Nederlandse logger door Duitse treiler overvaren Nieuwe methode ter bestrijding van leucemie M.LR. vraagt minister om indirecte maatregelen Prof. OUD over de houding van de Y.V.D. ten opzichte van de brede basis Er zijn eiwitten en eiwitten D Bij de buren Schipper voor de Raad voor de Scheepvaart Nieuwe order van de K.L.M. bij Douglas? Eerste resultaten hoopvolmaar defi nitief oordeel eerst later mogelijk De „harde frank" op komst Werkgelegenheid en sociale positie van mijnpersoneel in gevaar K.V.P. kritiseert uitzendverbod Cineast van de familie Komende vier jaar niet met de P.v.d.A. in zee ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 Rivaliteit tussen vissersschepen Overleg verwacht met andere Europese lucht vaartmaatschappijen Examens Kustvaarder „Manta" in nood Bemanning redt de situatie De crisis op de kolenmarkt K.A.B. zendt telegram aan ministerraad Geldinzamelingsactie REGENKLEDING Europese fabrikanten werken samen Grote zeeschutsluis te Vlissingen defect Dr. Eduard van Beinum in ziekenhuis DAMPO Drs. W. A. v. d. Donk f Bijna geen enkel voedingsmiddel is onmis baar. De Fransman die nooit melk drinkt kan gezond zijn en oud worden. PRINS BERNHARD IN BRASILIA H.H. Wijdingen Geen audiëntie »Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken, dat bij deze vry ernstige aan- aring (je onderlinge rivaliteit van de schippers der onderscheidene natio- «aliteiten op de visgronden een belangrijke rol heeft gespeeld," zo sprak voorzitter van de raad voor de scheepvaart te Amsterdam, mr. G. A, Cnreuder tiidpas hpt nndpr/npk nanr /Ia nnrTaalr van iIa aanvarino' tnccan tvvee euder tijdens het onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring tussen vissersvaartuigen op de visgronden in de Ierse Zee op 5 januari j.l. minui mi illinium ii ii ii minim hum milium in ii ii in min mi li- f,Nederlandse motorlogger „Corne- 'Maria" Sch.135 werd toen aangeva- pr door de Duitse treiler „Gustav tp'rSner", waarbjj de „Cornelia Maria" a onder ging. De 13 opvarenden aagden erin veilig aan boord van het tp, schip te komen. De hoofdinspec- jUr voor de scheepvaart, de heer J. fn achtte de ter verantwoording ge- 1ar'Pen sciliPPer van de Sch.135, de 45- di Scheveningen, mede schul- 'S aan deze aanvaring door overtre- 'ngen van het buiten-aanvaringsregle- Hij eiste tegen de schipper twee eken ontzegging van diens bevoegd en waarmee hij rekening hield met "j°gelijke schuld aan Duitse zijde en de zware consequentie voor de «kipper door het verlies van diens log ger. 6 fit het onderzoek bleek, dat de ver garingen van de Nederlandse en de „kitse schipper nogal uiteen liepen, ^chipper K. beriep zich er herhaalde- Uk op, dat hij niet geweten heeft wat ?e Duitser wilde gaan doen. De „Gus- av Borgner" had juist de netten uit- pegooid, terwijl de Sch.135 de lijnen net "ad ingehaald en derhalve niet viste. ...Was het niet verstandiger geweest, gillen u uit de buurt van de vissende s.kitser was gestoomd", vroeg de pre- .Ik wilde op de plek blijven, waar haring zat", antwoordde de schip- „Maar de Duitser draaide om u heen. kunt aan een school haring de vei lheid van uw schip toch niet opoffe ren?" merkte de president op. ,,U hebt «flzonder weinig gedaan om deze aan dring te voorkomen." Op het fatale moment was de Duitse geiler met volle kracht tegen de stuur boord voorzijde van de Nederlandse mo- jorlogger gebotst ter hoogte van de jhast. De Duitser drong tot de helft h het Nederlandse schip, dat een gat «Pliep tot aan de kiel. Het water gut ste met golven naar binnen. De meeste opvarenden slaagden erin over te sprin gen >aan boord van de „Gustav Borg ia1'"- Enkelen geraakten te water en werden met behulp van reddingsmid delen opgepikt. Een poging, het schip R°g op sleeptouw te nemen mislukte. Veertig minuten na de botsing ver dween de Sch.135 voorgoed in de gol- De hoofdinspecteur was van mening, «at de situatie van een bepaalde posi- J"e aan beide zijden zo verkeerd was geoordeeld, dat de aanvaring onver mijdelijk was. De- Sch.135 verkeerde echter in een positie, dat hij volgens de voorschriften niet alleen de vissen de schepen uit de weg had moeten gaan, doch dat hij ook uitwijkplicht had voor het koers kruisende andere schip. De hoofdinspecteur zei de indruk Je hebben, dat ook van Duitse zijde is gedaan om deze aanvaring te •jr-hh„?