PASTERNAK, een verliezer die steeds wist te winnen Du Interscholair Treffen in de Haarlemse Schouwburg KAAN AUTO TE WATER INZITTENDEN „GERED' Geen paniekstemming, wachten op evenwichtstoestand Wel drank, geen rijbewijs R.-k. Leeszaal introduceert deze maand mevr. Helen Guillot-Kennedy Jubileumconcert Z.I.G.E.A. Jaarboek 1957 thans verschenen Voor uw schoonheidsbehandeling thuis Innerlijke zekerheid en BLOUSES DONDERDAG 5 MAART 1959 PAGINA 3 Demonstratie in Sportfondsenbad COLBERTCOSTUUMS van zuiver wollen kamgaren idazatt ZC-faAaJ* Haarlem e.o. Films Diversen: Uitspraken Haarlemse rechtbank Heemstedenaar veroordeeld Drie maanden geëist tegen fotograaf Honkbalafdeling Onze Gezellen Dag- en nachtcrème in 1 tube f 2,90 Deze schoonheidsbehandeling thuis maakt en houdt uw huid jong Films Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Haarlemse rechtbank Zandauto zou leswagen gehinderd hebben Schaakclub Het Oude Slot 12Yz jaar Vereeniging „Haerlem" „Een moordverhaal" voor Heemsteedse Kunstkring Balletavond studio Leonard Salaz Beurs van Amsterdam Beurs van New Vork Het motorisch verkeer wordt steeds groter; het aantal auto's neemt toe en daarmede eveneens het aantal auto's dat jaarlijks te water geraakt. In 1958 (varen dat er in ons land 712. Daarbij geraakten 446 inzittenden te water, Waarvan er 413 uit konden worden ge red. Maar 33 personen lieten het leven in te water geraakte auto's. Dat nog te grote aantal moet voor een groot deel worden toegeschreven aan onbekendheid met wat te wachten staat en wat te doen als men in een auto te water raakt. Of liever wat men de eerste minuten niet moet doen. Dat is bijvoorbeeld proberen het portier te openen. Iets wat beslist niet lukt zolang de evenwichtstoestand niet is ingetre den. Dat we daarover juist nu schrijven heeft twee redenen. Het mooie. weer komt met rasse schreden naderbij. Men trekt er dus vaker op uit met de geens zins ondenkbare kans te water te gera ken. De tweede reden: wij hebben Woensdagavond zelf onder water geze ten. Dat Wij er heelhuids zijn uitgeko men bewijst dat dit verhaal vanavond in de krant komt. Het gebeurde overi gens met opzet in vredig helder water. Met de kabine van de Koninklijke Ne derlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, die deze kabine woens- dagavond met propagandistische doel einden afstond aan de Haarlemse Red dingsbrigade, die er op haar oefenuur in het Sportfondsenbad mee demon streerde. De 120 toeschouwers hebben eerst veertien minuten moeten wachten voor dat Jan van der Maat uit de kabine kroop. Hij had het misschien nog langer volgehouden onder water als niet voor zitter Joh. Schmidt had gezegd dat het toen welletjes was. De heer F. Bonten bal had voor een technische verbinding gezorgd waardoor er tussen walkant en Advertentie TERLENKA en TREVIRA v.a. 98.00 COSTUUMS met VEST v.a. 119.00 SPORTCOLBERTS in moderne lichte dessins v.a39.00 Gen. Cronjéstraat lalb Telef. 53834 Donderdag 5 maart CINEMA PALACE: De reis om de wereld in tachtig dagen, a. 1.; 7.30 uur. FRANS HALS: Under de mantel van de nacht, str. volw.; 7, 9.15 uur. LIDO: Slaven van de Nijl, 14 j.; 7, 9.15 u. LUXOR: Grazige weiden, a. 1.; 8 uur. MINERVA: High Noon, 14 j.; 8.15 uur. REMBRANDT: Stefanie, 18 j.; 7, 9.15 uur. ROXY: Blanke slavinnen, volw.; 7, 9.15 u. 9.15 uur. ,0 STUDIO: Een vrouw wist te veel, 18 7, 9.15 uur. Brinkmann, 8.15 uur: Voordracht door M. Wertheim in het kader van de Boekenweek. Zomeriust, Zandvoort, 8 uur: Program ma van Hindoe-dansen voor 't Halm. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voor- laarsbeurs voor de Vrouw. Geop. van 1923 Uur. kabine telefonisch kontakt mogelijk was. Bij het te water geraken met een auto raadt de K.N.B.R.D. onder meer aan het ontsteken van de grote lampen, de inzittenden zo nodig te kalmeren en als de evenwichtstoestand is ingetreden men kan dit waarnemen als het ge ruis ophoudt het portier openen en voor men de wagen uitgaat elkaar bij de pols vastgrijpen (zogenaamde ket- tinggreep). Voor alles: kalm blijven; geen paniekstemming. Er blijft min stens een kwartier lang genoeg lucht over om te kunnen ademhalen. