BLOEMENDAAL HEEFT ƒ372.000 TEKORT Jubileumtentoonstelling „De Acht te gast bij Kunst Zij Ons Doel Kennemer damkampioen schappen in een kritiek stadium Eerste nederlaag van Haarlem in waterpolocompetitie-dames Inkomsten houden geen gelijke tred met uitgaven „KUNST IS ONS BEIDER DOEL" Liduina-jeugd offerde ƒ200,- Concert in Hemelvaartkerk Heemstede Mr. A. F. v. Hall overleden heift alles mee MAANDAG 2 MAART 1959 PAGINA 3 Begroting voor 1959 Hogere uitgaven Films Haarlem e.o. Diversen Burgerlijke Stand Haarlem De Oudeweg iets langer Subsidies Zandvoorterweg Fietserstunnel Grote drukte veroor zaakte een aantal verkeersongelukken N.Z.H.-bus reed te vroeg weg Tijdens drukte in Heemstede Vijf kettingbotsingen VROEGE „ZANDVOORT- DRUKTE" IN HEEMSTEDE dealer: Voor kerkbouw in Parkwijk lem; geen opstoppingen Motorfietser tegen auto op Herenweg in Heemstede Inbreker gezien maar niet gegrepen Resultaten „Unicum"- collecte Twee gewonden bij voetbalwedstrijd HAARLEMS BLOEI Jhr. Mollerus afgetreden als secretaris Voor 3000 uit auto gestolen it l S mm 5 «5**3 nmmm ■HlIHHnHV» 11B# ISiiii Bijzonder geslaagd D. W.T.-jeugdzwemf eest Aad Straver wint eerste wegrit van De Kampioen De zedelijke opvoeding van kinderen Mevrouw Steyger voor „De Vrije Tijd" Uitzicht Bezinningspauze in de Vleeshal Vader van Amsterdams burgemeester Vierdorpentoernooi dammen Gastdirecties Henri Arends Burgerlijke Stand Heemstede OVERVEEN Oliehaard veroorzaakt rookontwikkeling Beurs van Amsterdam - De begroting van de gemeente Bloe- jnendaal voor het dienstjaar 1959 ver toont een tekort van 372.000. Tot dek king daarvan moest over een gedeelte Van de saldireserves worden beschikt. De begroting voor 1958 daarentegen was sluitend als gevolg van ingrijpende maatregelen en enkele toevallige om standigheden. De achteruitgang met J 372,000 van de financiële positie van Bloemendaal is een gevolg van 442.770 hogere uitgaven, die beraamd zijn Waar 70.770 hogere ontvangsten te genoverstaan. B. en W. merken in hun geleidcbrief bij de vandaag verschenen ontwerpbegroting 1959 op dat de uit- gaven ditmaal niet zo gedrukt konden worden als vorig jaar. Tegenover de toename van de uitgaven staat geen evenredige verhoging van de inkom sten. Gelet op de grootte van het te- hort verwachten B. en W. niet dat een nieuwe regeling der financiële ver houding rijk-gemeente voldoende arm slag zal geven om verschillende uit gaven op te nemen die alleszins ge rechtvaardigd zijn ter handhaving van het voorzieningspeil. Het tekort van 372.000 is gedekt door een saldireserve ontstaan door de £efl7eonte-administratie (wat de post saldo van de nog niet afgeschreven ka pitaalsuitgaven voor de woningbouw etreft) in overeenstemming te bren- L!Lmet d.eadministratie der woning- uwveremgmgen en hun schuld aan L£en?e®nte Wegens voor woningbouw verstrekte geldleningen. De begroting is in Bloemendaal wederom later inge diend dan gebruikelijk is. Enerzijds wordt dat veroorzaakt door de porte- leuillewisseling in het college van B. ®n W„ maar de kabinetscrisis heeft de zaak ook vertraagd. Een „insider" had bericht, dat het wetsvoorstel inzake de financiële verhouding rijk-gemeente in januari 1959 door de Tweede Kamer zou worden behandeld. Daarvan is niets gekomen. B. en W. vonden het evenwel belangrijk te weten of, en zo ja met hoeveel de nieuwe uitkering de oude zou overtreffen. Over een belangrijk gedeelte van de basis van het gemeen telijke beleid verkeert men dus nog al tijd in het onzekere, zo merken B. en W. op. Het is voor 1959 noodzakelijk geble ken de uitgaven te verhogen, vergele ken bij die van het jaar tevoren. Na de stilstand van de onderhoudswerken Wreekt zich onvermijdelijk de beste dingsbeperking. Het telkenjare uitstel len van noodzakelijke onderhoudswer ken moest ertoe leiden, dat in latere jaren de kosten hoger werden. In 1958 stond ten opzichte van 1957 een bedrag van 402.094 wegens hogere ontvangsten tegenover een bedrag van slechts 12.094 wegens hogere uitgaven. De eigen inkomstenheffingen van de gemeente zijn, zonder een invoering van een rioolbelasting, tot een redelijk peil opgevoerd, zodat er niet nog meer mid delen uit te verwachten zijn. De ge meente is dan ook en dat geldt in feite voor alle gemeenten voor bet opvangen van de natuurlijke stijgin- der uitgaven grotendeels afhanke- V'lk van de uitkeringen uit het gemeen- te^nds. v°lgend jaar kan het tekort op de CINEMA PALACE: De reis om de wereld in tachtig „agen, a. 1.; 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Onder de mantel van de nacht, str. volw.; 2.30, 7, 9.15 uur. Dl. 2.30 en 8 uur. LIP°:, S'aven van de Nijl, 14 j.; 2, 4.15, 7. 