Kamerlid C. v. d. Ploeg sprak in Santpoort COGNAC Géén gewoon laxeermiddel I Matu-raLas REMY MARTIN Nederlands Ballet met boeiend programma in Haarlem Firma Spruit presenteert anderer en eigen creaties K ru iswoord raadse l Over dié smaak valt niette twisten! Wat is VERMAATs week: M M M m m K.V.P. staat met positieve verlangens in de stembusstrijd Haarlemmer voor Krijgsraad te Velde ERIC DE NOORMAN Hoe spelen onze r.-k. clubs? HOot - kSatiné brood lekker! mm 88S 'M SS.CH UtPAe, V.S.O.P. Wat zouden zij elkaar te vertellen hebben? CONSTANT verlovingsringen VOORJAARS AANBIEDING VROOM DREESMANN vv« DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 PAGINA 1 Zeer oude uit het beste Cognac-gebied m martvh Woningbouw Verkoos rust boven wachtlopen ZANDVOORT STILLE OMGANG Binnenkort opening van het Gemeenschapshuis Agatha-orgel vóór de zomer weer in gebruik i 38 Langzaam maar zeker verwijdert het piratenschip zich verder en verder van het eiland waar Bolan en de troep verblijft en de Noorman heeft grote moeite, zijn gezicht in de plooi te houden bij deze gang van zaken. De bemanning van het Deense schip let niet meer op hen. Het hevige noodweer van enkele uren geleden maakt een schipbreuk alleszins aanvaard baar, zodat hun aanwezigheid op zee geen argwaan opwekte. Dat is maar goed ook, want éls de Denen op het kleine eiland waren gaan kijken zou het er lelijk voor hen allen uitgezien hebben. „Dat is tenminste één troost, al is het een schrale," zegt Eric zacht tot zijn twee metgezellen. „Nou zitten wij alléén in de klem, anders waren we er allemaal bij geweest." „Maar een b&t fraaie boel is het niet," gromt Bolli. „Dit is een troep schurken van ergste soort en het mooiste is nog, dat ze denken, dat wij ook tot het ê1 horen." „Laat ze," grijnst de Noorman, „dan hebben wij geen last en ,0 nen wij tenminste rustig nadenken. Want dat we er iets op moeten z'en n vinden, om hier zo gauw mogelijk uit te komen is zeker, of wij kunn Bolan en de troep wel vaarwel zeggen." En tot dezelfde slotsom is 0 Bolan gekomen. Omringd door de andere mannen staart hij somber het sn kleiner wordende zeil van het Denenschip na. „Wij moeten er wat op zien vinden," mompelt hij. „Wij moeten achter dat schip aan, vóórdat het u het gezicht verdwenen is, en koning Eric misschien voorgoed verloren lS' 9 10 11 Oplossing van woensdag Faillissementen Verhoog 't genoegen van Uw televisie-avonden Schenk er een glas wijn bij Keuze te over en ook in t halfduister zo eenvoudig te serveren DRIE DAAGSE 6 MODELLEN OVER DE SMAAK VAN ZULK BROOD VALT NIET TE TWISTEN! Mwv 49 49 69 45 1.10 25 VROOM i DKEESMANN >t« VERKOOP UITSLUITEND IN HAARLEM Met voor elk wat wils, maar een harmonisch geheel voor heel ons volk met positieve verlangens, waarbij de nadruk ligt op de minst draagkrach- tigen, aldus kenschetste woensdag avond het K.V.P. Tweede Kamerlid, de heer C. J. v. d. Ploeg, in Santpoort het bondige verkiezingsmanifest van de K.V.P. Er staat veel bekends in, als een bewijs, dat er lijn zit in wat de K.V.P. wil. Er is niet, omdat de verkiezing voor de deur staat, gauw een aantal wensen en eisen geformu leerd. Prote'st tekende de heer v. d. Ploeg aan tegen de bewering van de heer Hofstra, dat het op 12 maart gaat om een keuze tussen progressief en con servatief. Hij stelde hier tegenover, dat er twee partijen zijn