Aflopende contracten worden niet verlengd ■-v Nieuw radargebouw in het Amsterdamse Bos Driejarig kind op ergerlijke wijze mishandeld Dodelijke aanrijding bij Slotermeer Kruiswoordraadsel m m m m i Particuliere mijnen hebben nog geen beslissing genomen Nog lange reis voor de boeg Belgische Congo Voor luchtverkeer binnen gebied van 350 kilometer Rotterdams echtpaar in arrest Groof scheepsmodel in veiling Kort geding over schuldvraag voor Amsterdamse president B B fes B. B B ERIC DE NOORMAN 1L SB H O DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 PAGINA ITALIANEN BIJ DE STAATSMIJNEN Prof. Bast directeur- generaal der P.T.T. Oostenrijkse jongen door twee honden gedood Omvangrijk econo misch program ontvouwd Arnhem wil annexeren Uitbreiding naar het zuiden 25 doden Ongeluk in Indische staalfabriek Van Gogh-tentoon- stelling in Amerika Medisch proefschrift HAVENGELDEN TE IJMUIDEN Voor „nieuw" scheep vaartverkeer Gebroken armpje en beentje -spi Slippende auto ramt tegenligger Pastoor G. Pelgröm f Benoemingen Kort geding over brillen Rechter stelt zieken fondsen in het gelijk Actie voor het goede Nederlandse lied Schiedam kan geld lenen 9 10 11 - i 36 „Met de roeiboot kunnen we er komen," mompelt de Noorman, „als we willenHet is niet uitgesloten, dat er mensen wonen." „Of dat Thore de Deen en zijn bende er huizen," vult Bolan begrijpend aan. „Hetzij, dat ze hier hun roversnest hebben, of er wijkplaats gezocht hebben tegen het noodweer." Zwijgend en in gedachten keren de mannen terug naar het strand. „Ik ga er heen," zegt de Noorman dan eensklaps, „en nu meteen. De kans is kleiner, dat men onze komst bemerkt, zolang het nog regent." Eric roept Bolli en Lars bij zich en deelt hun zijn plan mee. „Wacht een dag en een nacht," wendt hij zich dan tot Bolan, „zijn we dan niet terug, dan is er iets met ons gebeurd en zult ge zelf beslissen, wat te doen." Even later steken de drie met de kleine roeiboot in zee, somber nagestaard door de overigen. Al regent het nog gestaag, de zee is een stuk kalmer geworden, zodat de twee sterke roeiers goed opschieten. Onophoudelijk glijden Lri ogen langs de beboste hellingen van het eiland, en dan schiet hij recht overeind. „Een zeilHet is een Deense schuit, die langzaam ao de golven zuidwaarts ploegt. „Nou weten we dus zeker, dat Thore de L>e daar op het eiland is," zegt de Noorman grimmig tot zijn metgezellen, „d ten we hopen, dat ze ons niet opmerken." Gespannen slaan de drie ma""ic het scheepje gade. „We moeten onmiddellijk terugkeren," beslist ,5 )(enDan zwijgt hij en klemt de tanden opeen. „Ze hebben ons gezi meldt hij de twee roeiers. „Ze komen hierheen." ..Dan ziin we er bii oo gromt Bolli. „Wat moeten we nu beginnen?" Het bericht in een der ochtendbladen van maandag, over 't naar huis zenden van ongeveer zevenhonderd Italiaanse mijnwerkers, bevat voor de Limburgse mijnstreek totaal geen nieuws. Het is hier immers al sinds lang algemeen be kend, dat de Staatsmijnen besloten heb ben om de arbeidscontracten met de Italiaanse mijnwerkers niet meer te ver lengen. Dit uiteraard in verband met de moeilijkheden op de kolenmarkt, waar mee de mijnen al geruime tijd te kam pen hebban. Genoemd besluit betreft ongeveer zevenhonderd ongehuwde Ita liaanse mijnwerkers, die momenteel nog bij de Staatsmijnen werken en in diverse Zuid-Limburgse gezellenhuizen woon achtig zijn. Het merendeel van deze Italianen heeft indertijd met de