Amerika wijkt bij handhaving van rechten geen duimbreed Tweede Kamer neemt weduwen- en wezen wet zonder wijzigingen aan Ook vrijgezellen betalen mee Weduwen- en wezenvoorziening in grote lijnen centrum Voorjaarsmode van de vijfde republiek Explosie in Brits kern- Eisenhower acht kans op akkoord gering Klaar-overs op de 41ste R.A.I. Weinig hoop op het tot stand komen van een rechtvaardige vrede Twee jongens een nacht op een onbewoond eiland Auto verkiest een winkelgevel boven de rijweg Hert door autobus gedood Veel drijfijs voor Lemmer Het weer. Twee doden President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie in Washington Verklaard, dat de Russische premier, Khroesjtsjev, een duidelijk onverzoenlijke houding aanneemt inzake de kwestie-Berlijn en die van de Duitse hereniging, aldus meldt Peuter. Nu premier Macmillan van Groot-Brittannië in Moskou is om te trachten een gunstige sfeer te scheppen Voor onderhandelingen, kan men de houding die uit Khroesjtsjevs jongste verklaring spreekt, niet erg hoopvol noemen, aldus Eisenhower. Hij zei met nadruk, dat de V.S. geen duimbreed zullen wijken bij de handhaving van hun rechten en verantwoordelijkheden in Berlijn. Laatste zuster van H. Theresia in Lisieux overleden Amerikaanse Boeing verliest motor Pontje dreef af waardoor terugtocht naar vaste wal afgesneden was De Tweede Kamer heeft de weduwen- en wezen voor ziening woensdag z.h.s. aangenomen. In een motie is vast gelegd, dat voor het zomerreces van 1961 de regering een nota aan de Kamer moet voorleggen, waarin documentatie zal worden gegeven over de praktijk van deze nieuwe volks verzekering. Ook zal de nota voorstellen tot wijziging be vatten. Nagegaan zal worden in hoeverre de wensen die de Kamer thans heeft geuit, in een nieuwe versie van de wet kunnen worden verwerkt. De motie was afkomstig van de sociale commissie van de Kamer. Iedereen stond er achter en wilde het zekere voor het onzekere nemen, hoewel minis ter Beel had gezegd, dat de motie eigenlijk een open deur intrapte. Hij had reeds toegezegd, dat de nota zou worden ingediend. Geen persoonlijke ongelukken Waarschijnlijk nog dit jaar boeten betalen aan politie Zaterdag maanraket van de V.S. Menderes per vliegtuig naar huis terug Paas- en Pinkster verlof voor het leger dan moet u Huize Broers bellen. Het weer in Europa ee MUftftia vejoreyou buy! Scooter /Bromfietskleding Aanhoudend zacht DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 82ste JAARGANG No. 30149 over Berlijn ?5 Hierover zijn geen onderhandelingen mogelijk, aldus Eisenhower. De Amerikaanse president voegde hier echter aan toe, dat de V.S. altijd bereid sullen blijven tot onderhandelingen als de tegenpartij maar een terrein, hoe klein ook, openlaat waarover onderhandeld kan worden. Eisenhower zei dat verwerping van de Westelijke voorstellen naar de mening van de V.S. zo onlogisch is, dat er maar weinig hoop over blijft voor een rechtvaardige Vrede. Maar het Westen mag geen gelegenheid tot onderhandelen voorbij laten gaan, als er tenminste een werkelijke kans op succes bestaat, aldus Eisenhower. De president was ongewoon positief in zijn antwoorden op vragen over de kwestie-Berlijn en de vraagstuk ken rondom Duitsland. Vele vragen, die hem gesteld werden, hadden be trekking op de sfeer die Khroesjtsjev door zjjn jongste rede in Moskou heeft geschapen. Zoals bekend ziet de Westelijke pers in de verklaring yan de Russische premier een ver- erping van het Westelijke voorstel v °r een conferentie van ministers hno hpjten,andse zaken. Op de vraag tin dacht over een topconferen tie, antwoordde Eisenhower, dat hij e,aa ?rove fout acht zo er een dergelijke conferentie gehouden zou worden zonder voorbereiding. I.v.m. de mogelijkheid van een