Na besprekingen van ruim twaalf uur RUST IN DE BORINAGE KAN WEERKEREN Akkoord bereikt in steenkolenconflict Suiker tegen najaar iets goedkoper Na 1 april geen televisie op maandagavond Wetsontwerp voor weduwen- en wezenverzekering in de Tweede Kamer in behandeling Wijs beleid gevraagd Piper Cub landt op Rijksweg Nationalisatie in Indonesië 2 cent per kg Vakverbond wenst werkweek van 35 uur Koningin en Kabaka Veel makke schapen Dart wel programma op zondag Premie eerste jaren waarschijnlijk uit de A.O.W.-premie Het weer Paus onthaalt Zwitserse Garde DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 o 82ste JAARGANG No. 30147 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Na een marathonconferentie die ruim twaalf uur onaf- ebroken in beslag nam, is hedenochtend vroeg in het Bel- &sch steenkolenconflict plots ontspanning ingetreden. Om hen uur gisteravond scheen men nog hopeloos in het slop braakt. Een paar uur voordien had de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. op de meest formele wijze geweigerd de Belgi- Sche regering ook maar één dag uitstel van executie te ver enen bij het sluiten van de onrendabele mijnen in de Bori- nage. Om de internationale verbintenissen te respecteren 'egde eerste minister Eyskens zich bij het onvermijdelijke neer. De socialistische vakbonden braken hierop het gesprek Kort na tien uur ondernam de Federatie van de Belgische Nijverheid echter een nieuwe verzoeningspoging. Guy Burgess heeft niet om een vrij geleide verzocht Lijst bekendgemaakt met 38 tabaks- ondernemingen In Amerika BROMFIETSER DOOR TREIN GEGREPEN Boerderij afgebrand Vier koeien omgekomen Wereldkoop vaardij vloot in 1958 wederom toegenomen Verdere uitbreiding in komende anderhalf jaar Vanmiddag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp inzake een algemene weduwen- en wezenverzekering in behandeling genomen. Voor een juist begrip geven wij alsnog een en ander van de inhoud weer. Gedwongen vlagvertoon in Indonesië êuu! egjVjUKmo vejoreijouvuij.' CAMEL MONTYCOATS 45.- Aanhoudend, zacht Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM 'elefoons Redactie 21544, Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 directie: J. W. Boerrlgter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per weeR, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544 1 Te half een deelde de heer Destaercke, afgevaardigde-beheerder van de "ederatie, zoals in een communiqué bekend werd gemaakt, mede: „De re- Sering heeft de verbintenis op zich genomen de werkloze bovengrondse Mijnarbeiders te herscholen. Fédichar, de bedrijfsorganisatie van de steen- ■J°lennijverheid, heeft anderzijds beloofd de ondergrondse arbeiders onmid- i ellijk in andere mijnen in te schakelen. Tenslotte hebben wij aan de vak bonden een volledige financiële schadeloosstelling van alle door het sluiten t'er mijnen getroffen arbeiders in het vooruitzicht gesteld, zolang hun te werkstelling in een ander bedrijf niet verzekerd is." Later ging elkeen huis waarts. Een principieel akkoord was bereikt. Wanneer de Centrale Raad grote vakbonden heden het voorstel goedkeurt wat men redelijker wijze verwachten mag dan zullen de Waalse mijnen vermoedelijk morgen Woensdag reeds het werk hervatten. Gisternamiddag had de heer Eyskens ®an de vakbondsleiders een compro misvoorstel voorgelegd, dat reeds tot een voorlopige overeenkomst tussen re gering, vakbonden en mijndirecties had geleid. Het voorstel, dat grosso modo overeenstemt met het gisteravond laat gepubliceerde regeringscommuniqué, °mvat twee hoofdgedachten. Ten eer van ve regering wenst de in het raam