naaimachines IP's# Ondernemende Haarlemmers veroordeeld omdat zij geen vergunning hadden [Weg Wijkcomité's nemen contact op met Haarlems burgemeester Veisertunnel-Af sluitdij k wordt korter Hoela-hoep-pop „Die Haerlemsche Musyckcamer" „De Vleermuis" DOMINEE STEENBEEK MIJMERT OVER „DE JEUGD VAN NU Gaarne meer samenwerking Nieuw stuk Rijksweg tussen Uitgeest en Alkmaar Fraai concert in Remonstrantse kerk VERFRAAIING ST. HENRICUS- SCHOOL TE HEEMSTEDE Vragen aan College van B. en W. Uit STAD en STREEK H.A.T. in Minerva J DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 PAGINA 3 l oor Haarlemse Raad voor de Jeugd 199 BLOEMENDAAL Sursum concerteert in Domi Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Z ANDVOORT VICTOR HUGO- Surprise 27 ct VICTOR HUGO- Indusief 22 ct ECONOMISCHE POLITIERECHTER Films: Haarlem e.o. Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Parallelweg wordt vierbaansweg Viertallen-competitie Bridge Aanvragen stemmen bij volmacht ook 's avonds K.V.P.-vergadering in Santpoort V. De Rijkswaterstaat zal op 20 maart het elf kilometer lange nieuwe gedeelte van de rijksweg UitgeestAlkmaar aanbesteden. Het verkeer op de belangrijke route VelsertunnelAfsluitdijk moet nu tussen Uitgeest en Alk maar de kronkelige weg door Limme en Heilo volgen. Ter ver vanging van deze weg wordt een dubbelbanige autosnelweg aange legd. Elke rijbaan wordt 7.25 meter breed, met aan de rechterzijde een verharde vluchtberm van 2.75 meter. De berm tussen beide rij banen wordt 6 meter breed. De weg zal aan de zuidzijde van Alkmaar eindigen in een verkeers plein, waarop een aantal wegen o.a. de weg AlkmaarWieringer- meer en de weg naar Den Helder zullen aansluiten. In het wegvak UitgeestAlkmaar worden zes viaducten gebouwd. Met uitzon dering van de weg Uitgeest Akersloot, worden hierdoor alle zijwegen ongelijkvloers over de nieuwe rijksweg gevoerd. Tevens wordt in de rijksweg nog een brug over de toegang tot het Uitgeestermeer gebouwd. Het gehele werk, inclusief kunstwerken en asfaltverhardingen zal in de herfst van 1961 gereed zijn. J. L. Verenigd Haarlems Schaakgenootschap Noordhollands Philharmonisch Orkest mm Aanwinsten r.-k. afdeling openbare leeszaal Heemstede Burgerlijke Stand Haarlemmerliede Beurs van Amsterdam Voor een uitgelezen gehoor, waaron der zich verschillende raadsleden be vonden, heeft gisteravond de landelijk voorzitter van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, ds. N. O. Steenbeek, op uitnodiging van de Haarlemse Raad voor de Jeugd zijn visie gegeven op het onderwerp „De jeugd van nu". Voor deze avond was ook prof. dr. N. Per duin s.j. uitgenodigd om over dit onder Werp te spreken, maar in verband met verplichtingen elders, kon hij niet aanwezig zijn. Het ligt in de bedoeling van de Haarlemse Raad voor de Jeugd Prof. dr. Perquin later nog eens te invi teren. De bijeenkomst van gisteravond, die gehouden werd in de aula van het Laurens Costerlyceum, werd ingeleid door de voorzitter van de Raad voor de Jeugd, de heer W. van Liemt jr Dominee Steenbeek begon met op te roerken, dat men liever niet moet spre ken over het collectieve begrip „jeugd", roaar veeleer over die jongen en dat roeisje en wanneer men over hen ge zamenlijk spreekt, kan men het beter hebben over „de jongeren". Er hebben aldus dominee Steenbeek, altijd span- hmgen bestaan tussen jong en oud, roaar tegenwoordig zijn die spanningen veel heviger dan vroeger. Zij dreigen Zelfs een onoverbrugbare kloof te vor men. Sprekend over de oorzaken van deze spanning, noemde spreker o.m. de vol slagen andere omgeving waarin de jon geren leven. Vroeger was alles gemak kelijk herkenbaar en als het ware sym bolisch, terwijl tegenwoordig alles ge nivelleerd wordt en uiterlijke kenmer ken moeten verdwijnen. Ook het ritme van de natuur vindt zijn weerspiege ling niet meer in het leven. In plaats van de opeenvolging der seizoenen, wordt 's mensen