Khroesjtsjev doet geen concessies I 20.000 K.V.P.-propagandisten werken aan de bliksem-actie Vier botersmokkelaars voor de rechter Belangrijke proeven op het vliegveld Eelde WYiERT Tegoed van schatkist gedaald tot ƒ1030 miljoen Paus Joannes XXIII Uit Roemenië naar het Beloofde Land I felle rede tegen het westen Geen ministersconferentie over Duitsland zonder Polen en Tsjechoslowakije Macmillan met opzet beledigd? Bisschoppen van Cuba in verzet tegen regering Sinds begin februari vijftig nieuwe partijafdelingen opgericht Ook nu weer een grote onbekende Deviezensituatie kwalitatief iets achteruitgegaan Khroesjtsjevs rede Figaro: heeft verder Verleg nog wel zin ^osterhoutse Nachte galen zingen voor de Paus sigarillo wint terrein 175 Tsjechoslo waken gearresteerd Hoofdkantoor Verolme naar Botlekgehied Faillissement Citeria- ontwerper aan gevraagd HET POSTKAh TOOR UW SPAARBANK Voor verbetering systeem van naderings- en baanverlichting Weekstaat Nederlandsche Bank EEN LEVENSVERHAAL Twee wereldrecords voor Sylvia Kuuska Uitspraak van de Centrale Raad Rotterdamsche Lloyd 8 (1214) dividend 6 WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 in Drievoudige bon Rokershoest Verwikkelingen rondom vorstelijk huwelijk - Mgr. Roncalli ontmoet moeilijkheden op kerkelijk en politiek terrein Japan tegen normalisatie van tafeltennisbat Inzake ziekenhuisleiding te Goes Examens Op een receptie die in de Britse ambassade in Moskou werd gegeven heb- e0 gisteravond de Engelse premier Macmillan en zijn Russische collega «roes jtsjev, elkaar na een bewogen dag weer ontmoet, aldus meldt United /fs International. Macmillan was ternauwernood op de hoogte van de elJe rede die Khroesjtsjev eerder op de dag te Moskou had gehouden. De r't heeft gisteren een bezoek aan een Russisch instituut voor kernonder- °ek even buiten Moskou gebracht, terwijl zijn Russische gastheer op een erkiezingsbijeenkomst heftig van leer trok tegen het Westen en de laatste °orstellen van het Westen voor het houden van een conferentie van minis- ers van buitenlandse zaken van de Grote Vier verwierp. Het Westelijke borstel achtte hij met name onbruikbaar omdat Polen en Tsjechoslowakije, p eerste slachtoffers van de Duitse agressie", hierin niet werden betrok- De Sovjet-premier richtte zich in felle bewoordingen tot de Verenigde staten: „Zij die dreigementen uiten moeten niet vergeten dat wij terug kun- slaan." Ten aanzien van een niet-aanvalsverdrag met Groot-Brittannië lurkte hij op dat de Sovjet-Unie bereid is een non-agressie-pact voor twin 'S jaar, eventueel voor vijftig jaar, te sluiten. """iiiiiiiiiiiiiiiiuinHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii ktftse en Franse kranten wijdden veel Coacht aan Khroesjtsjevs rede, waar- Sa Engeland een niet-aanvalspact Con» °d en zich uitsprak voor een top j ttferentie. De Moskouse "eht correspon- Vin'j van de rechtse Daily Express jj-'dt het opmerkelijk dat Khroesjtsjev voorstel deed zonder bij zijn be- ^uiillan diens mening hierover te j.-bben gevraagd. De conservatieve ir?uy Mail vraagt zich dan ook af, of Britse gast heeft wil- »uu j?rekingen, daags tevoren, met premier acmiiian diens mening hierover jebbi hai] J^itsjev zijn" beledigen. De correspondent van de Daily Mail n. Moskou schrijft, dat Macmillan en ?Un minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, proberen er achter te komen of er sprake van een opzette lijke belediging is. In dat geval zou- "en de besprekingen die Macmillan Jhet de Russische leiders voert in feite reeds mislukt zijn. De Daily Telfcgraph noemt Khroesjts jevs voorstel voor een niet-aanvalsver- ?rag een waardeloos gebaar. Als Enge land op dit bijzonder ogenblik een der gelijk tweezijdig