FILMJOURNAAL The naked and the dead mm Stichting Haarlem-Noord heeft weer vele plannen W ereldkampioenschappen wielrennen te Zandvoort Boeiend piano-recital door Willem Andriessen Zestig jaar opticiën I Gigi JtP«f Frenchie van de rode engel Reprises en prolongatie „Bezinnings- pauzes" in de Vleeshal K.Y.P.-jongeren- appèl Gemeente zal onder hoogspanning moeten werken „GELOOF EN WETENSCHAP" pagina t Lido Haarlem e.o. Films: IN HET GELID Jubilaris bij G.E.B. Rembrandt Roxy Interkerkelijk initiatief 1 maart te Haarlem Boekenweek-avond r.-k. leeszaal HELPT ECHT! „Het Witte Paard" Rijks Automobiel Cen trale gaat verhuizen N.Z.H. organiseert rondritten H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Collecte voor de K.V.P. ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 Diversen Apotheken en dokters- rliensten SANTPOORT OVERVEEN Biljarten, eerste klas libre district Haarlem VICTOR HUGO- Surprise 27 ct VICTOR HUGO- Inclusief 22 ct Afscheid dr. I. van der Velde als inspecteur L.O. WASSERIJ DUYN HERWONNEN LEVENS- KRACHT Nauwere samenwerking met vakgroepen Burgerlijke Stand Haarlem Nieuw garagecomplex aa" Nijverheidsweg in W aarderpolder Damnieuws van V.K.D. CINEMA PALACE: De reis om de wereld in tachtig dagen, a. 1.; 2, 7.30 uur. FKANS HALS: Ontsnapt van het duivels eiland. 14 jaar: 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: De naakten en de doden, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Tramlijn begeerte, 18 J.: 2, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. wo.: Jane Eyre, 14 j.: 2 en 8 u. Do.: The robe, 18 j.; 2 en 8 uur. MINERVA: T.m. zo.: Jailhouse Rock, 14 J.; 8.15 uur. Zo. 2, 4.15 uur. Do.: Never say good-bye, 14 j.; 8.15 uur. REMBRANDT: Gigi, str. volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Frenchie van de rode engel, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. V.a. ma.: Het zwarte schild, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Een vrouw wist te veel, 18 jaar; Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 21 februari Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater speelt „Het Koffiehuis" onder regie van Cruys Voorbergh. Carlo Goldini is de auteur van het stuk. Bakenesserkerk, 8 uur: Concert door een Russisch Kerkkoor, studenten van het Orthodox-theologisch Instituut te Parijs. Zondag 22 februari Concertgebouw, Amsterdam, 2.30 uur: Uit voering van de Johannes Passion voor niet- Amsterdammers. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater iret Carlo Goldini's „Het Koffiehuis". Re gie: Cruys Voorbergh. Maandag 23 februari Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: Heemsteeds Amateur Toneel met „De vleer muis". Schouwburg, 10.30 en 2 uur: Pantomime- theater yoor lagere scholen. Remonstrantsekerk, 8.15 uur: Concert door Die Haerlemsche Musyckcamer. Frans Halsmuseum, 8 uur: Bloemen en tuinen, lezing VU. Brinkmann, 8 uur: De betekenis van Marx ln de hedendaagse wereld, lezing G. en W. Brinkmann, 9 uur: De actuele wereld politiek, lezing G. en W. Brinkmann, 8 uur: De moeder in de op voeding. lezing Ver. voor Pedagogiek. L. Costerlyceum, 8 uur: De jeugd van nu, lezing Haarlemse raad voor de jeugd. Bloemenheuvel, Overveen, 8 uur: Buurt- ver. Overveen; o.a. lezing over De bleke- rijen in de geschiedenis van Bloemendaal. Haarlem Apotheken: Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956; Remmers, Kruis straat 6, tel. 10354; 't Gildehuys, Koningin neweg 3, tel. 12038. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts, belle men fa. Mathot, tel. 11990. Tandarts: J. v. d. Wal. Schotersingel 137, Haarlem, tel. 16293. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Ziekenvervoer: GGD. tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, Haarlem, tel. 21400. Dierenarts: J. Beyers, Raamsingel 28, Haarlem, tel. 13164. Aerdenhout Apotheek: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 162, Aerdenhout, tel. 26772. Doktersdienst: J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 26035. Heemstede Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: J. Laeijendecker, Raad huisplein 9. tel. 38103; J. van Luin, Bron- steeweg 76, tel. 34445. Bloemendaal Apotheek: Bloemendaaise Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, tel. 34003. Overveen Apotheek: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: J. Hollander, Zijlweg 17, tel. 11431. Zandvoori Apotheek: Kerkhoven, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: P. Vijlbrief, Hogeweg 43, tel. 3355. Bennebroek Doktersdienst: G. Manschot, Rijksstraat weg 34, tel. 430. Wijkverpleging: W. Stuiver, Eikenlaan 1, tel. 618. Santpoort Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153 Santpoort, tel. 02560-8570. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 02560-8284, en Bloemendaaise apotheek, Bioemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 02500-22181. N.A.S.: Blommestijn, De Lange, Fij- en, Burmann, Hofmijster, H. v. Rooijen, Zegers, Bottelier, Schouten, Smulders, Limburg. (D.E.C. thuis). Velsen: A. Kaasenbrood; J.v: Bug- num, L. Boon; G. Spanjaard, J. Bak- kum, W. Schoorl; P. Wittebrood, A. Hijnen, J. Hoogzaad, C. Graman, J. v. Schagen. Dinsdag 24 februari zal de heer Jac. Scheelings, voorman-fitter bjj het Ge meentelijk Energie Bedrijf, wonende Indischestraat 142, de dag herdenken dat hij to jaai geleden in overheids' dienst trad. De jubilaris is ook bekend als voetballer; tot voor kort speelde hij in het zaterdagmiddagelftal van de 'W. Tweede Jeugd. Lido vertoont deze week de film The naked and the dead, naar de roman Van Mailer. Raoul Wath is er de maker van. Hij heeft heel veel weggelaten van wat de roman vertelt en hier en daar ook de functies van de personages aan getast. Tenslotte is er een film overge bleven, die veel lijkt op andere oorlogs films, waarin de strijd op de eilanden in de Stille Oceaan wordt vervuld met de bekende motieven van heldenmoed, onderlinge onenigheid, angst, onbe trouwbaarheid, egoïsme enz. De film is voor volwassenen. Naar de roman Gigi van Colette is een film gemaakt, die min of meer als operette is uitgevallen. Hoofdrol is het meisje Gigi dat in de wufte sfeer van Parjjs omstreeks 1900 wordt opgevoed, niettemin met allerlei kopzorgjes van haar oma en haar tante. Zij leert een rijke, jonge, vervelende graaf kennen en aan het einde van de romance wenkt een ordentelijk huwelijk. Een van de grappenmakers in de film is Maurice Chevalier, die als steeds niets meer dan Maurice Chevalier is, een oude kpaap, die nog altijd met wellust terug denkt aan de erotiek van zijn jeugd. De film, die de roman wel wat tekort doet, is voor strikt volwassenen in Rem brandt. Het is gewoon verbazingwekkend wat er allemaal kan gebeuren als een vrouw een ,,gok-tent" opent. In Roxy kunt u dat zien. Frenchie, een frêle dame uit New Orleans, trekt naar een rustiek plaatsj i in het hartje van de Far-West. Het is een heel dapper meiske, maar dat moet ook wel, want zij komt haar vader wreken; die is vijftien jaar ge leden vermoord. Maar wat gebeurt er? Er komt een man die vroeger sheriff is geweest. Het kan moeilijk anders, hij rekent met de moordenaar af en krijgt Frenchie. Het heeft wel een hele tijd geduurd, maar het gebeurt dan toch. En de burgemeester van het plaatsje zal er ook geen spijt van hebben, want ook voor hem zit er een huwelijk in. Dat al les kan men gaan zien in de film Fren chie, van de rode engel". Veertien jaar. Vanaf maandag kunnen veertien-ja rigen en ouderen enige tijd verwijlen in lang vervlogen tijden. Onder de titel ,,Het Zwarte Schild" draait dan een film die zich afspeelt in de mid deleeuwen. Tony Curtis is een kwieke jonge boerenzoon, die het zover weet te schoppen, dat hij de dapperste rid der van Engeland genoemd werd. En dat allemaal in fraaie kleuren. Cinema Palace houdt de vertoning van „De reis om de wereld in tachtig dagen" ook de zesde week nog vol. Voor alle leeftijden. Voor 18-jarigen draait Luxor tot en met morgenavond „Tram lijn Begeerte". Vanaf maandag tot en met woensdag wordt hier „Jane Eyre" vertoond, eveneens voor 18-jarigen en donderdag draait voor alle leeftijden „De mantel". Minerva heeft tot en met morganavond Elvis Presley in huis ge haald met „Jailhouse Rock". 14 jaar. Morgenmiddag wordt de klucht „Je bent nooit te jong" vertoond. Alle leef tijden. Donderdagavond draait de speel film „Never say good-bye". 