ve?bimeniE-G'K-S"verdrag aangegane discing sen te respecteren. De be- rand rtHVan de Nationale Steenkolen- xaaa aa. 9 februari, waarbij een alge mene produktievermindering en, daar- bq aansluitend, het sluiten van een aan tal marginale mijnen werd bevolen, blijft derhalve gehandhaafd; ten twee de, de regering houdt echter rekening met de bijzonder pijnlijke gevolgen, Welke uit deze beslissing voor de Bon dage voortvloeien. Zij zal derhalve de voor het sluiten der veroordeelde mij- aaü ,vastgestelde periode aanpassen heïi mogelijkheid om de werkloos- "1(1 Op te slornpn "Dp vflVhrvnHon r*nt- af- ha~<üj0p te slorpen. De vakbonden ont- ]naden dit voorstel gunstig en na af- eo»P van de besprekingen verklaarde *en vertegenwoordiger van het A.C.V. jPgewekt: „Alles is in kannen en krui- gJ>. Woensdag is de staking af vaar een wijziging van de vastgestel- «„k sluitmgskalender een voortgezette subsidiëring van de E.G.K.S. veronder- Tfdt, lag het echter voor de hand, dat t? regering zonder instemming van de fmge Autoriteit niet eigenmachtig ter- ~a«e beslissingen nemen kon. De ont moeting tussen de Belgische ministers j~yskens, Lilar en Van der Schueren, °e vakbondsleiders en de afgevaardig- van de Hoge Autoriteit onder lei- r'bg van de heer Finet had te zes uur s avonds plaats. .België verzocht andermaal, de cri sistoestand in de E.G.K.S.-landen uit Te roepen. Daar alle betrokken rege- ringen tot dusver over die kwestie met geraadpleegd zijn, konden de ver tegenwoordigers van de Hoge Autori teit hierop ja noch neen antwoorden, maar de heer Finet liet duidelijk ho- ten, dat het vermoedelijk wel spoedig been zou zijn. België vroeg hierop om twee gunstmaatregelen, ten eerste de verdere subsidiëring van de margina le mijnen na februari 1959, ten twee- be een verhoogde afzet van Belgische steenkolen op de Italiaanse markt, maar ook aan dit verzoek weigerde Qe Hoge Autoriteit gevolg te geven. men aannemen, dat deze wei- Vo cfitigheid Van de Hoge Autoriteit t«°r eerste minister Eyskens geen al hetSrote verrassing bracht, dan plaatste j, t negatieve antwoord van de heer j net de regering ten overstaan van Vakbonden toch in een uiterst deli- kaK- PbsUie. Te half negen werd in het Vernet van de premier met de afge- Vnjj gden van de vakbonden en de d„ ;e?enw°ordigers van de Belgische in- ol £le een nieuwe conferentie belegd. Ui? a er Eyskens verklaarde, dat men cj, ?e nieuwe situatie de logische con- ten e trekken moest. België heeft j, aanzien van de gemeenschap der Reu Welbepaalde verplichtingen op zich betmen. welke men achteraf wellicht treuren, maar niet meer ongedaan aken kan. De sanering van het steen- te .bedrijf dient derhalve ten uitvoer te Worden gelegd. De regering gaf ech- l9fin stellige zekerheid, dat zij vóór de reclassering van vijfduizend ynwerkers op zich nemen kan. volgens de heer Eyskens bedraagt dit dio meer dan de som der arbeilers W„i gevolg van de münsluiting hun ?rk zullen kwijtraken. C'b|,^hd dit voorstel instemming bij het t risteiijk syndicaat, door de socialis- ha' Werd het als onvoldoende van de d6 'u gewezen. Het hiaat tussen 31 mei, hunQatum waarop de Borinagemijnen 19bq Poorten moeten sluiten, en februari blok' y'as voor hen het grote struikel- gestin, aar' zoals hierboven reeds aan- ïfijv3 de Eederatie van de Belgische aahpa d beeft de vakbondsleiders ook geruft ?de dit Punt uiteindelijk kunnen uststellen. d„Voor de vakbonden brengt het ein- onl,Vun de crisis inmiddels een hele ker= -ing' want de ijver van de sta- ernf-glng meer en meer tekenen van Bor-6 vertonen. De staking in de le inaSe. die gisteren als een massa- L ^achtendemonstratie was aange- "U'gd, is in ieder geval ver van alge meen gebleven. De openbare diensten waren aan het werk. In de metaalin dustrie was de bezetting voor vijftig procent verzekerd en de treinen re den vrijwel normaal. Het ,,tot het bittere einde", waarvoor tien dagen geleden de Borinage nog geestdrift opbrengen kon, behoort reeds tot een ver verleden. Twee positieve zijden heeft de crisis echter wel gehad. Enerzijds heeft zij het de regering Eyskens mogelijk ge maakt een aantal schandalen te ont hullen, waaraan sommige mijnonderne mingen uit de Borinage zich deerlijk de vingers hebben verbrand. Het giste ren onthulde geval van een bepaalde ïrnjn, die jarenlang ais deficitaire on derneming miljoenen staatssubsidie op streek, hoewel zij thans nooit deficitair blijkt geweest te zijn, zal vermoedelijk nog een lange staart krijgen. Ander zijds heeft de crisis het ontstaan ge geven aan een nieuw economisch Plan Eyskens dat, voorzover de details er van reeds door indiscreties aan het licht traden, in België een revolutio naire vernieuwing inluidt. Naar ons werd medegedeeld beoogt de heer Eyskens de oprichting van een nationale maatschappij voor investerin gen, waarbij zowel staats- ais privè- kapitalen zullen worden betrokken. Het aanvangskapitaal zal 25 miljard frank bedragen. Juridisch zal de maatschap pij een privé-maatschappij zijn, maar dan met staatsgarantie en staatsparti- cipatie. De staat wordt dus industrieel. In het naar de geest liberaal gebleven België is dat iets heel nieuws. Guy Burgess, de naar Rusland uitge weken ambtenaar van het Engelse mi nisterie van buitenlandse zaken, heeft, naar een woordvoerder van het „Fo reign Office" gisteren heeft meege deeld, geen aanvrage gedaan voor een paspoort noch om een vrijgeleide ver zocht voor terugkeer naar Engeland, al dus meldt United Press International. Burgess heeft aan Engelse journalisten in Moskou gezegd, dat hij van plan was om een vrijgeleide voor Engeland te vragen, teneinde zijn moeder een be zoek te brengen, die ziek is. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllli De Indonesische regering heeft van daag de lijst bekendgemaakt van 38 ta baksondernemingen die genationaliseerd worden, aldus meldt Reuter. Politieke waarnemers zien dit als een vervolg op het besluit om de tabaksmarkt van Ne derland naar Bremen over te brengen. Het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening wijst erop, dat de voor de oogst 1959 vastgestelde garantieprijs voor suiker bijna twee cent per kg. lager is dan de garantieprijs voor suiker van de oogst 1958, Zulks betekent, dat indien niet uit anderen hoofde een wijziging noodzakelijk is de consumentenprijs voor suiker dit najaar met twee cent per kg. kan worden verlaagd. Een dergelijke verlaging zal evenwel zeker niet voor 1 oktober 1959 worden toegepast. De thans bereikte verlaging van de garantie prijs is een gevolg van de reeds in oktober 1958 aangekondigde geringe verlaging van de basisprijs voor suikerbieten, terwijl ook de verwerkingskosten van bieten tot suiker thans zijn verlaagd. Het uitvoerend comité van het Ame rikaanse vakverbond A.F.L.