Zu Mantua in Banden TRAGISCH TIROL GAAT HOFER HERDENKEN Gemeenschappelijk feest terwijl de crisis toeneemt Moedei8 Naar 500.000 K. V.P.-leden De Bijbel als beeldroman I FORD en G.M. Adam in zwembroek en Eva in hemdjurk kondigen komst Bliksemactie mobilisatie van mankracht kleine auto aan ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 PAGINA 9 FRED THOMAS I 5—RAR' Voor het tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER Rotterdam-Rijn pijp leiding toch medio 1960 gereed? QioneOushetf io puns ói i quesfc L raviqiiosc frol-hs' \/T et een plechtige herdenkingsdienst in de Hofkerk *'X te Innsbruck is gisteren een jaar van feestelijk heden begonnen ter herinnering aan de ver- üeefse vrijheidsstrijd, welke Tirol 150 jaar geleden heeft ü^oerd tegen Napoleon en welke eindigen zou met de tillering te Mantua van Tirols legendarische held Andreas Hofer. Op de 150ste sterfdag van Hofer, 20 kbruari 1960, eindigt het herdenkingsjaar, waar een '''tgebreid programma van feestelijkheden en manifesta- ''es voor is opgemaakt, dat zich zowel in Noord- als ^uid-TiroI afspeelt. Want niet alleen in Innsbruck, in ^et nog Oostenrijkse Tirol, hebben vrijdag de klokken üeIuid, maar ook te Bozen, dat nu Bolsano heet. En in ^et Passeierdal - Passo dei Rolle moet men thans ,chrijven - is een krans gehecht aan Hofers geboorte- de historische herberg, die vandaag Trattoria Sandwirt als opschrift draagt. Het is een schrijnende !ituatie, die aan de groots opgezette herdenking een "Pmerkelijk rel iëf verleent, bij zoveel overeenkomst Gssen het verleden en de situatie van thans. Zelden lullen bij een nationale herdenking de gevoelens zo ®emengd zijn, de zorgen zo groot: de juichtoon, dia 'hans in Tirol wordt vernomen, nauwelijks anders te Verstaan dan als een kreet van protest, een roep om hulp. Een wanhopig appèl aan het geweten der wereld. Juist in deze dagen heeft zich de eri- «is m Zuid-Tirol nog weer toegespitst. 5"en delegatie van de Zuidtiroolse °lkspartjj heeft de Oostenrijkse rege- met klem verzocht bij de U.N.O. "4hdrang uit te oefenen, opdat het bedrag van Parijs van 1946 ten aan- l'en van Zuid-Tirol toch eindelijk mocht ^'°rden nageleefd. Bij dit verdrag heeft 'alië zich nadrukkelijk verplicht aan Duits sprekende bevolking ten zui- jjeh van de Brenner, die ook na de twee de Wereldoorlog gedoemd werd Italiaans e blijven, autonomie te verlenen, op- at zij zich als volksgroep zou kunnen Jjandhaven. Zowel Home als Wenen *even bij deze overeenkomst voor de J^'eving garant, zodat het uiteindelijk eroep der Zuid-Tirolers op Wenen Glkomen gerechtvaardigd is. Italië, tegenover het zwakke Oos tenrijk de sterkste partner, heeft de Zuidtiroolse autonomie stelselmatig gesaboteerd. Tegelijk begon een ge forceerde massale immigratie van Italianen uit het zuiden, waarmee Uien in snel tempo de oorspronkelij ke bevolking van Zuid-Tirol in de inderheid wil brengen, waarmee n vanzelf de kwestie van de auto nomie zou zyn opgelost'*. De Zuid- -lirolers, die aan een lijdensweg van nu reeds veertig jaar geen eind zien komen, tenzij het eind van hun volks bestaan, verzetten zich tot het uiter ste. Maar de strijd is ongelijk en ook tt'enen, anders dan Tito bij de grens problemen, kan weinig doen. En de bereid heeft andere zorgen dan het [ot van een gemeenschap burgers en boeren, ergens hoog in de Alpen. Zo j-jjn de Tirolers nog weer eens in de historie op zichzelf aangewezen. A oord en Zuid willen uit de gemeen schappelijke grootscheepse herden king van Hofers vrijheidsstrijd moed Putten en vertrouwen op de toekomst. Honderdvijftig jaar geleden was Ti- by de vrede van Pressburg door |?aPoleon afgescheiden van Oostenrijk, !