Macmillan moest alleen naar Kiev gaan Khroesjtsjev door kiespijn verhinderd mee te vliegen Cesprek in feite feeds ten einde DODEN de weg SJOUKJE DIJKSTRA DERDE Gevolg van houding van Russische premier BOTERSMOKKELAARS ZEER ACTIEF Schilderij van Rubens loopt ernstige schade op MORRIS ft Het weer. K.L.M. voorlopig tweemaal per week naar Singapore Amerikanen houden Sovjet- treiler aan Albanië weigert nota van Tito Twee doden door gasvergiftiging Rust keert terug in Zuid-Rhodesia Tiert personen opgeslotennegen auto's en 5000 kg boter in beslag genomen Onverlaat gooit met bijtende stof Negers in staking in Leopoldstad SIGNAAL K.V.P.-verkiezings- bijeenkomst in Haarlem In Bussum Staking bij Kariba- dam ten einde In Zeeuwsch-Vlaanderen Goederen en envelop pen met geld gestolen Amsterdam-C. S. krijgt nieuw derde perron TROPENKLEDING vrijdag 27 februari 1959 82ste JAARGANG No. 30150 Suède damesjasjes in kleuren Zonnig TECHNISCH SPEELGOED Hoewel de Russische minister-president, Khroesjtsjev, Woensdagavond zijn Britse ambtgenoot, Macmillan, had toegezegd met hem mee naar Kiev te vliegen, heeft de Rus gistermorgen op het laatste moment zich teruggetrokken en als verklaring daarvoor gegeven last van kiespijn te heb ben, aldus meldt United Press International. Maar des middags ontving de Sovjet-leider met pijnlijke mond toch een ministeriële delegatie uit Irak. Voordat Macmillan naar Kiev vertrok heeft hij nog een onderhoud met Khroesjtsjev ëehad. Het schijnt dat de sfeer zeer koel was. Beiden hielden vast aan hun inzichten over Duitsland, de kwestie-Berlijn, de Europese veiligheid, de ontwapening en de internationale toestand in het algemeen. Maandag zullen de staatslieden voor het laatst een onderhoud hebben en daarna zal een slotcommuniqué worden opgesteld. I.v.m. onderzoek naar het beschadigen van 5 trans atlantische kabels Kringen Amsterdam en Haarlem Noodtoestand nog van kracht Postbode op heterdaad betrapt en gearresteerd O Advertentie Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog, overwegend zonnig en aan houdend zacht weer met een matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Zon: 7.31-18.16. Maan: -9.53. met vakkundige voorlichting BARTELJORISSTR 6 - Tel. 12145 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmuldens Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ®lrectle: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIDS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 VERKILD .Toen Macmillan in Kiev, de hoofd lid van de Oekraïne, aankwam, ston- Jred duizenden mensen langs de wegen "Td hem en de andere Britse gasten te >,len. Op het vliegveld bjj Kiev hield de yTdse premier een korte rede, waarin Jw onder meer verklaarde dat door d'ddel van onderhandelingen de vrede seWaarborgd kan worden. De Britse journalisten die premier Macmillan op zijn Russische reis verge- ZeUen hebben vandaag aan hun bladen gemeld, dat de Brits-Russische bespre kingen eigenlijk reeds afgelopen zijn. ■khroesjtsjev heeft er met zijn diplo matieke kiespijn een einde aan ge naakt, zo menen zij. De conservatieve Daily Telegraph schrijft, dat de bespre kingen tussen Macmillan en Khroesj- jsjev volledig negatief zijn geweest, i^acmillan is er achter gekomen wat Khroesjtsjev denkt en het dient open hartig gezegd te worden dat het ant woord onplezierig is, aldus de corres pondent van het blad in Moskou. Vol- §ens hem menen sommige waarnemers ?at Khroesjtsjev verwacht moet heb- dat Macmillan met bepaalde voor dellen naar Moskou zou komen. Toen Pjt niet het geval bleek te zijn, hield hij zijn rede en waren de besprekingen f° goed als voorbij, aldus deze ziens wijze. fhe correspondent van de Londense "hes schrijft, dat kennelijk alleen maar dj het onschuldige terrein der culturele ^trekkingen iets is bereikt. Wat Berlijn tjj Duitsland betreft hebben beide par- 3 Vastëehouden aan hun standpunten de kloof tussen hen is nog net zo wijd k0. voor Macmillans aankomst in Mos- kl?e „New York Herald Tribune" ver re^1' vandaag dat Khroesjtsjev met zijn Wt-p Van dinsdag en zijn kiespijn van gis- hep.h kennelijk opzettelijk de spanning lin„t verhoogd, de