Staatsmijnen een arbeidscontract voor de duur van twee jaar gesloten. Sommige van deze con tracten werden met een jaar verlengd. In de loop van dit jaar lopen evenwel alle contracten at Voor sommige Ita lianen is dit in april, voor andere in juni en voor weer anderen in september. Het aflopen van hun arbeidscontracten plaatst de Italiaanse mijnwerkers voor de keuze: uitzien naar ander werk of huiswaarts keren. Om de betrokkenen bij het vinden van ander werk behulp zaam te zijn, hebben de Staatsmijnen daartoe geenszins door de arbeidscon tracten verplicht onlangs contact op genomen met enkele steenkolenmijnen in Noord-Frankrijk, de Charbonnages de France, die bereid zijn om de Italiaanse mijnwerkers na hun vertrek uit Lim burg onder dezelfde voorwaarden (o.a. gaan de Italianen er in loon niet op achteruit) op te nemen. Naar wij van de aalmoezenier voor de Italianen in Limburg pater Azzolini vernemen, zijn inmiddels reeds een veertigtal Italianen naar Noord-Frank rijk vertrokken. Een honderdtal ande re zijn er vrijblijvend een kijkje gaan nemen en weer in Limburg terugge keerd. De verzorging in Noord-Frank rijk staat deze Italianen niet aan, om dat zij aldaar veel minder goed dan in Limburg worden gehuisvest. Voor hen zal daarom geprobeerd worden om ander werk te vinden, ofwel in Nederland, of in Duitsland, waarheen al eerder een contingent Italiaanse mijnwerkers is vertrokken. Mocht dit niet lukken pater Azzo lini heeft goede hoop dat het tegendeel het geval zal zijn dan moeten de pl.m. zevenhonderd nog bij de Staats mijnen werkende Italianen inderdaad in de loop van dit jaar huiswaarts keren. Een en ander is evenwel geen gevolg van de Belgische kolencrisis, maar van het aflopen van de arbeidscontracten op een tijdstip, waarop de Nederlandse kolenmijnen met afzetmoeilijkheden kampen. Wat de ongeveer vijfhonderd Italianen betreft, die bij particuliere Limburgse steenkolenmijnen werkzaam zijn, is over het al of niet verlengen van de binnenkort aflopende arbeids- 5LI ftre. Als opvolger van Ir. J. D. H. van der Toorn als directeur-generaal van de P.T.T. is bij K.B. aangewezen prof. ir. G. H. Bast, thans hoofddirecteur tele grafie en telefonie. De heer Bast zal 1 mei zijn functie aanvaarden. Prof. ir. G. H. Bast, 9 maart 1903 te Nijmegen geboren, deed in juli 1927 zijn intrede bij de PTT. Naast zijn functie bij de afdeling kabels en ver sterkers kreeg de heer Bast in 1931 de leiding van het laboratorium voor tele grafie en telefonie, bovendien werd hem een deel van de opleiding tot tech nisch ambtenaar bij de PTT toever trouwd. Ook op internationaal gebied is de heer Bast al gedurende vele jaren werkzaam. In 1954 werd hij benoemd tot voorzitter van de derde commissie van het comité consultatif internatio nal téléphonique, de commissie die zich bezighoudt met de transmissie in het internationale telefoonverkeer (thans eerste commissie comité consultatief in ternational téléphonique et télégraphi- que). In 1947 kreeg hij een leeropdracht aan de technische hogeschool te Delft, waar na in 1948 zijn benoeming volgde tot buitengewoon hoogleraar te Delft, om onderwijs te geven in de telefoontrans- missietechniek en in het bijzonder in de draaggolftelefonie, welke werk zaamheid op zijn verzoek in 1957 werd beëindigd. Met ingang van 1 oktober 1954 werd hij benoemd tot hoofddirec teur der PTT, belast met de hoofd directie telegrafie en telefonie. Sinds 27 mei 1950 is