®ar het vijf eeuwen lang toe had be- t°ord en ingelijfd bij het met Frankrijk flerbonden Beieren, onder voorwaarde, ?at het land zijn 'constitutionele rech- zou bewaren Deze belofte werd niet lïij- |ab .pgelost en bij de bevolking groeide het -erzet tegen de willekeur en militaire .bderdrukking. Ook Oostenrijk berust- jf niet in de nederlaag en bereidde zich r op een nieuwe krachtmeting. De- j,; zou samenvallen met een opstand in 'r°l, waartoe aartshertog Johann, oeder van keizer Franz, die als De voornaamste aanvoerders der Tiroolse boeren in de vrijheidsstrijd van 1809: Andreas Hofer, Joseph Speckbacher en de vurige Capucijn pater Joachim Haspinger. herbergier uit het Passeierdal, Andreas Hofer, naar zijn herberg „Am Sande": „der Sandwirt" genaamd. Een inder daad legendarische figuur met grote kwaliteiten als organisator en strateeg, hoogstaand, integer, die, door allen er kend en gevolgd, de vrijheidsstrijd tot het bittere einde leiden zou. In de winter van 1809 werd de op stand voorbereid, wapens en leeftocht op de strategische punten verzameld en toen op 9 april hoog op de bergen de signalen opvlamden, .bloed en meel, in rivier en beek uitgestort, tot br, K'to ran finz Hannes bij de bergbewoners (T monarchie in hoog aanzien stond, i.'meiijk te Wenen met een Tiroolse dputatie het plan beraamde. Leider deze deputatie en van heel het Ti- °ls verzet was de indrukwekkende in de meest afgelegen dalen het af gesproken sein doorgaven, kwam heel Tirol als één man in beweging: boeren, jagers, houthakkers zo goed als de burgers in de steden, ieder die een wapen dragen kon. Iedere rots top, elke berghang scheen tot leven gekomen, de bomen droegen geweer lopen in plaats van takken, ravijnen en kloven braakten vuur en vlam. De volkomen overrompelde Franse en Beierse troepen zaten als muizen in de val want tegelijk rukten Oosten rijkse troepen de grens over: de Kroatische Ban Jellachieh van Salz burg uit naar Innsbruck en veld maarschalk Chasteler van Karinthië door het Puszterdal naar Brixen. De taak der Tirolers was de in het land aanwezige bezettingstroepen hiertus sen samen te drijven. Was de opstand grotendeels in de herbergen voorbe reid, Tiroolse herbergiers hadden ook een belangrijk aandeel in de leiding. Naast Hofer de Wallnerwirt uit Win- disch-Matrei, de Bozener waard Eisenstecken, Peter Mayer. Verder de jager Joseph Speckbacher uit Rinn en niet in de laatste plaats de felle, strijdbare Capucijn pater Joachim Haspinger, met opgeschorte pij, een crucifix in de hand, vóóraan in elk gevecht. In korte tijd waren de Beieren uit Noord-, de Fransen uit Zuid-Tirol ver dreven, het land was vrij, het pleit scheen gewonnen. Want bij Aspern en Eichingen werd Napoleon door de Oos tenrijkers onder aartshertog Karl ver slagen. Maar de krijgskans keerde. Op Aspern volgde Wagram: keizer Franz moest uit Wenen vluchten. Napoleon nam zijn intrek op Schönbrunn. En bij de wapenstilstand van Znaim werd Ti- rol andermaal prijs gegeven. De Oosten rijkse troepen moesten het land ontrui men. De leiders van de opstand ston den voor de keus met hen uit te wijken of alleen tegen de overmacht de strijd voort te zetten. Hofer en zijn aanvoer ders bleven op hun post, zij wanhoopten nog altijd niet. En inderdaad zouden de Tirolers er nog twee maal in slagen de steeds sterker terugkerende vijand te verslaan en over de grens te jagen. Zes weken bestuurde Hofer in de Hof- burg te Innsbruck „in naam van de keizer" op voorbeeldige wijze het land. Intussen werd Oostenrijk door Na poleon opnieuw gedwongen afstand te doen van Tirol. Het duurde lang eer dit feit in zijn volle omvang tot de Tirolers doordrong. Men wilde het niet geloven en het verzet volhouden, ook nadat aartshertog Johann hen be zworen had de verloren zaak op te geven. Vooral pater Haspinger wist de strijdgeest vaardig te houden, de leiders, ook Hofer, er van te overtui gen, dat de vijand aarzelde zich nog maals in het land te wagen. Dit