Jk aUk gaat Khroesjtsjev praten over een vredesverdrag Bezitsvorming Zweedse piloten van de S.A.S. in staking Parachutisten hadden elders moeten worden „gedropt" 1 Paus Joannes XXIII Bezitsvormings-" plannen der KVP ■PWÊÊÊÊmï r v», Morgen bliksem actie K.V.P. Europees verkeer kan grotendeels gehandhaafd blijven Bij de buren Britse militaire missie brengt bezoek aan de slagvelden V' alp" K.V.P.-jongeren- appèl in Haarlem V erkiezingsruzie in Finsterwolde Alarmstemming onder Zeeuwse smokkelaars Gevangene ontvlucht met lof CAMPING 1959 VIA DE LEIPZIGER MESSE NAAR OOST-BERLIJN De Slag om Arnhem CPN-raadslid krijgt proces-verbaal NEDERLANDS JACHT IN FRANK RIJK GESTOLEN EEN LEVENSVERHAAL MAANDAG 2 MAART 1959 PAGINA 5 U U MOTORRIJWIELEN - SCOOTERS - BROMFIETSEN - RIJWIELEN - KAMPEERWAGENS EN -BENODIGDHEDEN - TENTEW Amsterdam - 26 februari t/m 8 maart - geopend van 10-17 uur en 19.30-22.30 uur - zondagen van 10 -1 s uur - entreej 2.01 Benoemingen in bisdom Rotterdam Oud-burgemeester van Culemborg overleden Ili Slotzusters ter stembus Gearresteerde collega's zouden tamelijk veel hebben „doorgeslagen" Driehonderdste vestiging Rotterdamsche Bank N.V. 15 Hij 'werkte in stilte, ijverig als een mier, zonder te willen opvallen of punt van discussie te worden „Liresco" van rotsen vlot getrokken Advertentie TT, Tl (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. De Russische premier en secretaris van de communistische partij, Nikita j .roesjtsjev, zal donderdag een bezoek brengen aan de voorjaarsbeurs in j-eipzig, de voornaamste waren-„Messe" der communistische oostzone van uitsland die is bedoeld als tegenwicht en concurrent van de „Messe" in 'ankfurt, die prof. Erhard gisteren heeft geopend. In Bonn en in West- erlijn en ook in de overige Westelijke hoofdsteden is men er van ®vertuigd, dat het bezoek van Khroesjtsjev aan de Leipziger „Messe" ®chts een excuus is voor besprekingen met de politieke leiders der zgn. ^Duitse Democratische Republiek" en dat Khroesjtsjev van Leipzig naar 'Jost-Rerlijn zal reizen voor een ontmoeting met de Oostduitse partijsecre- taris en vice-premier, Walter Ulbricht. (Vervolg van pagina 1) ,.c. De verwerving van duurzaam be- 1 door loontrekkenden en zelfstandi- in het algemeen. Bedoeld is hier de bezitsvorming ouiten het kader van de bovenge- hpemde spaarfondsen en winstuitke- ringen. Gedacht wordt aan eigen huis en grond (ook aflossing van de daar- °P rustende hypotheek), en verder aan studieverzekeringen, kapitaalver- 2ekeringen, Nederlandse aandelen en °bligaties en bedragen op spaarsaldi, welke tenminste 5 jaar worden aan gehouden. Ter stimulering van deze soorten van bezitsvorming wordt door de K.V.P. f eer gedacht aan 20 pet belasting- ■estitutie of premie tot een jaarlijks b?aximum. Prof. Romme is van me- b'hg, dat door het gelijk zijn van beide 'Tnulansen (restitutie of premie), en r® beperking tot een bepaald maxi mum, de maatregelen in verhouding gunstiger werken voor ,,de kleine man" "an voor degenen, die reeds over eco nomische kracht beschikken. Een andere maatregel, die zowel voor loontrekkenden als zelfstandigen hioet gelden betreft de fiscale vrijstel ling van neveninkomsten. Tot nu toe is degene, die niet meer verdient dan j 6.900 vrijgesteld voor neveninkomsten Jgt 200 per jaar. De K.V.P. wil nu vaj]Ireris van 6.900 geheel laten ver- komV? en het bedrag van de nevenin- sen l«ï verhogen tot ƒ600 te split- en a f 300 neveninkomsten uit arbeid Dp 1 neveninkomsten uit vermogen, allo atste vrijstelling zou dan echter dip 1 moeten gelden voor degenen, niet worden aangeslagen in de ver mogensbelasting. d. De bevordering van het bezit van *en eigen huis. Naast de reeds bestaande mogelijk heden. wil de K.V.P. als bijzondere maatregel de vermindering of afschaf fing van het registratierecht