Voorzitter der Jaarbeurs bepleit flinke huurverhoging Allerwege optimisme over de komende voor jaar sbeurs Prinses Irene opent maandag de Textiel jaarbeurs 1959 Groot reclameplan voor de verkeersveiligheid Prof. Romme niet ontevreden over de reactie Paus Joannes XXIII Aandacht voor Euromarkt Snellere uitwisseling van smaak Verkeer s- en vervoersorganisaties bestuderen realisatie ervan Op 12 maart gaat het om het ivinnen van de oorlog99 Geen kolencrisis, wel noodmaat regelen Vrijspraak voor jachtopziener Zes jaar wegens brandstichting in eigen café Beste roman van VERDACHTE VAN STRAATROOF AANGEHOUDEN Een zaak van miljoenen KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KIN DER-HON ING-SIROOP K.V.P.-plan voor bezitsvorming POEDERS;;! EEN LEVENSVERHAAL De scholenkwestie in Ned. Nieuw-Guinea Hoge Autoriteit Dodelijk schot gelost Brand in repatrianten pension te Utrecht Allerwege valt een gezond optimisme ten aanzien van de komende voorjaarsbeurs, die maandag haar poorten zal openen, waar te nemen. Aldus dr. G. van der Wal, voor zitter van de Raad van Beheer van de Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs, tijdens een te Utrecht gehouden pers conferentie. Men heeft het gevoel de recessie te boven te komen en ziet met gespannen verwachtingen de resultaten van de beurs tegemoet. Een gezond optimisme, aldus dr. Van der Wal, omdat het berust op nuchtere ervaring en bezinning op de feiten. De industriële produktie in Neder land komt op een bestendig stijgend niveau en de werkloos heid heeft, enkele gebieden in het noorden des lands uitge zonderd, in het winterseizoen geen uitzonderlijke vormen aangenomen. De opgaande tendenz heeft zich sinds de na- jaarsbeurs in het algemeen voortgezet. De markt is echter Wat prijsgevoeliger geworden. Gelukkig, aldus dr. Van der Wal. Goed koopmanschap krijgt nu de kans om zijn concur rentievermogen en zijn deugdelijkheid te bewijzen. H. van der Mandere overleden IP I Roncalli zorgt voor medicamenten en voedsel voor vele Grieken tijdens de oorlogsjaren. Hij bezoekt Engelsen in een Duits concentratiekamp Min. Helders antwoordt magister dr. Stokman Oude dame ernstig gewond VRIJDAG 6 MAART 1959 PAGINA 9 een ha»dige jplasïc HUISAPOTHEEK tale garenverwerking in de idse tricot- en kousenindustrie m 1958 totaal 13 miljoen kilo- De jaarbeursvoorzitter vroeg zich af Of het thans niet het moment is om een voorraad ,,oud zeer" op te ruimen. Reeds jaren slepen we, aldus dr. Van der Wal, een huurbeleid tegen afbraak- Prijzeri mee. Huren, door de huurstop en subsidies op de nieuwbouw, ver be neden kostprijs gehouden, vervalsen, volgens hem, onze prijzen en daarmee onze werkelijke concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland. Slechts een fikse huuraanpassing kan dit verbete ten. Onze ruilvoet geeft, naar de me ning van dr. van der Wal, aanleiding een flinke huurverhoging met looncom- Pensatie nu te overwegen. Voor de binnenlandse markt noemde ineen gunstige beeld niet geheel op. %n is afhankelijk van de situatie in eigen bedrijfstak. Markant voor de hui dige exportsituatie is dat juist voor het buitenland de prijs ook een veel be langrijker rol is gaan spelen. Kostprijs- Verhogende maatregelen, zowel com penserende Ioonronden als kostprijsver- hogende belastingen zouden op dit mo ment hoogst onwelkom zijn als men zijn uitvoerpeil wil handhaven, zo zei dr. Van der Wal. Toch kan een forse in greep volgens hem het beste nu gebeu ren. Vo9Ude. birmenlabds.e .markt noemde, dr. v d. Walhet kenmerkend dat de consumptieve bestedingen in totaal nog iets zijn gestegen en dat de bestedings beperking zich vooral in de sector van de investeringen heeft geuit, terwijl ook de voorraadvorming aanzienlijk is inge- 1 krompen. In de private sector, zo zei dr. van der Wal, vindt reeds weer een her stel van de investeringsactiviteit plaats. De herlevende emissie-activi teit, noemde