top conferentie vestigde de president de aandacht op de Amerikaanse grond wet. De bepalingen van deze grondwet Maken liet voor een Amerikaanse pre sident niet gemakkelijk om de V.S. voor een lange tijd te verlaten, aldus Eisen hower. Maar er zijn ook psychologische bezwaren, zo vervolgde hij. De volke ren verwachten iets van een topconfe rentie. Als deze tot niets zou leiden, Zullen het pessimisme en het gevoel ran hopeloosheid toenemen. Macmillan heeft gisteren weer met zijn Russische ambtgenoot, Khroesj tsjev, in een veertig kilometer bui ten Moskou gelegen villa beraad slaagd, waarbij, naar van Britse zijde wordt vernomen, in hoofdzaak over internationale vraagstukken is ge sproken. Gemeend wordt, dat Mac millan gisteren vooral heeft gepoogd te weten te komen wat Khroesjtsjev heeft bewogen zijn onverwachte fel le rede te houden. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is te Moskou vernomen, dat Macmillan biet zal ingaan op Khroesjtsjevs voor stel om een twintig tot vijftig jaar gel dend Brits-Russisch nietaanvalsverdrag te sluiten. Doch Macmillan zou wel be leid zijn Khroesjtsjevs denkbeeld over te nemen, mdien dit zou worden ver werkelijkt in het kader van een meer omvattende regeling, die tot een daad- Werkelijke internationale ontspanning 2ou leiden. Macmillan, Khroesjtsjev, Mikojan, Kozlof, Selwyn Lioyd, de Britse ambas sadeur te Moskou, Sir Patrick Reil- y en nog anderen hebben gisteravond 111 het Moskouse Bolsjoi-theater een v°orsteIHng bijgewoond van het ballet "Romeo en Julia" van Serge Proko- V|ev, waarin de titelrollen werden ver duld door de ballerina Raissa Stroetsj- kova en Joeri Zadanov. De Britse en Russische staatslieden hadden plaats kenomen in de ereloge, die was ver eerd met de nationale kleuren van bei- ?e landen. Zij werden bij hun aankomst l.n, de schouwburg stormachtig toege dicht. Voor de voorstelling begon wer den de volksliederen van Groot-Brit- lannië en de Sovjet-Unie gespeeld. Macmillan vertrekt vandaag per vhegtuig uit Moskou voor een bezoek Jjan vier dagen aan Kiev en Leningrad, khroesjtsjev, die gewoonlijk dergelijke buizen van d'e officiële Russische gasten met meemaakt, vergezelt hem. De t\vee staatslieden zullen daardoor de ge degenheid hebben hun besprekingen y°ort te zetten. Waarnemers zien in het ïeit dat Khroesjtsjev meereist een te ken van zijn grote persoonlijke waarde- Mg voor Macmillan. het Carmelietessenkiooster te Li- levX 'hJormandië) is de laatste nog jj ?nde zuster van de H. Theresia van R fdux overleden,, aldus meldt het Gén Ha,ar kloosternaam was zuster is onVeva 'van het Ueilig Aanschijn. Zij 0 jaar geworden. gist 8'® Studenten in Leuven hebben coli KGn beoogd voor amnestie van Va 'ab°rateurs uit de oorlog die nog ge- Vo] z't1en. Dt politie had de handen ver 0rri de groepen studenten, die in b,.a?clleidene straten het wegdek open- Uite orn barricades op te werpen, een te jagen. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een groot viermotorig straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „Pan American", een Boeing 707, heeft gisteren tijdens een proefvlucht van Parijs naar Londen een van de straalmotoren verloren. De motor, een omvangrijk en zeer kostbaar gevaarte dat drie ton weegt, brak ergens in de buurt van Reims af en kwam op een veld ten zuidoosten van Cherbourg te recht zonder schade of ongelukken te veroorzaken. De straalmotoren van de Boeing zijn, zoals met alle Amerikaanse straalver- keersvliegtuigen het geval is, aan een stijl onder de vleugel opgehangen. Bij een bepaalde manoeuvre van het vlieg tuig moet zoveel kracht op deze stijl zijn uitgeoefend, dat het gevaarte afbrak. De piloot schijnt niet helemaal vrij uit te gaan. „Pan American" heeft verklaard dat er geen