Duwvaart op Amsterdam mogelijk, maar moeilijk Uitstekend werk van Winfried in de eerste ldasse heren MenziesWij oefenen geen druk uit op Nederland fyoUUEf) Buurtvereniging Overveen houdt jaarvergadering Breedte van Amsterdam-Rijnkanaal ernstig bezwaar Tafeltennis in Kennemerland Nieuw-Guinea in Australië ter sprake TWENTSCHE BANK BEHAALDE HOGERE RESULTATEN IN 1958 De „bekering" van De Vlo Hoe spelen onze r.-k. clubs? A. Cassee over in Bloemendaal @©©©0©OÖ WITTE KRUIS Ensemble" T.V." gezelschap KRUISWOORDRAADSEL ERIC DE NOORMAN «Vttl PAGINA 2 Imm ^4 Clubs in Ere Divisie voelen veel voor afschaffing protesten Subandrio uit kritiek op minister Luns Verbanning van Makarios officieel ten einde Hoge Raad gelooft er niet in Interpellatie over de kolencrisis Woensdag 4 maart Erik Vos leraar Toneelschool Harriet Cohen~medaille voor Theo Bruins Dr. Eduard van Beinum PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en renairaties Priesterkleding wordt herzien The Diamonds" voor Haarlemse Jazz Club Waterpolo Hillegom boekt op DWT belangrijk punt Dames van V.Z.V. revancheren zich op D.W.R. dreigt Biedt weerstand Besprekingen gaafljf Het blijft ook Zuidelijk Toneel Willem Barendsz Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag 37 „Luister," zegt de Noorman snel. „We zijn schipbreukelingen, op weg naar dat grote eiland. Het kleine eiland hebben we al doorzocht, maar daar woont niemand. Begrepen? Zwaaien nu." De Deense rovers loe ren met toegeknepen ogen en stilzwijgend naar de drie mannen in het bootje, die luide kreten slaken en alle uiterlijke tekenen van vreugde en blijdschap vertonen. „Haal ze binnen," zegt de aanvoerder, een haveloze kerel met een grof, onbetrouwbaar gezicht, „en neem de boot op sleeptouw." Forse, eeltige handen trekken de drie Noren binnen boord en even later staan ze in een kring van mensen met boeventronies, zoals de Noorman maar zelden op één schip bijeen heeft gezien. „Wat doe je daar op zee? Waar komen jullie vandaan?" gromt de man wantrouwig. Bedaard geeft de Noorman uitleg en de gezichten om hen heen verhelderen een beetje. „Noren, niet?" grijnst de aanvoerder. „Jullie zijn me ook een vreemd volkje hèhè! Wat een lef, om met één schip op schuimerij te gaan." De Noren wis selen een snelle blik en Eric antwoordt rap: „Tja, het is een stomme streek geweest, merk ik nu, en ik heb er eigenlijk al schoon genoeg van. Ik en mijn makkers zouden het liefst stevige, vaste grond onder de voeten heb ben." „Als je maar niet denkt, dat we voor jouw lol helemaal terug gaan, gromt de aanvoerder. „Bovendien, wat schiet je er mee op, daar op dat eiland We zullen je meenemen van zo'n klein eindje zee zul je ook niet dood gaan en afzetten op de kust van Alba, dan vinden jullie zelf je weg wel verder." De aanvoerder keert zich bruusk om en de wanhoop nabij bijt de Noorman zich op de lippen. Om de aanwezigheid van zijn troep niet te verraden, moet de Noorman werkeloos en machteloos toezien, hoe ieder® golfslag hen verder en verder weg brengt van Bolan en de anderen. De duwvaart op de Benedenrijn kan in technisch en nautisch opzicht als ge slaagd worden beschouwd. Tot deze conélusie zijn de twee Nederlandse en de twee Duitse rijnrederijen gekomen, die tezamen de duwboot „Wasserbuf fel" met de vier bijbehorende bakken sinds eind oktober 1957 exploiteren. Deze samengekoppelde „eenheid" vaart week in week uit heen en weer op het traject Rotterdam-Ruhr. Van de eerste vaart af tot eind december 1958 zijn er veertig opvarende reizen ge maakt, waarbij ongeveer 200.000 ton ijzererts werd vervoerd. De gemiddel de vaartijd bedroeg opvarend 38 uur en ledig terug 20 uur. Volgens de ondernemers is