mm m Kerken nood blijft ondanks grotere nog zeer ernstig giften Studiefonds voor toekomstige tandartsen en apothekers Diocesane solidariteitsgedachte moet in vele parochies gaan groeien Geen basis voor gesprek Weduwen- en wezenwet Bij de buren „EEN KWARTJE VOOR DE BISSCHOP" Ter vermindering van het huidige tekort voor 1 maart kerkenbouwzondag in de bisdommen Rotterdam en Haarlem Kerkenbouw in bisdom Rotterdam Bedrijfsleven toont belangstelling nationale bouwmaatschappij ft ut i m Mgr. Jansen: gezamen lijke verantwoording Het stakingsrecht Voorontwerp van wet opgesteld Arbeiders- en beambtenwoningen Bejaarde wielrijder door vrachtwagen gegrepen Benoemingen DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 PI® zal Op /n de bisdommen Haarlem en Rotterdam het 1 maart weer kerkenbouwzondag zijn. die dag zullen kerkgangers met meer nadruk dun gewoonlijk geconfronteerd worden met de herkennood in de beide Hollandenwelke nood Qoeddeels veroorzaakt wordt door een groot gebrek aun bouwgelden. Een kwartje voor de bisschop ls nu al jaren het slagwoord, waarmee men de Qelovigen een richtlijn wil geven voor de minimale Wekelijkse bijdrage, die nodig is om het financiële Probleem in de twee bisdommen enigermate oplos- haar te maken. „Een mooie slagzin", verklaarde Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, vorige Week op een persconferentie, maar hij voegde er 9evat aan toe: „Als de mensen maar bedenken, dat de bisschop er geen cent van krijgt. Zij geven dat kwartje feitelijk aan zichzelf, omdat de te houwen kerken hun geestelijk leven ten goede komen". Daarop haakte later de vicaris-generaal van het Rotterdamse bisdom, mgr. A. C. Schaaper, in, toen hij duidelijk maakte, dat in vele parochies hoog- nodig een diocesane solidariteitsgedachte moet daan groeien. „Het is niet juist", zo verklaarde hij Zloli nader, „dat priesters en leken het oog slechts °P de eigen parochie gericht houden zonder zich Veel te bekommeren om de nood van anderen". Hoe groot die nood is, werd opnieuw duidelijk, toen zowel de balans van het bisdom Haarlem als die van het bisdom Rotterdam gepresenteerd Werd. Daaruit bleek weliswaar, dat bijvoorbeeld Rotterdam in iedere kerkennood heeft voorzien door de bouw van (aanstaande) definitieve of Noodkerken, maar dat men anderzijds de finan ciën, inclusief een kapitale lening heeft ingeteerd, Waardoor er gedurende anderhalf jaar niet meer Qebouwd zal kunnen worden. Hetgeen bij de roalisering in hoog tempo van de uitbreidings plannen in steden en dorpen moet resulteren in een grote achterstand. In het bisdom Haarlem ihoge de toestand iets gunstiger lijken, men is daar %htussen ook moeten overgaan tot het sluiten van hon grote lening om in de laatste en komende noden te voorzien. Dat de nood inderdaad bijzonder groot geworden w, moge blijken uit het feit, dat men geen redelijk Uitzicht ziet, ondanks de stijgende lijn, waarin de bijdragen de laatste jaren zich bewegen. De col lecte van de kerkenbouwzondag in het bisdom was het vorig jaar ruim Ift pet. hoger dan die van 1957, terwijl particuliere giften een belangrijk hoger bedrag vormden. Het zwakke punt blijft echter de collecte voor de bijzondere noden van elke zondag. Deze steeg weliswaar met 11 pet., maar men dient te bedenken, dat juist die collecte het leeuwen aandeel van het Fonds Kerkenbouw levert, namelijk 68 pet., Rotterdam geeft een ongeveer gelijk beeld: opvallende stijging van particuliere giften, opbrengst kerkenbouwzondag ongeveer