BRAND IN „MEER EN BOSCH i te Heemstede Zestiende-eeuws orgel van Oosthuizen komt misschien naar Haarlem D.K.W.M Auto Union 1000 Raad Zandvoort akkoord met woningbouw in plan Noord-Oost UITBREIDINGSPLAN IN BENTVELD VERWORPEN „Morren van het landvolk gerechtvaardigd" M a I li B Paviljoen voor arbeidstherapie geheel vernield Gedurende tijddat Chr. Müllerorgel wordt gerestaureerd Bij kampioenschappen wielrennen zal parkeer vraagstuk regionaal moeten worden geregeld I Uit STADj ien STREEK Zeventienjarige patiënt aangehouden Felle brand verwoest schuur in Haarlem De Haarlemse Beurs in het Krelagehuis WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 PAGINA 3 Nederlands Genootschap tot Reclassering Bevredigende resultaten in Haarlem Films: Haarlem e.o. Diversen Burgerlijke Stand Haarlem President rechtbank Mr. F. Bloemarts wordt 3 maart geïnstalleerd A.R.M. - Houtplein 21 - Haarlem Aan de tand gevoeld Woningbouw Feestverlichting Wereldkampioenschappen Beurs van Amsterdam - Beurs van Yort Uit het jaarverslag van de secretaris van de Haarlemse afdeling van het Ne derlands Genootschap tot Reclassering, uitgebracht tijdens de gisteravond in het gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan de Lange Veer- straat onder voorzitterschap van mr. B. van der Burg gehouden jaarvergade ring, blijkt dat de resultaten van het werk in het afgelopen jaar tot tevreden heid stemmen. De secretaris, mr. C. Blankevoort, gaf een overzicht van het geen ambtenaren en bestuur verricht hebben. De ambtenaren brachten hun "oorlichtingsrapporten uit, celbezoekers bezochten gedetineerden, terwijl ook contacten gelegd werden met Sociale Zaken, het Gewestelijk Arbeidsbureau en het Huisvestingsbureau. Van degenen die onder toezicht ston den van het genootschap, zijn er in 1958 •evenenveertig geslaagd en tien ,,mis- 'ukt" Er is een nieuwe bezoekregeling van kracht geworden voor de gevangenis "n het huis van bewaring. Preventief gedetineerden in het huis van bewaring kunnen nu ook bezocht worden door cel bezoekers. In het jaarverslag werden herdacht de heren J. H. Varenkamp en Willem Dyserinck, die vorig jaar over leden zyn. Nadat het verslag van de thesaurier, de heer T. Dorrepaald, was vastgesteld werden de periodiek aftredende be stuursleden, de heren E. H. Tenckink, G. E. V. L. Beekman, ds. A. J. van Rhijn, mr. A. Beets en mr. H. M. Kits van Heyningen, opnieuw gekozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. H. Varekamp, werd ge kozen ir. F. M. G. Cochius. Gisteravond kort na zeven uur is minder valide werknemers zijn door de brand uitgebroken in een houten pavil-1 ze brand gedupeerd geworden, joen voor arbeidstherapie op het ter rein van de inrichting voor epileptici «Meer en Bosch" te Heemstede. De politie heeft na een nauwgezet onder zoek vannacht een 17-jarige patiënt van de inrichting gearresteerd op beschul diging van opzettelijke brandstichting. De jongeman was in zijn woonplaats Den Haag al tweemaal eerder gear resteerd wegens brandstichting in een drukkerij en in een bakkerij. In „Meer en Bosch" werkte hij in de rietvlech- terij. Hij zou de voorraad kapok en ma trassen, die op de bovenverdieping van het paviljoen lag opgeslagen, met een lucifer in brand hebben gestoken. Hij heeft inmiddels bekend. De schade is nogal aanzienlijk. Niet minder dan 67 Achter een perceel aan de Uranus- straat in Haarlem-noord is gistermid dag een schuur uitgebrand. De zeven tigjarige moeder van de vrouw des hui zes, de weduwe C. van Steenveld-Van Koch had omstreeks twaalf uur een pan netje met zuurkool en worst op een brandend petroleumstel in de schuur gezet. Daarna ging zij met haar doch ter de deur uit. Om kwart voor drie bemerkten buren, "fj- de schuur in brand stond. Met een wen t P waterleiding wist de brand- w "et vuur te blussen. De