beweging, ook al geloven wij heus wel, dat ook daar uit goede men- ï®hjke overwegingen wordt gehandeld. |ïet socialisme van een halve eeuw ge iden bestaat niet meer. Dat socialis me van „eigendom is diefstal", van godsdienst is opium voor het volk", jhh het gebroken geweertje, van het du"nationalisme, het is geheel ver benen. Wat eens bejubeld beginsel was Wpeen nu haast vergeten historie. En VonT-fi™ ook in onze dagen nog een Z ""durend omzwaaien, zowel van het lefd ..eginsel als van de praktische be- hood iVertrouwen ontvangen is ^zakelijk en onmisbaar voor een be- VertJ. er' maar vertrouwen bezitten, voor dUWen geven is even onmisbaar rect ae grote massa, die slechts indi- nether,arV,het besturend werk kan deel- is <3e Pe grond van het vertrouwen beginsel en waardevastheid van het Het met grote zorg geconstrueerde en bijzonder ingewikkelde instru ment, dat staat opgesteld in de koepel op het dak van het gebouw van de Haagse Courant, is in staat de sterrenhemel met alle optredende ver schijnselen op een welhaast perfecte wijze aan de toeschouwer voor te tove ren. Het instrument, dat het hoofdbe standdeel van het Zeiss-Planetarium is, is eigenlijk ook een toverlantaarn. Maar de ingenieurs van de Zeissfabrie- ken wisten hun toverlantaren kunstig te bouwen: wanneer bij een voorstelling in het planetarium de sterrenhemel aan de binnenzijde van de koepel (het projectie scherm) verschijnt ervaart de toeschou wer nauwelijks dat hij slechts een imi tatie-sterrenhemel ziet. Bepaalde onder delen van de projector kan men geheel automatisch doen bewegen. Hierdoor wordt het beeld tot leven gewekt: de toeschouwer ziet de sterren op- en on dergaan, hij kan de schijnbaar onregel matige gang van de planeten tussen de sterren volgen en bovendien een groot aantal andere verschijnselen zich zien afspelen. Over geheel de wereld zijn op het ogenblik gelijksoortige planeta ria te vinden. Het instrument in Den Haag behoort tot de eerste die werden vervaardigd. Vandaag viert het Haagse Planetarium het 25-jarig bestaan. Zijn directeur dr. J. Rai mond Jr., die van de oprichting af aan het Zeiss-Planetarium in Den Haag verbonden is geweest, deelt persoonlijk in dit jubileum. Talrijke voorbeelden in de histo rie maken duidelijk dat geen nieuwe ge dachte de ingenieurs van Zeiss be zielde toen zij de ideeën van dr. ing. Bauersfeld uit gingen werken. Hem had een instrument voor ogen gestaan, dat de sterrenhemel, van de aarde gezien, zo getrouw mogelijk zou weergeven. Het Zeiss-Planetarium is daar een perfec te uitvoering van. Alias en de sterrenhemel Oude tijden zagen de zon niet als middelpunt van ons planetenstelsel. De ware toestand en plaats van de sterren aan de hemel waren evenmin bekend. Men had er een mythologische voor stelling van. Aanvankelijk dacht men zich het uitspansel als een plat vlak, ge dragen door een reus. Anaximander kwam tot de overtuiging dat de sterren- Archimedes' planetarium Archimedes schijnt het eerste echte planetarium te hebben geconstrueerd, waarbij ook de beweging van de pla neten werd vertoond. Zijn instrument bestaat niet meer. Wel weten we, dat het door Marcellus bij de verovering van Syracuse werd buitgemaakt en naar Rome gebracht. Daar werd het weer opgesteld en gedemonstreerd zo als uit een vers van Ovidius is te le zen. Waarschijnlijk hebben er meer in strumenten van die aard bestaan. Bij bergingspogingen van een Grieks schip, dat in de oudheid in de Middellandse zee was vergaan, schijnt men enige on derdelen te hebben gevonden, die van een planetarium afkomstig kunnen zijn. In een bol Deze sterrenglobes bekeek men van buitenaf. Men kreeg dus eigenlijk een spiegelbeeld van de sterrenhemel. Om dit te vermijden, liet Frederik van Hol- stein een grote ronde koperen kogel ma ken met een doorsnede van bijna vier en een halve meter. De binnenkant daar van beschilderde