Mr. F. Bloemarts president van Haarlemse rechtbank K Beynes wordt dochteronder neming van V.M.F. Velsertunnel had 4,5 miljoen voertuigen in een jaar I SENSATIONELE ZEGE VAN V.O.D.O. op H.O.C.-DAMES Grote verrassingen in strijd om Kennemer damtitels Thans vice-president in Rotterdam Russische koorzang in Bakenesserkerk Expositie in Bloemenheuvel Koopman berooft zijn verloofde 95 procent der aandeelhouders wisselt aandelen om Toch nog ruim 460.000 motor voertuigen op de Sluisweg Bioscoopbezoek loopt terug Uit STAD en STREEK Basketbalcompetitie Monsterscore van Flamingo' s: 112-50 Moeilijke week voor de leiders verscheidene afdelingen iv, Successen van DWT in waterpolocompetitie F abriek in Beverwijk blijft bestaan MAANDAG 22 FEBRUARI 195? PAGINA 3 SHERRY Films: Haarlem e.o. Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Geopend door Bloemendaals burgemeester H.P.C. bekertgoed, maar V.Z.V. is uitgeschakeld Genootschap Nederland Frankrijk Georges Delamare komt 3 maart spreken In Velsen In iedere 4 a 5 woningen een T.V.-toestel Hartelijk afscheid van pater Beekman Serie bijzondere lezingen voor r.-k. Instuif Haarlem-Noord HEEMSTEDE Dertig premiewoningen aan Glipper Dreef Geldlening voor Heemstede Gemeenteraad van Heemstede Beurs van Amsterdam Mr. Frans Paul Emile Bloemarts je Rotterdam is tot president van de Haarlemse rechtbank benoemd. De- te functie vaceerde sinds mr. A. M. ba ten van Tuyll van Serooskerken 1 fe bruari de rechterlijke macht met pen sioen verliet. Zijn opvolger is thans vi ce-president van de arondissements- fechtbank te Rotterdam en geldt voor al als een autoriteit op het gebied van "et verkeersrecht waarover hij herhaal delijk heeft gepubliceerd. Mr. Bloemarts werd 16 maart 1903 in Breda geboren, waar zijn vader presi dent van de rechtbank was. Hij be- techt daar het gemeentelijk gym nasium en studeerde vervolgens aan de rijksuniversiteit te Le'den waar hij 'n 1928 het doctoraal examen in de rech ten aflegde. Tot 1937 oefende mr. Bloemarts in zijn geboorteplaats de ad vocatuur uit. Terzelfdertijd was hij se cretaris van de raad van beroep voor de directe belastingen. In 1937 werd de heer Bloemarts benoemd tot rechter in Rotterdam. Met de jaren stapelden zich zijn functies daar op. Om er enkele van te noemen: voorzitter van de reclasse- tingsraad te Rotterdam, voorzitter van het Rotterdams juridisch genootschap, lid van de commissie veiligheid weg verkeer, voorzitter van de (gemeente lijke) commissie van overgang in het taxibedrijf, lid van de raad van beroep van het Nederlands instituut van ac countants, lid van de commissie van bij stand voor verkeersrecht, lid van de raad van toezicht van de Nederlandse vereniging van automobielassuradeu ren. Tot het vorig jaar was mr. Bloem arts ook bestuurslid van de sectie raadsheren en rechters van de Neder landse vereniging voor rechtspraak. Gedurende een deel van de tweede Advertentie 30BADILLA Y COMPANIA, JEREZ DE LA FRONTERA IMPORTEURS: JACOBUS BOELEN. AMSTERDAM Levering alleen via de handel. CINEMA PALACE: De reis om de wereld In tachtig dagen, a. 1.; 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Ontsnapt van het duivels eiland, 14 Jaar: 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LlDO: De naakten en de doden, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: T.m. wo.: Jane Eyre, 14 j.; 2 en 8 uur. Do.: The robe, 18 J.; 2 en 8 uur. MINERVADo.: Never say good-bye, 14 j.; 8.15 uur. REMBRANDT: Gigi, str. volw.: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. SOXY: Het zwarte schild, 14 jJ 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Een vrouw wist te veel, 18 jaar. Maandag 23 februari Mlnerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: Heemsteeds Amateur Toneel met „De vleer muis". Remonstrantsekerk, 8.15 uur: Concert door Die Haerlemsche Musyckcamer. Frans Halsmuseum, 8 uur: Bloemen en tuinen, lezing VU. Brinkmann, 8 uur: De betekenis van Marx ln de hedendaagse wereld, lezing G. en W. Brinkmann, 9 uur: De actuele wereld- Politiek, lezing G. en W. Brinkmann, 8 uur: De moeder in de op- Voeding, lezing Ver. voor Pedagogiek. L. Costerlyceum, 8 uur: De jeugd van nu, feirng Haarlemse raad voor de jeugd. Bloemenheuvel, Overveen, 8 uur: Buurt- Ver. Overveen; o.a. lezing over De bleke- rijen in de geschiedenis van Bloemendaal. Dinsdag 24 februari Minerva-theater, 8.15 uur: Charlotte Koh ier met „Pension Rustig". Schouwburg, 10.30 en 2 uur: Pantomime theater voor lagere scholen. Schouwburg, 7.30 uur: Interscholair Jeugdtoernooi. Concertgebouw, 8.15 uur: Zevende con cert serie D van Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Soliste: Nan Merriman, mezzo-sopraan. Frans Halsmuseum, 8 uur: De mytholo gie als spiegel van de Griekse geest, lezing Vu. BEVALLEN van een zoon: A. Mit- Luiken; H. D. M. Dirks-Nijboer; L. de Boer-van Tongeren; H. A. Gubbels- Krans; A. K. Bejjer-Peters; W. H. M. Van der Hulst-Zipp; C. A. Bergman-We- her; H. C. Smeenk-Hilterman; J. ^mids-Stolk; F. M. E. van ter Toolen- Asselberghs. BEVALLEN van een dochter: G. T. Assendelft-Rooijers; J. M. de Kok- ■fauwels. OVERLEDEN: A. C. Schrijver-Cremer, i.i J-. Gasthuisvest; J. Clason-Nanning, L, Hazepaterslaan; J. Visscher, 83 f> Crayenesterlaan; J. van Kapel, 55 Gasthuislaan; J. H. C. Sommer, 86 i., esterhoutpark. BEHUWD M. Kuik en M. Dobber. wereldoorlog heeft de nieuwe president van de Haarlemse rechtbank onderge doken gezeten. Direct daarna, in 1945, aanvaardde mr. Bloemarts een functie bij het Militair Gezag. Hij was eerst commandant van Leiden, later van de gehele provincie Zuid-Holland. In 1950 werd mr. Bloemarts bevorderd tot vi ce-president van de rechtbank te Rot terdam. Uit sommige zijner functies viel al op te maken, dat zijn bijzondere belangstelling uitgaat naar de verkeers- wetgeving. Naast dat van de handels- kamer van de Rotterdamse rechtbank bekleedt hij ook het voorzitterschap van de verkeerskamer. Voor gezelschappen van juridische specialisten houdt hij ge regeld lezingen over de Nederlandse verkeersrechtspraak, laatstelijk nog in Hamburg, waar hij Nederland op een internationaal congres vertegenwoor digde. Zijn deskundigheid op dit gebied heeft algemene erkenning gevonden. Mr. Bloemarts staat bekend om zijn grote werkkracht en in Rotterdam, zo zei men ons, zal men anderhalve man aan hem missen. Tot vice-president van de Haarlemse rechtbank is benoemd mr. H. J. Fer- werda. De uitvoering van de koorzang door zes leden van het Russisch-Orthodox Seminarie van Parijs, welke uitvoering zaterdagavond in de Bakenesserkerk plaats vond, stelt ons voor de noodzaak eerst enkele opmerkingen te maken over de Russische koorzang in het al gemeen. De wereldberoemde profane Russi sche koren (bijvoorbeeld de Oeral-Ko- zakken,) hebben ons westerlingen een liederlijk-muzikale liedertafelmuziek ge bracht, die we nu juist niet nodig had den, daar we die stijl, dank zij onze meer begaafde dirigenten, voor driekwart ontgroeid waren. De bedenkelijke ele menten, en dan bedoelen we vooral de harmonisaties met onzuiver aangewen de dominantseptiemaccoorden, werden ten dele overgenomen in de in ons land uitgevoerde Russische Missen, die naast veel schoons ook veel banaals bevatten, en dit laatste was absoluut niet-Slavisch, doch Duits; een bestaard van de Leipzigerschool. Hoe geheel an ders waren de gezangen die de semi naristen deze avond brachten. Met uit zondering van enige werken (o.a. het Grote Paasgezang), spraken de oude toonsoorten hun mystieke taal. Doch ondanks de verheven religieuze aard, gingen ze vermoeien, daar de melo dieën zeer primitief zijn. Dit in tegen stelling met het melismatische Grego riaans. Maar ook het Gregoriaans is on geschikt voor een buiten-liturgische uit voering. We willen de held ontmoeten die op een concert in gewijde ruimte anderhalf uur naar deze zang kan luis teren, evenals de nog grotere held die het langer dan een half uur uithoudt bij Frescobaldi. De Russische en Gre goriaanse liturgische muziek is een in tegrerend bestanddeel van de eredienst en kan de sacrale behandeling niet ont beren. Palestrina kan desnoods buiten de eredienst vertolkt worden, doch de volkomen dienende kunst van de litur gie kan dit niet. De aanwezigen zijn evenwel niet ontkomen aan een religi euze sfeer, die te danken is aan de devote en pretentieloze vertolking van de gewijde liederen. T. de Vr. ,,Dat we te weinig stoelen hebben neergezet in deze zaal die te klein blijkt om de belangstelling op te van gen is alleen maar verheugend. Het is immers een bewijs dat de actie om ten toonstelling in dit huis te houden goed is ingezet en dat wij een goede greep hebben gedaan met schilder de Heer als eerste uit te nodigen." Zo sprak de burgemeester van Bloemendaal dr. D. H. Peereboom Voller in de ontvangst zaal van „Bloemenheuvel" waar het college zo volledig mogelijk aanwezig was, met raadsleden, hoofdambtenaren, notabelen en collega's, vrienden en re laties van de exposant: een zaal vol om de opening bij te wonen van een overzichtstentoonstelling van het werk van Simon de Heer. De meer dan zeventigjarige nestor der Bloemendaalse schilders is af komstig uit de Beemster je kunt het hem aanzien aldus spreker, kwam na een tijdlang in Hattem