Duizenden Roemeense Joden trekken thans naar Israël Poging van de communisten om druk op Nasser en zijn V.A.R. uit te oefenen? Venlo naar en Sportief gaan de hoofdklasse Vraas Antwoord Sun balm Paus Joannes XXIII Paardehoofden op drie hoog Zaterdag jeugd- interland Hoed van bloemen-goed In één nacht Uw handen l gaaf en zachti EEN LEVENSVERHAAL DINSDAG 24 FEBRUARI 19i» PAGINA 7 DIT JAAR IN TOTAAL 80 a 100.000 Bank Ned. Gemeenten In 1958 werd voor 2 miljard vaste geld leningen verstrekt Examens Onderscheidingen BADMINTONCOMPETITIE Ronde van Sardinië Van Looy leider in algemeen klassement Uytendaal naar C.H.I. in Dortmund Scheeren breekt been Olmedo klopt Savitt in tennisfinale Ierse sprintzege in Nice w Nottingham wint „replay" Nederlands jeugdelftal Katholieke Illustratie en Bloemenveilingen Verhuiskosten Octrooi-aanvraag Dure lichtleiding Kinderen uit tweede huwelijk Volière van buurman „week9vwPTedeooSersrXLtem ./Ligt de verantwoordelijkheid geheel bij onze afgescheiden oP 5 oktober 1930 werd de ver- ieTdingtem^fe™°volgende1 vraag- broeders? Ten dele wel, maar voor het grootste deel bij Gbvfnnl,ndeTochteTv™^dTita- heef by onze afgescheiden broe- °ns, want het is onze taak de smart van hen die bekend gemaakt. Een paar dagen Verankerde balk Damspel „isf (Van een redacteur) S'nds enige tijd neemt het aantal Joden dat verlof krijgt om uit Roemenië te vertrekken naar Is- raëi, sterk toe. Een hoofdambtenaar *an het „Jewish Agency" te Genève heeft dezer dagen gezegd, dat dit jaar ■n totaal wellicht 80 a 100.000 Roemeen- Joden in Israël zullen aankomen, "(j hoopte, dat deze beweging zich tot andere Oosteuropese landen zou uit breiden. Vóór de oorlog woonden in Roemenië omstreeks 700.000 Joden. In ne oorlog zijn er 300.000 door de Nazi's gedood of gedeporteerd. Na de oorlog heeft het de overblijvende Roemeense «oden enkele jaren vrijgestaan naar Israël te emigreren. Van die gelegen heid hebben tot maart 1952 ongeveer 150.000 hunner gebruik gemaakt. Toen berden er opeens geen vergunningen Jheer uitgereikt en het gevolg was, dat talloze Joodse gezinnen in diepe ellen de werden gestort. Want in vele ge- vallen waren juist de kostwinners voor- git gegaan naar Israël om er een be trekking te zoeken en straks huisves- t'hg te kunnen verschaffen aan hun ge winnen. De achterblijvenden, bijna *50.000 in getal, vormden nog altijd de °P een na grootste Joodse gemeenschap achter het IJzeren Gordijn. (De grootste *s die in de Sovjet-Unie, waarvan de sterkte geschat wordt op tussen de 214 ®n 3 miljoen). Net als in de Sovjet- Unie verdrong ook in Roemenië de nieu- JVe intelligentsia de Joden uit de vrije beroepen en uit de overheidsdienst. Op een gegeven ogenblik werd een „nume- *Us clausus" ingevoerd om het aantal Joodse studenten, dat jaarlijks zijn en tree maakt op de universiteiten, te be perken. Joodse ambtenaren werden uit oe grote centra (Boekarest, Jassi) overgeplaatst naar kleine steden en dorpen. En in het algemeen drukte de Wetgeving, die gericht was op beper king van het particulier initiatief in de Roemeense economie, zeer zwaar op de Joodse middenstand, die bovendien wei- gig kans kreeg opgenomen te worden 'h de staatsbedrijven. Toch was de culturele situatie van ö.e Joden in Roemenië hoewel op zichzelf niet rooskleurig minder be nard dan in de Sovjet-Unie. Misschien gad het conformisme van de opperra- hon, dr. Moses Rosen, daar iets mee te maken. Hij verstaat uitstekend de •kunst van tijd tot tijd een venijnige uit- vai te doen tegen de NATO en vooral natuurlijk tegen de herbewapening van West-Duitsland. In vier scholen wordt het Jiddisch als voertaal toegelaten (en dat, terwijl Volgens officiële communistische statis tieken in 1956 niet minder dan 144.236 personen opgaven het Jiddisch als om gangstaal te gebruiken). Verder zijn er een paar Talmud Torahs voor gods dienstige kinderen, maar die zijn slecht