dr. Van der Wal een te ken dat het vertrouwen in de expan siemogelijkheid van ons bedrijfsle ven zich weer begint te herstellen. Een teken ook, dat men verwacht dat de investeringsplannen in de toe komst alweer de eigen liquiditeit zul len gaan overschrijden, waarvoor men zich op deze ruimere kapitaalmarkt tijdig wil indekken. Voor kleinere veelal familiebedrijven bestaat deze mogelijkheid echter niet al dus dr. van der Wal. Hij wees op de zeer zware fiscale druk en bepleitte in vesteringsaftrek en afschrijvingsfaci liteiten, die hij noodzakelijk achtte voor het industrialisatiebeleid. Sprekend over de Europese econo mische integratie merkte dr. van der Wal onder meer op dat menig zakenman extra aandacht besteed aan zijn belan gen en vestigingen buiten het gebied van de Euromarkt. De Nederlandse ex port is meer gericht op gebied buiten de Euromarkt dan op landen daarbin nen. Daar de voordelen van de Euro markt eerst op langere termijn onder vonden kunnen worden tracht men be grijpelijkerwijs de export buiten de „Euromarkt-zes" veilig te stellen. Tegen gevallen is, aldus dr. van der Wal, dat de verlaging van de invoerrechten door een z.g. „toevallige" samenloop van om standigheden herziening van de om zetbelasting teniet gedaan is. Economische integratie aldus de jaar beursvoorzitter eist ook het kweken van een waarachtige samenwerking, zo dat op den duur de vruchten van een internationale arbeidsverdeling geplukt kunnen worden. Daartoe zullen tal van bijkomende maatregelen moeten wor den genomen. Dr. van der Wal wees op de verschillen in warenwetten, keu ringseisen en andere normen die door hun grote verschillen in feite kostprijs- verhogend werken. Een unificatie op vele gebieden zou volgens dr. Van der Wal zeer wenselijk zijn. ZOals bekend zal de komende beurs de 72e gesplitst zijn. Van 9-14 maart zal de beurs voor verbruiksgoe- deren gehouden worden en van 15-24 april die voor technische goederen. In totaal zijn er 2800 inzendingen uit 27 landen. De inzendingen zullen een net to-exploitatie-oppervlakte van totaal 50.000 m2 beslaan. Het grootste aantal inzendingen komt uiteraard uit Neder land, in totaal 1396, waarvan op de beurs voor gebruiksgoederen 934 en op de beurs voor technische goederen 462. Op de tweede plaats komt het aantal deelnemers uit West-Duitsland, t.w. 603, 211 voor de gebruiksgoederenbeurs en 392 voor de technische goederen. Als derde komt Engeland met 264 en als vierde de Verenigde Staten met 96 inzendingen. Buiten de particuliere in zendingen hebben in totaal 7 landen een collectieve inzending verzorgd, t:w. de Verenigde Arabische Republiek, Pakis tan, dat voor het eerst deelneemt, Ma rokko, België, Hongarije, Tspechoslo- wakije en Zwitserland. Deze inzendin gen zijn ondergebracht in de Juliana- hal. In de Ursulakliniek te Wassenaar is overleden de heer H. van der Mandere, directeur-secretaris der Haagse volksuni versiteit en bekend radiospreker over internationale politiek. 17 maart zou hij 76 jaar zijn geworden. In de duinen even ten noorden van het dorp Petten verrijst het reactorcentrum. Het complex omvat een hoge flux reactor met bijbehorende installaties, de reactorhal, het re actorbedieningsgebouw en andere gebouwen, nodig voor het onderbrengen van de verschillende bij de reactor behorende installaties. Verder komen er nog een radio-chemisch labo ratorium en enige kleinere laboratoria. Rond de hoge flux reactor wordt een gasdichte reactorhal ontworpen van zodanige constructie, dat de omgeving van het reactorcentrum geen nadelige gevolgen zal ondervinden van een even tueel ongeluk met de reactor. Het koelwater wordt uit het Noordhollands kanaal gehaald. Na doorstroming wordt het in de Noordzee geloosd. De kosten van de bouw van de reactor met essentiële werkplaatsen en laborator ia bedragen 20 tot 20 miljoen gulden. Deze foto geeft een beeld van de bouw van de