Tweede Kamer unaniem voor weduwen- en Wezenverzekering Uniforme leeftijd van 45 jaar voor weduwen bepleit Straaljager boort zich in bungalow Nederlandse vrachtboot na aanvaring in dichte mist op Noordzee gezonken V w, IN 1961 MOGELIJK ENIGE REVISIE NODIG IJs van Noordpool naar evenaar Chinees offensief in Tibet verwacht Kerkenbouw- subsidie wacht op nieuw kabinet Bewoonster op slag gedood; piloot redt zich met schietstoel Bemanning in reddingboten door Duits schip opgepikt WÊÊ Moeder redt haar kind uit klauwen van een beer Graandiefstallen tot een totaal van 50.000 kg 'MURRlSi® Het weer Secretaris van kar dinaal Mindszenty overleden Sterkte van de opstandelingen thans 25.000 man Regeling wordt „pan klaar" gemaakt Ook Rusland heeft steenkolen-kwestie Door gasvergiftiging overleden BIJ LICHTSCHIP NOORD-HINDER ZEEROVERS VOOR DE KUST VAN SUMATRA Zes verdachten voor de rechtbank WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 o 82sfe JAARGANG No. 30148 U (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp dat voor weduwen en wezen een alge mene verzekering invoert, gebaseerd op het systeem van Waardevaste uitkeringen die met het loonpeil omhoog gaan, Zal jn grote lijnen zeker worden aangenomen. De Tweede kamer zou het liefst de uitkeringen nog vóór 1 januari I960 ^°en ingaan. Men vindt dit een eerste plicht van sociale Rechtvaardigheid. Toch waren er heel wat punten in het ^gewikkelde stuk die de Kamer wil bijschaven. Men gaat "U de merkwaardige parlementaire procedure volgen, dat ^et ontwerp eerst in grote lijn zal worden aanvaard. Later, Waarschijnlijk in 1961, als de nodige praktijk met deze sOciale voorziening is opgedaan zal men, zoals in de schrif telijke voorbereiding is afgesproken, zien of er enige revisie nodig is. In gevangenis In de nacht van dinsdag op woensdag is in de dichte mist de Nederlandse vrachtboot „Callisto", die 5843 bruto regis ter ton meet, in aanvaring gekomen met het Liberiaanse schip „Andros Stream". De „Callisto" zonk kort na de aan varing. De gehele bemanning werd gered door de Duitse kustvaarder „Julia". De „Andros Stream" zette de reis voort naar Rotterdam. Het schip heeft enige schade opgelo pen aan de bakboordzijde van de boeg. mm Eisenhower: „Als hij het hoofd maar koel houdt' In Zuidoost-Sumatra Suède damesjasjes in kleuren Overwegend droog Het weer in Europa - BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraal 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Ulrectie: J. W Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Een punt waar dinsdag tijdens de behandeling allen het over eens bleken Je zijn is de leeftijd die de weduwe zal moeten hebben om voor een pensioen 'h aanmerking te komen. Deze moet volgens de Kamer niet deels 45 en deels "0, maar uniform 45 jaar zijn. Dat zal het rijk enige tientallen miljoenen ^eer kosten, maar dan kunnen, zoals dr. De Kort (K.V.P.) betoogde, uiterst P'jnlijke situaties worden voorkomen. Had men het rapport van de K.V.P. dat vijf jaar geleden is uitgebracht en waarin de dringende nood van de Weduwen en wezen met alle kracht aan de orde werd gesteld, opgevolgd, dan zou vaststelling van de rechtheb benden heel wat minder gecompli ceerd zijn geweest. Nu kan het gebeu ren dat een weduwe van 45 jaar, wier jongste kind achttien is geworden, ja renlang zal moeten arbeiden om in haar levensonderhoud te voorzien. In de wet staat nl. dat deze weduwe op dat moment vijf jaar weduwe vim, moeten zijn geweest, wil zij recht en op een uitkering. dinm-fikw®.r(ireven knap ve™uft en vin- J j verlos ons Heer", zo