linferust en kunnen sléchts weinig leer- niè herbergen. Er zijn in Roeme- ka po,. Joodse theaters, een in Boe- wiiN „5 een in Jassi- ZU hebben dik- rrww er moeilijke omstandigheden moeten werken, vooral in de jaren 1953- 04, toen er een georganiseerde campag ne tegen de Joodse cultuur gaande was. De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten deelt inzake door de bank in 1958 opgenomen en verstrekte bedragen we gens vaste geldleningen op kasbasis tnede, dat in totaal door de 'rank aan gemeenten is verstrekt in het le kwar taal 459 miljoen, 2e kwartaal 626 miljoen, 3e kwartaal 514 miljoen, 4e kwartaal 407 miljoen. In totaal is door de bank aan andere lichamen ver trekt 24 miljoen, zodat in totaal in 1958 werd verstrekt wegens vaste geld leningen 2.030 miljoen. Voor de financiering hiervan is een bedrag van 488 miljoen niet in het laar 1958 zelf aangetrokken. Dit bedrag is voor een belangrijk deel reeds in 1957 ontvangen, voor een ander deel fal het volgens in 1958 gesloten con tracten in 1959, voornamelijk in de eerste maanden, worden ontvangen, voor bedoelde financiering is derhalve door de bank in 1958 mtvangen 1.542 thiljoen. Dit totaal-bedrag is op de volgende jvijze verkregen: le nationale woning bouwlening 1957 24 miljoen, 2e natio nale woningbouwlening 1957 218 mil joen, obligatieleningen 400 miljoen, rentespaarbrieflening 1958 67 miljoen, Srote contracten met institutionele be leggers 351 miljoen en overige onder handse leningen 482 miljoen. AMSTERDAM, 23 feb. Doet. rech- •en: H. J. van Heek (Almelo)., kand. rechten: J. de Witt (Amsterdam). L. J- E. Admiraal (Enkhuizen). LEIDEN, 23 feb. Doet. gen. 2: mej. L. Ch. M. Hoefsmit te Rotterdam, mej. Ly, J. Oostveen te Scheveningen, J. P. pisser te Den Haag. Semi-artsex.L. Daalder te Voorburg, A. O. Schilp (USA) en R. Vink te Den Haag. Artsex.: Jhej. s. H. Wijbregt te Voorburg, W. C. P°hen Tervaert te Leiden, D. N. Edel- baum (USA) en A. A. Wehrmann te Katwijk aan Zee. AMSTERDAM, 23 febr. Doet. klass. letteren: Mej. E. C. Waardenburg en *L C. Gerversman (Amsterdam). -UTRECHT, 23 febr. De heer J. B. Kloosterman te Utrecht is gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift getiteld: „Le voicanisme de la region d'Agde." t-De promotor was prof. dr. D. J. Doegias. In 's-Hertogenbosch heeft de heer L. van Druenen via de deken van de stad h.e Pauselijke onderscheiding „Pro Eccle- et Pontifice" ontvangen, wegens zijn eie verdiensten op godsdienstig en so- viaal terrein. Om dezelfde reden ont- VuJL uit handen van pastoor Walen te erekru-de heer,L- Langeler eveneens dit heefj. i basketballploeg van Roemenië in j.® Boekarest voor de eerste keer op Up. geschiedenis een zege behaald einde-, (earn van Tsjechoslowakije. De dscore werd 80-61. ïlshockeyteam van de V.S. heeft gen ?'Slnki een wedstrijd gespeeld te- De v* hkUonale team van Finland, stan/i wonnen met 5-3. De tussen- ahden waren: 2-1, 2-1 1-1. Tegen het einde van 1956 begonnen de Roemeense autoriteiten weer ver gunningen uit te reiken voor de emi gratie van Joden naar Israël, maar daarbij legden zij zich toen nog grote matiging op. Tussen januari en okto ber 1957 arriveerden uit Roemenië in het geheel 717 personen in Israël. Maar in september van het vorig jaar ging de deur ineens aanzien lijk verder open. Het maandelijkse quotum steeg tot enkele honderden. Tevoren werden de vergunningen uit gereikt aan mensen die er soms wel tien jaar tevoren om hadden ver zocht; nu werden ineens ook nieuwe verzoeken in aanmerking genomen en toegewezen. In december bereikte de Joodse exo dus uit Roemenië de omvang van zo'n tienduizend mensen per maand. Zij reizen via Wenen. Als zjj daar aanko men hebben zij slechts 70 kg bagage bij zich. Geld mogen zij niet meenemen. Wat de redenen voor deze verhoogde emigratie zijn, is niet precies te zeg gen. Voor een deel zal zij verband hou den met de geringe