Dodelijke druk op knop in een atoomlaboratorium Blauwe flits en zacht gezoem vergezelden de dodelijke energiestraling Prins Bernhard terug uit Z.-Amerika m m 1 Inheemsen in Nyasaland roeren zich geducht Opstandelingen gebruiken voor het eerst vuurwapenen Irokezen kondigen afscheiding van Canada af Khmesjtsjev krabbelt terug ER BESTAAT GEEN ULTIMATUM INZAKE KWESTIE-BERLIJN" Zeker 21 neger jongens bij brand omgekomen Ex-S.S.-er (uit Breda gevlucht) in arrest Ontdekker" toch in haar baan Khroesjtsjev immuun voor parfum Het weer 30 DECEMBER 1958 IN LOS ALAMOS Vroege ooievaar OVERAL BOTSINGEN MET BLANKEN Nabij Little Rock Vliegtuigongeluk in Nicaragua 14 doden H3 PRISMA Prototype Oostduits straalvliegtuig bij Dresden verongelukt Kolendampvergifti ging in IJmuiden Beschuldigd van moord Kunstmaan wijzigt stand voortdurend STUURMAN i COHEN KOOPVAARDIJ ïvelyn Tliciiiaiis ELEGANTE TASSEN EN BY0UX PRISMA-HORLOGES 't SILVER ST0EPKE VRIJDAG 6 MAART 1959 82ste JAARGANG No. 30155 De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft een rapport gepubliceerd over het dodelijk ongeluk, dat op 30 december vorig jaar in de laboratoria van Los Alamos ge- beurde. Tot op heden hebben zich in Amerikaanse labora toria drie dodelijke ongelukken voorgedaan. Van het rap port van de commissie voor atoomenergie geeft U.P.I. een samenvatting, waaraan wij het volgende ontlenen. WÊm f lil 5? zakdoeken Vensters van opvoedings gesticht waren getralied, deuren op slot Bejaarde man het slachtoffer De Russische premier, Khroesjtsjev, heeft gisteren aan geboden de datum voor de overdracht van de controle-be voegdheden in Oost-Berlijn voor een maand of langer uit te stellen als het Westen redelijk wil onderhandelen. Vol gens A.F.P. zei Khroesjtsjev: „Er bestaat geen ultimatum inzake Berlijn. Het gaat niet om data. Wij hebben de 27ste mei bepaald als datum voor het overdragen van de bevoegd heden. Dat zal ook 27 juni of 27 juli of later kunnen zijn. In ieder geval zullen wij niet onze bevoegdheden, die voort vloeien uit de overeenkomst van Potsdam, aan Oost-Duits land overdragen vóór de ondertekening van een algemeen vredesverdrag voor Duitsland (hetgeen wij wensen) of van een afzonderlijk vredesverdrag met de Duitse Democrati sche Republiek (als men er niet in slaagt een algemeen verdrag tot stand te brengen." GOUDEN ARMBANDEN ee MUKKIi) before pouêmj! Falcon Popeline Regenjassen Nieuwe Voorjaars-modellen Enkele buien Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARIEM Telefoon; Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Ümuidem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 wrectle: J. W Boerrlgter en Mr, WAM. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mllllmeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544 Op 30 december 1958, om 16.35 uur, drukte Cecil W. Kelley een knop in lie boven een stalen tank was gemonteerd. De tank stond opgesteld in •tamer 218 van het atoomlaboratorium te Los Alamos, in de Amerikaanse *taat New Mexico. De knop zette een mechanisch roer-apparaat in werking, fl&t het water op de bodem van de tank in beweging bracht. Ditmaal ontstonden oók een „blauwe flits" en „een zacht gezoem". Aelley rende de kamer uit, schreeuwend dat hij „verbrandde". Op 1 ja- Jlari 03.15 uur overleed Kelley, ruim 35 uur nadat hij de knop had inge rukt. Set ongeluk gebeurde in de plutoni- jjuifabriek. Reeds zeven en een half hadden Kelley en anderen er in ujsïiaakte veiligheid gewerkt. „Oorza- up van het ongeluk waren een aan- fouten van de overledene bij het Sp®rbrengen van plutonium en organi- tai oplossingen naar verschillende artks", aldus de commissie voor roomenergie, ^ede-oorzaak waren een serie nood lottige omstandigheden, waarbij veilig- jO'dslimieten van fracties van een Kram en fracties van een millimeter werden overschreden. Plutonium is een kunstmatig ver vaardigd splijtbaar materiaal dat veelvuldig wordt gebruikt in atoom bommen. Een bepaalde hoeveelheid plutonium in de