hoop op onderhande len verminderd en het beeld opge- hian n van een werkelijk meedogenloze Orn 'die bereid is oorlog te riskeren heef, n doel te bereiken. Waarom hij dit biai gedaan, is onduidelijk, aldus het geda och het voornaamste is dat hij het aUesan heeft en dat het Westen zich op ihoet voorbereiden. t)p loofwa ew York Tiimes" acht het onge- Hoe» aardig dat het Kremlin dwaas ge- genfpnal zi'n om wegens Berlijn een al- Mar h? slachting te ontketenen. Zoals het 'an in Moskon heeft gezegd, ligt kenri'evaar e°hter niet zozeer in bere- Ja agressie het werkelijke gevaar oorlog als gevolg van misrekening en gemodder". En alle propaganda die uit Rusland suggereert, dat het Sovjet denken mogelijk verward is en verkeerde berekeningen maakt, aldus de „New York Times". Het Russische regeringsorgaan Izwestia verkondigd vandaag dat het bezoek van premier Macmillan nog steeds gelegen heid biedt om bij te dragen tot vermin dering van internationale spanningen, al dus meldt UPI. „Steeds luider klinkt de eis van miljoenen mensen dat de wester se mogendheden het voorbeeld van Rus land volgen en concrete stappen nemen naar vermindering van de internationale spanningen. Hiertoe staan de deuren voor het Westen open. Het bezoek van Mac millan kan daarvoor speciale betekenis hebben, aldus het Russische blad. Volgens het Franse blad „Le Monde" overwegen de Verenigde Staten ernstig versterkingen naar Europa te zenden „teneinde de Russen te doen begrijpen dat zij er niet aan denken voor geweld te wijken". Ook zou volgens „Le Mon de" de strategische luchtmacht mis schien in staat van alarm worden ge bracht. Twee personen zijn donderdagavond om het leven gekomen, toen een per sonenauto, komende uit de richting Apeldoorn te Nieuw-Milligen, ter hoogte van hotel De Witte Berken zonder aanwijsbare oorzaak plotseling naar links zwenkte en tegen een boom be landde. De verongelukten zijn de 25-jarige heer A. Smallegange uit Den Haag en de 56-jarige heer L. Halkes uit Delft. Twee andere inzittenden, de 26-jarige F. W. uit Rijswijk en de 25-jarige D. V. uit Den Haag, zijn met zware verwon dingen naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. Op de autosnelweg Arnhem-Nijmegen is de 32-jarige Nijmegenaar Van O door een Belgische vrachtauto aangere den en op slag gedood. Het slacht offer had zijn motorfiets langs de weg geparkeerd, nabij het viaduct Rijkeys- wc :rd onder Eist en zich waarschijnlijk op de rijbaan begeven. Hij is toen door het spatbord van de passerende truck geschept. Van O. was gehuwd en had drie kinderen. Het stoffelijk over schot is naar Nijmegen overgebracht. De politie vermoedt dat de motorfiets een defect had en dat Van O. even stop te om het te verhelpen. Op het eerste gezicht viel er tijdens een receptie op de Britse ambassade in Moskou van de „verkoeling" weinig te merken. Van links naar rechts in schijn baar de beste stemming. Mikoyan, Sel- wyn Lloyd, Khroesjtsjev en Macmillan. De man in het midden is de tolk. Voorlopig heeft de KLM toestemming gekregen om 2 vluchten per week naar Singapore te maken, aldus is donderdag avond in Londen officieel meegedeeld. De definitieve beslissing over de kwes tie van de KLM-landingsrechten in Sin gapore zal worden genomen in een bij eenkomst van do voltallige minister raad, na de terugkeer van premier Macmillan uit de Sovjet-Unie. Ingevolge een recente beslissing zou de KLM met ingang vap zaterdag 28 februari, slechts een vlucht per week in Singapore mogen laten eindigen. De eindbeslissing is derhalve opgeschort tot de kwestie, die door het Nederlands protest en het bezoek van minister Luns aan Londen een kabinetsaangele genheid is geworden, in laatste instan tie door de voltallige ministerraad is behandeld. Premier Macmillan wordt omstreeks 3 maart in Engeland terug verwacht. (UPI) Een Amerikaans oorlogsschip heeft gisteren op de visgronden ten noordoos ten van St.