werkgelegenheid, die thans in Roemenië zelf bestaat. Jo den die om een uitreisvergunning vra gen, worden veelal onmiddellijk ont slagen en niet-Joodse burgers nemen hun plaats in. Een andere reden kan zijn de mogelijkheid om aan deze volks verhuizing het karakter van een huma nitaire maatregel te geven. Van belang zou dan nog een derde reden kunnen zijn. Die hangt nauw sa men met de anti-communistische cam pagne, welke president Nasser juist in december heeft ingezet. Daags voor Kerstmis sprak hij in Port Saïd zijn re de tegen de Syrische communisten uit, die een crisis inluidde in de betrekkin gen tussen de Verenigde Arabische Re publiek en de Sovjet-Unie. Door het la ten gaan van duizenden Roemeense Joden naar Israël versterken de com munistische machthebbers uiteraard óók het militaire potentieel van Is raël. Uit de verontwaardigde uitlatin gen in de Arabische pers van de laat ste weken valt af te leiden, dat ook de V.A.R. de deugdelijkheid van deze com munistische redenering inziet. Het spreekt vanzelf, dat de influx van zoveel duizenden nieuwe burgers de staat Israël voor grote problemen plaatst. Maar in de afgelopen jaren heeft men niets anders gedaan dan juist deze zelfde problemen oplossen. De Israëliërs zijn langzamerhand spe cialisten in het opvangen van grote be volkingsgroepen. Overal ter wereld gor den Joodse organisaties zich aan om Is raël ook nu te helpen en het lijdt geen twijfel, dat de 80 a 100.000 Roemeense Joden dit jaar in Israël met evenveel geruisloosheid zullen worden opgevan gen, als waarmee zij nu hun tegenwoor dig gastland verlaten. De promotie- en degradatiewedstrij den die nogal een langgerekt einde vormden van de badmintoncompetitie behoren tot het verleden en de bestuur ders van de Nederlandse Badminton- bond kunnen nu de nieuwe competitie structuur met in de lagere klassen een regionale (districts) indeling gaan voorbereiden. Naar de hoofdklasse promoveerden Venlo en het Amsterdamse Sportief, ter wijl Breda naar de eerste klasse degra deerde. De hoofdklasse in de nieuwe samenstelling zal zeven ploegen tellen en na het volgend seizoen bestaat de hoofdklasse gelijk de overige klassen uit acht ploegen. In de eerste klasse moesten PM Rijs wijk 2 en EGBC het veld ruimen voor het Haagse MVO en het Leidse Smash. Duinwijck 6 de enige Haarlemse kam pioen verkreeg promotie door een zege op Velsen 5 en zal met De Kortenaer (Den Haag), Flying Shuttle (Den Bosch), Iduna (Utrecht) Blerick, ABCD (Delft), Arnhem en De 'Kortenaer 2 (of EGBC 2) de tweede klasse aanvullen. In het toernooi van het Hilversumse EGBC, in de Markthallen te Amers foort gehouden, leverden de twaalfja rige Duinwijck' meisjes Maria Ridder en Imbre Rietveld een opmerkelijke prestatie door tot de finales van het De tweede etappe van de ronde van Sardinië is geëindigd met een zege van Rik van Looy. Hij reed de 156 km van Olbia naar Algherc in 4 uur 17 minu ten en 29 seconden (moyenne 36,351 km uur). De Belg is nu eerste in de alge mene rangschikking. De strijd is boeiend geweest in deze tweede etappe. Reeds kort na Olbia probeerden enkele renners te ontsnap pen de minder sterken kregen daar door belangrijke achterstanden en tenslotte hadden de Italianen Aru en Tognaccini succes. Zij kregen steun van hun landgenoot Ferlenghi, maar moes ten zich uiteindelijk toch weer gewon nen geven voor o.a. Louison Bobet, Gauthier, Rik van Looy, Borra, Mo- ser Eederico Bahamontes, die hen na 108 km inhaalden. Louison Bobet kreeg kort daarop een lekke band, doch met de assistentie van Gauthier werk- te hij zijn achterstand weg. Het tempo was toen al zo hoog, dat Bahamontes terugviel. Tijdens de bestijging van de Col Chan- tier Planu, na 118 km, viel tenslotte de beslissing. Aldo Moser nam 500 me ter voorsprong en slechts enkele renners (Bobet, Van Looy, Defillipis, Gauthier, Borra en Catalano) konden de aanval beantwoorden. Deze 7 