verdrag zou sluiten, Souden de gevolgen veel ernstiger zijn dan de nadelen op propagandistisch ge bied, die kunnen voortvloeien uit een Weigering. Khroesjtsjev weet heel goed een °Tder de huidige omstandigheden een "vanvalsverdrag moet volgen op er niet g van de Berlijnse crisis, en blad 3an moet voorafgaan, aldus het Het Franse conservatieve blad Le Fi- gar? de vraag of de Brits-Rus sische besprekingen nu verder nog wel j'b hebben. De linkse Combat meent uat Macmillan gevaar loopt dat hij als *en „loopjongen" wordt behandeld. De echtse Aurore verklaart dat de les die 't Macmillans „teleurstellend bezoek" *an worden getrokken is, dat nauwere venheid dan ooit tevoren tussen Frank- 'Jk, Engeland, Amerika en West-Duits- land nodig is ter verdediging van de vrede. De bisschoppen van Cuba hebben een Kezanienlijke brief gepubliceerd, waar- zij de invoering van het godsdienst onderwijs op de staatsscholen eisen, al- dus meldt het K.N.P. Zij hebben ook geprotesteerd tegen een nieuwe wet Vftn de revolutionaire regering, die alle tbonioties aan de bijzondere universitei- n sinds 1956 verleend, ongeldig ver klaart. Cuba bezoeken 700.000 kinderen I scholen, dat is ongeveer 50 pet. der liAfPlichtigen. Zij zijn voor 95 pet. katho- soh'i Slechts 62.000 bezoeken katholieke htv,? de rest de staatsscholen. Van hestantse zjjde heeft men gepoogd toi^Sddsdienstonderwijs op de scholen een te gaan en heeft men geëist, dat Sta q y°fJedige scheiding tussen Kerk en kom zou worden ingesteld. Hiertegen stel?611 de bisschoppen op. In hun brief biet zd vast, dat de bevolking zeker g0(j" wenst, dat de kinderen zonder osdienst worden opgevoed. heV®.et bevrijde Cuba zou zich nog in Voei^r der bevrijding zelf bedrogen Hieten' 20 zeggen zij, indien godsdienst tiioli Yei'd onderwezen zowel op de ka- i®ke als op de openbare scholen". zei£e_scheiding van Kerk en Staat", biet de bisschoppen, „betekent nog bon-, de Staat atheïstisch is of een klas godsdienst vijandig gezind. godav wej dat jjg gtaat neutraal is in "«dienstige aangelegenheden". een charter-vliegtuig van de Rap- xjertrekken 30 maart de Oosterhout- kjf-j'dchtegalen onder leiding van rec- -ds Fick' naar Napels. Vandaar Qifi Zii over 'and en per boot naar den i„Waar zi) een tournee zullen hou- -bar32, dPril zijn zij in Rome waar zij ?e Pg bijnlijk tijdens een audiëntie voor b n>Us zullen zingen. In de namiddag april keren zij terug. f958 reHr0j,p viel bij de Nederlandse siga- s!Sarin„.s een sterke tendenz naar de sigaren»? waar te nemen. Terwijl de slechtsn, 1 vergeleken met 1957 "rdik va Percent steeg, nam het ver- Het sj aa sigarillo's met 3,4 percent toe. rneer venverbruik in Nederland is r°pese ]anjnomen dan in de andere Eu- ben-Diem,»,, n- zo constateert de „Zigar- enst' te Heidelberg. Ook tegen de Westduitse leider Kon rad Adenauer ging de Sovjet-premier heftig te keer. „Een van de grootste tegenstanders van onze plannen is bondskanselier Adenauer. Volgens het christelijk geloof zult u, mijnheer de bondskanselier, voor de Almachtige moeten verschijnen. Hoe zal over u ge oordeeld worden? Welk antwoord zult u geven als er naar uw politiek wordt gevraagd? Uw politiek is in strijd met de christelijke leer. Daar moet u eens over nadenken." aldus de Russische leider. Khroesjtsjev kwam het Westen inza ke de kwestie-Berlijn in geen enkel op zicht tegemoet. Hij verklaarde bij zijn voornemen te blijven de toegangswegen tot Berlijn onder de controle van Oost- Duitsland te plaatsen. De Rus herhaal de dat een vredesverdrag met Duits land automatisch de bezettingsovereen komsten buiten werking zou stellen. Daarom heeft de Sovjet-Unie voorge steld van Berlijn een vrije stad te ma ken met een door de Grote Vier