-C.I.O. heeft zich uitgesproken voor de invoering van een werkweek van 35 uur in de Ver enigde Staten, aldus bericht A.F.P. In een tot de leden van de vakbond gerich. te verklaring deelt het uitvoerend co mité mee, dat de door haar bepleite overgang van een werkweek van 40 uur naar een werkweek van 35 uur gerecht vaardigd is, zowel wegens de techni sche vooruitgang die de afgelopen twin tig jaar in de Verenigde Staten is be reikt, als door de stijging van het aan tal werklozen tot bijna vijf miljoen. Het is duidelijk, aldus zei de voorzitter van het vakverbond, George Meany. giste ren, dat wij thans veel meer produceren met veel minder arbeiders. Wanneer wij de werkweek niet aanzienlijk verkorten, kunnen wq even goed een belangrjjk gedeelte van de beroepsbevolking dood laten schieten. De voorzitter van de Amerikaanse vrachtrjjdersbond (Teamsters Union), James Hoffa, die beweert dat zijn bond ongeveer 1.600.000 leden telt, heeft daar entegen te Miami verklaard, dat de le den van zijn vakbond de voorkeur geven aan een verhoging der lonen bo ven een verkorting van de werkweek. Zoals bekend, is de vakbond van Hoffa wegens corruptie door de A.F.L.-C.I.O. uitgesloten. Maandagmiddag is een bromfietser, de 66-jarige heer J. v. d. Broek uit Schonebeek, op de onbewaakte over weg tussen Nieuw Amsterdam en Coe- vorden door de passerende trein Zwolle- Emmen gegrepen en op slag gedood. De koningin-moeder van Engeland verblijft op liet ogenblik in Bnganda. Men ziet haar hier met de Kabaka voor het regeringsgebouw in Kampela. (Van onze correspondent) De vergaderingen van de Nijmeeg se historische vereniging Numaga hebben, niet het minst door de bon mots van de voorzitter, prof, dr. L. J. Rogier, vaak momenten waarin een glimlach het streng wetenschappelijk betoog wat vriendelijker van aan schijn doet zijn. De vergadering van maandagavond met een boeiende le zing van dr. J. Brinkhoff werd door een zo groot aantal aan hun stad verknochte Nijmegenaren bezocht, dat verschillende mensen met een staanplaats genoegen moesten nemen. Dit deed prof. Rogier in zijn slot woord tot de vergadering zeggen: „Gij hebt u de deugd der magistra ten waard getoond inzoverre dat er veel makke schappen in een hok gaan en het siert de christen schaap te zijn Behoudens een enkel detail is thans overeenstemming verkregen ten aan zien van de televisieuitzendingen in ons land vanaf 1 april a.s. Men weet, dat ingaande het tweede kwartaal de over heid toestemming voor meer zendtijd heeft gegeven. Het komend zendsche- ma in N.T.S.-verband zal er ongeveer als volgt uitzien: op zondagen komt er een programma, dat zal zfjn aangepast aan de opvatting van de omroepvereni- ging, die dan aan de beurt is. Het avondprogramma van maandag komt te vervallen; wel zal de kinderuitzen ding van woensdag- naar maandagmid dag worden verplaatst. Op dinsdag blijft de wekelijkse filmvertoning gehand haafd. De zogenaamde toneelavond van woensdag wordt verschoven naar don derdag; op woensdagen volgt voortaan een gevarieerd programma, zoals het nu op maandagen wordt gegeven. De vrijdag, waarop in de naaste toekomst wekelijks een uitzending zal geschieden, komt geheel voor rekening van de N.T.S., die de zendtijd van ongeveer twee uur zal vullen met telerecording en relais van programma's uit het na bije en ook verre buitenland. Uiteraard blijft de zaterdagavond bestemd voor het amusement, zoals dat tot nu toe is gebracht; in de namiddag is de kinder uitzending gehandhaafd. Voor wat de zondag betreft, moet wor- den opgemerkt dat er nog geen defini tief akkoord is met betrekking tot zend tijdverdeling, dit voornamelijk in ver band met de te geven sport. Het staat namelijk nog niet vast, in hoeverre de omroepen zelf sport op zondag zullen verzorgen en in welke mate de N.T.S. zal bijspringen. Zoals gezegd zal het uit gebreide programma in hoofdzaak per 1 april worden doorgevoerd. Een enke le uitzending komt eerst per 1 mei aan de orde. In de buurtschap 't Vlot onder Eist is maandag een hofstede, bewoond door het gezin B. Jansen, geheel afgebrand. De brand, die