/nen' BIJ achtte de Nederlandse rnodïS Jdedeschuldig. De heer Metz reddingsmaatregelen aan Doord van de Duitse treiler, alsmede de pogingen, die zijn ondernomen om het schip alsnog te behouden. De raad zal later schriftelijk uit spraak doen. (Van onze luchtvaartredacteur) Voor het bedrag, dat de K.L.M. zoals vermeld voor de aankoop van een twee de serie straalverkeersvliegtuigen zal besteden bijna 160 miljoen gulden zal de Nederlandse Luchtvaartmaat schappij zes, hooguit zeven straalver keersvliegtuigen kunnen aanschaffen, als aanvulling op de acht reeds eerder bestelde toestellen van het type DC-8, die begin 1960 zullen worden afgele verd. De K.L.M.-vIoot zal uiteindelijk dus 14 4 15 straalverkeersvliegtuigen tellen. Naar wij vernemen zal de K.L.M.- directie over de keuze van het type vrijwel zeker contact opnemen met de vier luchtvaartmaatschappijen Air France, Lufthansa, Sabena en Alita lia waarmee zü sinds enige tijd overleg pleegt om tot een nauwere sa menwerking te komen binnen de Euro pese Economische Gemeenschap. Hoe wel de keuze van het type straalver keersvliegtuigen uiteraard slechts een van de vele aspecten zal zijn. die bij het overleg tussen de vijf luchtvaart maatschappijen, dat vrijdag in Parijs zal worden voortgezet, ter sprake zul len komen, is het geenszins een kwes tie van ondergeschikt belang. De K.L.M. zal ten faveure van een vrucht bare samenwerking rekening houden met de samenstelling van de luchtvlo ten van de andere maatschappijen. De vijf luchtvaartmaatschappijen zullen trachten hun types zoveel mogelijk be- Eerkt te houden, o.a. om de kosten van et onderhoud te beperken. In dit verband lijkt het vrijwel uit gesloten, dat de K.L.M. straalver keersvliegtuigen van het type Con- vair zal bestellen, aangezien geen van de vier andere luchtvaartmaat schappijen orders op deze machine heeft geplaatst. De K.L.M. zal dus, naar men mag aannemen, een keuze doen tussen de Boeing-720 en de DC-8. Het feit, dat de Nederlandse Lucht vaartmij. reeds straalverkeersvlieg tuigen van het type DC-8 besteld heeft, maakt het waarschijnlijk, dat de K.L.M. opnieuw bij Douglas een order zal plaatsen. Sinds 12 januari wordt een dertien jarige leucemie-patiënte, Danielle, door de Parijse professor Jean Ber nard behandeld volgens een nieuwe methode: bestraling met kobalt en in enting met nieuw beenmerg. Deze methode heeft, naar eerder is be richt, waarschijnlijk vijf Joegoslavi sche geleerden die in een atoomla boratorium ernstige brandwonden hadden opgelopen, het leven gered. Professor Bernard maant echter voorzichtigheid: „De proefnemingen 9'e gedaan zijn in het ziekenhuis St.- Louis (waar Danielle behandeld werd) "ebben zeker belangwekkende resulta- n opgeleverd, maar zij zullen slechts hp hun volledige waarde kunnen wor gen beoordeeld na verloop van jaren, hfnstens drie jaar zijn nodig om het Verloop van elk geval van leucemie te hknnen beoordelen. En men moet vijf- leucemie-patiënten behandelen en l_an vijf jaar wachten na de behande- 'hg van de laatste, voor men kan zeg- gen, dat de leucemie overwonnen is," i '■dus bericht U.P.I. uit Parijs. De toepassing van de nieuwe metho de op bloedziekten is het gevolg van de ««handeling der Joegoslavische atoom- fleerden. Vier maanden geleden kwa den zij naar Parijs, nadat zij door een ?