en de Verenigde Naties gewaarborgde status. De journalisten die permanent in Moskou zijn geaccrediteerd en hun collega's die speciaal voor het bezoek vai» Macmillan zijn overgekomen, ble ken op de receptie van gisteravond van de beide staatslieden en de am bassadeurs door een lange tafel, die bijna de gehele lengte van de zaal be sloeg, te zijn gescheiden. Zij kropen echter onder de tafel door en alle po gingen van het ambassadepersoneel hen te weerhouden waren nutteloos. Zij slaagden er in Khroesjtsjev te om ringen, die op dat moment in gesprek was met de Engelse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd. „Jullie ministers verdienen nauwe lijks je brood. Jullie lossen geen pro blemen op," aldus zei Khroesjtsjev tot Selwyn Lloyd. En zich tot de am bassadeurs wendend die het gesprek volgden: „Noem mij een kwestie die de ministers hebben opgelost." „Cy prus", repliceerde de Nederlandse ambassadeur, dr. J. G. de Beus. Khroesjtsjev antwoordde niet, maar grijnsde slechts. Al schertsend kwam Khroesjtsjev op het probleem van gelijke vertegenwoor digingen van Oost en West op een even tuele topconferentie. Hij vroeg Selwyn Lloyd of Engeland er bezwaar tegen zou maken dat de Sovjet-Unie staat op een even sterke vertegenwoordiging als het Westen. „Ik ben ervan overtuigd dat u krachtig en bekwaam genoeg bent uw standpunt te verdedigen, zelfs al zit u alleen aan de conferentietafel," antwoordde Selwyn Lloyd hierop. Zich tot de journalisten wendend die hij om zich heen ontwaarde merkte Khroesjtsjev op: „Bent u toch doorge broken. Ik had u hier niet verwacht." Overigens verdween hij korte tijd later met de ambassadeuis in een apart ver trek, waar de verslaggevers hem niet konden volgen. Wegens fraude ten bedrage van tien tallen miljoenen Tsjechoslowaakse kro nen zijn 175 personen gearresteerd, al dus heeft de Tsjechoslowaakse minis ter van binnenlandse zaken, Rudolf Barak, gisteravond via radio-Praag be kendgemaakt. Behalve goederen af komstig uit staatsbedrijven werden bij „vroegere landeigenaren, bourgeois-ele- menten en zakenlieden"valse docu menten, wapens en radiozenders in be slag genomen". Hieruit blijkt „de staatsvyandige activiteit van de arres tanten", aldus radio-Praag. Een wijdvertakt smokkelkomplot, waarvan echter maar een klein deel bo ven water is gebracht, zoals de officier van justitie het uitdrukte, is dinsdag middag voor de Bredase economische politierechter behandeld. Vier mannen stonden terecht, een inwoner van Zun- dert die de aankoop van 14.300 kg roomboter bij een grossier in Rotter dam had betaald, twee Rotterdam mers, die de boter hadden gekocht en met huurwagens in partijen van 800 kg naar Zevenbergschenhoek en Breda had den gebracht en een Bredase garage houder, in wiens bedrijf de boter was overgeladen in een personenauto, waar mee de ritten over de grens naar Bel gië werden ondernomen. Zoals in alle botersmokkelzaken was er ook in dit geval een grote onbeken de, die aan de man uit Zundert het geld voor deze smokkelhandel ter beschik king had gesteld. Wie de geldschieter was, wist de verdachte niet. Hij kende hem alleen van gezicht. Voor het ver voer kregen de Rotterdammers 60 per week uitgekeerd, want het komplot had er in de maanden november en decem ber vorig jaar een continu-bedrijf van gemaakt. De garagehouder bij wie de boter van de wikkels werd ontdaan, had niets ge kregen door het ingrijpen van de fis cale recherche. Deze recherche had na een tip uit Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de twee Rotterdammers waren gesigna leerd, wekenlang achter de bende aan gezeten en de botertransporten naar het zuiden nauwgezet gevolgd. Het was zwaar en moeilijk werk geweest en de beide