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 35-jarige snijder uit Haar lem (A. Spitteler) conform de eis ver oordeeld tot een maand gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Hij had op 29 september van het vorig jaar op de beschermde voetgangersoversteekplaats op het Kennemerplein in Haarlem een dame aangereden. Een 26-jarige Haarlem se los arbeider (H. Romers) werd eveneens voor het doorrijden bij de v.o.p. op het Kennemerplein veroordeeld. Het vonnis van de kantonrechter werd bevestigd. De officier van justitie had in deze zaak 75 boete geëist en een jaar ontzegging. Een 29-jarige aannemer uit Heemste de (C. Gathier) die op 25 november van het vorig jaar onder invloed met zijn auto had gereden werd conform de eis veroordeeld tot een maand gevangenis straf en twee jaar ontzegging. De rechtbank bevestigde het kanton- rechter-vonnis opgelegd aan een 24-ja- rige student, uit Amsterdam die met een auto had gereden die aan vrijwel alle onderdelen mankementen vertoon de. Er werd één uitzondering gemaakt. Voor defecte richtingaanwijzers werd de geldboete gehalveerd tot 75. Het Arnhemse gerechtshof veroor deelde vanmorgen een 30-jarige Heem stedenaar tot tien maanden gevange nisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Hij werd er van beschuldigd een gefortuneerde we duwe met fantastische verhalen over door hem te entameren ondernemingen f 27.000 afhandig te hebben gemaakt. Vijf jaar ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen en drie maanden gevangenisstraf eiste de of ficier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr, G. W. F. v. d. Valk Bouman, vanmorgen tegen een 20-ja- rige fotograaf uit Amsterdam, die on der invloed van drank en zonder rijbe wijs te hebben in een auto had gereden, een verkeerszuil in de Thorbeckestraat te Zandvoort omver gereden en het stopteken van een agent genegeerd had. Uiterlijk onbewogen hoorde de jonge man de eis aan. Hij bleef zwijgen, toen de president van de rechtbank, mr. H. W. Ferwerda, hem gevraagd had, wat hij op de eis van drie maanden te zeg gen had. Of hij dat zwaar vond, of het hem speet, de jongen liet niets los van hetgeen hem bezielde. Met een vriend en twee vriendinnen (mannequin-fotomodel van beroep), was hij een avond uit geweest in Zand voort. Het stel was in ,,zo maar wat" café's -geweest. De verdachte had ver klaard 8 tot 10 pilsjes gedronken te hebben en een der mannequins vond dat hij dronken was. Zelf verklaarde de jongeman steeds in „redelijke staat" gebleven te zijn. De auto, waarin hij gereden had, was er „zo maar een", waarin het contact sleuteltje nog stak. Een rijbewijs had de fotograaf niet en hij kon eigenlijk hele maal niet autorijden. Dat bleek toen hij tegen een verkeerszuil reed. Wel kon hij het stopteken van een agent negeren en gewoon doorrijden en hij zag blijkbaar ook kans de wagen te laten stoppen. Overigens had de jongeman zich een uur of wat later zelf bij de politie aan gegeven. De honkbalafdeling van de r.-k.s.v. On ze Gezellen in Haarlem groeit. Naar al le waarschijnlijkheid start men met drie senioren negentallen en met twee juniorenteams. Alles moet echter nog bezien worden en om die reden worden in april een aantal vriendschappelijke wedstrijden gespeeld. Ook komt er een demonstratie tussen landskampioen EDO en het sterke EHS. Vermoedelijk wordt die wedstrijd gespeeld op 11 april, maar zekerheid daaromtrent heeft men nog niet. Ten bate van de honkbalafdeling gaat OG 6 maart klaverjassen in de zaal van Jongensstad aan de Eemstraat. De avond begint om acht uur. De win naars ontvangen waardebonnen die tegen Pasen voor eieren kunnen wor den omgewisseld. Advertentie SiSSS ORMOONCRÈME Haar dagelijkse schoonheidsbehandeling Endocil Hormooncrème! Een geheel nieuwe, wonderbaarlijke dag- en nachtcrème op weten schappelijke basis. Endocil Hormooncrème stimuleert het hernieuwingsproces van de huidcellen. Daardoor geeft Endocil Hor mooncrème u van binnenuit uw natuurlijke, bekoorlijke teint weer. Gebruik vanaf morgen elke dag Endocil Hormooncrème! Kijk in de spiegelen hoor het van anderen u wordt elke dag jonger en mooier! Organon heeft een wereldnaam op hormoongebied. Er zijn vele hormonen met tal van werkin gen. Van het Endocil-hormoon heeft Organon wetenschappelijk vastgesteld, dat het uitsluitend in de huid werkzaam is. Daar alleen oefent Endocil zijn heil