renners vorm den een nieuwe kopgroep. Rik van Looy won uiteraard de eindsprint en werd daardoor leider in de algemene rang schikking. Van de Nederlanders kwam Hein van Breenen tot de beste prestatie. Hij klas seerde zich als twintigste met een ach terstand van 5 minuten en 5 secon den. Jef Coone werd 42ste op 6 minu ten en 59 seconden, Jan Hijzelendoorn 49ste op 14 minuten en 14 seconden ep Koos Zieleman 53ste en voorlaatste op 31 minuten en 27 seconden. De Italiaan Boni staakte in deze etappe de strijd. Uitslag 1. Van Looy (Belg.), 156 km in 4.17.29; 2. Borra (It.), z.t.; 3. Louison Bobet (Fr.), z.t.; 4. Catalano (It.), z.t.; 5. Most--. (It.), z.t.; 6. Defillipis (It.), z.t.; 7. Gauthier (Fr.), z.t.; 8. Nencmi (It.), 4.18.22; 9. Favero (It.), z.t.; 10. Schils (Belg), 4.19.46. De grote Nederlandse ruiterequipe die deelneemt aan het C.H.I. in de Westfalenhalle te Dortmund (van 10 tot en met 15 maart) is nog uitgebreid. Ook de nationale kampioen springen Bertie Uytendaal uit Breda zal name lijk op dit indoor concours hippique starten met de paarden Hanko en Source Bleue. De Vughtse manegedirecteur Willy Scheeren gaat niet naar Duitsland. Hjj heeft een dezer dagen bij de training een been gebroken, zodat Berenice en Audacieux op stal blijven staan. dames enkel- en dubbelspel door te dringen. In de single toonde Maria Rid der zich met 11-5 en 11-8 sterker dan haar clubgenote en in de eindstrijd van het damesdubbel moesten de Haarlem se meisjes met 17-14 en 18-17 de eer aan de dames Vermeu en De Boer laten. Mevrouw Thung won met haar echtgenoot het gemengd dubbelspel. Zaterdag speelt het officiële Ne derlandse jeugdteam in Essen tegen de jeugd van Duitsland. Voor het Ne derlands team zijn gekozen Ria Smids van het Haarlemse Duinwijck en An neke Klees (PM Rijswijk) en bij de jongens Eddie Ridder van Duinwijck, W. Philips van de badmintonclub „Velsen", Rob de Lede (DES), Rob van Walraven (Heerlen). Een week voor Pasen komt naar Haarlem een groep Deense jeugdspelers van de vereniging CIF (Kopenhagen) met als leider Olie Mertz, die bij de laatst gehouden internationale kampioen schap het heren- en gemengd dubbel op zijn naam bracht. Uit een raam op de derde verdieping van het gerestaureerde Richmodis-huis in Keulen kijken twee gebeeldhouwde paardehoofden over de wereld uit. Volgens een oud verhaal heeft in het huis een rijk man gewoond, die, toen zijn vrouw na een ernstige ziekte schijnbaar dood op bed lag, tegen de dokter zei, dat het gemakkelijker was te geloven, dat zijn paarden de trappen konden beklimmen, dan dat zijn vrouw nog leefde. De vrouw opende juist op dat moment haar ogen en herstelde later geheel, waarop haar man uit dankbaarheid deze twee gebeeldhouwde paardehoofden in het raam van haar slaapkamer liet aanbrengen. De Peruaan Alex Olmedo heeft maan dag de titel het herenenkelspel van de Amerikaanse tenniskampioenschappen op overdekte banen gewonnen. In de fi nale versloeg Olmedo de Amerikaan Richard Savitt met 79, 63, 64, 57 12—10. De Ier Seamus Elliot is maandag winnaar geworden van de wedstrijd om de „Grote prijs van Nice", een rit over 170 km. Hij reed de afstand in 4 uur en 50 minuten en versloeg in de eindsprint o.m. de Belg Machiels en de Spanjaard Segut, die resr. tweede en derde werden. De Nederlander Martin van der Borgh werd met vele andere renners ex aequo als zestiende geklasseerd. Hij had 45 seconden achterstand op de winnaar. Wit en koraal-rood zijn de kleuren van dit hoedje, dat Marie-Christiane voor het komend voorjaar heeft ontworpen. Nottingham Forest heeft zich ge plaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Engelse voetbalbeker. De replay uit de vijfde ronde tegen Bir mingham City werd namelijk met 50 gewonnen. In de kwartfinales zal Not tingham Forest uitkomen tegen de win naar van de wedstrijd Bolton Wander- ers-Preston North End. Het voorlopig Nederland