bij de aankoop van een huis en van de grond, welke er bij hoort. Het regi stratierecht bedraagt momenteel vijf Procent. e- Bevordering van effectenbezit. Er moet een onderzoek ingesteld borden naar de mogelijkheid van tot standkoming en bevordering van be leggingsmaatschappijen met een zo breed mogelijk gespreid risico. Daar bij moet vooral gedacht worden aan bet creëren van kleine coupures, de verlaging van zegelrecht en omzetbe lasting en de vrijstelling van ven- bootschapsbelasting, voorzover de op- brangst van de beleggingsmaatschap pijen aan de aandeelhouders wordt doorgegeven. Pp^'erder moet gestreefd worden naar V) b - overdracht van staatsbezit aan Seculier bezit. Gedacht wordt aan t?bdelen van ondernemingen als reedband, Hoogovens en K.L.M. De Kp delen, welke de staat in deze onder- aa mgen bezit, zouden gedeeltelijk in ag merking komen voor overdracht tgT Particuliere kleinbezitters, waar- J ™n voorrang gegeven zou kunnen bp.den aan de werknemers in deze VopbOvcn. Tot deze overheveling zou <->ral aanleiding kunnen 7.vin als de Ovpiv aanleiding kunnen zijn als de bel» om vibe van bet algemeen bietu nieuwe investeringen moet ver rit m bedrijven, welke door groot en pmvang niet geschikt zijn Pitnni Jïantrekking van particulier ka- Plaats' zou dan een verwisseling Vorming e z°wel de bezits- ten goede komt als een te om- bet S .staatsbezit op het gebied van Alle viermotorige toestellen van de Jt bedrijfsleven afremt. „S.A.S." staan thins aan de grond. De xiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiHiiuiiiiiiiiiMHiiiiiHiiiHiiii Zo vlak na het bezoek van Macmil- lan aan de Sovjet-Unie, dat voor de verhoudingen tussen Oost en West geen gunstige wending heeft gebracht en min der dan drie maanden voor het Rus sische ultimatum ten aanzien van Ber lijn afloopt, is de sluiting van een even tueel separaat vredesverdrag tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland, het vermoedelijke onderwerp van het ge sprek tussen Khroesjtsjev en Ulbricht. De eerste secretaris van de Russische ambassade in Oost-Berlijn, Beboerov, heeft dat trouwens al bevestigd. De aan kondiging uit Moskou van Khroesjtsjevs bezoek aan Leipzig kwam ook voor de Russische ambassade in Oost-Berlijn als een verrassing. Ook de jaarbeurs-direc tie in Leipzig en de in Leipzig vertoeven de leden der Oostduitse „regering" wa ren (aangenaam) verrast. Het is Khroesjtsjevs vierde bezoek aan de D.D.R. Elk bezoek was een demonstratie voor en ruggesteun aan het régime in de communistische oostzone. Alle bezoeken tot dusverre waren belangrijke gebeurtenissen in de na-oorlogse Duitse geschiedenis. In juli 1955 verklaarde Khroesjtsjev, dat de Duitsers hun hereniging maar zelf moesten regelen (wat sindsdien de officiële politiek van het Kremlin is geworden). In 1957 was Khroesj tsjev in de oostzone vlak voor de al gemene verkiezingen in de bondsre publiek en in juli 1958 wees hij in Oost-Berlijn viermogendhedenbespre- kingen over Duitsland bruusk van de hand. Klokke zeven dinsdagavond gaan overal in Nederland 50.000 K.V.P.-pro- pagandisten op pad voor de grote le denwerf-bliksemactie. Tot middernacht zullen op de centrale in Tilburg de winstcijfers van de 1300 plaatselijke af delingen binnenstromen, die al weken lang in touw zijn om hun politieke par tij van de 425.