hij buitengewoon lid van de octrooiraad en sinds 1 juli 1956 ondervoorzitter van de centrale orga nisatie toegepast natuurwetenschappe lijk onderzoek. De heer Bast is ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. In Viellach, in Oostenrijk, hebben twee grote honden een jongen van 12 jaar gedood. Karl Gaggi, zoon van een boer in Viellach, liet zaterdagmiddag zijn hond uit, toen hij iwee andere hon den op het terrein van zijn vader ont dekte. De jongen greep een stok om de dieren te verjagen. Toen hij begon te slaan, werd hij door de dieren bespron gen en vreselijk toegetakeld voor voor bijgangers tussenbeide konden komen. Karl werd naar het ziekenhuis van Viellach overgebracht, waar hii gisteren aan zijn kwetsuren is overleden. contracten nog geen beslissing genomen De particuliere mijnondernemingen laten de Italianen voorlopig nog door- werken. Het afvoeren van Italiaanse mijnwerkers is geen feit van de laatste dagen of weken, daar reeds vroeger van de ongeveer tweeduizend in Zuid-Lim burg verblijvende, ongehuwde Italiaanse mijnwerkers er naar schatting acht honderd zijn vertrokken, hetzij naar Italië, hetzij naar Duitsland. In ver band hiermede kwamen al geruime tijd geleden gezellenhuizen in Limburg leeg te staan. De gouverneur-generaal van de Bel gische Congo, Cornells, heeft in zijn openingsrede op de nieuwe zitting van de gouvernementsraad gezegd, dat de bevolking van de Congo sinds de laat ste wereldoorlog snel toeneemt. Het ge boortecijfer is 43 per duizend, het sterf tecijfer 20 per duizend. Onderwijsmid delen en werkgelegenheid moeten hier aan worden aangepast. Het bedrijfsleven in de Congo ver toont de laatste tijd een teruggang. De economie is nog te zeer afhankelijk van de buitenlandse markt. Het is nodig de binnenlandse markt te ontwikkelen door overschakeling van een belangrijk deel van de bevolking van een onder- houdseconomie naar een monetaire eco nomie. Er zal voorrang worden ver leend aan de ontwikkeling van de land bouw. Er zullen moderne industrieën moeten worden opgericht. Het verkeer moet worden verbeterd. Er zijn honder den specialisten als artsen, ingenieurs, landbouwkundigen en technici nodig. Dit personeel zal men hoe langer hoe meer in het eigen land moeten kunnen vinden. De kredietverlening aan mid delgrote en kleine bedrijven moet wor den verbeterd. „De Congo moet een grote natie wor den", aldus de gouverneur-generaal. „Het land zal op het Afrikaanse con tinent een belangrijke plaats gaan in nemen. Het wachtwoord voor allen moet luiden: arbeid, fierheid en vol harding". De Gelderse hoofdstad zal over twin tig jaar 180.000 inwoners tellen, zo heb ben de statici berekend. Blijkens de tot dusver opgedane ervaringen kon dat wel eens aan de lage kant zijn. Met het oog daarop houdt het gemeente bestuur zich bezig met het verwerven van meer bouwgrond. Dat zal in het zuidelijke gedeelte van de stad alleen mogelijk zijn door het annexeren van ge deelten van naburige gemeenten en wel ruim 100 ha van de gemeente Eist en 335 ha van de gemeente Huissen. Dit komt neer op de noodzaak voor deze ge meenten, ruim 435 ha cultuurgrond op te offeren aan stedebouwkundige doel einden. Financieel is de uitbreiding naar het zuiden voor Arnhem het meest aan trekkelijk. De gemeenteraad heeft zich zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard met het voornemen van B. en W., bij de Kroon goedkeuring op deze plannen aan te