met een een zijdig karakter, de P.v.d.A., die zich arbeiderspartij noemt, en de liberalen, waarin men werkgevers ontmoet. Zij zijn geen volkspartijen, die, zoals de anderen de C.P.N. uitgezonderd alle lagen van de bevolking in zich verenigen. De leuze van de heer Hof stra slaat op niets, aldus de heer v. d. Ploeg. Het gaat over de vraag of er na 12 maart een christelijk sociaal be leid gevoerd zal kunnen worden, of dat men alles aan de staat wil trek ken. Wat dit laatste betreft, de over heid heeft vooral tot taak het particu lier initiatief kansen tot ontplooiing te geven en pas als er tekort geschoten wordt ligt er een taak voor de staat. Als het mogelijk is, aldus de heer v. d. Ploeg, dan is ons land ermee fediend dat er een brede samenwer- ing komt, al was hij van mening, dat de P.v.d.A. op het ogenblik veel doet om dit onmogelijk te maken. Maar mocht het toch mogelijk blijken te zijn, dan zal voorwaarde zijn, dat elke par tij, die meedoet, zich ervan bewust is een minderheidspositie in te nemen. De heer v. d. Ploeg nam ook de ver kiezingspropaganda van de P.v.d.A. onder de loupe. Als deze partij nu pro pageert, dat de gevolgen van de be stedingsbeperking opgeheven moeten worden, dan komt ze daarmee te laat. Was ze er op 11 december mee geko men, dan was er geen kabinetscrisis j geweest, geen Kamer-ontbinding en stonden nu niet de verkiezingen voor de deur. Als het N.V.V. nu plotseling de werk tijdverkorting ter tafel brengt, dan wordt daarbij vergeten, dat mmister Suurhoff het S.E.R.-rapport vijf maan den in zijn bureau-lade had liggen en dat hij nog op 12 april 1958 verklaar de invoering daarvan de eerste jaren beslist niet mogelijk te achten. Wat de bezitsvorming betreft is er een principieel verschil tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. De K.V.P. wil het als iets persoonlijks zien, terwijl de P.v.d.A. haakt naar collectieve maatregelen. Het verwerven van be zit moet mogelijk gemaakt worden door een goede inkomenvorming. Dat moet zijn de vrucht van het aandeel, dat de arbeidende mens persoonlijk heeft in de produktie. Wat zal er in de praktijk van terecht komen als bodi de vrucht' van extra inspanning uit- gesmeêrd wordt over de gehele groep? Wie zal zich nog willen in spannen als hij de revenuen daar van met misschien 20 anderen moet delen. Het klinkt heel aardig als só- lidariteitsgedachte, maar het resul taat zal nihil zijn, omdat een belo ning een prikkel dient te zijn voor de arbeid. blijven kampen, maar als elders de woningnood gelenigd is, kan het con tingent voor de „achtergebleven gebie den" groter worden, waarmee het pro bleem daar dan in een veel sneller tempo ook tot een oplossing zal kunnen komen. In zjjn openingswoord heeft de afde lingsvoorzitter, de heer J. G. Boos. speciaal de verkiezingspropaganda via radio en televisie onder schot geno men. Het had hem gefrappeerd dat mr. Oud voor de arbeidersjongens meer kansen wilde scheppen voor een universitaire opleiding. Het was hem opgevallen, dat de P.S.P. kennelijk een stekelvarken van zijn stekels wil ont doen. En als P.v.d.A.