Ó00 naar de 500.000 beta lende leden te helpen. Volgens globale ramingen start de K.V.P. deze „huis aan huis" actie al met 425.000 leden. In vele afdelingen zijn de afgelegen adressen ten plattelande al bewerkt, zodat dinsdagavond in de woonkernen snel kan worden gewerkt. De propagandadienst van de K.V.P. heeft in Tilburg vlak bij Modern nog een extra zaaltje gehuurd om de K.V.P. voormannen, die overal uit den lande naar het hoofdkwartier in Tilburg ko men op te vangen. Men vreest een in vasie, die niet in het zaaltje van Mo dern kan worden geborgen. Enkele tien tallen afdelingen komen met verrassen de stuntjes, die deels al zijn uitgelekt. De actieve Tilburgse K.V.P. komt met enkele politieke figuren opdraven. In de textielstad zijn alle afdelingen naar grote katholieke voormannen uit het verleden genoemd: Nolens, Möller, Goseling, Schaepman en vele anderen. In hun „historische klederdrachten" zullen zij door Tilburgse toneelspelers worden uitgebeeld. In Den Bosch heeft Ton Wagemakers de plaatselijke pro pagandaleider zelf een plan gemaakt om met Prins Carnaval naar Tilburg te komen. Zo is ruim een week voor de verkie zingen overal de lont in het kruitvat ge bracht. De verwachtingen zijn, dat in de meeste afdelingen de streefgetallen die tot een ledenwinst van 90.000 leiden worden overtroffen. Dinsdagavond tus sen 7 en 9 uur wordt bij anderhalf mil joen katholieke kiezers aan de bel ge trokken. De afgelopen weken is daar voor een schat van adressen verzameld van alle katholieken, die nog geen K.V.P.-lid zijn. Ruim een miljoen fol ders zijn de laatste dagen van het Haag se hoofdkwartier van de K.V.P. aan de Mauritskade naar de afdelingen ge stuurd. De bliksemactie van dinsdag avond wordt de kroon op dit werk, dat als een mobilisatie van het katholieke volksdeel voor de 12de maart kan wor den beschouwd. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kapelaan te Den Haag (H. Theresia van Lisieux), de weleerw. heer C. J. M. Eeken, tot kapelaan te Rotterdam (H. Familie), de weleerw. heer G. J. P. van der Bijl. tot kapelaan te Den Haag (H.H. Engelbe waarders), de weleerw. heer J. G. Fran sen, die kapelaan was te Berkel. De Amerikaanse toneelschrijver Max well Anderson Is zaterdagavond tn Stanford In de Amerikaanse staat Con necticut overleden. Hij was in 1888 ge boren en is derhalve ruim 70 jaar ge worden. De onderhandelingen tussen de direc tie van de „S.A.S." en de Scandinavi sche (in feite: Zweedse) federatie van cockpitpersoneel zijn mislukt en in de nacht van zaterdag op zondag is de uit sluiting van Zweden van kracht gewor den, aldus bericht U.P.I. De Deense en Noorse piloten hebben op het allerlaat ste moment een inzake hun loon- en promotie-eisen door de directie van de „S.A.S." ontworpen compromis aan vaard. De Zweden wezen het af. Het conflict vindt zijn oorzaak in de plannen van de „S.A.S." om straal vliegtuigen in dienst te stellen. De fe deratie vroeg in verband daarmee een algemene loonsverhoging, en toeslagen daarop voor personeel dat op straal vliegtuigen dienst doet. Bovendien wil den de Zweden het „quotasysteem" af schaffen, dat in zijn huidige vorm eist dat van alle gezagvoerders twee-zeven de Noren, twee-zevende Denen en drie- zevende Zweden moet zijn. De Zweden achten hun promotiekansen hierdoor bedreigd: een Zweedse piloot zal lan ger dan een Deen of een Noor moeten wachten op promotie tot gezagvoerder. Hoewel ongeveer een jaar lang want zo oud is het conflict al de drie nationaliteiten samen tegenover de di rectie van de „S.A.S." stonden, is er een scheuring ontstaan, tussen de Zwe den enerzijds, de Denen en Noren an derzijds. Mede tengevolge hiervan heb ben de Denen en Noren op het laatste moment het compromisvoorstel aan vaard. |C0P|,'.q--l P B Bo. 6 Copgnhooe hebben nu de loodgieter usel uitgespaard, maar de doktersrekening Denen en Noren zijn ingeschakeld op de Europese lijnen; de transatlantische en transpolaire vluchten vallen vrijwel allemaal uit. De directie van de „S.A.S." heeft meegedeeld dat het con flict in zijn huidige toestand de lucht vaartmaatschappij per dag een verlies kost van 200.000 tot 300.000 kronen (160.000 tot 240.000 gulden ongeveer). Het Europees verkeer kan grotendeels gehandhaafd blijven. Tegenover de der ving van passage-inkomsten staat het ermee samenhangende uitblijven van uitgaven van de maatschappij sala rissen, exploitatiekosten en andere uit gaven. Zaterdag is op 68-jarige leeftijd over leden de oud-burgemeester van Culem- i KJ.» Een groep Britse officieren van het Airborne Engineer Regiment zijn naar ons land gekomen om ter plaatse het verloop van de slag om Arnhem te reconstrueren. Met de voor hen beruchte Rijnbrug op de achtergrond bespreken hier v.l.n.r.: luit.