9.15 uur. LUXOIU Home before dark, volw.; 2 en 8 u. Do.: Grazige weiden, a. 1.; 2 en 8 uur. MINERVA: Do.: High Noon, 14 j.; 8.15 uur. REMBRANDT: Stefanie, 18 j.; 2, 4.15 7, 9.15 uur. ROXY: Blanke slavinnen, volw.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Een vrouw wist te veel. 18 2.15, 7, 9.15 uur. T.m. vrijdag 6 maart Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw: 10—17 en 19—23 uur. Maandag 2 maart Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: Het Rotterdams Toneel met „Suiker van Hugo Claus (Heemsteedse Kunstkring). Schouwburg, 8 uur: Nieuw Operette Ge zelschap met de operette „Der Oberstei- ger". Muziek: Carl Zeiler. Brinkmann, 9 uur: Mensen ln nood, Frans Halsmuseum, 8 uur: Een heel Jaar kleur in de tuin, lezing VU. Brinkmann, 8 uur: Voordracht door Bei campo in kader van Boekenweek. Dinsdag 3 maart Schouwburg, 8 uur: Nieuw Operette Ge zelschap met de operette „Der Oberstei- ger". Muziek: Cari Zeiler. Minerva-t' ater, Heemstede, 8.15 u.: con cert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Soliste. Denise Berthe, piano. Concertgebouw, 8 uur: Orgelconcert door L. Raver. Hoboïst: Don Aeger. Frans Halsmuseum, 8 uur: De mythologie als spiegel van de Griekse geest, lezing VU. Concertgebouw, 8 uur: Filmavond Kon. Veren. „Oost en West". Brinkmann, 8 uur: Space Travel, lezing Genootschap Nederland—Engeland. Brinkmann, 8 uur: Lezingen voor Katn. Ouderveren. „Voor het Zorgenkind". Vleeshal, 8 uur: Voordracht door Fred. Thomas in het kader van de Boekenweek. Wilhelminastraat 22, 8 uur: Georges De- lamarre voor Genootschap Nederland Frankrijk. Kenaupark 17, 8 uur: Zr. S. Swarte voor Wit-Gele Kruis over gezondheidsweek in Suriname. BEVALLEN van een zoon: T. van der Velden-Gay Kie; A. C. Boots-Panne- keet; G. B. Schellart-CoomansJ. Plip- phi-Westerburger; P. M. G. Boom-Wes terburger; H. P. H. Jansen-Waleveld. BEVALLEN van een dochter: J. A. Thoolen-van Leeuwen; C. Huijgen-Snee- boer; A. K. Stapper-Tichelaar; M. de Lange-Boogaard; M. C. van Essen- Nooij. ONDERTROUWD: G. de Niet en A. J. Hoebe. OVERLEDEN: T. Spoor-Honderdors, '2 j„ Rozehagenstraat; H. Buijs-Pruis, ?7 j., Alb. Thymstraat; J. A. Monod de Froideville, 59 j., Emmalaan; C. H. Remper, 79 j., Spaarndamseweg; A. R. van Hall, 88 j„ Kleine Houtweg. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben „overwegende, dat het gewenst is aan het nieuwe openbare Weggedeelte, gelegen tussen de Prin- senbrug en de Harmenjansweg, in het verlengde van de Oudeweg, de naam te geven van laatstgenoemde weg", al dus besloten. begroting niet meer gedekt worden op de manier van thans, aldus B. en W. Bovendien moet men zo spoedig moge lijk evenwicht zien te verkrijgen tussen de uitgaven en de inkomsten. Tenslotte dient men te streven naar nieuwe reserveringen, waarbij een reservering voor raadhuisbouw zeker niet in de laatste plaats mag worden genoemd. Wat de subsidiëring van de kruisver enigingen betreft, merken B. en W. op, dat men teneinde de ontplooiingsmoge lijkheden meer tot hun recht te doen komen, het subsidie afhankelijk zou wil len stellen van de zelfwerkzaamheid van de verenigingen en van de uitga ven voor de salarissen. In het verleden werden de kruisverenigingen gesubsi dieerd aan de hand van ingediende be grotingen en rekeningen. Uit die stuk ken werden de behoeften nagegaan. Op die manier werden de verenigingen echter, wanneer het subsidie in een be drag per lid werd uitgedrukt, niet naar gelijke maatstaven gesubsidieerd. De voorgestelde bedragen zijn thans geba seerd op de som van 12,5 pet van het be drag der contributies, betaald door Bloemendaalse leden en eenzelfde per centage van de salarissen met inbegrip van de sociale lasten. Door de eerste maatstaf worden de verenigingen ge stimuleerd om de inkomsten door le denwerving te verhogen. Met achterstallig onderhoud moest uiteraard rekening gehouden worden bij de opzet van de begroting voor de dienst van publieke werken. Het voor de dienst geraamde bedrag is aanmer kelijk meer toegenomen dan verwacht kon worden. Het ligt in de bedoeling van B. en W. waar nodig voor de be plantingen een bosbouwkundige in te schakelen. Voor de aanstelling van een spraak- lerares is op de onderwijsbegroting een bedrag van 5000 uitgetrokken. Uit een in 1956 ingesteld onderzoek is gebleken dat er 102 leerlingen wa ren wier spraakvermogen aanleiding gaf tot de wenselijkheid van directe behandeling. Nog meer gevallen zijn er, die met slechts enkele lessen ver beterd zouden kunnen worden. Met het oog op de ongunstige financiën van de gemeente moest twee jaar ge leden het onderricht aan spraakge- brekkige kinderen worden