reden is de overige Boeings aan de rond te hou den voor een onderzoek, omdat de fa tale vliegbeweging onder geen enkele omstandigheid bij een normale vlucht met passagiers zou zijn gemaakt. De piloot is op drie motoren door gevlogen naar Londen, maar is in ver band met het onderzoek met een ander vliegtuig naar Parijs teruggebracht. Aan genomen mag worden dat de Franse luchtvaartautoriteiten niet weinig ver bolgen zullen zijn over het feit, dat met een groot Amerikaans straalverkeers- vliegtuig boven Frans grondgebied zulke gevaarlijke toeren zijn uitgehaald. Het straalvliegtuig landde met een groot gat in de vleugel op de plaats Wiivrr S vierde motor bevestigd was. "?eft onmiddellijk een onderzoek gelast. Aan boord van de Boeing be vonden zich vijf mensen. ns„eeü1 verklaring van de lucht vaartmaatschappij maakte het toestel als programma onderdeel voor een trainmgsvlucht een scherpe rechter- aai en heeft vermoedelijk deze bewe ging de kracht veroorzaakt waardoor de motor afgescheurd werd. IIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillll Twee Apeldoornse jongens, de veer tienjarige Jaap van de Veen en zijn dertienjarig vriendje Wiebe Loijenga hebben hun ouders en de politie een onrustige en angstige nacht bezorgd. De jongens zijn dinsdagmiddag sa men de deur uitgegaan om te spelen, maar waren bij het avondeten nog niet komen opdagen. Toen zij er om negen uur nog niet waren werd de politie ge waarschuwd, die een onderzoek instel de, maar geen resultaat boekte. De eerste arbeiders, die woensdag morgen omstreeks acht uur in het na tuurpark „Berg en Bos" verschenen, ke ken heel verbaasd, toen zij plotseling hoorden roepen en twee jongens ontdek ten op het eiland dat midden in de vij ver is gelegen. Het bleken de vermiste jongens te zijn. Zij waren des middags met het pont je dat de verbinding tussen de vaste- wal en het eiland in de zomermaanden onderhoudt, naar dit eiland gevaren, om er een ontdekkingstocht te onderne men. Toen zij wilden terugkeren, bleek het pontje te zijn afgedreven, zodat zij de nacht op het eiland moesten door brengen. De blijdschap van de ouders was uiteraard groot, toen zij woensdagmor gen op het politiebureau waren, waar juist het bericht binnenkwam, dat de jongens waren gevonden. Vandaag opent de R.A.I. haar 41ste ten toonstelling. Op pag. 7 vindt de lezer daarover velerlei wetenswaardigheden. Dit groepje „klaarovrs" bezocht als eerste de „puzzeltuin", een „echte" tuin vol verkeersproblemen. De ambtenaren van het ministerie van sociale zaken gaan zich inspannen om de dag waarop de wet tot uitvoering y.a.1 komen zoveel mogelijk te be spoedigen. Het ontwerp zal vermoedelijk in april door de Eerste Kamer worden aanvaard en in het Staatsblad verschijnen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het ontwerp weduwen- en wezenvoorziening, dat de Tweede Kamer heeft aanvaard, ziet er in grote lijnen als volgt uit; I Weduwen die één of meer kinderen hebben, niet ouder dan 17 jaar, krijgen een pensioen van f 1968,- per jaar. II Voor de volgende weduwen bedraagt het pensioen f 1326 per jaar: 1. Indien z« 50 jaar of ouder zijn bij overlijden van haar echtgenoot. 2. Indien zij 50 jaar of ouder zijn als haar jongste kind 18 jaar wordt. 3. Indien zij invalide zijn. 4. Indien zij 45 jaar of ouder zijn als haar jongste kind 18 jaar wordt, mits zij reeds vijf jaar weduwe zijn geweest. 