14 jaar. Studio heeft de oude Hitchcock-film „Een vrouw wist te veel" weer voor de dag gehaald. 18 jaar. Frans Hals ten slotte draait „Ontsnapt van het Duivels eiland", ook al een oude bekende. 14 jaar. Advertentie TE KOOP leeg te aan vaarden Santpoort (gem. Velsen) een riant ge legen vrijstaande villa aan de VINKEN- BAAN, oppervlakte 1690 m2, centrale verwarming oliestook. Overveen (gem. Bloemendaal)' een zeer solide herenhuis aan de BLOEMEN- DAALSEWEG, indeling: kamer en suite met serre, 6 slaapkamers, grote moderne badkamer, centrale verwarming olie- stook, warm en koud water op alle slaapkamers. D. L. M. Smit, makelaars, Kruisstraat 9, Telefoon 14306—13660 (0-2500), nè 6 uur 35544 (0-2500). In hotel ,,'t Hof van Holland" aan de Grote Markt in Haarlem wordt van 25 februari tot en met 1 maart het toernooi verspeeld om het kampioenschap van het district Haarlem van de Kon. Ned. Biljart Bond eerste klasse libre. De deel nemers zijn H. Bertholée (BC 1939- Bloemendaal)H. Dekker (BV Duvels hoek), J. de Goede (BC 1939-Bloemen- daal(, R. de Haas (BV Excelsior), M. Heiligenberg (BV DES), N. Kiekens (Bi' Excelsior), M. van Kuppeveld (BV Brinkmann) en J. Sakkers (BV Schei- wijk). De leiding van het toernooi is in handen van de BC Hof van Holland, De partijen hebben een lengte van 200 caramboles. Advertentie VICTOR HUGO Elk doosje a 5 stuks voorzien van service-lucifers Het gaat de Stichting Haarlem noord erom, door bijzondere inspanning van de samenwerkende krachten mee te werken aan de geestelijke en lichame lijke gezondheid van de bewoners van Haarlem noord. Hiermee beëindigde de heer Lamsma, voorzitter van deze stichting, zijn inleiding op de jaarver gadering, welke gehouden is in een van de bijgebouwen van de Emanuel- kerk aan de van Egmondstraat. Hij had in deze inleiding het gebrek aan zaalruimte voor zaalsporten nog eens benadrukt en het nut van samen werking tussen gemeentebestuur en Vanaf maandag 2 maart wordt gedu rende vier weken dagelijks in de Vlees hal aan de Groote Markt in Haarlem tussen de middag een „bezinningspau- ze" gehouden op initiatief van ds. N. van Egmond, Hervormd predikant, pa- ter S. Duynstee O.F.M. en ds. H. W. particulieren onderstreept, en daar- Wierda, Gereformeerd predikant. De genoemde geestelijken zullen er steeds een inleiding houden op het thema „Uit zichten", omlijst door muziek. Na af loop is er gelegenheid tot een geza menlijk of persoonlijk gesprek. De Vleeshal gaat elke werkdag open om vijf minuten voor half een. Aan sluitend daarop wordt grammofoonmu- ziek ten gehore gebracht, waarna de voordracht begint, welke om kwart voor een eindigt. Na een kort muzikaal intermezzo is er tot ongeveer een uur gelegenheid tot een gesprek. De initiatiefnemers van de „interker kelijke bezinningspauzes" beogen daar mede „een uitgestoken hand en een wijd open hart" ten opzichte van hun medemensen. Ze stellen zich voor ieder vanuit eigen overtuiging de bezoekers een richting te wijzen naar waar wel licht voor hun uitzicht en zekerheid te vinden is. Het is, zo verklaren ze uit drukkelijk, geen appèl van kerken of groeperingen. De jongerenorganisatie in de KVP in de kringen Haarlem en Amsterdam organiseert op 1 maart 's middags om 2 uur in het St.-Bavogebouw, Smede- straat, Haarlem, een jongerenappèl voor Noord-Holland. Sprekers zijn mr. K. v. Rückevorsel, lid van de Tweede Kamer, mej. J. Knol uit Enschede, kandidate voor de Tweede Kamer, en dr. W. Schuyt, lid van het Europese parlement en van de Tweede Kamer. Dr. I. van der Velde, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Am stelveen zal zaterdagmiddag 28 februari afscheid nemen tijdens een bijeenkomst in „De Burshal" te Hoofddorp, welke om twee uur aanvangt. In het kader van de Boekenweek 1959 organiseert de r.