juiste, compacte ^vorrn is een kritische eenheid" "■'aarin een kettingreactie optreedt. Wanneer deze reactie niet onder con trole blijft is zij explosief in bom- Jhen. Gecontroleerd wordt zij ge bruikt voor de opwekking van ener gie. In beide gevallen komt voor de biens dodelijke straling vrij. „.Op de dag van het ongeluk werd het y'utonium in verschillende fasen van vft winningsproces geanalyseerd. Dit sidde er toe. dat plutoniumhoudend ;OateriaaI dat normaal afzonderlijk ou zijn behandeld in een grotere t°eveelheid dan gebruikelijk in één bk terechtkwam. de bodem van de tank in kamer bevond zich een wateroplossing die geringe hoeveelheid plutonium be- oni OP bet water dreef een lichtere Het ooievaarsnes op het dak van het Oudewaterse stadhuis heeft gisteren weer een bewoner gekregen. In voorgaande jaren werd het sedert 1650 door ooievaars bewoonde nest meestal pas eind maart betrokken. "Mossing van organisch materiaal dat v ts meer dan zeven pond plutonium bevatte. e Deze drijvende laag was 20,3 cm dik b had een diameter van 73 centime- er. De laag was sub-kritisch" en zou ®ar eeuwig hebben kunnen drijven wider enige schade te doen wanneer hoeveelheid plutonium niet werd ebgroot en de vorm onveranderd bleef, ra ,n evenwel Kelley het roer-appa- aat in werking bracht werd het water jp de bodem langs* de wanden van oni b omhooggestuwdde drijvende Piossing werd kleiner in omvang, 'VV z- dikker. De dikte nam ruim 3 mm e, genoeg om een „super-kritische eenheid te doen ontstaan. Van de daardoor optredende splijting Van 150 miljoen miljard atomen merk te Kelley „slechts" een blauwe flits en een zacht gezoem. Een stralingsindica- ™r op ruim 50 meter afstand gaf een alarmsignaal en het gehele gebouw Werd ontruimd. v l-en mens kan een dodelijke hoeveel- v9ld straling ontvangen 400 tot 600 ïbbtgen zonder iets te voelen. Maar f9®Uey had ca. 12.000 röntgen ontvan- lepa', later vastgesteld. Twee col- teHoi °P bem toesnelden om hem rnaa .n kregen ook een aanzienlijke lin ar bjet dodelijke hoeveelheid stra- Van a voelden niets. De hevigheid Van j» kettingreactie en de werking npr„.et roer-apparaat hadden de su- gpi^tbWsche eenheid tot een sub-kriti- st e gereduceerd en de reactie ge- Advertentle Nyasaland is gisteren opnieuw in beroering gekomen. Op minstens der tig plaatsen in het land zijn ernstige botsingen tussen inheemsen en blan ken ontstaan, aldus meldt United Press International. Groepen negers, met bijlen, stokken en speren gewapend, betoogden, bedreigden blanken en richtten vernielingen aan. Vijf negers zijn gedood, tientallen negers en blanken raakten gewond. Op zeer vele plaatsen hebben de betogers aan gebouwen, wegen en bruggen zeer grote schade aangericht. Volgens Reu ter passen de negers in Nyasaland momenteel een andere tactiek toe. Aan vankelijk trachtten zij de gearresteerde leiders van het Afrikaanse Natio nale Congres te bevrijden. Thans blijkt dat de negers overgaan tot het op richten van versperringen op wegen en het vernielen van bruggen. Een patrouille van de politie, die bij een onderneming nabij Zomba voor een wegversperringen door 'n groep schreeu wende en dreigende inboorlingen werd Om nooit te vergeten tegengehouden en vanuit een boom door een „scherpschutter" met een jachtge weer bestookt werd, heeft gisteren het vuur geopend en vijf negers gedood. Ook op andere plaatsen hebben de op standige negers van vuurwapens ge bruik gemaakt. Bij alle bloedvergieten in Nyasaland hebben de negers tot nu toe geen vuurwapens opgenomen. Een menigte negers heeft volgens Reuter in het gebied van Misoekoe een verla ten Amerikaans zendingsgebouw in brand gestoken. Een vliegtuig van de Rhodesische luchtmacht wierp traan- gasbommen op de negers die zich rond om het gebouw hadden verzameld. De Amerikaanse zendeling en diens vrouw zijn vorige week vertrokken. In Nyambi, nabij Fort Johnston, is een bij negers in gebruik zijnd ge rechtsgebouw afgebrand. Te Fort Man ning werd een Afrikaans stamhoofd aangevallen, en raakte een van zijn ®tamoudsten Se wond. Nabij Visanza is een .Engelse jachtopziener aangevallen. 