«)omschok op het laboratorium van inca veel vitale beenmergcellen had den verloren. Een van hen stierf kort ha z{jn aankomst, maar de vijf ande- :eh zijn vorige week naar hun land te ruggekeerd. op weg, naar het nu lijkt haar volledig herstel. Nog tijdens de behandeling van de Jjhegoslaven werd de dertienjarige Da- j'elle in het ziekephuis opgenomen, i^ucemie is een ziekte, waarbij gezon de merg- en bloedcellen worden vernie- rSd door zieke bloedlichaampjes. De ko- altbestraling is erop gericht deze zie- f deeltjes te doden. Tegelijk worden «titer ook gezonde bloed- en mergcel- J? gedood. De dokters hadden echter ^Jdens de behandeling der Joegoslaven g inzicht gekregen, hoeveel bestra- «Amsterdam, 20 febr. Kand. Jc^Mögie: H. Lever (Amsterdam); hjj d- economie: C. B. O. Brussee en A. Keiler (Amsterdam); doet. En- Scheffer (Naarden); doet. rech- ec. G. r. de Vries (Amsterdam); doet. d0 h°mie: H. v. d. Weel (Amsterdam); sterj geologie: P. H. de Buisonjé (Am- k„n?am); met lof voor het doet. schei- lof 2e: W. F. Haak (Amsterdam); met dam\0ct' wiskunde: J. Fabius (Amster- rjb kand. wis- en natuurkunde: Th. darn) UI en J' A' NiPhuis (Amster- dsA^STERDAM, 20 feb. Doet. theologie: ®*efien 1 Tnks' sittard- «antekej,Kweekschool voor Vroedvrouwen: Jan Beév 8 Kraam verpleging: Mej. Zr. C. 'kMneren ®orn en Mej. Zr. Th. Jeuken, ling te dragen zou zijn. Daarbij wer den Danielle vier inentingen met nieuw beenmerg gegeven. Dadelijk na de in entingen schoot haar temperatuur om hoog, maar na twee weken begon die te dalen en ging haar toestand voor uit. Op 12 februari keerde zij naar huis terug, waar zij in bed verder moet ku ren. De 370 ton metende Nederlandse kust vaarder „Manta" (van Dorreman's scheepvaartbedrijf te Groningen) seinde donderdagnacht in de Oslofjord nood seinen uit, omdat het schip slagzij maak te en de deklast (hout) tengevolge van de zware zeegang was gaan schuiven. Er stond op dat moment, tegen half twee, een harde storm. De deklast is verloren gegaan. Door het volpompen van enkele ballasttanks heeft de bemanning de „Manta" weer recht gekregen, waarna de reis naar Sarpsberg kon worden voortgezet. Een loodsboot, die op het noodsein was uit gevaren, hoefde geen hulp te verlenen. Bij de Munt in Parijs wordt op het ogenblik hard gewerkt aan het slaan van de nieuwe „harde frank" waarvan men de uitgifte in het midden van dit jaar hoopt te beginnen. Men ziet hier een employé van de Munt bezig met het instellen van de pers; op de tafel ligt reeds een stapeltje geslagen proefmunten. De situatie op de kolenmarkt is voor voordat de M.I.R. in spoedzitting bjj- I de M.I.R. aanleiding geweest, om vrij dagmiddag in spoedvergadering te Heerlen bijeen te komen. Tijdens deze zitting, die een besloten karakter droeg, hebben de leden van de M.I.R.samen met een viertal vertegenwoordigers van de ministers van economische za ken, financiën en sociale zaken, uren lang van gedachten gewisseld over de mogelijke ernstige gevolgen van de in voerbeperkingen, die in Duitsland ten aanzien van de Amerikaanse kolen van kracht zijn geworden. Ook kwamen de dumpingprijzen en het aanpassen van de prijzen van de Duitse kolen aan die van de goedkope Amerikaanse kolen (het zogenaamde aligneren) ter spra ke. De uitvoerige besprekingen resulteer den tenslotte in een met algemene stemmen genomen besluit, aan de mi nister van economische zaken een te legram te zenden van de volgende in houd: „De ontwikkeling op de kolen- markt vervult de Mijn Industrie Raad met steeds grotere bezorgdheid. Met voldoening heeft de Raad kennis geno men van uwe uiteenzetting in de Eer ste Kamer en van het door uwe excel lentie aangekondigde beleid. De Ne derlandse Mijnindustrie was en is nog steeds in staat normale concurrentie tegemoet te treden. De aanbeveling van de Hoge Autoriteit de dato 28 ja nuari 1959 inzake de invoerbeperking van kolen in Duitsland maakt normale concurrentie onmogelijk. De Raad vreest, dat dit zeer ernstige gevolgen zal hebben o.m. voor de werkgelegen heid en de sociale positie van het mijn- personeel. Hii dringt er daarom bij uwe excellentie met de grootste klem op aan, dat u onverwijld al die indirecte maatregelen zult nemen als met name bedoeld in art. 57 van het E.G.K.S.