ge beurde echter wel. In het najaar van 1809 begon de laatste, tragische phase van de strijd: een overmacht van voortreffelijk uitgeruste Franse en Beierse troepen rukte op, die uit eindelijk de weerstand der bergbewo ners brak. Op dezelfde berg Isel, na bij Innsbruck, waar zij hun triomfen hadden gevierd, werden zij thans ver slagen en over de Brenner gejaagd. Tegelijk marcheerden Franse troepen vanuit Italië in Zuid-Tirol. Knapen en grijsaards „de laatste lichting" allen die nog iets als een wapen konden vasthouden, namen deel aan een guerilla, waarbij het de Tirolers behalve aan een wanhopige moed, ten slotte aan alles ontbrak. Boerderijen gingen in vlammen op. Het land bloedde leeg. Allerlei geruchten over e Au/gebot": De laatste lichting. Tot. grijsaards en kinderen grepen naar de meest primitieve wapenen om de Tiroolse vrijheidsstrijd tot het bittere eind te helpen uitvechten. een hervatting van de oorlog door Oostenrijk, een nederlaag van Napo leon, verschijningen van de H. Maagd, maakten de verwarring nog groter. Op 18 november behaalden de Tirolers bij Sankt Leonhard een laat ste succes: zij versloegen de uit het zuiden gerukte Fransen, maar deze kregen opnieuw versterking en slaag den er in op 23 november Meran te bezetten, het hart van Tirol en brand punt van het verzet. Het breken van de laatste weerstand in de afgelegen dalen was hierna een kwestie van tijd. Andreas Hofer, op wiens hoofd een prijs was gesteld van 1300 gulden, had geweigerd zich door een vlucht te redden. Met vrouw en kind wist hjj zich geruime tijd onder de grootste ont beringen schuil te houden. Een berucht individu uit de buurt kwam zijn ver blijfplaats aan de weet en in de och tend van 27 januari 1810 rukten 600 man Franse troepen naar de afgele gen berghut op, waar een ongewa pend man, een bevende vrouw en een huilend kind wérden omsingeld en weggevoerd. Men bracht de gevange ne over naar Mantua, waar op Na poleons bevel een snelle berechting volgde, de doodstraf werd uitgespro ken en op 20 februari met de kogel voltrokken, eer het Weense Hof in de sfeer van de verloving van Marie Louise iets voor de Tiroler had kun nen doen. Hoog opgericht, zonder blinddoek, zo vertelt de geschiedenis, terwijl de ge weren beefden in de handen der solda ten, is Andreas Hofer voor het vuur- peleton gevallen, een historisch mo ment, dat voort zou leven in tekst en Henry Ford jr.. de president van de Ford-fabrieken, heeft bevestigd, dat men in Detroit een kleine auto „ont wikkelt". Ford weigerde te zeggen, wan neer de wagen wordt geïntroduceerd en of hij zelfs wel geïntroduceerd wordt. Hij 'verklaarde: „als wij bemerken, dat de vraag op de Am. markt groot ge noeg is voor 'n winstgevende produktie van zo'n kleine auto, zullen wij klaar zijn om aan die vraag te beantwoorden". Vrijwel tegelijkertijd heeft de algemeen directeur van General Motors, Edward Cole, een soortgelijke verklaring afge legd voor wat betreft de plannen van zijn maatschappij. Gezien de vlucht, die de import van kleine auto's van Euro pese makelij in Am. heeft genomen, tot verbazing van de Amerikaanse indu strieën, mogen deze uitlatingen van Ford en G. M. gezien worden als 'n eerste offi cieuze aankondiging van kleine model, len. In' de Amerikaanse zakenwereld ver luidt het, zoals wij onlangs berichtten, dat General Motors de leiding heeft in de race van de „Big Three", maar dat Ford en Chrysler zich haasten om niet te ver achter te blijven bij de dag, waarop G.M. zijn kleine wagen op de markt brengt. Men verwacht de introductie van een kleine Chevrolet omstreeks half sep tember. Ford zou dan eind november, heein decernvolgen in Chrysler in 't begin van 1960. Aangenomen wordt, dat het niet bij deze drie kleine Amerikaanse wagens zal blijven. Ford zou bezig zijn met een tweede model, in de