Jt) pet. hoger, de wekelijkse schaalcollecte 12 pet. omhoog. Totaal kwam er in 1958 voor Rotterdam ruim een miljoen binnen, maar er was vijf miljoen nodig. Onrustig, gejaagdI gebruik Aan zijn verwondingen overleden Interieur van de onlangs gereedgekomen kerk van de H. H. Petrus en Paulus te Haarlem-noord. Architect: H. Nefkens. De centrale bond van onderling be heerde ziekenfondsen heeft besloten tot instelling van een studiefonds, bestemd voor het verlenen van geldelijke steun aan studerenden voor tandarts, apothe ker en eventueel ook voor arts. He studiefonds zal staan onder beheer vai het bestuur van de C.B.O.Z., die een commissie zal benoemen om over het verstrekken van studie-uitkeringen te adviseren. De onderlinge ziekenfondsen hopen met het beschikbare bedrag, (ongeveer f 10.000 per jaar) bjj te dragen tot een vermindering van het huidige tekort aan tandartsen en apothekers. Vooral met het probleem van het tandartsen tekort worden de ziekenfondsen name lijk dagelijks geconfronteerd, o.m. bij de schooltandverzorging. Als regel zal het studiefonds aanvul lend optreden. Aan het aanvaarden van een studie-uitkering worden geen bij zondere voorwaarden verbonden. De C.B.O.Z. heeft in principe tevens besloten tot het stichten van een fonds voor langdurige verpleging. Men wil het de onderling beheerde ziekenfondsen op deze wijze mogelijk maken, een finan ciële bijdrage te verlenen aan verzeker den, die langdurig in een verpleeghuis moeten verblijven. Men denkt te be ginnen met een uitkering van 4 ge durende honderd dagen. Door de ver goeding slechts te verlenen voor pa- Advertentie Mfjnhardt'i Zen u wtablettea Sterken en kalmeren Uw zenuwen. Antwerp voor een parochie-kerk in AlblasserdamArchitect J. A. Lelieveldt. Voor verschillende parochies zijn al ont werpen gereed gekomen. De „bouwstop" voor de kerken in het bisdom Rotterdam maakt de uitvoering op korte termijn °nmogelijk. Bovendien worden deze projecten bedreigd door de „bestedingsbeperking", de radicale versobering, die voor alle nieuwe kerken grote gevolgen zal hebben. Zal deze kerk ooit gerealiseerd kunnen worden?? Hoe is nu de stand van de kerken bouw in het bisdom Haarlem? In het f igelopen jaar kwamen drie definitie- kerken gereed, te weten in Bever wijk (Regina Caeli), Haarlem (Pe- en Paulus) en in Amsterdam "-hristus Koning). Met de bouw van ?r'e definitieve kerken werd begon- en, namelijk in Amsterdam (Onze Lie- .e Vrouw van Zeven Smarten), IJmui- (H. Gregorius?) en Amsterdam (H. "■Ill c V) T~\ «n» Jl.n«l.Imnrlon 1D Bius X) Drie noodkerken worden konden in (in Hoorn, «=uruik genomen worden dn rioorn, Rbistelveen en Beverwijk), terwijl in pestzaan en Landsmeer bepaalde kerk- °°rzieningen werden getroffen. Inmiddels is men voor dit jaar be- ®?hnen met de realisering van een hi w bouwprogramma. Zo is bouwvo- ,uhie aangevraagd voor definitieve ker- in Haarlem (Parkwijk), Alkmaar, jphsterdam (Slotervaart-zuid), Amster- r^rn (Zuid-West) en Hilversum. In to- u®al staan er voor dit jaar vijf noodker- q b op het programma: Amsterdam, sdorp en Slotervaart-zuid, Heems- i,;rk dorp, Texel, (De Koog) en Uit- °.°rn. Volgens een voorzichtige raming zal uneh in het bisdom Haarlem in de eerst- fwihende tien a vijftien jaar gemiddeld Ur jaar tenminste drie permanente j®rken moeten bouwen. Daarbij moe- {pb de talrijke voorzieningen, die getrof- s b moeten worden, buiten beschouwing platen worden. Het staat nu reeds ast, dat men in die periode met enke- VB toPjaren te maken zal krijgen. Re- j„bt men niet de kerken mee, welke tot n62 op het program staan, dan zullen cl genoemde periode minimaal nog ^3«ten worden gebouwd: acht kerken in mbsterdam, waarvan drie a vier in ^°ord, twee a drie in Amstelveen, vijf lj?