gebleken, dat onder alle weersomstandigheden de duweenheid niet eerder behoeft uit te vallen dan met de sleepvaart het geval is. Wel is het denkbaar, dat bij zeer lage waterstanden de breedte of de lengte tijdelijk zal moeten worden ingekrompen. Zulk' een ernstige laag- waterperiode heeft zich echter sinds de exploitatie nog niet voorgedaan. Tussen al de normale reizen door zijn er nog twee nieuwe proefvaarten gehouden, een op het traject Ruhr- Amsterdam en een van de Ruhr naar Mainz. De duwvaart van en naar Amster dam bleek mogelijk te zijn, zij het evenwel met gebruikmaking van een z.g. voorspanboot, maar voor een een heid als van de „Wasserbuffel" vorm den de afmetingen van de sluizen en de breedte van het Amsterdam-Rijnka naal in verband met de intensieve scheepvaart een ernstig bezwaar. Na de proefvaart van de Ruhr naar Mainz kwamen de samenwerkende re derijen tot de conclusie, dat de be stuurbaarheid en de kracht van de Wasserbuffel" het mogelijk maken dit moeilijkste traject van de Bovenrijn ook zonder voorspan te bevaren Een andere onderneming heeft vier kante bakken van 15 x 15 meter in de vaart gebracht, die kunnen elk 500 ton massagoederen vërvoeren. Tot nu toe werden vijf van deze bakken door een tweetal sleepboten gesleept, maar het ligt in de bedoeling uit tien van deze bakken een samengekoppelde eenheid Blijkens het officieel orgaan van de KNVB zijn in het betaalde voetbal de meningen over het afschaffen van de protesten zeer verdeeld. Alleen de clubs van de Ere Divisie hebben tamelijk positief gereageerd oo een door tiet sec- tiebestuur-Betaald Voetbal van de KNVB ingestelde enquête. Twaalf van de achttien clubs DOS, DWS/.A, Elinkwijk, Fortiiria, MW, NAC, PSV, r"* Rapid JC, SHS, Sparta, VVV en Wil- lem II willen de protesten afge schaft zien. Twee clubs, ADO en Ajax, voelen meer voor een proeftijd van een jaar. Slechts vier verenigingen willen niets weten van het afschaffen van pro testen: Blauw Wit, Enschede, Feijenoord en NOAD. In de Eerste Divisie liggen de zaken al heel anders. Twaalf clubs zijn voor de afschaffing van protesten, drie wil len een proeftijd van één jaar en vijf tien zijn tegen. Het grootste verzet komt van de laagst geklasseerde clubs, de Tweede Divisie. Zeven clubs willen de - protesten afschaffen, vijf voelen voor een proeftijd en zestien :ijn tegen. De Indonesische minister van buiten- landst zaken, dr. Subandrio, heeft zijn - Nederlandse ambtgenoot mr. Luns beschuldigd van onbillijkheid door in de Nederlandse verkiezingscampagne de naam van Subandrio uit te buiten, aldus meldt AFP. Minister Luns heeft zoals gemeld op een KVP-vergadering gezegd dat het bezoek van dr. Subandrio aan Austra lië, Indonesië duidelijk hee-'t gemaakt dat de kwestie-Nieuw-Guinea niet al leen een zaak tussen Indonesië en Ne derland is maar ook tussen Indonesië. Groot-Brittannië en Australië. Naar aanleiding hiervan heeft Subandrio ge- .zegd: „Ik wil me niet mengen in Ne derlandse binnenlandse aangelegenheden maar nu de heer Luns in zijn verkie zingscampagne mijn naam heeft ge bruikt, wil ik mijn mening geven. Het was van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken onbillijk mijn naam te gebruiken omdat ik niet in de ge legenheid was mijn standpunt kenbaar te maken" te maken en daar mettertijd een spe ciale duwboot voor te laten bouwen. Ook de Franse Rijnvaarders zien in het duwsysteem toekomstmogelijkhe den. De „Communaute de navigation Frangaise Rhenane" heeft met omge bouwde sleepboten zeer lang geëxperi menteerd op het traject Ruhr-Straats- burg. Daarbij werd in verschillende samenstellingen ook 's nachts gevaren. En ondanks het feit, dat een speciaal geconstrueerde