door onbekende oorzaak is ontstaan, greep zo snel om zich heen, dat vier koeien niet meer konden wor den gered. Een zevental varkens wist men met grote moeite uit de hokken te halen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De eigenaar had het geheel slechts laag verzekerd. Volgens het jaarverslag van de Ka mer van Scheepvaart van het Verenigd Koninkrijk vertoont de slapte in de internationale wilde vaart nog geen tekenen een einde te nemen. Aan een reeds „overvoerde" markt werd in het afgelopen jaar nogmaals 7,5 miljoen ton scheepsruimte, waarbij 4 miljoen ton tankscheepsruimte, toegevoegd. De inter nationale koopvaardijvloot bedraagt thans in totaal 114 miljoen brt., met inbegrip van de Amerikaanse reserve- vloot. Ondanks het intrekken en opschorten van opdrachten voor nieuwe schepen in de gehele wereld, zal in elk geval in ae komende anderhalf jaar de wereld- vloot worden uitgebreid met meer dan 9 miljoen ton per jaar. Tenzij zich in deze periode een belangrijke uitbrei ding in de wereldhandel voordoet, zal deze aanvulling aan de internationale koopvaardijvloot de zaken alleen maar slechter maken, aldus de Engelse Ka mer van Scheepvaart. De voorgestelde verzekering zal de gehele bevolking omvatten. Een inko mensgrens wordt niet gesteld. De rege ling heett het karrkter van een bodem verzekering. De hoogte der uitkeringen is verschillend voor weduwen met en weduwen zonder kinderen. De uitkerin gen zullen parallel lopen met de wijzi gingen in de algemene welvaart. Zij zijn op dezelfde wqze gebonden aan de loon index als bq de algemene ouderdoms- verzekering. Uitkeringen worden ver leend aan nabestaanden van een over ledene, die op de dag van zijn overlij den verzekerd was. Het betreft hier dus overlydensgevallen, welke zich voor doen na het in werking treden van de wet. De nabestaanden van een overle den verzekerde kunnen in aanmerking komen voor deze uitkeringen: we- duwenpensioen, tijdelijke weduwenuit- kering, kinderbijslag voor halfwezen of pensioen voor volle wezen. Het wetsontwerp voorziet in een we- duwenpensioen voor die weduwen, die niet geacht kunnen worden in staat te zijn door het verrichten van arbeid een inkomen te verwerven. Als zodanig worden aangemerkt: a. weduwen, die een of meer kinderen hebben te verzor gen; b. weduwen, die invalide zijn ten tijde van het overlijden van de echtge noot, zolang zij invalide blijven, alsme de weduwen, die invalide zjjn ten tijde van het eindigen van een periode van verzorging van kinderen, zolang zij in valide blijven en c. weduwen, die 50 jaar of ouder zijn ten tijde van het over lijden van de echtgenoot. Het pensioen bedoeld sub a eindigt wanneer het jongste kind de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt. Dat bedoeld sub b eindigt wanneer de weduwe weer valide wordt. Heeft de weduwe even wel, wanneer het jongste kind 18 jaar wordt dan wel de invaliditeit een einde neemt, inmiddels de leeftijd van 50 jaar bereikt of overschreden, dan behoudt zp recht op weduwenpensioen. Zp be houdt dit recht eveneens, indien, wan neer het jongste kind 18 jaar wordt, dan wel de invaliditeit een einde neemt, haar leeftpd tussen de 45 en 50 jaar ligt, doch alleen indien zij de laatstverlopen vijf jaren in het genot van weduwen- pensioen is geweest. Wanneer de wedu we de leeftijd van 65 jaar bereikt, ein digt het weduwenpensioen steeds, aan gezien dan het algemeen ouderdoms pensioen ingaat. Weduwen, die niet of niet meer be horen tot de hiervoor genoemde cate gorieën, worden geacht door het ver richten van arbeid in haar levensonder houd te kunnen voorzien. Teneinde haar