te hebben gewerkt in 1928 naar Bloemendaal. Omdat hij hier nu meer dan dertig jaar woont, kunnen wij hem een echte Bloe mendaler noemen. De Heeer's gezag in de gemeente illustreerde de burgemees ter door te memoreren dat de voorge stelde bebouwing aan de Duinwijcklaan waartegen De Heer met nadruk ver klaard had bezwaren te hebben er inderdaad niet is gekomen. Als schil der is De Heer bij een gestadige ont wikkeling steeds zichzelf trouw geble ven; op de Ismen heeft hij niet gerea geerd. Wij mogen ons gelukkig prijzen dat werk van zijn hand, met onze ge meente als onderwerp, zich in gemeen- tebezit bevindt. Na aldus uitgebreid over de exposant als inwoner en als schilder te hebben gesproken bood de burgemeester des schilders echtgenote onder enige vrien delijke woorden bloemen aan die hij lis- telijk verborgen had onder het spreek gestoelte. Zaterdagnacht omstreeks kwart voor twee zag een automobilist, die over de Gedempte Oude Gracht reed, dat een man een jonge vrouw een paar klappen gaf, haar tasje losrukte, dat open op de grond viel, enige voorwer pen van de grond opraapte en snel maakte dat hij wegkwam. Samen met twee agenten zette de automobilist de achtervolging in over de Gedempte Oude Gracht en door de Kleine Hout straat. In de Schagchelstraat kon de man worden gegrepen, die een 35-jari- ge Haarlemse koopman bleek te zijn. De man had zjjn verloofde, een 21- jarig buffetmeisje uit Zandvoort, om kwart over elf afgehaald van de zaak waar zij werkte. Samen zouden zjj nog een glaasje gaan drinken, hoewel het meisje daar geen zin in had. In het café kreeg de koopman ruzie met een vreemde, en toen zjj later op straat kwamen was hij tegen zijn verloofde begonnen. Hij had haar geslagen en haar tasje losgerukt, waarna hij van de grond haar portemonnaie had opge raapt, die 7 bevatte. De koopman is ingesloten. Zowel het damesteam ais de heren- ploeg van het Haarlemse DWT hebben in de waterpolocompetitie voor een klinkende overwinning gezorgd. Voor de eerste klasse van de competitie in het district Noord-Holland kregen de dames Waterlelie als tegenstander. Aanvankelijk kreeg de Haarlemse ver dediging het druk, maar later ging het initiatief naar de andere kant. Do Tur kenburg schoot DWT voor rust naar twee-nul en na de pauze voerden Cok Somers en Ria Hessiing de score op tot zes-nul. De heren van DWT gingen voor de tweede klasse met de réserves van HVGB „in zee". In het begin liepen de reserves hard van stapel. Door Hoge- land kwamen zij op twee-nul, maar Roozekrans verkleinde het verschil. Kok had echter onmiddellijk een ant woord klaar. Voor rust nog waren de rollen omgekeerd. Luttikhuizen scoor de tweemaal. Roozekrans eenmaal en de keeper van HVGB liet zich ook niet onbetuigd. Resultaat: vijf-drie bij rust. Er kwam meer evenwicht in de strijd en het scoreverloop was ernaar. Lut tikhuizen 63; Kok 64: Eichhorn 74; Halsema 75 en Luttikhuizen 8—5. Een gelijkopgaande strijd was die tus sen HPC 2 en Kroosduikers 1, voor de derde klasse gespeeld. Schreurs hielp Kroosduikers aan een één-nul voor sprong en Van der Eijnde bracht de eindstand op één-één. In de vierde klas se heren versloeg Haarlem 2 de reser ves van DWR met zeven-één. Verder zijn in de afgelopen week ge speeld: Heren vierde klasse: VZV 2- NVA 05; Heren vijfde klasse: VZV 3- NVA 2 2—5; Afdeling AM: DWT-DWR 3—3: NVA-VZV 0—7; Afdeling AJ 1: DWT-DWT 3—3. Voor de bekercompetitie ontmoet ten de dames van HPC die van PSV. De Heemsteedsen wonnen en gaan over naar de derde ronde. Wicky Hof man zorgde voor het eerste doelpunt van HPC. Ada den Haan maakte ge lijk, maar uit een strafworp scoorde Hennie Band twee-één. In de tweede helft doelpuntte Hofman nogmaals. Jo Kerkhof bracht de eindstand op 3—2. Voor de tweede ronde speelde VZV uit tegen HZPC. Het werd een acht- drie overwinning voor de gastvrou wen. VZV is daarmee van verdere deelname uitgesloten. Dinsdag 3 maart zal voor leden van het Genootschap Nederland-Frankrijk, afdeling Haarlem, de Franse radio- en televisiekunstenaar Georges Delama re komen spreken. De lezing is getiteld „Les mystifications céièbres" en wordt gehouden 's avonds om 8 uur in de re monstrants-gereformeerde kerk, Wil- heiminastraat 22. De heer Delamare is een van de pio niers van radio „Tour Eyffel". Tot 1939 was hij secretaris-generaal van de Radio en Televisie. Hij heeft zich spe ciaal bezig gehouden met het verzor gen van dramatische radio-producties, maar ook als toneelschrijver en roman cier heeft hij naam gemaakt. Tijdens de vanmorgen in Haarlem gehouden buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders van de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens J. J. Beynes N.V. te Bever wijk, heeft de president-commissaris, dr. L. G. Kortenhorst, medegedeeld, dat ruim 95 procent der aandeelhou ders gebruik heeft gemaakt van de ge- Het aantal voertuigen, dat het afge lopen jaar de Velsertunnel passeerde, bedroeg ruim 4.400.000. Het verkeer is in de zomermaanden veel intensiever dan in de overige maanden van het jaar en op de zondagen is het veel drukker dan op de overige dagen. Het maximum werd bereikt op zondag I juni 1958, toen 23.760 motorrijtuigen de tunnel passeerden. De toenemende intensiteit van het verkeer in de tunnel brengt mede, dat door de brandweer in toenemende ma te hulp moet worden verleend aan auto's in en nabij de tunnel. Met de takelwagens werd het afgelopen jaar 400 maal hulp verleend, namelijk 184 maal wegens motorstoring, 62 maal we gens een lekke band, 6 maal wegens een aanrijding, 75 maal wegens brand- stofgebrek, 20 maal wegens insneeuwen en 53 maal om andere oorzaken. In 60 procent van de gevallen moest de hulp worden verleend aan personen-auto's. De weg over de sluizen werd door ruim 460.000 motorvoertuigen bereden. Ook hier vertoont dit verkeer een ster ke toeneming gedurende de zomer maanden, terwijl gedurende het gehele jaar het verkeer op de zondagen be langrijk drukker is dan op andere da gen. Ondanks de opening van de Vel sertunnel blijft het verkeer over de slui zen van veel betekenis. Zo passeerden op zondag 8 juni 3.330 motorvoertuigen deze route. Het aantal motorvoertuigen, dat het afgelopen jaar van de ponten te Velsen gebruik maakte, bedroeg ruim 100.000. In tegenstelling tot het verkeer op de sluisweg is het aantal motorvoertuigen, dat op zondag van de ponten gebruik maakt, kleiner dan op de overige da gen. De betekenis van de ponten voor de inwoners van Velsen en omgeving, blijkt uit een telling van het vervoer van wielrijders en bromfietsers op een. werkdag in februari 1958. In noordelij ke richting werden 3.223 fietsers en bromfietsers vervoerd, waarvan het grootste deel (1.183) 's morgens tussen 6 en 9 uur. In zuidelijke richting wer den 3.165 fietsers en bromfietsers ver voerd. Toen lag het zwaartepunt (1.209) 's middags tussen 3 en 6 uur. Het bezoek aan de te Velsen geves tigde bioscopen is gering en is in 1958 nog belangrijk teruggelopen. Het lage bezoekcijfer wordt ten dele veroor zaakt door de aantrekkingskracht van de te Haarlem en Beverwijk gevestigde bioscopen. De huidige capaciteit en het aantal voorstellingen van de beide te Velsen gevestigde bioscopen zouden een bezoek van veel groter omvang kunnen verwerken. Thans wordt slechts ongeveer 28 procent van de capaciteit benut. In belangrijke mate wordt het bioscoopbezoek beïnvloed door de tele visie. In de gemeente Velsen treft men thans op iedere 4 a 5 woningen één te levisietoestel aan. Het teruglopen van het bioscoopbezoek blijkt wel zeer dui delijk uit enige cijfers: 394.923 bezoe kers in 1946, 173.500 bezoekers in 1950, 150.929 bezoekers in 1954 en 134.119 be zoekers in 1958. En dat ondanks een be volkingstoename van circa 2.000 zielen per jaar. boden gelegenheid om zijn aandelen om te wisselen voor die van de N.V. Ver enigde Machinefabrieken. In feite be tekent dit, dat 95 procent der aandeel houders van J. J. Beynes N.V. akkoord gaat met het opgaan van de N.V. in de N.V. Verenigde Machine Fabrieken. Beynes zal als zelfstandige N.V. blijven bestaan, maar het overgrote deel van de aandelen komt nu in handen van de V.M.F. De commissarissen van de N.V. J. J. Beynes hebben hun zetels ter beschikking gesteld en tijdens de eerstvolgende algemene aandeelhou dersvergadering der V.M.F. zal in deze vacatures worden voorzien. Ter vergadering deelde dr. Korten horst bovendien mede, dat de besturen van beide ondernemingen tot de con clusie zijn gekomen, dat een nauwe sa menwerking tussen beide van het groot ste belang moet worden geacht. Het bedrijf in Beverwijk zal blijven bestaan en men zal ernstig streven naar een voldoende orderbezetting. Wel is het waarschijnlijk, dat in verband met een meer efficiënte arbeidsverdeling tussen beide bedrijven verschuivingen in de personeelsbezetting zullen plaatsvin den. In zijn openingstoespraak zette de president-commissaris uiteen, dat een langer zelfstandig bestaan van de N.V. J. J. Beynes niet langer verant woord was, omdat zowel in Nederland als in het buitenland een zekere over capaciteit aan producten van spoor- wegmaterieel valt te constateren. De exportkansen worden steeds gerin ger, omdat het buitenland de produk- tie van de eigen behoeften steeds meer aan zich blijkt