reci teerde de heer De Kort (K.V.P.) in de Kamer een door hem geïmproviseerd verlengstuk 0p de bekende litanie, waarin hij pest, hongersnood en oorlog liever door deze moderne noden wilde Vervangen. Het wordt een opeenhoping yan,pijnlijke gevallen, zo voorspelde hij minister Beel, die de verdediging op ?ich zal nemen. Oud-minister Suurhoff ras in de loge aanwezig, om te horen f^®en zijn tweede geesteskind op het bord6f Van v°Tb;sverzekering zou be- v "Het vertoont, juist omdat het een oiksverzekering is, door zjjn ingewik keldheid op dit punt een ernstig ge- wek", zo hoorde hij de heer De Kort ®ggen. De katholieke woordvoerder was de oud-minister echter erkentelijk (hdat hij nog kort voor zijn aftreden in S®cember het ontwerp heeft ingediend. 4 evens dankte hij prof. Beel, die de Jhoeilijke en ondankbare taak van de leer Suurhoff overneemt. Hat dr. De Kort met dit laatste niet le veel zei, bleek uit de stroom van op- aanmerkingen die de Kamer °yer de minister uitstortte. Het begon ju met de kwestie van de waardevast heid, die dr. De Kort verhoogd wil zien, "wel voor deze als voor de reeds be staande volksverzekering, de A.O.W., j't eveneens voor de nog komende kin- Pprbijslagverzekering. Hij vroeg om een etere norm dan die van 2530 pet. "ven het ongehuwdenpensioen van de jyO.W. De katholieke spreker vond het e.n (.js van socja]e rechtvaardigheid dat 'I heropleving van de welvaart deze ?rm wordt verhoogd. Het huidige peil 'edt volgens hem geen mogelijkheid hl de verhouding van het levensniveau an weduwen en wezen tot dat van het *jehele volk voor eerstgenoemden wat kunstiger te maken. Dankbaar was dezelfde spreker ervoor „at de aanpassing van de bestaande yehsioenen aan het algemeen wedu- eu- en wezenpensioen wat soepeler zal verlopen. Slechts die particuliere "gelingen, wier statuten daarin voör- _:eUi kunnen aanpassing aan de orde tellen. Laten we hopen dat het „'echts bij hoge uitzondering het geval Zal zijn. Hoogstens indien er reeds een "hvaardig weduwen, en wezenpen sioen zou zjjn", aldus dr. De Kort. Dat deze zaak van de aanpassing zover het de overheidspensioenen strof eerst aan het Georganiseerd *<De secretaris van kardinaal Minds- Gjhty. pastoor Egon Turchanyi is op leeftijd in de gevangenis van "dapest overleden, aldus bericht het Cj'Tp- Hjj was pastoor in Boedapest, tiirt Urende de weinige dagen van vrijheid hkjfus de opstand in Hongarije in 1956 tot utude kardinaal Mindszenty hem ver, z-iin secretaris. Pastoor Turchanyi ip Pleef enige tijd met de kardinaal Ze Amerikaanse legatie. Toen hij de ep v6rliet, werd hij gevangen genomen Uitpuf de rechtbank geleid. Na een lan: Rtend proces werd hjj tot levens gevangenisstraf veroordeeld. li te 2,ri?*0sa Kardinaal Agagianian is z0el:aiPeh aangekomen voor een be is deVan acht dagen aan Formosa. Hij se reg53^ van de nationalistisch-Chine- Overleg zal worden voorgelegd, vond in de Kamer algemene bijval. Een moeilijker kwestie zal t.z.t. de vraag opleveren, of in een omslagstel sel, waarbij, zoals hier, iedereen een zelfde premie betaalt, meer gescheiden vrouwen, die weduwen zijn van dezelf de overleden echtgenoot, gelijke pen sioenuitkeringen moeten krijgen. Men zou kunnen redeneren, dat dan anderen een onevenredige pensioenlast dragen voor deze weduwen. In ieder geval is moeilijk in te zien, dat er van discri minatie ten nadele van de gescheiden vrouw sprake zou zijn, zoals van libe rale en socialistische zijde werd be toogd. Met dr. De Kort was ook de heer Van Mastrigt (CH) er voor om vast te hou den aan de algemene verzekerings- plicht en