vragen. Wanneer de plannen in de toekomst zullen zijn verwezenlijkt zal de stad Arnhem door de Rijn in tweeën worden verdeeld. Aanvankelijk heeft men gedacht aan verlegging van de Rfln, maar burgemeester Matser deel de mede, dat overleg met de rijkswa terstaat hem tot de overtuiging heeft ge bracht, dat daar wel niets van zal ko men. Daarentegen zal men op den duur niet kunnen ontkomen aan de bouw van een tweede verkeersbrug over de Rijn. De plannen zijn reeds in studie. Wanneer de thans voorgenomen an nexatieplannen zijn goedgekeurd zal het gemeentebestuur genoodzaakt zijn, het oog te richten op uitbreiding in het noor den. Die zal ten koste gaan van de ge meente Rozendaal. Prof. dr. W. Engelbrecht, van de uni versiteit van Pretoria, is door de rijks universiteit te Utrecht uitgenodigd gast colleges te komen geven in de Zuidafri- kaanse kerkgeschiedenis. K v In een staalfabriek te Burnpur, in Indië, een plaats op ongeveer 250 kilo meter van Calcutta, is een ernstig on geluk gebeurd. Een bak, die 800 ton gesmolten ijzer bevatte, scheurde open. Vermoedelijk heeft dit aan 25 arbeiders het leven gekost. Slechts één lichaam is geborgen, maar aangenomen moet worden dat nog 24 man die in de on middellijke omgeving van de bak werk ten, door het wit-gloeiend metaal zijn gedood. De tentoonstelling van werken van Vincent van Gogh, verzorgd door het Stedelijk Museum van Amsterdam, in verschillende steden in het westen van de V.S., heeft veel succes. In iets meer dan een maand heeft de expositie die 155 schilderijen, aquarellen en teke ningen omvat ruim 100.000 bezoe kers getrokken. Andere steden die de tentoonstelling aandoet of aangedaan heeft, zijn San Francisco, Portland en Seattle. In to taal zijn tot dusverre ruim 250.000 men sen de Van Goghs gaan zien. Op 20 februari j.l. verdedigde dr. J. G. M. van Esser te Nijmegen zijn proefschrift „Over de cytologische herkenning van het coloncarcinoom". De promovendus ontwik kelde een methode die als onderdeel van een uitgebreid onderzoekschema betere resultaten afwerpt dan andere tot nu toe gebruikte onderzoekingswijzen, Dit proefschrift, dat werd bewerkt in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, verscheen in druk bij H. J. Koersen en Zn. (Amsterdam). De „Atlas", een drijvende bok met een hefvermogen van ruim 400 ton, gefoto grafeerd in het Noordzeekanaal op weg naar de plaats van bestemming: Vene zuela, waar hij gebruikt zal worden bij de oliewinning op het meer van Mara- caibo. De „Atlas" kan een complete boortoren of een compleet meetstation in een keer vervoeren, zonder dat demontage van een en ander noodzake lijk wordt. De twee-armige kraan staat op een ponton van 40x22 meter; iedere arm heeft een vermogen van 120 ton en in combinatie gebruikt 400 ton. Bo vendien zijn aan boord nog vier hulp takels aangebracht met een capaciteit van 24 ton. Deze zijn bestemd om de zijdelingse bewegingen van de last te regelen. (Van onze Haagse redactie) Minister van Aartsen heeft voorge steld in het staatsvissershavenbedrjjf van IJmuiden havengelden te heffen voor het normale scheepvaartverkeer. Onder deze heffing zullen dus niet val len: vissersvaartuigen, die binnenko men om hun vangst door tussenkomst van een visafslag in Nederland te ver kopen, marineschepen en o.a. ook vis- serijonderzoekingsvaartuigen, sleepbo ten en ijsbrekers. Ook andere schepen die om dringende redenen een haven moeten aandoen (brandstof