-k. Openbare Lees zaal en Bibliotheek aan de Nieuwe Gracht in Haarlem dinsdag 3 maart een bijeenkomst, waarop de Amsterdamse journalist en letterkundige Fred Tho- mas zal spreken over zijn werk onder het motto „De droom achter de schrijf machine". naast diverse redenen opgesomd, waarom het goed is, dat de stichting opwekkend en coördinerend op kan treden. Er was een lijvig verslag over 1958, op keurige wijze samengesteld door de heer J. H. W. Doornebosch, secretaris van de Stichting, die met de penning meester, de heer H. F. van Halem een hartelijk applaus verwierf. Geen won der overigens, want er is in tegenstel ling tot verleden jaar nog een rond sommetje in kas. De heer Cloeck verzocht de bestuurs leden dit jaar de vakanties zo te wil len regelen, dat ze mede als stimu lans voor de werkcommissies, ook zelf zoveel mogelijk bij de feestelijkheden aanwezig kunnen zijn. Ook nu gaat de stichting weer zomerevenementen or ganiseren. En men is er voor, deze over meer weken te spreiden. Het ligt in de bedoeling om in on geveer de eerste week van augustus weer speedbootraces op het Noorder BuitenSpaarne te houden met buiten landse deelname. Op 18 augustus zal de wielerronde om de wisselbeker van de Stichting eveneens met buitenland se deelname worden verreden. Bespre kingen zullen plaatsvinden om op de Orionweg of mogelijk op het Haarlem- terrein een muzikale taptoe te doen plaats hebben, terwijl met de Sport raad en sportverenigingen contact zal worden opgenomen, om ook dit jaar weer op het Haarlemterrein een sport evenement te krijgen. Als slot zal er wederom een vuur feest zijn, liefst eind augustus, waar bij van de vetpotjes zal worden over- Advertentie Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! Op 16 december 1958 nam de ge meenteraad van Zandvoort in besloten zitting het besluit, medewerking te ver lenen aan de wereld-kampioenschap pen wielrennen-op-de-weg, welke op 15 en 16 augustus te Zandvoort zullen wor den gehouden. Dit was een beginselbe sluit, omdat de raad de gemeentelijke uitgaven daarvoor maximaal op 100.000. heeft gesteld. Als inkomsten welke de gemeenteraad behalve de 20 procent vermakelijkheidsbelasting, een kwart aan de bruto-entrees boven 250.000 de gehele opbrengst der re clames en een derde deel van de ont vangsten wegens televisie-rechten. De K.N.W.U. ging hiermede akkoord. De kosten der gemeente zijn nu nauwkeu rig begroot, zodat de raad thans een definitieve beslissing kan nemen. In hun voorstel aan de raad wijzen B. en W. er op, dat deze wedstrijden van gro te internationale allure ook aan het ge meentelijk bestuursapparaat de hoogste eisen zullen stellen. Een tweetal facto ren springen hierbij in het oog: ten eerste het te verwachten zeer grote aantal bezoekers en ten tweede het feit, dat het niet mogelijk is, het parcours te beperken tot de Burgemeester van Al- phenweg (het auto-circuit). Dit zal een lengte moeten hebben van 10,28 km en zich dan ook over de volle breedte van de badplaats uitstrekken. Start en fi nish zullen plaats hebben voor de tri bunes op het circuit doch het par cours zal zich ook uitstrekken over de Boulevard de Favauge, de Boulevard Paulus Loot tot aan paviljoen „Zuid", Brederodestraat, Marisstraat, Thor- beckestraat, Burgemeester Engelberts- straat. Parallelweg, van Lennepweg en Vondellaan tot ingang circuit. Deze factoren zijn te meer van bete kenis, omdat de wedstrijden zullen plaats vinden op een tijdstip waarop, hoewel het hoog-seizoen voorbij is, de bad plaatsbedrijvigheid in Zandvoort nog zeer groot is. Hieraan zijn ontegenzeg gelijk grote bezwaren verbonden. iZo zal het om organisatorische redenen noodzakelijk zijn om een groot gedeel te van het strand op deze dagen uit sluitend toegankelijk te stellen voor be zoekers van de wedstrijden. Daar het parcours voor een deel door de dorps bebouwing loopt, zullen de bewoners van een groot aantal percelen, alsme de de gasten en andere daarvoor in aanmerking komende personen een be wijs van vrjje doorgang moeten heb ben. Deze bezwaren wegen echter volgens B. en W. niet op tegen de grote voor delen, welke dit grootse evenement voor de gemeente zal opleveren. Deze voordelen liggen hoofdzakelijk op pro pagandistisch terrein: reeds geruime tijd tevoren zal Zandvoort worden ge plaatst in de schijnwerpers van de in ternationale publiciteit. Een effect, dat zijn hoogtepunt zal bereiken op de wed strijddagen. Zandvoort zal dan het voorwerp zijn van pers, radio- en tele visie-activiteit van uit een groot deel van de wereld. De resultaten daarvan zullen in dit jaar, maar ook in latere jaren, aan Zandvoort als