- verdrag, die deze funeste ontwikkeling voor de mijnindustrie en de mijnstreek zullen voorkomen. De Raad verwacht, dat onmiddellijk maatregelen genomen zullen worden tegen import en verkoop van kolen in ons land teger afbraak- prijzen. De Raad verzoekt u voorts dringend, geen medewerking te verlenen aan het nemen van maatregelen tot produktiequotering als bedoeld in art. 58 van het E.G.K.S.-verdrag." Wat de bedoelde indirecte maatre gelen betreft, die de minister krach tens art. 57 van het E.G.K.S.-verdrag kan nemen om een funeste ontwikke ling voor de Nederlandse mijnindus trie te voorkomen, denkt de M.I.R. o.m. aan invoerbeperkingen ten op zichte van kolen uit niet-K.S.G.-lan den, aan het verlenen van faciliteiten aan afnemers van Nederlandse ko len, aan het aanmoedigen van de aankoop van Nederlandse kolen etc. Art. 58 van genoemd E.G.K.S.-ver drag, waarover in de slotalinea van het telegram sprake is, houdt de mogelijk heid in om een crisistoestand af te kondigen. Een dergelijke afkondiging acht de M.I.R. op dit moment zeer on gewenst. Over een en ander hebben de directies van de gezamenlijke steenko lenmijnen In Limburg zich vrijdagmid dag eveneens nader beraden, even iiiiimiiiMiMiiniHiiniMiniiiMHiiiiiiiiniiinmiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiimiiiMiniuiiiiiiniiiiniiiMiiiiiiiiHiiiiiiiiHiiiiiiiiiiMuiiiiiiiit eenkwam. Over de wenselijkheid van het invoe ren 'van de volledige vijfdaagse werk week voor het mijnpersoneel, waarover de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf onlangs een schrijven aan de minister van economische zaken als ook aan de M.I.R. heeft gezonden, is op de spoedvergadering niet gesproken, daar deze vergadering uitsluitend in het teken stond van de kolencrisis. De kwestie van de vijfdaagse werkweek zal komende week wèl ter sprake komen op een alsdan te houden vergadering van het dagelijks bestuur van de M.I.R. Het bestuur van de Katholieke Ar beiders Beweging heeft gistermiddag een telegram gestuurd aan de minister raad, waarin het zijn ernstige ver ontrusting uitspreekt over de situatie die ais gevolg van buitenlandse maat regelen voor de Nederlandse kolen- markt dreigt te ontstaan en over het daaruit voortvloeiende gevaar voor het behoud van de werkgelegenheid in de Nederlandse mijnindustrie. Het bestuur van de K.A.B. dringt er bij de Nederlandse regering met klem op aan onmiddellijk maatregelen te treffen teneinde te voorkomen, dat de moeilijkheden van andere landen worden afgewenteld op de Nederlandse mijnindustrie, hetgeen de werkgelegen heid in deze industrie in gevaar zou brengen. Het dagelijks bestuur van de Katho lieke Volks Partij heeft met verbazing kennis genomen van het feit, dat van wege het regeringscommissariaat voor het radiowezen aan de Katholieke Ra dio Omroep een verbod is opgelegd om voorlichting te geven over en pro paganda te maken voor de zondag a.s. te houden grote geldinzamelingsactie van de K.V.P.", aldus begint de ver klaring die gisteravond door de dage lijkse leiding van de K.V.P. werd uit gegeven te Helmond, waar zij aanwe zig was in verband met een werkbe zoek van K.V.P.-Kamerleden aan Hel mond en Gemert. De verklaring gaat verder: „De ver bazing van de dagelijkse partijleiding is gebaseerd op het feit, dat hier geen sprake is van politieke propagan da in zogenaamde polemische zin, wel ke als regel gedurende de drie weken voor de verkiezingen niet aan de radio is toegestaan. De geldactie zal natuur lijk doorgang vinden en zal naar het vaste vertrouwen der K.V.P.-leiding nu des te meer opleveren." De kwestie van het uitzendverbod was reeds ter sprake gekomen tijdens het forum dat tot besluit van het K.V.P.