Sterke contrasten tussen Oost- en West-Berlijn 53S In missie vierendertig miljoen katholieken Werkgelegenheid zal nog niet verbeteren Two nationsin één stad Welvaart van het Westen wordt niet langer beschouwd als beslissend argument H Aantal werklozen vermoedelijk iets hoger dan in 1958 Het slaan met bierglazen is zeer in trek K.V.P.-landdag „uitverkocht" Man rijdt op wachtmeester in Centraal Economisch Plan 1959 Bij de buren Geen vee-artswel etser *Wee verdachten voor de rechtbank H.H. Wijdingen GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Gehandeld uit wraak VERSLAG VAN „PROPAGANDA FIDE" Dirk Harting 75 jaar Op Curagao Vader en zoon De Wit ontslagen Journalist thans op Curagao toegelaten VRIJDAG 6 MAART 1959 PAGINA 5 zorg bereid! •tormaal - coffeïnevrij - espresso 8 maart in Den Bosch m Uit Je beste koffiebonen! KË5W normaal - coffeïnevrij - espresso* Militaire uitgaven getal, dat aansluiting geeft op het einde van de woningnood! Kengetal j 2 Buitenlandse conjunctuur Arbeidsmarkt Nederlander ziet echter van benoeming af 75 TTT:'; x a D« hebpzigerst.rassevroeger de drukste winkelstraat van Berlijn, biedt thans een troosteloze aanblik. (Van een redacteur) 1® een langdurig gesprek met de Amerikaanse senator Humphrey heeft de Sovjet-premier, Nikita Khroesj- enige tijd geleden precies gezegd, wat hij van de ^estie-Berlijn denkt. „Berlijn", zei hij, „is als een Staat in mijn keel". De eerste indruk, die men bij een j®zoek aan de voormalige Rijkshoofdstad opdoet, is "««e, dat Khroesjtsjev zich wel voornamelijk moet er wten aan het verschil in welstand tussen de beide de- H van de stad. Oost-Berlijn ziet er grauw en haveloos aan de woningbouw wordt weinig of niets gedaan ook met het herstel van de beschadigde gebouwen het niet bijster vlotten. In het westelijke stadsdeel •haakt men zich op het ogenblik zelfs boos, omdat de °o>nmunisten zijn begonnen met de afbraak van het Vroegere kroonprinselijke paleis aan Unter den Linden. Het gebouw is in 1663 opgericht en de latere keizers Wilhelm I en Wilhelm II zijn er geboren. In de oorlog is het paleis niet onherstelbaar beschadigd en het stond *elfs op de monumentenlijst. Maar de communisten trekken zich weinig van de westelijke woede aan en zij gaan systematisch door met het opruimen van alle herinneringen aan een „burgerlijk" of „kapitalistisch" Duitsland. In de Leipzigerstrasze, vroeger de mondaine winkelstraat van Berlijn, worden nu de restanten van het warenhuis Hertie afgebroken. Alleen de Friedrich- strasze, waar vroeger de grote bioscopen en theaters waren gevestigd, maakt, hoewel deerlijk beschadigd, nog een enigszins levendige indruk. Op de aanplakzui len stelt de communistische jeugdorganisatie de vraag, wie het best de „Lipsi" dansen kan. De „Lipsi" houdt volgens bevoegde waarnemers het midden tussen de charleston en een stoelendans en zij is ontworpen op een congres van communistische dansleraren in Leip zig (Latijnse naam: Lipsia). Maar in de winkels van de Friedrichstrasze komt men hetzelfde opschrift te gen als in alle andere winkels van Oost-Berlijn: „Ver- kauf nur bei unaufgeforderter Vorlage eines deutchen Personal-Ausweises". En het publiek ziet er net zo pover uit als in de rest van de sector. 