Edsel-serie, die de huidige Edsel zou moeten vervangen als de verkoop niet snel tot acceptabele hoogte zal stijgen. General Motors zou kleine wagens voorbereiden in de model len van Pontiac, Oldsmobile en Buiek. Al deze wagens zullen echter niet voor het eind van 1960 op de markt komen. Advertentie melodie van het ook buiten het Duitse taalgebied welbekende „Zu Mantua in Banden der treue Hofer war": „Dort stand er fest auf der Bastei Der Mann vom Land Tirol Dort soil er niederknien, Er sprach: Das tu ich niet! Will sterben wie ich stehe Will sterben wie ich stritt So wie ich steh auf dieser Schanz; Es leb mein guter Kaiser Franz, Mit ihm sein Land Tirol!" Lange tijd is de Parijse tapijtweefkunst, die zo bloeide in de late middeleeuwen en in de barok- en rococotijd, in verval geweest. Haar is echter nieuw leven ingeblazen door enige moderne ontwerpers on der wie Jean Lurgat de grootste mag heten. Van hem zijn meerdere malen tapijten te zien geweest in Nederland. Hierboven geven wij een zijner fantastische verbeeldingen weer, „Faurillon de Nuit", dat on langs te zien was in het Stedelijk Museum te Amsterdam en nu, tege lijk met de gehele Lurgat-ezposit.ie, verhuisd is naar het Van Abbe- museum te Eindhoven. Op grootse wijze gaat het land Ti- rol hem thans herdenken. In Inns- i bruck rust het stoffelijk overschot, waarheen het in 1823 op initiatief van vijf Oostenrijkse officieren in triomf De afgelopen dagen zijn' in honderden werd overgebracht en bijgezet in de1 afdelingsbesturen van de Katholieke Hofkerk, waar ook keizer Maximiliaan Volkspartij in Nederland de voorberei- begraven ligt. Zoals ook te Innsbruck dingen begonnen voor de grote bliksem- in onze tijd Conrad von Höizendorf i ledenwerfactie, die op de avond van 3 ter aarde werd besteld, Oostenrijks j maart een leger van tienduizenden pro veldmaarschalk uit de eerste wereld- pagandisten op de been zal brengen. Uit het hoofdkwartier van de K.V.P. in Den Haag z;jn tonnen propagandamate riaal verzonden, waaronder een schrij ven van partijvoorzitter mr. van Doorn en de nog onbeschreven lidmaatschaps kaarten. Aan de vooravond van een van de felste verkiezingsslagen van de laat- oorlog, „de laatste geel-zwarte ge neraal", naar de oude keizerlijke kleuren geel-zwart, die ooit het op standige Tirol overdekten en onge twijfeld in de komende maanden voor de dag zullen worden gehaald. Al thans in Noord-Tirol. Het programma der feestelijkheden, die dus een vol jaar duren in Noord- en Zuid-Tirol, vermeldt drie hoogtepunten: van 23 mei tot 8 juni een vreedzame krachtmeting der roemruchte Tiroolse schutterijen te Innsbruck. Op 15 augus tus de inwijding van een kapel ter ere van Onze Lieve Vrouw van Tirol (,,Un- sere Hohe Frau von Tirol") op de his torische berg Isel, in wejke kapel in de toekomst het register een plaats krijgt, dat de namen vermeldt van de gevalle nen van beide wereldoorlogen. En op 13 september wordt in Innsbruck een massale belangstelling verwacht voor de grootste folkloristische feesten, ooit in Tirol georganiseerd, waar o.m. 20.000 schutters en muzikanten in na tionale dracht uit Noord- en Zuid-Tirol zullen samenkomen. ste vijftig jaar, belooft deze landelijke leden-bliksemactie „naar de 500.000", een geslaagde mobilisatie van het ka tholieke kiezersleger te worden. In en kele kleine voor-acties voor deze mas sale „klop aan de deur" tussen 7 en 9 uur op 3 maart 's avonds, zjjn ai 5000 nieuwe leden geboekt. Met deze ver kenningen voor de komende bliksem actie, die 90.000 nieuwe leden moet le veren, is al bewezen, dat vele streefge tallen aan ledenwinst, die de afdelingen ais opgave kregen, worden overtroffen. De start van de bliksemactie is zeer hoopvol. Neem bijvoorbeeld het Oost brabantse dorp Wanroy, dat al 768 le den heeft en 775 leden ais streefgetal opkreeg. De K.V.P.