badplaats ten goede komen. Teneinde voorts het ongerief voor de bedrijven en neringdoenden zoveel mo gelijk te beperken zullen B. en W. op korte termijn met vertegenwoordigers van de terzake representatieve orga nisaties contact op nemen (en dit tijdens de gehele voorbereiding van de wedstrijden onderhouden) teneinde met de in die kringen levende verlan gens zoveel mogelijk rekening te kun nen houden. Deze besprekingen zullen ook worden benut om de betrokkenen voor zover nog nodig duidelijk te maken hoeveel directe en indirecte voordelen dit evenement voor hen zal kunnen opleveren. Maar ook in financieel opzicht zullen de wereld-kampioenschappen voor de ge meente voordeel kunnen opleveren. B. en W. drukken zich hier enigszins voor zichtig uit, omdat de gemeente terzake verschillende uitgaven zal moeten doen, doch anderzijds zich ook belangrijke in komsten heeft weten te verzekeren, waarvan de grootte uiteraard niet nauwkeurig kan worden geraamd. De gemeente zal een overkapping moeten maken over twee vakken van de stenen tribune op het circuit (kos ten ƒ45.000), het parcours moeten voor zien van 13 kilometer hekwerk 19.000), vijf loopbruggen over het parcours moeten maken 7.000) en verschillende andere werkzaamheden moeten verrichten, waarvan de kosten begroot zijn op 19.000. Met een post van „onvoorzien" van 5000 komt men op een totaal van 95.000. Als blijvend bezit houdt de gemeente dan een over dekte tribune over. De heer John van Eek, de commis saris-generaal van de wereldkampioen schappen raamt de bruto-opbrengst der entrees op tenminste 350.000. De ge meente ontvangt daarvan 60.000 ver makelijkheidsbelasting en 25.000 ex tra uitkering. De reclame zal minstens 20.0000 opbrengen. Totaal-inkomsten dus 105.000, afgezien van het aandeel der gemeente in de televisierechten. De onderhandelingen daaromtrent ver keren nog in het begin-stadium. De ge meenteraad zal a.s. dinsdag over dit voorstel beslissen. geschakeld op lampions en elektrische verlichting, mogelijk zelfs met verlich te bootjes op de vijver en in de Jan Gijzenvaart. Ook wil men bij dit vuur feest de sprookjessfeer een kans trach ten te geven. Het bloemencorso van het Haarlem se Speeltuinverbond van verleden jaar heeft de Stichting en de mensen in noord zo gepakt, dat getracht zal wor den in samenwerking met de speeltui nen ook dit jaar iets dergelijks te or ganiseren. De kans is groot, dat er windhondenrennen zullen worden gehou den en in het najaar een beurs in ten ten. Niet alleen deze programmapunten krijgen dit jaar de aandacht; er zal bovendien gezocht worden naar de mo gelijkheid om ook in de winter het een of ander te organiseren, om de alge mene klacht weggewerkt te krijgen, dat men dan niet weet of de Stichting nog wel bestaat. Het secretariaat zal in het vervolg worden vervuld door de heer A. Wijk huizen, die voor de notulering en de samenstelling van de jaar- en andere verslagen de medewerking van de heer Doornebosch behoudt. In plaats van de heer van Leeuwen werd de heer P. v. d. Geest tot bestuurslid be noemd. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden in groep 1 van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" waren voor Huyboom zeer gunstig. V. Emmerik moest tegen v. d. Spek liet onderspit delven, terwijl Pancras in zijn afgebroken partij tegen Rasing niet best staat. Reeuwijk waagde in zijn partij tegen Huyboom iets te veel en kreeg toen geen kans meer. In groep 2 moest Raaphorst de meerdere in Bteekemolen erkennen, ter wijl v. d. Berg en Chr. Ouddeken nog niet tot een beslissing kwamen. In groep 3 steeg de Bont door twee overwinningen wederom een plaats, ten koste van Baas. die 2X ver loor. De leiders in deze groep behaalden de volle winst, al ging dit niet altijd even gemakkelijk. De uitslagen waren: v. Emmerik- v. d. Spek 0-1; Rasing-Pancras afgebr.; Huyboom- Reeuwijk 1-0; Bleekemolen-Raaphorst 1-0; v. d. Berg-Chr. Ouddeken afgebr.; Baas de Bont 0-1; v. d. Stoop jr.-Versteege 1-0; Holtkamp-v. d. Heide 1-0; de Bont-Goede- mans 1-0; Baas-Pulles 0-1; V. d. Stoop sr.