leven nu bepaald door de bel van de school en de sirene van de fabriek. Daar komt bij, dat het leven vol lawaai is, dat zich onafwendbaar op de mens stort in de vorm van ra dio, televisie, film etc. De jonge mens krijgt daardoor een heel andere instel ling, een zekere verzakelijking, die hem verhardt. De jeugdbeweging van vroeger had strijdbare idealen, wilde de wereld verbeteren. De idealen van nu zijn op veel korter termijn afgestemd. Er zijn de jongeren van vandaag weinig 1 illusies gebleven. Wat zij willen is: aandacht, belangstelling. Dat uit zich in hun kleding, hun haardracht, hun optreden. En dat is ook begrijpelijk, want de jongeren komen veel teveel in 't gedrang. Het duurt tegenwoor dig zo verschrikkelijk lang eer ze aan bod kunnen komen, want de ouderen worden alsmaar ouder en kunnen geen plaats maken. Al was het slechts om maatschappelijke verant woordelijkheid te delen. En de manier waarop de ouderen aandacht schenken aan de jongeren, is beslist niet de beste: men geeft instruc ties, men zegt hoe het moet en in feite komt het erop neer, dat men van de jongeren eist dat zjj precies hetzelfde doen als de ouderen voorheen gedaan hebben. Waar het dus op aan komt, is dat de ouderen leren afzien in schema's te denken. Men moet tot individuele ge sprekken zien te komen, die de individu ele jongere de aandacht schenkt die hij vraagt en waarop hij recht heeft. Er zul len minder organisaties moeten komen, aldus dominee Steenbeek, maar meer organen. Minder instructies, maar meer algemeen menselijke belangstelling. Hij bepleitte voorts, dat men de jeugd de ruimte geeft. In materieel opzicht door bijvoorbeeld bij nieuwbouw, ruime ter reinen ter beschikking te stellen van de jongeren, waar zij zich uit kunnen le ven. Maar vooral ook in geestelijk op zicht: geef ze vrijheid om hun eigen ideeën te verwezenlijken. Laat ze hun gang gaan. Na afloop van de causerie, die door de aanwezigen met bijzonder veel be langstelling gevolgd werd, dankte voor zitter Van Liemt de spreker, die na de pauze overigens nog de gelegenheid openstelde van een uitvoerige en vrucht bare discussie. Bij deze bespreking werd vanuit de toehoorders nog eens met nadruk gewezen op de rol van het gezin bij het benaderen van de jonge ren. Advertentie VICTOR HUGO Omdat er in Bloemendaal-dorp geen geschikte zalen zijn gaf de Bloemen- daalse muziekvereniging „Sursum" o.l.v. C. Fijma het jaarlijkse invita tieconcert ditmaal voor het eerst in Overveen, in de grote zaal van het pa rochiehuis „Domi". De leden van de Bloemendaalse Modern Youth Society moesten daarom voor een keer genoe gen hemen met de lokaliteiten van de ernaast gelegen St.-AIoysiusschooI. Na een welkomstwoord van voorzit- ter W. A. van Roosmalen voerde het ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN In de Grote Houtstraat te Haarlem stak gistermiddag een 63-jarige dame zonder voldoende op te letten de rij baan over. Zij werd aangereden door een fietser, kwam te vallen en liep een hersenschudding op. AANRIJDING. Bij het kruispunt Leidsevaart-Westelijke Randweg zijn gisterochtend een trekker met opleg ger en een personenauto tegen elkaar °P gereden. De bestuurder van de truck wilde rechtsaf de Leidsevaart opdraaien maakte daartoe een wijde bocht. De dai j eur van de Personenauto meende, wilrt e vrachtauto linkaf zou slaan en vrarurechts inhalen. Juist ging toen de ipria? to naar links. Er was alleen ma teriele schade. VOLKSDANS Zondag 1 maart zal er weer een instructie-avond worden georganiseerd in de school aan de Bad huisstraat door de Haarlemse Volks dans Federatie. Deze keer zal de heer Teun Berens_ ons van 20.00 uur tot 22.00 bur instructie geven in community dances en square dances. Advertentie ka voor piston van A. L. van Leeuwen trad de heer S. de Vries als solist op. In hun witte shirts en blauwe panta lons gaf het korps behalve voor het oor ook voor het oog een goede