duwboot betere moge lijkheden schept dan omgebouwde sleep boten, is men over de resultaten zeker niet ontevreden. Zoals men weet is een van de aan trekkelijke kanten van de duwvaart, dat tijdens het laden en lossen er slechts wachttijden ontstaan voor de betrek kelijk goedkope en onbemande duw bakken, terwijl de veel duurdere duw boot met haar bemanning niet behoeft te wachten, maar intussen voor een andere „duw" kan worden ingezet. De vier rederijen, die de „Wasser buffel" exploiteren zijn nu met proef nemingen bezig, die meer op het ge bied der economie liggen. Zij willen door ervaring in de praktijk te weten komen, in welke verhouding men bak ken aan de duwboten moet koppelen om financieel de beste resultaten te bereiken. 'v-. De Australische minister-president, Menzies, heeft verklaard dat Australië geen druk zal uitoefenen op Nederland of Indonesië om te komen tot nieuwe regelingen over Nieuw-Guinea. Btj de aanvang van een debat is het Australische huis van afgevaardigden over Nederlands Nieuw-Guinea zeide hij, dat de strjjd over de Australische houding jegens dit gebied is ontstaan uit een verkeerde interpretatie van een zin in het gezamenlijke communiqué, dat na het bezoek van dr. Subandrio aan Australië is uitgegeven. Deze zin, waarin werd gezegd dat indien Neder land en Indonesië tot overeenstemming zouden komen, Australië zich niet tegen een dergelijk akkoord zou verzetten, is verdraaid tot de betekenis, dat Austra lië in feite het bereiken van een der gelijke overeenkomst zou aanmoedigen, zeide Menzies. De Australische minister-president voegde hieraan toe, dat hij het op rechte belang van Australië bij In- donesië's voorspoed opnieuw wilde benadrukken. „Wij zijn onder de in druk gekomen van dr. Subandrio als persoon en als vertegenwoordiger van een zeer belangrijk nabuurland, waar van de miljoenenbevolking zo dicht bij ons leeft en waarvan de goede wil zo belangrijk is voor onze eigen toekomst". Menzies herinnerde in zijn verklaring aan het feit, dat Australië niet alleen jarenlang de Nederlandse souvereini- teit heeft aanvaard en gesteund, maar ook Nederland steun heeft verleend in de Verenigde Naties. Mochten Indone sië en Nederland in de toekomst tot enige overeenstemming geraken over de souvereiniteit over Nieuw-Guinea, dan zullen wij dit erkennen en eerbie digen, zoals wij verwachten dat onze souvereiniteit, wordt erkend, zeide hij. „Wij hebben zó duidelijk de voortzet ting van het Nederlandse bestuur be oogd, dat nog kortgeleden, op 6 novem ber 1957, de regeringen van Australië en Nederland in het openbaar de gezamen lijk overeengekomen grondslagen heb ben ondertekend, die in acht zullen wor den genomen ten aanzien van de bei de delen van Nieuw-Guinea. Wij heb ben duidelijk gesteld, dat de Nederlan ders abseluut niet door ons onder druk worden gezet om te onderhandelen of De Britse regering heeft gisteren het deportatiebevel tegen aartsbisschop Ma karios en de andere verbannen Grieks- Cyprische leiders ingetrokken. Zoals men zich zal herinneren werd Makarios in 1956 van Cyprus verbannen. De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft laten weten, dat hij binnen twee dagen een besluit zal nemen over de vraag of er termen aanwezig zijn voor het verlenen van amnestie aan ko lonel George Grivas, de leider van de Cyprische verzetsorganisatie EOKA. De Twentsche Bank behaalde volgens de gecombineerde verlies- en winst rekening over 1958 een bruto-winst groot 48,5 45,9) miljoen bestaande uit: provisie 10,4 10,5) miljoen, winst effectenbedrijf 8,5 6,5) mil joen, rente en wissels 29,1 28,1) miljoen en dividend deelnemingen 418,207 734.574). Na aftrek van: onkosten 