-woordvoerders nu spreken over een noodzakelijke nieuwe loonronde en over afschaffing van hoge belastingen, dan wordt de politieke idee toch wel verkwanseld. Advertentie Advertentie Naiu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaat, zodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis I ,dè regelmaat wan de klok' E«n uitkomst bij hardnekkige verstoppingl Van de vele zaken, die de heer v. d. Ploeg in de loop van zijn betoog nog aan de orde stelde was er uiteraard bij zondere belangstelling voor de woning bouw. Hij vergeleek de 47.300 wonin gen, die onder minister In 't Veld in 1950 zijn gebouwd, waaronder veel klei ne woningen, met de ruim 89.000, waaronder veel meer grotere wonin- fen, van het afgelopen jaar. En toch eeft minister In 't Veld destijds ge zegd, dat de woningbouw niet veel meer opgevoerd zou mogen worden, omdat er anders werkloosheid dreigde in de bouwvakken. Als het huidige tempo volgehouden kan worden schatte de heer v. d. Ploeg, dat over een jaar of zeven de woningnood In het alge meen zal zijn opgeheven. Dat zal in bepaalde gebieden niet het geval zijn. In Velsen b.v. zal men er langer mee IMPORTEURSi JACOBUS BOtLEA AMSTERDAM Levering alleen via de handel. Voor de Krijgsraad te Velde West in Den Haag stond woensdagmorgen te recht een jeugdige dienstplichtige uit Haarlem, beschuldigd van het zich onttrekken aan zijn wachitver- plichtingen. Beklaagde, door de raads man, mr. J. H. van Wijk uit Haarlem aangeduid als „de kroonprins" hij zal zjjn vader in diens omvangrijke be drijf opvolgen had in de Ripperda- kazerne in Haarlem wacht moeten lo pen. In .plaats daarvan ging hij elders tegen een centrale verwarming aan zit ten uitrusten en een sigaret roken. De auditeur militair stelde nadrukke lijk dat een schildwacht zijn post niet mag verlaten zonder toestemming en wilde dit aan beklaagde duidelijk ma ken met zijn eis: zes weken militaire detentie. De raadsman wilde het gebeuren zien tegen de achtergronden. Beklaagde as sisteert zijn invalide vader in diens be drijf en had in de avonduren geholpen om een filiaal in te richten. Dat had hem nogal vermoeid en toen hij dan ook op wacht moest werd het hem even te veel, weshalve hij ging zitten uitrus ten. Hi) had zijn werkzaamheden ech ter voor zijn commandanten verzwegen uit vrees dat hij dan geen verlof meer zou krijgen om in zijn vrije tijd in het bedrijf te helpen. Pleiter vroeg de krijgsraad met de omstandigheden rekening te willen hou den en de zes weken te verminderen tot een lichtere straf. Op een vraag van de president aan beklaagde wanneer deze met groot verlof zal gaan ant woordde de Haarlemmer: hopelijk op korte termijn. Het programma, dat Het Nederlands Ballet gisteravond in de Haarlemse stadsschouwburg bracht, heeft ons van het begin tot het eind geboeid. In Vier nummers werden wij geconfronteerd met verschillende stijlen, die ieder een stuk balletgeschiedenis illustreerden. Dat twee ervan composities bleken te zijn van leden van de eigen troep, moet minder als een kwestie van chauvinis me worden gezien dan als een demon stratie, dat het gezond-artistiek pogen in Nederland niet zonder resultaat is gebleven. Conrad van de Wetering was present met zijn „Muziek tegen twee dansers", Rudi van Dantzig of freerde weer zijn „Nachteiland". Het laatste ballet hebben wij reeds eerder, uitvoerig besproken: een abstracte ge schiedenis op muziek van Debussy, wel ke de mens zich laat spiegelen aan zijn innerlijk en daarbij zijn verlangen als toetssteen laat dienen. De interpretatie van gisteravond met een geladen Van Dantzig in de