jeugdelftal samengesteld uit spelers van 18 tot 20 jaar, dat morgen te Den Bosch een oefenwedstrijd speelt tegen het Neder lands militair elftal, ziet er als volgt uit: Conrad (BI. Wit); De Groot (H. DVS) en Veldhoen (Feyenoord); Borghuis (GVAV); Terhorst (Enschedese Boys) en Van Wijk (Volewijkers)Alma (Leeuwarden); Marcus (HVC) Theunis. sen (Vitesse); De Vries (Sparta) en Bouwmeester (NAC). „Rotterdam, een stad van een bis dom" is in het nummer van deze week de titel van een uitvoerig artikel over het bisdom Rotterdam en de proble men waarvoor mgr. Jansen zich ge steld ziet: kerkenbouw, priesters voor de nieuwe parochies, nieuwe vormen van zielzorg, inschakeling van leken, verstedelijking van landelijke gebieden, ontkerkelijking. Het artikel wordt ge ïllustreerd door foto's van ontwerpen van nieuwe kerken en ook van de bureaus van het bisschoppelijk paleis. Een foto in kleuren van mgr. Jansen vult de voorpagina. R. Kalkhoven schrijft over de dames Veronica en Frangoise Boersma, dochters van de heer A. Boersma, lid van de Sociaal- Economische Raad en hoofdbestuurslid van de K.A.B., die in allerlei verre lan den verpleegsters- en sociaal werk heb ben gedaan en tenslotte in Australisch Nieuw-Guinea zijn gebleven als hoog gewaardeerde helpsters van de aposto lische vicaris van Papoealand, die ver klaarde hen niet meer te kunnen mis sen. Verder is er een artikel over Bra silia, de nieuwe hoofdstad van Brazi lië met haar satellietsteden, die met grootse conceptie en revolutionaire op zet ergens in de wildernis van de staat Goyas wordt gebouwd. J. W. Hofwijk schrijft over de Alkmaarse parkieten- kweeker S. Houtenbos, die strikt te werk gaat volgens de wetten der biolo gie en der erfelijkheidsleer en daarbij opmerkelijke resultaten behaalt. Enige fotopagina's geven een beeld van de op winding onder de inwoners van de Bo- rinage. Jan Cottaar stelt de vraag, waar de toekomst ligt van de autoral ly's. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan ém Redactie van ons blad met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenmbriek"). De beanttooording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt rich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening meedat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, tn te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. Kunt u mij zeggen, waar in België bloemenveilingen zijn, vraagt Th. W. Bloemenveilingen worden in België o.m. gehouden op de volgende adressen te Brussel: Halles Bruxellesoises, Kareel- kaai 10; Halles Motte, Diksmuidelaan 43; Halles des Producteurs, 9de Linie laan 42; Halles St. Cathérine, St. Ca- therinaplaats 16. Aldaar kunt u ook ver dere adressen vernemen. Tot welke instantie moet ik mij wen den, om in aanmerking te komen voor gehele of gedeeltelijke vergoe ding van verhuiskosten, als ik een grote woning beschikbaar stel voor een kleinere, informeert J. P. v. E. Voor verkrijging van vergoeding voor verhuiskosten bij het beschikbaar stel len van grotere woonruimte, dient men zich in het algemeen te vervoegen ten gemeentehuize. De heer P. D. kan een aanvraag voor een patent (octrooi) op een door hem gedane „uitvinding" indienen bij de Oc- trooiraad, Willem Witsenplein 6, Den Haag. Meestal laat men een z.g. oc trooigemachtigde de uitvinding op de vereiste wijze beschrijven en voorzien van tekeningen. Bij de indiening is men 50,- voor kosten verschuldigd. Jaar lijks kan men het octrooi laten verlen gen tegen 60,- tot 180,- per jaar. Maximaal kan 18 jaar verlengd wor den. De meeste octrooien worden ech ter na een jaar of 5 al opgegeven. De kosten van de octrooigemachtigde hangen af van de meer of minder ge compliceerdheid van de te omschrijven uitvinding en bedragen al gauw enige honderden guldens. Wij hebben in 1930 aan de huisheer verzocht om electrisch licht. Dat vond hij goed, maar ik moest elke week een kwartje bij