8,4 8,2) miljoen, af schrijving gebouwen 1,8 1,6) miljoen, salarissen en tantièmes 20 19,5) miljoen, storting pensioenfonds etc. 2,9 2,7) miljoen, afschrij ving en reservering ƒ3 3,3) miljoen en reservering voor belasting 6 4,7) miljoen resteert een saldo-winst van 6.354.037 5.671.900). In clusief het onverdeelde saldo a.p. ad 211.650 219.750) komt ter ver deling 6.565.688 5.891.650). Zoals bekend wordt voorgesteld een divi dend van 10% (9%). Naar statutair reservefonds gaat nog 500.000 (on veranderd), terwijl 241.688 overgebracht wordt naar nieuwe rekening. ?5 zich terug te trekken. Wij hebben het evenzeer aan Indonesië duidelijk ge maakt, dat, afgezien van onze stellig ge handhaafde inzichten jegens Nederland se kwesties, wij vriendschap, begrip en vrede wensen. Wij zijn van mening, dat de jongste besprekingen met dr. Su bandrio deze wensen hebben bevor derd", aldus de heer Menzies. De Hoge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van F. W. (beter bekend als De Vlo) te Amsterdam, die cassatie had aangetekend tegen een arrest van het gerechtshof aldaar, waarbij hij werd veroordeeld tot een jaar gevangenis straf wegens een poging tct inbraak en diefstal in een perceel aan de Herman Heyermansweg te Amsterdam. In eerste instantie was hij door de rechtbank vrijgesproken. W. had twee kamers van het betref fende huis doorzocht n was toen zonder meer vertrokken, naar hij zei „omdat hij tot betere gedachten was gekomen." De Hoge Raad heeft nu geoordeeld, dat het vrijwillig afzien van de verdere uitvoering van zijn voornemen niet kan afdoen aan het feit, dat reeds voordien een strafbare poging tot misdrijf was gepleegd. (Van onze parlementaire redacteur) De volgende week, woensdag 4 maart, zal in de Tweede Kamer de aangekon digde interpellatie worden gehouden terzake de crisis in de steenkolenmijn- bouw. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) heeft toestemming gekregen vragen te stellen aan de ministers van economische zaken, buitenlandse zaken en sociale zaken. Tot docent in toneelspel en improvisa tie aan de Academie voor dramatische kunst „De Toneelschool" te Amsterdam is benoemd Erik Vos, artistiek leider en regisseur van de toneelgroep „Arena". De stichting „The Harriet Cohen In ternational Music Awards" heeft de „Harriet Cohen Beethoven Medal for Piano" toegekend aan de Nederlandse pianist Theo Bruins. Dr. Eduard van Beinum, die enige dagen geleden in het Maria-Paviljoen in Amsterdam is opgenomen, is maan dag naar huis teruggekeerd. Hp zal over enige dagen zjjn werk hervatten. Teneinde aan aandeelhouders een beter inzicht te geven in de baten en lasten van het gehele bedrijf der bank wordt thans ook een gecombineerde verlies- en winstrekening gegeven, wel ke de resultaten van de gezamenlijke banken weergeeft als ware van een vennootschap sprake. Tot deze publi- katie bestaat te meer aanleiding omdat men omstreeks het midden van 1958 besloten heeft zich voor de verbinte nissen der geaffilieerde binnenlandse handelsbanken garant te stellen. Om op jaarbasis een volledige aansluiting te verkrijgen van de gecombineerde ver lies- en winstrekening van de Twentsche Bank heeft men onder „dividend deel nemingen" opgenomen de aan de bank reeds bekende bedragen welke men als dividend over 1958 van de dochterin stellingen zal ontvangen; het bedrag dat in de loop van 1958 als dividend van dc geaffilieerde binnenlandse handels banken over 1957 werd ontvangen heeft men overgebracht naar een onder cre diteuren voorkomende reserve Gaf de kredietverlening sedert het jaar 1952 een zeer geleidelijke toene ming te zien, in 1958 valt voor het eerst van een matige teruggang melding te