menselijke creatie maak te duidelijk, dat de choreograaf zijn stof sterker beheerste dan zijn collega in „Muziek tegen twee dansers". Wat men er ook van zeggen wil, „Nachteiland" is overtuigender in opzet en uitwer king. De abstractie wordt bij de toe schouwers in een concrete belevenis omgezet. Conrad van de Wetering daar entegen is er niet helemaal uitgekomen. Hij brengt het thema van twee dansers, die door de muziek als het ware over vallen worden en tegen wil en dank moeten dansen gaan. De muziek dwingt hen daartoe. Die bedoeling is niet duidelijk geworden. Daarvoor was de Advertentie Natuurlijk praten zij over hun toekomstig nestje, net nis ieder jong vaar. Maar jonge mensen praten eerst over iets anders, hun waarvan ze zo'n schitterende collectie hebben gezien bij het huis met het Carrillon Grote Houtstraat 49 Tel. 20049 Gisteren heeft de firma Spruit uit Haarlem weer een intieme voorjaars show gehouden in haar villa te Vel- sen. Voor de pauze werden de geïm porteerde modellen getoond en na de pauze de eigen ontwerpen van mejuf frouw Irma Spruit. Tijdens de show werden we vooreerst getroffen door het voortreffelijke kleu rengamma op systematische wijze in gedeeld en door de mannequins ge showd. Er waren heel mooie gebreide jassen, evenals mantels van fijne Shet land wol. Over het algemeen zijn de mantels heel flauw getailleerd en heb ben ze een uitstaande rok. De mode kleur voor een mantel is momenteel rose. Deze kleur was al en voque voor jumpers en japonnetjes, maar heeft nu ook de mantels bereikt. Er waren ook zeer gedistingeerde ensembles. De japonnen hierbij waren ook weer flauw getailleerd. De modellen na de pauze vormden wel de hoofdschotel van het geheel. Zoals gezegd waren dit eigen ontwer pen. Nu we reeds diverse malen de eigen creaties hebben mogen zien, kunnen we constateren, dat Irma Spruit in alles haar eigen stijl heeft gevonden en ons steeds meer boeit. Met heel veel zorg worden de stoffen uitgezocht en aan de hand van die stof fen de modellen ontworpen. Men streeft er naar zo veel mogelijk soe pel vallende japonnen te verkrijgen. De mode van heden leent zich daartoe uitstekend. De mode immers is In haar geheel genomen ovaal van lijn. Een kleine coupenaad vanuit de zijnaad van de rok geeft juist die ovale vorm, die momenteel geprefereerd wordt. De ge toonde „casac"-modellen van Shetland wol waren heel mooi uitgevoerd. Zo ook de fijne japonnetjes van bouclé natté. De jurkjes hebben meestal een half mouwtje of zijn mouwloos. Even als bij de mantels zien we ook hier de flauwe taille, vaak geaccentueerd door een heel brede ceintuur aan de voorzijde. In dit geval is het hoogst modern de rug heel wijd te laten. Dit geeft een slank en mooi silhouet. Men kan de ceintuur ook in zijn geheel dra gen. Deze is dan smaller uitgevoerd en 'wordt losjes omgeknoopt. Wollen crêpe is een prettig te ver werken materiaal. Het is uiterst soe pel en dun. Vandaar dat een rok soms uit drie dezelfde lagen bestond, ver schillend van lengte. De strandjaponnetjes waren hartver- overend, niet alleen door het model, maar zeker door het leuke streepdes- sin, dat ervoor gebruikt werd. De show werd besloten met een charmante bruid, in katoenen toilet, gevolgd door een mannequin in lila crêpe japon en een in witte katoenen japon met ingeweven medaillon. De laatste stof was prachtig