®s in Haarlem en omgeving, Vier in Viond-Noord, drie in de Zaanstreek, (jpe a drie in Alkmaar, twee in Het Ui.?1, drie in Purmerend en drie in jboorn. niet te onderschatten probleem JJ't daarbij de bouw van vervangen de barken. In sommige parochies is het «nu ^akeljjk gebleken of zal het binnen iaren nodig blijken de bestaande brepl orn(iat zij te klein is en niet uitge- Vgjji1 kan worden of omdat zij in bouw- te „Se staat verkeert, door een nieuwe Afvangen. bet bisdom en dat geldt zo- |.Voor Haarlem als voor Rotterdam dat men nu tot het inzicht gekomen, tp„ be kerken goedkoper gebouwd moe- li c>st,y.0r<'en niet door het amputeren van eaa. j*bde ontwerpen, maar door radi- Per „et plan in eerste stadium goedko- Vfir| "P te zetten. Wij hebben daarover dedpkijWeek reeds bericht, toen wij me- 'ben, dat men in beide bisdom- men goedkopere kerken wil gaan bou wen. Architect prof. G. H. M. Holt heeft de oplossing gezocht in een drastische vermindering van het inhoudsvolume en wel door de hoogte van het gebouw aanmerkelijk terug te brengen. Dat plan heeft hij onder meer verwerkt in zijn ontwerp voor de nieuwe kerk in Haarlem-Parkwijk en voor een in Am sterdam. De architecten zullen zich er op moeten instellen, dat de richtprijs van 1000 per plaats teruggebracht moet worden tot 650. Met Haarlem koestert Rotterdam van die nieuwe opzet grote verwach tingen. Want ook in laatstgenoemd bisdom wij hebben daar reeds op geduid heeft men met haast onop losbare problemen te kampen. Met veel zorg werd een lijst van definitie ve- en noodkerken opgesteld voor 1958 1959 en I960. Maar financiële ex perts verklaarden onomwonden, dat uitvoering niet mogelijk was. Na een pijnlijk proces van berekenen en schrappen kwam een nieuwe lijst klaar voor 1958: zes kerken (drie ge schrapt) en twaalf noodkerken (twee geschrapt). Aan achttien parochies werd bericht gestuurd, dat men kon gaan bouwen. Er kwamen noodker ken in Atphen aan den Rijn, Kethel, Schiedam, Krimpen aan de IJssel, Rodenrijs, Leiden, Schiedam (Nieuw- land-Oost), Barendrecht, Rijswijk, Wateringen en Den Haag (Vrederust en Waldeck). In 1957 was men reeds begonnen met de bouw van drie defi nitieve kerken: Vlaardingen (H. Geest), Rotterdam-Zuidwijk en Rijs- wijk-Te Werve. Voor 1958 stonden op het programma zes kerken, waarvan er vier zijn aanbesteed: Delft (H. Pastoor van Ars), Rotterdam-Pen- drecht, Rotterdam (Dominicus) en Den Haag-Bouwlust. Binnenkort volgen nog Hoek van Holland en Rid derkerk. Voor 1959 zouden er kerken gebouwd moeten worden in Den Haag, Leiden, Leidsendam, Rotterdam, Rijswijk, Schie dam en Voorburg. Er zal echter njets van komen. Er is geen geld. In 1959 zal er in het Rotterdamse niet gebouwd wor den. Er zal derhalve een nog grotere achterstand komen. Men vraagt zich nu af, of de kerkenbouw het tempo van de snelle uitbreiding der woongebie den zal kunnen bijhouden. Men denke slechts aan het Delta-plan en het Wa terweggebied, waar uitbreidingsplan nen om voorrang strijden. Wie in dit gebied rondrijdt, ontdekt overal heipa len, stellingen en bouwpastoors. Zo kent bijvoorbeeld de bouwpastoor van Vlaardingen-Oost aan alle kanten bouwpastoors als collega's. Voor Den Haag, Leiden en Delft geldt tenslotte