-.Johns (Newfoundland) de Russische treiler „Novorossirsk" aan gehouden in verband met een onder zoek naar het beschadigen van vijf Amerikaanse transatlantische kabels, aldus meldt Reuter. Amerikaanse mariniers hebben de papieren van de Novorossirsk" ge controleerd, waarna zij naar hun schip zijn teruggekeerd. De kapitein van de Russische treiler. die vrien delijk en bereidwillig was. heeft daar na koers gezet naar het noorden, het Amerikaanse schip, de „Roy o Ha le", voer naar Argentia op New foundland. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft bekendgemaakt dat aan boord van de „Novorossirsk" niets ge vonden was dat er op wees dat de Rus sen op iets anders dan vissen uit wa ren. Het onderzoek aan boord van de treiler was in overeenstemming met het verdrag voor bescherming van onder zeese kabels, dat indertijd ook door de Sovjet-Unie is ondertekend, aldus is in Washington bekendgemaakt. Uit het logboek van de Novorossirsk bleek echter wel dat het schip in de buurt van de plaats waar de kabels be schadigd zijn, heeft gevist. In het kader van de verkiezingscam pagne zullen de kringen Amsterdam en Haarlem van de K.V.P. op zondag 1 maart samenkomen in gebouw Sint Ba- "O aan de Smedestraat in Haarlem. Bij die gelegenheid zullen het woord voe ren mr. K. van Rijckevorsel, dr. W. Schuyt en mejuffrouw J. Knol. De bij eenkomst, die door een band muzikaal zal worden omlijst, begint 's middags om half twee. Engeland Prinses Arthur of Con- naught, een nicht van koningin Eliza beth. is op 67-jarige leeftijd gestorven. Zij leed aan longontsteking. Het groot ste deel van haar leven heeft zij als verpleegster gewerkt. Op de wereldkampioenschappen kunst rijden te Colorado Springs heeft Sjoukje Dijkstra uit Amstelveen als 't eerste Ne derlandse meisje in de geschiedenis van deze kampioenschappen de derde plaats bereikt. Eerste en voor de vierde maal wereldkampioene werd de Amerikaanse Carol Heiss en tweede de Europese kam pioene Banna Walter uit Oostenrijk. Deze telefoto toont v.r.n.l. Hanna Walter, Carol Heiss en Sjoukje Dijkstra. (Voor een verslag zie men pagina 9). De regering van Joegoslavië heeft gisteren de Albaanse zaakgelastigde te Belgrado een protestnota ter hand gesteld, die deze echter na lezing heeft teruggegeven met de medede ling dat hij het protest niet aanvaardt, aldus bericht U.P.I. De Joegoslavische regering pro testeert in deze nota tegen het aanhou den van Joegoslavische schepen in de Albaanse territoriale wateren, hetgeen in strijd wordt geacht met de rechten van de scheepvaart. Vanmorgen is het echtpaar W. Middel- Draayer in zijn pension aan de Linden- laan te Bussum dood aangetroffen. Het jonge echtpaar de man was 26. de vrouw 23 en zij waren eerst een jaar getrouwd is het slachtoffer geworden van gasvergiftiging. Gisteren kreeg dit echtpaar bezoek van een vriendin, die bleef overnachten. De vriendin kreeg de beschikking over de zit-slaapkamer, die het echtpaar in dit pension had, terwijl het echtpaar zelf een bed in de keuken plaatste en daar de nacht door bracht. Door onbekende oorzaak is de gasslang losgeschoten, en toen de vriendin vanmorgen ging kijken waar het echtpaar bleef, trof zij het dood aan. Advertentie SFEER IN MOSKOU De onrust in Zuid-Rhodesia is kenne lijk wat geluwd, nadat de regerimg in dat deel van de Centraal Afrikaanse Federatie gisteren de noodtoestand had afgekondigd, aldus meldtU.F. De staking bij de Kariba-dam, die tot daden van ge weld dreigde te leiden nog vöör extra militairen en politie per vliegtuig wer en aangevoerd, is geregeld. Officieel is in Salesbury bekend gemaakt dat de Afrikaanse arbeiders die om hoger loom staakten, weer aan de slag zijn gegaan. De voornaamste onruststokers bij de staking, ongeveer 200 Afrikanen die ge leid werden door een raddraaier uit Ny assaland, zijn ontslagen. De andere sta kers gingen daarna aan het werk onder het waakzaam oog van militairen en een politie-eenheid. De noodtoestand is nog steeds van kracht in Zuid-Rhodesië. Ongeveer 400 leden van de Afrikaanse Nationale Congrespartij, die gearres teerd waren tijdens een razzia, worden in kampen vastgehouden, aldus meldt U.P.I. In Nyassaland, dat samen met Noord en Zuid-Rhodesia de Centraal Afri kaanse Federatie vormt, heeft een re geringswoordvoerder verklaard dat Nyassaland het voorbeeld van Zuid- Rhodesia niet zal volgen en de nood