uitgesteld. Tegenover de 5000 uitgaven staan 1500 als bijdragen van de ouders. De voorgenomen kapitaalsinvesterin gen zijn weer opgenomen in een afzon derlijke supletoire begroting. Daarop komen alleen de urgente werken voor. Daarnaast leggen B. en W. bij de ont werpbegroting nog een lijst over de gewenste kapitaalsinvesteringen die weliswaar niet uitgevoerd kunnen wor den, maar waarmede men in een naaste toekomst rekening zou kun nen houden. Voor de urgente werken is Bloemendaal afhankelijk van de aan biedingen van de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. Wat de urgente werken betreft, is bijv. 200.000 uitgetrokken voor het leg gen van een riolering in de v.m. tram baan te Aerdenhout en het maken van rijwielpaden aldaar. Voor aanleg, ver breding en verbetering van wegen is 130.000 geraamd. Dit bedrag is be stemd voor de aanleg van een tweede rijbaan met voetpad aan de Kleverlaan, waarvoor de raad zich reeds heeft uit gesproken. Ten behoeve van de bouw van een politiepost in Aerdenhout is 79.500 uitgetrokken. Aanvankelijk was daarvoor 84.000 geraamd, op de be groting van 1958. Door het toepassen van enige veranderingen en bezuinigin gen kon het verlaagd worden. Voor iver- breding en vernieuwing van de spoor wegovergang in de Kleverlaan wordt 10.000 uitgetrokken, voor herstel van het wegdek van de Madelievenlaan, het Goudsbloemplein, de Verbenalaan en de Dahlialaan 20.000, voor voorzieningen aan het wegdek van de Boekenroode- weg 28.600, verbreding van de Duin- lustparkweg 30.000, aanleg van een voetpad langs de Houtvaartkade tussen Bloemendaal en Haarlem 2.500. De verandering van de Zandvoorterweg bij de Haringbuys kost 50.000, het ma ken van oversteekplaatsen met vlucht heuvels op die weg 6.600 de reorgani satie van het kruispunt Bovenweg-K. Doormanlaan 10.000. Voor het verbreden van de Zand- is een bedrag van 2o0.000 geraamd. Voor het maken van een tunnel voor fietsers by de viersprong in Aerdenhout is 50.000 uitgetrokken. Verbetering van de straatverlichting kost 80.000. In Bloemendaal concentreerde zich zondag een grote verkeersdrukte Tal rijken genoten van het fraaie weer en gingen te voet, per fiets of in de auto naar de Kennemer Duinen en Bloemen daal aan Zee, waar de eerste strand- pachters al weer doende zijn hun zand- terrein te egaliseren. Bjj de viersprong bij huize „Djem- ber", welke villa binnen afzienbare tijd blijkt leeg te komen, zodat thans een mogelijkheid aanwezig is het op dit punt bestaande uitbreidingsplan te gaan realiseren heeft de politie de gehele middag van de verkeerslichten gebruik moeten maken. Als gevolg van de druk te zijn in Overveen een aantal onge lukjes gebeurd, die voor het merendeel tot materiële schade beperkt bleven. Erger was een aanrijding oip de Ho ge Duinendaalseweg waarvan de daar wandelende vierenzeventigjarige me vrouw B. Kamphuis uit het tehuis voor bejaarden „huize Wildhoef" in Bloemen daal het slachtoffer werd. Zij werd aan gereden door de scooter van de zesen- dertigjarige C. W. H. uit Amsterdam. De scooterrijder kwam op het trottoir terecht met zijn motorvoertuig, toen hü de gevaarlijke S-bocht ter hoogte van perceel 17 moest uitwijken voor een hem uit tegenovergestelde richting naderende autobus. Deze bus, bestuurd door de tweeëndertigjarige chauffeur R. G. van W„ was doorgereden. De chauffeur had niets van het ongeval bemerkt. Later kon de bus in Diemen worden opge spoord. Het blijkt, dat de autobus op een weggedeelte reed, waar een rijver bod van kracht is voor motorrijtuigen met een bepaalde breedte en lengte, zoals die van de autobus. De buson derneming zal derhalve vermoedelijk wel aansprakelijk worden gesteld. Het ongeluk gebeurde omstreeks vijf uur. „Rijden maar," riep iemand binnen in bus 80 van de N.Z.H. gisteravond tegen de chauffeur. Deze gaf daaraan gevolg, niet wetend, dat eón 71-jarige dame nog bezig was in te stappen. De dame viel op haar rug en moest ter be handeling worden overgebracht naar het Groote Gasthuis in Haarlem. Zij is woonachtig in Amsterdam, maar lo geerde tijdelijk in Heemstede. De bus stopte, als gevolg van de grote drukte het was omstreeks vijf uur niet op zijn eigen halte bij het station Heemstede-Aerdenhout, maar bij die van lijn 3. Als gevolg van de vroege Zandvoort- Advertentie dkw N.V. AMSTERD. RIJTUIG MIJ. - - tt j j He eerste kerkenbouwzondag, die ka- drukte zijn er in Heemstede op de laan j Breedveld als bouwpastoor in tot eedeukte sDatborden en derseliike i tiur s middags verscheen na tot ggaeukte spatDoraen en aergenjKe. melyk pastoor A Trouwborst van de tv i n. i St.