verwerkt in het nauwsluitende lijfje met ingestikte plooien. A.H. muziek van Jan Boerman te weinig overrompelend. Mocht de toeschouwer daarin niet geloven, Conrad van de We tering deed dat wel en daardoor wa ren er nog momenten te beleven van een echte dansvreugde. Hij vond bo vendien in Leonie Kramer een voor treffelijke partner, die langzamerhand haar stijl heeft gevonden. Haar dansen was beheerst en fragiel en getuigde van persoonlijkheid. Na dit zuiver ^Neder landse vertoon, dat voorafgegaan was door het reeds eerder besproken en met routine weggedanste ballet van Ba- lanchine ,.La Somnambule" op muziek van Bellini, konden de toeschouwers hun genoegen beleven aan Petipa's „Di vertissement" op Tsjaikofsky's muziek De composities van Petipa zijn groot in getal. Niet alles heeft repertoire ge houden, maar wat ons nu nog wordt gep esenteerd, getuigt iedere keer weer van het meesterschap van de man, die met heel zijn academische instelling zijn balletten een sierlijke toon wist te ge ven. Vormde het Divertissement bij voor baat al een dankbare afsluiting van het programma, de belangstelling ging voor een groot deel uit naar de uit Parijs afkomstige gast-soliste Joan Cadzow. Zij heeft de verwachtingen van haar Haarlemse publiek niet teleurgesteld. Zij is superieur over de techniek en schijnt geen obstakels meer te kennen. Het gemak, waarmee zij danst, is hoe tegenstrijdig dat ook klinkt haar kracht. In de variatie, die zij dans te, liepen de lijnen vloeiend en lang in een en spon zij een dromerige figuur, die zelfs als illusie gestalte kreeg. Even zo In de grand pas de deux, waarbij zij in Jaap Flier een krachtige, soms wat al te zelfstandige partner trof. Van de overige creaties noemen wij nog die van Leonie Kramer en Conrad van de Wetering in een sterk gedanste pas de deux. W. H. Voor de afdeling Zandvoort-Aerden- hout is de deelname aan de Stille Om gang te Amsterdam bepaald op de nacht van 7 op 8 maart. De deelne mers die van Haarlem af te voet naar Amsterdam gaan, vertrekken met de bus van 23.02 uit Zandvoort; de overige pelgrims vertrekken met extra-bussen 's nachts om 1.45 uur. De reiskosten bedragen voor elke deelnemer ƒ1,45. Lidmaatschapskaarten en reisbiljet ten zijn verkrijgbaar op zondag 1 maart na de Hoogmis èn de mis van 11 uur in de pastorie Sparrenlaan te Bent veld. Te Zandvoort in het Parochiehuis op zondag 1 maart van 12 tot 1 uur op woensdag 4 maart 7.30 tot 8.30 uur en op zaterdag 7 maart van 7 tot 7-30 uur. De verbouwing van de oude uloschool tot gemeenschapshuis van Zandvoort nadert haar voltooiing. Reeds nu blijkt hoe architect B. J. J. M. Stevens uit Haarlem er in geslaagd is een weinig opwekkend schoolgebouw met niet al te grote verandering te transforme ren tot een markant gebouw, dat zijn bestemming tot gemeenschapshuis als het ware de dorpsgemeenschap in draagt. Vooral nu het bouwwerk in zeegroene tint wordt geschilderd trekt het reeds van verre de aandacht. De ligging bij het eindpunt van de autobus dienst is uitermate gunstig. Binnen enkele weken kan de officiële opening worden verwacht. Ook van het gedeelte, dat bestemd is voor openbare leeszaal en bibliotheek. Naar wij vernemen, worden met de voorbereidende werkzaamheden voor de uitbreiding van het orgel der paro chiekerk van St.-Agatha te Zandvoort goede vorderingen gemaakt. Het r.