dus vrijgezellen niet vrij te stellen van premiebetaling. Zijn argu ment was dat in een sociale volksver zekering in beginsel geen uitzondering moet worden gemaakt op de plicht tot solidariteit. Lijnrecht daartegenin ging de liberale mevr. Stoffels-v. Haaften, die vond dat de regering nu haar pla tonische liefdesverklaringen aan vrijge zellen maar eens in daden om moet zet ten. Zij was de enige die een amende ment indiende, om aan vrijgezellen de premies terug te betalen. Hetgeen door minister Beel wel „tegen de afspraak" zal worden genoemd. Immers er komt daar vroeg mevr. Stoffels eveneens heel concreet naar in 1961 een re visiebehandeling van de wet in de Ka mer en met amendementen zou dit maal nog niet worden gewerkt. Dr. De Kort sprak ook nog over de economische gevolgen van deze sociale voorzieningen. De regering is van oordeel, dat dit tot en met 1961 uit de overschotten van het A.O.W.-fonds zal kunnen worden gefinancierd. De katho lieke spreker was het met een commen taar in ons blad over deze zaak eens, dat dit nog te bezien valt. Hij acht het echter alleen van wezenlijke beteke nis, dat de economische repercussies germg zullen zjjn. Daarover zijn, zoals hij opmerkte, SER en regering het eenf. zal£s wanneer de kosten en daar mede de iooncompensatie iets hoger zouden moeten liggen dan aanvankelijk is geraamd. Alleen de staatkundig gereformeer den hebben laten weten dat zij uit ge wetensbezwaren tegen deze wét zijn! iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimmmiim Volgens het te Nieuw Delhi verschij nende blad „The Statesman" breidt de opstand van de Chamba-stanimen in Ti- bet tegen de Chinese communisten zich uit. De sterkte van de verzetsstrijders is naar schatting van 10.000 tot 25.000 man toegenomen. Het blad voegt hieraan toe dat de opstandige stammen gedurende de winter hun posities hebben gecon solideerd en dat er vele grote wapen depots zijn, waarvan enkele in kloosters De Chinezen zouden een groot offensief voorbereiden. Het blad voorsnelt dat zij wellicht het bewind van de Dalai Lama zullen vervangen door een rechtstreeks Chinees bestuur. (Van onze parlementaire redactie) Een regeling voor de kerkenbouwsub- sidie wordt op de verschillende daarbij betrokken departementen zoveel moge lijk „panklaar" gemaakt. Indien de nieuwe regering daartoe mocht beslui ten, kan het op korte termijn worden ingediend, Minister Struycken, die de ze mededeling deed tjjdens de behande ling van zijn begroting in de Eerste Ka mer, zei er echter bij dat de kerken- bouwsubsidie niet op de eerste plaats zijn departement aangaat. Hij verdedig de zich daarmee tegen vrijwel de gehe le Senaat, die hem had verweten dat door het uitblijven van een beslissing een chaotische toestand is ontstaan nu de vele gemeenten op eigen houtje tot subsidiëring hebben besloten. De Sovjet-Unie heeft zijn probleem van een te groot overschot van steen kool evenals West-Europa. Een num mer van de Oekraiense „Pravda" heeft volgens U.P.I. meegedeeld, dat de voorraden steenkool in het Don-bekken opgelopen zijn tot 18 [A miljoen ton. De jaarlijkse produktie van de mijnen in dit gebied bedraagt ongeveer 164 mil joen ton. Het werk ondergronds is tot zes dagen in de week bekort, teneinde het nog meer toenemen van de voorra den tegen te gaan, aldus het dagblad. De 24-jarige Amsterdamse vissersman W. P. is gisteren levenloos aangetrof fen in de kaartenkamer aan boord van de Katwijkse logger „De Vrouw Dirkje" KW 104. De man, die opvarende was van de treiler Medan IJM 57, was de vorige dag naar IJmuiden gekomen om een