reactor met omliggende hal. De Groningse recherche heeft een 33- jarige Groninger aangehouden een oude bekende van de politie die er van verdacht wordt in de nacht van zaterdag op zondag aan het Zuider- diep te Groningen, een 66-jarige voor bijganger te hebben neergeslagen en be roofd van een portefeuille met 280 gul den. De wandelaar was, kort na sluitings tijd van een café op weg naar het lo gement waar hij woonde. Voorts is een 23-jarige Groninger aan gehouden, die verdacht wordt van he ling. Hij zou een deel van de 280 gul den hebben gekregen. Ook hij is ter be schikking van de justitie gesteld. DR. G. VAN DER WAL "iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Een Textieljaarbeurs, die dit jaar groter is dan ooit tevoren, zal maandag »-s. door H. K. H. Prinses Irene officieel Worden geopend. De parterregebouwen ^an de Kon. Ned. Jaarbeurs aan het Vredenburg staan dit jaar geheel in het teken van de textiel. Een opper vlakte van circa 12000 vierkante meter zal plaats bieden aan bijna bonderd deelnemende bedrijven uit de textiel nijverheid van Nederland en België. De textielfabriekanten, die hun rol op de Euromarkt beseffen, zijn vastbesloten op de jaarlijkse textielmanifestatie in Utrecht een grootse wapenschouw te houden. „Een doorsnee van de Nederlandse textiel- en kledingindustrie", noemde de voorzitter van de Stichting Ned. Textieljaarbeurs, de heer J. C. Botten- heim, deze manifestatie op een gehouden persconferentie. Hij consta teerde, dat de beurs bewezen heeft in ®en behoefte te voorzien en dat zij een belangrijke rol speelt in het economische yen van deze tak van nijverheid. Sprekend over het verkoopbeleid merkte spreker op, dat de mode een van de factoren is, welke de consu menten kunnen bewegen tot nieuwe aan kopen. Anders gezegd, de markt moet sneller worden. Het is het brengen van volledig nieuwe produkten en een aan passing aan de veranderde levensom standigheden, die hiertoe worden geëist. jvRn zal moeten trachten de consument begrip van een snellere aanschaffing hij te brengen, o.a. door een gewijzigde koopgewoonte. Het gestegen welvaarts peil, dat het toenemen van bepaalde sPorten en uitbreiding van het inter nationaal verkeer heeft bevorderd, werkt de snellere uitwisseling van smaak m de hand. Juist in verband met de Euromarkt dient de instelling van het Nederlandse publiek t.a.v. het buiten landse produkt gevormd te worden. Voor wat de export betreft vroeg de ?eer Bottenheim de aandacht voor op ging tot exportchef, een functie waar door tot dusver alleen een opleiding in pe praktijk bestaat. Naar zijn mening ?®1 de vorming van deze mensen dienen ;e geschieden in een daartoe passende omgeving. De Katoen-, Rayon- en Linnenindus- trie is vol vertrouwen haar aandeel m de afzet op de E.E.G.-markt te ver krijgen op voorwaarde, dat de rege- £mgen en de administraties der r'.-R-G. -landen de verdragsbepalingen met alleen naar de letter maar ook loyaal naar de geest naleven. gram. De produktie van dameskousen is evenwel bij 1956 en 1957 ten achter gebleven. Een nieuw produkt in deze sector is de maillot, een in verschil lende modekleuren gebracht broekje met aangebreide kousen. De produktie van sokken en enkelsokken is in het afgelopen jaar vooruitgegaan. De resul taten van de fabrikanten van tricot- bovenkleding, sportkleding en baby- kleding zijn gunstig geweest. De pro duktie hiervan is nl. vorig jaar ongeveer 40 pet gestegen. De Nederlandse uit voer van tricotages, kousen en sokken leverde het recordcijfer van f 50,7 mil joen op. De Groninger confectie-industrie, door tien fabrikanten op de textiel jaarbeurs vertegenwoordigd, zal in hal I de produkten van haar vakmanschap tonen, o.a. het „skill-o-six" costuum. Alle organisaties die in Nederland de belangen van wegverkeer en wegver voer behartigen, zullen volgende week woensdag (II maart) op verzoek van de K.N.A.C. besprekingen