771'' schoot op de negers, verwondde FJ;e" <7r?.wist te ontkomen. Te Salis- naov +e5n hoge bestuursambte naar mee dat de groepen woedende ne gers geen onderscheid maken tussen blank of zwart. Bjj de brand in een opvoedings gesticht voor negerjongens te Wrights- ville bij Little Rock zijn zeker 21 van de 68 jongens omgekomen, aldus meldt Reuter. De slaapzaal waar de jongens zich bevonden, was op slot en de ven sters waren getralied. Personeel was niet aanwezig, zodat niemand de deur kon ontsluiten. De onderwijzer die ge- tvoonljjk in het huis sliep was naar het ziekenhuis. De gouverneur van Arkan sas, Faubus, was spoedig ter plaatse. Aan de pers verklaarde hij, dat van alle soortgelijke instellingen in de staat de veiligheidsvoorzieningen on middellijk zullen worden gecontroleerd. Een vliegtuig van de „Taca Airli nes" (San Salvador) is Dij het opstijgen van het vliegveld van Managua in Ni caragua verongelukt. Van de zestien inzittenden zijn er zestien om het le ven gekomen. F n stewardess en een jongetje hebben he t ongeluk overleefd. De bestemming van het toestel was Mexico en New Orleans. Advertentie (met het rode^driehoekje) Km het goede anker-horloge Ut Een nieuw passagiersvliegtuig niet straalaandrijving, dat in Oost-Duitsland volgens plannen van de .'oormalige hoofdontwerper van de Junker-fabrje- ken prof. Bruno Baade was gebouwd, is woensdag nabij Dresden bij een proefvlucht verongelukt. De vier inzit tenden kwamen om het leven. Dit is gisteren volgens A.F.P. en Reuter meegedeeld door een woordvoerder van de Oostduitse vliegtuigindustrie. Het viermotorige straalvliegtuig van het type 152 bood plaats aan 48 tot 72 passagiers. In de ochtend had het een geslaagde vlucht gemaakt. Toen het in de middag opgestegen was voor een rondvlucht boven Leipzig, waar pre mier Khroesjtsjev op dat ogenblik een rede hield, moest het met het oog op de weersomstandigheden naar Dresden terugkeren. Bjj de landing stortte het vliegtuig neer. Toestellen van dit type moeten de in Rusland ontworpen Iljoesjins-14 ver vangen, die in Oost-Duitsland in licen tie worden vervaardigd. Vanmorgen is in het Rode Kruis zie kenhuis te Beverwjjk overleden de 82- jarige mevr. M. de R. V. uit Velsen- noord. Twee dagen geleden werd zij door een gezinsverzorgster bewuste loos in haar woning aan de Wjjker- straatweg te Velsen-noord op bed aan getroffen. De kachel had een grote hoe veelheid kolendamp ontwikkeld. Ook haar 80-jarige echtgenoot en een inwo nende zoon waren bedwelmd, maar zij waren er niet zo erg aan toe als de vrouw. Bruin gebrand stapte prins Bernhard donderdagmiddag drie uur uit het K.L.M.-vliegtuig de DC-7C „Zwarte Zee", die hem van Montreal naar Am sterdam had gebracht, op het platform van Schiphol: de reis van ruim een maand naar Chili, Paraguay, Brazi lië en Mexico was achter de rug. Op de Amsterdamse luchthaven was het een blij weerzien tussen de leden van de koninklijke familie. „Je ziet er uitstekend uit," zei koningin Juliana tot de prins. Na een hartelijke begroe ting met prinses Beatrix, prinses Irene en prinses Marijke drukte prins Bern hard de ambassadeurs van Chili, Bra zilië, Argentinië en Venezuela en de zaakgelastigden van Ecuador en Peru de hand om uiting te geven aan zijn dankbaarheid voor de ontvangst, welke hem in enkele van deze landen ten deel was gevallen. „Het was fantas tisch", zei de prins tegen de diplomatie ke vertegenwoordigers van Chili en Brazilië. In het gezelschap van de prins be vonden zich zijn particuliere secre taris dr. F. A. de Graafl, zjjn adju dant luit. kol. C. C. Geertsema en de heer C. Sesink hoofdcommissaris rijkspolitie, hoofd van de veiligheids dienst van het koninklijk huis. die de gehele reis hebben meegemaakt. De familieleden het &3Volg van de prins waren eveneëns naar Schip hol gekomen. Op het platform was het gedurende enkele minuten een genoeg lijk onderonsje, waarbij de eerste reis verhalen werden verteld. Om kwart over drie stapteh koningin en prins en de drie prinsessen in de hofauto, die snel wegreed, richting Soestdjjk. De Officier van Justitie te Lüneburg heeft de voormalige S.S.