de huur beta len, totdat de aanleg die 35 had gekost betaald was. Ik vroeg wel eens of het kwartje nog niet van de huur afging, maar dan zei hij: neen, dat blijft nu zo. De buren beta len nu 8.90 en wij 9.35. Lang zamerhand gaan wij dit als een onrechtvaardigheid beschou wen, schrijft J. B. v. Z. W(j raden J. B. van Z. te H. aan zich in verbinding te stellen met de huur adviescommissie, opdat deze de huur thans kan vaststellen. De gemaakte kos ten van aanleg zouden volgens de gege ven voorstelling van zaken al ongeveer 10 maal terugbetaald zijn. Ook de huur verhogingen zouden dan berekend zijn op een te hoge basis. Mijn moeder was indertijd weduwe en had drie kinderen. Naderhand trouwde zij met mijn vader, uit welk huwelijk behalve ikzelf nog een tweede kind werd geboren. Mijn ouders waren in gemeenschap van goederen gehuwd. Inmiddels is mijn moeder overleden. Er was geen tes tament en boedelscheiding heeft niet plaatsgehad. Wanneer nu mijn vader overlijdt, hebben dan de kin deren uit het eerste huwelijk ook recht op de nalatenschap of krij gen de twee kinderen uit het twee de huwelijk alles? Behalve de nor male inboedel is er nog een bedrag van 1000,- aanwezig. Moet daar van ook succesierecht worden be taald? aldus vraagt W. van de B. Het is hier met recht „een ingewikke- Hjke boel" doordat twee boedels (na latenschappen) vermengd zijn. In'de boe del van uw overleden moeder hebben alle kinderen deel plus uw vader: in de bedoel van uw vader t.z.t. alleen de twee kinderen uit het tweede hu- weijk. Successierecht zal betaald moe ten worden over de waarde van de er fenis en daar horen dus zowel geld als goederen toe. (mr S). Onze buren hebben een schuur en volière in hun tuin geplaatst, pre cies op de scheiding met onze tuin. Hoe hoog mag dit geheel worden Advertentie door mgr. ALBERTO CIOVANETTI (vertaling van Hugo van der Heijden pr.) nationale vergadering onder invloed De tsarina Marie Louise van Par- van de president van de Raad, ma-Bourbon stierf geëxcommuni- Stamboulof, uitgesproken anti-Rus ceerd in 1899. Opnieuw sloot de tsaar als tweede soeverein van Bulgarije Ferdinand een huwelijk nu met de de Duitse prins Ferdinand van Sak- protestantse prinses Eleonora de sen-Coburg-Gotha. Hij was katho- Reuss. liei5' - L)p 8 juli 1908 onderging de De nieuwe tsaar kon conform de grondwet opnieuw een wijziging. Ar- Bulgaarse grondwet trouw blijven tikel 38 luidde: „De tsaar van Bul- aan i21!" geloof, maar moest de garije kan tot geen andere gods- 10T eventuele erfopvolger orthodox la- dienst behoren dan tot de orthodo- Laten zij dus zo bezweren wij een goed vooruitzicht zijn voor de ten dopen. xe>> vol goede wil en vol liefde ko- toekomst van de christenheid „in Nadat hij de toezegging gekregen Toen de tsarewitsch Boris od 3 men, en moge deze terugkeer on- de éne schaapstal van Christus." had, dat op dit punt de grondwet oktnher iqiR de troon hesteecr =i'e der ingeving en met de hulp van veranderd zou worden, trouwde de tsaar Boris ttt lesde hii zich hii de genade spoedig werkelijkheid De diplomaat Bulgaarse tsaar met de katholieke dit artikel neer zfin zus Drinses worden. Zij zullen niet binnengaan Wij hebben al gezegd, dat Ron- prinses Marie Louise van Parma. jrndoxia wa« kathohek ^édoont en in een vreemd huis, maar in hun calli door het Vaticaan naar Bul- Het gelukte premier Stamboulof de bleef haar dnnnheloffe rnnw Pedn eigen huis, hetzelfde dat eens werd garije gezonden werd met een zui- grondwet te veranderen in die zin, vpnHe He tien iaar die aartehU opgeluisterd door de verheven leer en deugden van hun voorvaderen." schop^Roncallim Bulgarije verbleef, Ligt (jg verantwoordelijkheid R6" L i j i i liaanse koning Victor Emmanuel» ders? Ten dele wel, maar voor het iar i later verscheen in de „Osservatore grootste deel bij ons, want het is onosr nGT SChlsmd 111 d n t© V©rZ3Cnt©n Romano (staatsblad van