hetzelfde, maar een apart probleem vormen bovendien de zogenaamde diaspora-gebieden. Daar mede worden die streken bedoeld, wel ke een overheersende protestantse be- Een vroegere schilderswerkplaats in 's-Gravezande, nu ingericht als kerk. De muren zijn vochtig en de kerk is over-bezet. Dit is een voorbeeld van de verbouwing van een profaan gebouw tot kerkgelegenheid. Het voordeel hiervan is dat het gebouw exclusief voor kerkelijk gebruik bestemd is. Het nadeel: de primitiviteit en de beperktheid van de liturgische mogelijkheden. volking hebben gehad. Met name op de Zuidhollandse eilanden, in de Krim- pener- en Alblasserwaard was het aan tal katholieken uiterst gering. Zij be hoorden tot parochies, die reusachtige gebieden bestreken. De kerk stond voor de meeste katholieken veel te ver weg en kon slechts bereikt worden langs slechte verbindingswegen, onder broken door veren. De industrialisatie heeft daarin grote veranderingen ge bracht of zal dat op korte termijn doen. Plotseling duiken nu groepen katho lieken op in streken, waar zij tot nu toe praktisch onbekend waren. Voor hen ontbreken de meest elementaire godsdienstige mogelijkheden. Zij ko men vaak uit Brabant en Limburg, maar kunnen de sfeer van hun geboor teplaats niet meenemen. In Baren drecht, Hendrik Ido Ambacht, Dubbel dam, Hellevoetssluis. Ridderkerk, Al blasserdam, Sliedrecht, Hardinxveld en Giessendam vestigen zich industrie arbeiders en forensen. Het tempo van vestiging zal nog versneld worden, wanneer de zogenaamde Drechtsteden overeenstemming bereiken over de plannen, die thans aan de orde zijn. Tenslotte wjj doen slechts een greep uit de Rotterdamse moeilijkhe den dient men aandacht te beste den aan kerkgelegenheden tijdens de vakanties in bad- en watersportplaat sen. Langs de kust van Zuid-Holland komen jaarlijks tienduizenden katho lieken. Dat bezoek zal nog groter wor den, wanneer in het Delta-plan de re creatiemogelijkheden aan de orde ko men. Voor wie zich enigermate in het ker- kenbouwprobleem verdiept, is het vol komen duidelijk, dat de bisschoppen van Haarlem en Rotterdam terecht een beroep doen op hun diocesanen om niet alleen op Kerkenbouwzondag, dus op 1 maart, hun financiële steun te geven maar dat ook iedere week te doen met hun gift voor de „bijzondere noden". Wanneer elke kerkganger 's zondags voor die noden een kwartje op de schaal offert, is het probleem van de kerkenbouw m beide bisdommen opge lost. Vandaar, onder bepaald voorbe houd, iedere week „Een kwartje voor de bisschop". tiënten, die zijn opgenomen in een ver pleeghuis dat aan bepaalde eisen vol doet, hoopt men tevens het peil van vele bestaande verpleeghuizen te ver deren. De kosten van deze verzekering zul- en worden bestreden door een geringe verhoging van de premie voor de aan vullende verzekering. Zo mogelijk zal deze verzekering, waarmee men 1 ja nuari 1960 een begin hoopt te maken, worden uitgevoerd in samenwerking met andere ziekenfondsorganisaties. Tenslotte heeft de C.B.O.Z. een fonds opgericht, waardoor het de onderling beheerde ziekenfondsen mogelijk wordt, het risico van de kosten voor verple ging van poliopatiënten gezamenlijk te dragen. Daardoor zal het de zieken fondsen gemakkelijker vallen de reeds voor de vrijwillige- en verplicht verze kerden geldende uitkeringen te bren gen op honderd procent van de wer kelijke kosten. „Natuurlijk ben ik heel dankbaar voor de twaalf pet. die de collecte bijzonde re noden het vorig jaar meer heeft op gebracht dan in 1957, maar toch ont zinkt mij de moed soms. Elke keer wanneer ik een kerk inwijd, weet ik dat twee, drie andere plaatsen zich aan dienen waar ook een kerk moet komen. Het is een verantwoording die de mens eigenlijk niet kan dragen". In deze geest liet mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zich woensdagavond uit toen hij parochianen van de St.