innemen, bemanning wisselen, zieken aan land zetten) zullen geen havengeld behoeven te voldoen. Blijkens de toelichting van de minister heeft hij met zijn voorstel vooral op het oog het scheepvaartver keer voor het zout-overslagbedrijf en de kalkzandsteenfabriek. Tot voor enige tijd bestond er aan het heffen van havengelden geen behoefte aldus de bewindsman omdat de havens voordien vrijwel uitsluitend werden ge bruikt ten behoeve van het visserijbe drijf, dat op andere wijze in de dekking van de havenkosten bijdraagt. In toene mende mate wordt de haven echter be zocht door ander scheepvaartverkeer. Mr, van Aartsen vindt het onbillijk, dat dit „nieuwe" verkeer zonder enige beta ling gebruik maakt van de havenwer ken, waarvan de kosten worden bestre den uit de inkomsten van het visserij bedrijf. De hoogte van de tarieven zal als het wetsontwerp door de Staten Gene raal wordt aanvaard bij algemene maatregel van bestuur worden vastge steld. De minister zal hierbij zoveel mo gelijk aansluiting zoeken bij de tarieven voor havengeld, die elders in de omge ving van het Noordzeekanaal worden geheven, met name bij de tarieven van de Amsterdamse en Zaandamse haven bedrijven. Een 28-jarige fabrieksarbeider en zijn 23-jarige vrouw zijn te Rotterdam ge arresteerd en voor de officier van jus titie geleid, omdat zij een van hun twee kinderen, de driejarige Wimpie, ern stig mishandeld zouden hebben. Het echtpaar heeft een baby van an derhalf jaar, die normaal verzorgd wordt, en Wimpie, een stiefkind van de man dat blijkbaar als ongewenst wordt beschouwd. Volgens vader en moeder was het ventje moeilijk zindelijk te krijgen, zodat zij meenden het kind een straffere opvoeding te moeten geven. In het begin bestond deze in het ge ven van flinke klappen, maar toen dit volgens hen niet hielp, namen zij kras sere maatregelen. Om de beurt gingen ze het ventje te lijf met de steel van een schop, een kachelpoot, een van een metalen gesp voorziene broekriem en tenslotte met wat zij een „stokje" noem den, maar in werkelijkheid een stoel leuning was van zestig centimeter met aeheype zijkanten. Als naar hun me- Op de serie openbare verkopingen, die dinsdag 24 februari a.s. begint bij Mak van Waay aan het Rokin te Amsterdam, komt o-m. in veiling dit achttiende eeuwse scheepsmodel, dat een afmeting heeft van bijna drie meter bij twee-en- een halve meter. Het is het model van een driemastfregatschip met een met koper beslagen romp, een zgn. compo sietschip. Het draagt de naam „Le Patient". ning de tijd daarvoor rijp was, sloegen ze Wimpie daarmee. Het gevolg was, dat het knaapje van onder tot boven onder de blauwe plekken, bloeduitstor tingen en kneuzingen zat. Zijn linker beentje en linkerarmpje waren gebro ken en het linkeroortje gehavend. Het gezicht zal vol bloedige krabbels en blauwe plekken. Kort voor hun arres tatie pasten vader en moeder een nieu we taktiek toe. Omdat het kind erg bang was voor water, hielden zij het met het hoofd onder de openstaande waterkraan. Dit ernstige geval van kindermishan deling kwam uit, toen een familielid met zijn vrouw op bezoek waren. Een in wonende man, die van het toilet ge bruik wilde maken, kon er niet te recht, omdat het ventje er reeds uren verbleef. Toen het familielid eens een kijkje ging nemen trof hij daar Wimpie aan in een erbarmelijke toestand. De politie werd meteen gewaarschuwd en het echtpaar werd gearresteerd. Wimpie werd in het