het Va- onze taak de smart van hen ticaan) de officiële mededeling, dat die onder het schisma lijden te prinses Giovanna in een brief, on- verzachten niet alleen 'met woor- v.er godsdienstige opdracht ten aan- dat het niet noodzakelijk was, dat de dertekend door haar en koning Bo den, maar metterdaad en met het zien van de clerus en de gelovigen eventuele erfopvolger tot de ortho- r's> aan paus Pius XI veJl° £e" voorbeeld van onze deemoed en van het katholieke volksdeel. Zij- doxe godsdienst zou behoren. Maar vraagd had om een gemengd nuwe- liefde, deugd en waardoor iedere delings had hij ook een diplomatie- de nieuwe tsaar Ferdinand wilde lijk te sluiten. weerstand wordt weggenomen." ke missie. Een historische gebeur- graag ter consolidering van de dy- Plechtig beloofden zij in deze Joannes XXIII zetelt nu op de tenis gaf hem de gelegenheid om nastie goede betrekkingen onder- brief de „cautiones (de vereiste Stoel van Petrus met deze exacte zijn natuurlijke reserve te laten va- houden met Rusland. Daarom werd voorwaarden) na te komen d.w.z.: kennis van de oosterse wereld en ren °m op fijn diplomatieke wijze, 0p 2 februari 1896 tsarewitsch Boris 1- geldige sluiting van het hu- haar brandende problemen. Sinds maar ook met grote energie de van m dje jn 1894 ai katholiek gedoopt welijk voor een bevoegde katholieke eeuwen is hij de enige paus, die Rome ontvangen instructies uit te was, in de orthodoxe kerk opgeno- priester. lange tijd te midden van de ooster- voeren. Het gaat over een episode, men. Paus Leo XIII, die volkomen 2- geen herhaling van het jawoord lingen geleefd heeft en door per- die gezien de verhevenheid der ho- 0p de hoogte was, had tsaar Fer- voor een niet-katholieke bedienaar soonlijk contact de oosterse ker- ge betrokken personen, nogal wat dinand van te voren gewaarschuwd, 'tenzij hij tevens burgerlijk ambte ken met hun verschillende riten stof deed opwaaien in de interna- dat de koninklijke familie in dit ge- naar,JS v°or het voldoen van de bur- kent. tionale pers. va] excommunicatie zou belo- gerlijke formaliteiten). Het kan niet anders; dit moet Op 7 juli 1887 koos de Bulgaarse pen. (Wordt vervolgd) en was daarvoor toestemming ver eist?, vraagt mevr. K. Voor elk bouwsel is toestemming ver eist. Informeert u terzake bij de Ge meentelijke Bouw. en Woninpdienst, of een vergunning is afgegeven. Ik heb mijn buurman jaren gele den toestemming gegeven om een balk in de muur zodanig te veranke ren, dat deze ca. 1,5 meter in mijn tuin uitsteekt. Kan dat kwaad bfl eventuele verkoop van zijn perceel in die zin, dat de nieuwe eigenaar mij ook tegen mijn zin kan houden aan wat ik zijn rechtsvoorganger toestond? Ik heb de huidige eige naar er nooit iets voor laten beta len. Wij raden u aan het zekere voor het onzekere te nemen en de schjjn van een voorgoed gevestigd zakelijk recht weg te nemen door de buurman een (symbolisch) bedrag per jaar te laten betalen, bijv. één gulden, en schrifte lijk vast te leggen, dat hier slechts spra ke is van een aan Uw huidige buurman persoonlijk toegekend recht. Dienstplicht Mijn zoon vaart reeds 7 jaren en is dit van plan te blijven doen. Hij is dienstplichtig. Moet hij zijn diensttijd ten volle uitdienen of komt hij thans in aanmerking voor vermindering, vraagt J. G. te H. Wjj verwijzen u voor de beantwoor ding van deze vraag naar de afdeling militaire zaken op het gemeentehuis. Daar kunt u de nodige inlichtingen krijgen, want hier spelen verscheidene factoren een rol, b.v. is hij bij de tech nische dienst dan wel bij de civiele dienst, is hjj reeds gekeurd, hoe oud is hij enz. Schilderstukje C. G. van O. zegt een schilder stukje te hebben. Een Frans stnkje, gesigneerd: S. Deitte. Hij vraagt of wij iets meer over de schilder we ten en zegt te menen dat het stuk je een aquarel is. Over een schilder S. Deitte hebben wij nergens iets kunnen vinden, noch b\j de