6, He mensen daarentegen, die m West- „,€l"lijn over de Kurfürstendamm fla rden of bij Kranzler hun roomtaar- verorberen, maken de indruk zo •J't een luxueuze etalage te zijn weg- ®?Wandeld. Een elite van Europese ar chitecten heeft in het Hansaviertel een ®eks fraaie flatgebouwen neergezet P1 ook elders in de stad wordt met Sfn en macht gebouwd. Het giganti- ?hhe Hilton-hotel en de bijbehorende rhonnade aan de Budapesterstrasze fhhken door hun luxe en hun exclusivi- iÏÏh zó dicht bij de sectorengrens, een "«na onwezenlijke indruk. Disraeli zou jLu ook in Duitsland, ja zelfs in Groot- eriijn zijn ,,two nations" hebben ont waard. Advertentie at?tt-slaan met bierglazen is de laat- cier IJ zeer in trek, zo sprak de offi- bank v?n justitie bij de Bredase recht- l0oip' zijn requisitoir tegen een leer- tefJuit Loon op Zand, die gisteren '"Ha» stond wegens zware mishande- Cejui?' He verdachte had op 26 de- V«1 lt>58 in een café in Kaatsheu- Hbk» n hij zich door een andere ca- blan .elter bedreigd voelde, deze een b.,r het gezicht gegeven met het as dat hij in zijn hand had. ee1 on Sevolg was, dat de getroffene Zeer moest missen. Verdachte had er de vrv.ee' spjjt van, zei hjj, en verklaar- leq Vp de rechtbank alle schade te zul- al epLr?oeden. Tussen beide mannen was Waapu-vor iets aan de band geweest, He off- .aPPen waren gevallen. Ze van er van justitie vond deze wij- te twaaCfecl:lten bijzonder ernstig en eis- aftrek v maanden gevangenisstraf met deed no^,? voorarrest. De rechtbank uordeeidi h.zelfde dag uitspraak en ver- gevans-pn! de man tot tien maanden •naandor, tra;f met aftrek van twee Een \!i ^oorarrest. eveneen« hte uit Brecla moest zich Gerant»,WeSens zware mishandeling Verklari,00r^en' Ook bij had volgens de decafphHg yan drie getuigen een me- gezicht i met een bierglas in het ge vpr„,geS- ®en- Hierbij waren ernsti ger met een bierglas in het ge vor.;.J?c5!agen- Hierbij waren ernsti- gebrar.ï?nTlngen vlak boven de ogen toe Van -hiQtV dit Seval eiste de officier •traf zes maanden gevangenis- de micSt vergoeding van 275,- door ze zaait ,1 geleden schade. In de- spraak over veertien dagen uit- Natuurlijk moet het Khroesjtsjev en zijn Oostduitse trawanten ergeren, dat daar temidden van hun berookte fa- brieksimperium zo'n stralende luxe stad wordt opgetrokken. Berlijn verte genwoordigt in de D.D.R. ,,das golde- ne Westen". De bondsrepubliek doet haar best om deze voorpost van de vrjje wereld zo voordelig mogelijk voor de dag te laten komen. De begroting van West-Berlijn ver toont nu een eindcijfer van ongeveer 3 miljard DM. Daarvan draagt de bondsrepubliek ongeveer een derde (950 miljoen) bij. De belasting,^die de communisten op de autowegen naar Berlijn heffen, wordt voor de helft door de bondsrepubliek en voor de andere helft door West-Berlijn zelf aan de par ticulieren vergoed. De bondsrepubliek heeft ook tal van maatregelen ge"°; men om de angst voor commumstiscne chicanes bij de Westduitse particulie re beleggers weg te nemen. Zo heelt zij een garantiefonds ingesteld, waar uit de verliezen, die voortvloeien uit willekeurig ingrijpen van de autoritei ten der D.D.R.kunnen worden ver goed. Verder staat Bonn aan Berlijn bepaalde belastir.gfaciliteiten toe. Natuurlijk gebeurt dat alles niet al leen of zelfs maar voornamelijk om de heren Ulbricht, Pieck en Grotewohl de ogen uit te steken. Zonder al die faciliteiten en al die hulp zou West- Berlijn het, als een eiland temidden van een communistische zee, maar heel moeiljjk hebben. Het wegvallen van allerlei bestuursfuncties (Pruisen, Brandenburg, het Duitse Rijk) heeft West-Berlijn opgescheept met een aan zienlijk overschot aan ambtenaren. Een groot deel van de 2 a 3 miljoen vluchtelingen, die na 1948 uit de D.D.R. zijn gekomen, hebben hun reis via