hij met de sterren en sterrenbeelden. De kogel, die ruim drie ton woog, kon door waterkracht ronddraaien. Tien personen konden te gelijk van binnen uit het draaien van de sterrenhemel waarnemen. Dit „Stel- larium" was nog geen planetarium in de eigenlijke zin van het woord: de be weging van de planeten kon ook hier niet vertoond worden. Een verbetering voerde in 1758 Roger Long uit in Cam bridge. Hjj vervaardigde een soortgelij ke kogel maar gaf de sterren aan door grotere en kleinere gaten in de wand. Zo kon hij de toeschouwer binnen in de onverlichte bol heldere en minder hel dere sterren vertonen. Nog in het begin van deze eeuw werd in Amerika een soortgelijke holle hemelglobe gemaakt. Ook in Jena, de latere geboortestad van het Zeiss-Planetarium, werd in 1699 een holle sterrenglobe gemaakt. Deze realistische uitbeelding van de sterren aan de nachtelijke hemel was een ver betering. Maar het bleef onmogelijk om de bewegingen van de planeten af te beelden. In Franeker Met Copernicus komt het inzicht dat de zon het centrale lichaam van ons pla netenstelsel is. Een ruimtelijke voor stelling van de bewegingen van de pla neten kan men nu wel maken. In Fra neker kennen we het kunstige planeta rium, door Eise Eisinga ontworpen en gebouwd. Daarin bewegen de planeten (de zes toen bekende althans) in ronde banen om de zon heen. Toch levert dit nog geen duidelijke voorstelling van de baan der planeten tussen de sterren, zo als men die op aarde waarneemt. Zeiss' perfectie Het Zeiss-planetarium doet dit wel. Een mooiere kunstmatige weergave van de sterrenhemel is nauwelijks denkbaar. Hier ziet men de planeten, zoals men die aan de werkelijke hemel waar neemt. Bovendien kunnen allerlei an dere verschijnselen aan de hemel wor den geïmiteerd, zonsverduisteringen bij voorbeeld, noorderlicht en vallende ster ren. De mogelijkheden beperkten zich overigens niet tot het heden. Het in strument kan ook de sterrenhemel, zo als die er over bijvoorbeeld duizend jaar uit zal zien, vertonen, en ook kan de sterrenhemel zoals ze honderden ja ren geleden was voor de toeschouwer zichtbaar worden gemaakt. Voor velen is een bezoek aan het Zeiss-planetarium het begin geweest van een blijvende belangstelling voor de sterrenkunde. Het is duidelijk, dat daarbij niet alleen het prachtige instru ment, maar ook de boeiende explica tie van dr. Raimond een grote rol speelt. S. L. TH. J. v. AGT Ik heb vernomen, dat een van de grote warenhuizen een schort, speciaal voor mannen vervaardigd, adver teert. Nóg heb ik het kle dingstuk niet met eigen ogen aanschouwd, maar ik ben wel van plan het aan te schaffen. Ongezien. Ik wil een schort. Een mannen- schort. Er schort mij nog slechts een schort. En ik zal het ding aantrekken ook. Ik zal, als ik thuiskom, tegen mijn vrouw zeggen: „Waar is mijn schort" En als zij er dan mee komt aandraven, gesp ik haar om de schort dan en ga in een luie stoel een sigaar liggen roken en een borrel drinken. Mij vrouw zal roepen: „Mors nou niet meteen as op die mooie, nieuwe schort". En ik antwoord: „Nee hoor, ik zal wel uitkijken. Ik ben er véél te zuinig mee. Als ik je straks kom helpen afwassen doe ik 'm wel af". Maar mijn vrouw zegt: „Nee, hou 'm nou maar eens lekker aan vanavond. Afwassen doe ik wel alleen". Ja, ik wil een schort. Een schort, die nóg witter is dan de witste schort van mijn buurvrouw. Advertentie De jachtopziener is ten laste gelegd in de nacht van 11 op 12 februari van het vorig jaar, in de mening verkerend met een stroper te doen te hebben, de 26-jarige landbouwer C. H. J. Heitink met een pistoolschot te hebben gedood. Verdachte wilde H„ die over het fiets pad door het bos van „Slangenburg" bij Doetinchem op de fiets naar huis terugkeerde, aanhouden, doch de land bouwer vertrouwde het bevel: „Halt, politie" niet en reed door na de jacht- Na afloop van een heden in