kosthuis te zoeken. Toen hij daarin niet slaagde, moet hij, zoals wel meer ge beurt, een slaapplaatsje op een van de schepen in de Vissershaven gezocht heb ben. In de kaartenhut heeft hij kenne lijk een butagaskachel aangestoken, die later door gebrek aan zuurstof in de kleine ruimte uitgegaan moet zijn. Toen het slachtoffer door de wachtsman werd gevonden, was hij reeds enige uren overleden. Verenigde Staten De Reynolds Me tals Company in Richmond heeft plan nen gemaakt voor de bouw van een alu minium duikboot, die tot 5.400 meter diep zal kunnen duiken. De duikboot, „Aluminaut", zal 15 m lang worden en met een bemanning van drie koppen 36 uur onder water kunnen blijven. pi'#* Een groot blok ijs, uitgezaagd ergens binnen de poolcirkel, is in het plaatsje Mo-l-Rana, in het hoge noorden van Noorwegen, zijn tocht begonnen naar Libreville op de evenaar in Frans Equatoriaal Afrika. Het ijsblok, dat ook Den Haag en Rotterdam zal aandoen, is verpakt, in glaswol, dat een groot isolatie vermogen heeft. Drie chauffeurs, die om beurten rijden, hopen in drie a vier weken hun bestemming te bereiken. Het wonderlijke transport is georganiseerd door fabrikanten van glaswol in verschillende Europese landen, die het isolatie vermogen van glaswol op deze wijze duidelijk hopen te maken. Het blok zal in Libreville worden gewogen om te zien wat het verlies onderweg is geweest. De „Callisto" was van Pepel, Free town, in West-Afrika met een lading erts op weg naar IJmuiden. Het had een bemanning van 34 koppen. Het schip was uitgerust met radar. Om ongeveer 23.45 uur werd voor het eerst melding van de aanvaring ont vangen. De situatie scheen niet ern stig, want er werd geen assistentie ge vraagd. Toch vertrokken van Vlissingen de sleepboten „Blankenburg" en „Scal- dis" naar de plaats van de aanvaring, 55 mijl van Vlissingen en ongeveer 7 mijl ten noorden van het lichtschip Noord Hinder. Uit Rotterdam vertrok later ook de sleepboot „Schelde". Het Engelse schip „Isle of Ely" liet weten dat het koers zette naar de plaats van het ongeluk en dat het verwachtte binnen een half uur ter plaatse aan te komen. Direct na de aanvaring kwam ra dio-telefonisch contact tot stand tus sen de „Callisto" en de directie van de rederij te Rotterdam. Het contact Slechts enkele brokstukken resten er van de bij Aalst neer gestorte straaljager. Het toestel trok een lange, brede voor door het bos, waarin het verdween. De piloot wist zich met behulp van zijn schietstoel te redden. (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag om kwart over twee is, zoals gisteren nog in een deel 'van onze edities kon worden bericht, een onbemande F84F Thunderstreak van de vliegbasis Eindhoven even ten zuiden van de Lichtstad aan de uiterste rand van het dorp Aalst neergekomen op de bungalow-woning van de 29-jarige heer W. v.d. Pol, waarbij diens echtge note op slag werd gedood en woning en toestel totaal werden vernield. Even tevoren had de vlieger, de 25-jarige ser geant-vlieger B. Hazenbos uit Eindho- 'L''LS ven, de straaljager per schietstoel ver laten toen zijn poging, de machine uit de vrille te krijgen, waarin zij door on opgehelderde oorzaak was geraakt, mis lukte. Hij kwam in Zesgehuchten on der de gemeente Geldrop veilig op de grond, waarna hij de basis telefonisch op de hoogte stelde van hetgeen hem was overkomen. Sergeant Hazenbos is de enige, zeer ge routineerde testvlieger van de vliegba sis Eindhoven. Zijn taak is het met de toestellen, die in revisie of reparatie zijn geweest, een controlevlucht te ma ken voor de machines weer door