-Liduina-parochie uit Haarlem-noord UrUK VerKeer in JTla.a.1' in de pastorie van de Amsterdamstraat, schild van De Acht schuil gaat. In de twintig jaar van zijn bestaan heeft De Acht zich kunnen vormen tot een jong en sterk lichaam, bekwaam om zijn be- Hnntnlein 91 tpl 10338 Haarlem I staan te verdedigen, met vertrouwen Houtplein 21, tel. lUcSd», Haarlem {n eigen krachti gedreven door een groots ideaal, de kunst te mogen die nen. Met de wens dat het De Acht in de komende dagen niet aan belangstel ling ontbreekt verklaarde de heer Sou- wer de tentoonstelling voor geopend. De voorzitter van de zo gastvrij ontvangen kunstkring, de heer J. de Braai, stelde in zijn dankwoord dat de spontane band tussen K.Z.O.D. en De Acht niet zo vreemd is: in K.Z.O.D. treft men vele oud-leden van De Acht aan, en daarom staan wij hier niet op vreemde bodem. Wij hebben zelfs een secretaresse gemeen schappelijk. Hoe dat kan? Noch K.Z. O.D., noch De Acht is doel in zich zelf maar middel, want: kunst is ons beider doel. Nadat de voorzitter zijn erkentelijkheid had betuigd aan de technische commissies verenigden de aanwezigen zich in een waarlijk familiair samenzijn. Het mooie weer gedurende het afge lopen weekeinde heeft in Haarlem ve len op de been gebracht. De Haarlem se politie heeft dat kunnen merken aan het drukke verkeer. Alle beschik bare mannen werden zondag opgeroe pen om het verkeer in goede banen te leiden. Op diverse plaatsen moest regelend worden opgetreden. Ernstige opstoppingen deden zich echter niet voor. Om acht uur 's avonds konden de bijzondere regelingen worden inge trokken. Vrijwel de gehele dag had den posten een dubbele bezetting gehad. Op de Herenweg in Heemstede, nabij de Van Merlenlaan werd zaterdagmid dag een 49-jarige motorrijder uit Hille- gom ernstig gewond als gevolg van een aanrijding met een auto. De automobilis een 38-jarige inwoner van de Haarlem mermeer, wilde, uit de richting Benne- broek komend, een inrit inslaan. Hij sorteerde voor en draaide naar links op het moment, dat de snel rijdende motorfietser aankwam, die op die ma noeuvre niet bedacht was. De man kwam te vallen en moest met een hoofdwond en een hersenschudding naar de Mariastichting worden overge bracht. Toen zaterdagavond de 47-jarige be grafenisondernemer J. Kobus met zijn vrouw om vijf over acht zijn woning aan de Karei van Manderstraat in Haarlem wilde binnengaan, zag hp in de voorkamer een hem onbekende man rondscharrelen. De heer Kobus noch zijn vrouw gingen verder,maar renden onmiddellijk naar de buren om de po litie te waarschuwen. Toen die arri veerde was de onbekende al verdwe nen. Er wordt een bedrag aan geld van ongeveer twaalf gulden vermist. De inbreker is binnengekomen na ver breking van een ruitje in de keuken deur. Hij is pas naar binnen kunnen gaan, nadat de heer Kobus om half acht zijn woning had verlaten. De van 16 tot en met 21 februari in Heemstede gehouden collecte voor de Stichting Herstellings- en verplegings- oord „Unicum" voor chronisch zieken en invaliden te Heemstede heeft het volgende resultaat: gemeente Haarlem (incl. Spaarndam) 8.527,49: Heem stede 3.695,25: Bloemendaal (gehele gemeente) ƒ2.271,31; en Bennebroek 512,68. De totale opbrengst is dus 15.206,73. De stichting betuigt haar erkentelijkheid aan allen, die daartoe hebben medegewerkt. waar kapelaan Breedveld nog steeds do micilie heeft. Pastoor Trouwborst was in gezelschap van twee jongens en een meisje, die namens de lagere school jeugd van St.-Liduina niet alleen de groeten, maar ook een financieel steun tje de bouwpastoor kwamen bezorgen. Vermoedelijk onder het motto „Jong geleerd, oud gedaan" heeft pastoor Trouwborst de schooljeugd in zijn pa rochie weten te animeren om ook zelf de kerkenbouw te steunen. Het goede resultaat is geweest, dat het Liduina- trio ruim 200,- kon overhandigen aan kapelaan Breedveld. Bij de voetbalwedstrijd DCO-Vliegen- de Vogels, die zondagmiddag in Haar lem werd gespeeld zijn twee vrij ern stig gewonden gevallen. In het heetst van de strijd botsten twee spelers tegen elkaar op. De 20-jarige DCÖ-er R. Stol- ker liep een onderbeenfractuur en ver moedelijk een shock op. De gemoede ren waren door dat incident nogal in beweging gekomen en later kreeg de 17-jarige J. van der Ban een "schop te gen zijn linkerbeen. Met een kneuzing aan het been moest de DCO-er in het Grote Gasthuis worden opgenomen. UIT BUS GEVALLEN Zaterdag middag is op het Wilsonsplein in Haar lem een 68-jarige Heemsteedse vrouw uit een autobus gevallen. De vrouw was ingestapt, miste waarschijnlijk, toen zij een stang wilde grijpen en viel ruggelings naar buiten. Zij kreeg een hersenschudding. Getuigen van het on geval worden