te willen hou den. In het kader van de Euromarkt is een concentratie van ondernemin gen noodzakelijk, omdat de kleinere ondernemingen in dit verband geen levenskansen meer hebben. Vandaar, dat de directie en de commissarissen het aanbod van de Verenigde Machi ne Fabrieken hebben aanvaard. Het kwam hun daarbij voor, dat de aan deelhouders van Beynes daardoor al lerminst gedupeerd zijn. Duidelijk zette dr. Kortenhorst ver volgens uiteen, dat het hier allerminst een liquidatie betreft. Beynes, dat thans ruim 120 jaar bestaat, was nog altijd geen ongezond bedrijf, hetgeen te stade is gekomen bij de onderhandelingen over de nieuwe formatie. Dank zij de gunstige naoorlogse jaren, die Beynes volledig heeft weten uit te buiten, kon een nieuwe moderne fabriek in Bever wijk worden opgezet, hetgeen in het licht der ontwikkeling volledig verant woord was. De integratie van Beynes in de V.M.F., aldus dr. Kortenhorst, garandeert ook in de toekomst het voortbestaan van Beynes. Het perso neel kan zich ervan overtuigd houden, dat door deze transactie voor haar het beste bereikt is, wat er te bereiken viel. Het goed fatsoen van de partner, de V.M.F., is een waarborg, dat het ook hun in de toekomst goed zal gaan. Met algemene stemmen werden daar na enige statutenwijzigingen goed gekeurd, waardoor de stemmogelijkhe- den der Beynes-aandelen werden aan gepast aan die der V.M.F. GEEN ZUURSTOF Zaterdagnacht werd de Haarlemse politie opgebeld door een bewoonster van een huis aan de Rijksstraatweg, dat een kamerhuur ster bewusteloos was aangetroffen. Toen de politie kwam kijken, was de huurster juist bijgekomen. Het was een maatschappelijk werkster, die de hele dag bij een petroleumkacheltje had zit ten werken, zonder haar kamer te luch ten. Daardoor was er zuurstofgebrek ontstaan. Ernstige gevolgen heeft zij er gelukkig niet van ondervonden. DIEFSTAL Zondagavond hebben onbekenden zich via een achterdeur toegang verschaft tot een rijwielzaak aan het Stuyvesantplein. Op de tweede verdieping werden een bed en een schrijfbureau overhoop gehaald. Er wordt een portefeuille met 45 vermist, terwijl beneden uit een toonbanklade nog een koopmansbeurs met 20 ver mist wordt. GEEN SPREEKUUR. Wethouder D. J. A. Geluk zal woensdag 25 febru ari geen spreekuur houden. MELK OP STRAAT. Om kwart voor elf zaterdagmorgen reed een 29- jarige chauffeur uit Aalsmeer met zijn vrachtauto vol kratten melk op zodanige wijze door de bocht van het circuit in het Kenaupark, dat twee stapels met kratten kantelden. Ze sloegen tegen de gesloten deur van de laadbak, die daar door openvloog. Resultaat: 120 melk flessen op straat. Omwonende poesen en de gemeentereiniging hebben de rom mel opgeruimd. KAMERMUZIEK. Het trio Arte Fiato (Frans Vester, fluit, Koen van Slogteren, hobo, en Arnold Swillens, fagot) concerteert onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermu ziek donderdag 26 februari in de turn zaal van het Haarlems concertgebouw. COLLECTE. Het plaatselijk comi té van het Nationaal Reumatonds te Bloemendaal houdt vanaf vandaag (23 februari) een collecte ten bate van het fonds. CONGRES. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de coöperatie „Haarlem zal het congres van Ne derlandse Verbruikscoöperaties op 30 juni, 1 en 2 juli te naariem worden gehouden. VOORJAARSBEUKS. Bij de ope ning van de Haarlemse Voorjaarsbeurs op donderdag 26 februari door de bur gemeester van Haarlem zal mr. A. G. ae Blécourt, secretaris van de Haar lemse koophandel, speciaal de econo mische betekenis van de beurs voor het bedrijfsleven van Haarlem en om geving belichten. PIJPLEIDING. In opdracht van de Rotterdam. Rijn Pijpleiding Mjj N.V. gaat de Alg. Aannemmgs iVLq D. Blan- Kevoort en Zn. N.V. te Bloemendaal in combinatie met enkele andere on dernemingen een milj oenenproject uitvoeren, uat bestaat un net leggen van de oliepijpleiding van Beek en Donk naar Venlo, en vandaar naar West-Duitsland. De lengte van de lei ding is 200 km. ONTPLOFFING. Gistermiddag was een bewoner van de dr. C. A. Gerkestraat bezig met het leggen van rubber tegeis in ue Keuken van zijn wonmg. Hq smeerde daartoe de vloer in met vluchtige stof. Toen hjj in de kamer zat te wachten tot de vloer ingedroogd zou zijn, hoorde hu een enorme knal. Er bleek een ontploffing te zijn ge weest, vermoedelijk ten gevolge van gasvorming. De ravage was groot. In een hartelijke sfeer, waarin goed moedige pastorie-geheimen werden ver klapt, hebben gisteravond vele paro chianen van het Klaverpark met pas toor M. Louwe aan het hoofd en pater W. Beekman van elkaar in De Schuy- lenburcht afscheid genomen. Pastoor