- v. d. Velde 0-1; Puts-Joosten L-ü. Voor de bondscompetitie speelde H.W.P. 2 in Heilo tegen Oppositie 2 met als resultaat: Pieters-v. Rijnsoever Veenstra-Hu- neker %-%; Breeuwer-Hartendorp 1-0: Ot- ter-BIeekemolen 1-0; Sleutel-Chr. Ouddeken 0-1; Jansen-E. Ouddeken V2-V2', de Graaf- v. Raaphorst V2-V2I Bastiaanse-v. d. Meer 1-0; v. d. Brink-Banken 1-0; Blom-Brohet 0-1, totaal 6-4. Advertentie AMSTERDA.VfeEVA\Rï20 TEL. 11053 De bekende pianist Willem Andries sen heeft vrijdagavond in de stads schouwburg voor een vrij uitgebreide schare luisteraars de veertiende bijeen komst van „Geloof en Wetenschap" verzorgd. Degenen die naar de schouw burg waren getogen om getracteerd te worden op een dosis spectaculair pia nospel, zijn waarschijnlijk gedesillusio neerd huiswaarts gegaan. Willem An- driessens spel is namelijk van een ge heel andere orde. Alle opgelegde vir tuositeit is deze nestor onder de Ne derlandse pianisten vreemd. Hij bena dert het kunstwerk op een volkomen na tuurlijke, en vooral eerlijke wijze. Zon der pose en technisch machtsvertoon speelt hij de meest ingewikkelde pas sages, hierbij nimmer de ware inten ties van de componist uit het oog ver liezend, in zoverre deze in het noten beeld staan aangegeven. Zo werd dc sonate opus 27 no. 2 van Beethoven (de Mondschein) eigenlijk geen grootse ma nifestatie van pianistisch kunnen, maal eerder een sterk verinnerlijkte weerga ve van een kwasi fantasia, wat ook eer der de bedoeling van dit stuk is. En de ze vertolking is mij veel liever dan die op het meer spectaculaire element in gestelde van vele andere grote pianis ten. Vervolgens toverde Andriessen, met zijn in wezen toch heerlijk romantische natuur, een sonate van Schubert uit de vleugel te voorschijn, die mij wegens zijn inning poëtische sfeer nog lang bij zal blijven. Wat zong dat allemaal in Andriessens interpretatie. Men vergat als bet ware dat het stuk zo lang was. Na de pauze drie van de 24 preludes die Debussy schreef. Ieder op zich ware wonderwerkjes, waarin de componist zjjn impressionistisch kleurenpalet tot de hoogste sublimatie heeft weten op te voeren. Vooral in „Feux d'Artifice" be reikte Willem Andriessen een grote hoogte. Hierna keerde hij tenslotte naar zijn oude liefde in de stijlperiode der mu ziek terug, namelijk tot een late uitloper der romantiek: César Franck. Dat de werken van deze Franse meester An driessen bijzonder na aan het hart lig gen, bewees de ronduit meesterlijke in terpretatie van „Prélude, choral et fu gue". Hier was de pianist in zijn ele- Het is onder de katholiek georganiseerde arbeiders nog steeds niet genoeg bekend wat Herwonnen Levenskracht voor hun gezinnen in vele moeliijke omstandigheden kan betekenen. Dit blijkt wel uit het feit, dat van de ruim 400.000 K.A.B.-leden er altijd nog ca 220.000 leden zijn, die tot nu toe nog geen blijk van sympathie voor het werk van deze vereniging, welke toch uit de solidariteitsgedachte van de katholieke arbeiders is ontstaan, betoond hebben door zich als donateur te laten inschrijven. Het is jammer, dat zij hierdoor een groot voordeel moeten missen op een mo ment, waar anders hulp van Herwonnen Levenskracht in hun gezin welkom zou zijn geweest. Het bestuur van Herwonnen Levens kracht te Haarlem heeft het nuttig ge acht nauwere samenwerking te zoeken met de vakgroepafdelingen. Een dezer dagen werd een eerste contactavond ge organiseerd met de grafische bond, de metaalbewerkersbond en de bond van bouwvakarbeiders. De heer L. F. Luijster- burg. districtspropagandist, besprak de aanspraken en voorwaarden, welke voor hulpverlening gelden. Aanvankelijk stelde de vereniging zich tot doel de bestrij ding van de tuberculose. Thans neemt dit doel slechts 25 pet. van haar activitei ten in beslag en besteedt zij voor het overige deel haar aandacht aan het be strijden van kanker, reuma, suikerziekten enz. Zij helpt mee aan het bevorderen van dé volksgezondheid door uitzending naar rust- en herstellingsoorden, kolonie huizen en geeft bijdragen in de kosten van thuisverpleging, gezinshulp, dieetvoe ding e.d. In het afgelopen jaar werden 11000 aanvragen Ingediend en voor bovenge noemde doeleinden een bedrag van f 800.000 uitgekeerd. Het ligt in de bedoeling begin maart met de bestuurders van de overige vak bonden in contact te treden. BEVALLEN van een zoon: W. M. van de Poll-Verdoes, P. de Vries-van Meerveld: S. L. van Gog-Hut; van een dochter: M. E. van Wijk-Lagerwaard, A. Kroon-Buijs, C. M. C. G. Veering van der Ham, C. W. Bosveld-Abdala. OVERLEDEN: A. S. Dinkla-van Wijk, 49 jr.. Delftstraat; S. Warmer, 67 jr., Kruistochtstraat; D. van Leeuwen, 88 jr., Gasthuisvest. ONDERTROUWD: L. M. Duivenvoor den en H. Veenendaal. ment. Elk fragmentje, om niet te spr- ken van iedere toon, kreeg gestalte. De fraseologische opbouw in zijn spel, liet de architectonische compositielijnen van Franck klaar en duidelijk te voor schijn komen, waardoor een hechte een heid van compositie werd verkregen. Door een langdurig applaus, bedoeld als beloning voor het meesterlijke pia nospel, werden Willem Andriessen nog enige toegiften afgedwongen. J. L. H. UILENBROEK, opticien. Er zullen weinig Haarlemmers zijn die er zich op kunnen beroemen zestig jaar hetzelfde vak uit te oefenen of uitge oefend te hebben. Maar Haarlem telt er in ieder geval één de heer H. Uilenbroek, eigenaar van een optiek zaak aan de Groote Houtstraat, gedre ven onder de firmanaam Federmann. Zestig jaar is het aanstaande zondag geleden, dat de heer Uilenbroek de eer ste voorzichtige schreden zette op het glazen pad der optiek. Wie hem wil ge lukwensen kan dinsdag in restaurant Brinkmann aan de Groote Markt terecht, waar de jubilaris van drie tot vijf uur recipieert. De heer Uilenbroek begon zijn loop baan bij de opticien A. F. Federmann die zijn zaak had aan de Groote Hout straat. De aanstaande jubilaris kwam daar als loopjongen, maar hij gaf zijn ogen goed de kost en mettertijd be kwaamde hij zich in het maken van brilmonturen. „Als ik nog aan die din gen denk; u zult ze nog wel kennen; van die ovale." Wij herinnerden ons het model, grootmoeder had er een, maar de heer Uilenbroek dook nog even in een van zijn kasten en griste er een montuur uit. „Die heb ik zelf nog ge maakt en kijk, hier is er een uit een latere periode." De heer Uilenbroek be zit een hele collectie brillen, sommige honderden jaren oud. Enfin, de heer Uilenbroek kreeg een plaats in de winkel, achter de slijpsteen. Allemaal erg ouderwets in onze ogen. In 1916 kwam het grote keerpunt in het leven van de heer Uilenbroek. Zijn werkgever overleed en samen met diens weduwe, mevrouw M. Feder- mann-Dingler zette hij de zaak voort. Tweeëntwintig jaar zijn zij de firmanten geweest tot in 1938 mevrouw Feder mann overleed. Toen werd de heer Uilenbroek de eigenaar. Het begin was niet bepaald hoopgevend, want enige ja ren later brak de oorlog uit. De heer Uilenbroek moest er zelf op uit om zijn materialen te halen, maar hij sloeg zich er door heen en na de oorlog kon hij direct aan de slag om zijn zaak op te werken. Hij nam zijn zoon als firmant en toen bleef er slechts één wens. Al jaren keek de heer Uilen broek tegen zijn oude, houten pui aan; hij wilde een nieuwe, van glas voorna melijk. Maar monumentenzorg zat hem dwars. Vorig jaar ging de wens in ver vulling. Zoon Uilenbroek drijft nu de zaak, maar zijn vader zit niet stil. Nog elke dag zit hij in de zaak aan de Groote Houtstraat en van tijd tottijd gaat hij een kijkje nemen in het filiaal aan de Rijksstraatweg, dat zes jaar geleden werd opgericht. De heer Uilenbroek moet het rustig aandoen opdracht van de dokter maar de brillen laten hem niet los. Hij kan het werken niet laten, zelfs thuis niet, want in zijn wo ning aan de Deckerstraat heeft hij nog een werkbank staan. Ha&r* De Rijks Automobiel Centrale in'cS. iem gaat verhuizen. Thans is zi-l Lnje- tigd aan de Leidsevaart en de uJt0|,er straat, maar vermoedelijk in o" jjy. wordt een garage-complex aan de verheidsweg in de Waarderpolder opend. Het complex heeft een ovv vlakte van tachtig bij vijfenvijftig Het wordt slechts gedeeltelijk bebou Er blijft een stuk open terrein eventuele uitbreiding. De RAC hee" zorg voor alle bij het rijk in Se" zijnde wagens. Aan de Leidsevaari het uitsluitend autos van de F.XA- staan er op het ogenblik ongeveer 0 tig. Verder heeft de RAC motörc» bromfietsen in onderhoud en in stal' Het plan: voor de nieuwe garage ontworpen door de architect ir. W. 1 van Harreveld. Het complex wordt s bouwd op de hoek van de Nijverhe' weg en de eerste zijweg rechts, gereK® vanaf de Oudeweg tegenover de hav Men is thans bezig met het storten de vloeren. De bouw vordert sle L. langzaam, maar ten dele is dat een 8 volg van het feit, dat de grond zich n bepaald leent voor het optrekken grote gebouwen. Er moesten bijv°" beeld palen geheid worden van zeve tien meter lengte. 