evenwel in staat te stellen zich aan de gewijzigde omstandigheden aan te pas sen en zich zo nodig te laten om- en herscholen, wordt na het overlijden kor te tijd een uitkering tijdelijke wedu- wenuitkering genaamd verleend. De ze uitkering duurt zes maanden, indien de weduwe jonger is dan 27 jaar. De uitkeringsduur wordt met een maand verlengd voor elk jaar, dat de weduwe ouder is dan 26 jaar, doch bedraagt maximaal twee jaar. Het weduwenpensioen, zoals dat in het ontwerp wordt voorgesteld, be draagt 1968 per jaar zolang de we duwe een of meer kinderen beneden de 18 jaar heeft te verzorgen. In alle andere gevallen bedraagt het 1326 per jaar. De tijdelijke weduwenuit- kering bedraagt eveneens 1326 per jaar. De kinderbijslag, welke de weduwe voor halfwezen geniet, beloopt het normale bedrag van de kinderbijslag ingevolge de kinderbijslagwet, nl. 180,96 per jaar voor het eerste kind; 202.80 voor het tweede en derde kind; 283,92 voor het vierde en vqf- de kind; ƒ318,24 voor het zesde en volgende kinderen. Het pensioen voor volle wezen be draagt: tot de leeftyd van 10 jaar 438 per jaar; van 10 tot 16 jaar 660 en van 16 tot 27 jaar 864 per jaar. Bij een voor 1960 op 16,8 en voor 1961 op 17,5 miljard geschat premie plichtig inkomen zal de premie ongeveer 1,15 pet. bedragen. De thans voor de A.O.W. geldende premie van 6,75 pet. biykt aan de ruime kant te zqn. Het zal wellicht mogeiyk blijken over de jaren 1960 en 1961 zowel de al gemene ouderdomsverzekering als de weduwen- en wezenverzekering te finan cieren met een premie van 6,75 pet. voor beide verzekeringen tezamen. Het Indonesische leger heeft gisteren de order uitgevaardigd dat van alle winkels, handelshuizen en openbare ge bouwen, die in de hoofdstad gevestigd zfjn, gevlagd moet worden ter ere van het bezoek dat de Noordvietnamese president, Ho Tsji Min 27 februari aan Indonesië brengt. Tegen degenen, die niet aan de order wensen gevolg te geven zullen maatregelen getroffen worden volgens de krijgswetten. Parti culiere ondernemingen moeten tevens hun werknemers in staat stellen om de Noordvietnamese president te verwel komen, aldus bericht A.F.P. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimiiiiiiiiiimiii De K.R.O. heeft zondag via de T.V. een plechtige avondmis gerelayeerd uit de kerk van de Allerheiligste Drie eenheid in Bloemendaal. Het was een bijzonder stijlvolle uitzending; het ge beuren werd met duidelijke eerbied benaderd en de commentaar was voor treffelijk, ofschoon voor de onderrich te katholiek soms wellicht ietwat over bodig. Maar goed, wij kunnen volmon dig erkennen dat men een en ander voortreffelijk had aangepakt. Niettemin voelden wij ons, de uit zending van een luie stoel uit gade slaand, geplaatst in een situatie die ons niet helemaal voldeed. Daar was een wanverhouding, meenden wij, tussen hetgeen op de beeldbuis ge beurde en de overigens argeloze zon dagavondsfeer zoals die bij ons in de huiskamer aanwezig was. Wij hebben de moeilijkheid op onze manier opge lost. Wat niet wegneemt, dat wij aan het mijmeren zijn geslagen over de nogal ingrijpende betekenis van dit soort uitzendingen, die inmiddels al als van zelfsprekend zijn aanvaard. Zo van zelfsprekend zijn zij, ons inziens, niet. Men hoeft over weinig fantasie te be schikken om te beseffen, dat de zon dagavondsfeer in onze Nederlandse huiskamers over het algemeen bepaald wordt door een overigens helemaal niet aanvechtbare gezelligheidsdrang maar zij lijkt ons niet helemaal ver enigbaar met die andere sfeer, die het opdragen van een H. Mis omgeeft. En nu denken wij nergens aan op zettelijkheid. Wij weten