ziekenhuis Berg weg opgenomen. Hij is nu vriendelijk tegen iedereen. Hij eet als een uitge hongerde wolf, maar vraagt nooit naar vader of moeder. Gebleken is, dat het ventje helemaal niet onzindelijk is. Hij knapt aardig op en zal straks een an der tehuis krijgen. Het andere kind verblijft bij de so ciale afdeling van de kinderpolitie. Bij het onderzoek is de indruk ge wekt, dat niet onzindelijkheid het mo tief was, doch dat de ouders door an dere drijfveren werden bewogen. Reeds in 1957 heeft de man zich tegenover een collega uitgelaten, dat hij Wimpie, toen twee jaar oud, wel kwijt wilde. Hij vertelde erbij, dat hy hem sloeg en aan een stoel vastbond. Dit zou volgens de politie kunnen wijzen op voorbedachte rade, misschien zelfs, gezien wat later gebeurd is, op een poging het kind uit de weg te ruimen. (Van onze correspondent) Op 69-jarige leeftijd is in het St.-An- tonius-ziekenhuis te Utrecht pastoor G. W. Pelgröm van de parochie te Gendt (Over Betuwe) overleden. Hij verbleef in het ziekenhuis wegens een operatie. De thans overledene werd 21 november 1889 te Voorst (Gld.) geboren. Hij werd 10 augustus 1913 priester gewijd door mgr. H. v. d. Wetering. Pastoor Pelgröm was als kapelaan werkzaam in de parochies te Albergen en te Laren ('t Gooi). In oktober 1930 werd hy benoemd tot pastoor te Rood huis (Fr.), waarna hy in oktober 1942 als zodanig werd benoemd te Gendt. Bij K.B. is de heer W. J. D. Philipse, ambtenaar van de buitenlandse dienst der derde klasse, benoemd tot hr. ms. buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister in Ceylon. Aan het einde van 1958 is een begin gemaakt met de bouw van een radar gebouw in het Amsterdamse Bos ter hoogte van het stationsgebouw van Schiphol. In dit gebouw zal de zend-ont- vang-installatie van de in het voorjaar van 1959 af te leveren ange-afstand-ra- dar worden ondergebracht. Op dit ge bouw zal het antennesysteem van deze radar worden gemonteerd. Deze radar zal een overzicht geven van het luchtverkeer binnen een gebied met een straal van 250-350 km. Vliegtuigen, welke op hoogten tot 40.000—50.000 ft (13.000—16.000 meter) vliegen, zullen met behulp van deze ra dar waarneembaar zqn, hetgeen nood zakelijk is in verband met de in ge bruik te nemen straalverkeersvliegtui- gen. Over het uitbreidingsplan van Schip hol kan nog het volgende worden mede gedeeld: In nauwe samenwerking tussen de studiegroep Luchthaven-directie en het op de luchthaven gedetacheerde stu diebureau Stadsbouwmeester van pu blieke Werken werd in het afgelopen jaar voortgang gemaakt met de voorbe reidingen voor het naar de rijksweg Amsterdam-Den Haag te verplaatsen verkeersareaal en de daarmede samen hangende problemen. Studies werden verricht ten aanzien van de algehele conceptie van dit areaal, de vele details, die daarin een rol spelen en met betrek king tot de kwantitatieve en operatione le criteria. Voorts werd een werkgroep gevormd, waarin behalve de bovengenoemde studiegroepen, de K.L.M. als grootste gebruikster van de luchthaven is ver tegenwoordigd. Onderzoek, overleg en verdere studies gebeuren in deze groep over die problemen, waarbij de belan gen van Schiphol ten nauwste betrok ken zijn. Hoe groot die belangen zyn blükt uit het feit, dat by de aanvang van f- zo merdienst 1958 het aantal vluchten in het geregelde verkeer 796 per week be- De president van de Haarlemse recht bank, mr. C. M. Muller, heelt maandag middag in het