-kol. I. G. Wellsted, leider van de groep, generaal J. D. Frost, squadronleader P. J. R. Lee en majoor G. Harris het verloop van de Het appel van de Jongeren Organisa tie van de Katholieke Volkspartij in de Kringen Amsterdam en Haarlem, dat zondag in de Spaarnestad is gehouden heeft niet die opkomst opgeleverd, wel ke de organisatoren er waarschijnlijk van hadden verwacht. In een toe spraak viel mr. K. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer, de verkie zingspropaganda van de P.v.d.A. en van de V.V.D. aan. Vooral voor de so cialisten had mr. v. Rijckecorsel weinig goede woorden. Door te zeggen, dat zij achter de eisen van de K.A.B. staat, tracht de P. v.d.A. de arbeidende klas se voor zich te winnen. „Wij zullen daarom sterk moeten zijn om te kunnen verdedigen wat wij hebben". Vervolgens sprak mr. Van Rijcke vorsel over het partij-program, dat gebaseerd is op een christelijke politiek. De K.V.P.-politiek zal in de eerste plaats gericht zijn op de minder-draag- krachtigen, zowel in nationaal als in internationaal verband. Onder andere zal Nieuw-Guinea de aandacht krijgen. Daarnaast zal gestreefd worden naar bezitsvorming voor iedereen en naar versterking van de persoonlijke verant woordelijkheid. „Wij moeten baas kun nen zijn in eigen huis." Waar het aan komt op samenwerking met andere partijen, zal men immer op de steun van de K.V.P. kunnen rekenen. Wan neer echter een schikking onmogelijk blijkt, wordt niet geaarzeld de openlij ke strijd aan te binden. Na mr. Van Rijckevorsel kregen me juffrouw J. Knol en dr. W. Schuyt eveneens lid van de Tweede Kamer, het woord. Mejuffrouw Knol beperkte zich tot het citeren van hoofdzaken uit de rede, die prof. mr. dr. C. P. M. Rom me zaterdag heeft gehouden en waarin gepleit wordt voor winstdeling door de arbeiders. Dr. Schuyt behandelde de buitenlandse politiek, daarbij wijzend op het belang van een hechte samenwer king tussen de Europese landen. Hij zei, dat de K.V.P. steeds gestreefd heeft en zal blijven streven naar een Europese integratie. Dr. Schuyt kwa men daarom de verkiezingen voor het Europese parlement vermoedelijk in 1962 zeer belangrijk voor. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch deelt mee, dat het aan alle slotzusters in zijn bisdom is toegestaan op donderdag 12 maart a.s. (Van onze correspondent) Als de First British Airborne Divi sion in September 1944 niet in Ooster beek, maar in de Betuwe Eist en omgeving was neergelaten, zou men met behulp van de troepen, die Nij megen hadden bereikt, de Rijnbrug te Arnhem hebben kunnen veroveren en zou de Slag om Arnhem een ander ver loop hebben gehad. Dit was de mening van de Britse militaire missie, die za terdag een bezoek bracht aan de voor malige slagvelden, waarop de Slag van Arnhem is gestreden. De missie bestond uit 22 officieren van het 131e Parachute Engineer Re giment onder leiding van luitenant ko lonel I. G. Wellsted. Ook brigade-gene raal J. D. Frost, die de Slag heeft mee gemaakt, bevond zich in het gezelschap. Doel van de excursie was, na te gaan hoe de Slag om Arnhem zou zijn ver lopen indien men destijds de beschik king zou hebben gehad over atoomwa pens. Het gezelschap was vrijdagavond naar Eindhoven gevlogen, waar men de gast was van de op het vliegveld Welschap gelegerde RAF en van de Koninklijke Landmacht. Zaterdag morgen trokken