zame, verjongende werking uit. Vrijdag 6 maart CINEMA PALACE: Meisjes in gevaar, ontr. FRANS HALS: De danseres van de dui vel, ontr. LIDO: 's Nachts langs de trottoirs, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Liane, de witte slavin, volw.; 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Die Goldene Brücke, volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: De danseres van de duivel, ontr. ROXY: Schrikbewind der Commanches, 14 j.: 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De wanhoop van inspecteur Gi deon, 14 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Concertgebouw, 8.15 uur: Concert serie V van het Noordhollands Philharmonisch Or kest o.l.v. Henri Arends. Solist: Rudolf Dohm, piano. Schouwburg, 8 uur: De Christen en de Bijbel, lezing door mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard voor G. en W. Minerva, Heemstede, 8 uur: Lapland, de laatste wildernis van Europa, lezing VU. L. Costerlyceum, 8 uur: Ruimte, een nieuwe werkvorm, lezing Haarlemse Jeugd- 13Grote Kerk, 11.30 uur: Beiaardbespeling floor Arie Peters. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse V°°f Jaarsbeurs voor de Vrouw. Geop. van 10—17 en van 19—23 uur. Brinkmann, 8 uur: Lezing over heilgym Mastiek voor de BOSK. BEVALLEN van een ZOON: R. Priem-de Kraker, J. van Halm-Bezem binder E. B. Bekkers-Peerboom, H. A. M. Garthoff-Mientjes, H. G. Tideman- Van Deinse, J. M. van Lieshout-van Lammeren, C. E. van Gemert-de Bruin, K. J. A Timmermans-Ouwerkerk, J. F. M. van Liemt-Brocken, A. de Jong- Meijer, J. A. de Jong-de Leeuw. BEVALLEN van een DOCHTER: M. E. Bakker-van der Form, G. A. Hop- hian-Denneman, E. Beets-Eckhardt, A. W. van Ham-Holl, E. Staalman-Feits- tna. ONDERTROUWD: K. Keijzer en H. S. Kamphorst, J. Steffers en H. G. M. Hoogland, C. C. de Bruin en A. M. M. de Jong,' J. Raven en J. G. Jantzen, H. Prins en R. van Weert, E. J. Bon- tiema en A. M. Puister, W. Kamerman ®n W. G. van den Boogaard, J. Schoon en M. G. Koster J P. Zandstra en M. H. Kloek, J. P. Heeremans en B. W. E. M. Stavenuiter, P. A. J. Rijerse en H. G. Vissers, A. N. Hoogen en H. H. Sleurink, J. J. Verhagen en W. Kwakkelaar, F. Post en G. Hopman, C. van der Beek en M. J. H. van Wil- Pen, A. Kruijt en J. H. Hellenberg, J. Ditmeijer en C. A. van Kampen. GEHUWD: H. P. M. Stolwijk en G. H. van Weel, A. M. Boon en W. G. van Koten, J. Beverwijk en H. D. Meij- hoom, S. van de Kerkhof en C. A. L. K. Casteren van Cattenburch, N. Beun A. L. C. Smits, P. W. Klaij en M. E. Mokkenstorm, W. J. van Ketel en M. Noordhoek, J. Zwart en H. Vlaar, i- J- van der Putte en M. A. Carrière, ■R. Zoutman en A. C. Roosen. OVERLEDEN'. C. M. C. Splinter, 88 I'c,.Lange Herenvest, C. Oud, 61 j., «•dOk, j. Kramer, 70 j„ Riouwstraat. Boris Pasternak, winnaar van de Nobelprijs voor lit teratuur, is eigenlijk zijn leven lang een verliezer ge weest, maar een die zijn verliezen telkens in winst wist om te zetten. Hij bezat een innerlijke zekerheid, die hem zijn eigen weg deed gaan en hem een zekere onaanrandbaarheid gaf. Dit waren de twee centrale themata van de inleiding, waarin Charles B. Timmer de figuur van Pasternak nabij probeerde te bren gen aan de betrekkelijk kleine groep die naar het Haarlemse Frans Halsmu seum was getogen om er de tweede bijeenkomst bij te wonen die ter gele genheid van de boekenweek werd ge organiseerd door de boekverkopersver eniging voor Haarlem en omgeving. Charles Timmer sprak met gezag, want naar de heer H. H. Meinema in een inleidend woord releveerde, is hij zulk een goed en gevoelig kenner van de Russische letteren, dat hij hoofdredac teur is van de alomgeprezen uitgave van de Russische klassieken, welke bij G. van Oorschot wordt uitgegeven. Reeds in het begin der dertiger jaren heeft hij jarenlang in Rusland en ver volgens in de Baltische staten gewoond. In Nederland is hij zijn litteraire loop baan begonnen als dichter en romancier. Hoewel het rumoer om het boek „Dr. Zjivago" plotseling grote bekendheid heeft gegeven aan de thans 68-jarige Pasternak, is een groot deel van zijn werk ontoegankelijk, wijl onvertaald en zelfs onvertaalbaar, en een deel is een voudigweg onvindbaar. Het is alsof het lot Pasternaks werk zoveel mogelijk geheim wil houden om het te bewaren voor