ambtenaren die op de getuigen bank zaten, kregen daarvoor lof toege zwaaid, al vond de officier van justitie het jammer dat de tweede fase van het smokkelen van Breda en Zevenbergschen hoek de grens over, er niet was uitge komen. De eis luidde: tegen de man uit Zun dert 2500 boete en 100 dagen gevange nisstraf met aftrek, tegen een der Rot- De scheepsbouwer Verolme begon na de tweede wereldoorlog zijn activiteit in voormalig IJsselmonde, waar hij een machine- en motörenfabriek vestigde en kantoorlokalen liet bouwen. Sinds dien nam Verolme verschillende niet florerende kleinere scheepswerven over, maar het hoofdkantoor van zijn onder neming bleef in IJsselmonde gehuisvest. Langzamerhand was dit echter niet meer goed te combineren met de grote onderneming in het Botlekgebied. Voor al de internationale activiteit is geheel naar dat gebied verplaatst en daarom is thans besloten met ingang van 3 maart de hoofdzetel van de Verolme United Shipyards naar de Botlek te verplaat sen. i Zuidpoolgebied De Russische wal- visvloot heeft in de Ross-zee een gewel dige ijsberg ontmoet, honderd kilometer lang en ongeveer vierhonderd meter hoog, aldus meldt het persbureau Tass. terdammers 1000 boete en 100 dagen gevangenisstraf met aftrek, tegen de andere Rotterdammer 500 boete en 40 dagen gevangenisstraf met aftrek, waarvan 18 dagen voorwaardelijk en te gen de Bredanaar 200 boete en 30 da gen gevangenisstraf met aftrek. Na de pleidooien van de verdedigers, die wezen op de economisch zwakke po sitie van de verdachten, werden de straffen voor de man uit Zundert 10 we- Via Wenen reizen op het ogenblik vele duizenden Joden uit Roeme nië naar het Beloofde Land. In ons blad van gisteren heeft men meer kunnen lezen over de plot selinge bereidheid van de Roe meense regering om de Joden te laten gaan. Men ziet hier een groepje onder wie verschei dene hoogbejaarden op het Zuid- Oost-station in Wenen. Door het optreden van diverse credi teuren, die niet bereid waren een ver dere afwachtende houding aar, te nemen, heeft de raadsman van de ontwerper van de Citeria-sportwagen zijn cliënt gead- ken gevangenisstraf met aftrek van 5 1 viseerd zelf zijn faillissement aan te vra- weken voorarrest en 2000 boete, voor I Sen, teneinde hiermede te bereiken, de eerste Rotterdammer 10 weken ge-dat de eventueel nog aanwezige baten vangenisstraf met aftrek van 10 weken met inachtneming van de wettelijke be en 500 boete, voor de andere 300 palingen zo billijk mogelijk onder de - crediteuren worden verdeeld. Bij controle op de Lange Nieuw- straat te IJmuiden reed gisteravond een bromfietser door een rood stopteken, dat door de politie gegeven werd. De man, die bovendien nogal zigzaggend over de weg reed, werd achtervolgd en door een agent op de Zeeweg achter haald. Hij reed zonder licht, onder in vloed en kreeg bovendien een proces verbaal wegens het niet gevolg geven aan een sommatie van de politie. boete en 40 dagen gevangenisstraf waar van 20 dagen voorwaardelijk met af trek van 20 dagen voorarrest en voor de Bredase garagehouder 75 boete en 12 dagen gevangenisstraf met aftrek van 12 dagen. Advertentie Jó, ga je weer voetballen? Ja, dadelijk, maar ik moet eerst naar 't postkantoor om te sparen. Dinsdag heeft de H. Congregatie der Riten een onderzoek ingesteld naar de geschriften van de Dienaar Gods, An dreas van den Boer. Andreas van den Boer behoorde tot de congregatie van de Fraters van Til burg. Hij werd te Udenhout geboren. Hij stierf in 1917. Postulator van zijn zaak is mgr. dr. Jos Damen, rector van het Nederlands Col lege te Rome. De voorbereidingen voor de grote le- denwervings-aktie van de K.V.P. zijn thans overal in Nederland in volle gang. Na de zo geslaagde geldinzamelingsak- tie is nu de volle aandacht geconcen treerd op 3 maart. Ruim 20.000 propa gandisten en afdelingsbestuurderen in 1300 afdelingen hebben de laatste dagen de koppen bij elkaar gestoken om de bliksem-actie tot in alle uithoeken van het land te doen slagen. Om de werf kracht voor de komende bliksem-aktie te verhogen zijn sinds begin februari van Maastricht tot Groningen vijftig nieuwe partijafdelingen opgericht. Van uit deze nieuwe bruggehoofden voor de komende ledenslag kunnen duizenden trouwe K.V.P.