-Jozef- kerk in Wateringen toesprak na de in zegening van de nieuwe noodkerk al daar. Hij liet zich uit in ernstige bewoordin gen die geen twijfel lieten aan de ge voelens van neerslachtigheid waaraan de bjsschop soms ten prooi is bij de gedachte aan het kerkenbouwprobleem in zijn diocees en hij wekte alle gelo vigen van het bisdom Rotterdam op de lasten en verantwoording tezamen te dragen. Maar dan werkelijk te dragen, zodat men het voelt en de steun van het bouwprogramma een offer zal be tekenen. Met een kwartje per week per kerkganger zouden de geldzorgen al zijn opgeheven, aldus de bisschop van Rot terdam in zijn toespraak over de hoof den der Wateringse gelovigen heen. Er is een voorontwerp van wet opge steld over het stakingsrecht. Dit deelt de minister van justitie a.i. mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Het ontwerp is opgesteld naar aanleiding van het ambtelijk onderzoek dat naar de verschillende aspecten van het stakingsrecht is ingesteld. In de preambule van het Handvest van de Verenigde Naties kan men lezen, dat de volkeren van de V.N. vastbesloten zijn te zorgen, „dat wa pengeweld niet zal worden gebruikt," en in artikel 2 staat, dat alle leden van de organisatie zich zullen „onthou den van bedreiging met of gebruik van geweld tegen de territoriale integriteit of politieke onafhankelijkheid van eni ge staat." Het Handvest is op 24 ok tober 1945 officieel aangenomen door een groot aantal staten, waaronder En geland en de Sovjet-Unie. Het Hand vest heeft onder meer het krakter van een multilateraal non-agressiepact, en men kan zich dus afvragen, waarom Londen en Moskou nog een bilateraal niet-aanvalsverdrag zouden sluiten, zo als gisteren is voorgesteld door de Russische premier, Khroesjtsjev. Een dergelijk Brits-Russisch akkoord is overbodig, omdat de Russen, althans formeel, nog altijd het Handvest van de Verenigde Naties onderschrijven; al hebben zij in de praktijk hun belof ten van ruim dertien jaar geleden her haaldelijk geschonden. Bovendien zal Engeland nooit een bilateraal pact met de Sovjet-Unie sluiten, omdat de Brit ten, die sinds 1949 lid zijn van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, geen afspraken met de Russen kunnen maken buiten hun bondgenoten om. Wat heeft het voor zin als Rusland ga ranties biedt aan Engeland, wanneer het intussen zjjn agressieve politiek te gen de Verenigde Staten voortzet. En geland zou de Amerikanen immers on middellijk te hulp komen, als zjj het slachtoffer werden van een Russische aanval. Het soort verdrag waarover Khroesjtsjev gisteren gesproken heeft, past niet meer in een tijd, waarin ge wapende botsingen tussen grote mo gendheden onherroepelijk tot een totale wereldoorlog leiden. De suggestie van de Russische premier kan dan ook niet serieus bedoeld zjjn. Het voorstel is louter propaganda, en het kan slechts gezien worden als een slecht geslaagde poging om de mensheid te overtuigen van de vredelievende inten ties van de Sovjet-Unie. In het najaar van 1958 heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del een werkcommissie ingesteld, wel ke tot taak