Berlijn gemaakt. Velen hunner zijn in West-Berlijn gebleven en maken aan spraak op werk en woningen; voor de anderen moesten zeer aanzienlijke kos ten worden gemaakt. et gevolg van dat alles is ge weest, dat West-Berlijn voor een reeks opgaven kwam te staan die de vermogens van een stadsbe stuur ver te boven gaan. Met de nulp van Bonn is het er echter in geslaagd voor talloze problemen een oplossing te vinden. In de loop der jaren is voor om streeks 300.000 mensen blijvende werk gelegenheid geschapen. Het percentage werklozen is in de loop der jaren ge slonken van 27 tot 5 procent. Er is in Berlijn een elektro-technische industrie gekomen, er zijn machinefabrieken, chemische fabrieken en ook wat langzamerhand geducht begint mee te tellen ateliers voor de „haute cou ture". In 1950 had de totale produktie van West-Berlijn een waarde van één miljard DM. In 1956 was die waarde al gestegen tot meer dan 6 miljard. Wie nu over de Kurfürstendamm slen tert komt enkele malen de naam te gen van Eduard Winter, die de „Ge- neralvertretung" heeft van Volkswa gens en Coca-Cola. Hij is, zegt men, een van de vier miljardairs, waarop West-Berlijn thans prat gaat. Daaren boven moeten er nog 80 miljonairs zijn. De economen in Bonn zijn erin ge slaagd de concurrentie-positie van West-Berlijn in stand te houden. Het prijzenpeil is er zelfs iets lager dan in de bondsrepubliek en vele zakenlie den, die uit Hamburg of Bremen naar West-Berlijn moeten, kopen daar voor hun vrouw een mantel of een japon. De financiële hulp, die West-Berlijn ontvangt, verdwijnt overigens niet in het niet. De stad behoort niet alleen tot de grootste leveranciers van de bondsrepubliek, maar ook tot de groot ste afnemers. Men heeft berekend, dat op die manier zeker 600 miljoen van de 950 miljoen, die Bonn jaarljjks aan de stad toeschuift, naar de bonds republiek terugvloeien. Het geld, dat gebruikt wordt voor het opvangen van de vluchtelingen stroom (Bonn neemt 85 procent van de kosten voo zijn rekening) werpt soms ook no-; rijke vruchten af. Er zijn voorbeelden van groepen vluchte lingen, die en bloc uit een industrie complex in Oost-Duitsland zijn wegge lopen en thans een soortgelijke indus trie in de bondsrepubliek hebben op gezet. Zo is in Neu-Gablon een hele glasindustrie gekomen en uit Saksen is veel textielnijverheid naar het wes ten verhuisd. In deze gevallen werkt de vluchtelingenstroom dus bevruch tend op de Westduitse economie. Er is echter een tijd geweest, dat men in het westen van oordeel was, dat het voldoende was om tegenover de ideologie uit het Oosten een hoge levensstandaard te plaatsen. Men heeft getracht communistische jonge ren te overtuigen door middel van le vensmiddelenpakketten en zuidvruch ten. Maar dat gaat nu niet meer. „Das Bananenzeitalter ist vorbei", zo zegt men in West-Berlijn. Niet de geringe stijging in de Oost duitse levensstandaard is voor die wij- ziginr- verantwoordelijk. Nog steeds ziin er in de D.D.R. kleine kinderen, die bananen aanzien voor „gelbe Gur- ken" Neen, de Oostduitsers zijn veel eer tot de conclusie gekomen, dat het onk in het .goldene Westen" niet alles goud is wat er blinkt. Zij storten zich niet allereerst meer in de „innerdeut- sche" volksverhuizing om het beter te krijgen. Voor hen persoonlek betekent een vlucht naar het westen dat weet men aan de andere zijde van het IJze ren Gordijn heel goed een verbluf in een kamp van gemiddeld twee jaar en het verlies van bijkans alle per soonlijke bezittingen. Pat p]0n desondanks nog steeds in dichte drom men de wjjk neemt, vindt zijn oorzaak in andere motieven. Die andere motie ven zijn tevens de redenen, waarom Khroesjtsjev c.s. thans in de eerste plaats uit zijn op de eliminatie van West-Berlijn als vrije stad. De belangstelling voor de K.V.P.