de Britten, vergezeld van een tiental officieren uit Heidel- berg en Eindhoven, per autobus naar Arnhem voor een ontvangst op het Provinciehuis. Na de tocht langs de voormalige slagvelden werden ze in Hotel Hartenstein te Oosterbeek het voormalige hoofdkwartier van ge neraal Urquhart, door burgemeester mr. D. Matzer van Bloois ontvangen. De Engelse gasten uitten hun bewon dering voor het snelle tempo waarin de in 1944 aangerichte schade was hersteld. De officieren zijn allen specialisten op verschillende gebieden van de krijgs kunde. Zij treden elk jaar twee maan den in dienst om cadetten van de Mi litaire Academies te onderrichten in wa pentechniek, elektrotechniek, psycholo gie enz. Het volgend jaar gaan ze de militaire situatie in Zwitserland bestu deren. IIIIIMIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllltlllllllllinilllHIIIIIIUIlllHIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl! Zaterdagmiddag waren twee heren, een uit de hoofdstad en een uit Gro ningen, in Finsterwolde bezig met het aanplakken van verkiezingsaffiches ten behoeve van de communistische „brug"- groep. Deze verkiezingspropaganda zinde kennelijk het CPN-raadslid S. niet. Hij reed met zijn motorrijwiel op de beide propagandisten in, rukte hen de affiches uit de handen en verscheur de deze. De Groninger liep een schaaf wonde aan een knie op. Een patrouille der rijkspolitie, die zich in de buurt bevond, heeft zich in het geval gemengd. Tegen het raadslid is wegens mishandeling en vernieling proces-verbaal opgemaakt. De CPN bezet het merendeel der ze tels in de gemeenteraad van Finsterwol de, namelijk zeven. De P.v.d.A. heeft twee raadsleden, evenals de groep „Ge meentebelang". In Zeeuws-Vlaamse smokkelaarskrin gen is groot alarm geblazen. In de af gelopen week zijn veertien smokkelaars naar Middelburg overgebracht om ver hoord te worden over hun activiteiten. In afwijking van het gebruik wordt er tamelijk veel „doorgeslagen", zodat steeds meer smokkelaars werden aan gehouden. Dit verschijnsel verwekt gro te onrust onder de smokkelaars, die zich afvragen welke dag het hun beurt zal zijn. De Belgen hebben een Nederlands smokkelcomplot in verdovende midde len onschadelijk gemaakt. Aangezien het smokkelen van dit artikel niet meer, zoals boter, onder de „sport" wordt ge rekend vreest men zeer harde klappen. De Franse politie zoekt, tot op heden vergeefs, de kusten van de Middelland se Zee af naar het jacht Mata Maru, eigendom van de Nederlandse zaken man Bliekendaal. Een voormalig lid van de Luftwaffe, Helmut Reinhardt, zou het hebben gestolen. Aan boord van het jacht waren ca. 400.000 francs. Bliekendaal verklaarde tegenover de politie 2 september met Reinhardt uit Rotterdam te zijn vertrokken voor een reis om de wereld. Hij besloot de Mata Maru te verko pen en ontving van de nieuwe eigenaar 400.000 francs als voorschot. Blieken daal legde het geld in de cabine. Don derdag ontdekte hjj echter dat jacht, geld, Reinhardt en een Duitse vriend waren verdwenen. De Franse politie meent dat beiden naar de Balearen zijn uitgeweken. Weliswaar zal men voorlopig met een noodbehuizing genoegen moeten ne men, maar de Rotterdamsche Bank N.V. beschikt sinds zaterdagmiddag over zijn driehonderdste vestiging in Nederland, en wel in de oliestad Hoog vliet bij Rotterdam. In 268 plaatsen is deze bankinstelling nu vertegenwoor digd. In 1945 beschikte men nog over 194 vestigingen, zodat in 13 jaar tijd dit aantal met ruim 50 procent is toege nomen. iGClGn Qc UUU-UUl gciiiccotci v au x/uitu» «p borg oud-lid van de Tweede Kamer Ype het slot te verlaten om haar wettelijke Keestra. De uitvaart is woensdag in Cu- stemplicht voor de Verkiezingen te lemborg. 