indruk, -tiet tamboerkorps sloeg enige marsen, waaronder de klepperman en de lus trummars 1958, de laatste een composi tie van dirigent Van Roosmalen Het programma na de pauze dat pas om half elf begon werd uitge voerd door het cabaretgezelschap „de Prikkers" onder leiding van Ydo Scheepstra. In vijf kwartier werd veler lei amusement gebracht, waarbij voor al het muzikale optreden van de elfja rige accordeonist Gerrie Hoogkamer uit Haarlem en van de pianist Nol Groote- goed die tevens de begeleiding ver zorgde frappeerde. De sketches wa ren het zwakste deel van dit program ma. Het niet geringe aantal aanwezigen gaf geen reden tot ontevredenheid. Een gemeenschap als Bloemendaal-dorp moet dankbaar zijn over een eigen mu ziekkorps te kunnen beschikken. Al meer dan eens zijn noodlijdende vereni gingen opgeheven in het dorp. Elk doosje a 5 stuks voorzien van service-lucifers CINEMA PALACE: De reis om de wereld in tachtig dagen, a. 1.; 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Ontsnapt van het duivels eiland, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: De naakten en de doden, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Jane Eyre, 14 j.; 2 en 8 uur. Do.: The robe, 18 J.; 2 en 8 uur. MINERVADo.: Never say good-bye, 14 j.; 8.15 uur. REMBRANDT: Gigi, str. volw.; 2, 4.15. 7. 9.15 uur. ROXY: Het zwarte schild, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Een vrouw wist te veel, 18 jaar. Dinsdag 24 februari Minerva-theater, 8.15 uur: Charlotte Koh ier met „Pension Rustig". Schouwburg, 7.30 uur: Interscholair Jeugdtoernooi. Concertgebouw, 8.15 uur: Zevende con cert serie D van Noordhollands Philharmo nisch Orkest o.l.v. Henrl Arends. Soliste: Nan Merriman, mezzo-sopraan. Frans Halsmuseum, 8 uur: De mytholo gy als spiegel van de Griekse geest, lezing Woensdag 25 februari Schouwburg, 8 uur: Het Nederlands Bal let o.l.v. Sonia Gaskell. Gastsoliste: Joan Cadzow. Concertgebouw, 8 uur: Concert door het Spoorwegmannenkoor E. M. o.l.v. Johan van Vliet. Solist: Jan Voogd, bariton, m.m.v. Symfonieorkest Haarlem. Begijnhofkapel, 8 uur: Concert door klein vrouwenkoor „Cantemus". Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: Op treden van Jelle de Vries, Liesbeth van Buul en Vera Bondam. Frans Halsmuseum, 7.30 uur: Modeshow In het kader van het Interscholair Jeugd toernooi. BEVALLEN van een ZOON: H. C. Woltman-Stolvoort; A. L. Dammiaans- Pouw; C. H. M. Dikkeboom-van Woo ning; N. Moseman-van de Pol; L. L. J. Boers-Söhngen; M. J. van Weel-De Koninck; M. Smink-Smit; L. E. J. Ra- benberg-van Dflk; A. van Riessen- Haard; C. van der Meer-Roest; H. J. Drommel-Hendriks; Z. Schemmekes- Rietman. BEVALLEN van een DOCHTER: E. Ceuzebroek-Niehorster; J. C. G. Vonk- Mandemaker; J. C. Bujjs-Speijker <2 d.)J. M. Lenaarts-van Mierlo; W. O. Stor-Groot; H. Sikkenk-HofsteeW. Klavers-van Nistelrooij; J. M. A. Slan gen-Houtman. OVERLEDEN: M. Rothuis-Jansen, 69 L, Rijksstraatweg; W. Versterre-Tiele- gTOn, 84 j., Oudeweg; T. W. S. Pieter- jftandligt, 89 j., Tempelierstr.M. Els- karnp-Hogervorst, 78 j., Crayenesterl. Vrieze, 74 j., Geweerstraat; P. Bur- ger. 89 j., Maerten van Heemskerkstr. Ten raadhuize van Zandvoort is ter visie gelegd een herziening van het we- deropbouwplan voor zover betreft het gedeelte dat ligt ten noorden van het geprojecteerde Boulevard-centrum. De belangrijkste wijziging is wel die, waar bij de bebouwing van de Van Speijk- straat in het wederopbouwplan wordt betrokken. Hierdoor is het mogelijk de Parallelweg ter plaatse van de be staande bebouwing van een tweebaans tot een vierbaansweg te maken. Aan de gronden tussen de van Speijkstraat en de Parallelweg is de bestemming van parkeerterrein gegeven (overeen komstig het oorspronkelijk ontwerp- wederopbouwplan) In tegenstelling tot het thans gelden de plan, is in het wijzigingsontwerp voorzien in het behoud van het nog in goede staat verkerende gebouw van