- landdag in Den Bosch op zondag 8 maart is zo groot, dat de nu nog bin nenkomende aanvragen uit de afdelin gen der Partij om toegangsbewijzen moeten worden afgewezen. De 10.000 toegangsbewijzen zijn vanuit de Par tijcentrale verzonden; wie geen toe gangsbewijzen heeft, kan niet tot de meeting worden toegelaten. Prof. Romme, die in deze verkie zingscampagne reeds zo'n grote serie spreekbeurten vervult, heeft het ook zondag 8 maart niet licht. Hij zal evenals de heer Jan Peters zo wel in de vergadering van de 6000 als van de 4000 het woord voeren. Met medewerking van de gemeente politie in Den Bosch is voor een goede verkeersregeling ten behoeve van de 10.000 deelnemers gezorgd, terwijl er voldoende parkeergelegenheid is voor de meer dan 150 bussen en de honder den auto's, scooters en bromfietsen, die worden verwacht. 14 en 15 maart zal mgr. dr. G. Lem- mens in de kapel van het theologicum der missionarissen van het H. Hart (M.S.C.) te Stein (L.) de volgende fra ters van de M.S.C.-congregatie tot sub diaken en diaken wijden: W. Goossens (Keyenburg Gld.), J. Verdonschot (Nederweerf L.), Arn. Croonen (Eind hoven), L. Stuifbergen (Castricum), J. Rutges (Montfoort Utr.), Alb. Schelle- kens (Breda), Jac. Lammerts (Henge lo Ov.), Mat. van Langen (Amster dam), H. Groenewegen (Naaldwijk), Ant. Scheer (Kampen), Car. Goossens (Andijk N.H.), H. Vergouwen (Hoeven). Advertentie fijn als u iets in huis hebt! umiifM'.ruv Nadat hij met zijn broer voor de kantonrechter had terecht gestaan wegens een groot aantal overtredingen van het rijtijdenbesluit heeft een 25- jarige expediteur uit Hem wraak wil len nemen op een wachtmeester van de rijkspolitie uit Hem door met zijn zware vrachtwagen in volle vaart op hem in te rijden. De wachtmeester kon door snel opzij te springen zijn leven redden. Hjj werd echter aan een van zijn benen gewond. De expediteur is ge- ai'resteerd en zal voor de officier van justitie worden geleid wegens poging tót doodslag. Advertentie (Van onze Romeinse correspondent) Een maand later dan vorige jaren is verschenen bij de Vaticaanse uitgeve rij het overzicht van de activiteiten van de H. Stoel in 1958. Behalve de dage lijkse Vaticaanse kroniek omvat dit overzicht de verslagen der verschillen de pauselijke ministeries, behalve dat van het H. Officie, der rechtbanken, or ganen van cultuur, kunsten en weten schappen en andere instellingen. Aan het verslag van het Missieminis terie, de Congregatio de Propaganda Fi de, ontlenen wij enige gegevens en cij fers: Op 30 juni 1957, de datum der jongste statistiek, waren er in de missielanden bijna <84 miljoen katholieken en 3,5 mil joen geloofsleerlingen. 27.000 priesters, ruim 10.000 missiebroeders, bijna 68.000 missiezusters en 110.000 catechisten wa ren in de zielzorg werkzaam. 4181 grootseminaries verzorgden de opleiding van de toekomstige clerus. Het Pauselijk Werk voor de verbrei ding van het geloof; dat o.m. subsidie aan de missie verleent, kon in 1958 met ruim 16 min. dollar steunen. Het werk verleent vaste en overeengekomen bij stand en buitengewone subsidies. Maar van de 520 aanvragen om hulp kon de ze om financiële redenen slechts in 285 gevallen gegeven worden. Het Kindsheidwerk verzamelde 3,75 miljoen dollar, dat is ander half miljoen meer dan in het vooraf gaande jaar. Het Werk helpt of on derhoudt kraamklinieken en bewaar scholen in de missielanden. 