maken, nadat nog in de eerste maanden van het jaar het debiteurencijfer een hoogtepunt bereikt had. Wat betreft de persoonlijke leningen wordt medegedeeld, dat ofschoon het aantal aanvragen groot is, het de direc tie nog niet mogelijk is een definitief oordeel over de toekomstige ontwikke ling van deze nieuwe tak van het be drijf te vormen. De omzetten in het effectenbedrijf alsmede de bedrijvigheid op de emis- siemarkt waren groter dan het jaar tevoren, hetgeen ook in het desbetref fende winstcijfer, dat aanzienlijk ge stegen is, tot uitdrukking komt. De 3 miljoen „afschrijving en reser vering" is hoofdzakelijk bestemd voor versterking van de onder crediteuren voorkomende reserves; voor voorzie ningen tegen debiteuren was slechts een beperkt bedrag nodig. De activiteiten om door toepassing van mechanische hulpmiddelen en op andere wijze te geraken tot een verdere arbeidsbesparing en tot verbetering van de omvangrijke administratieve hande lingen, werden met kracht voortgezet. Advertentie Koninginneweg 6, Tuinlaantje 18. Telef. 14024 (Zondag 1 maart) 1. HBCZeeburgia 2. Wijk aan ZeeAlways Forward 3. VitesseEVC 4. Alkmaarse BoysADO 5. JOS—NAS 6. TYBBVVSB 7. Onze GezellenBloemer daal 8. ConcordiaTeijlingen 9. Geel WitForeholte 10. WarmundaHillegom De inzendingen moeten uiterlijk zater dagmiddag in ons bezit zijn. De duwboot „Wasserbuffel" met vier laatbakken tijdens de proefvaart op het Amsterdam-Rijnkanaal. De gebruikelijke combinatie is van twee aan twee laad bakken elk 64 meter lang. Soms moet op het Amsterdam-Rijnkanaal achter elkaar worden gevaren en is de totale lengte bijna 300 meter. De combinatie is voor massagoederen maar kan ook ingeschakeld worden voor stukgoederen. De voorgeschreven kleding voor pries ters en andere geestelijken zal, zo blijkt uit een publikatie in de Acta Apostoli- cae Sedis, mogelijkerwijs enige ver anderingen ondergaan. Talrijke verzoe ken in die richting zijn binnengeko men. ,tn afwachting van een definitief besluit is aan de bisschoppen reeds be voegdheid verleend' in bepaalde geval len het dragen van een toog niet meer verplicht te stellen. Een hoge prelaat van de Romeinse Curie achtte dit een eerste stap naar een volledige herzie ning van de priesterkleding buiten het kerkgebouw, aldus meldt A.F.P. Tijds omstandigheden maken deze herziening mogelijk. In de eerste klasse van de Kennemer tafeltenniscompetitie heeft Winfried voortreffelijk werk gedaan door GTTC 2 met 7-3 te verslaan. Ongetwijfeld is het feit, dat Hamers zich bij GTTC door Dijkzeul moest laten vervangen, aan dit resultaat niet vreemd geweest. Voorts stelde Winfried definitief Duine- veld op in plaats van Hulsebosch. De eerste begon zijn return in de eerste klasse weinig succesvol, daar hij eerst in Dijkzeul en later ook nog in Sleper zijn meerdere moest erkennen. Gelukkig voor Winfried was Heinz er uitstekend in en dat betekende drie winstpunten. Voorts had Van Honscho- ten een goede bui, want hij klopte Dijk zeul en Derogee. Het dubbel eindigde tenslotte ook nog in winst voor de Parklaan-bewoners. HBC 2 klopte zijn eigen derde met 6-4. Van der Dries be zorgde de reserves een onaangename verrassing door van Smit te verliezen. De Kok verloor driemaal, maar Leuven kon hier drie overwinningen tegenover zetten. Het dubbel bezorgde de reser ves tenslotte beide punten. De wed strijd tussen beide TOG-teams eindigde in een gelijk spel en Togido 2 bleef met 10-0 heer en meester over Togido 3. Johez-Hotac werd uitgesteld. Togido 3 GTTC 2 Togido Hotac TOG 2 TOG HBC 2 10 19 9 16 10 15 10 13 10 10 Winfried HBC 3 Johez 10 10 10 7 10 4 10 3 10 1 In de tweede klasse kon TYBB 3 het bij lange na niet bolwerken tegen