de „Arei Doorroanschool. Onteigening van fr-w,i voor. een speelplaats bij de Markan7°£ Vha£s mogelijk gemaakt. Ho iL i e bestemming van het Hp wm <n®ievard gelegen terrein tussen alnlee zi&traa^ en de (thans in zW»de) vierbaansweg welke langs de toegang tot het circuit voert. Hier zijn Horeca- en amusementsbedrii- ven geprojecteerd, waarvan sommfge een hoogte van negen verdienwJ™,m! nen krijgen. De Haarlemse economische politie rechter, mr. J. D. Vink, heeft maan dagmiddag een 47-jarige schilder en be hanger uit Haarlem veroordeeld tot een geldboete van 150 subsidiair een maand hechtenis en voorwaardelijke stillegging van zijn bedrijf voor de tijd van een jaar met een proeftijd van twee jaar. De verdachte werd ten laste ge legd het drijven van een zaak zonder de daartoe benodigde vergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De officier van justitie, mr. J. van den Oever, eiste een geldboete van 250 en een jaar voorwaardelijke stillegging van het bedrijf. De schilder was reeds driemaal eer der voor hetzelfde feit veroordeeld. De laatste keer werd hij op 14 juli van het vorig jaar gestraft. De officier van jus titie achtte de tijd gekomen een zwaar dere straf op te leggen dan de vorige keren het geval was geweest. Een ver zoek van de verdachte om twee maan den uitstel hij zou dan pogen de ver gunning te bemachtigen werd afge wezen. Tot een boete van 100 dagen subsi diair 25 dagen werd een 48-jarige cafe taria-houder uit Haarlem-noord veroor deeld, omdat hjj eveneens zonder ver gunning zijn zaak dreef. Op 13 juni werd hjj voor hetzelfde feit geverbali seerd. Om in het bezit van de vergun ning te komen moest verdachte een examen afleggen. Hoewel hij werd af gewezen bleef hij de zaak drijven. Hij had zijn bedrijf gevestigd in een ste nen schuur en bediende zijn klanten via een loket en over een toonbank. Bui ten had hij een luifel aangebracht om zijn klanten tegen regen te beschermen. De vergunning ontbreekt echter nog steeds en de datum waarop verdachte opnieuw examen kan doen is nog zo vaag dat de politierechter geen uitstel kon verlenen. Conform de eis werd een 27-jarige uurwerkmaker uit Zaandam veroor deeld tot een geldboete van vijftig gul den bij niet betaling te vervangen door tien dagen hechtenis. Evenals in de vo rige gevallen had de verdachte een zaak gedreven zonder in het bezit te zijn van een vergunning. Hij had een aardig be drijf opgebouwd; bezat de instrumenten en had twee man personeel in dienst. Aanvankelijk was het werk op de ver koop gericht, maar omdat daarvoor geen vergunning was verleend, ging de verdachte over tot het „thuiswerk" voor horlogerieën. Hjj meende dit on gestraft te kunnen doen. Mr. Vink oor deelde daar anders over en besliste, dat thuiswerk als verdachte deed in strijd is met de wet. Eveneens terzake van het uitoefenen van een bedrijf zonder vergunning werd een 54-jarige lijstenmaker uit Haarlem conform de eis veroordeeld tot een De standen in de viertallencompetitie Iin het district Kennemerland van de Ne derlandse Bridge Bond luiden; Hoofdkl. A: Kennemers 6-10, BOC 1 8-10, S V 1 6-9, BOC 4 7-5, HNBB 2 7-5, Jump 1 8-3, hoofdkl. B; BOC 2 7-12, 1940 8-9, Never Down 7-8, HBC 1 8-7, Bloemendaal 8-5, S V 2 6-3, hoofdkl. C: Sans Atout 7-12, BOC 3 7-11, HNBB 1 8-9, B.roode 8-5, H.lem Noord 8-5, HBC 2 6-2. Eerste kl. A: 1940 2 8-13, BOC 5 8-10, S V 3 6-8, B.roode 5 7-5, S.Atout 2 7-4, R.K. Haarlem 2 8-4, eerste kl. B: 1940 3 8-12, R.K. Haarlem 1 7-9, HNBB 5 7-7, B.roode 3 6-6, Santpoort 1 6-4, S. Atout 3 6-4, eerste kl. C: B.roode 4 7-10, Pelikaan 1 5-8, HNBB 3 7-8 (x), R.K. Haarlem 3 7-6, Zandvoort 1 6-4, Haarlem Nrd 2 6-0 (x) 2 verl.p. w.no., eerste kl. D.: B.roode 2 9-13, S V 4 7-9, HNBB 4 7-7, Kennemers 2 8-7, Pelikaan 2 6-6, Zandvoort 2 9-4. Tweede kl. A: Never Down 2 8-14, HBC 5 8-11, Haarlem Noord 3 7-10, Haarlem West 8-5, Onder Ons 1 8-4. Santpoort 2 7-2, tweede kl. B: BOC 6 6-8, Zandvoort 4 6-6, Onder Ons 2 5-5, HBC 4 4-5, Pelikaan 3 7-4, tweede kl. C: Jump 3 6-9, Kennem. 