vlie gers in gebruik worden genomen. Dins dagmiddag was hjj al ongeveer een uur met zijn toestel in de lucht om dit volgens standaardprocedures aan ver schillende proeven te onderwerpen, toen het moment kwam, dat de reser ve-tanks leeg waren en hjj de mini mumsnelheid in deze situatie zou gaan controleren. Door totnutoe onopgehel derde oorzaak draaide zjjn kist over links weg en geraakte daarbjj in een vrille, een voor een F84F volkomen on gewoon verschijnsel. De vlieger pro beerde het toestel uit de vrille te ha len, waartoe hjj gebruik maakte van de remparachute achter aan het vlieg tuig. Dit lukte hem evenwél niet en toen zat er voor hem niets anders op dan te trachten zijn leven te redden. Door middel van de schietstoel verliet hjj de machine en aan zijn parachute belandde hjj veilig en ongedeerd op de grond op korte afstand van een woning in Zesgehuchten. Merkwaardigerwijze was de Thunder streak na de sprong van de vlieger in min of meer vlakke stand gekomen. Het toestel vloog in een grote bocht en dalend in westelijke richting ver der langs de zuidelijke rand van Eind hoven, maakte een spoor van ongeveer 500 meter door de toppen van een bos en boorde zich tenslotte even buiten de grens van Eindhoven in de woning van de heer v.d. Pol aan de Prins Mau- ritsweg te Aalst. Bjj de botsing explo deerde het vliegtuig, waarbij ook het huis uit elkaar werd geslagen. Meteen brak brand uit, welke de ruïne volsla gen maakte. Het laatste stuk van de romp kwam ongeveer honderd meter verder terecht. Mevrouw v.d. Pol, die haar man per auto naar zijn werk bij Philips in Eindhoven had gebracht, moet zich reeds in de woning of even daarbuiten hebben bevonden toen de crash zich voordeed; zjj werd door de explosie op slag gedood. Een nabijge legen woning kreeg vrij ernstige scha de. De Eindhovense brandweer die wel dra aanwezig was, restte slechts de taak de smeulende puinhoop te blussen. iiiiiimiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiimiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii Een jonge moeder uit het dorp Ta- langbalai in het met oerwouden bedek te berggebied van zuidoost-Sumatra heeft onlangs met een beer gevochten die zich met haar kind uit de voeten had willen maken. De vrouw werd ernstig gewond door de vlijmscherpe klauwen van het beest en liep een ernstige gees- teljjke schok op, maar het kind wist zjj te redden, aldus meldt U.P.I. De beer was in de middaguren toen de bevolking een middagdutje deed het dorp binnengedrongen en op een groep spelende kinderen toegelopen. Het kind van de vrouw werd bij een been gegre pen en naar het oerwoud gesleurd. De vrouw die dit zag sprong het dier op de rug en begon om het kind te worste len. Het lukte haar het kind te redden maar niet voordat de beer haar had verwond. Dorpelingen, gewapend met speren, kwamen haar te hulp en dood den het beest. Het linkerbeen van het kind was zwaar verminkt. De kapitein van een Indonesisch koopvaardijschip, de „Sribandi", heeft bij de autoriteiten een geval van zeero verij gemeld, aldus bericht U.P.I. Vol gens zjjn verslag had een bende gemas kerde piraten getracht zjjn schip voor de kust van Sumatra nabij de monding van de Moesie aan te vallen en te ver overen. De piraten voeren in een grote bewapende motorboot. Met deze boot blokkeerden zij de „Sribandi" om het schip te doen stoppen. Toen dit niet luk te zetten zjj de achtervolging in, maar gaven deze op toen een ander schip op het toneel verscheen, aldus .de kapitein van de „Sribandi". bleef vijf minuten gehandhaafd, waar na plotseling tweemaal het