verzocht zich met de po litie in verbinding te stellen. Jhr. dr. J. C. Mollerus is afgetreden als secretaris van het dagelijks bestuur van de Stichting Haarlems Bloei, maar zal zitting blijven houden in het alge meen bestuur. Het secretariaat wordt voorlopig waargenomen door de heer J. H. Bartman. Burgemeester en wethouders hebben tot leden van het algemeen bestuur be noemd de heren J. J. Jurrissen, direc teur van de N.Z.H.V.M. en mr. A. G. de Blécourt, secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. De 40-jarige caféhouder en koopman H. v. d. L. heeft zaterdag bij de Haar lemse politie aangifte gedaan van een diefstal uit zijn auto. Hij miste twee weekendtassen, waarin tweehonderd vijftig herenhorloges en een groot aan tal horlogebandjes zaten. De totale waarde beloopt rond drieduizend gul den. Toen de koopman bij zijn auto kwam hp had hem in de Lange Molen straat geparkeerd zag h(j dat het tochtraampje van het rechterportier stukgeslagen was. Daardoor kon men het portier openen en de tassen mee nemen. 4 i s <1 «nu .m H# «Si m* use f 4 «r 4» u „4.1 mm In De Waag wordt het twintig jarig bestaan van Kunstkring De Acht ge vierd met een tentoonstelling waartoe K.Z.O.D. haar ruimte welwillend en collegiaal ter beschikking heeft gesteld. Het was namens de gastheren dat Freek Souwer voor een feestelqk ge stemd publiek de opening inleidde mei een toespraak waarin hij de betekenis van de jubilerende kunstkring belicht te. Daartoe releveerde hij haar ge schiedenis vanaf de oprichting en toon de het karakteristieke aan wat haar reeds van het begin af een eigen plaats en waarde in het Haarlemse kunst leven heeft verschaft. Vele leden heeft De Acht in de loop der jaren zien komen en weer velen zien gaan naar de grotere verenigin gen; iets van hun persoonbjkheid ech ter bleef achter in de sfeer die bp De Acht heerst. Velen zijn ook trouw gebleven en één hunner, de ambitieuze schilder Mets die steeds de actieve spil van het verenigingsleven is geweest, wenste spr. bovenal te prijzen. De vele mutaties de voortdurende zorg van het bestuur hebben het De Acht moeilijk gemaakt om een vaste lijn in haar exposities aan te houden. Spr. betwijfelde overigens of de kracht en de waarde van de kunst kring gevonden moet worden in de tentoonstellingsactiviteit. Dat De Acht twintig jaar bestaat, aldus spr. dankt het immers niet aan de gehouden ten toonstellingen, maar aan de kansen die vele jongeren en ook ouderen in die jaren daar zijn geboden. En op de ten toonstellingen is dan dikwijls gebleken hoeveel talent en kunnen achter het In de kerk van O.L.Hemelvaart aan het Valkenburgerplein te Heemstede, gaf de organist Louk Nelissen zondag avond een concert, waaraan medewer king werd verleend door de tenor Han ie Fèvre, die plotseling ziek gewor den Simon van der Geest verving. Dit laatste had nogal enige veranderingen in het programma ten gevolge. Han le Fèvre opende met twee liederen van Hugo Wolf: „Nun wandre Maria" en „Gebet". Ondanks de goede bedoelin gen heb ik toch de diepe sfeer van de ze Wolf-liederen moeten missen. Veel beter deden het de twee gezangen van Lodewijk de Vocht. (Overigens staat de muziek'van het lied „Neemt en eet" op het randje van het aanvaardbare). „Cantique Spirituel" en,,Magnares est amor" van Hendrik Andriessen waren verdienstelpk. Louk Nelissen toonde in de orgelwerken van Bach, Speth, Cou- perin en de Klerk, dat hp een eigen interpretatiestijl bezit. Alle facetten van de registerkleuren heeft hij duidelijk belicht. Zijn spel kenmerkt zich verder door een ritmische gepuncteerdheid. In zijn begeleidingen was hij echter hier en daar wat te donker in de register- kleur. Ik heb mp zondagavond weer eens afgevraagd, in hoeverre werkelijke belangstelling van katholieken uitgaat naar concerten als deze. Na ieder werk liepen er mensen de kerk uit. Tenslot te zat er nog een handjevol kennissen, familieleden en belangstellenden (waaronder dan nog uit andersdenken de kringen!) in de kerk. In katholieke kring moet men nog veel leren waar deren. J.L. De voorlaatste ronde van het toer-1 Ook hier zal de laatste ronde uitkomst nooi om de Kennemer damtitels heeft moeten brengen. In de tweede klasse dames van de I In afdeling AJ II eindigde de wed- waterpolocompetitie district Noord- strijd HVGBHZV met een 7-0 over- Holland heeft Haarlem de eerste neder- winning voor HVGB. In de afdeling laag geïncasseerd. DWT 2 dat in de thuiswedstrijd tegen Haarlem met 5-3 het onderspit had moeten delven heeft met 4-1 revanche genomen. Nel Goed hart hielp Haarlem aan een 1-0 voor sprong waarna Paula van Bruggen de ruststand op 1-1 bracht. In de tweede helft brachten Cok Somers en Paula van Bruggen (2) de zege op 4-1. De stand van deze afdeling is: Haarlem 1 6 10 DWT2 5 4 DWT 1 6 8 Waterl. 