4 6-8, Haarlem Nrd 4 6-7, G.kokers 5-2, S V 6 5-2, tweede kl. D: HBC 3 6-9, 1940 4 6-9, Pe likaan 4 7-9, HNBB 7 6-4, Zandvoort 3 geldboete van dertig gulden te vervan gen door zes dagen hechtenis. De ver dachte mocht wel schilderijen verkopen, maar niet zoals hij deed toen men kwam controleren, produkten van kunstnijverheid en keramiek. Voor een examen dat hem naderhand de ver gunning zou bezorgen, zakte de lijsten makerUitstel was niet mogelijk om dat niet vaststaat wanneer de verdach te opnieuw de proef moet afleggen. De officier van justitie hield er bij zijn eis rekening mee, dat de verdachte de arti kelen waarmee hij de wet overtrad, uit de winkel had gehaald. De stemgerechtigden in Heemstede, die bij volmacht of in een andere ge meente willen stemmen, kunnen een verzoek daartoe ook indienen op woensdag 25 en donderdag 26 februari, des avonds van half acht tot half ne gen op de secretarie. Ook buiten Heem stede woonachtige stemgerechtigden, die in Heemstede hun stem willen uit brengen, kunnen van deze regeling ge bruik maken. Woensdagavond 8 uur houdt de KVP, afdeling Santpoort, een buitengewone vergadering in De Weyman. De heer C. J. v. d. Ploeg, lid van de Tweede Ka mer, beantwoordt alle vragen over de politieke situatie. De klacht, dat de wijkcomité's in Haarlem te weinig medewerking ont vangen van gemeentelijke instanties, heeft geleid tot een onderhoud, dat re presentanten van die comité's uit Oud-Schoten en Oost hebben gehad met de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers. De comité-leden hebben tijdens dat gesprek uit de doeken ge daan, hoe gemakkelijk voorstellen, die vanwege de wijkcomité's aan een of an dere gemeentelijke dienst worden ge daan, in een Ia verdwijnen en daar voorlopig niet uitkomen. De burge meester heeft de heren echter verze kerd, dat het gemeentebestuur met de grootste belangstelling de activiteiten van de wijkcomité's volgt en dat hij op een geregeld persoonlijk contact heel veel prijs stelt. Terloops kwamen nog verschillende kwesties ter sprake. Zo attendeerde men vanwege Oud-Schoten nog eens op het braak liggende stuk grond voor de Petrus- en Pauluskerk, waarop men van gemeentewege graag een blokje bejaardenwoningen wil zetten. Daartoe zou een woningbouwvereniging moeten worden aangetrokken. Anderzijds blij ven vele mensen in Oud-Schoten erop aandringen, dat van dat stukje grond een rolschaatsbaan gemaakt wordt, waaraan in die omgeving grote behoef te bestaat. De jeugd moet nu gebruik maken van het kerkplein. Wat Haar lem-Oost betreft kwam onder meer de toestand in de Zuidpoiderstraat ter sprake, waar huisjes, die niet bewoon baar zjin langzaam maar zeker tot be drijfsruimte worden omgeschakeld, een toestand, die men niet zo gelukkig acht. Ook aan dit punt zal, hopelijk op kor te termijn, door de gemeente de nodige aandacht gegeven worden. Algemeen was men er het tenslotte over eens, dat de bewoners, die zich van elders in het gebied van een der comité's komen vestigen op de hoogte moeten worden gebracht van het be staan dier comité's zodat wij weten, waar zij eventueel met hun klachten of wensen terecht kunnen. Ook voor de andere bewoners blijft het prettig wanneer zij juist over hun wijk zijn geïnformeerd. Men wil nu bekijken, hoe in deze behoefte aan informatie kan worden voorzien. Naar Den Helder ALKMA Ummen Aan te leggen Rijksweg Velsertunnel ZAANDAM fJmurden NQORDZCr- HAARLE PgU^NWB]59220 7-1, tweede kl. E: HNBB 6 7-11, Jump 2 negen verdiepingen kun- 6-7, Kennem. 