-voormannen brachten het ledental hier binnen en kele uren op 785. Dat is voor Wanroy (Van onze Romeinse correspondent) Italië komt een bijbelse geschiede- nis als beeldroman. In wezen is de „strip" in de beeldende kunsten, profane, als gewijde, heel oud. Onze ontstelde verbazing over de jongste Italiaanse strip betreft dus niet het wat, maar het hoe. De uitgever heeft 72 afleveringen aangekondigd, tezamen tellende 5000 pagina's. Deze „romanzq a fumetti" zal uit 22.000 foto's bestaan met teksten op het beeld en daarnaast. Negenhon derd acteurs van diverse begaafdheden en duizenden figuranten zullen de scè nes uitbeelden. De uitgever gaat er trots op de hulp van „eminente religieuze experts" te hebben verworven en daarboven nog die van een dame, die voor de telequiz het bewijs leverde op alle (materiële) vragen over de Bijbel een goed ant woord te kunnen geven. Zij zal ook de rubriek: Post van onze Lezers verzor gen. De eerste aflevering is verschenen. Aan de krantenkiosken kan men die voor 150 lire kopen. Van de 62 pagina's foto's met bijschriften, die het fascikel „Van Adam tot Noë" telt, zijn er 13 gewijd aan Adam, Eva en de zonde-val, 9 aan Kain en Abel, 10 aan twee reuzen] die een reusachtig onjuiste levenswan del leiden, een (oudere versie der) Sa- bijnse maagdenroof plegen en zich ten slotte onthalzen om een juffrouw. De rest gaat over de lotgevallen van Noë, maar 9 pagina's zijn gereserveerd voor de wijnbouw-met-aanvankelijk-ver- keerde-afloop. Van de vertolking is niet één goed woord te zeggen. De spelers ac teren meest voor de lens als on beholpen .operazangers midden in een heldenaria. Het verhaal is slap, gerekt, vaak niet ter zake dienende. De gods dienstige strekking is hoofdzakelijk ver tegenwoordigd door het alsmaar noe men van de Heer in teksten waar men lichtelijk wee van wordt. De enscene ring, die realistisch wil zijn, lijkt ner gens naar door de goedkoopte. De foto montages zijn slecht, de afdrukken on duidelijk en vaag. mijn gewaad uit, dat mij benauwt". Volgend plaatje. Noë is toch maar gewikkeld in een soort Romeinse toga: „Nadert, mijn zoon Cham, drinkt ook gij!" Allen moeten drinken en fijnzin nig zijn verre nazaat, de Griekse dichter Anakreon alvast citerend: „ook de aarde drinkt!" Volgende scène, dezelfde per sonen: „Ik lig op een bed van witte bloemen, van sneeuwwitte bloemen.de zon staat aan de hemelde kindertjes spelen gelukkigOp het horen van deze vreselijkheden snelt Cham naar buiten en beduidt de anderen naar pa te komen kijken. Volkomen begrijpelijk eindigt dan de episode met een dramatisch tafreel, waarin allen handenwringend geknield liggen, zonen, als dochters, terwijl Noë voor een houten wand, nog een afleg gertje uit de ark, Cham de deur wijst. Einde. Wordt nog 71 maal vervolgd. Dit slap gedoe heelt het kerkelijk im primatur gekregen. Er staat kennelijk niets in, wat tegen de uitspraken der bijbelcommissie is. Negatief is het dus weer in orde. een hele prestatie, want dit betekent in dit kleine dorp, dat in elk huis drie K.V.P.-leden wonen. Heeft u wel eens van Westerbeek in de gemeente Oploo gehoord? Het unieke feit doet zich hier voor, dat 228 K.V.P.-leden staan inge schreven. Er waren bij de laatste ver kiezingen ook 228 stemgerechtigden. In dit dorp kan van een ledenwerf-actie geen sprake zijn. Het is a] 100 procent. Ook in het boven-Moet-dijkse is met groot enthousiasme aan de voorberei dingen voor de leden-actie begonnen. Vergeleken met het laatste boekjaar staal de kring Den Helder met 28.000 leden al op ruim tien procent winst. Deze kring gaat beslist flink over de 30.000 heen. In Rotterdam staan 600 propagandisten gereed om hun slag te slaan Zij beschouwen de streefcijfers voor de ledenwinst als een minimum, dat flink moet worden overschreden. In Arnhem, Nijmegen en