-werkbezoek te Helmond werd gehouden. Tijdens een congres in Genua en Rapallo van een aantal vooraanstaande regenkledingfabrikanten, onder wie Hollandia Kattenburg N.V., is besloten tot oprichting van een „International Rainwear- Council". Zulks ter beharti ging van de gezamenlijke belangen, speciaal met betrekking tot de Euro- markt en de vrijhandelszone. De be doeling is de internationale samenwer king op het gebied van de produktie en verkoop van regenkleding te bevor deren. Hollandia Kattenburg N.V. neemt aan dit internationale overlegorgaan deel als Benelux-partner met een tien tal fabrikanten uit Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Zweden, Zwitserland, Oostenrijk en de Bondsrepubliek. B(j het opendraaien van een der zo genaamde buitenste ebdeuren van de grote zeeschutsluis te Vlissingen is gis termiddag een ophang-bevestigings- onderdeel gebroken. De deur is hier door onklaar geraakt. De grote sluis kan derhalve voor het schutten van schepen slechts gebruikt worden kort voor en na hoog water en maximaal gedurende twee-en-een-half uur. Voor de vaart op het kanaal door Walcheren en grotendeels de bin nenscheepvaart heeft men nog wel de beschikking over de kleine zeeschut sluis, doch deze kan slechts schepen bevatten van maximaal 65 maal 7.70 m. Het onklaar raken van de grote zee schutsluis betekent voornamelijk voor de binnenscheepvaart in Zeeland een stagnatie. Zeer waarschijnlijk zal bij het herstel van deze deur geen gebruik worden gemaakt van een drijvende bok, waardoor een nog grotere stremming zou optreden. Verwacht moet echter worden dat de gedeeltelijke stremming van het kanaal door Walcheren ruim een week in beslag zal nemen. Dr. Eduard van Beinum is vrijdag voor een gewenst geacht onderzoek in het Mariapaviljoen te Amsterdam op genomen. Verwacht wordt dat hij na enkele dagen het ziekenhuis weer zal kunnen verlaten. Advertentie en pijn weg- wrijven met Wie drs. W. A. van der Donk ontmoet als lid van het college van Ged. Staten van Noord- Holland, als spreker op 'n KVP- vergadering, als repetitor van rechten en economie of in een van de vele andere functies, die hij in Amsterdam en elders ver vult, heeft enige moeite om in korte tijd een karakteristiek te vinden voor zijn persoonlijk heid. Enerzijds maakt hij de in druk een romanticus te zijn, getuige zijn voorliefde voor welluidende citaten en weidse gebaren en zijn dichterlijk voor komen, maar anderzijds ont komt men niet aan de indruk, dat dezelfde drs. W. A. van der Donk een zeer precies man is, die graag letterlijke teksten on der ogen krijgt en zijn leerlin gen een heilig respect bijbrengt voor de kleine lettertjes, com pleet met komma en punt. Men heeft ook enige moeite zich voor te stellen dat de heer Van der Donk, die zondag a.s. 65 jaar wordt, een sportief man is, die nog steeds niet terugdeinst voor een forse duik in het zwembad, en tegelijk een on vermoeibare archiefsnuffelaar, die al vele goudkorreltjes uit de historie van Amsterdam en Gorcum heeft opgediept- Om met het laatste te begin nen: die liefde voor zijn ge boortestad Gorcum is de heer van der Donk altijd bijgebleven. Hij heeft er, vijftig jaren geleden, als enige katholieke leerling de plaatselijke HBS bezocht en het r.-k Lees- en Dispuutgezelschap medebestuurd. De vraag wat de heer Van der Donk naar de katholieke politiek heeft gedreven, is hier al mee beantwoord. Hij heeft van het begin af aan „erin gezeten". In Amsterdam, waar hij rechten ging studeren, verzamelde hij in korte tijd een indrukwekkend aantal bestuursfuncties, tot en met het voorzitter schap van „Thomas". Nog student zijnde begon hij al te repeteren en dat is verder zijn hoofdbekommernis gebleven. Hij heeft befaamde persoon lijkheden als repetent tegenover zich gehad: wijlen minister Donker, mr. dr. Beaufort, prof. Pitlo, prof. Valkhof, pater dr. Dresen S.J Wij durven ons niet wagen aan een complete opsomming van alle functies, die