het nageslacht. Aldus stelde de beer Timmer het in het begin van zijn inleiding. Merkwaardig is, dat Paster- nak zelf het verloren gaan van delen werk; beschouwt als behorend SOOrt v?n verlies, welke in winst -jnani-r,01115:8 zoals uit de verloren graankorrel nieuw gewas opschiet. Wie de hiw?P nagaat e" luistert naar de bekentenissen in zijn autobioerafi- 1932 ^e®chrif(ten' met name in het uit 1932 daterende „Vrijgeleide", dat bin nenkort in Nederlandse vertaling zal verschijnen, ontmoet steeds weer die winst uit verlies, die troonsafstand in een bepaald rijk om in een ander riik een nieuwe troon te beklimmen Als student behorend tot de begaafden en alle winsten met zich brengend van een begenadigd familiemilieu (zijn va der was een vermaard schilder én zijn moeder een begaafde pianiste) Iaat hij eerst ziin studie in de rechten los. dan geeft hij zijn muziekstudie eraan en vervolgens offert hij de filosofie op voor de dichtkunst. Iedere troonsaf stand gaat met vreugde genaard en kenmerkend blijft die innerlijke zeker heid waarmee hij zijn beslissingen neemt. In 1933 laat hij als student in Marburg een diner ten huize van zijn filosofie-professor schieten. Hij ver zaakt daarmee aan een hoge eer en weet dat dit het einde van zijn filo sofie-studie betekent. In 1958, na de toekenning van de Nobelprijs, ziet hp met eenzelfde vastberadenheid af van een diner in Stockholm, opnieuw met de hem eigen zekerheid beseffend, dat er groot gevaar schuilt in eerbetoon. Het dithtwerk In Pasternaks dichtwerk ontmoet men geen gekweldheid of gescheurdheid, doch telkens nieuwe verbazing als van iemand die na lange blindheid plot seling ziet. Hij ziet de dingen dan van dichtbij als een kind en dus gedetail leerd. De gedichten, die voor een deel volstrekt onvertaalbaar zijn, hebben iets chaotisch en zijn veelal lyrisch- verkondigend van aard. Vele beelden zijn ontleend aan het menselijk ziek- zijn. Tot de dingen die Pasternak met poëtische directheid en nieuwheid plot seling zag behoorde het christendom. „Wat de mens immer boven het dier verheven heeft is niet de knots maar de ongewapende waarheid" zegt hij. Voor Pasternak, die zichzelf bijna een atheïst noemt, is het christendom een historische werkelijkheid die in dich terlijkheid kan worden omgezet. Voor het eerst getuigde hij van het christen dom in 1955 toen hij na een lange stil te tien gedichten publiceerde die later J5 'jBr. Zjivago" zijn opgenomen. Charles Timmer acht het mogelijk, dat de oude dichter nog eenmaal een ver liezer zal zijn bij het zoeken van winst m datgene wat de aardse werkelijk heid te boven gaat. Trouw aan zichzelf Pasternak, die in de half-autobio- grarische roman ,,Dr. Zjivago" tegen partijmensen laat zeggen: Jullie kun nen zeggen wat je wilt, ik heb maling ?a,9 jullie", heeft bewezen dat het to- talïtarisme stuk loopt op een bescher- mende kracht, een toevluchtsoord, in Pasternaks geval: de kunst. Door alle wederwaardigheden heen blijft hü trouw aan zich zelf. Tijdens de diep tepunten van het Stalinisme zwijgt hii gedurende lange perioden geheel en houdt zich met vertaalwerk bezig Om zijn „Dr. Zjivago", dat in Rusland niet mag verschijnen, is hij verguisd en uit gescholden voor een zwijn. Maar hij wist zjjn persoonlijkheid ongeschonden te bewaren. Terwijl ieder zich inspande voor de industrialisering en de stoffelijke voor uitgang der collectiviteit, bleef Paster nak over zichzelf schrijven met een di recte gerichtheid op het leven zelf en in diezelfde zekerheid die de drijven- de kracht was van zijn litteraire werk: niet de zekerheid omtrent iets, bijvoor beeld omtrent het leven, maar de ze kerheid van in het leven te zijn op genomen. Hij spreekt bij voorkeur van „zuster leven" en beschouwt het niet als een complex van stoffelijke voorzie ningen of gemakkelijkheden. „In de dertiger en veertiger jaren waren er twee meesters in Rusland die zich niets lieten voorschrijven: Pas ternak en Stalin, en naast hen waren er miljoenen slaven", aldus de heer Timmer, die ten besluite van de avond enkele gemakkelijk aansprekende frag menten uit „Vrijgeleide" en enige ge dichten voorlas. De tweede voorstelling van de Haar lemse Interscholaire voor voordracht, toneel en dans, gistermiddag in de schouwburg leverde wel enige novitei ten op, maar bewoog zich op hetzelfde matige niveau als de eerste, waarover wjj vorige week geschreven hebben. Wij hoorden Ida Bakkenhoven in „De Markiezin van Toerlatooi" en Ronny Bezemer, die met „De ballade van Arie Hop" voor het voetlicht kwam. De twee andere declamanten waren Ton Vingerhoets met „Werkelijkheid" en Leontien Brossois met „De polder en het Riet". Over het algemeen wa ren dat goede prestaties. Uitstekend op dreef was Liesbeth van der Pol met „Droom" van Simon Carmiggelt. Drie leerlingen van de I.V.O.