660.000 kinderen waren in 1958 in deze in richtingen opgenomen. In de wees huizen van de „Kindsheid" zijn 450.000 kinderen ondergebracht. 19 miljoen werden op medische eonsul- tatiebureaux geholpen. Maar de voor naamste taak van dit Werk bestaat in de christelijke opvoeding, die door de geschonken hulp aan 4,5 miljoen kinderen mogelijk gemaakt werd. Het St.-Petrus liefdewerk voor de inheem se clerus onderhoudt of steunt 296 kleinseminaries met 20.064 leerlingen en 105 grootseminaries met 4720 stu denten. Bijna 5 miljoen dollar ver mocht dit liefdewerk te distribueren en ofschoon de giften, niettegen staande economische en politieke moeilijkheden bljjven stijgen, zijn zjj bij lange na niet genoeg om aan het dringend nodige te voldoen. Het College van St.-Pieter te Rome is het instituut, waar inheemse geestelij ken, die door hun bisschoppen voor ver dere universitaire studiën naar Rome gezonden worden, leven en werken. Het College telde in 1958 99 alumni uit 29 nationaliteiten. De aanvragen voor een plaats nemen steeds toe. Twee derde der kosten van dit College komt voor rekening van het Petrus liefdewerk. Ziet hier nog enkele nadere specifica ties: In de Afrikaanse territoria, die onder de Propaganda Fide vallen, leven 20 miljoen katholieken en geloofsleer lingen op een totale bevolking van 167,6 miljoen. Van de 11.199 geestelijken, die er arbeiden, zijn er 1.811 inheemsen. Van 1920 tot 1957 steeg het aantal katholie ken van 1,7 miljoen tot 17,7 miljoen, de totale bevolking van 88 op 167,6 miljoen. Om één geestelijke op elke 1000 katholieken te hebben (de niet-ka- tholieken niet meegeteld), komt men heden 6500 geestelijken tekort. Het communistisch gevaar stijgt gestadig in het Zwarte werelddeel. In China zijn alle buitenlandse mis sionarissen buiten gezet: circa 3000 priesters, 2000 missiezusters en 450 broeders. Van de 143 bisschoppen zijn er 25 gebleven; alle Chinezen. Het merendeel van hen zit gevangen. Het aantal onwettige bisschopsconsecraties neemt toe. In Hongkong, dat heden 2,5 miljoen inwoners telt (in 1951: 1,8 mil joen) leven 109.000 katholieken. Er z(jn 87 kerken, 288 priesters en 565 zus ters. Er wordt zeer intens gewerkt, maar de economische omstandigheden zijn er, ten gevolge van de voortduren de vluchtelingenstroom uit communis tisch China, slecht. In Japan steeg het aantal katholie ken sinds 1948 met meer dan 100 pet. Er zijn er heden ruim een kwart mil joen. Op Japans grondgebied arbeiden 359 inheemsen en 1.063 buitenlandse priesters. Op twee grootseminaries stu deren 260 studenten. De katholieke uni versiteit van Tokio behoort onder de beste van het land. Er zijn 3.160 studen ten ingeschreven. Aan de faculteiten der letteren, wijsbegeerte, rechten en eco nomie werd het laatste jaar toegevoegd die der theologie. De universitaire col leges (5) en de katholieke scholen heb ben tezamen 120.000 leerlingen, die in hoofdzaak tot andere religies behoren. Volgens het Centraal Economisch Plan 1959, uitgebracht door het Cen traal Planbureau, zal de expansie welke in 1958 aan de dag trad zich in 1959 voortzetten. Onder invloed van een gunstige buitenlandse conjunctuur zal het uitvoervolume met 6 pet toenemen. Het volume van de particuliere consumptie zal 3,5 pet hoger liggen dan in 1958, het consumptieprijspeil zal met 1 pet dalen. Daar staat echter tegenover, dat de investeringen in