schuur walr„geheel uitgebrand. Er gingen een r™*. een bromfiets, een party aanmaakhout, gereedschappen, verf, een partijtje aardappelen en enig was goed verloren. Van de zuurkool en de worst was vrijwel niets over. Aan de achterkant van het huis, dat bewoond wordt door de 41-jarige tekenaar J. van uuk, waren alle ruiten gesprongen. De achtergevel was gedeeltelijk geblakerd. V® D£and is vermoedelijk ontstaan door- e+oi kastie> waarop het petroleum stel stond vlam heeft gevat. De schuur en ae inboedel waren verzekerd. CINEMA PALACE: De reis om de wereld in tachtig dagen, a. 1.; 2, 7.30 uur FRANS HALS: Ontsnapt van het duivels eiland, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. LIDODe naakten en de doden, volw 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Jane Eyre, 14 j.I 2 en 8 uur. Do.: The robe, 18 j.; 2 en 8 uur. MINERVA: Do.: Never say good-bye, 14 j.; 8.15 uur. REMBRANDT: Gigi, str. volw.; 2, 4.15, 7. 9.15 uur. ROXY: Het zwarte schild, 14 jJ 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Een vrouw wist te veel, 18 jaar. Woensdag 25 februari Schouwburg, 8 uur: Het Nederlands Bal let o.l.v. Sonia Gaskel. Gastsoliste: Joan Cadzow. Concertgebouw, 8 uur: Concert door het Spoorwegmannenkoor E. M. o.l.v. Johan van Vliet. Solist: Jan Voogd, bariton, m.m.v. Symfonieorkest Haarlem. Begijnhofkapel, 8 uur: Concert door klein vrouwenkoor „Cantemus". Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: Op treden van Jelle de Vries, Liesbeth van Buul en Vera Bondam. Frans Halsmuseum, 7.30 uur: Modeshow in het kader van het Interscholair Jeugd- toernooi. Donderdag 26 februari Concertgebouw, 8 uur: Kamermuziek avond VU. Geb. Jacobstraat 6, 8 uur: Schilderijen in het Frans Halsmuseum, lezing Ver. We ten en Werken. Krelagehuis, 10 uur: Opening Voorjaars- beurs voor de Vrouw. Brinkmann, 8 uur: Het Haarlemse stad huis in verleden, heden en toekomst, le zing Vereeniging Haerlem. Raadhuis Halfweg, 7.30 uur: Raadsverga dering gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Raadhuis Heemstede, 8 uur: Raadsverga dering gemeente Heemstede. BEVALLEN van een zoon: P. G. van Noort-Snoeying; A. M. van Wolferen- van der Linden; H. Oerlemans-Nouw- land; J. A. Kaart-van der Horst; M. van Duijn-Tromp. BEVALLEN van een dochter: A. Ter- stal-Cats: P. Zandvliet-Hubbers; W. C. Blom-Bolheem; J. C. van Eeken-Nuy- ten. ONDERTROUWD: D. Klavianos en C. M. Makkelie; J. H. van Bergen en L. M. E. Chapel; R. R. van Basten en A Toorenent; K. W. Jongejans en H. van Toorenburg; R. A. Betlem en J. M. Betlem. GETROUWD: J. A. F. van Bergen en M. Jacobs; J. P. van der Zwaard en A. M. Makkelie. OVERLEDEN: A. Overtoom-Broers, 82 jr., Assendelverstraat; S. de Haan, 22 jr., Frans Halsplein; M. E. Suman- Ebéli, 81 jr, Gasthuissingel; W. F. van Leeuwen, 71 jr, Kempstraat; J. Zwa german. 59 jr., Parklaan; J. Mulié, 68 jr, Gasthuisvest. De werkplaats is gelegen in een hoek van het terrein, nabij de ingang aan de Glipperweg. De loods stond helemaal afgezonderd. Om kwart voor zes had den de laatste werknemers het pavil joen verlaten. Kort na zeven uur werd de brand gemeld en vrijwel onmiddel lijk was de brandweer ter plaatse. Er was groot alalrm gegeven, terwijl per soneel van „Meer en Bosch" tever geefs trachtte de brand met brandblus- apparaten te blussen. Met drie stralen ging de brandweer daarop het vuur te lijf. Er was een groot gat gebrand in het dak van het paviljoen. De brand weer brak aan de voorzijde van het dak enige planken weg om de bran dende en smeulende matrassen en ka pok naar buiten te kunnen slepen. De brandschade op de bovenverdieping is aanzienlijk, terwijl de benedenver dieping waar de eigenlijke werk plaats gevestigd was veel water schade opliep. Gelukkig slaagde men er tijdig in de apparatuur in veilig heid te