kort geding tussen de Neder landse Optiek Centrale en de te Haarlem werkame ziekenfondsen, deze laatsten in het gelijk gesteld.Hij was van oordeel, dat de Nederlandse Optiek Centrale zich niet ge discrimineerd behoefde te voelen door de publicatie van de adressen der opticiens met wie de ziekenfondsen een bepaalde over eenkomst hadden aangegaan. De overeen komst was immers niet aangegaan met de Nederlandse Optiek Centrale. Voorts was de president van oordeel, dat de ziekenfondsen volkomen het recht heb ben de cessies, waarbij cliënten de Neder landse Optiek Centrale machtigen hun vordering op de ziekenfondsen te innen, op hun rechtsgeldigheid te onderzoeken, aan gezien het vaak voorkomt dat overigens eer zame lieden onwetend ëèn ongeldige hand tekening plaatsen. Wel waarschuwde hij de ziekenfondsen bij dit onderzoek van eessie- acten de goede trouw in acht te zullen nemen. Nu zij ter zitting verklaard hebben, 'dit onderzoek te zullen beperken tot het nemen van enkele steekproeven, achtte de president deze toezegging voldoende. droeg, terwijl het maximum de zomerdienst opliep tot 852. Hiera kan per week nog een 65-tal vluchten, het charterverkeer worden tqegevoejs Het totaal aantal commerciële J ten van en naar Schiphol in 195°_ droeg 40.551, waarvan 37.162 v°'6f ,,t. dienstregelingen der luchtvaaröna schappijen en de overige in chart; Van deze vluchten werd 62 Pror.„e. door Nederlandse vliegtuigen voerd en 38 procent door buitern» se. (Van onze Haagse redactie) In veel parochiële zangbundels men nog zoetelijke, religieuze lieoff voor, die niet meer in staat zpn de g dachten van de zingende gelovigen richten op God, de liederen, die functie van het echte kerklied niet me kunnen vervullen. In deze zin braci de heer Alphons Wierink al meer g hoorde kritiek opnieuw onder woora® in een studiebijeenkomst, die het, a K» lopen weekeinde werd gehouden in n® conferentie-oord Overvoorde in RijswUf*' De büeenkomst was georganiseerd doo de katholieke vereniging voor voUl| dans, volkszang en huismuziek, als ee" onderdeel van de actie voor het Q°e herleven van het goede, eigen lied. Het was voor de vyfde keer, dat a® vereniging een dergelijke studiebijeen" komst organiseerde. Het aantal deelnf| mers neemt geleidelijk toe. D'. maal waren er vijftig, uit onderwijs" kringen en de leiding der jeugdbeW®* ging. Behalve aan de volkszang zelI> werd aandacht besteed aan het kinder lied, de canons en de meerstemnuS* heid. Ook het minnelied werd bespro ken. Nederland beschikt over een rijk® schat aan echte minneliederen tegen over het surrogaat dat het geheel van de tegenwoordige amusementsmuziek bevat. De heer Wierink, schoolhoofd te Bern* mei, die als inleider optrad, stelde ook de Nederlandse bedrage aan o® Europese muziekcultuur in het licht. Deze bijdrage behoort tot de fundamen ten ervan. In de tijd dat' de eerste P°* gingen tot meerstemmigheid werden on dernomen, is door de Nederlandse com ponisten de polyphonie plotseling tot ee® grote bloei gekomen. De heer Wierimj noemde dit een wonder dat zich in d® Nederlanden heeft voltrokken. In zü" slotwoord zei hij, dat men by de pogin" gen om het goede eigen lied te doen herleven niet moet rekenen op gemak" kelqke resultaten en een massale wins' aan belangstelling. De uitbreiding van dit werk zal slechts langzaam gaan. Re' gelmatige bezinning is ook daarom noodzakelijk. B. en W. van Schiedam hebben