Luxemburg riteit definitief haar standpunt bepalen. Wat gehouden vergadering van de commissie het derde-landen-schroot betreft (het gaat van de interne markt van het Europese hier om 1,9 miljard ton) herinnerde spreker Parlement heeft het Nederlandse lid Kort hals op een persconferentie enige mede delingen gedaan met betrekking tot de schrootfraude, welke een belangrijk punt op de agenda vormde. Bij het schrootbureau heeft het ontbroken aan doeltreffende samenwerking tussen het bureau in Brussel, de regionale bureaus en de verevenings-kas zelf. Men had dienen te begrijpen, aldus spreker, dat de schroot- handel mogelijkheden in zich draagt van oneerlijke praktijken, en men had er voor moeten zorgen, dat de organisatie zo solide mogelijk was. In de tweede plaats moet gezegd worden, dat het onderzoek, dat door een Zwitsers accountantsbureau wordt ver richt, niet kan steunen op een uitermate goede administratie en het daarom nog ge ruime tijd zal duren voordat een oordeel geveld zal kunnen worden. Er ontbrak een aantal documenten van bepaalde transacties. De Hoge Autoriteit heeft het mogelijk ge maakt voor de betrokken partijen tot eind 1960 alsnog de ontbrekende documenten te overleggen. Na dit tijdstip zal de Hoge Auto- eraan, dat 17 procent van de zaken niet klopt. De Hoge Autoriteit heeft inmiddels de vertegenwoordigers van alle zes landen ver zocht toe te zien op hetgeen met betrekking tot het schroot in hun land gebeurt. De fraude beperkt zich namelijk niet tot Nederland, doch doet zich ook in andere landen voor. Het curatorium van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg heeft met ingang van 1 maart a.s. dr. H. W. J. Bosman benoemd tot gewoon hoogleraar met leeropdracht geld: kre diet- en bankwezen. Dr. Bosman vervul de deze opdracht voordien als lector. door mgr. ALBERTO CIOVANETTI (vertaling van Hugo van der Heijden pr.) zetelde WnS.een Kapucijn en van de H. Stoel en van het pres- te Sofia. Dit vicariaat telde tige, dat zij in de wereld genoot ongeveer 22.000 katholieken, die en dit was relatief belangrijker dan met talrijke kerken, kapellen en het gering aantal katholieken. Of- kloosters m de diaspora leefden, schoon Roncalli geen diplomaat Er waren 20 saeculiere priesters, was in strikte zin, heeft hij in deze 48 paters en 132 vrouwelijke reli- periode, die voor de kroon en het gieuzen, die zich wijdden aan het land zo dramatisch was, ontelbare onderwijs, verpleging in ziekenhui- malen contact gehad met de tsaar zen„eï? ook weeshuizen verzorgden en met regeringspersonen, en vol- te Sofia, Plovdiv, Burgas, Yambol gens Vaticaanse gegevens muntte en elders. De katholieken van de hij uit in scherpzinnigheid en diplo- Latijnse ritus hadden 10 lagere matieke hoffelijkheid! scholen en 8 gymnasia, elk met Tezelfder tijd volbracht hij een ongeveer 1000 leerlingen. andere taak, hem door de H. Stoel In het» bisdom Nicopolis telde toevertrouwd, namelijk het hernoe men 16 kerken voor ongeveer digen en doen opleven van het ka- 18.000 gelovigen. Dit bisdom had tholieke volk, vooral van de Ooster— 18 lagere scholen met 2000 scholie- se ritus, dat na de eerste wereld- ren, daarenboven 4 middelbare oorlog door een stroom van vluch- scholen met 1200 leerlingen. telingen uit Macedonië en Thracië VeÜoo? ,WaI6r ier in B"lgaürije zeer in aantal was toegenomen. Hij nog 4000 katholieken van de By- voerde moderne vormen van apos- zantijnse ritus. In 1923 had de H. tolaat in, vooral de katholieke ac- Stoel hun een apostolisch admini- tie, het actief deelnemen van het strator gegeven. Hij had onder zijn lekenapostolaat aan de hiërarchie jurisdictie 9 kerken, 8 kapellen, 5 Met zachte hand roeide hij enige staatsscholen en enkele bijzondere ingeslopen misbruiken uit ver scholen met 10 onderwijzers en 27 hoogde de waarde van de katho- mannelijke en vrouwelijke religi- lieke scholen, bestudeerde