vaste bedrijfsactiva hun daling in 1959 aanvankelijk nog zullen voortzet ten. Later in het jaar kan zich een stijging voordoen. Als gevolg van deze lage investeringen zal er een besparingsoverschot zijn, dat leidt tot een overschot op de betalingsbalans van 1,25 miljard gulden (vorig jaar 1,5 miljard). De cijfers over de werkgelegenheid zullen in 1959 niet gunstiger zijn, daar het Centraal Planbureau het gemiddelde schat op 97.000 perso nen, welk gemiddelde voor 1958 eveneens gold. In het rapport is uitgegaan van de veronderstelling dat loonronden in 1959 achterwege zullen blij\ en. Niettemin zal de loonsom per werknemer een stijging van 3 pet te zien geven, voornamelijk als gevolg van incidentele wijzigingen in de C.A.O. s, tariefswijzigingen e.d. De verwachte stijging van de arbeidsproduktiviteit bedraagt 2 pet, zodat deze ook zonder loonronden reeds met 1 pet door de incidentele loonstijging overtroffen wordt. Het rapport is uitgegaan van een overheidsbeleid zoals dat thans kan worden voorzien. Reeds getroffen en aangekondigde maatregelen behoren tot de uitgangspunten, nieuwe maatre gelen zijn bjj de ramingen buiten be schouwing gelaten. In een nabeschouwing wordt de hui dige ontwikkeling vergeleken met die welke zich in het begin van de vijfti ger jaren voordeed. Ook in 1952 her stelde de betalingsbalans zich bij een stijging van de uitvoer, een teruglopen van de investeringen en een beperkt blijven van de loonstijging. In 1953 herstelde zich de produktie onder in vloed van de buitenlandse conjunctuur, de activiteit na de watersnoodramp en de verdere opbouw van het militaire potentieel, terwijl de loonstijging bin nen beperkte grenzen bleef. 1959 is met 1953 te vergelijken. Ook nu vormt de buitenlandse conjunctuur een impuls voor verdere expansie en is er enige ruimte voor vergroting van de produk tie van de bouwnijverheid. Blijft de loonstijging daarbij tot de veronder stelde incidentele stijging van 3 pet be perkt, dan zou het surplus op de be talingsbalans ruim 1 miljard gulden kunnen bedragen. Er zijn echter ook verschillen met 1953. De militaire uitgaven gaan niet omhoog en het is minder waarschijn lijk, dat de particuliere investeringen eenzelfde expansie te zien zullen ge ven als na 1953 het geval was. De rich ting der bestedingen zal dus in 1959 en wellicht ook in de jaren daarna ten dele afwijken van die in de periode na 1952. In hoeverre daarbij de betalingsbalans steeds in evenwicht blijft en de werk gelegenheid op peil, is, behalve van de Advertentie mm111minmmimmm"" 73 Copyriqh» P. I. B openhogen „Vrouw, waar zijn al mijn vlinder strikjes gebleven?" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „De koeien waren blij dat ik wegging", zo typeert Dirk Hur ting zijn afscheid van de vee artsenijschool nadat zijn moe der achter zijn rug om bij Thc- rèse Schwarze en prof. Allebé was geweest met een tekening naar een litho naar een schil derij van Jozef Israels om ad vies over haar zoon die meer voelde voor een kunstopleiding. Zondag a.s. wordt hij vijf- en-zeventig jaar. Naar aanlei ding daarvan hebben wij hern opgezocht in zijn huis aan het Jan Miense Molenaerplein in Heemstede om hem wat uit te horen over die driekwart eeuw- En daar is dan voor de dag ge komen dat Harting als veearts met verdrongen grafische com plexen door de polders zou heb ben kunnen hobbelen in de auto die hij, nu hij etser is geworden, niét bezit. De veeartsenij lag niet zo ver buiten het milieu der Hartings: zijn grootvader was de gezaghebbende