drs. W. A. v. d. Donk nu nog steeds bekleedt. Evenmin aan een overzicht van zijn publicaties. Zij zijn te talrijk en te uiteenlopend. Wij willen liever nog iets vertellen over zijn minder in het oog lopende activiteiten. Sinds 1929 filmt hij alle familiegebeurtenissen. Zijn zeven kinderen mogen graag uit dit archief putten. En ook hebben zij een begerig oog geworpen op de 17 delen van het dagboek, dat hun vader al sinds 1923 nauwkeurig bijhoudt, en op de familiegenealogie compleet met foto's, die hij na jaren studie en zoeken heeft samengesteld. De geschiedenis van Gorcum heeft een streepje voor, maar onlangs nog heeft de heer Van der Donk een rechtshistorisch rapport samengesteld over de zeer ingewikkelde juridische status van het Begijnhof. Hetzelfde deed hij over de Barentsz- vicarie, een overblijfsel uit het middeleeuwse Amsterdam dat nog steeds baten afwerpt. Een veelzijdig man, dat is wel duidelijk. Zijn artistieke belangstelling heeft een duidelijke weerslag gevonden in zijn zoon Erik, die bij „Puck" speelt. Maar voor zijn juridische interessen heeft hij alleen een directe navolger gevonden in een van zijn schoonzoons. Zijn geliefde lectuur? Romans, gedichten, maar vooral Franciscus van Sales. „Theorie en praktijk combineren, dat is het prettigste in het leven," zegt de heer Van der Donk Wij geloven, dat hem dat uitstekend is gelukt. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Oud heeft aan hetgeen hij in Nijmegen over de houding van de V.V.D. ten opzichte van de brede basis had verteld, in een volgende verbie- zingsrede nog wat toegevoegd. Hij zei, dat hjj met het citeren van het ge vleugelde woord van mgr. Nolens „Nooit is een woord dat niet bestaat in de politiek", alleen de bedoeling heeft gehad duidelijk te maken, dat de V.V.D. in ieder geval in de komende vier jaar niet met de P.vc.d.A. in zee zal gaan. Of beide partijen elkaar daarna misschien toch weer zullen vin den, liet prof. Oud geheel in het midden. „Over vier jaar hoop ik u duidelijk te kunnen maken wat wij dan zullen doen," zo zei hij. Prof. Oud hield zijn eerste politieke rede in Maastricht, de stad, die Thor- becke destijds nog in de Kamer heeft geholpen, toen deze liberale staatsman in het noorden niet meer werd ge accepteerd. Thorbecke had door mede de bisschoppelijke hiërarchie in ons land te herstellen, de consequenties ge trokken uit de nieuwe grondwet van 1848, die aan de kerkgenootschappen de vrijheid had gegeven zichzelf te or ganiseren. Er ontstond veel verzet, wat med Copyright P. I. 8. 8o»^6Gopenhcg«n f „Waarom heb jij dat kruiswoordraadsel al opgelost? Nu is vaders hele zondag bedorven." tmiiiiiHiiiiiiiiitmmimiiHiiniiiiHmiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiitiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiMMiiiiiii (Van onze medische medewerker) e laatste tijd doen pers en radio her haaldelijk actuele onderwerpen aan de ...hand die de moeite van het bespreken in onze rubriek waard zijn. De- ...zer dagen werd mijn mening gevraagd over een artikel in een krui- ...denierskrantje dat in grote delen van het land huis aan huis wordt verspreid. Onder het hoofd: „Wat de dokter ervan zegt" wordt een en ander verteld over peulvruchten. Nu zouden wij geen reden hebben daaraan aandacht te besteden wij hebben niets tegen dit degelijk volks- voedsel ware het niet dat er be dekt door een medische mantel on juistheden in voorkomen en sugges ties worden gedaan die bij de vraag steller blijkbaar verwarring hadden gesticht en ze(fs een zekere angst veroorzaakt, die als volgt onder woor den te brengen zou zijn: doen wij in ons gezin ons niet tekort, want wij verafschuwen erwten en bonen. In een tabel worden hoeveelheden aanbevolen die personen van ver schillende leeftijd per maaltijd eens per 2 weken dienen te gebruiken. Die hoeveelheden zijn rijkelijk groot: 200 gram per maaltijd voor een volwas sene