brengen. De werknemers van 't paviljoen voor arbeidstherapie, die deels in „Meer en Bosch" wonen, deels ook uit de omge ving afkomstig zijn, werden betaald vol gens een systeem van merit-rating. De beloning valt nu weg, nu de arbeids- mogelijkheid is verdwenen. Het gevolg is, dat nu de reservefondsen aangespro ken moeten worden om de mensen te kunnen uitbetalen. Het kan nog een hele tijd duren eer het paviljoen herbouwd is. Er was reeds een plan ontworpen voor uitbreiding van het paviljoen voor arbeidstherapie, en door de brand van gisteravond is dit plan zeer urgent ge worden. Tegen brand- en waterschade was men verzekerd. De nieuwe president van de Haar lemse arrondissementsrechtbank, mr. F. P. E. Bloemarts, zal dinsdag 3 maart worden beëdigd en geïnstalleerd. De in stallatie zal plaats vinden in het Paleis van de Justitie aan de Jansstraat in Haarlem om elf uur 's morgens. Met drie stralen heeft de Heem- steedse brandweer gisteravond de brand bestreden, die was uitgebro ken in de kapok- en matrassenop- slagplaats van een paviljoen voor arbeidstherapie op het terrein van de inrichting „Meer en Bosch" in Heemstede. BEJAARDEN De Katholieke Bond voor Bejaarden en Gepensioneerden afdeling Haarlem organiseert maandag 2 maart een buitengewone bijeenkomst in gebouw Sint Bavo aan de Smede- straat te Haarlem. De bijeenkomst be gint om half drie. Op het programma staan het optreden van de goochelaar mr. Jack met zijn vogels en papegaaien en een toespraak van het gemeente raadslid A. van der Veldt. Advertentie de prestaties van zijn onverwoest bare motor zijn overbekend. Vraagt D.K.W.-berijders naar hun ervaring. Prijzen vanaf 6995. OFF. DEALER: Morgen zal in jieR.A.I.-gebouw te Amsterdam de 41ste R.Ad.-tentoon stelling van motorrijwielenscooters, bromfietsen, en rijwielen, waaraan is verbonden een tentoonstelling van kam- peerbenodigdheden, officieel worden geopend. Een overzicht van het R.A.I.- gebouw, waarin de voorbereidingen no a druk aan de gang z jn. B. en W. van Haarlem hebben een verzoek gericht tot de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk te Oosthuizen (Noord-Holland), om het orgel van die kerk te mogen lenen voor de tijd, dat het Christian Muller orgel van de Groote Kerk wordt gerestaureerd. Zo als men weet zal deze restauratie in totaal twee jaar in beslag nemen en worden uitgevoerd door de firma Mar- cussen in Denemarken. Na het Inter nationaal Orgelconcours van dit sei zoen wordt met het werk begonnen. Het orgel van de Hervormde kerk in Oosthuizen werd enige tijd geleden ge demonteerd en opgeslagen op de zol der van het gemeentehuis,omdat de kerk grondig moet worden gerestau reerd. De restauratie daarvan zal waarschijnlijk twee tot drie jaar du ren. Het Oosthuizense orgel zou dus gedurende die periode prachtig dienst kunnen doen in de Haarlemse Sint Baaf. Het moet echter onwaarschijn lijk worden geacht, dat het orgelcon cours van volgend jaar op dit orgel zal worden gehouden. Daarvoor is het te klein, meende de heer P. Koen, secre taris van de commissie Internationaal Orgelconcours. Naar de secretaris van de Ned, Herv. Kerkvoogdij te Oosthuizen, de heer Tj. de Graaff mededeelde, is het verzoek van het Haarlemse gemeentebestuur voor advies doorgezonden naar het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en naar de Rijksdienst voor Monumentenzorg, op welks lijst het Oosthuizense orgel voorkomt. Wan neer deze beide instanties hun goed keuring aan het verzoek hebben gege ven, zal de Kerkvoogdij nog moeten be slissen. De heer De Graaff verklaarde desgevraagd, dat de Kerkvoogdij niet onwelwillend tegenover het Haarlemse verzoek staat. Een moeilijkheid is ech ter, dat ook dit orgel dringend moet worden gerestaureerd en om die reden wordt een eventuele toestemming van de Haagse instanties enigermate