5. Indien zij 60 jaar of ouder zijn bij het ingaan van de wet. III Een vrouw die weduwe wordt, maar niet op grond van het bovenstaande voor pensioen in aanmerking komt, krijgt een tijdelijke uitkering gedurende zes maanden, welke termijn met een maand wordt verlengd voor elk jaar, dat zij ouder is dan 26 jaar. De maximale duur der uitkering is echter twee jaar. Deze uitkering bedraagt f 1326 per jaar. IV Voor degenen die wanneer de wet in werking treedt reeds weduwen zijn wordt een overgangsregeling getroffen. Zij zullen recht op uitkering hebben, waarbij wordt uitgegaan van de veronderstelling, dat de wet reeds op het moment dat zjj weduwe werden bestond. V Op 65-jarige leeftijd eindigt het weduwenpensioen en gaat over in de ouderdomsverzekering. Ook als de weduwe hertrouwt eindigt de uit kering van het weduwenpensioen, maar er wordt dan nog eenmaal een jaarpensioen betaald. VI Voor voile wezen beneden de 10 jaar wordt per jaar f 438 pensioen betaald. Voor kinderen tussen 10 en 16 jaar bedraagt het pensioen f 660, voor kinderen die studeren of invalide zjjn, wordt nog tot hun 27e jaar f 864 betaald. De kinderbijslag voor de halfwezen is gelijk 4an de kinderbijslag voor kinderen van loontrekkenden. Ook de vrijgezellen zullen moeten meebetalen om weduwen en wezen een bodempensioen te geven, zodat voor hen de ergste nood voorbij is. Minis ter Beel heeft echter toegezegd, dat het nieuwe kabinet ook de positie van de ongehuwden zal bekijken en dat dit voor de nieuwe regering zelfs een zaak is die de hoogste prioriteit heeft. Maar een volksverzekering moet door het ge hele volk worden mogelijk gemaakt. Er waren enkele amendementen op de wet, maar die zijn alle gestruikeld. Dr. De Kort zag de noodzaak van hulp aan ongehuwden veel breder dan de liberale mevrouw Stoffels-van Haaf- ten, die een amendement had inge diend. Ook de werkende ongehuwde vrouw en de jeugdigen die een gere duceerd jeugdloon verdienen, vallen er onder. Deze laatste categorie zit niet alleen in een ongunstige loon- en be lastingklas, wij eisen van hen nog dat zp sparen bovendien, zo betoogde de katholieke woordvoerder. Mr. Van Lier (P.v.d.A.) gaf de verzekering, dat ziin fractie geheel achter verbetering van de positie van ongehuwden staat. Deze zaak moet nog in het lopende jaar worden geregeld. Dan is er ook geen enkele reden meer om de vrij gezellen premievrijstelling te geven voor de weduwen- en wezenvoorzie ning. Immers eerst in 1960 of 1961 zal de belastingdienst bij hen de pre mies voor deze nieuwe sociale wet gaan invorderen. Dan is de herzie ning van hun fiscale positie echter al achter de rug en men kan daar bij met de komende verzwaarde druk uit hoofde van deze nieuwe premie rekening houden. Vervolg op pagina 5) Engeland Prinses Arthur of Con- naught, een nicht van koningin Eliza beth, is op 67-jarige leeftijd gestorven. Zjj leed aan longontsteking. Het groot ste deel van haar leven heeft zij als verpleegster gewerkt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Zonder dat er persoonlijke ongeluk ken bjj zijn gebeurd, heeft een vracht wagenchauffeur woensdagmorgen ne gen uur zjjn voertuig dwars door de ge vel van een winkel op de Valkseweg in Barneveld gereden. Op het ogenblik van het ongeval was er gelukkig niemand in de winkel. De eigenaar van de zaak, de heer A. Spelt, stond achter in de werkplaats en hoefde slechts met een „Pas op, daar komt ie" zijn knecht en zjjn kinderen te waarschuwen voor de ongewenste klant, die zich met een klap door de gevel drong. Waarschijnlijk heeft de vrachtauto, die een aanhang wagen meetrok, met het linkervoorwiei de berm geraakt bij het passeren van een andere vrachtauto en heeft de be stuurder hierdoor de controle over het stuur verloren. Dit vermoeden is nog niet bewaarheid, aangezien de bestuur der, een negentienjarige jongeman, ge heel overstuur de weilanden is inge vlucht, nadat zijn auto de winkelgevel boven de rijweg had verkozen. De vrachtauto is uit de winkel verwij derd. In de nacht van dinsdag op woensdag is op de Vrijenergweg te Loenen op de Veluwe een hertebok doodgereden, toen het dier plotseling de weg overstak, ter wijl er een autobus van de V.A.D. pas seerde. Het grote beest was op slag dood. De bus werd licht beschadigd. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting kon digt de minister van justitie a.i. aan, dat er naar wordt gestreefd dit jaar uit voering te geven aan de nieuwe bepa ling uit het wetboek van strafrecht, waarbij boeten op verkeersovertredin gen direct met de politie kunnen wor den afgedaan. Het Amerikaanse luchtvaartblad „Aviation Daily" schrijft vandaag dat het Amerikaanse leger zaterdag te Ca pe Canaveral een maanraket zal lan ceren. Premier Adnan Menderes van Tur kije is vandaag per vliegtuig naar An kara teruggekeerd, na acht dagen in een Londense kliniek te zijn verpleegd om de gevolgen te boven te komen van het vliegtuigongeluk, dat hem bij zjjn aankomst in Engeland was overkomen. Zoals gemeld kostte dit ongeluk aan veertien mensen het leven. De Turkse premier kwam er af met een zenuw schok en lichte kneuzingen. In het Britse centrum voor onder zoek betreffende kernwapens te AI- dermaston bij Reading heeft zich vanochtend een hevige ontploffing voorgedaan. In dit centrum wordt ge werkt aan de Britse waterstofbom. Alle beschikbare brandweermaterieel van Reading is uitgerukt. Volgens de eerste berichten zijn bij de explosie twee mensen om het leven gekomen. Op het IJsselmeer voor Lemmer be vindt zich nog veel drijfijs. Van de Friese Hoek tot acht kilometer van de Noordoostpolderdijk wordt middelzwaar opeengeschoven drijfijs aangetroffen. De vaart voor schepen met een ver mogen van minder dan 100 pk levert moeilijkheden op, varen in convooi is mogelijk. De scheepvaart via de Frie se sluis in de Noordoostpolder is nor maal mogelijk. Er is een landmachtorder versche nen voor de verlofregeling met Goede Vrijdag, Pasen en Pinksteren. In grote trekken komt deze order erop neer, dat de ene helft van de militairen bij de parate onderdelen verlof krijgt van donderdag 26 maart 13 uur tot dinsdag 31 maart 24 uur en de andere helft van donderdag 14 mei 13 uur tot dinsdag 19 mei 24 uur. Advertentie Wilt U lekkere gebakjes bestellen, TELEFOON 16535 ANEGANG 42 De nieuwe Parijse mode voor het voorjaar 1959 die vandaag aan de wereld haar gezicht laat zien, is vrij sober en heel tolerant. Alles mag. Met voorliefde voor grote, breedmakende kragen, zoals men ziet aan dit pakje van Pierre Cardin. Het jasje mag ook veel langer zijn dan hier, maar de taille eronder zit op de goedt plaats. Meer over de nieuwe mode vindt U op pagina 9. temp. neersl. Station Weer heden max. afgel. 7 uur gist. 24 uur Stockholm geheel bew. 6 6 0.3 Oslo onbewolkt 2 5 0 Londen onbewolkt 5 12 0 Amsterdam half bew. 4 8 0 Brussel onbewolkt 2 12 0 Luxemburg mist 6 10 0 Parijs half bew. 2 13 0 Nice onbewolkt 8 16 0 Berlijn geheel bew. 5 11 0 Frankfort ij zei 0 5 0.1 München onbewolkt 1 11 0 Zürich mist -3 13 0 Genève onbewolkt -2 13 0 Locarno onbewolkt -2 10 0 Wenen licht bew. 5 10 0 Innsbruck onbewolkt -3 14 0 Rome onbewolkt 6 16 0 Madrid zwaar bew. 6 14 0 Algerije Een Frans priester is gisteren bij verstek te Tlemcen tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het verlenen van hulp aan de op standelingen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en zonnig weer, maar in de kustprovincies tijdelijk enkele over drijvende wolkenvelden. Matige tot vr(j krachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. Zon: 7.33-18.14. Maan: 23.54-9.18. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ©lrectle: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE SCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mllllmeter- loogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 V.S. VASTBERADEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1