had na te gaan in hoeverre er bjj het Nederlandse bedrijfsleven belangstelling bestaat om door mid del van een Nationale Woningbouw Maatschappij te komen tot de bouw van arbeiders- en beambtenwoningen; of, en in welke mate, er belangstelling voor de financiering van deze bouw zou kunnen worden gewekt bjj de in stitutionele beleggers; of, en in hoe verre, er van de zjjde van de overheid bepaalde faciliteiten verstrekt zouden moeten worden. Het is de commissie bjj haar eerste Noodkerk in de onlangs opgerichte parochie te Hoorn. van de H. H. Engelbewaarders Op de Deldenerstraat in Hengelo is woensdagmiddag de zeventigjarige wielrijder W. Heukers tijdens het oversteken naar het bejaardenhuis „Avondrust" door een hem achteropko mende vrachtwagen uit Wjjchem aan gereden. H. is in het Koningin Juliana- ziekenhuis te Hengelo overleden. De vrachtauto reed bij de aanrijding door een uitwjjkpoging het trottoir op, vloer de een boom, reed een stenen muurtje omver en kwam in een voortuin van een woning tot stilstand. De auto werd hierdoor ernstig beschadigd. (Vervolg van pagina 1) Het grote belang van de nieuwe voor ziening wordt, duidelijk, aldus prof. Beel, wanneer men weet dat er onge veer 100.000 gegadigden zullen zjjn, die in de meeste gevallen inderdaad be hoeftig zijn. Het bedrag dat nu voor deze bodemvoorziening wordt betaald bedraagt 180 miljoen per jaar, ter wijl tot dusver alleen de uitkeringen aan weduwen op grond van de invali diteitswet bestonden, die in totaal per jaar niet hoger kwamen dan 40 mil joen. De minister hield vast aan de leef tijdsgrens van 50 jaar, met enkele uit zonderingen voor 45 jaar, waarbij bjj zich baseerde op het advies van de SER. Dit laatste is terug te voeren tot een analyse van de arbeidsmarkt, waaruit blijkt, dat de plaatsingsmoge lijkheid voor vrouwen de laatste ja ren sterk is toegenomen. Het is voor een vrouw van 45 jaar dus geenszins uitgesloten dat zij nog kan gaan wer ken. Mocht deze ontwikkeling echter omslaan, zodat er moeilijkheden ont staan, dan zal men daar op terugko men, De regeling blijft voorlopig zo als het nu in de wet staat. oriëntatie gebleken, dat er bij een aan tal door haar benaderde bedrijven en institutionele beleggers daadwerkelijke belangstelling voor een Nationale Wo ningbouw Maatschappij bestaat. In de op te richten Nationale Wo ningbouw Maatschappij zal een samen werking tot stand worden gebracht tussen institutionele beleggers en het bij de woningbouw geïnteresseer de bedrijfsleven. De te bouwen arbeiders- en be ambtenwoningen zullen qua type iets boven het niveau van de woningwet woningen liggen. Er zal bij de bouw gestreefd moeten worden naar stan daardisering en continu-produktie van de onderdelen ten einde een lage kostprijs te bereiken. De gegadigde bedrijven zullen be paalde garanties dienen te geven ten aanzien van de rentabiliteit van de ten behoeve van haar personeel te bou- "wen woningen. Van de institutionele beleggers wordt verwacht dat zij, naast het participe ren in het aandelenkapitaal van de Na tionale Woningbouw Maatschappij, lang lopende hypothecaire leningen op an nuïteitsbasis verstrekken. De medewerking van de centrale en de plaatselijke overheid zal met name hierin moeten bestaan, dat voor een plaatselijk of regionaal overeen te komen woningbouwprogramma gedu rende een aantal jaren bouwvolume, premietoewijzingen en bouwterrein ter beschikking van de Nationale Woning bouw Maatschappij worden