-man Wilhelm Polak, een van de „Bredase vluchte lingen" in staat van beschuldiging wegens moord gesteld, aldus meldt U.P.I. Po lak is reeds enige tijd in voorarrest vastgehouden maar is 9 februari vrij gelaten. Polak werkt in een benzine station en woont nabij Hannover. Over de tenlastelegging is alleen bekend dat Polak de moord gepleegd heeft toen hij S.S.'er was. Polak was al in 1953, na zijn ont snapping uit de Bredase strafgevange nis, in Hannover wegens het bezit van valse identiteitspapieren veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. West- Duitsland heeft geweigerd hem uit te leveren omdat niet vaststaat welke na tionaliteit Polak bezit. Hij was tot le venslang veroordeeld wegens moord op Nederlandse verzetsmensen.' Polak nt^i ,alt.ud aangevoerd dat hjj zijn Nederlandse nationaliteit verloor toen np in Duitse krijgsdienst trad. n r",7 Hartelijk begroet H. De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren bekend gemaakt dat de vorige week zaterdag gelanceerde kunstmaan, de „Ontdekker", waarvan het lot tot dusver niet met zekerheid kon worden vastgesteld, in een baan om de aarde wentelt, aldus meldt Reuter. De lucht macht beschikt thans over voldoende gegevens om te kunnen vaststellen dat de kunstmaan in de van te voren be paalde baan is gekomen. De baan loopt over de polen. De luchtmacht schrijft de sporadische ontvangst van radio- seinen van de „Ontdekker" toe aan de voortdurend wijzigende stand van de kunstmaan. De afstand tot de aarde va rieert van 280 tot 820 kilometer. De kunstmaan doet 95.5 minuut over één omwenteling. Opperhoofden van zes indianenstammen hebben zichzelf gisteren uit geroepen tot onafhankelijke bestuurders van het reservaat Onsweken bij Brantford (Ontario). Hun perste besluit was „afscheiding" van Canada. Zij hebben koningin Elizabeth van Engeland, premier Diefenbaker van Ca nada en president Eisenhower van de Verenigde Staten telegrafisch op de hoogte gebracht van de vorming der „echte Indiaanse regering van de zes volken omvattende Irokese confederatie van Noord-Amerika". Dit meldt Beuter. De Russische leider zei dit onder meer in een rede, die hij aan een lunch in het stadhuis van Leipzig hield, na een bezoek aan de Leipziger Messe. United Press International bericht, dat Khroesj tsjev zijn opmerkingen in het bijzonder richtte tot drie leden van het Britse par lement, aan wie hij had gevraagd, zich bij hem aan tafel te voegen ij. de hoofd eetzaal. De drie Britten waren: Ian Mikardo, onder-voorzitter van de Labour-par tij, Barnaby Drayson, een conservatief, en Arthur Lewis, een La bour-lid van het parlement. Ook de Oost duitse premier, Grotewohl, en de Oost duitse partijsecretaris, Ulbricht, namen deel aan de maaltijd. Khroesjtsjev was in een joviale bui. Op het moment dat hij zijn opmerkin gen tot de Britten maakte over Berlijn en een vredesverdrag, had men echter de indruk dat hij elk woord meende. Hij keek bij het spreken strak in de richting van de Engelsen. Bij de be spreking van de bedreiging met oor log zei de Russische premier op een gegeven ogenblik: „Als u ons bang wilt maken, dan kan ik u zeggen, dat we reeds hang zijn. We hebben genoeg angst gehad. Er is geen reden ons nog meer vrees aan te jagen. Doe dat dus niet. Blijf redelijk." Khroesjtsjev merk te verder op dat Grotewohl en de West- duitse bondskanselier, Adenauer, bijeen zouden moeten komen. Een door hen bereikte overeenkomst zou de steun van de Sovjet-Unie genieten. Daarop riep Ulbricht uit: „Adenauer wil niet". „Dat toont de zwakte van Adenauer", aldus meende de Rus. In een reeks grapjes niet de Britse parlementsleden zei Khroesjtsjev dat er maar eeh paar communisten in Rus land waren tijdens de dagen van do Tsaar, maar