Louwe sprak zijn medebroeder, die be noemd is tot pastoor van de Sint Fran- ciscusparochie te Nijmegen, toe. Hij gewaagde van de dank, die de Klever- parkparochie pater Beekman verschul digd is en memoreerde terloops diens spreek- en organisatietalenten. Namens het kerkbestuur overhandigde hij hem een geschenk onder couvert. Pater Beekman bekende verlangd te hebben naar een pastoorsbenoeming. „Uit hoof de van een vroegere functie was ik ge wend zelfstandig te werken. Het viel niet mee om in andermans zog te va ren", zei hij lachend tot pastoor Louwe., Maar aan sympathie en medewerking had het hem tijdens zijn Haarlemse ja ren niet ontbroken. Daarna maakten velen van de gelegenheid gebruik van pater Beekman persoonlijk afscheid te nemen. De eerste sensatie In het Haarlemse Krelagehuis is gevallen in de vorm van de nederlaag van het tot nu toe onge slagen damesteam van HOC tegen het Haagse VODO SC. De roodbaadjes zijn daardoor met The White Stars op één hoogte gekomen. Onder een laaiend enthousiasme, dat het Krelagehuis iets van de hel van Deurne gaf, moest Flamingo's zich 'na een sensationele tweede helft eerst op de eindstreep ge wonnen geven tegen leider The Blue Stars. Typhoons, dat niet AMVJ doch Zeemacht als tegenstander kreeg, bleef ondanks de geringe tegenstand con stant doorspelen en bereikte daardoor een totaal van 112 punten. Antilopen klopte na een vlak duel HAV. De HOC-dames ondervonden reeds vanaf het begin heftige tegenstand van de pittige VODO-ploeg en behielden slechts met moeite bij rust een voor sprong (21-17). Toen na de hervatting bij Vodo het schot ook de juiste rich ting kreeg, werden de rollen omgekeerd en kregen de Haagsen allengs het beste van het spel. Ondanks goed spel van Henny van der Laan en Janny Huigen, kon HOC het niet meer houden en werd op de drempel met 44-43 verloren. Jan ny Huigen (HOC) 9-10 en mej. Pattix- lano 2-10 waren de beste schutters. Flamingo's en The Blue Stars start ten beide in hoog tempo. De aanvallers zagen zich echter geplaatst tegenover bijzonder hechte verdedigingen. De „Stars"-aanvoerder Alberda ging reeds spoedig zijn heil zoeken in afstand schoten, welk voorbeeld door Driehuis werd gevolgd. Dit leverde de Amster dammers snel een 0-6 voorsprong op. Flamingo's zat echter niet stil. Enkele solo-akties van Meenhorst brachten de balans praktisch in evenwicht. (9-10) Het werd een wedstrijd met wisselen de kansen, echter met dit verschil dat de Stars er in slaagden deze te benut ten en de Flaminigo's door slecht schie ten de aansluiting bijna verloren. Ruststand 13-26. Ook in de eerste minu ten van de tweede helft bleef dit spel- beeld gehandhaafd, en zelfs liep Blue Stars iets verder uit. Toen werd ech ter plotseling de geest over de Flamin go's-ploeg vaardig en aangevuurd door het enthousiasme van het publiek ging het zijn achterstand inlopen. Via 17-31 werd het met nog vijf minuten voor de boeg 34-42. Vanaf dit moment kende het enthousiasme geen grenzen meer en in de laatste minuut kwam Flamin go's op een achterstand van twee pun ten. 44-46. Het hoogtepunt moest ech ter nog kopien. Met nog 30 seconden te spelen kreeg Meenhorst een strafworp te nemen. Hij mikte op het randje van de ring met de bedoeling Lagerweij voor de volle twee punten te laten sco ren. Het plan leek volledig te slagen, maar Lagerweij werd in zijn schotpo ging door één der Stars omarmd. Toen scheidsrechter Van Laar dan ook floot dacht iedereen twee strafworpen te zien toekennen. Van Laar besliste ech ter anders en gaf hoogtebal, waarmee de laatste kans op een gelijke stand voor Flamingo's dat moedig strijdend ten onder ging verkeken was. Eind stand: 44-46. Topscorers: Flamingo's: Lagerweij 2-13; Meenhorst 6-2 Van Wijk 0-8; The Blue Stars; Driehuis: 10-0; Alberda 7-4. Antilopen en HAV speelden een vlak spelletje, waaraan het feit dat een Haarlemse zege bij voorbaat vast stond, niet vreemd was. Na 28-26 bij de rust, De r.