is veel, als de maaitijd niet uit sluitend uit bonen of erwten bestaat. Maar daarover niet getwist. In de volgende zin van de kruidenier-dok ter of wie er zich voor uitgeeft, wordt dan gezegd dat deze hoeveelheden de ondergrens zijn, ik citeer letterlijk: „minder is schadelijk doch méér mag gerust!" Dit is zonder meer onzin. Wie niet van peulvruchten houdt ete ze niet, zijn gezondheid zal er niet door ge schaad worden. Aangenomen natuur lijk dat hij zich normaal gevarieerd voedt. Nogmaals, er is niets tegen peul vruchten. Wie ze lust smulle ervan zo vaak hij wil. Denk echter aan de lijn want peulvruchten bevatten veel zet meel. Het wekt altijd wrevel als voedings middelen met zakelijke oogmerken als onmisbaar worden uitgeroepen. Onmisbaar is bijna geen enkel voe dingsmiddel, hetgeen duidelijk blijkt uit de geheel verschillende voedings gewoonten over de wereld. Zelfs melk, een van de kostelijkste èn goed koopste voedingsmiddelen, meerma len in onze kronieken hoog geprezen, is niet onmisbaar. Ik ken mensen die nooit melk drinken en toch gezond zijn en oud worden. Kijk maar naar Frankrijk. De volwassen Fransman drinkt geen melk (èn geen water) hoezeer Mendès France ook gepoogd heeft hierin verandering te brengen. Herinnert u zich nog de foto's waar op hij demonstratief melk drinkt op een receptie? Als wij zeggen geen voedingsmiddel is volstrekt onmis baar, dan bedoelen wij niet de stof fen waaruit de voedingsmiddelen zijn samengesteld. Elk voedingsmiddel is een samenstel van verschillende stof fen. De samenstelling van de diverse voedingsmiddelen loopt zeer uiteen. Het zal u duidelijk zijn dat vlees gro tendeels uit andere stoffen is samen gesteld dan een sinaasappel. Het kan ook zijn dat voedingsstoffen veel op elkaar lijken en toch niet de zelfde samenstelling hebben; zelfs kan één voedingsmiddel van samenstelling veranderen, bijvoorbeeld bij de toe bereiding (koken!). men eiwitten door de spijsverterings sappen afgebroken tot aminozuren welke door de darm worden opgeno men en met het bloed naar de le ver gevoerd, alwaar ze weer worden opgebouwd tot lichaamseigen eiwit. De genuttigde eiwitten zijn namelijk „lichaamsvreemd", dat wil zeggen anders dan de eiwitten waaruit het lichaam van de eter is opgebouwd. De aminozuursamenstelling is anders, zowel wat soort als hoeveelheid be treft. Plantaardige eiwitten zijn als voedsel minder waardevol dan dier lijke eiwitten (melk, kaas, vlees, vis, ei) hetgeen niet te verwonderen is, want van de plantaardige en dierlij ke organismen wijken de eerste in bouw veel sterker af van het mense lijk organisme dan de laatste. Plant- Voor de groei en instandhouding van het lichaam heeft de mens eiwit, koolhydraten, vet, mineralen (ijzer, cobalt, keukenzout etc.) en vitaminen nodig. Deze afzonderlijk zijn onmis baar. De meeste voedingsmiddelen bevatten van alles wat, van de ene stof echter meer dan van de andere. Het is derhalve zaak de voeding (diëet) zo te variëren dat geen tekort aan één van genoemde bestanddelen ontstaat. Maar hoe staat het nu eigenlijk met de voedingswaarde van peulvruchten? Deze vraag is interessant genoeg om haar onafhan kelijk van het kruideniersblad-artikel tje te behandelen. Daarin staat even wel: „de voedingswaarde van peul vruchten is zeer groot. Zij ontlenen deze waarde voornamelijk aan hun hoog gehalte aan eiwitten (ruim 20 gram per ons) en aan B-vitamines." Omdat schrijver of schrijfster echter niets zegt over de kwaliteit van die eiwitten, en dat is bij peulvruchten nu juist een belangrijk punt, zullen wij er toch even op inhaken. Eiwit is een van de belangrijkste bouwstoffen van het lichaam. Eiwit ten zijn opgebouwd uit aminozuren, grote moleculen die door de chemi cus in zuivere vorm bereid kunnen worden. Er zijn meer dan 20 ver schillende aminozuren bekend. In het maagdarmkanaal worden de opgeno- aardige eiwitten bevatten voor de mens minder