voeren over de mogelijkheden van een groot recla meplan voor de verkeersveiligheid. Het plan is op de wegverkeersdag van de K.N.A.C. in 1957 naar voren gebracht door de voorzitter van het genootschap voor reclame, jhr W. van Andringa de Kempenaer. De heer de Kempenaer gaf toen een uiteenzetting over een drie- of vijfja rige campagne, met advertenties in de dagbladen en filmstrips" in de biosco pen. Hij schatte, dat deze campagne het eerste jaar tegen de twee en een half miljoen gulden zou kosten, maar meende dat reeds in die eerste periode een veelvoud van dit bedrag bespaard zou kunnen worden door vermindering van het aantal ongevallen. Om een der gelijk plan te kunnen verwezenlijken, oordeelde hjj een bundeling nodig van alle krachten in Nederland, die gericht zijn op het terugdringen van de ver keersonveiligheid. Het plan is geruime tijd onderwerp geweest van interne studie en over leg. Thans acht de K.N.A.C. het ogen blik gekomen, om samen met de an dere verkeers- en vervoersorganisa ties na te gaan, welke mogelijkheden er zijn om deze miljoenen-campagne te realiseren. Om het plan zijn beste kansen te geven, ziet de K.N.A.C. het, mèt de voorzitter van het genoot schap voor reclame, als een eerste eis, dat alle organisaties de handen ineen slaan. Aan het overleg dat de volgende week woensdag te 's Gravenhage zal worden gehouden, zullen vertegenwoordigers deelnemen van de volgende organisa ties: de A.N.W.B., de algemene laders- en eigen vervoerdersorganisatie, de bond voor bedrijfsautoverkeer in Ne derland, de federatie van Nederlandse organsaties voor het personenvervoer, de koninklijke Nederlandse motorrijders vereniging, de koninklijke Nederlandse vereniging van transportondernemin gen, de nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer wegtransport, de Nederlandsche katholieke bond voor het beroepsgoederenvervoer over de weg „St.-Franciscus", de Nederlandse internationale wegvervoerorganisatie, de Nederlandse vereniging tot be scherming van voetgangers, de protes tants christelijke bond voor het beroeps goederenvervoer, het verbond voor vei lig verkeer en de vereniging van artsen automobilisten. De vergadering wordt geleid door de voorzitter van de K.N.A.C., jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen. Advertentie „De derde maart ging het om een veldslag, die op daverende wijze is gewonnen, de twaalfde maart gaat het om het winnen van de oorlog", zo riep prof. Romme gisteravond uit in de vergadering van de Rotterdamse K.V.P. In zijn redevoering, die zich ditmaal niet tot één onderwerp be perkte, maar waarin hij aan diverse facetten in de politieke strijd van het ogenblik zijn aandacht wijdde, ging hij ook in op enkele reacties op zijn zaterdag te Hengelo bekendgemaakte plan betreffende de bezitsvorming. Hij noemde die reacties voorlopig niet onbevredigend, maar meende pok, dat het plan nog piet voldoende (loorde andere partijen was bestudeerd. Met name het antwoord van prof. Oud, die zich in grote lijnen niét het K.V.P.-plan akkoord had verklaard, verheugde hem, want er bleek nit, dat de V.V.IJ. in enkele jaren op het punt van de bezitsvorming aanmerkelijk van opinie was veranderd. Wat de socialisten betreft zei prof. Romme, dat het hem lief zou zijn wan neer deze hun passiviteit eens zouden laten varen. Tot nu toe hadden zij al tijd vragen, nooit ideeën. De K.V.P. zal na de kabinetsformatie laten blijken aan haar plan grote waarde en hoge prioriteit toe te kennen. Prof. Romme, die het manifest van de K.V.P. op verschillende punten toe lichtte, waaronder de bevordering van de Europese gedachte, welke meer moet steunen op een democratisch ge- Advertentie MEENK:S POEDERS helpen.! Er zijn Meenk's Poeder^Bfci hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep,.Barrhee, influenza, rheumatiek, koortsjPeid bij gevatte kou, periodieke pijnen aiz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jroeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. rheumatie peno !