de euzen. Assumptionisten, Resurrec- kwestie van de gemengde huwelij- tionisten en Conventuelen van de ken tussen katholieken en ortho- Oosterse ritus waren de saeculieren doxen. Heel bijzonder heeft hij zijn huldigen van de Byzantijnse ritus behulp- gezag als vertegenwoordiger van ting van een seminarie. Op zijn ïni- zaam bij de zielzorg in dit diaspo- de paus laten gelden ter verster- Vier dagen later maakte aarts- tiatief en door zijn taktische voort- ragebied. king van de banden tussen de ka- bisschop Roncalli zijn opwachting varendheid werd enkele jaren la- In die tijd waren er dus onge- tholieken van de beide riten. bij de Bulgaarse tsaar Boris, met ter dit seminarie geopend Ook veer 45.000 katholieken tegenover Daags na zijn aankomst te Sofia wie hij een langdurig gesprek had. stond de noodzakelijkheid van het zes miljoen orthodoxen m Bulgarije, assisteerde hij al vanaf een troon Hierna begon hij beleefdheidsbe- katholiek onderwijs voortdurend Wie echter de draagwijdte van de buiten de ïkonostase bij een plech- zoeken af te leggen bij de minister voor zijn geest Derhalve coördi taak, aan mgr. Roncalli toever- tig gezongen mis in de Byzantijnse van buitenlandse zaken en andere neerde en leidde hij de Doeineen trouwd, zou afmeten aan dit ge- ritus. Na de plechtigheid maakte autoriteiten. Van toen af begon hij van de drie Bulgaarse bisschoppen ring aantal katholieken, vergist hij van de gelegenheid gebruik om met zijn apostolische visitaties. Hij om te ontkomen aan de bedreiging 21 aT r v, t i met zijn ontwapenende gemoedelijk- had hierbij niet de wind in de zei- van een vijandige regering die de Als apostolisch visitator en later heid het eerste contact op te ne- len. Op de eerste plaats was zijn katholieke opvoedingsinstituten wil- als apostolisch delegaat was hij in men met vele priesters en leken, speciale zorg de bestudering van de nationaliseren Bulgarije de vertegenwoordiger die gekomen waren om de verte- methoden voor een betere opleiding fWordt vervolgd) Een foto uit 1925, toen mgr. Roncalli juist benoemd was tot apostolisch visi tator voor Bulga rije. RechtsDom Constantinus M. Bosschaertsdie mgr. Roncalli op diens visitatiereis als secretaris ter zijde stond. genwoordiger van de H. Vader te van de clerus. Het voornaamste probleem hiervan was de oprich- De Nederlandse Toneelmanifestatie" zal Shakespeare's stuk „Troilus en Cres sida" dat voor het Holland-Festival in studie wordt genomen, ook opvoeren in het „Théatre des Nations" te Parijs en wel op 12 en 13 juli. Het was eerst de bedoeling dat het stuk in Parijs vier keer zou worden opgevoerd, maar door het grote aantal voorstellingen in eigen land moet het bij twee keer blijven, zo vernemen wij van het Nederlands Cen trum van het Internationaal Theater instituut. De procurepr-generaal bij het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist tegen een 59-jarige jachtop ziener uit Wisch (buurtschap Westendorp) wegens voorwaardelijke opzet tot doodslag. De procureur-generaal vroeg vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Arnhem, die verdachte had vrijgesproken, nadat de officier van justitie tien maanden gevangenisstraf had geëist wegens dood door schuld. Evenals de officier eiste de procureur-generaal als bijkomende straf ontzegging van het recht een ambt te bekleden bij de politie of de reserve- politie voor de tijd van vijf jaar. opziener een stomp op het oog te heb ben gegeven. De jachtopziener zegt waarschuwingsschoten in de lucht te hebben willen afvuren. Het resultaat was echter, dat een van de twee scho ten de wielrijder dodelijk in de hals trof. Donderdag was met de behandeling van deze zaak in hoger beroep reeds begonnen, doch wegens het vergevor derde uur moest, zij gisteren worden voortgezet. De procureur-generaal noemde ver dachte in zijn requisitoir een „dik doenerige, vitterige