VGZ en bleef door met 9-1 te verliezen op de laatste plaats staan. Ook GTTC 4 kreeg een forse les, met 9-1 van Pro- Op de eerstvolgende clubavond van de Haarlemse Jazz Club die vrijdag 27 februari in de dansschool Schroder aan de Raamsingel 16 te Haarlem wordt gehouden zal als gastorkest optreden „The Diamonds" onder leiding van Cees Slinger. Medewerkenden zijn Cees Smal, trompet, Harry Verbeke, tenor-sax, Cees Slinger, piano, Dick van Capelle, bas en John Engels jr., drums. Een van de huisorkesten van de Jazz Club zal ervoor zorgen dat ook de dixieland-lief- hebbers aan hun trekken komen. Jam sessions zullen het geheel completeren. De avond begint om acht uur. GEVALLEN Gistermiddag is op de Spaarndamseweg te Haarlem een 54-jarige Haarlemse fundeerwerker met zijn bromfiets gevallen. Om kwart; voor vijf werd de man bewusteloos aan getroffen. In het ziekenhuis St.-Joannes de Deo constateerde men een zware her senschudding. In het zaaltje van de villa „Bloe- menheuvel" hield maandagavond de buurtvereniging Overveen de jaarlijkse algemene ledenvergadering onder voor zitterschap van de heer J. H. Senff. De voorzitter alsmede de wegens ver hindering afwezige heer C. J. Reinalda waren aan de beurt van aftreden maar werden bij acclamatie herkozen. Even eens aftredend was mevrouw J. M. Fahrenfort-Meuffels, die volgens arti kel 8 van de statuten niet herkiesbaar was wegens haar lidmaatschap van de gemeenteraad. Zij stelde staande de ver gadering als kandidaat voor de wegens haar vertrek vrij gekomen plaats me vrouw M. H. Tichelman-Beekman. De vergadering kon zich met deze candi- datuur verenigen, zodat mevrouw Ti chelman als bestuurslid in de B.V.O. werd gekozen. De secretaresse mejuffrouw C. P. Bal konstateerde een toename van het ledental, dat ultimo december 1958 243 bedroeg alsmede 9 donateurs. Het jaar verslag van de secretaresse maakte verder melding van een gunstig verloop van de zaken in het verslagjaar waar bij verschillende buurtbelangen bij het gemeentebestuur konden worden behar tigd. De penningmeester, drs. A. P. W. van der Ham, was er in geslaagd een batig saldo van 276.43 te boeken. De voorzitter bracht mevrouw Fahrenfort tenslotte dank voor het vele werk dat zij heeft gedaan voor de buurt vereniging, in welke vereniging zij een motorische kracht in het bestuur bleek te zijn. Ten aanzien van de plannen voor de toekomst werden verschillende sug gesties gedaan, zoals het houden van lezingen en het maken van een excursie naar historische plaatsen in de ge meente. Na de pauze hield de liefhebber van Bloemendaals geschiedenis, de heer Adr Cassee, een inleiding over de blekerijen in de geschiedenis van Bloemendaal. Buiten dit onderwerp om brak hij een lans voor het behoud van „de Haring- buys" in Aerdenhout. Hij was,er van doordrongen dat bij een toename van de bevolking en van het verkeer of fers moeten worden gebracht, maar eveneens meende hij dat een als re creatieoord aangewezen gemeente zijn historische waarden in ere dient te houden. Ten aanzien van de blekerijen noem de spreker als vooraanstaande lijnwaad- blekers Lambracht van Dale en Denijs van Hulle. De laatste vestigde in 1579 een blekerij in Overveen. Het waren in die dagen vluchtelingen uit Vlaanderen, die naar het reeds gedeeltelijk van de Spanjaarden bevrijde Noorden gingen en met voldoende kennis van het vak ble kerijen vestigden. Van Hulle hielp jon geren en was een voortrekker in de vakopleiding. De blekers kregen het al gauw aan de stok met de Haarlemse brouwers, die het heldere duinwater nodig hadden voor hun bedrijf en dit water nu door de blekerijen zagen ver ontreinigd. De Houtvaartkade en Brou werskade speelden in