dubieus geacht. Het orgel van de Ned. Herv. kerk te Oosthuizen is naar deskundige mening het oudst bespeelbare orgel van Europa. Het kwam in 1521 gereed. Dr. M. A. Vente schrijft in zijn boek „Bouwstof fen tot de geschiedenis van het Neder landse orgel in de zestiende eeuw", dat het niet onaannemelijk is Jan van Co- velen voor de maker van het orgel te houden. Deze werkte ook in het nabij gelegen Alkmaar. De oorspronkelijke dispositie, aldus dr. Vente, is niet be kend. In zijn boek geeft hij de huidige; prestant 8octaaf 4kwint 2% mixture 2 3 sterk, bourdon 16(was vroeger een holpijp of roerfluit 8 gemshoorn 2 en sex qui alter; ma- nuaalomvang van F groot tot a twee gestreept. Het Oosthuizense orgel heeft deze merkwaardigheid misschien was het vroeger zeer normaal dat de registerknoppen moeten worden inge duwd (inplaats van uitgetrokken) om de registers tot spreken te brengen. Mr. A. Bouman vermeldt in zijn boek „Orgels in Nederland", dat het aan Jan Zwart en Cor Kee te danken is, dat het Oosthuizense orgel opnieuw in de pu blieke belangstelling kwam. Het heeft een kort klavier en geen pedaal. Van de dispositie geeft mr. Bouman de vol gende opsomming: bourdon 16 (oor spronkelijk 8voet?), prestant 8 octaaf 4 (van a een gestreept af dub bel), kwint 2%, woudfluit 2mixture 2 3 sterk 1%, sex qui altera 2% dis cant twee stérk, tremulant. Over de registers maakt hij dezelfde opmerking als dr. Vente. Bq de opening van de dinsdagavond gehouden vergadering van de Zand- voortse gemeenteraad wijdde de voor zitter, burgemeester mr. H. M. van Fenema enkele gevoelvolle woorden ter nagedachtenis aan het overleden raadslid ir. P. G. van Kuijk. Deze werden door de aanwezigen met aan dacht aangehoord. Vervolgens nam men enige tijd stilte in acht. Verschil lende voorstellen gingen vlot onder de hamer door. Zo werd 4.400 gevoteerd voor verbetering van het trekkerskamp „de Branding". Voor de aanschaffing van een maaimachine en een onkruid verdelger stelde de raad ruim 10.000 beschikbaar. Bij andere voorstellen stond de raad langer stil. Bijvoorbeeld bq het voorstel omtrent woningbouw in plan Noord-Oost en de wereldkam pioenschappen wielrennen. Beide voor stellen werden aanvaard. Bp het voorstel om medewerking te verlenen aan het r.-k. schoolbestuur voor de stichting van een gymnastiek lokaal b;j de Mariaschool bèklemtoon- Advertentie Haal na het scheren uw vingertoppen eens over uw kin... Werkelijk glad? Werkelijk schoon? Fris, koel en prettig? of kon het beter Antwoordt eens eerlijk Deze kleine proef zegt alles. Hij bewijst waarom goed verzorgde mannen voorkeur blijven geven aan de klassieke scheermethode Water, zeep en Gillette Het uitbreidingsplan M (Bramenlaan, Bentveld) is onder het geweld van een volksbeweging bezweken. Het college leed een geweldige nederlaag. In aan wezigheid van vele bewoners uit die buurt werd het voorstel van B. en W. met drie tegen negen stemmen ver worpen. De heer DIEMER (P.v.d.A.) kon geen bewondering hebben voor het plan. De heer VAN DER WERFF (CHU) schaarde zich aan de zyde van de talrijken, die bezwaren hebben inge diend. De heer BREUERE (VVD) sprak over de Moloch van steen die hy in dit plan aan het werk zag. Het „morren van het landvolk in Bentveld" vond sprekers fractie gerechtvaardigd. Zy zou dus tegen het voorstel stemmen. De heer SLEGERS (KVP) zag in deze grond niet een bijzonder stuk natuur schoon. In tegenstelling tot andere ge meenten, waarin boeren en tuinders moeten wijken voor de stads uitbreiding wordt hier een woest stuk grond voor bebouwing bestemd. De aard der ge projecteerde bebouwing zal de welstand zeker niet doen verminderen. Bij de re- questranten had deze spreker gebrek aan gemeenschapszin geconstateerd. De heer KONING (AZB) steunde het voorstel. De heer GOSEN (AR) had eerbied