politieman", die gaarne van zijn macht misbruik maakt om schrik aan te jagen. In zijn jeugd heeft hij eens blijk gegeven van zijn wrede aard door een koe de staart af te snijden en nog niet zo lang ge leden liet hij een door hem aangescho ten hond jankend in het bos liggen. Niets wees er op, aldus de procureur- generaal, dat de nachtelijke fietser een stroper kon zijn. Hij droeg geen wapens, geen zak of tas en reed met een behoorlijk verlichte fiets op een openbaar fietspad. Het had ook een geestelijke kunnen zijn, terugkerend van ziekenbezoek. Toch wierp de jachtopziener zijn fiets aan de kant en zette zich schrap om de wielrijder aan te houden. Toen de fietser vaart minderde na het bevel en blijkbaar af wilde stap pen, beging verdachte de fout de jon geman met de arm te willen tegen houden. Het was dus begrijpelijk, dat de landbouwer geschrokken van zich afsloeg. Er waren in de buurt pas roofovervallen gepleegd. Die klap kwam de jachtopziener volgens de pro cureur-generaal volkomen toe. Hij had die aan zichzelf te wijten. In plaats van zijn fiets te pakken en de man achterna te rijden werd hij woedend en begon met zijn niet op veilig staand vuurwapen te schieten. Dat hjj loodrecht in de lucht zou hebben geschoten was volgens de pro cureur-generaal onaannemelijk en het staat vast, dat de kogel niet heeft ge- ricochetteerd. Voorwaardelijke opzet tot doodslag, aldus de procureur-gene raal, is wettig en overtuigend bewe zen. Verdachte had als scherpschutter kunnen weten, dat hij de wielrijder onder deze omstandigheden dodelijk zou kunnen treffen. Met de gronden, waarop de rechtbank de vrijspraak ba seerde, kon de procureur-generaal zich allerminst verenigen. De manier, waar op verdachte als niet kenbaar zijnde politieman de wielrijder wilde aanhou den was schandelijk. Het was ook meer dan grove schuld, het was doodslag. Grove schuld, zoals de officier bij de rechtbank aannam, berust nog altijd op een vergissing en het schot, dat verdachte loste was geen noodlottig schot, maar een afschuwelijk schot. Hij had stilstaand loodrecht in de lucht kunnen schieten, als hij een waarschu wingsschot had willen geven. Doch zelfs voor een waarschuwingsschot, zelfs op een stroper, zou in dit geval geen aan leiding zijn geweest. De raadsman vroeg begrip voor de omstandigheden, waarin een een voudig politieman als verdachte zich geplaatst ziet in een nachtelijk bos met voortdurend gevaar voor gewa pende stropers. Op de fiets had ook een figuur kunnen zitten, die betrok ken was geweest bij een kippendief stal, een roofoverval, afgezien nog van stroperij. Het zou hem dan zeer zwaar zijn aangerekend, als hij zo iemand die hem bovendien een stomp had gegeven had laten wegrijden. Dat hij gerechtigd was een waarschu wingsschot te lossen, heeft de recht bank reeds erkend. Pleiter achtte voorwaardelijke opzet tot doodslag in geen enkele verhouding tot de daad van verdachte. We staan voor een raadsel, hoe een als waar schuwingsschot bedoeld schot de vluch teling heeft kunnen treffen. Evenals de rechtbank nam de raadsman aan, dat verdachte na de stomp duizelig was geworden en niet de beschikking had over zijn anders zo zekere hand. Het was inderdaad beter geweest, dat ver dachte onder deze omstandigheden niet had geschoten. Doch hij moest snel handelen. Voor het overige zijn de instructies voor jachtopzieners terzake allerminst duidelijk. De verdediger be riep zich op de conclusies van de reent- bank en vroeg bevestiging van het vrij sprekende vonnis. Uitspraak 5 maart. IMPORT STEEN KOOIT IMPORT STEEN KOOL (NADRUK VERBODEN) De Britse auteur en toneelschrijver Laurence Housman. die vooral bekend is geworden door het toneelstuk „Vic toria Regina" een kroniek van het leven van koningin Victoria is vrij dag in de ouderdom van 93 jaar te Bath overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 11