va® de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten te 's-Gravenhage een aanbieding gekregen voor een geldlening groot 1.065.000 tegen 4% pet. rente met een looptijd vart dertig jaar. B. en W. stellen de gemeenteraad voor deze aanbieding te aanvaarden- Het bedrag is onder meer bestemd om baggerwerk in de Wilhelminahaven t« financieren. Horizontaal: 1 adel - in orde 2 vermaak 3 delfstof - bedrog - rechte strook 4 bergketen in Amerika - Zweeds leer 5 aardsoort - tongbeweging 6 een planeet - vreemde munt 7 hoofdstation - boom - per expresse 8 licht slapen 9 kom - gelaatsversie ring - vennoot (afk.) 10 tandpoeder - echter 11 verstand - nauwe door gang Verticaal: 1 streek in Zuid- Afrika - deel van H. Mis 2 onheilspellend - Haagse voet balclub 3 landmaat - scherts 4 de lezer heil - Chin, afstands maat 5 eenmaal 00 - lichaamsdeel 6 Surinaams autokenteken - vlinderbloemi ge plant 7 besmetting - bepaald ge bruik 8 voegwoord - mensje - voormalig Ar gentijns dicta tor 9 toerist - centigram 10 bloedvat - onvervalst 11 huishoudelijk® bezigheid - Verenigde Na ties Een hevige autobotsing op zaterdag 3 mei van het vorig jaar, die ter hoogte van Slotermeer op de Haarlemmerweg bij Amsterdam geschiedde, heeft geleid tot een civiele procedure op verkorte termijn en tot een kort geding, dat van ochtend voor de president van de Am sterdamse rechtbank heeft gediend. Uit Haarlem kwam volgens de in de afgelo pen maanden uitvoerig gehoorde getui gen de heer J. C. de V in een geleende Amerikaanse wagen met zeer grote snelheid naar Amsterdam rijden. Hij pas seerde op de middelste der drie rijbanen enkele auto's en begon bij het inhalen van een nieuwe voorligger hard te remmen, toen uit de tegenovergestelde richting de heer R. G. op de middelste baan ging rijden om een vrachtwagen te passeren, die met een slakkengang naar Haarlem reed. De gevolgen waren fataal. Kenneiyk hlokkeerden de remmen van de Ame rikaanse wagen, die een enkel remspoor van niet minder dan 80 meter achter liet en die tenslotte begon te slippen. De heer V. verloor de macht over het stuur en belandde dwars op de voor hem uiterst linker baan, waar hij in de rech ter flank werd geramd door de uit Am sterdam komende wagen van de heer G. die toen juist de langzaam rijdende vrachtauto voorbij was en weer naar de rechterbaan uitweek. Het ongeluk kosttp de heer de V. het leven, terwijl de heer G. maandenlang met een gescheurd bek ken, een gebroken heupbeen en andere ernstige kwetsuren in een ziekenhuis moest worden verpleegd. Volgens hem is de overleden bestuur der de V. de schuldige, maar diens ver zekeringsmaatschappij weigert schade vergoeding uit te betalen, aanvoerende dat G. achter de vrachtauto had moeten blijven rijden nu de V. immers al enige tijd op de middelste baan reed. Als eisende party begon de heer G. een civie le procedure tegen de erven van de overleden heer de V„ waarin de uit spraak echter niet eerder dan in mei a.s. kan worden verwacht. Intussen moet de president van de rechtbank thans uit maken of als voorlopige voorziening de gedaagde party thans reeds f 90 per week aan eiser moet uitkeren. Deze zegt dit bedrag nodig te hebben voor uit betaling van een door hem in zijn bedrijf aangetrokken arbeidskracht, die het werk verricht, dat eiser zelf als ge volg van zijn blijvende invaliditeit niet meer kan uitvoeren. De president zal op 2 lAaart a.s. uit spraak doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2