gesteld. IIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllillllilllllllillllllllllllllII eer bedenkelijk is intussen Khroesjtsjevs afwijzing van het recente Westerse voorstel om de Duitse kwestie te behandelen in een conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Grote Vier. Sinds de Geneefse topconferentie van 1955 is het Westen er dieper van over tuigd dan ooit, dat een eventuele nieu we ontmoeting van de regeringsleiders van Oost en West een zeer grondige voorbereiding vergt, omdat een slecht geprepareerde bijeenkomst aan de top meer kwaad dan goed zou doen. Vier jaar geleden hebben eerst de rege ringsleiders en toen hun ministers van Buitenlandse Zaken geconfereerd, maar de ervaring heeft het Westen ge leerd, dat men de volgorde beter kan omdraaien. In een bijeenkomst op het niveau van de ministers zou kunnen blijken of onderhandelingen op hoger niveau enig resultaat kunnen opleve ren. Sinds Khroesjtsjev op 27 november van het vorig jaar het plan lanceerde van West-Berljjn „een vrije gedemili tariseerde stad" te maken en sinds hij, bjj die zelfde gelegenheid, het Westen tot 27 mei aanstaande de tijd gaf om op het Russische plan in te gaan, is hij met alle mogelijke middelen druk blijven uitoefenen op het Westerse blok. Maar zijn intimidatie-politiek heeft geen succes gehad. Het Westen heeft de Sovjet-Unie ondubbelzinnig te kennen gegeven, dat het zich niet zal laten verlqjden tot een capitulatie in de Duitse kwestie. Als de Russen de Amerikanen, de Britten en de Fran sen de toegang tot West-Berlljn zullen proberen te ontzeggen, zullen de Wes terse Grote Drie alle maatregelen ne men die zij nodig achten om te voor komen dat de West-Berlijners geïso leerd worden. De Westerse mogendhe den hebben niet met evenzoveel woor- den gezegd, dat zij geweld zullen ge bruiken, maar zij hebben de Sovjet- Unie duidelijk laten blijken, dat zij zich niet laten afschrikken door de dreige menten die lagen opgesloten in de des betreffende Russische nota. De kans dat Oost en West spoedig aan een conferentietafel zullen gaan aanzitten om de kwesties van de Euro pese veiligheid, de Duitse hereniging en de status van West-Berlijn te be spreken is dus niet groot meer, nu Khroesjtsjev defee week het Westerse voorstel voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier heeft verworpen. Macmillan heeft in Moskou onder meer willen peilen welke mogelijkhe den er bestonden voor een gesprek van het Westen met de Sovjet-Unie over het verminderen van de internationale spanningen, en het moet hem dus wel zeer pijnlijk getroffen hebben, dat Khroesjtsjev, nog tijdens het bezoek van zijn Britse gast, de recente Wes terse constructieve suggestie voor een verbetering van het politieke klimaat zo bot van de hand wijst. Dat Khroesj tsjev deze afwijzing vergezeld doet gaan van het aanbod met Engeland een niet-aanvalsverdrag te sluiten, maakt de zaak voor Macmillan alleen nog maar erger. Het is een bepaald beledigende uitnodiging aan Engeland om Amerika en de andere NATO-part ners Ie verraden, en verder maar te vertrouwen op het woord van de Sov jet-Unie. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft pastoor K. F. Elsen- broek (Amsterdam), benoemd tot geestelijk adviseur van de Katholieke nationale bond voor eerste hulp bü on gelukken. „Lieve hemel, is het al zó laat?'' iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimmiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiimiimimiHNiimiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5