1 vervullen. „Mijn gelukwensen, mijnheer de directeur, uw gevangenis is een mo delinrichting"zo heeft een lid van een inspectiegroep voordat hij de inrich ting te Rio de Janeiro verliet, tot de directeur gezegd. De directeur toonde zich zeer ingenomen met deze prijzende woorden totdat hij na het vertrek van de inspecteurs tot de ontdekking kwam dat degene die de lof geuit had, een van zijn gevangenen was. De man had zich bij de groep inspecteurs aangesloten. De gevangene had de modelinrichting reeds verlaten en is volgens A.F.P. nog steeds voortvluchtig. door mgr. ALBERTO CIOVANETTI (vertaling van Hugo van der Heijden pr.) zeer geliefd bij zijn volk. Daarom be- I958 onder de titel: Zijne Heiligheid paus paalde Roncalli, dat ook de katholie- een^urksfautorheTt: d00r de 0gen van ken van Istanboel actief zouden deel- ,.In de mohammedaanse en Grieks-ortho- nemen aan de nationale rouw. 3). Zo ?oxe ^insen waarin ik een halve eeuw „jij. uit lang dikwijls verkeerd heb en waar ik Wilde hij ook, dat Zij hun stem ZOU- heb gestudeerd, in de El-Azhar universi- den geven aan Ismet Ineoni, de ver- tei* van Kaïro, in het Phanar (de zetel trnnwpn^man vnn Hp Atflturlr ole van de orthodoxe patriarch van Constan- trouwensman van ae Ataturk als tinopel) en te Athene heb ik geen enkele nieuwe president van de republiek, kerkelijke hoogwaardigheidsbekleder ont- Daarenboven was mgr. Roncalli er al- m9et die zich zou kunnen meten met som- tijd op Uit om de mentaliteit van ffe.^fen Sn" contart'heb* ge- het Turkse volk steeds beter te leren had. Het is al voldoende om de teksten te kennen; daarom bestudeerde hij hun bekiiken van de preken die zijn uitge- U. C f sproken door de ulema s van Kaïro of geschiedenis, de taal en hun tradi- Damascus, of door de orthodoxe prelaten i -i i e>«wii nciui- Damascus, or aoor ae ui uiuuuac jjicioicu De zending die de H. Stoel aan men dat hij alleen gekomen was voor ties en hij beoogde hiermee een te Athene of Moskou, en ze te vergelijken de apostolisch delegaat had opge- zuiver kerkelijke zaken, en in het stimulans te zijn voor alle katho- ™et de ,h0?«staande predikaties die men dragen, was zeer moeilijk. openbaar geen diplomatieke con- iieken van Turkije. Hij wilde, dat Mijkfede%ro"eSa^htemtandevan d! geeS- Deze moeilijkheden waren o.a. takten onderhield. Zijn devies was: zijn eerste herderlijk schrijven zou teR)ken van alle oosterse riten, zij zijn in het klein aantal katholieken temid- „Nonmulta loquimur, sed vivimus". verschijnen in het Turks. Ook begon nL^iddvea1rZmVnierdieStIhemolTenront den van een overgrote meerderheid De vrucht van dit alles was, dat hij zo spoedig mogelijk in deze taal derrichten en tot de vredi des Heren van mohammedanen, de ingeroeste de Turkse autoriteiten en het Turk- te preken Doordat wii hun moe m°eten geleiden. vijandigheid tegen het woord chris- se volk groot respekt voor hem kre- dertaai gebruiken, zullen de Turken flsprokln«StTe Safurk.toL^e Iw«ue ten, de vernederingen die het Otto- gen. Hij werkte zeer rustig en malle zich de broeders van de andere lande orde was hoe wü onze landgenoten i-- j u:jkonden bevrijden van hun middeleeuwse onwetendheid; ik heb hem toen verteld over mijn gesprekken met de apostolische delegaat. mr. Angelo Giuseppe Roncalli. De president bleek, toen ik hem ervan op de hoogte stelde, bijzonder ingenomen met het initiatief van mgr. Roncalli om be paalde gebeden hardop in het turks te laten bidden in de voornaamste kerken van Istanboel en Izmir. Monseigneur bad ook zelf aan het eind van godsdienstige maanse rijk in de geschiedenis wa ren aangedaan, en daarbij het laïcis- tisch karakter van de nieuwe, door Ataturk gestichte staat. De rege ring van Ankara „wist" officieel niets van het bestaan van een apos tolisch delegaat. Alleen de facto kreeg hij uit zuivere welwillendheid stilte, ijverig als een mier, zonder christenen gaan voelen", zei