Utrechtse bioloog prof. Pieter Harting die als medicus in Oudewater was begonnen voor 35 cent per vi site. Dirk Harting werd geboren op Java, in Salatiga, als zoon van een schoolhoofd. Zijn vader overleed in 1895, vrij kort na de repatriëring van zijn gezin. De weduwe verhuisde van Groningen naar Amersfoort en daar liep Dirk de lagere school af en bezocht er de H.B.SDaar kwam hij ook in de vakanties terug en maakte dan elk jaar een grote ets van het oude stads- schoon. Deze etsen zijn prachtig zan zwart/wit, helder, bijna zakelijk van doen en uitermate verfijnd van techniek. Men herkent er de opvatting in van de graveur die in tegenstelling tot de schilder-etser in de plaat zelf verwerkt wat hij in de druk wil zien en de effecten niet uit de hand telkenmale met de poetslap op de pers improviseert. Deze opvatting, een graficus te zijn die alles in meestal krachtig gesneden lijnen uitdrukt, heeft Harting zijn gehele leven gehuldigd. Hij is dan ook een leerling van de bijna legendarische professor Dupont. En nog wel diens eerste leerling aan de Rijksacademie. Dupont had daar juist een jaar tevoren zijn intrede gedaan in de graveerklasse. Met wat meer eerzucht had Dirk Harting die na zijn studie een loge mocht betrekken, jong hoogleraar kunnen zijn. Hij zelf heeft Dupont's opvolger geadviseerd en deze ook nog een jaar lang vervangen. Toen prof. Derkinderen hem vroeg mee te dingen naar de Prix de Rome, telden hem de verplichtingen van jong echtgenoot en aanstaande vader zwaarder. Geen eerzucht, wel bewondering. Welgeteld vierennegentig Dupont- prenten bevinden zich in de omvangrijke verzameling die Harting groten deels bij de kunsthandel heeft geruild voor eigen drukken. In de jaren waarin Harting op volle kracht werkte was de ets een gewaardeerde kunstvorm. In 1914 verwierf hij de Willink van Collemprys, in '18 de zilveren medaille van de stad Utrecht voor zijn ets „De toren van Amersfoort". In 1924 verhuist hij naar Heemstede. Tussen '38 en 42 ts Harting privaatdocent in Delft, het eerste jaar met vier professoren als grafisch leerling; van 1940 af doceert hij aan de Haagse Academie waar hij zijn studievrienden Henk Meyer en de beeldhouwer Ingen Housz in het corps aantreft. Andere tijdgenoten uit zijn studiejaren zijn Piet van der Hem, Matthieu Wiegman, Kasper Niehaus, Lourysen, Radecker, Theo van Reyn, Jan Brouwer en L. J. Jordaan. Arti et Amicitiae, Pulchri Studio, Sint Lucas en „Kunst zij ons doel" hebben de naam D. H. M. Harting in hun ledenlijsten staan. Met als pièce de milieu de cyclus Amersfoortse etsen is in het Huis van de Amersfoortse Gemeenschap aldaar een jubileumtentoonstelling inge richt dié zaterdagmiddag geopend wordt door de filmcriticus L. J. Jordaan die tegelijk met Harting studeerde aan de Rijksacademie geen film uiteraard- conjunctuur in het buitenland, o.a. af hankelijk van de vraag of bestaande, resp. nieuWe desiderata tegelijkertijd worden verwezenlijkt dan wel daarbij geleidelijkheid en dus prioriteit in acht genomen wordt. De gunstige schatting van ons uit voervolume in 1959 is gebaseerd op de verwachting, dat de wereldconjunctuur een gematigde stijging gaat vertonen. In Amerika zal de bedrijvigheid weer iets boven die van 1958 liggen. Voor Europa zijn er tekenen, dat de depres sie de bodem heeft bereikt. Engeland is het dieptepunt gepasseerd, In België vindt een opleving plaats, terwijl voor West-Duitsland een verdergaande ex pansie valt te voorzien. De Scandina vische landen zijn gekenmerkt door een