de wateraanvoer een belangrijke rol. Uiteindelijk verloren de blekers een proces tegen de brouwers en moesten zij hun biezen pakken. Zij waren genoodzaakt hun jonge bedrijven te sluiten, waarvoor van de brouwers maar een geringe schadevergoeding werd ontvangen. Hun broodwinning wa ren zü kwijt, want zelfs mochten de blekers zich niet meer veel zuidelijker in Bentveld of Bennebroek vestigen. De heer Cassee zei vervolgens, dat er in 1900 nog drie blekerijen óver waren, die van Bijvoet, van Van Hooff-Kluys- kens en Zoon en van Gehrels. De laat ste is omstreeks 1936 naar het Open luchtmuseum in Arnhem overgebracht en daar nog te vinden. wano 2. In 2B ging het al niet veel beter. Rapidity 3 ging kansloos ten on der tegen Prowano en verloor met 8-2. TYBB 2 moest met dezelfde cijfers het hoofd buigen voor Togido 5 en DSB maakte korte metten met GTTC 3: 3-7. Oranje Zwart zorgde voor een wat prettiger geluid door HBC 4 met 7-3 te verslaan. De positie van GTTC 3 en van HBC 4 blijft uiterst precair. In de dames tweede klasse verloor HBC met 7-3 van Johez: een wat teleurstellend resultaat. Oranje Zwart deed het beter en versloeg Togido met 7-3. Deze week in de eerste klasse moge lijk een revanche van HBC 2 tegen Togido 3. In de eerste helft verloor men wat teleurstellend met 6-4. Winfried trekt naar TOG en krijgt het erg moei lijk (verlies met 10-0 in de thuiswed strijd). Johez-HBC 3 is van het groot ste belang. In de eerste helft wonnen de Heemstedenaren met 7-3. GTTC 2 krijgt Hotac op bezoek en is zeker tot een verrassing in staat. UITSLAGEN: HEREN: le kl.: TOG 2-TOG 1 5-5, Togido 3-Togido 2 0-10, Winfried-GTTC 2 7-3, HBC 3-HBC 2 4-6. 2e kl. A: VGZ- TYBB 3 9-1, Togido 4-Te Zaanen 9-1, Prowano 2-GTTC 4 9-1. 2e kl. B: Rapi dity 3-Prowano 2-8, TYBB 2-Togido 5 2-8, GTTC 3-DSB 3-7, Oranje Zwart- HBC 4 7-3. 3e kl. A: Geel Wit 2-Doko 5-5, Rapidity 4-TYBB 4 8-2, Togido 7- Te Zaanen 2 7-3, Heemskerk-HBC 6 7-3, CSV 2-DHC 4 4-6. 3e kl. B: VTC 3- Velsen 2 10-0. TOG 4-Johez 3 6-4, Win fried 2-RKTVU 4-6, Hotac 3-Togido 9 7-3, GTTC 5-DHC 2 7-3. 3e kl. C: Togi do 8-TOG 3 2-8, Heemskerk 2-GTTC 7 7-3, Prowano 3-Oranje Zwart 2 4-6, DHC 3-Columbia 8-2. 3e kl. D: Togido 6-VTC 2 5-5, Hotac 2-GTTC 6 9-1, Johez 2-Spinneweb 8-2, Geel Wit-DHC 5 6-4. 4e kl. A: Bloemendaal-Columbia 2 9-1, Ready 3-Shot 2 2-8, TOG 6-Togido 11 7-3, TYBB 5-Rijtelbi 0-10, Johez 4-DSB 4 5-5. 4e kl. B: VTC 4-Prowano 4 7-3, CTTC 2-Heemskerk 3 4-6, CSV 5-CSV 3 2-8, Hotac 5-VTC 6 5-5, Oranje Zwart 4-DSB 2 3-7. 4e kl. C: Corodex-Bloe- mendaal 2 6-4, Shot-Ready 2 10-0, Te Zaanen 3-TOG 5 0-10. 4e kl. D: Rapi dity 6-Heemskerk 4 6-2, Doko 2-CTTC 3 7-3, CSV 6-CSV 4 5-5, VGZ 2-Hotac 4 9-1. 4e kl. E: Togido 10-Shot 3 5-5, Spinneweb 2-Rijtelbi 2 3-7, Ready-HBC 6 6-4. DAMES: 2e kl.: Johez-HBC 7-3, To- gido-Oranje Zwart 3-7. 3e kl. A: DHC 2-Doko 0-10, Spinneweb-Oranje Zwart 2 6-4, Ready-Johez 2 5-5, TOG-VTC 2 9-1. 3e kl. B: RKTVU-VGZ 5-5, GTTC-DSB 4-6, CSV-CTTC 3-7. Te Zaanen-HBC 2 9-1. 4e kl. A: Winfried 2-VGZ 2 4-6, Ready 2-Prowano 4-6, VTC 3-CSV 2 1-9, Oranje Zwart 3-Togido 2 4-6. 4e kl. B: Columbia-Bloemendaal 1-9, Shot 2-Shot 3-7, Rijtelbi-TOG 2 1-9, Te Zaanen 2- Kriemhilde 3-7. 