-school kwamen.met de één-acter „Verstrooid heid op kantoor", waarin zij hun pan tomimische talenten niet onverdienste lijk ten toon spreiden, aardig, maar niet indrukwekkend was het optreden van leerlingen van het Coornhertly- ceum, die Anouilhs „Humulus" ten to nele voerden. In de dansnummers wa ren „De wilde zwanen" nieuw, gebracht door leerlingen van verschillende scho len. In de massa moesten helaas de en kele goede prestaties verloren gaan. Tenslotte de Jazzfantasie van leerlin gen van de r.-k. lagere technische school. Een nummer, dat feitelijk niet op deze Interscholaire thuis hoort, maar dat moeilijk ergens anders onder Twee jaar ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen en 300 boete eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, vanmorgen tegen een 28-jarige werfbaas van een zand- en grinthandel, die een lesauto op de Leid sevaart opzettelijk gehinderd zou heb ben, omdat hij meende dat die auto een verkeersfout gemaakt had. In de leswagen werd op dat moment juist examen afgenomen van een juffrouw, die daarvoor ook slaagde. De kantonrechter had de verdachte, die de lesauto gesneden had, omdat hjj meende geen voorrang met zijn zand auto gekregen te hebben, hoewel hjj daarop recht zou hebben, veroordeeld tot 75 boete en drie maanden intrek king van het rijbewijs, „Veel te hoog", zo meende de verdachte, die zich van geen schuld bewust toonde. „Een wegpiraat", aldus de mening van ,°Kicier. „De straf van de kanton rechter is te laag". De rijbewijsexami nator verklaarde, dat de zandauto de leswagen bij het Krelagehuis als het ware tegen het trottoir had geduwd en er vlak vóór gestopt was. Zijn ver klaring week enigszins af van die van de geexamineerde mejuffrouw. „Maar dat zijn natuurlijk de examenzenuwen. Ik kan me voorstellen, dat ze het zich niet meer best kan herinneren", ver klaarde de getuige. De verdediger, mr. C. F. M. v. Koppen, concludeerde tot vrijspraak, mede in verband met de tegenstrij digheid in de getuigenverklaringen. Hij meende dat de getuige-examinator een antipathie koesterde tegen zandauto- chauffeurs en dat de rechtbank daar ook niet vreemd van zou zjjn. Dat laat ste bestreed de president. „Niet dé zand- autochauffeur, maar wel velen van hen". De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Gedurende de t maand maart is de introductieten toonstelling in de R.K. Leeszaal, Nieuwe Gracht te Haarlem, gewijd aan mevr. Helen Guillot-Kennedy. Wie met dit inter nationale samen stel van namen anders zou ver wachten: sinds mensenheugenis heeft de familie van haar man en haarzelf de Nederlandse nationaliteit. Maar ooit zijn er voorouders uit Frankrijk, resp. Schotland gekomen. Sedert haar huwelijk, nu anderhalf jaar terug, woont het kunstenaars echtpaar in woonark De Sperwer aan de Cruquiusdijk in Vijfhuizen. Haar man leerde zij kennen als medeleerling aan de Rotterdamse Academie waar zij tussen '52 en '56 in de decoratieve'klas studeerde. Het ouderlijk huis van mevr. Guillot staat in Dordrecht waar de toewijding aan de kunst een familietrek is. Haar broer heeft als glasgraveur in Leerdam gewerkt, is momenteel reclame-ontwerper en houdt juist een tentoonstelling in Baarn. De nu 81-jarige Reinier Kennedy, ooit Prix de Rome-winnaar, is haar oom. Een jaar geleden hield zij haar eerste tentoonstelling van een weekend in de gymzaal van de openbare school in Vijfhuizen. Zij is lid van Kunstkring De Acht, aan welker jubileum-tentoonstelling zij haar medewerking verleent. Hierbij afgebeeld vindt men een der werken van de exposante, dat thans in de R.K. Leeszaal te zien is. L. te brengen is. Men mag over dit num mer oordelen, hoe men wil, maar iede re toeschouwer zal het synchrone op treden van