bruikbare aminozuren. Bovendien heeft de mens meer moei te deze eiwitten af te breken: ze zjjn m.a.w. moeilijker verteerbaar. De plantaardige eiwitten zijn dus minder doelmatig dan dierlijke eiwit ten bij gelijke hoeveelheden. De ei witten van aardappelen en rijst zijn gemakkelijker verteerbaar dan die van peulvruchten. Daarom zal het ef fectieve gehalte (al is het absolute gehalte van de eerste minder) van bijvoorbeeld aardappelen en peul vruchten niet ver uiteenlopen. En dat effectieve gehalte alleen is voor onze dagelijkse voeding van betekenis. Zo heeft de moderne voedingsleer enige afbreuk gedaan aan de faam die peulvruchten niet geheel terecht bezaten. Resumerend kunnen wij dus zeggen dat er tegen peulvruchtén geen enkel bezwaar bestaat, dat de liefhebber er zonder hygiënische bezwaren smake lijk van moge genieten, maar dat ze bepaald niet onmisbaar zijn. Tenslotte nog iets over bonenpuree als babyvoeding. Om bovengenoemde redenen zult u begrijpen dat wij daar aan als voedingsmiddel voor de baby geen hoge waarde mogen toekennen: als babyvoeding raken bonen niet ten onrechte uit de mode. Een van mijn leermeesters placht als het over ba byvoeding ging graag te zeggen: met bonen maak je Michelinmannetjes van de kinderen. St. tot de zogenaamde aanleiding gaf april-beweging. Prof. Oud voerde in Maastricht een levendig debat na afloop van zijn rede en ging uitvoerig in op de vraag, hoe hij er destijds toe is kunnen komen om na de bevrijding als leider van de Vrijzinnig Democratische Bond met deze partij naar de P.v.d.A. over te gaan en zelfs in het bestuur zitting te nemen van de P.v.d.A., die hij nu zo hartgrondig verfoeit wegens haar so cialistische koers. Oud zette uiteen, dat hjj destijds niet de poging heeft willen tegenwerken om te komen tot een federatieve samen werking van >oIitieke partijen. Hij had er wel steeds weinig heil in ge zien dat dit in de praktijk zou slagen, maa- hij wilde voorkomen, dat men hem later het verwijt zou kunnen ma ken, dat hij het doel, dat hem inder daad juist voorkwam, niet mede heeft willen helpen bereiken. Zodra het hem duidelijk werd, dat de P.v.d.A. zich in de oude socialistische richting ging ontwikkelen, trok hfj de consequenties en stapte met de overgebleven Vrij zinnig Democraten over naar de nieuw op te richten V.V.D. Prins Bernhard heeft vrijdag in ge zelschap van de Braziliaanse president Kubitschek per vliegtuig een bezoek gebracht aan de toekomstige hoofdstad van Brazilië, Brasilia. Men gebruikte het noenmaal in het palels van de president te Brasilia. Vervolgens bezichtigde de prins de in aanbouw zijnde gebouwen in de nieuwe hoofdstad. Hij plantte een boom in de paleistuin en bezocht de plaats waar de Nederlandse ambassade zal komen. Mgr. Mutsaerts heeft in de parochie kerk van de H. Thomas a Villanova te Nijmegen de H. Diaconaatswijding toegediend aan de eerw. heer C. L. Th. Langenhoff van het groot seminarie te Haaren en de eerw. fraters C. Schouten, J. Zomerdijk, H. Hubers, G. v. Stiphout, R. Maas, L. Bogaartz, J. Verhoeven, A. v. d. Acker en A. Vissers van de orde der Kruisheren; V. v. d. Smissen en Cl. v. Keulen van de Abdij Mariënkroon te Nieuwkuyk; J. v. Uden, A. Bracké, P. Botman, J. de Beijer, P. Jongenelis, L. Groot, W. van den Berg, P. Klaassen, P. Weijmer, G. Vranken, J. van Raaij, G. Raymakers, C. Deelen, B. Ros, G. Nieuwkamp, A. van Dongen, C. van der Burg, W. Verberne, H. Oude Vrie- link, A. Enthoven en H. Peels van de congregatie der Priesters van het H. Hart. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, heeft vandaag in de parochie kerk van de H. Thomas Villanova te Nijmegen de fraters C. Koning en W. Spann van de Congregatie der Paters Oblaten van de H. Franciscus van Sales tot priester gewijd. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal dinsdag geen audiëntie verlenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5