3 6-7, S V 5 5-5, Haar lem N 5 6-0. TUdnie HaerlTm^he^L^v^^ I ^*ertrudeMaclaine speelde zeer correct van „Die Haeriemscne iviusycxcamer een cembalconcert van de 18e-eeuwse onder leiding van Andre Kaart maan- componist Benedetto Platti Een klli- dagaATnd "fUhJ£wel. niet. onoverkomelijke onzui- se kerk, speelde mij steeds de gedach te door het hoofd dat het voor de le den van dit ensemble toch wel een bij zonder groot genoegen moet zpn op deze manier te kunnen musiceren. Ont daan van alle spanningen van het da gelijks leven, je geheel en al op te la ten gaan in de muziek, dat moet toch een vreugde zijn van de hoogste orde. Deze instelling en het bedrijven van de schone kunst die muziek heet, is voor de zogenaamde vakmensen benijdens waardig. En het is alsof men dit in het musiceren hoort, althans zo waren mijn gevoelens gedurende het spel van de muziekkamer. Nu moet ik er direct aan toevoegen dat ik, na dit ensemble geruime tijd niet gehoord te hebben, direct geconstateerd heb dat er in alle onderdelen grote vorderingen zijn ge maakt. Er werd bijzonder fraai ge speeld, zo zelfs dat een groot gedeelte van de prestaties niet te onderscheiden waren van beroepswerk. Waren er vroeger nogal eens passages in uitvoe ringen die wat kaal en onzuiver klon ken, ditmaal klonk het allemaal zo glansrijk, zo exact, dat ik met de grootste aandacht de hele avond heb geluisterd naar het prachtige en af wisselende programma. De werken van Telemann kwamen tot volle bloei, dat wil zeggen dat de grote rijkdom dezer muziek alle recht werd aangedaan. o?^he?d van het clavecymbel, was eigenlijk het enige bezwaar in deze ai V^rlng", (IH vemam in de pauze, dat ooraak hiervan lag in een techni sche constructiestoring van het instru ment). De hoboïst Kees Kuiper heeft voortreffelijk werk geleverd in het con cert voor hobo en strijkorkest van Co- li),,in .de bewerking van John Bar- birolli. Dit musiceren was in één woord gezegd ontwapenend. De bariton Frans van de Ven lever de een belangrijk aandeel bij tot de artistieke hoogte van dit concert. Zijn cantate „Ich habe genug" van J. S. Bach, muntte uit door een diep door leefde zang. Een opkomende verkoud heid heeft gelukkig praktisch geen in vloed op zijn zang gehad. Mede door de uitstekende begeleiding van Kaart en zijn ensemble werd het geheel een artistieke belevenis, die zich in alle op zichten met menige belangrijke uitvoe ring van dit werk elders kon meten. Het tot slot gespeelde concert voor 2 fluiten en orkest van Telemann werd voor de luisteraars eveneens een wel dadig genieten, mede door het muzi kale spel van Edo Versprille en Taco Ferwerda. De muziekkamer kan met gerechtmatigde trots op deze prachtige avond terugzien. Na het vierde tiental van V.H.S. zal ook het tweede team van dezelfde ver eniging moeten degraderen. Voor de tweede klasse B. van de K.N.S.B. werd in eigen huis met 46 van Amersfoort verloren. Het gevolg is nu dat de Haar lemmers volgend seizoen zullen uitko men in de overgangsklasse van de Noordhollandsche Schaakbond. In deze N.H.S.B. kwam V.H.S. 5 met een 82 zege op Halfweg 2 uitstekend voor de dag ln de derde klasse D. Bondscompetitie. 2e kl. B der K.N.S.B.: V.H.S. 11-Amersfoort Mol (wit)-Staris (zwart) 10, Mostertman Schuyt 01, Mazee-v.d. Berg 01, Kas- telein-Steffers 10, Snoeck Henkemans- mevr. Heemskerk 01, Tiemens-Blom 01, v. d. Bogaard-Boersma 01, Meu- lenbeld-Sandbrink 10, Bauer-van Lent 10, Verdonck-Reynierse 01. Totaal 46. Onderlinge wintercompetitie: Groep 1: Mol-v. d. Bogaard afg. Meulenbeld- Mol rem., Mol-v.d. Velde rem., Snoeck Henkemans-Bloem afg. Bosscher-de Jong rem., Njjman-v. d. Tak 01, v. d. Bogaard-Marwitz rem., v. Dijk-Meu- lenbeld 01, Koster-Bloem 1—0, Mol- Brommer rem., Snoeck Henkemans- Schneiders afg. Spinhoven-Bosscher 10. Groep 2: Bauer-Bottelier afg. Fris-Kruup rem., Jonckbloedt-Haan 1—0 v. d. Steeg-Saeijs 0—1, van Stee- nis-Wagener 1—0, Bauer-Haan 1—0, Saeijs-Jonckbloedt 0—1, Andersen- Halberstadt 0—1, Jorissen-Bruggmk 0—1, mej. Bijster-Marinus 0—1. Groep 3: de Vries-van Teunenbroek rem., Hun- depooI-Wijdoogen 1—0, Jansen-ir. Geer- lings 01, van Es-van Kuipers 1—0, P .J. Geerlings-van Tongeren afg. van Es-Hijmans 1—0, van Steenis-Barthel 1o. Groep 4: Geuzebroek jr.