-k. kerkbestuur ontving van de orgel bouwer bericht, dat het vernieuwde orgel voor het komende zomerseizoen in gebruik zal kunnen worden genomen. VV OO Horizontaal: 1. Het onlangs op een ijsberg ge- lopen Deense schip (2 w.); 2. godspraak, - groef; 3. inlander, - dweper; <rs 4. Deens auto- kenteken, - lichaamsdeel, -r - afbeelding; 5. vogel, - eerstvolgende; 6. Ethiopische prins, - meisjesnaam; 7. peuter, - afslaan; 8. paard en wagen, - een van de Driekoningen; 9. bediende, - dierengeluid; 10. water (Fr.), - belofte, - jongen (Eng.); 11. hoofdfiguur uit boeken van Karl May. Verticaal: 1. heuvelrug in Neerland, - getij; 2. rijstbrande wijn, - jeugdleidster; 3. vloeibaar, - muzieknoot, - schor; 4. stinkdier, - buurt; 5. dwaalleer, - telwoord; 6. een beroep; 7. wederhelft, - lidwoord; 8. beeldover brenging, - mansnaam; 9. fruit, - plaats in Noord-Brabant, - body odeur; 10. uitdrukking, - vijf diverse klinkers; 11. tien (Eng.). - gemeente in Limburg. Horizontaal: 1. rede; 5. aula; 8. o.k.; 9. split; 12. st.; 13. ato; 14. ems; 16. dat; 18. snop; 20. top; 22. rot; 24. bed; 25. ako; 26. aal; 28. éëk; 30. mug; 32. een; 34. ik; 36. ieder; 38. na; 39. egel; 40. gans. Verticaal: 1. rond; 2. e.k. 3. est; 4. nl; 5. atm.; 6. l.s.; 7. atap; 10. pon; 11. iep; 13. atoom; 15. steen; 17. ark; 19. ora; 21. ode; 25. aris; 26. age; 27. lee; 29. klas; 31. uil; 33. erg; 35. kg; 37. d.d.; 38. n.n. (Zondag 1 maart) 1. HBCZeeburgia 2. Wijk aan ZeeAlways Forward 3. Vitesse—EVC 4. Alkmaarse BoysADO 5. JOS—NAS 6. TYBBVV SB 7. Onze GezellenBloemer daal 8. ConcordiaTeijlingen 9. Geel WitForeholte 10. WarmundaHillegom De inzendingen moeten uiterlijk zater dagmiddag in ons bezit zijn. De rechtbank te Haarlem heeft dins dag 24 februari failliet verklaard Frede- rik Vrijhof sr., opkoper te IJmuiden. Rechter-commissaris mr. J. P. Peter sen, curator mr. W. Boers te Overveen. Wegens gebrek aan actief werd dins dag 24 februari opgeheven het faillisse ment van Antonius Cornelis van Kam pen, automonteur te Haarlem. Rechter commissaris mr. N. Reeling Brouwer, curator mr. J. Spreij te Haarlem. Bij vonnis van de rechtbank te Haar lem van 24 februari is na gedaan ver zet, vernietigd het vonnis van die rechtbank van 3 februari waarbij Jelle Johannes Heij te Amsterdam failliet werd verklaard, met benoeming van mr. J. Jansonius, advocaat en procu reur te Haarlem, tot curator. iWQPyriflh* Stichting Wijnpropggondg Vrij dag-Zaterdag-Maandag kleuren: givre - beige - kasha - pigeon mouse - saule - pastorel róse - oriënt - marine Grieppatiënten hebben een excuus; alles Is Immers smakeloos I Maar gezonde mensen behoeven géén smakeloos brood te eten, wanter is Vermaat's brood I Kostelijk brood, dat Uw smaakpapillen verwent vanaf de eerste hap die U ervan neem 1 Proeft U maarzet Uw tanden in die malse weelde van meesterlijk gebakken brood. U zult volmondig beamen: En tot alle pas genezen griep patiënten: Wat een gelok dat U Uw smaak weer terug heeft nu pas kunt U het goed proeven: KOFFIE onze bekende Goudmerk, 250 gram 1.45 MORIAANTJES een heerlijk koekje 250 gram GEDROOGDE PRUIMEN 250 gram SPERZIEBONEN de allerfijnste kwaliteit p. blik WINTER-MELANGE verpakte drups 200 gram ANANAS groot blik BIJ aankoop van 1 pak Thee 4 7f 250 gram laid 1 groot flacon Appelmoes Wi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2