het moeilijke Land van Maas en Waal schieten de nieuwe K.V.P. afdelingen ais padde stoelen uit de grond. Deze nieuwe ker nen moeten de ketting-reactie verwek ken voor nieuwe ledenwinst. Het werk bezoek van de K.V.P. heeft de voor mannen van dit gebied goed gedaan. In de komende parlementaire periode kan het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen op de steun van de K.V.P. rekenen. Om deze welvaartspo- litiek te bedrijven vraagt de K.V.P. de steun van de duizenden katholieken in deze streek, die we] K.V.P, stemmen, maar hun partij verder alle steun ont houden. Met dat sterke argument gaat de K.v.p. uit dit gewest de komende we ken de grote bliksem-actie voorberci- ?Ie„ hi.er een extra inspanning raagt. Zo is het van Eysden tot Roo- deschool' van Cadzand tot Den Helder. De bliksem-actie naar de 500.000 is ïPIro tt" een record-poging van de u.' E ls een mobilisatie van man- Kracnt. die onmiskenbaar is om de eikiezmgsstrijd te winnen, die op alle fronten al is ontbrand. De in april 1958 opgerichte Rotter- dam-Rijn Pijpleiding Mij. heeft tot nu toe o.a. wegens de slechte weers- en terreinomstandigheden slechts 30 kilo- meter oliabuisleiding van de in totaal 380 km van Pernis naar Goóorf bij Keulen en Wesseling, met een aftak king van Venlo naar Wezel, kunnen leggen, n.l. het eerste stuk in het wes ten van ons land. De maatschappij, hoopt dat de legging van het resterende deel van de buisieiding voorspoediger zal verlopen en het totaal omstreeks midden 1960 gereed zal zijn. Uitvoer ders zijn Nederlandse bedrijven Van Hattum en Blankenvoort, Amsterdam- sche Ballast Mij. en Werkspoor, als mede de Duitse firma's Mannesmann- Seifert Rohrbau, Hoch- und Tief A.G. en Strabag Bau en de Amerikaanse firma Bechtel International Co. Noë's ogen rollen in hun kassen, als hij zich beklaagt over de wijze, waar op de mensen zijn waarschuwing ont vangen: „Lachen jullie maar. Ik trek mij niets meer van hen aan. Zij be schouwen mij als een gek, als eer, ziener, ik weet het welMaar d feiten zullen aantonen, dat zij verkeer denken". trucs toelegde. Noë is heerlijk. Op ziji patriarchale schedel groeit gewater golfd vlas en hij heeft een aangeplakte wattenbaard voor, waarin hij iedereen zalvend vervloekt of zalig prijst, naai het zo Uitkomt. Eva's onschuld voor dc zondeval blijkt duidelijk uit een wijdzit tende hemdjurk van vijgebladen. Maar na de verdrijving uit het paradijs gaai zij op hooggesloten beestevellen over Het vrouwvolk in Noë's vrouwvolk in Noë's ark, pas send verdeeld in draagsters van blonde Adam (in zwembroek) blijft tot zijn en van zwarte manen, oefent zich ge dood na 930 jaar het mooie jongetje, durende de hele tocht over de wateren Hij wordt in rose suikerhartenstijl in dramatische poses. Zo komen we slechts overtroffen door de in-brave langzamerhand aan het planten van de Abel, die een geonduleerde pruik op wijnstok. Noë drinkt een twintiglitei heeft en pleegt rond te wandelen met kruik wijn achter elkaar leeg en om een eveneens geonduieerd lam over de aan te tonen, hoe hard de onbekende schouders. De brute reuzen zijn geen drank aankwam, Iaat de tekstschrijver centimeter groter dan de geteisterde hem dan de volgende taal uitslaan: niet-reuzen, hoe men zich ook op foto- „Wat geschiedt mij, Heer? Ik trek Eva heeft Adam zojuist verzekerd, dat door het eten van de appel de gehoor zaamheid aan God overbodig wordt. Adam waagt, of zij dat werkelijk gelooft. „Ja, ik geloof liet werkelijk. Pas nu geef ik mij van allerlei dingen rekenschap mijn geest gaat open en mijn ogen worden ontsloten voor een werkelijkheid, die ik vroeger niet heb gekend. Eet ervan, jij ook, eet ervanEn dan Adam weer: „Misschien heb je gelijk. Laat ik ook maar eens van deze overheerlijke vrucht proeven".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9