-aanhangers, die tot nog toe alleen hun morele steun aan de grootste politieke partij van Nederland gaven, worden bewerkt om hun politiek ideaal ook metterdaad te steunen. Er komen thans uit alle delen van het land: Den Haag, Utrecht, Rotter dam. Heerlen en Arnhem en Nijmegen, steeds meer berichten van ledenwinst uit voor-acties binnen, die tot een gema tigd optimisme voor 3 maart aanleiding geven. Overal in Nederland van Rotterdam tot Leeuwarden, de mijnstreek, het land van Maas en Waal of de Achterhoek stellen de bijna 50.000 propagandisten zich in slagorde op. Met de dag stijgt de spanning voor de grote slag, die al leen nog enige hinder kan ondervinden van slechte weersomstandigheden. Met het versturen van het propagandamate riaal naar de afdelingen heeft het hoofdkwartier in Den Haag een sneeuwbal aan het rollen gebracht, die op 3 maart 's avonds met donderend geweld restaurant Modern in Tilburg met 500.000 leden zal binnenrollen. Reeds enige tijd is een studiegroep, samengesteld uit vertegenwoordigers van de rijksluchtvaartdienst, de K.L.M. Philips, de stichting voor verlichtings- kunde, het nationaal luchtvaart labora torium, het nationaal luchtvaart ge neeskundig centrum te Soesterberg en de luchthavens Schiphol en Eelde bezig een uitgebreid onderzoek in te stellen om het bestaande systeem van nade- rings- en baanverlichting voor het lan den van vliegtuigen te verbeteren. Men wil zover gaan dat in de toekomst met de zeer moderne en snelle toestellen, waaronder de straalverkeersvliegtuigen, de thans geldende landingslimieten on der slecht zicht omstandigheden kunnen worden gehandhaafd of zelfs verlaagd. Op deze wjjze zou de regelmaat van de diensten zo hoog mogelijk kunnen wor den opgevoerd met volledig behoud van de veiligheid. Men streeft bij het onderzoek; dat zich tot voor kort op het theoretische vlak bewoog, naar de vervaardiging van een installatie, waarbij de integratie tussen de elektronische landingshulpmiddelen en de naderings- en de baanverlichting worden verbeterd, hetgeen de landings procedure voor de vlieger vergemak kelijkt. In de eerstkomende maanden zal een begin worden gemaakt met het toetsen in de praktijk van de theoretische re sultaten, waarbij gebruik zal worden ge maakt van het vliegveld Eelde, dat kort geleden een zeer moderne nade rings- en baanverlichting heeft gekre gen, welke 1 maart officieel in dienst Advertentie wordt voorkomen en bestreden met Op de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 23 februari is het begin merk baar van de ultimodruk, welke deze week geheel tot zijn recht moet komen. Het ziet er dan ook naar uit, dat de verkorte balans van de volgende week niet meer het hoogste punt van de ul timo zal geven. Reeds nu zijn de biljet ten toegenomen en wel met f 38,5 min., hoewel men van mening is dat deze ultimo niet zo bijzonder zwaar zal zijn. De schatkist heeft een daling onder gaan van f 74,5 min. Uit hoofde van vlottende schuld is het saldo met f 22 min. verminderd. Aan promessen is immers afgelost f 132 min. en aan biljet ten is geplaatst f 110 min. Het Rijk heeft kennelijk nog vele andere betalingen te verrichten gehad, waarvan de resul- door mgr. ALBERTO