1 5 2 HPC1 6 4 HPC kreeg voor de eerste klasse heren DAW op bezoek. Het was een gelijk oDBaande strijd. Hans van Bekkum opende voor DAW de score. Rob Ter meer had direct het antwoord klaar. Het bleef zo doorgaan; Bert Tpmstra 1-2- Kas Wiers 2-2. Na de hervatting Hottentot 2-3 en tenslotte na een vrije worp van Rudi Prins door Rob Termeer 3-3. HVGB 1 heeft in Zaandam ge speeld tegen Nereus 1 en moest met 2-1 de punten in Zaandam laten. De stand is; 4 Nereus 1 6 12 HPC 1 6 3 DWR1 4 5 DAW1 5 2 HVGB1 5 4 In Alkmaar bond VZV1 zondag voor de tweede klasse heren de strpd aan tegen DAW 2. De Velsenaren bleven met 2-1 de meerderen van hun gastheren. De stand is: DWT 1 8 15 HVGB 2 8 7 Neptunus 1 7 10 VZV 1 Nereus 2 7 7 DAW 2 8 1 In de derde klasse heren ontmoette Haarlem in Alkmaar DAW 3 en won op overtuigende wijze. Nadat Huël Haarlem de leiding in handen had gespeeld maak te DAW gelijk. Drie treffers van Her Hölsken en nogmaals een doelpunt van Huël brachten de ruststand op 1-5. Ook in de tweede helft bleven de Haar lemmers het heft in handen houden. Jan Paanakker schoot viermaal voor Haarlem raak, waartegenover DAW twee doelpunten stelde. Eindstand 3-9. De stand is: Haarlem 1 Kroosd. 1 DWT 2 8 14 7 11 7 7 HVGB 3 HPC 2 DAW 3 In de vierde klasse heren eindigde NVA 2HPC 3 in een 7-0 overwinning voor de Heemstedenaren. Voor de af deling AJ 1 van de kringcompetitie werd de laatste wedstrijd gespeeld; Haarlem won met 5-2 van VZV. DWR is als eerste geëindigd met tien punten. Haarlem is tweede met acht punten. veteranen won HPC met 2-1. In de dames derde klasse moesten de reserves van HPC met 4-1 de eer aan DWT 4 laten. Voor de Bondsjeugd- competitie won Het IJ uit Amsterdam met 5-0 van Haarlem. Ongeveer vyfhonderd jongens en meisjes tussen zeven twaalf jaar na men zondagmiddag met groot enthou siasme deel aan het jeugdzwemfeest, dat de r.k. zwemvereniging „de Wa tertrappers" voor hen in het Sportfond- senbad organiseerde. Een van de hoog tepunten tussen de vele spelletjes en wedstrijdjes was het kunstzwemmen door de eigen DWT-kunstvvemgroep en de komst van Neptunus die compleet met mantel en drietand op een vlot in het bassin rondvoer. Alle kinderen werden ingedeeld in groepen naar leeftqd en geoefendheid; zo ontstond 3x3 groepen meisjes en evenzovele jongens-groepen. De onge oefende jongens en meisjes liepen hard in het ondiepe deel van het bad met allerlei variaties als hoedjes opzetten en zakjes blazen. Ook werd er hevig touwgetrokken. De iets gevorderde jon gens en meisjes bekampten elkaar in het tussenbad by hindernis-zwemmen en roeien op auto-banden. De meisjes met een of meer zwemdiploma's na men deel aan afvalraces en moeilijker hinderniszwemmen en de gevorderde jongens hadden hét nummer van de middag: vlotgevechten. De eigen kunstzwemgroep demon streerde onder doodse stilte een zestal nieuwe nummers, onder leiding van de dames Turkenburg, van Balen en Klee- ne. In het eerste nummer waren meer regelementaire kunstzwemfiguren verwerkt welke op goed gekozen mu ziek prima uitgevoerd werden. Na en kele eenvoudiger nummers volgde als slot op de muziek van de Florentina- mars een nummertje showzwemmen. De meisjes waren voorzien van bij zonder aardige attributen als soldaten- kolbakken, parapluitjes en zonne hoeden. Dit werkte mede om het kunst- zwemmen met een zeer geslaagd en charmant nummer te besluiten. De komst van Neptunus werd aangekon digd door tromgeroffel en hoorngeschal. Geëscorteerd door een viertal matrozen met vervaarlijke snorren en alle kunst- zwemmeisjes voer hij op een vlot het bad rond onder luid gejuich van de jeugd Aan de oevers van de Nijl in Cairo is kort geleden een der laatste scheppingen van de hotelmagnaat Hilton, het „Nijl- Hilton-Hotel" gereedgekomen. Het in drukwekkende gebouw lijkt als twee druppels water op het Hilton-hotel dat straks aan de Apollolaan in Amsterdam gebouwd zal worden. Het Haarlemse HSV „De Kam pioen" heeft zondagmiddag in de Velser- broekpolder het wielerseizoen geopend met een wegwedstrijd over 55 kilome ter, welke na spannende strijd gewon nen werd door Aad Straver. Aanvankeiyk lag het in de bedoeling deze openingswedstrijd in het „Van der é.artssportpark" te laten verrijden, doch vanwege een in dit sportpark in gelaste hockey-wedstrijd, was men ge noodzaakt in de Velserbroekpolder te rijden. Desondanks bestond voor dit treffen een flinke belangstelling. Na genoeg alle renners van de „roodwit te" wielerclub uit de Spaarnestad ver schenen aan de start. Van