heel goed, dat de K.R.O. misuitzendingen verzorgt met de meest respectabele bedoelin gen en ook zijn wij er van overtuigd, dat anderzijds geen zinnig mens zul ke uitzendingen met opzettelijke on eerbiedigheid zal bejegenen. En, zou dit laatste wél gebeuren, dan nog zou de K.R.O. daarvoor uiteraard niet ver antwoordelijk zijn. Een andere vraag is of men met de relayering van missen op deze tijd niet het gevaar loopt, situaties uit te lokken die op zijn minst genomen verwarrend en onoprecht zijn. Positie ver gezegdmen dient er zich met de uitzending van avondmissen wel be wust van te zijn, dat men de opperste intimiteit van het H. Misoffer zij het zijdelings en indirect brengt in een openbaarheid die in haar aard en omvang nauwelijks of in het geheel niet is te overzien. Bij de T.V.-uitzen dingen van missen op zondagochtend is dat uiteraard ook wel zo, maar daar liggen de zaken, dunkt ons, toch wel een, misschien beslissende, nuance an ders. Natuurlijk is het allerminst onze bedoeling, het zij ten overvloede nog eens gezegd, de K.R.O. een verwijt te maken van zijn uitzending van zon dagavond. Wij wilden slechts de aa,n- dacht vestigen op een problematiek die nu eenmaal met de uitvinding en de groei van de T.V. toeneemt en die ook ons bijna irriteert, naarmate wij meer van mening zijn, dat zij feitelijk overbodig behóórde te wezen. Niettemin wagen wij het, in dit ver band om een rijp beraad en wijs be leid te vragen. Advertentie BARtËÜorIsSTR™ HAARLEM TEL. 13439 De Oostenrijkse bondspresident, dr. Scharf, zal in maart Brussel bezoe ken. In mei gaat hij anderhalve week naar de Sovjet-Unie. 1 juni begint een bezoek van vier dagen aan Zweden, waarna tenslotte een staatsbezoek van drie dagen aan Finland volgt. Maandagmiddag heeft de piloot van een Piper Cub van de Koninklijke Luchtmacht, sergeant-vlieger P. H. H. Ensink, die tengevolge van een plotseling opgekomen mist het vliegveld Ypenburg niet meer kon bereiken, zijn toestel neerge zet op de rijksweg tussen Leiden en Ypenburg. Nadat de vleugels waren gedemonteerd werd het vliegtuig naar Ypen burg gesleept. Paus Joannes XXIII heeft gisteren in een speciale audiëntie 95 vrij van dienst zijnde officieren en manschappen van de Zwitserse Garde ontvangen, aldus meldt U.P.I. De H. Vader bood hun een verfrissing aan en herinnerde eraan dat ook hij eens een soldatenpak droeg. In een informeel woord tot de, voor deze bijzondere gelegenheid in burger gestoken Gardisten haalde de paus herinneringen op aan de tijd dat hij dienst deed in het Italiaanse leger tijdens de eerste wereldoorlog. Hij zei goed op de hoogte te zijn met de discipline die van soldaten verwacht wordt. Na zijn speechje nodigde hij de Zwitsers uit zich te laven aan de buffetten die in de pauselijke appartementen waren aange richt. Zelf trok de paus zich terug. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Plaatselijk enkele opklaringen en bijna overal droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige zuidwestelijke wind. Zon: 7.37-18.11. Maan: 21.18-8.18. Station Helsinki btocKnuim Oslo Londen Amsterdam BrusseJ Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort Munchen Zurich Genève Locarno Wenen Inn.-bruck Rome Madrid Mallorca min. neersl Weer temp atgel. gisteren 24 uur sneeuw -1 7 zwaar bew. 3 0 onbewolkt 4 0 motregen 5 0.2 geheel bew. 6 0 geheel bew. 7 0.1 mis. 1 0 geheel bew. 4 0 licht bew. 6 0 geheel bew. 5 0.1 geheel bew. 1 0 onbewolkt -2 0 mist 1 0 onbewolkt -2 0 geheel bew. 1 0 zwaar bew. 3 0.2 mist -4 0 zwaar oew. 7 0 onbewolkt 2 0 onbewolkt 6 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1