CIOVANETTI (vertaling van Hugo van der Heijden pr.) 11 3. de katholieke partij moet vrij met een zegen. De Bulgaarse rege- zijn in het beleven van haar gods- ring en de heilige Bulgaarse synode dienst. hielden vast, dat het een orthodoxe 4. de kinderen uit dit huwelijk kerkelijke huwelijkssluiting was. geboren, moeten in de katholieke Dat was ook de overtuiging al- godsdienst worden opgevoed. dus een gezaghebbende bron van de Gelijktijdig vroeg prinses Gio- vanna aan de paus verlof om de huwelijksplechtigheid te laten plaats hebben in de basiliek van Sint Franciscus te Assisi. De paus beschikte welwillend op beide verzoeken. Het jawoord en de huwelijkszegen werden op 25 ok tober 1930 te Assisi gegeven. On danks de hoge waardigheid van de vorsten, beperkte de Kerk de hu welijksplechtigheid tot de vorm, die was vastgesteld voor de ge mengde huwelijken. Onmiddellijk na de aankomst van het vorstelijk bruidspaar te Sofia had in de orthodoxe kathe draal een tweede plechtigheid plaats. Daar in Bulgarije de ortho doxe priester tevens burgerlijk ambtenaar is voor de registratie van het burgerlijk huwelijk, moest het echtpaar zo zei men zich wel begeven naar een orthodoxe Bulgaarse pers van het volk. spreekt bij de hoedanigheid van zulke verheven personen!, dat zij ten volle de draagwijdte van deze verplichting begrepen en gewogen hebben, en dat zij met volmaakte eerbied, zoals het vorsten past, de ze verplichting eerlijk zouden nako men." De apostolische delegaat Roncalli gaf het vorstenhuis bericht van de verwondering en de spijt van Pius XI over hun handelwijze, hoewel naar het oordeel van de H. Stoel de moeilijke politieke situatie pleit- te voor verzachtende omstandighe den. Op de diplomatieke stappen van Roncalli antwoordde de Bul gaarse regering, dat zij, zonder Men vertelt, dat tsarina Ivanka bij het verlaten van de kathedraal weende. vooroordeel tegen het katholieke hu welijk van de tsaar, zich strikt meende te moeten houden aan de De H. Stoel had van deze pijnlijke normen van de grondwet; verder gebeurtenis dezelfde opvatting als beloofde zij waakzaam te zijn, de Bulgaarse regering, en paus Pius wanneer bij gelegenheid van een XI sprak bij zijn allocutie in het consistorie van 24 december 1930: wij hebben onderhandeld niet met een of andere politieke persoon lijkheid van een land of regering, maar met de contracterende vor- eventueel doopsel van kinderen uit dit huwelijk de kwestie weer aan de orde zou komen. Op 14 januari 1933 werd er een dochter geboren. In aller ijl, nog voordat de Italiaanse koningin te Sofia was aangekomen, werd de ba- stelijke personen zelf. Zij hebben een formele, schriftelijke verplichting by in de kapel van het koninklijk op zich genomen die herinnerde aan paleis volgens de orthodoxe ritus ge- kerk. Toen ontstond de twistvraag de kerkelijke wet over het gemeng- doopt. Zij werd ter herinnering aan of er sprake was van een echte de huwelijk. Deze onderhandeling de gestorven moeder van de tsaar huwelijkssluiting volgens de ortho- was zo vastgelegd in bewoordingen, Marie Louise genoemd, doxe ritus, of eenvoudig van een dat wij het volste en absolute ver- De grondwet schreef voor, dat al- burgerlijke formaliteit, besloten trouwen hadden (zoals vanzelf leen de tsaar (en dientengevolge ook de erfprins, maar niet de an dere koninklijke prinsen) zou moe ten behoren tot de orthodoxe ge loofsbelijdenis. Nog op de dag van het doopsel maakte de apostoliscne delegaat zijn opwachting bij de president van de Raad, Mouchanof, en overhan digde hem een plechtig en krach tig protest namens de H. Stoel. Op 18 januari publiceerde de Os- servatore Romano de volgende of ficiële mededeling: „Naar aanleiding van de toedie ning van