voor de volkswil Welke uit de protesten bleek. Voor wethouder TATES (VVD) was het moeilyk om deze zaak te verdedi gen, omdat hy zelf in Bentveld woont. Toen in de omgeving van de Bramen laan enkele jaren geleden werd ge bouwd, maakte men ook bezwaren, maar degenen die nu in de daar ge bouwde villa's wonen, zijn daar dank baar voor, ook al ging daar enig recre atiegebied van verloren. Hy ging de voorgeschiedenis van plan „M" na. Toen hij als wethouder optrad, trof hy dit aan in een vergevorderde staat van voorbereiding. Hy had tegen de toen bedenking evenals vele omwonenden, bedenking evenals vele omwonenden vandaar dat het plan nu is beperkt tot twaalf woningen en de groenstrook aan de Duinrooslaan behouden bleef. Gaat dit plan niet door, dan zou de eigenaar van het terrein dit wel eens met prikkeldraad kunnen afzetten. De voorzitter verdedigde ook het voor stel. Het streekplan opende de moge lijkheid van deze bebouwing. Men spreekt over verlies aan recreatie-ge bied. Maar de mening over de rand stad-Holland is zich aan het wijzigen. Neemt men het gebied tussen Am sterdam-Utrecht-Den Haag en Rotter dam als één geheel dan krijgt men een ook uit recreatie-oogpunt gunstig beeld dat zijn weerga in de wereld niet vindt. Men beschikt in dit gebied over tientallen kilometers strand en talrijke piassen-gebieden, weiden en polders. Tot Bentveld terugkerende wees de bur gemeester er op, dat aan de bezwaren van requestranten in ruime mate is te gemoet gekomen. Dit plan bedreigt de recreatie-mogelijkheden van de bewo ners van Bentveld niet. Hy wees in dit verband op de 3000 ha. duinterrein van de Amsterdamse waterleidingen, teletype-band G By de replieken toonde de heer LINDEMAN (KVP) begrip voor de te leurstelling van de nieuwe bewoners van Bentveld die tegen haar ver wachting in het by hun woning lig gende terrein nu zien volbouwen. Dit kan voor hen financiële consequenties hebben. Hy stelde het college de vraag, hoe het tegenover dit voorstel staat. De burgemeester heeft het gloedvol verdedigd, wethouder Tates heeft de ge schiedenis van de zaak verklaard, maar hij zag daarin geen verdediging, en van wethouder Kerkman had hy nog niets vernomen. Wethouder TATES (VVD) antwoord de dat in mei 1958 het toenmalige col lege van B. en W. eenstemmig vóór deze bebouwing was de heer van der Werff (CH) was toen nog wethouder van publieke werken). Hy zag zich bij zyn optreden als wethouder voor een bepaalde beleidslijn geplaatst, die hy zodanig heeft kunnen afbuigen, dat aan de ernstigste bezwaren is tegemoet ge komen. Al kon wethouder Tates dit plan niet verdedigen met hetzelfde vuur als de voorzitter, hy bleef van oordeel dat het plan thans aanvaardbaar is. Wethouder KERKMAN (P.v.d.A.) 'gaf daarna zyn visie op de voorgeschiede nis van dit plan. Het toenmalige col lege is destijds schoorvoetend er mee akkoord gegaan, omdat door de direc teur van publieke werken bepaalde ver wachtingen waren gewekt. Hy was nu tegen dit plan. De heer Lindeman con stateerde, dat er dus een van der Werff- kind Is waarvan de vader nu het va derschap verwerpt. Tenslotte werd het voorstel met 3 tegen 9 stemmen ver worpen. De heer Lindeman had zich tijdens de stemming verwijderd. de de heer LINDEMAN (K.V.P.) de urgentie van deze zaak en juichte het voorstel toe. De effectuering zal nog wel enige tijd duren. Waar de burge meester de faam heeft een „scholen dwinger" te zijn vanwege zyn succes sen by het verkrijgen van bouwvolume, vroeg de heer Lindeman ook voor dit lokaal de aandacht van de burgerva der. Deze verklaarde gaarne zyn best te zullen doen en hoopte dat men hier voor geen „dossierspeuder" nodig zou hebben. By de verdediging; van het voorstel om een rijwielstalling bij paviljoen „Zuid" aan te leggen (kosten 4.800) wees wethouder TATES (V.V.D.) op het