toestand niet zal afkondigen. Naar verluidt maken sommige Europeanen in dit gebied zich bezorgd omdat de regering geen stappen neemt tegen de Nationale Congrespartij, die volgens hen de oorzaak van de moeilijkheden is. Er is in Nyassaland gisteren slechts één incident gemeld. Te Limbo dron gen Afrikanen het kantoor binnen van een blanke, die met stokken geslagen werd. Ook werd zijn auto vernield. In Mogadisco, de hoofdstad van het onder beheer van de Verenigde Naties staande deel van Somaliland, waar woensdag bij wanordelijkheden 2 per sonen gedood en 18 gewond werden, heerst weer rust. De politie heeft mee gedeeld dat 280 personen zich in arrest bevinden. De meesten van hen zijn lid van de Groot Somali Liga. De politie heeft woensdag een inval gedaan in het hoofdkwartier van de Liga, waar een aantal handgranaten werd gevonden. Nog steeds is een avondklok van kracht in Mogadisco. Frankrijk Het 44.000 ton metende Franse passagiersschip „Ile de France" is zijn laatste reis begonnen. Het is gisteren uit Le Havre vertrokken naar Japan, waar het zal worden gesloopt. Het schip is 33 jaar oud. De botersmokkelaars moeten de laatste weken in het Zeeuws-VIaamse gebied bijzonder actief zijn geweest. Dit valt op te maken uit de resultaten, die de douane bij de bestrijding van de frauduleuze uitvoer van boter naar België heeft geboekt. Er werden in minder dan vier weken tijds negen auto's, waaronder zes grote personenwagens van Amerikaans model en een bestelwagen, met ongeveer vijfduizend kilo boter in beslag genomen. Tien personen werden in Middelburg opgesloten. In Rome hebben honderden jongeren een felle demonstratie gehouden tegen de houding van Oostenrijk in het geschil om Zuid-Tirol. Het schilderij van Rubens genaamd „De val der verdoemden", een der kostbaarste stukken van de „ALte Pinakothek" van München, is donder dag ernstig beschadigd, naar deskun digen vrezen onherstelbaar. Een man moet donderdagochtend een bijtende vloeistof, die volgens een voorlopige analyse ook aceton bevatte, naar het middenste gedeelte van het schilderij hebben geworpen. De inwerking was dermate krachtig dat de witte kleur van hpt linnen zichtbaar werd. Enkele uren nadat dit geschied was ontving een plaatselijke krant een „bijzonder verwarde" brief, waarin werd gedreigd dat een stuk van Al- brecht Dürer zou worden vernield. De bewuste Dürer behoort ook tot de col lectie van de „Alte Pinakothek"., Aangenomen wordt dat de schrijver van deze brief het werk van Dürer niet kon vernielen, omdat er personen in de zaal aanwezig vvaren, en dat hij in een der aangrenzende, tege zalen de vloeistof maar naar een Rubens wierp. De politie van München heeft mee gedeeld dat een zekere Walter Mentzl uit Ueberlingen de dader is. Hij is vanmorgen gearresteerd. Naar zijn geestesvermogens wordt een onder zoek ingesteld. Hij is ook degene die aankondigde de „apostelen" van Dürer te zullen vernielen. De grote „Val der verdoemden" geldt als een der toppunten van het fabelachtig rijke bezit van de Alte Münchenei Pinakothek, die berust op de verzameling van keurvorst Maxi- miliaan I. Het werk behoort tot de serie grote monumentale composities van Rubens als: „De slag der amazo nen", „De dood van Decius Mus", „De nederlaag van Senacherib" en „De leeuwenjacht", die zich ook in Mün chen bevindt. Al die stukken zijn met ongekende heftigheid gecomponeerd. Men ziet een wirwar van neerstor tende naakte lichamen, er schijnt een tomeloos geweld los te barsten, een felle dynamiek. Van „De val der verdoemden" be staat ook een kleinere uitgave. Dit stuk was in 1948 op de tentoonstelling in het Rijksmuseum te zien. Waarschijnlijk is dit de voorstudie (echter verder uit gewerkt dan de zogenaamde Rubens- schetsen). Het grotere werk, dat oor spronkelijk als altaarstuk bedoeld is, moet voor een deel worden toegeschre ven aan Rubens' medewerkers, die in groten getale op zijn atelier werkten. Merkwaardig is echter dat het stuk, dat thans door de heer Walter Mentzl uit Ueberlingen ernstig is beschadigd, in het midden van de negentiende eeuw reeds geleden heeft door ondeskundige restauratie tijdens het bestuur van