de groep met het mechaniek bewonderd hebben. Met name de croo ner leverde een knappe prestatie. Het programma van de laatste uit voering, welke gisteravond in een volle Stadsschouwburg plaats had, was hoofdzakelijk samengesteld uit onder delen van de eerste en tweede uitvoe ring. Nieuw waren de voordrachten van Annewies van den Hoek (met een ver dienstelijk Le moulin van Emile Ver- haeren), Agnes Lohman (met Hoffnung van Em. Geibel), Hanna Peschar (met To the night van P. B. Shelly) en Ma rijke Christoffels (met Erlkönig van J. W. Goethe). Stans Kramer danste een intermezzo en Anneke Hurkmans had het zich met „De stervende Zwaan" niet gemakkelijk gemaakt. Voor de aanvang heeft de wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk enkele waarderende woorden gespro ken aan het adres van allen, die het Interscholair Jeugdtoernooi hebben helpen voorbereiden. In het bijzonder memoreerde hij het werk van mevrouw de Vaal en van het Interscholair Jeugd- comité. Terloops deelde hij mede, dat de tentoonstelling in Het Huis van Looy ongeveer vierduizend bezoekers had getrokken. Ook tijdens deze uitvoering gaven vertegenwoordigers van het on derwijs en van verschillende gemeenten acte de présence. W. L. Naar aanleiding van het 20-jarig be staan. concerteerde woensdagavond in de tuinzaal van het concertgebouw het vrouwenkoor Z.I.G.E.A. onder leiding van Rie Vring-Servaas. Het concert, dat ik door omstandigheden slechts vóór de pauze kon beluisteren, verheug de zich in de goede belangstelling, die gerechtvaardigd was wegens de vele goede kwaliteiten. Dit koor is sedert ik het het laatst hoorde met sprongen vooruitgegaan. Rie Vring-Servaas leid de het geheel met vaste hand. De koor discipline is goed, en de ensembleklank kan de toets der critiek ruimschoots doorstaan. Op enkele hoge noten bij de sopranen na, was de zuiverheid te lo ven en, wat eveneens verder belangrijk is, er bleek spanning in de koorzang te zjjn gekomen. In de werken van Joh. Brahms viel dit reeds direct op. Het gevolg hiervan is dat de muzikale dictie ook beter tot zjjn recht komt. Met grote belangstelling heb ik ge luisterd naar een 3-stemmige zetting van het „Alma redemptoris Mater" en de voor dezelfde zetting geschreven „Missa in honorem angelorum" van Tom de Vries. Vooral het laatstgenoem de werk is bijzonder moeilijk. Tom de Vries paart hier een eigentijds klank idioom aan gedegen contrapunctische zetting. Ook het „Alma redemptoris Mater" geeft blijk van gedegen compo sitorisch vakmanschap. Men moet Rie Vring-Servaas dan ook dankbaar zijn dat zij het voor de tweede keer aangedurfd heeft de Mis in de concertzaal te brengen. Mocht het de uitvoerenden dan nog niet helemaal gelukt zijn, de latente waarde van Tom de Vries' com positie tot uiting te brengen, toch breng ik huide voor het reeds bereikte resul taat. De klarinettist Ru Otto beluister de ik in 3 voortreffelijk gespeelde werk jes van Schumann. Gerard Louman, bariton, bezit een mooie stem, getuige de ook muzikaal gezongen liederen van Brahms en Schubert. De begeleidingen door Mevr. Stenger-v. d. Velden en Rie Vrmg-Servaas pasten zich geheel in het kader aan. Voor zover dus gehoord, een succesvol concert door het jubilerende vrouwenkoor. J. L. Ter gelegenheid van haar twaalfen- halfjarig bestaan organiseert de Heem- steedse Schaakclub „Het Oude Slot" een feestavond in haar clubgebouw „An no Sancto" aan de Achterweg in Heem stede. De vereniging dankt haar ont staan aan de oorlog. Verschillende „on derduikers" speelden toen om de tijd te doden een partijtje schaak. Men besloot te proberen een vereniging op te rich ten en deel te nemen aan de competitie van de Noordhollandse Schaakbond. Op 15 juli 1946 was het zover. Goede en slechte jaren wisselden elkaar af, maar de goede geest bleef. Vorig jaar degradeerde het eerste tiental naar de vierde klasse, maar dit jaar wordt die tegenslag teniet gedaan door promotie. De wedstrijd tegen HWP 3 op 12 maart moet de beslissing brengen. Het twee de tiental is niet zo sterk en zal dan ook een bescheiden plaats innemen. Zij nog vermeld dat van de oprichters er nog twee lid zijn van Het Oude Slot: W. A. Turkenburg en F. J. Q. Quintus. RUNDVEE Maandag 9 maart wordt in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem de halfjaarlijkse algemene vergadering gehouden van de Rundveefokvereniging „Haarlem". In het bestuur is J. van der Marei aftredend. Hij is herkiesbaar. Op de vergadering spreekt de heer L. J. Kas uit Hilversum over „Eén-eiige run dertweelingen". Helaas nu pas is het jaarboek 1957 verschenen van de Vereeniging „Haer lem". Men kan met dit late verschij nen vrede hebben, wanneer men met deze vereniging van oudheidlievenden het moment van het heden beschouwt in het licht der eeuwigheid, maar het is niettemin jammer dat men de le zer zolang in spanning Iaat omtrent de altijd weer interessante inhoud van een jaarboek. In het jaarboek worden verschillen de Haarlemmers herdacht, die in 1957 zijn overleden: de 58-jarige Evange lisch Lutherse dominee Willem Spliet- hoff; de 76-jarige architect en tuinar chitect, oud-voorzitter van de schoon heidscommissie, A. P. Smits; het 77- jarige oud-raadslid van Bloemendaal, zakenman en sportsman W. van Wave- ren; de 80-jarige tekenaar-schilder Jaap Wiegersma; de 82-jarige tekena- res-schilderes Elsa van Doesburgh; de 63-jarige directeur van de Haarlemse GGD, dr. W. B. Smit; de 64-jarige oud chef van de afdeling financiën ter se cretarie, A. M. Tysseling; de 65-jarige oud-leraar E. W. Venema; de 83-jarige emeritus-hoogleraar in de wordingsge schiedenis van het Christendom, prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga; de 67-jarige Gedeputeerde L. J. P. N. A. Bouwman; de 43-jarige advocaat mr. J. H. Ekering; de 82-jarige oud directeur van Figee, ir. P. J. van Zwieten; de 59-jarige directeur der Mariastichting,- dr. J. G. Hoge en de 85-jarige tekenaar G. J. Kerkhoff. De gemeente-archivaris, mej. dr. G. H. Kurtz schrijft een aantrekkelijke bijdrage over „Het huis, dat Jacob van Campen bouwde", het pand Grote Houtstraat 20. J. Belonje schrijft over de Linie van Beverwijk, de uit 1799 daterende defensiegordel in de IJmond. De driehonderdste verjaardag van de Trekvaart Haarlem-Leiden wordt her dacht door S. J. Fockema Andreae en de chef van de afdeling Monumenten zorg van de dienst Openbare Werken, de heer Corneille F. Janssen, be spreekt de eerste resultaten van het in het leven roepen van deze afdeling. Het programma van de Heemsteed se Kunstkring vermeldt als volgende toneelavond een abonnementsvoorstel ling op woensdag 1 april in het Miner- va-theater. Deze wordt verzorgd door de toneelgroep „Theater" met een op voering van „Een Moordverhaal", blij spel in drie bedrijven door Arthur Watkyn. De regie is van Cruys Voor- bergh. Aan het slot van de balletvoorstel ling, welke woensdagavond in het Mi- nerva-theater werd gegeven door leer lingen van de dans- en balletstudio Leonard Salaz, mochten de uitvoeren- den van de bijna uitverkochte zaal een langdurige ovatie in ontvangst nemen. Een succes, dat toch waarlijk niet be hoeft te worden toegeschreven aan de traditionele welwillendheid van een publiek, dat uit familieleden en vrien den van de optredenden bestaat. Want een dergelijke bijval was volledig ver diend en vormde de logische afsluiting van een voorstelling die, ondanks de bij leerlingen praktisch niet te vermij den fouten, toch over diverse onmis kenbare kwaliteiten beschikte. Afge zien van de bijzonder fraaie en smaak vol door eigen krachten vervaardigde kostuums, getuigde ook de uitvoering zelf van een onmiskenbare fantasie bij Leonard Salaz, die voor bijna alle dan sen en balletten de choreografie had verzorgd. Hij heeft verschillende aller- charmantste en dikwijls geestige tafe reeltjes ontworpen, zowel voor de ge vorderden als voor de beginners, waar bij zich solistjes bevonden van de spreekwoordelijke drie-turvenhoogte. Deze uiteraard nog onbeholpen pogin gen vormden een der grote attracties van de uitvoering, zoals de beide pop jes en de hofnar in het ballet „De Ge laarsde Kat", wier optreden door het publiek met een kennelijke vertedering werd gadegeslagen. De hoogtepunten van deze avond be stonden uit een geestige Spaanse boe rendans en een pas de deux, de laat ste op muziek van Tchaikowsky. De jota werd vooral door Leonard Salaz virtuoos uitgevoerd, waarbij Josje Strating hem met gratie assisteerde. Soepel van bewegingen werd daarop door Salaz en Toosje Waldman de reeds genoemde pas de deux