dat de revolutie toch ge slaagd was. Bij een pleidooi voor gelijk heid van alle volkeren zei de Sovjet leider: „Een Tsaar wordt naakt niet her kend. In het bad zijn alle mensen ge lijk". Door een misverstand waarschijn lijk dacht Khroesjtsjev dat de twee La- bourleden liberalen waren. Hij bleef hen maar toespreken als liberalen. Toen hem gevraagd werd, bij welke partij hij zich zou aansluiten, als hij Engels man was, antwoordde hij, dat hij tussen de liberalen en de conservatieven zou terechtkomen. Daarna zei hij: „Ik zou me hij die partij aansluiten, die het meest in de vrede is geïnteresseerd". Een van de Britten, Mikardo, vroeg of Khroesjtsjev ingenomen was met de reactie in Groot-Brittannië op de be sprekingen met de Britse premier, Mac- millan, in Moskou. Khroesjtsjev repli ceerde: „Dat is een geheim tussen Mac- millan en mij". In de Westelijke hoofdsteden heeft de bereidheid van Khroesjtsjev om de datum waarvóór een vergelijk over West-Berlijn tot stand moet zijn ge komen, te verschuiven vrijwel dezelf de reacties gewekt: namelijk dat uit deze bereidheid kan worden opge maakt dat de Sovjet-Unie haar eis ma tigt. M. de Koningin haar gemaal bij diens aankomst uit Zuid- Amerika op Schiphol. In het telegram aan Eisenhower vroegen zij voorts om een conferentie op 19 maart, ter bespreking van „ver dragen tussen onze volken". Een der opperhoofden, Wallace An derson oftewel „Boze Beer", heeft ver klaard, dat de nieuwe regering een beroep op de Verenigde Naties zal doen als de Canadese regering haar niet erkent. De „machtsovername" is door een duizendtal aanhangers van de opper hoofden bewerkstelligd. Zij trokken gis teren naar het bestuursgebouw van het reservaat en verklaarden dat zij de uit 13 man bestaande gekozen raad, die daar zetelt, ais afgezet beschouwden. Terwijl zij de gesloten deuren forceer den en het gebouw binnendrongen ont snapten de leden van de raad door een achterdeur. Volgens de aanhangers van de „nieuwe orde" was de raad een „marionettenregering". Als een vriendelijke en praatlustige heer op leeftijd heeft premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie gisteren rondgewandeld op de jaarbeurs van Leipzig. In een stand met Franse parfum merkte hij volgens U.P.I. op: „Voor een jongeman zou het gevaarlijk zijn hier binnen te komen. Voor mensen van mijn leeftijd is het gevaar er vanaf." Veel belangstelling toonde hij voor de Renault die in Salt Lake City 308 kilometer per uur bereikt heeft. „Ik voor mij zou liever op mijn leef- tijd niet zo snel rijden. Ik leef graag lang." Tegenover Franse gidsen merkte hij op: „Ik heb bewondering voor de Franse verbeeldingskracht en vindingrijkheid. Ik zou graag Franse ma chinewerktuigen kopen, als u ons crediet geeft." Britse standhouders gaven de Russische premier een geigerteller en vertelden hem, dat Leipzig minder radio-actief is dan Londen. „Britse machines zijn beter dan de Britse politiek", was Khroesjtsjevs commentaar. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Advertentie Komplete uitrustingen voor alle Maatschappijen van de Terlenka uniformen Zijlstraat 71 Haarlem Advertentie <3R. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 2041 S Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt met op de mees te plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid west. Dezelfde of iets lagere tempe raturen. Zon: 7.15-18.29. Maan: 6.05-16.38. Station Vveer Stockholm geheel bew. Oslo geheel bew. Kopenhagen onbewolkt Londen zwaar bew. Amsterdam regen Brussel regen Luxemburg zwaar bew. Parijs regen Nice zwaar bew. Berlijn regen Frankfort regen temp. neersl. heden max. afgel. 7 uur gist. 24 uur 4 4 r unchen Zürich Genéve Locarno Rome 2 5 4 7 8 7 8 7 11 8 9 5 5 zwaar bew geheel bew. geheel bew. 9 regen 8 Kalf bew. 10 11 13 14 12 14 15 14 14 13 10 9 10 23 1 8 0 3 3 15 4 7 0 0.1 4 0 0 0 10 0 Advertentie verkrijgbaar bij: De KLeine zaak mei de wouiste «euzi Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1