8 Men heeft berekend, dat de meUVf garage de eerste decennia meekan. kunnen ongeveer zeventig wagens W°r den gestald. Naast de garage komt e® werkplaats. Daar zullen de auto's WO* den gecontroleerd, gereviseerd en g® wassen. Men krijgt de beschikking ov® twee hefbruggen voor reparaties, schuine hefbrug voor het wassen, reparatiekuil voor zware auto's en e® doorsmeerkuil eveneens voor zwaard re wagens. Er komt binnen de bebo" wing tevens een wasgelegenheid en kantoortje. Buiten zijn een tankstati® en een rijwielstalling geprojecteerd. Aa de voorzijde van het complex komt hek. Op het dak zullen de lett® „R.A.C." in smeedwerk worden aans,e bracht. Zij zullen zichtbaar zijn vanaf 0 Oudeweg. In de tweede helft van maart zal d® Noord-Zuid-Hollandse Vervoer MjJ*L schappij rondritten gaan houden do®' de nieuwe stadsuitbreidingen van Am. sterdam, nl. Slotermeer, Geuzenvel®' Osdorp, Slotervaart en een gedeeu van Amsterdam-Zuid. Studenten tijdens de tochten het publiek wijzen W de bezienswaardigheden van deze tui" steden. De uitslagen van de deze week in he' kader van de onderlinge competitie vat> V.K.D. gespeelde partijen zijn: Th. Wort-H. Rump 0-2, P. Hollenberg-A- Masteling 2-0, F. Visser-G. Faay 2-0. y Beelen-V. Andringa 2-0, D. RurnP"X' Lucas 0-2, A. Meyer-J. v. Rooden 0-2, Hesselman-A. Andringa 1-1. Zeker vier spelers gaven tenminst een punt weg; in drie gevallen vorm®® dat zelfs hun enige bezit. Masteling,. Wort en D. Rump verzuimden rerni^ terwijl Meyer een winststelling op zyl* glad ijs zette dat de ene struikeling de andere volgde. Indien zijn teg®"' speler, J. v. Rooden, promoveert ,®l! mogelijkheid die iedere week reë'®. wordt dan mag hij deze partij besH' niet vergeten! De ranglijsten zien er thans als volF uit: le tiental 1 F. Visser 2 P. Hollenberg 3 Th. v. Wort 4 H. Rump 5 A. Masteling 6 Th. Kok 7 G. Faay 8 H. Sassen 9 R. Kok 2e tiental 1 J. v. Rooden 2 J. Lucas 3 G. Hesselman 4 A. Andringa 5 P. Beelen 6 A. v. d. Vorst 7 D. Rump 8 V. A ndringa 9 A. Meyer 5 5 0 0 6 4 1 1 9 2 4 3 4 2 1 1 6 1 3 2 8 1 3 4 4 1 1 2 7 1 1 5 1 1 0 0 11 5 6 0 9 3 6 0 10 3 5 2 5 2 3 0 5 3 1 1 5 3 0 2 6 2 1 3 li 2 1 8 10 0 2 8 Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H.. II en uur* St. Antonius, N Groenmarkt: 6.30, 2-2 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozet, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H- en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozen'-rantt. Spaarne: 6, 7-2 9, 10.30 H., 12 uur. St. Jan, A'damsrraat: 6.15, 7. 8.15, 9-3 H., 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 1<>'3 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Krugef" straat: 7.30. 9 H 10.45 en 1? uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 7.30, 9 11,1 10.45, 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, RUlf/i straatweg: 6.30. 7.30, 8.45 H., 10.15, U-9 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 11.45 uur. BLOEMENDAAL, Allerh. I>rieëenhe'd! 7.30. 9 ti„ .10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9 en 11 uur. AEUDENUOC'i: (.30. 9 tl., en 11 uUri VOGELENZANG: 7, 8.30 H.. 10 uur- BENNEBROEK: 6.45. 8. 9.15 H„ U "M*' ZANDVOORT: 7.30, 9 H.. 11 u. HU18' in de Duinen 8.38 uur. OVERVEEN: 7. 8. 9 H., 10.30 en H'3 uur. HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30, 8'3 9.40 H„ 11, 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaar» 6 45 i 45 8 40 H 10 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. De financiële actie voor het Pr°Pd ganda-apparaat van de KVP bestaat zon dag in een collecte aan alle kerkdeure na het uitgaan van de H. Mis. TijdejL deze collecte worden kaarten uitgerem waaraan een „geheim" is verbonde Aan deze actie is 12.JÜ0,- aan ££*1'. prijzen verbonden benevens enkele T v- toestellen en andere verrassingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2