grote sociaal belang dat er in ge legen is dat ook de bezoekers van de badplaats die per rijwiel komen, de nodige service wordt verleend. Hy ont raadde een suggestie van de heer SLEGERS (K.V.P.) om de stalling voor vyf, in plaats van tien jaren aan de heer Franssen te verhuren. Deze wordt dan beperkt in de afschryvingsmoge- lykheid van zyn eigen investeringen en daardoor zou de raak weer op losse schroeven komen te staan. De heer Siegers legde zich hierbij tenslotte neer, omdat de gemeente in een dwang positie verkeert. Het bouwplan voor 48 woningen der woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" gaf de heer SLEGERS (K.V.P.) aanleiding tot de opmerking, dat de helft van de gronden in Noord- Oost zijn bestemd voor openbare wer ken (wegen en plantsoenen). Men re kent zelfs met een zeer brede verkeers weg waarvan het terrein voorlopig als groenstrook is bestemd. Dit drukt uiter aard op d,e exploitatie en werkt kos ten verhogend op de grondprijs. Hy vroeg of particulieren in dit deel van Zandvoort ook een kans krijgen om te bouwen. Verder vond hij ook, dat hier te weinig winkels worden ge bouwd en dat deze ongunstig gesitu eerd zyn. Wethouder TATES (V.V.D.) gaf toe. dat deze grond door verschil lende omstandigheden zeer duur wordt. Regeren is vooruitzien en daarom moet ruimte gereserveerd worden voor een in de toekomst aan te leggen weg die zal aansluiten op de provinciale weg. De plaats van de winkels moet men bezien in het licht van het gehele uit breidingsplan; dan blijkt de ligging nog al gunstig te zyn. Particulieren zullen de winkels kunnen bouwen. Wethouder KERKMAN (P.v.d.A.) vestigde er de aandacht op, dat in de ze wyk nog wel 600 woningen zullen worden gebouwd. De spoorlijn maakt aansluiting op het dorp moeilyk, van daar dat zulke brede wegen geprojec teerd moesten worden. Het uitbrei dingsplan moet nog vastgesteld wor den; men legt zich nu spoedshalve vast op dit complex van 48 woningen en nog enkele arbeidersflats. „Eigen bouw" is voor eigen inwoners van Zandvoort zeker mogelijk. De bouwkas kan hierby ingeschakeld worden. Bij de replieken deelde wethouder TATES (V.V.D.) nog mede, dat B. en W. kort geleden nog een bespre king hebben gehad met het r.-k. kerkbestuur over de plaats van een nieuwe katholieke kerk in het noor delijk deel der gemeente alsmede voor een katholieke lagere- en een kleuterschool. De winkelstraatverenigingen hadden 1.050 subsidie gevraagd in de kosten van de seizoen-feestverlichting maar B. en W. wilden het by 600 laten. De heer SLEGERS (K.V.P.) had be grip voor het standpunt van de midden stand maar wees er op hoe de gemeen te op andere wijze de winkeliers tege moet komt. De voorzitter deelde nog mede dat B. en W. het plan overwegen om enkele openbare gebouwen met floodlight te verlichten. Ook het voorstel om 30.500 toe te staan voor een 2 km lange afrastering van het circuit maakte de tongen los. De heer SLEGERS (K.V.P.) had be zwaar tegen de gekozen constructie die hoge onderhoudskosten zal vergen. Ook had hy bedenking tegen het spannen van prikkeldraad op het hek van har monicagaas. De heer DIEMER (P.v. d.A.) vond het goedkoper om de orga niserende verenigingen een financiële tegemoetkoming te geven voor de clan destiene bezoekers die door de kapotte afrastering komen. Wethouder KERK MAN (P.v.d.A.) wees op de consequen tie: de hele afrastering zo te maken, dus nog vele kilometers lang; dat zal nog ruim een ton gaan kosten. De voorzitter vond het jammer, dat men niet eerder is gekomen met een voor stel om de vervallen afrastering van het circuit, die 10 jaar oud is, te ver nieuwen. Dit is alleen gebeurd omdat men opzag tegen de hoge kosten. Wil men het circuit nog exploitabel maken, dan moet men voor een goede afraste ring zorgen. Harmonicagaas houd 20 jaar stand en is dus niet duurder dan prikkeldraad dat veel sneller wordt aangetast. Het voorstel beoogt de be veiliging van de meest bedreigde pun ten. Verdere vernieuwingen zullen zo goedkoop mogelijk worden uitgevoerd. Met de stem van wethouder Kerkman tegen, werd het voorstel aangenomen. De wereldkampioenschappen wiel rennen werden door de raad aanvaard. Mevrouw MOL (P.v.d.A.) zei dat de P.v.d.A.