direr teur Zimmermann. In die jaren stond dt restauratietechniek nog in haar kin derschoenen. De schrijver-schilder Fried- rich Pecht, die verzet aantekende tegen de ondeskundige restauraties van ziin tijd, schrijft: „Dit meesterwerk in co'o- ristisch opzicht, dat ik vroeger vaak heb bewonderd, zag ik door schuld van de onbekwame restaurateur terug als een ruïne". Door de grondige arbeid van de chemicus Pettenhoffer, die de eerste werkelijk wetenschappelijke resultaten op dit gebied behaalde,is het werk weer zo goed mogelijk hersteld. Mogelijk is thans de genadeslag toegebracht door het I toedoen van een bijzonder rancuneus mens. Volgens de berichten over de ver nieling door het zuur zijn de donkere 1 tonen aangetast. Mogelijk betreft het i slechts de bovenste glaeis-laag en in dit geval is restauratie misschien ten dele 1 nog mogelijk. 17 februari werden in St. Jansteen drie Belgen en een Nederlander gegerepen toen zij werden betrapt bij hun voorbereiding van de uitvoer van 600 kg boter. Twee dagen later achterhaalde de douane onder Axel 900 kg boter, opgeslagen bij een transport bedrijf, dat kennelijk als tussenstation diende. Hierbij werden drie personen aangehouden. Een nader onderzoek in deze zaak is nog gaande 24 februari liep een smokkelkomplot oijder Zuid- dorpe in een val, opgezet door de cen trale velddienstpost van de douane te Axel, die gemotoriseerd en met behulp van mobilofoon en portofoons in de om geving opereerde. Nadat een voorrijder in een personenwagen, zonder dat dit i de eigenlijke smokkelploeg was opge vallen, door de douane was opgevan gen, kwam een zware personenauto, ge laden met 800 kg boter, aanrijden. Op het laatste moment probeerde de wa gen nog te keren, doch door snel in grijpen van de gemotoriseerde douane mannen kon de smokkelauto worden klemgezet. De chauffeur en zijn helper wisten aanvankelijk te ontkomen, doch werden bij de achtervolging gevat. De winkelier van wie de boter afkomstig was werd eveneens aangehouden. Ook ten aanzien van deze smokkelkwestie wordt het onderzoek voortgezet. Om hun eisen voor loonsverhoging kracht bij te zetten zijn gisteren onge veer 1100 Afrikaanse buschauffeurs en conducteurs van de stedelijke vervoers dienst in Leopoldstad, de hoofdstad van de Belgische Congo, in staking ge gaan, aldus bericht Reuter. De stakers eisen ook dat de verhouding tussen het negerpersoneel en het hogere blanke personeel en de leiding verbeterd wordt. De Groningse politie heeft een 22- jarige postbode gearresteerd, omdat hij er van wordt verdacht reeds een jaar lang goederen en enveloppen met geld te hebben gestolen. De postale recher che, die om de arrestatie had verzocht, betrapte de postbode dezer dagen op heterdaad in het Groningse postkan toor. In het afgelopen jaar zijn diverse klachten binnengekomen over het niet ontvangen van gelden en goederen. Bij huiszoeking, bij de postbode thuis, bleek echter de voorraad gestolen goe deren veel groter, dan uit de aangiften viel af te leiden. Maandag wordt een begin gemaakt met de vernieuwing van het derde per ron van het Amsterdamse Centraal station. In enkele tasen zal het houten perron, dat niet meer aan de eisen vol doet de dames breken haar smalle hakken in de gleuven door een be tonnen perron worden vervangen. De totale werkzaamheden zullen bijna twee jaar duren, inclusief de nieuwbouw van twee restauraties. Een aantal treinen niet alle die gewoonlijk van het der de perron af vertrekken, /uilen tijdelijk langs andere perrons rijden. Een én an der zal met grote borden worden aan gegeven. Advertentie Zijlstraat 71 Haarlem Station Stockholm Oslo Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlyn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid temp. neersl. Weer heden max. afgel. 7 uur gist. 24 uur regen 3 7 0.1 zwaar bew. 2 8- mist 3 13 0 onbewolkt 4 12 0 onbewolkt 5 14 0 mist 3 12 0 mist 2 17 0 onbewolkt 9 16 0 zwaar bew. 6 11 0 mist -i 3 0.2 onbewolkt -1 li o mist -3 13 0 onbewolkt -2 13 0 onbewolkt -3 15 0 vrijw. onbew. 4 14 0 onbewolkt -4 14 0 onbewolkt 7 18 0 licht bew. 3 15 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1