-k. Instuif Haarlem-Noord heeft gedurende de vastentijd een aantal bij zondere avonden georganiseerd. De se rie werd gisteravond geopend met een voordracht van pater Leopold Verha gen over het onderwerp „Typische eigenschappen van man en vrouw". Voor deze lezing bestond zeer veel be langstelling. Zondag zal de heer p. Sips uit Den Haag spreken over „Hoe wonen jonge mensen". De avonden zjjn ook toegankelijk voor niet-leden. Er zijn in het toernooi om de dam titels van Kennemerland harde klappen gevallen die merkwaardige gevolgen kunnen hebben. Zo wist N. Blom, die tot dusverre in' de hoofdklasse groep A weinig gepresteerd had en ernstig re kening moest gaan houden met degra datiegevaar, de leider H. Teunisse de eerste nederlaag toe te brengen. In de zelfde groep moest ook J. Warmerdam, dia er nog seeds in geslaagd was ver lies te voorkomen, zijn afgebroken partij tegen Krijgsman gewonnen geven even als zijn partij in de zevende ronde te gen H. Wiilemse. Een zelfde lot be dreigde in groep C J. H. Meure toen hij in goede stand een verkeerde voort zetting koos. Gelukkig voor hem wist hij zich later te herstellen en kreeg J. van Straten niet meer dan remise. Ook in de eerste klasse hadden de leiders het zwaar te verantwoorden. F. Langeveld had zich reeds met zijn eerste verlies verzoend toen W. Per soon hem nog een kansje gaf. Dat werd gretig aangenomen: gevolg remise. J. ter Haak stond lange tijd in heel moei lijke positie doch H. Diemei speelde te zwak om er van te profiteren. De laatste verloor. Een bijzonder fraaie en spannende strijd werd geleverd tussen de veteraan A. de Jong en Ir. M. Krijgs man. De kansen en dreigingen wissel den met elke zet en toen na een periode van tijdgenoot de kruitdamp was opge trokken bleef er een stelling over die door De Jong gewonnen had kunnen worden. Doch door dam te halen op de verkeerde ruit ging die kans verloren, H. Wiilemse won op fraaie wijze van zijn clubgenoot J. Warmerdam terwijl de jongste Belien zijn kracht toonde door de grote J. Poppen te verslaan na een ingewikkelde strijd. De uitslagen van de zevende ronde, aangevuld met die van enige uitge speelde partijen zijn: Hoofdklasse Groep A: P. v. d. Berg J. Warmerdam 0—2, P. v. d. BergN. Blom 0—2, M. KrijgsmanJ. Warmer dam 20, J. WarmerdamH. Wiilemse 02. A. de JongM. Krijgsman 11, N. Blom—H. Teunisse 20, P. Belien P. v. d. Berg 20. Groep B: C. Schel- fautW. v. Leuffen uitgest. J. Bus— H. Belien 20, O. v. Dijk—C. Belien uitgest. Groep C: J. v. StartenJ. H. Meure 11, Th. TielrooyH. Rozijn 20, J. BelienJ. Poppen 20, L. Vis serH. Schuringa uitgest. Eerste klasse Groep A: Th. BotH. Ie Noble 02, W. PersoonJ. Jansen 02, J. JansenL. v. d. Werff uitgest., F. LangeveldW. Persoon 11, H. Ie Noble—C. Drayer 1—1, A. KosterTh. Bot 1—1. Groep B: N. v. d. Meer—A. Hoekema 20. H. DiemeiJ. ter Haak 02. Th. v. WortN. v. d. Meer uitg., A. HoekemaF. Ipenburg 20, A. v. LeuffenJ. Oorthuis uitg., W. Roest V. Morselt 2—0. Tweede klasse Groep A: H. HoltJ. Ovaa 11, J. OvaaH. Sassen 2—0. L. Ovaa—L. Binkhorst 02, G. ter Wol beekH. Holt uitg., C. LenaartsS. Lemmers 11, H. SassenJ. v. Apel doorn uitg. Groep B: J. ThymsJ. Bra- venboer 02, A. ZandbergenC. Dijkx 02, C. v. d. DoesJ. Bravenboer uitg., A. ZandbergenJ. Thyms 02. W. Go- mesJ. de Groot 11, J. v. d. Wereld C. Dijkx 0—2. Met nog enkele ronden te spelen is er wel wat tekening in de strijd ge komen, doch de afgebroken partijen en die welke wegens de griep uitgesteld moesten worden, laten nog vele moge lijkheden open. In de hoofdgroep A heeft H. Teunisse nog de beste kansen met 8 uit 6, direct gevolgd door Ir. M. Krijgsman en P. Belien met elk 7 uit 6. A. Douma met 6 uit 5 en H. Wiilemse met 5 uit 5 zullen stellig voor een span nende eindspurt zorgen. In de B-groep zijn J. Bus en H. van Berk vrijwel ze ker van een plaats in de finale, voor de derde plaats heeft W. van Leuffen de beste kansen. Th. Tielrooy en J. H. Meure zullen het in C wel halen maar wie hen zal vergezellen is nog een open vraag. In I A is F. Langeveld zeker van een finaleplaats en Th. Bot maakt een grote kans, hoewel er nog verschillenden zijn die hem kunnen benaderen. J. ter Haak is ook veilig maar dan volgen er drie spelers met 9 punten: N. v. d. Meer. W. Roest en A. Hoekema. Voor de tweede klas hebben zich reeds gepresenteerd L. Binkhorst, S. Lem mers, J. de Groot en C. Dijkx; vermoe delijk zullen W. Gomes en C. Lenaarts dit zestal completeren. gooiden de blauwen er een schepje op en waren toen spoedig geheel meester van de situatie. De flegmatieke Sunter en Bodegom waren bij de Antilopen de topscorers met resp. 8-12 en 8-14. Bij de Heldersen kwamen Manderfeld 4-12; Van Hal 10-6; en Huitinga 8-4 tot goe de totalen, doch konden niet verhinde ren dat hun ploeg met een 66-53 neder laag naar huis moest. Typhoons zag zich door een te elf der ure afgekomen programmawijzi ging, niet tegenover AMVJ, doch het Helderse Zeemacht geplaatst. De ma rinemensen zijn waarschijnlijk het slachtoffer geworden van de voor AMVJ bestemde produktiebui. De vlot spelende geelhemden bleven ondanks de geringe tegenstand doorgaan en had den reeds met rust een alleszeggende 62-21 voorsprong bereikt. Voelend dat de mogelijkheid op een record-score aan wezig was, verslapte het spel na de hervatting niet