hen bleek Aad Straver na een spannende en aan trekkelijke strijd in de laatste en be slissende meters over de meeste reser ves te beschikken. Hij bleef met één lengte verschil de meerdere van Henk van der Geest, die duizend meter vóór de finish een mislukte poging onder nam om een eindsprint te ontlopen De uitslag luidt: 1. A. Straver, de 55 km in 1 uur 31 min. en 28 sec.; 2. H. v.d. Geest, 3. L. Vaars, 4. P. dé Jong 5. E. Riethoff, 6. A. van Dijk 7. B Bo gaard, 8. G. Fennis, 9 Th. Mathot'; 10 ex aeq: een peloton van 13 man De premiesprints werden gewonnen door Ko van Tintelen, Loek Vaars en Eddy Riethoff. Bij de C-klassers zegevierde Van der Horst vóór Bogaard en Croese. Mevrouw Steyger-Aspeslagh uit Lei den heeft vrijdagavond voor de com missie „De Vrije Tijd" van de Haar lemse St.-Vincentiusvereniging gespro ken over de zedelijke opvoeding van kinderen. In het bqzonder besprak ze de sexuele voorlichting. Op de schou ders der ouders ligt een grote taak. Ze moeten hun kinderen geschikt maken voor de maatschappij en hen in moei lijkheden helpen. „Laat het niet voor komen", aldus mevrouw Steyger. „dat u zich moet schamen, omdat u uw kin deren onvoldoende of in het geheel niet hebt voorgelicht." Voorzichtigheid is geboden in gesprekken, waar kinderen bij zqn. Anderzijds verwerft men door aan de spanning nog geen einde kun nen maken; integendeel! In de ver schillende groepen zijn slechts enkele spelers zeker van een finaleplaats, om de andere plaatsen wordt nog fel ge streden en er zijn nog vele mogelijk heden. Het is dan ook stellig niet uit gesloten dat er nog barragepartijen zullen moeten volgen. In de achtste ronde vielen, wellicht mede door de nerveuze sfeer, wederom enige verrassende uitslagen. Zo wist de constant spelende P. Belien in hoofd groep A. H. Theunisse zijn tweede ne derlaag toe te brengen waardoor diens fraaie kans nu twyfelachtig geworden is. Ir. Krijgsman won van N. Blom en H. Willemse van A. de Jong. Beide winnaars versterkten daarmede hun po sitie en blijven nog in de running. In deze groep hebben P. Belien en ir. Krijgsman nu elk negen punten terwijl drie spelers met elk acht punten vol gen: H. Teunisse, H. Willemse en A. Douma. In groep B wist W. van Leuffen aan de leider J. Bus het eerste puntje te ontfutselen en blijft nu achter Bus en H. van Berk de beste kansen houden. De jonge J. Belien deed weer van zich spreken door zijn winst op H. Rozijn in de groep C. Th. Tielrooy bond ook J. H. Meure aan zijn zegekar en J. Draper maakte geen fout en won van Van Straten. Th. Tielrooy kan de fi nale niet meer ontgaan doch J. H. Meure en J. Belien met elk 8 punten gevolgd door J. Poppen en J. Drayer met zeven punten zullen in de laatste ronde moeten uitmaken wie Tielrooy zullen vergezellen. Voor de eerste klasse won H. le No ble in een goede partij tegen W. Per soon en bracht zpn totaal daarmede op elf, een aantal dat de leider F. Langeveld ook bereikten. C. Drayer en Th. Bot komen beide op acht punten. „Een. wereld op drift" luidde het on derwerp van de eerste der zes bezin- ningspauzes die deze week in de Haar lemse Vleeshal gehouden worden van ongeveer half een tot een uur. Het al gemene thema van de bezinningen, te geven door een hervormd en een gere formeerd predikant en een priester, is „Uitzicht". Ds. N. v. Egmond. hervormd predikant, lichtte maandagmiddag dit thema toe. Hij trok een vergelijking met het welbekende panorama Mesdag in Den Haag. In de Vleeshal wil men ech ter geen illusies wekken maar de aan dacht op waarheden vestigen. Men wil geen gids zijn met allesweterij maar de In I B kan J. ter Haak de leiding niet meer ontnomen worden terwijl de 15-jarige V. Morselt door verrassend goed spel iedereen doet verbazen en daarmede goede tweede geworden is. Voor de derde plaats zyn nog twee gegadigden, N. van der Meer en A. Hoekema ofschoon A. van Leuffen en J. Oorthuis nog niet kansloos zijn. De tweede klasse is zo goed als uit gespeeld S. Lemmers, L. Binkhorst, C. Lenaarts, J. de Groot en C. Dijkx zijn vrijwel zeker van hun plaats. Ver- moedeiyk zal W. Gomes zich nog by hen voegen. De volledige lijst van uitslagen van de achtste ronde plus een aantal afge broken partijen luidt: Hoofdkl. groep A: H. WillemseA. Dou ma 11; H. TeunisseP. Belien 02; M. Krijgsman—N. Blom 20: H. WillemseA. de Jong 20; A. DoumaJ. Warmerdam 11. Groep B: O. v. DijkC. Belien 11; W. RoestO. v. Dijk 02; H. RellenW. Roest 2r0; W. v. LeuffenJ. Bus 11; H. v. Berk—C. Schelfaut 11. Groep C: J. Pop penL. Visser 20; H. RozijnJ. Belien 02; J. MeureTh. Tielrooy 02; J. DrayerJ. v. Straten 20. Eerste kl. groep A: J. Jansen—L. v. d. Werff 20: C. DrayerA. Koster 20; W. PersoonH. le Noble 02; L. v. d. Werff F. Langeveld 1—1. Groep B: A. v. Leuf fen—J. Oorthuis 1—1; F. IpenburgA. v. Leuffen 20; J. OorthuisV. Morselt 0—2. Tweede kl. gr. A: J. v. ApeldoornC. Lenaarts 02. Groep B: J. ThymsC. v. d. Does 02. Aangezien in de laatste ronde van de voorwedstrijden verscheidene van de kans hebbers juist tegen elkaar moeten uitkomen, zal het vrijdag een ongekende zware strijd worden. Te Haarlem is in de leeftijd van 88 jaar overleden mr. dr. A. F. van Hall, een bekende figuur in het bankwezen te Amsterdam. Hij is op 22 oktober 1870 in Amsterdam geboren, studeerde aan de universiteit aldaar en promoveerde in 1896 tot doctor in de rechtsweten schappen op het proefschrift „Trust". Van 1895 tot 1898 was hij werkzaam op het Amsterdamse trusteekantoor, daarna tot 1903 secretaris van de Ver- eeniging voor den Ef fectenhandel. Nadat hij 7 jaar werkzaam was geweest by de fa. J. Kalff en Co te Amsterdam, werd hij benoemd bij de fa. H. Oyens en Zn. Na de omzetting in 1932 tot een N.V. werd hij benoemd tot commissaris. Mr. dr. Van Hall is o.m. voorzitter geweest van de Vereeniging voor den Effecten ten. We leven in een gistende wereld, al dus ds v. Egmond. De politieke ontwik kelingen. de atoomenergie, de ruimte vaart het zijn even zovele oorzaken die de mens onzeker en kleiner maken. De bijbel biedt hier een uitzicht. „De aarde is van de Heer met alles en allen die erop wonen". Morgenmiddag spreek ds v. Egmond over „Een wereld in ontreddering". De Heemsteedse da'mclub St.-Bavo heeft voor de tweede achtereenvolgen de maal het vierdorpentoernooi om de NHC-beker gewonnen. St.-Bavo bereik te de eerste plaats definitief door een 11-9 zege op Noordwijk. De Hillegomse damclub maakt een goede kans op de tweede plaats. De wedstrijd tegen Sas- senheim leverde de volle winst op: 14- 6. Hillegom is uitgespeeld. Sassenheim moet nog twee wedstrijden spelen en zal moeten winnen om nog met Hille gom op gelijke hoogte te komen. Deze week wordt gespeeld de ontmoeting Noordwijk-Sassenheim. Op 25 maart heeft de prijsuitreiking plaats in het clublokaal van St.-Bavo in Heemstede. De eerste dirigent van het Noordhol lands Philharmoniseh Orkest, Henri Arends, zal 10 maart het Stedelijk Or kest van Malmö dirigeren. Op dit con cert zal onder meer uitgevoerd worden Ricercare van Hendrik Andriessen. Te vens zal de pianist Stephan Askenase solistische medewerking aan dit con cert verlenen. Op 17 en 18 maart leidt Henri Arends te Helsinki een tweetal concerten van het Finse Radio Phil harmoniseh Orkest. Solistische mede werking wordt verleend door de Finse pianiste Leena Kazeoga. Als Neder lands werk staat op het programma de 4e symfonie van Guillaume Landré. GETROUWD: H. B. van Droffelaar en N. van de Wetering; W. Kruijt en H. E. Groot. OVERLEDEN: P. de Kort, 76 jr.; A. J. E. van Dooren-Westendorp, 72 jr.; J. - H. Dijkstra, 67 jr.;_ A. Bloemendaal-de openhartigheid meer liefde bü de kin- j Gaajj Fortman, 75 jr.; J. E. Hauer-van deren. 'der Dussen, 71 jr. aandacht vestigen op bepaalde gedach- handel, vervulde 'n groot aantal commis sariaten en had zitting in vele besturen. Hij is de vader van de burgemeester van Amsterdam. Zq stoffelijk overschot is vandaag in alle stilte te Westerveld bijgezet. Tijdens de drukte van het van strand, bos on duin huiswst&rts Rsrondo v©r- keer werd op een der drukste wegen in Overveen zondagmiddag omstreeks vqf uur een schoorsteenbrandje gemeld in perceel Julianalaan 42. De brandwach ten van de rayons Overveen en Bloe mendaal spoedden zich er heen Toen bleek van een brand geen sprake te zijn. Wel van een sterke rookontwikke ling die voortkwam uit het feit, dat de schoorsteen van het huis niet deugde voor de er onder geplaatste oliehaard. 414 Ned 1958 33', Ned 1953 Staffel 1947 314 Ned 1956 314 Ned. 1948 314 Ned 1950 314 Ned 1954 34 Ned 1955 n B.N.G Won.bouwl 6 Ned Handel Mij Cen Amsterdam Rubber H VJV Senembah-Mlj A.K.U Berkel Fatent Calvé-Delft Cert Deli Mfl Fokker v Gelder Hoogovens Mtiller Co. Philips Gem.bez Unilever BlUlton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Lijn KXJU. Kon Ned Stoomb MI1 K.P.M Ned. Stoomv MP v Ommeren Ned Scheepvaart Unit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 214 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 U 214 Rotterdam '57 Alb. Hepn kl. obi. 4 Koersen Vorig opening Slot 2/3 100H 94% 92ft 92% 88% 881/2 89% 90 112 201% 88% 87% 130% 128% 135% 132% 267 263% 446 153.50 151.60 240 216 352 285% 525% 521 455 446 209 162.70 161 145 121 144% 133%e 128 155 130% 117% 104 85% 98% 104% 125

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3