namen van Nederlandse noch bjj die van Franse schilders. Of een schilderstukje een aquarel of een olie verfschilderij is kan men zelf gemak kelijk zien. De verschillen tussen aqua rel en bijv. gouache zjjn minder dui delijk. Men raadplege dan een deskun dige. „International Friendship" M. A. G. van G. vraagt of er in Haarlem een „branche" is van de „International Friendship League". Ja, wij hebben gevonden, dat er zulk een afdeling bestaat. Adres: Spaarn- wijkstraat 47 (tel. 57037). Fietstocht T.L., die ons vroeg een fietstocht uit te stippelen van Haarlem naar. Wezel, raden wij aan te rijden over Ouder kerk a. d. Amstel, Loenersloot, Hilver sum, Amersfoort, Voskuilen, Scherpen- zeel, Ede, Arnhem, Zevenaar, Emme rik, Rees naar Wezel. De afstand is ongeveer 183 km. Omdat u op de fiets gaat, kunt u, met inachtneming van d« grotere hiergenoemde plaatsen, moge lijk binnenwegen nemen. Dat is pret tiger rijden dan over de hoofdwegen, ook al zijn deze voorzien van fietspa den. Het is ook mooier en bij een fiets tocht is het mede om het genot van het natuurschoon begonnen. Te kust en te keur treft u richtingwijzers of padde stoelen aan, zodat verdwalen uitgeslo ten is. Ziekenfonds voor bejaarden Ik heb een pensioen van 264 per maand, plus A.O.W.-uitkering. Ik woon in een eigen woning, waar van de huurwaarde 510 per 'aar bedraagt. Ik moet de premie be talen voor de vrijwillige zieken fondsverzekering, in plaats van de premie voor het bejaardenfonds. Ik vind dit onbillijk, aldus schrijft ons G.H.B. Indien men een berekend inkomen heeft van 3530 of meer, dan valt men niet meer in het bejaardenfonds. Men houdt bij die berekening rekening met: 1. uw A.O.W.-uitkering voor het volle bedrag, 2. uw pensioen, na aftrek van 2 pet. van de A.O.W.-uitkering per dienst jaar, met een maximum van 80 pet. van de A.O.W.-uitkering. 3. uw inkomen uit vermogen, i.e. hui- zenbezit en eventuele rente van bank tegoed enz. Wjj beschikken niet over de juiste cq- fers, die hierop betrekking hebben, maar u kunt een en ander zelf uitre kenen door uw pensioen en A.O.W. bq elkaar op te tellen en daarbij te voegen uw berekende inkomen uit eigen bezit. De juiste cijfers kunt u te weten ko men op het gemeentehuis, i.e. de dienst van sociale zaken, die uw inkomen heeft vastgesteld. Blijkbaar is uw to tale inkomen vastgesteld or 3530 of hoger, zodat u de volle vrijwillige zie kenfondspremie moet betalen. Laat u bij Sociale Zaken of het ziekenfonds de cijfers eens voorleggen, daarop hebt u recht. Wat betreft de korting op de pensi oenen in verband met de A.O.W.-uit kering, hierover is reeds veel geschre ven en gepraat. De kwestie is in de Tweede Kamer uitvoerig behandeld. Aangezien de meerderheid zich kon verenigen met de wet is deze aange nomen. Het zal u echter bekend zijn, dat de pensioenbonden deze zaak nog niet hebben laten rusten. Wat de uit werking zal zijn moeten we afwachten. Nalatenschap Ik ben in 1916 getrouwd en in 1919 is mijn vrouw overleden. Was ik toen alleen erfgenaam, of had de familie van de vrouw ook nog rechten? zo vraagt J.V., terwijl hq erbij vertelt, dat zijn huwelijk in algehele gemeenschap was geslo ten en zij geen kinderen hadden. Als er geen testament is gemaakt door de overledene, waarbij anders is be paald, erft de langstlevende echtgenoot alles. De familie van de overledene staat er dan geheel buiten. Wanneer één der partijen met zijn schijven geheel vast staat, moet dan de partij als verloren be schouwd worden, of ais remise? vraagt J.C.V. Wanneer zich bij het damspel tijdens de partij een zodanige stelling voor doet, dat een der spelers geheel „vast' staat, dus met geen enkele zich nog op het bord bevindende schijf een zet kan doen, is de partij voor deze speler verloren. De tamelijk verbreide opvat ting, dat in zo'n geval de partij remise zou zijn, is onjuist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7