3e kl. A: 3e kl. B: Rapidity 4 10 19 Hotac 3 10 20 DHC 4 10 17 VTC 3 10 17 CSV 2 10 15 RKTVU 10 13 Heemskerk 10 12 GTTC 5 10 13 Geel Wit 2 10 11 Winfried 2 10 11 Togido 7 10 10 Togido 9 10 8 HBC 5 10 8 TOG 4 10 7 TYBB 4 10 4 DHC 2 10 5 Te Zaanen 2 10 3 Johez 3 10 5 Doko 10 2 Velsen 2 10 0 3e kl. C: 3e kl. D: Oranje Zw. 3 9 16 Hotac 2 9 17 TOG 3 9 15 Geel Wit 9 15 DHC 3 9 14 Velsen 8 13 Rapidity 5 8 10 DHC 5 9 10 Heemskerk 2 9 9 Togido 6 9 8 Togido 8 9 6 VTC 2 9 8 Columbia 9 5 Johez 2 9 7 Prowano 3 9 3 Spinneweb 9 1 GTTC 7 9 2 GTTC 6 9 1 Voor de waterpolocompetitie in het district Noord-Holland bond Hillegom dinsdagavond de strijd aan met DWT 3. Het werd drie-drie. Visser scoorde de openingstreffer, maar nog voor rust hielp Braakman DWT aan een voor sprong: twee-één. Van den Akker maak te gelijk, Muylaert tekende voor de Haarlemmers de derde goal aan en kort voor het einde zorgde Scholte voor drie-drie. De stand in de vierde klasse heren luidt: Haarlem 2 6-12 DWT 3 6-4 NVA 6-10 Hillegom 6- 3 DWR 2 6-5 VZV 2 6-2 In de vijfde klasse werd gespeeld de wedstrijd DWR 3-Haarlem 3. Haarlem had bij de rust de leiding met twee-nul en na de hervatting werd de achterstand tot een punt gereduceerd. In de tweede klasse dames heeft VZV op DWR revanche genomen voor de in de uitwedstrijd geleden nederlaag. DWT werd in Velsen met zes-twee geklopt. De stand in deze afdeling is; VZV 7-10 Nereus 2 6-7 DAW 6- 9 DWT 3 7-4 DWR 7-SHVGBi 7-2 Advertentie met poeders, tabletter», cach8^ 95 De mogelijkheid is aanwezig, dat Zuidelijk Toneel „Ensemble" het. 8 zeischap zal worden, dat.in het bij2" der zal voorzien in de behoefte, die Nederlandse televisie aan acteurs voelt. Besprekingen daarover zijl enige tijd gaande. Tot welk result» zij zullen leiden is nog niet te v»9 zien. Vast staat wel, zo verzekerde W heer Rob de Vries, directeur van a gezelschap, ons desgevraagd, dat semble" zuidelijk gezelschap bill* Mocht het gezelschap zich inderdaa met de televisie verbinden, hetgee nog niet vaststaat, dan zal het toch eejj vrij groot aantal toneelvoorstelling8' in de schouwburgen blijven geven. Naar onze indruk zal dit aantal nog aJ' tijd groter blijven dan nodig is om afl de vraag uit het Zuiden te voldoen. Het heeft weinig zin, om zolang no? niets definitief vaststaat, op details te gaan. De besprekingen worden g?" voerd op basis van een plan, dat 8 heer Willy van Hemert indertijd he81' opgesteld. Het stelde inderdaad ee" vast gezelschap voor, dat voor de tel8^ visie beschikbaar zou zijn, maar daa£ naast de spelers voldoende geleg'11' heid zou bieden om ook op de plank811 te verschijnen. De Willem Barendsz van de NedeU landse Maatschappij voor dë Walv'S* vaart heeft tot 16 februari j.l. 11.070 tol» traan en 1.789 ton spermolie geprodU' ceerd. In 1958 bedroeg de produktie P8; 9 februari 8.196 ton traan en 2.033 ton spermolie. Horizontaal: 1. toespraak; 5. gehoor* zaal; 8. in orde (afk.); 9. opening; l2; heilige (afk.); 13. vervoeronderneming! 14. Duitse badplaats; 16. aanw. voor* naamw.; 18. knoop; 20. bovenste dee'! 22. bedorven; 24. rustplaats; 25. kranten* jongen; 26. vis; 28. eikenschors; 30. in* sect; 32. lidwoord; 34. pers. voornaamW-j 36. elk; 38. voorzetsel; 39. insecteneter; 40. vogel. Verticaal: 1. kogelvormig; 2. maan* stand (afk.); 3. Europeaan; 4. namelijk (afk.); 5. eenh. v. druk (afk.); 6. brief' aanhef (afk.); 7. Indische dakbedekking» 10. nachtkleding; 11. boom; 13. klein®» deelbare deeltje; 15. kei; 17. vaartuig! 19. bis (Lat.); 21. lofdicht; 25. jongens naam; 26. leeftijd (Eng.); 27. watering! 29. groep der bevolking; 31. vogel; 33- bar; 35. gewicht (afk.); 37. de dato (afk.); 38. de onbekende (afk.). Horizontaal: 1. noblesse, - O.K.; amusement; 3. tin, - nep, - rak; 4. Andes, - suède; 5. leem, - likken; 6. Uranus, kr.; 7. C.S., - iep, - p.e.; 8. sluimeren» 9. nap, - snor, - co; 10. odol, - edoch; 11. motie, - engte. Verticaal: 1. Natal, - canon; 2. omineu». - ADO; 3. bunder, - spot; 4. Ijs., - email, li; 5. eens, - neus; 6. SME, - lupine; J» sepsis, - mode; 8. en, - uk, - Peron; trekker, - cg; 10. ader, - echt; 11. koken» - U.N.O.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2