-fractie hier tegen was. De strandbezoekers zullen een kaartje voor de wielerwedstrijden kopen om op het strand te komen. In de besloten raadsvergadering heeft de burgemees ter zelfs de verwachting uitgesproken dat het een chaos zal worden. Daar aan wilde zij niet medewerken. De heren GOSEN (A.R.) en VAN DER WERFF (C.H.) ontpopten zich als tegenstanders. De heer SLEGERS (K.V.P.) pleitte voor nauw contact met de strandpachten en andere neringdoen den. Dit is een evenement dat andere gemeenten ons betwisten. De VOOR ZITTER zei, dat men maximaal 200.000 bezoekers verwacht. Er zullen 18.000 auto's in de richting Zandvoort komen. Zandvoort kan die allemaal niet ber gen. Het parkeren zal regionaal moeten worden geregeld. Hij heeft toegegeven, dat het op een enkele plaats wel eens moeilyk zal zijn om de orde te hand haven maar van een chaotische toe stand zal geen sprake zijn. Het strand zal niet in zijn geheel worden afgeslo ten. Het voorstel werd tenslotte met 76 stemmen aanvaard. SUIKER Het Rotterdams Toneel geeft maandag 2 maart voor de Heem- steedse Kunstkring een opvoering van Hugo Claus' „Suiker". De regie is van Ton Lutz. De voorstelling wordt gege ven in het Minerva-theater in Heem stede en begint om kwart over acht. Er waren maandag weer mooie bloe men op de wekelijkse keuring in het Haarlemse Krelagehuis. Niet in over stelpende hoeveelheid doch wat er wal kon over het algemeen de toets der kritiek goed doorstaan. Konijnenburg en Mark, N.oordwijk toonde een aantal rode verscheidenhe den die stuk voor stuk best waren. maar onderling slechts minimale ver schillen vertoonden. Het waren de soor ten die we vorige week reeds noteerden zoals Gertrud Pfitzer, Axel Munthe en andere. Verder waren aanwezig de purperen Drottning Alexandrine en de fraaie rose Madrigaal. Mooi rose was ook de zaailing uit Prinses Elisabeth X Her Grace, waar voor H. G. Huyg uit Breezand de aan dacht vroeg. G. W. Vink uit Lisse liet de in huis gebroeide Atom zien. Een mooie satijnrose kleur heeft ook Augsburg van N. Zandbergen Wz., Rijnsburg, gewon nen uit zaad van Coxa. J. F. van den Berg en Zn., Anna Paulowna, had een aantal nummerzaai lingen opgesteld waarvan ons opvielen een dubbele gele pottulp no. 26 en een langgesteelde rood met gele no. 13. Uit de stand van Hoek's Broeiproevenbe- drijf, 't Veld, maakten we de volgende notities: Adagio, rood (J. C. Nieuwen- huis, Lisse), Ornament, geel. en de rode Gen. de Castries (Gebr. van Graven, De Zilk), de fraaie Sunray, lichtgeel met donkerder rand (K. van Kooten, Bree zand), Sweden, rose, (P. N. Jonkheer, Hillegom), en een mahonierode zaai ling no 79 van P. Visser. St.-Pancras. In de collectie van P. Nijssen en Zn., Santpoort, zagen we de mooie witte La Vestale en de fraaie rose Rosario. Voorts Solpherino, Spalding, malvarose, en de lange donkerrose La Paz. Van Jac. Tol, St.