en stopten de Typhoons eerst met het respectabele totaal van 112. Zeemacht, met de oud-ZBVS-er in haar ploeg, kon hier 50 punten te genover stellen. Jeugd-internationaal Halewijn maakte van de gelegenheid ge bruik om zijn totaal een ruk naar boven te geven en werd met niet minder dan 32-18 onbetwist topscorer. Hans van Elk met 5-14 sloot zich hier bescheiden bij aan. Bij de districtsklassers keek IHJ reeds bij rust tegen een achterstand aan, 18-27. VODO bleef ook in de tweede helft sterker zodat het einde van deze aardige wedstrijd kwam met een 47-53 overwinning voor de Hagenaars. The White Stars kende geen genade voor Aurora. Reeds met half-time was de ploeg van Hos vei lig 41-18. De tweede helft was slechts voor de statistiek van belang. Eind stand 81-30. Spoor onderscheidde zich met 14-24, Lagendijk met 15-6. De overige uitslagen zijn: Dames: Aurora-HCK 23-16; Typhoons-IHJ 38-12; Heren: Rapiditas 2-Aurora 2 21-47; Flamingo's 2Antilopen 2 26-28; Cibaba- SC Haarlem 2 29-7; IHJ 2-White Stars 2 26-51. In principe zijn B. en W. van Heem stede met het bouwbedrijf Huib Bak ker te Badhoevedorp overeengekomen, dat deze firma de bouw op zich neemt van dertig premiewoningen en zes winkel-woonhuizen ten westen van de Glipper Dreef. Het zijn dezelfde wo ningen, die de gemeente had willen bouwen met het geld van de zoge naamde rentespaarbrieflening. De mi nister weigerde echter zijn goedkeu ring aan de voorgenomen plannen van de gemeente. B. en W. stellen de raad voor aan het bouwbedrijf van de heer Bakker een stuk grond van ongeveer 4576 vier kante meter te verkopen voor de prijs van 156.118. Op deze grond zullen zes winkel-woonhuizen, achttien eengezins woningen, zes beneden- en zes boven woningen worden gebouwd. Voor het verharden en verbreden van een pad naar de garages en bergruimten van de winkelwoonhuizen zal het bouwbe drijf een bijdrage van 2.500 fourne ren. B. en W. van Heemstede delen de raad mede, dat zij van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een aanbieding hebben ontvangen voor een vaste geldlening van 107.650. Met dit geld willen zij de aanleg van een parkeerplaats aan het Roemer Vis- scherplein, de aankoop van een ver plaatsbare muziektent, de aanschaf van een apparatuur voor berekening van dubbeltarief en de uitbreiding van de algemene begraafplaats met een r.-k. gedeelte bekostigen. Voor deze doeleinden werden door de raad reeds kredieten beschikbaar gesteld, maar tot nog toe ontbraken daarvoor de fi nanciën. B. en W. adviseren de raad van het aanbod gebruik te maken. De gemeenteraad van Heemstede komt donderdag 26 februari, 's avonds om acht uur in openbare vergadering bijeen. Omdat sinds enige tijd het wachtlo kaal, de cellen en enkele andere ver trekken van het Heemsteedse politie bureau last hebben van hinderlijke rioolgassen stellen B. en W. van Heem stede de raad voor een krediet van 4750- beschikbaar te stellen voor het aanleggen van een nieuwe riolering in het bureau. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor een krediet van 6800 te vote ren voor het dempen van een gedeelte van de sloot langs de Leidsevaart en de aanleg van een trottoir op die plaats. Binnenkort zal worden begonnen met de bouw van de protestants christelijke lagere school aan de Bernard Zweers- laan. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor een bedrag van 50.000 beschikbaar te stellen voor het bouw rijp maken van het terrein. B. en W. stellen de raad tevens voor een krediet van ƒ2000 te voteren voor het maken van een rijwielstalling ten behoeve van het secretarie-perso neel en ambtenaren van het huisves tingsbureau Het wordt een acht meter lange luifeloverkapping, waaronder twintig fietsen kunnen worden gestald. 414 Ned 1958 33/. Ned 1953 Staffel 1947 3V4 Ned 1956 314 Ned 1948 314 Ned 1950 314 Ned 1954 314 Ned 1955 II BUG Won.bouw] Ned Handel Mij t"e Amsterdam Rubber H VA Senembah-Mlj A.K U Berke! Patent Calvé-Delft Cert Dell MU Fokker v. Gelder Hoogovens Mülfer Co. Philips Gem.bei Unilever Bllllton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn KX.M. Kon Ned Stoomb Mil K.P.M Ned Stoom v Mij v Ommeren Ned Scheepvaart Un» Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 214 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 II 214 Rotterdam '57 Alb. Heijn kl. obl. 4 ersen Vorig jpenmg Slot 23/2 92% 93 89 89i/2 90 9012 112 205 923,4 91% 139 139% 136 136% 285% 282 222 460 157.30 158.50 255 223 364% 283 532% 533% 467 463 223% 169.50 168 150% 150% 113.20 155% 152% 133% 159 Va 225 136% 135 116 104% 86% 98 104 126

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3