SOS-sein gegeven werd. Toen viel de radio verbinding uit. De „Isle of Ely", die na enige tiid no de plaats aankwam waar de „Callisto" moest liggen, meldde niets op hef radarscherm te zien. Deze mededeling deed de ongerustheid over hef lot van het Nederlandse, scliip sterk toenemen. Een Zweeds kuststation wist even daarna te mel den. dat de „Callisto" gezonken was. doch liet niet blijken waar het dit nieuws vandaan had. Om ongeveer 02.00 uur vroeg een schip, dat zich meldde als „Trionges", nadere inlich tingen over de aanvaring en kreeg van radio-Scheveningen het verzoek koers te zetten naar de plaats van het ongeluk. Om ongeveer 03.30 uur werd bericht ontvangen van het Duitse kustvaartuig „Julia", dat het de gehele bemanning van de „Callisto" aan boord had ge nomen. Uit een radiotelefonisch gesprek dat de kapitein van de „Callisto" met de directie van de rederij had bleek, dat de bemanning nog geen uur in de reddingboten had rondgedobberd. Omstreeks 10.30 uur vanmorgen is de „Julia" met de opvarenden van de „Cal listo" aan boord, de Nieuwe Waterweg binnengevaren. De opvarenden van de „Callisto" werden per bootje naar de wal gebracht in Hoek van Holland, waar ze per auto verder werden vervoerd. De „Julia" koos daarna het ruime sop weer. Zes verdachten, afkomstig uit Rotter dam en Schiedam, hadden zich dinsdag voor de Rotterdamse rechtbank te ver antwoorden in verban^ met graandief- !n nnnN een van ongeveer 5U.000 kg ten nadele van de coöperatieve vereniging u.a. centrale der Neder landse verbruikscoöperaties te Rotter dam, in de jaren 1957 en '58. De hoofdverdachte noemde de officier van justitie, een 33-jarige veehouder uit Schiedam. Deze werkte in de meelfa briek en bouwde daarnaast voor zichzelf een veebedrijfje op. Hij mocht de afval van de fabriek meenemen, voerde daar zijn dieren mee en ver kocht ze gedeeltelijk ook door. Wanneer enkele mede-arbeiders bij het opladen van het afval behulpzaam waren gaf hjj hun een fooitje. „Hiermee is de ellen de begonnen", zei de president. De fooien werden steeds groter en de ar beiders kregen zekere verplichtingen aan de veehouder. Ze werkten ook mee toen hjj er toe overging graan mee te nemen. Men stopte dit dan onderin de vaten en bovenop ging wat afval. In totaal zou een 45-jarige molenaar 1000 hebben gekregen, en twee graan- reinigers enkele honderden guldens. Twee veehouders uit Schiedam stonden tenslotte terecht, omdat zij graan van de veehouder zouden hebben gekocht. Tegen de veehouder werd tien maan den geëist, waarvan drie voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. De andere eisen varieerden van zeven maanden tot 100 boete. Uitspraak 10 maart. Advertentie Sicilië. Buitenlandse toeristen krij gen deze zomer bij een bezoek van meer dan 6 dagen aan Sicilië een reductie van 20 procent voor treinreizen op het ge hele eiland. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met nlaat- seljjl: mist of laaghangende bewol king, maar ook opklaringen. Zwak ke tot matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Zon: 7.35-18.12. Maan: 22.37-8.47. Station Helsinki Stockholm Oslo Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Mallorca Weer temp. neersl. beden max. afgel. 7 uur gist. 24 uur licht bew. -3 2 5 geh. bew. 0 5 3 geb. bew. 3 8 0 geh. bew. 8 12 0 mist 2 9 0 onbewolkt 3 12 0 mist 0 7 0 onbewolkt 3 11 0 zw. bew. 11 14 0 geh. bew. 5 8 0.5 mist -0 7 0 onbewolkt -3 10 0 mist -3 11 0 onbewolkt -2 11 0 onbewolkt -1 11 0 onbewolkt -0 10 0 onbewolkt -2 10 0 licht bew. 18 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1