reeds geruime tijd aanhoudende stag natie. Zwitserland vertoont weinig re cessieverschijnselen en Italië beleeft na een korte recessie weer een opleving. Wat Frankrijk betreft bestaat veel on zekerheid. Het CPB verwacht, dat het Nederlandse uitvoerprijspeil in 1959 met 1 pet gaat dalen, Jerwijl de uit- voerprijzen van de concurrerende lan den gelijk zullen blijven. In 1958 steeg het produktievolume ten opzichte van het jaar daarvoor met 1 pet, de uitvoerhoeveelheid met 8.5 pet en het volume van de particuliere con sumptie met 2 pet. Daartegenover daalden de particuliere investeringen in vaste bedrijfsactiva met 9 pet, de in vesteringen in voorraden eveneens aan zienlijk, terwijl de overheidsuitgaven voor investeringen en consumptie enigszins daalden. De woningbouw pro fiteerde van de verruiming op de ka pitaalmarkt. Het herstel van de con sumptie, de bouwnijverheid en de uit voer had tot gevolg dat de werkloos heid geringer werd. De arbeidsproduk tiviteit steeg met 1 pet, de loonsom per werknemer met 3 pet, voorname lijk als gevolg van incidentele loons verhogingen. In 1959 zal meer gespaard dan ge ïnvesteerd worden met als gevolg een overschot op de betalingsbalans van 1,25 miljard gulden. De kapitaalmarkt zal ruim blijven, terwijl de rentevoet niet veel wijziging zal ondergaan. Er zou voor 250 miljoen gulden aan kort lopende gemeentelijke schuld kunnen worden geliquideerd. De overheid zou voor 2,4 miljard gulden een beroep op de kapitaalmarkt kunnen doen. In 1958, toen er nog een inflatoire financiering van 300 miljoen gulden plaats had, be droeg deze aanspraak 1,7 miljard gul den. Verwacht wordt, dat de nationale produktie in 1959 met 3.3 pet zal toe nemen, hetgeen voldoende is om het accres van de beroepsbevolking in het produktieproces op te nemen. Daarmee zou de werkloosheid echter op een ge middelde van 97000 personen blijven, welk cijfer hoger is dan de werkloos heid op het einde van 1958, toen er 90000 werklozen waren. Het cijfer zou, gezien de onzekerheden in de raming over de toename van de beroepsbevol king, echter nog kunnen meevallen. De heren L. en A. de Wit vader en zoon hebben donderdag aanzeg ging gekregen, dat zjj in opdracht van de vergadering van aandeelhouders op staande voet ontslagen zijn als resp. directeur en hoofdredacteur van het op Curagao verschijnende blad Beurs- en Nieuwsberichten. Als argument voor het ontslag van de heer L. de Wit wordt aangevoerd, dat hij geweigerd heeft zijn zoon als hoofdredacteur te ontslaan. Het ontslag van de heer A. de Wit wordt niet gemotiveerd. De Antilliaanse regering heeft de be perkende maatregelen voor toelating van journalisten ingetrokken. Dit be sluit, dat genomen is onder sterke pressie van Nederlandse zijde, houdt in, dat de hoofdredacteur van het katholieke dagblad Amigoe di Curagao zijn werk kan aanvaarden. De per 1 juni 1958 hiervoor benoemde Nederlandse jour nalist F. Oudejans, die verbonden is aan De Volkskrant, heeft echter tele grafisch laten weten, dat hij van de benoeming afziet. Hij is beducht voor represailles van de zijde der Antilliaanse regering. Hij heeft toegezegd te zullen bemiddelen bij de keuze van een op volger. Sinds het dagblad Beurs- en Nieuws berichten in handen van een groep rege- ringsgezinden is overgegaan en de hoofdredacteur A. de Wit is ontslagen, zijn tientallen lezers van de Beurs- en Nieuwsberichten overgestapt naar de Amigoe di Curagao, die thans nog het enige oppositieblad is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5