het doopsel aan de pas geboren prinses door de niet-katho- lieke metropoliet Stephanus, heeft de apostolische delegaat Roncalli krachtig geprotesteerd tegen het niet nakomen van de bepalingen van de kerkelijke wet, welke be palingen de doorluchtige ouders van de prinses aanvaard hadden geno men vóór de sluiting van hun hu welijk om van de H. Stoel de nood zakelijke dispensatie voor het ge mengde huwelijk te verkrijgen." Ook protesteerde monseigneur Roncalli bij tsaar Boris. Op deze diplomatieke stappen van de delegaat gaf de Bulgaarse re gering geen ander antwoord dan dat het doopsel had plaats gehad zoals het staatshoofd en de regering het wilden, volgens de bepalingen van de grondwet!en conform de wil van het Bulgaarse volk. Het is overbodig te zeggen, dat het tweede kind, tsarewitsch Si meon, de huidige jonge tsaar in bal lingschap, ook werd gedoopt vol gens de orthodoxe belijdenis. (Wordt vervolgd tante zich weerspiegelt in de verminde ring van het saldo tot f 1030 min. De banken zijn j.l. maandag de nieuwe kasreserveperiode ingegaan. Hun saldo is met f 71,5 min. toegenomen, maar op het bedrag van f 501 min. zit ten zij nog onder het verplichte ge middelde. Bezwaarlijk was deze stand voor de banken echter niet, want juist gisteren hebben zij uit de aflossing van schatkistpapier f 190 min. bijgeschreven gekregen. Dit bedrag komt op deze weekstaat nog niet tot uiting. De banken zitten vanaf dinsdag dus tegen de f 700 min. aan, en daarmee zijn zij volkomen veilig. De deviezensituatie is kwalitatief iets achteruitgegaan. Tegenover de toe neming van de goudvoorraad met f 17 min. stond een evengrote vermindering van de convertibele valuta, terwijl de netto deviezenreserve met een kleine f 3 min. is verminderd. Goud en de viezen belopen nu f 5292 min., tegen vorige week f 5278 min. de stij ging van de voorraad ging dus ten koste van de harde valuta. Open markt operaties werden door de bank niet verricht. Evenmin werd papier van de banken in disconto ge nomen. Voorschotten zakten in tot be neden f 20 min. Op de geldmarkt blijft de toestand ruim, Daggeld onveranderd 114 procent. (In r 1000) Activa: 16/2 23/2 Goudmunt Buitenl. vord. goud en deyiezen (1) (2) Buit. betaalm (1) Vord buit guld. (3) Wiss. in disc Wiss. gekocht Voorsch.rek.crt (bel) Voorsch. Rijk Nederl munten Diverse rek Passiva: Bankbiljetten Rijks schatkist Saldi bank in Ned Saldi and Ingezet. Saldi buit circ. bk Saldi andere niet-lng Saldi buit eelds (4) Diverse rek Schatkistpap in disc Ned. schatk pap buit. circul banken Muntbiij voor de staat in circulatie gebracht Percentage goud en deviezen Toelichting: (1) Van deze 2 posten is convert!bel (2) Uit hoofde liqui datie E.B.U (3) Uit hoofde liqui datie E B.U (4) Uit hoofde liqui datie E.B.U 4.299.039 4.316.105 1 026.707 662 721.203 56 125.000 20.255 26.049 6.760 4.078.666 1.104.358 429.643 182.827 44.061 2.423 322.903 61.550 104.065 1.009.690 640 727.888 56 125.000 19.120 26.347 6293 117.188 029.816 501.092 155.541 37.416 2.416 322.147 66.343 103.445 85.19 1.000.960 18.057 633.875 251.583 85.19 983.940 18.057 633.875 251.583 wordt gesteld. De vluchten, uit te voe ren ter beproeving van de installatie, zullen door de K.L.M. worden verzorgd. Zonder op de resultaten vooruit te lo pen werd uit luchtvaartkringen en uit de nauw met de luchtvaart in verbin ding staande instanties medegedeeld dat zowel nationaal als internationaal aan deze proeven grote waarde moet wor den toegekend. Het 16-jarige Amerikaanse zwemster- tje Sylvia Ruuska, dat momenteel op uithodiging van de Australische zwem- bond een tournee door dat land maakt, heeft dinsdag te Melbourne haar we reldrecords op de 400 meter en 440 yards wisselslag persoonlijk