hij. ook ze]f aan het ejna van g0asQiensuge en monseigneur Roncalli erken- te willen opvallen of een punt van Omdat hij wist, dat de mohamme- plechtigheden bepaalde gebeden voor in de dankbaar dat de regeringsfunc- discussie te worden. danen ook Jesus beschouwen als het Turks. Hij heeft ook toestemming ge- tionarissen van Turkije buitenge- De apostolisch delegaat was er een groot profeet en de moeders ^gdvaTdePhemgen sTrgeTn Bacchus! woon hoffelijk waren sommige fa- altijd op uit, te tonen dat ae Turkse van de profeten vereren, en om- die aan de katholieke eredienst waren ciliteiten, die men gewoonlijk alleen regering van de katholieken niets dat hij gezien had, dat in de Maria- ]jjjsgegeven te laten r®|thaaudr«ieent- geeft aan diplomaten. te vrezen had. Ook liet hij voortdu- kerk in Traperiz (Pera) mohamme- te doen herieven op pan-Arabische Op zich genomen was de aposto- rend doorschemeren dat de H. Stoel daanse vrouwen kwamen bidden bij grondslag, en daarbij de neiging ver- lisch delegaat alleen maar een en de katholieken geen enkel voor- de madonna, kwam hij op het idee ^5/'dkSMe°"ZdirbymnL?ve!inTaaar- vreemdeling, die een verblijfsver- oordeel hadden tegen de nieuwe om in deze en andere kerken grote derjng jiacj voor mgr. Roncalli, wellicht het gunning in Turkije had grondwet van Kemal, behoudens borden op te hangen met het Onze plan opgevat hebben diplomatieke relaties Zo begrijpt men, dat de apostolisch dan ^r,0Po^atii"gte^ 0ver Riding Vader en het Weesgegroet in het SmdT^nde^haTv; delegaat vanaf het begin nauw- van en staat aan, want ae Ke- Turks. Dit bleef niet zonder resul- eeuw, zo zei hij, heeft Turkije nooit te gezet op het zuiver godsdienstig ter- mal Pas3a> bijgenaamd Ataturk taat# klagen gehad over de loyaliteit van zijn rein van zijn zending bleef, alles (vader der Turken), heeft machtig dox^ gee'teiykhe.d^va^^ onSpI vermeed om in het openbaar de veel bijgedragen tot verheffing van 3) Wat betreft de Ataturk en de apos- houdelijk heeft samengezworen tegen de aandacht op zijn persoon te vesti- zijn volk. Deze stichter van het toliseh delegaat hebben wij een kostbaar vitale belangen van het land gen bij iedere gelegenheid die zich nieuwe Turkije stierf in 1938 Zijn dag- voordeed, nadrukkelijk deed uitko- bijnaam spreekt voor zich; hij was blad van stamboel „Hurriyet" op 4 nov. (Wordt vervolgd Di bezitsvormingsplannen, die prof. Romme namens de K.V.P. op tafel heeft gelegd, zijn van zwaar soortelijk gewicht. Het gehele plan mag ruimte bevatten voor een massa vraagtekens wat betreft de praktische uitwerking het is ten slotte een schets over het alge meen zijn de ideeën en de genoemde getallen en percentages zo con creet, dat de K.V.P. zich nu op vele punten heeft vastgepind. Zij kan zon der gezichtsverlies niet meer terug. Romme's stelling: „De brede basis, maar niet tot elke prijs" heeft er een duidelijker, wat ons betreft, ook een meer aanlokkelijke achtergrond door gekregen. Het plan spreekt ons sterk aan. Te verwachten valt, dat zich gele genheden te over zullen voordoen op de detailpunten van het K.V.P.- plan terug te komen. Ons nu beper kend tot een aantal opvallende zaken, constateren wij op de eerste plaats, dat het plan is aangediend als een plan voor het gehele volk. Dat zal de nodige socialistische kritiek oproepen. Het oude argument tegen bezitsvor mingsmaatregelen is immers, dat zij bevoordelend werken voor degenen, die welvarend genoeg zijn om bezit te kunnen vergaren, terwijl zij discri minerend werken ten opzichte van de groepen, wier inkomen geen sparen toelaat. Het is een argument, dat men niet lichtvaardig naast zich mag neer leggen en bij de vrij forse premies en belastingrestituties, welke de K.V.P. voorstelt, zal het ongetwijfeld in alle heftigheid naar voren worden ge bracht. Het