-Leenheer rem., Reymerink-Bruinsma 1—0, Hoek- Geuzebroek jr. 10. Het tweede concert in de voorjaars serie „Klassieke Meesters" van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, te geven in het Minerva Theater te Heemstede, vindt plaats op dinsdag 3 maart. Door het orkest, dat onder lei ding staat van Henri Arends, wordt het volgende programma uitgevoerd: Sym fonie no. 67 van Haydn, Pianoconcert K.V. 449 van Mozart met solistische medewerking van Denise Berthe en de Italiaanse symfonie van Mendelssohn. Denise Berthe begon haar pianostudie aan het Conservatoire National de Pa ris op 14-jarige leeftijd. Reeds twee jaar later ontving zij de Eerste Prijs cum laude in de klas van Lazare Lévy. Op haar 18e jaar gaf zij haar eerste grote concert, waarna zij met toene mend succes talrijke concerten en recitals in vrijwel alle grote steden van Frankrijk gaf. Eind 1953 vonden haar eerste buitenlandse concerten plaats in België en Nederland. Hierna volgden spoedig concerten in Zwitser land en Engeland, waarmede zij grote successen behaalde. B Een speelgoedfabrikant i. het Mekka van de speelgoed-industrie, de Duitse stad Neurenberg, heeft een popje op de markt gebracht, dat, eenmaal opgewon den, tien minuten lang kan „hoela hoepen". Deze kleuter nam er een voor beeld aan. Of is het omgekeerd? Het Heemsteedse raadslid mevrouw H. van der MeulenHouwer heeft B. en W. van Heemstede bericht, het verzoek tot de gemeenteraad te willen richten een interpellatie te mogen houden over de artistieke verfraaiing van de St.- Henricusschool te Heemstede. Zij zou bij die gelegenheid willen informeren of het juist is, dat B. en W. weigeren de gel den beschikbaar te stellen voor de ver fraaiing van genoemde school, zijnde een percentage van de bouwkosten, dat gegeven mag worden op grond van een ministeriële beschikking. Berust deze weigering, zo wil zij vragen, op bezwaren tegen de aard van de voorstelling, die kwetsend zou kun nen zijn voor geloof en zeden, en is het juist, dat de meerderheid van de wel standscommissie gunstig heeft geadvi seerd over het betreffende ontwerp van de heer Wiesman, zowel de eerste keer naar aanleiding van de tekening, als later naar aanleiding van een maquette. Mevr. van der Meulen wil vervolgens weten of het voorstel van de architect, de heer N. Andriessen, door B. en W. verworpen is om een advies te vragen van een commissie van hoogleraren aan de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten. Zij informeert verder of het juist is, dat het schoolbestuur, het hoofd van de school en de leerkrachten, wel ak koord gaan met dit ontwerp; of de ver siering wel aangebracht wordt, maar zonder de gevraagde subsidie, en of het college van B. en W. het in het alge meen als gewenst beschouwt, dat de overheid toelaatbare versieringen wel of niet subsidieert near gelang van het feit, dat de kunstprestatie wel of niet aan haar smaak beantwoordt. Tenslotte vraagt ievr. van der Meu len, of het volgens de mening van B. en W. niet in strijd is met de vrijheid, die men aan kerkelijke en particu liere verenigingen moet laten, om haar gebouwen te verfraaien, zoals zij dit aanvaardbaar achten, in overleg met terzake kundige instanties, en voor zover deze voorstellingen niet in strijd zijn met geloof en goede zeden. Ontwikkelingslectuur: Allen, Het gro te avontuur van de archeologie; Eura- toom's bijdrage tot de energievoorzie ning; Graupner, Het levensrythme van onze kinderen; van der Hoeven, Van arts tot arts; de Lubac, Ontmoeting met God; Mottram, Sneller naar beter ten nis; van Oordt en de Jong Spelend werken; Singel 262; Tucker, Kanchen- ]URomans: Bruijn, Het witte rendier; Dodson, Gevechtsklaar; Seghers, Spo ken in de dwaaltuin; Vestdpk, Een twee drie vier vijf; Baum, Ballerina; la Mu re, Beyond desire; Simenon, Maigret GEBOREN: G. van den Bor en H. van der Peet, d.; B. H. E. Kloppen burg en M. W. Wiggers, d.; J. Schip per en M. J. van Lieshout, z.; A. van Poelgeest en Th. Hijzelendoom, d.; Ph. M. M. van Rijn en C. H. M. van der Meij, d. Trots kondigde de heer J. J. Schel vis, voorzitter en regisseur van het r.