-Pancras. de zeer lange lichtrode Wim van Est en de mooie oranjekleurige High Society. L. van Staalduinen jr., 's Graven- zande, bracht eveneens enkele goede vertegenwoordigers van het tulpenras ter tafel zoals de bloedrode parkiet Rococo, alsmede Blue Orchid, de rode Pearl Buck en de purperrode Rigoletto. Voor het overige stonden er ook weer de nodige eenlingen, waarvan er echter meerdere reeds verscheidene malen ter keuring zijn verschenen. Van de minder bekenden noemen we de bruinrode zaai ling van Ed. Nieuwenhuis, Lisse, Fos- terianr. Rondo, geel met 'rode streep, zeer mooi, van Gebr. Faase. Noordwijk, de best gekleurde, maar uiteraard wat korte parkiet Scarlet Cardinal van C. Jonkheer en Zonen, Hillegom, een lange en een korte vorm van de kersrood- met-witte dubbele tulp Wirosa van P. én J. W. Mantel. Avenhorn, Fosteriana Pal Maleter van Nijssen en Zn., Voor hout, fraai rood, en de lichtrode Flower Dream van Hoek en Vos, 's-Gravezande. G. B. de Vroomen en Zn, Sassenheim, lieten in prima conditie parkiet Klaas Hommes zien, alsmede de oranjerode Town Topic. Narcissen Narcissen waren er niet veel. J. J. Gerritsen en Zn, Voorschoten, toonden nogmaals de splijtkroon Evolution. Van Gebr. van Graven, De Zilk, zagen we een beste goudgele trompet Golden Sun beam en van J. Schoorl, Lisse, poetaz Bridal Crown op kleine potjes. P. Dames, Lisse, bracht een uitstekende pan met de rijkbloeiende, zoetgeurende jonquille Trevithian. Best was een dubbele trompetnarcis Golden Castle van C. J. Segers en Zn.. Hillegom, terwijl ook de trompet Gol den Top van G. A. Verdegaal uit Noord- wijkerhout er mocht zijn. In het z.g.n. bijgoed vroeg M. C. van Staaveren, Aalsmeer, de aandacht voor freesia White Swan, en P. van Kooten, Breezand, voor een aantal zaailingen van species-crocussen. Tubergen. Haar lem, tenslotte bracht een potje met het mooie lichtblauwe irisje histrio Ain- tabensis, dat nu reeds buiten bloeit en derhalve veel vroeger is dan de meer bekende Iris histroides major. STILLE OMGANG Maandagavond 2 maart om kwart over acht, wordt de ledenvergadering van het genootschap van de Stille Omgang gehouden in ca fé-restaurant Brinkmann te Haarlem. De algemene intentie van de Stille Om gang is dit jaar „Denk aan de nood lijdende mensheid in de huidige tijd". Voor Haarlem is er nog een speciale intentie, het welslagen der H. Missie, die in november in de stad gehouden wordt. SINT-ELOY De Nederlandse Ka tholieke Metaalbewerkersbond „Sint Eloy", afdeling Haarlem, houdt don derdag 26 februari, 's avonds om acht uur, zyn algemene ledenvergadering in gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat. Aan de orde komt onder meer de be stuursverkiezing. Aftredend zÜn voorzitter, de heer B. van Bakkum, en de penningmeester, de heer S. J. P. Korthaven. KA.B. IN OOST De Kring Oost van de Haarlemse Katholieke Arbei ders Beweging houdt donderdagavond 26 februari, om acht uur, een lezing met lichtbeelden in het jeugdgebouw aan de Amsterdamstraat. De heer H. W. A. Joosten uit Hilversum zal spre ken over de getuigen van Jehova. (Niet officiële 4(4 Ned. 1958 3% Ned 1953 Staffel 1947 3(4 Ned 1956 314 Ned. 1948 3 li Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned 1955 n B N G Won.bouwl o Ned Handel Mij Ce; Amsterdam Rubber H VA Senembab-Mtl A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Ceri Dell Mb Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.be2 Unilever BlUlton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Lijn K.L.M. Kon Ned Stoomb Mn K.P.M Ned. Stoomv Mij v Ommeren Ned Scheepvaart Um. Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '5? 2(4 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 n 2(4 Rotterdam '57 Alb Hetia kl. obl. 4 Koersen Vorig uening Slot 25/a 100ft 100 94*4 92% 89% 90% 90% 111% 204 91 88*4 139% 137*4 136*4 135 283% 276 454% 159.2 57.90 249 369 2901 5341 i25 4643 58 224 167 .f 32.80 150 48*4 115.1 147*2' 46*4 131 158 227 132*4 116- 104% 86% 98 104(4 125(4 Anaconda Copper Bethlehem Stee] Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Coppei K.L.M Montgomery Wan Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S Steel Stemming: 20/2 71% 53*4 5612 78% 48% 113' 30- 413 471 72% 44*. 79" 67% 54 U 52% 22% 94 *4 A/1 73 >3% 79% 17 47 73*4 43% 791/2 57% 55 51% 22 94% goed prilshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3