scherper gesteld. In hetzelfde bad, waarin zij tijdens de Olympische spelen de bronzen medail le veroverde op de 400 meter vrije slag, zwom zij de 4 x 110 yards in 5 min. 41,1 sec. en bleef daarmee 5,8 sec. be neden haar oude wereldrecord van 1 augustus 1957. De 5 min. 41,1 sec. bete kent ook een verbetering van het we reldrecord 4 x 100 meter wisselslag per soonlijk, dat Sylvia Ruuska op 1 augus tus 1958 op 5 min. 43,7 sec. stelde. Sylvia Ruuska is sinds 7 februari van dit jaar reeds wereldrecordhoudster op de 220 yards vlinderslag met een tijd van 2 min. 40,3 sec. Japan zal zich sterk verzetten tegen een voorstel tot normalisatie van het tafeltennisbat, dat op het congres van de internationale tafeltennis federatie in april te Dortmund zal worden behan deld, aldus een woordvoerder van de Japanse tafeltennisbond. Hij verklaar de voorts, dat Japan zich kandidaat zal stellen voor de organisatie van de we reldkampioenschappen in 1961. Ook heeft Japan zich laten inschrij ven voor de internationale tafeltennis kampioenschappen die van 13 tot 15 april in Parijs worden gehouden. Tot de andere inschrijvers behoort ook Ne derland. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht deed dinsdag uitspraak in het conflict tussen het college van B. en W. te Goes (Zeeland) en dokter S., di recteur-geneesheer van het gasthuis al daar. Aan dokter S. was in begin 1957 ont slag verleend in verband met gerezen moeilijkheden met het bestuur van dit ziekenhuis. Van deze maatregel was dokter S. in beroep gekomen bö het ambtenarengerecht te 's Hertogenbosch dat dit ontslag verwierp. Nadat ver schillende pogingen, ondernomen op in stigatie van de Centrale Raad, om tot een minnelijke schikking te komen, wa ren mislukt, nam de Centrale Raad thans conclusie. De Raad vernietigde de uitspraak van het Bossche Ambtena rengerecht, zodat het destijds aan dok ter S. gegeven ontslag gehandhaafd blijft. AMSTERDAM: R.-k. School voor Maatsch. Werk: aantekening wfckver- pleging: E. Ammerlaan Leidschendam; C. de Boer Obdam; J. Bottema Mont- foort; W. Bijvoets Amsterdam; A. v.d. Engel IJsselstein; H. Goessens Amster dam; A. Lucassen Amsterdam; Zr. Ca- simira (C. v. Reusel) Veldhoven: W. Slooff Jutphaas; C. Staverman Amster dam; A. Stiphout Haarlem; Zr. Jose- phia (D. Tobé) Amsterdam; J. Verde- gaal Uithoorn; A. Wagemaker De Wee- re LEIDEN 23 feb. Doet. psychologie J. M. Nieuwenhuizen te Scheveningen, doet. godgeleerdheid H. D. de Loor te Delft. CULEMBORG 24 feb. Akte pedagogie M.O.A.: J. G. J. Pompen te Bergeijk, M. J. A. Hilterman Nijmegen. J. J. Verdel Boekei, J. W. Roovers Tilburg, J. L. J- Dries Schiedam, J. N. Wierds- ma Leeuwarden, C. Lamboo Petten, A. Delfgauw Bloemendaal, M. H. A. Peet Zeist, C. P. Hoornick Roosendaal. NIJMEGEN 24 feb. Duits; pater Bru no O. P. (J- Th. Nederend, Nijmegen). UTRECHT, 23 feb. voor het: Doet. kunstgeschiedenis: J. Schouten, Gouda. Kand. rechtsgeleerdheid: J. A. Blok, Kruiningen, J. P. E. Teding van Berk hout, Oegstgeest. E. W. de Kruijff, Zut- phen, B. Korthuis, Utrecht, mej. J. L. de Haan, Utrecht, mej. A. C. Boogaerdt, Krimpen a.d. Lek. Semi-arts examen: J. Lansen, Axel, G. M. M. Nijhuis, Soestdijk, J. Schreurs, Vinkeveen, L. H. Tromp, Hoevelaken. Arts-examen: A. M. van Lemmen, Utrecht, Th. H. F. van Doppel, De Meern, G. Smeenk, Vorden, E. Wind, Utrecht. De heer H. F. Huisman is op 16 febr. jl. cum laude geslaagd voor zijn doctoraal scheikun de. Het college van commissarissen van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft besloten aan aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1958 te be palen op 8 pet in contanten. Over 1957 werd 12% pet uitgekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7