-k. Heemsteeds Amateur Toneel, gis teravond een nieuwe opvoering van H.A.T. aan. De vele aanwezigen in het Minerva-Theater hebben niet al leen kunnen genieten van een gezellig en goed toneelstuk, maar hebben te vens weer eens kunnen vaststellen, dat er voor het amateur-toneel nog vele kansen liggen ondanks vermeen de concurrentie van moderne amuse mentsmedia. „De Vleermuis", een thriller in drie bedrijven in een bewerking van Willem van Boxtel, zal waarschijnlijk nooit ln aanmerking komen voor een schoon heidsprijs, Het is een aantrekkelijke in trige rondom de belevenissen van een gezelschap - in hoofdzaak dames - dat in een afgelegen huis de „rustige" zomer maanden wil doorbrengen en daarbij letterlijk op een schat van griezeligheid en misdaad is gaan zitten. Waren Bep Groteganseij en Corry Meyboom, respectievelijk als Cornelia van Gorder, de 60-jarige huurster van de villa en haar dienstbode Lizzie Al len, in de start wat toneelmatig, gelei delijk aan kwam het spel vlot en be- heersten juist deze twee speelsters de handeling volkomen. Een pluim verdient ook Ton van Wees-Weijers als de huis houdster. Haar korte rol bood niet veel mogelijkheden, maar van het eerste tot het laatste woord bleef zij in de lijn van het karakter: een kordate vrouw. Nico Martin, als Brooks de ondergedoken tuinman, die gezocht wordt in verband met een diefstal van niet minder dan 1 miljoen, bleef zijn gewoonte getrouw en speelde zijn rol voortreffelijk. Hans Assendelft als het nichtje Dale Ogden, de geheime verloofde van Brooks, had soms moeite toneel te spelen tegenover diegenen die haar geheimen niet moch ten weten. Jokken valt natuurlijk niet mee, maar voor een toneelspeelster moet dat toch gemakkelijker gaan dan voor gelegenheidsacteurs. Ben van der Ham en Jan v. d. Veldt kregen het als de detective Anderson en de dokter Wells op een gegeven moment met el kaar aan de stok. Daarbij kwam de dokter als overwinnaar uit 't gevecht, de eer voor het karakteristieke spel ging echter naar Ben v. d. Ham die ons inder daad kon laten geloven in de autori taire, maar ietwat onnozele detective. Peggie Beresford, als advocate en vrien din van Richard Flemming, stapte vrij onverwachts in het spel en had het niet gemakkelijk om verantwoord tussen de intrige te schuiven; Truus Schelvis pro beerde in ieder geval er van te maken wat er van te maken viel. Jan Hofstee en Jan Peperkoorn kwamen er ten slotte vrij eenvoudig vanaf. De eerste door een snelle dood als Richard Flem ming, de tweede door een z.g. stomme rol. Herhaald applaus van de aanwezi gen mocht het teken zijn van de waar dering, welke H. A. T. metterdaad ver diende voor deze verdienstelijke uitvoe ring waarin de heer Schelvis als regis seur duidelijk een alleszins bekwame hand had. C. T. (Niet officiële Koersen) Slot 4% Ned. 1958 344 Ned 1953 Staffel 1947 3(4 Ned 1956 314 Ned. 1948 3(4 Ned 1950 314 Ned 1954 3(4 Ned 1955 n B.N.G Won.bouwl 6 Ned Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.V.A Senembah-Mij A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mij Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever BlUiton 2e Kon Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned Stoomb Mo K.P.M. Ned. Stoomv Mij v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 216 Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 O 2 (4 Rotterdam '57 Alb. Heijn kl. obl. 4 24/2 Vong opening 10014 100A 94% 92'4 92% 89(4 89(4 90(4 90% UIA 205 91% 139(4 135(4 282% 222 458 158.50 251 220 366 289 532(4 462 224 167.80 150(4 115 152% 147%excl 137 158 225 134% 116(4 104% 92% 91 135(4 283% 158.60 532(4 463% 167.50 150(4 134

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3