verweer tegen dit argu ment wij hebben het al vaak ge schreven is, dat bezitsvormings maatregelen niet los kunnen staan van maatregelen tot rechtvaardige verdeling van het nationaal inkomen. In een land waar een uitgesproken noodtoestand op sociaal gebied heerst zouden bezitsvormingsmaatregelen een aanfluiting zijn. In een betrekke lijk welvarend land als het onze kun nen maatregelen als die, welke nu voorgesteld zijn, slechts schrijnend aandoen, of schrijnend gemaakt wor den, voor de enkele groepen van laagst betaalden, zoals bijvoorbeeld ook de ouders van minder begaafde kinderen eenpolitieke discussie over studieionen als schrijnend zouden kunnen ervaren. Waar het in alle rea liteit om gaat is of het volk als geheel de bezitsvorming ziet als een goed, dat geen uitstel meer duldt. Als een goed, dat moet worden nagestreefd zonder daarbij de sociaal achterge blevenen in hun lot te vergeten, waarbij dan nog te bedenken valt, dat deze groepen juist beter geholpen kunnen worden naarmate de bezits vorming voor het volk als geheel een gezondere economie helpt tot stand brengen. Wat eveneens stof zal doen op waaien is het plan tot overheveling van staatsbezit naar particulier klein bezit. De socialisten mogen dan niet zo vurig meer ijveren voor nationali satie, over een verzwakking van het staatsbezit zullen zij toch niet jui chen, zeker niet wanneer dat moet ge beuren ter bevordering van het par ticuliere bezit. Daarom is het K.V.P.- plan op dit punt wel moedig te noemen, ook al neemt het een slag om de arm. Het gaat im mers niet om een regelrechte ont manteling, maar om een verwisse ling van huidig staatsbezit in het aan delenbezit van riskante ondernemin gen, waarvoor de particuliere beleg ger niet of in onvoldoende mate be langstelling zal hebben. Maar ook in deze vorm strijkt het plan de P.v.d.A. tegen de haren in. Het is immers dui delijk, dat op deze wijze de meest ris kante bedrijven op de duur voor de overheid overblijven. Naar onze me ning is dat ook juist, maar het socia listische argument daartegen is steeds geweest, dat het onjuist is de overheid de kastanjes uit het vuur te laten halen, terwijl de particulieren met de winst gaan strijken als er geen vuiltje meer aan de lucht is. Het heeft weinig zin nu op deze kwestie door te gaan, maar de gelegenheid daartoe zal zich in de nabije toekomst ongetwijfeld wel voordoen. Een laatste opmerking over de kos ten van het plan. Zoals men het ge hele plan op wat langer zicht moet bekijken, zal men dit ook voor de kos ten moeten doen. Het is vrijwel on mogelijk, dat het plan reeds in het lo pende begrotingsjaar financieel iets van zich zou laten merken. In de toe komst zullen de kosten natuurlijk in concurrentie treden met andere nood zakelijke overheidsuitgaven, echter als een concurrent met een zeer bij zonder karakter. Prof. Romme heeft reeds opgemerkt, dat de overheidsuit gaven op dit gebied, anders dan an dere overheidsuitgaven, weer terug zullen keren in de economie als par ticuliere besparingen. Dit betekent, dat de werkgelegenheid gestimuleerd kan worden, terwijl particuliere be zitsvorming in een periode van volle dige werkgelegenheid onzes inziens ook kan fungeren als een rem op te overvloedige consumptie. In deze zin zijn de uitgaven voor bezitsvorming nauwelijks te beschouwen als con currerend met andere sociale idealen, doch eerder als een stabiliserende en sanerende factor, welke die andere idealen dichter bij de verwezenlijking kunnen brengen. Het Nederlandse motorkustvaartuig „Liresco" dat vrijdagnacht op de west kust van Jutland strandde, is zondag avond door een Deense sleepboot vlot- getrokken en naar de haven gebracht van Thyboroen, ten Noorden van de plaats waar het schip op de rotsen heeft gezeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5