gedanst. Het programma werd besloten met het ballet „Souvenir de Paris", op de bekende gelijknamige muziek van Jacques Offenbach. Een ballet waar van de wervelende can-can het hoofd bestanddeel vormde, afgewisseld met diverse komische tafereeltjes, die vlot en levendig door het gehele ensemble werden uitgevoerd. Ook al weer dank zij de verzorgde entourage en fleurige kostuums vormde dit nummer de cli max van een balletuitvoering. WITTE KRUIS. De afdeling Heem stede van de Noordhollandse vereni ging Het Witte Kruis houdt op woens dagavond 11 maart om half negen een algemene ledenvergadering in het Ge zondheidshuis. Wegens ontstane vacatu res zullen twee nieuwe bestuursle den moeten worden gekozen. LUCHTVERKENNERS. In hun groepskwartier aan de Cruquiusweg in Heemstede zullen de leden van de „An thony Fokker" luchtverkennersgroep zaterdag- en zondagmiddag 7 en 8 maart, steeds van half drie tot vijf uur, een tentoonstelling houden van en de monstraties geven met modelvliegtui gen die in de afgelopen maanden door de verkenners zjjn gemaakt. ^ST.-ADELBERT Professor dr. J. G. M. Willebrands, secretaris van de Internationale Oecumenische Conferen tie, houdt dinsdag 10 maart om acht uur 's avonds voor de Sint Adelbert- vereniging in Haarlem een lezing over het „Katholiek Oecumenisch Werk in Internationaal Verband". De causerie wordt gehouden in het gebouw Ged. Oude Gracht 29 te Haarlem. DE TOVERLANTAARN. De Heem- steedse dia-club, „De Toverlantaarn" houdt maandag 9 maart een vergade ring in „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein, welke avond voor een belangrijk deel zal worden ge vuld met een causerie door de heer K, C. de Jong over flitslicht en flitslam pen. Om acht uur precies moet de eer ste hamerslag van de voorzitter vallen. RHEUMAFONDS De collecte voor het algemeen Rheumafonds in Bloe mendaal van 23 tot 28 februari gehou den heeft 510,39 opgebracht. K.A.B. De K.A.B.-afdeling Haar lem houdt woensdag 11 maart 's avonds om acht uur de jaarvergadering. Bij de bestuursverkiezing kunnen de heren A. Angenent, B. Rejjnders en E. van Heesch herkozen worden. Er is een va cature, ontstaan door het heengaan van de heer J. Martius. GEMEENSCHAPSHUIS Ter gele genheid van de opening wordt in het Gemeenschapshuis te Zandvoort van 7 tot 23 maart een expositie gehouden van werken van Nel Klaassen, Jaap Bouhuys, Pieter Giltay en Wim Steyn. De tentoonstelling is geopend van twee tot vijf en van zeven tot negen uur. 's Zondags alleen van twee tot vijf uur. Advertentie ALLE TINTEN, maat 36 t/m 52, met en zonder mouw, f 3.98 - f 4.95 - f 5.95 - f 6.95 Gen. Cronjéstr. 129 Haarlem. Het Gemeenschapshuis te Zandvoort zal zaterdag officieel door de burge meester, mr. H. M. van Fenema, worden geopend. Tegelijkertijd zal dan de ope ning plaats vinden van de openbare leeszaal en bibliotheek, die in hetzelfde gebouw is ondergebracht. (Niet officiële Koersen) Vorig opening 4% Ned. 1958 3% Ned 1953 Staffel 1947 3(4 Ned 1956 3(4 Ned. 1948 3(4 Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned. 1955 XI B.N .G Won.bouwl Ned. Handel Mij cf Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-MU A.K.Ü. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mil Fokker v. Gelder Hoogovens Mtiller Co. Philips Gem.bez Unilever Billlton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Lijn KX.M. Kon. Ned Stoomb Mn K.P.M. Ned. Stoomv Mlj v Ommeren Ned Scheepvaart Una Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2(4 Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 I) 2(4 Rotterdam '57 Alb Hetjn kl. obi. 4 Slot 94(4 92(4 93 87% 88 89(4 90 111% 197 86(4 134% 136 274 222 451 154.20 241 220 365 286(4 535 4641. 225 169 136 121 136 130(4 153 232 131(4 117 104(4 85(4 96% 98» 124(4 8/3 100% 92A 86(4 133 136 270(4 152.10 527 462 167.10 137 136(4 131 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera] Electric Genera] Motors Kennecott Copper KX.M. Montgomery Ware Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacifh Southern Railv Stand Oil Ny Tidewater U.S Steel 3/3 4/3 71e 721/4 53 53 56 56% 80% 79% 46% 46% 114 114% 31% 32% 42% 43% 51% 52 71 71 45% 445/ê 83 83%e 66% 65% 56 56 53% 53% 22% 22% 93% 93% ^nregelmatip

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3