«Er 2 zijn U gevatte oortsignei ou hrcook in ln^or:^ederlan<Jse Tapijtindustrie geeft om na een zekere teruggang weder- ka',een stijging van produktie in vier- ante meters te zien. Voor het jaar 1959 dat verwachting niet ongewettigd, o 1a? tapijtindustrie de recessie zal boek en betere resultaten zal De totale miljoen kilo- door mgr. ALBERTO CIOVANNETTI (vertaling van Hugo van der Heijden pr.) luisterend en troostend, en vele ge- de helpende hand geboden. Juist in detineerden vroegen hem met aan- deze tijd waren zijn bezoeken aan drang om de paus te bedanken voor de militaire hospitalen en gevan- zijn zorg voor het Griekse volk. Na de ineenstorting van Italië in september 1943 werd het voedsel- genkampen nog talrijker. De hulp van de H. Vader, via de apostolische delegaat, aan de Van dat meel werd door de gaar- gebrek in Griekenland katastrofaal. noodlijdende Grieken, zijn bemid- Het geld verloor nagenoeg alle deling voor de vervolgden (menig- waarde en deze devaluatie veroor- maal behartigden Roncalli en ka- zaakte natuurlijk een verschrikkelij- tholieke bisschoppen de Griekse be- ke chaos op economisch gebied, langen bij de Italiaanse bezetters), Een nieuwe voedselschaarste deed de opening van een groot katholiek de prijzen van de levensmiddelen ziekenhuis, hebben er machtig veel Intussen vergat hij de Grieken omhoogspringen tot fabelachtige toe bijgedragen om de vooroordelen niet, als hij zich weer in Istanboel hoogte, zodat het volk alleen moest tegen de katholieke kerk te doen i -» 1 A ë/\rtv\ nn 1/\T r T r. v, rlrt 1_ t - keukens mararnni ™ma„u or> rio uiel' I1JJ emu vvccj. fa—«ineen moest regen ae Karn ze fcre^e^e naam macaroni vauï bevond- °P Kerstmis 1941, toen hij leven van de hulp van het Rode verdwijnen. 5). ze Kreeg ae naam „macaroni van u„tv,ori„ooi vnn de Turkse Kruis en andere liefriadiohoiaoi», om _m_ i de paus". Roncalli dacht overal aan en be- Bij zijn benoeming tot nuntius te Parijs op 23 december 1944 die aan honger-oedeem leden. Deze medische belangstelling deed weer een ander initiatief ge boren worden, monseigneur Roncal li had er al lang over gedacht hoe hij zou kunnen voorzien in het ge brek aan medicamenten, want de apotheken hadden zelfs niet de ge woonste medicijnen meer. Dank zij de prins van Monaco kon hij een belangrijke hoeveelheid Friedmann- buisjes invoeren voor de behande in de kathedraal van de Turkse Kruis en andere liefdadigheidsin- hoofdstad pontificeerde, deed hij stellingen. een hartstochtelijk beroep op^de In de chaos ^die^ volgde op de schreef de Osservatore Romano over zijn verblijf in Griekenland en Turkije: „Vooral gedurende de laat- gon ook met de oprichting van een liefdadigheid der 'kerkgangers. Het overgave van de Italiaanse troe- resultaat was een zeer goede op- pen, trachtte de apostolische dele- „,_6C brengst. gatie te Athene, die nu in handen ste zeer moeilijke jaren heeft de Ontelbaar waren zijn bezoeken was van monseigneur Testa onder apostolische delegaat zijn opdracht aan de Engelse en Griekse krijgs- supervisie van Roncalli, zich te op schitterende wijze volbracht. Hij was de zeer getrouwe uitvoerder van de onuitputtelijke liefde van paus Pius XII". De diplomatieke vertegenwoordiger Ongeveer half december 1944 werd aan de apostolische delega tie in Turkije een codetelegram af gegeven, afkomstig van het pause- ling van t.b. patiënten. In het een- gevangenen, aan de hospitalen en handhaven buiten en boven alle w trum van Athene werd ook het werk gevangenissen. Door zijn omzichtig partijdigheid, en probeerde in de lijk staatssecretariaat. De inhoud van „de barmhartige Samaritaan" contact met de bezettingsautoritei- geest van het evangelie en volgens luidde: „Zijne Heiligheid paus Pius opgericht. Deze actie werd geleid ten wist hij deze faciliteiten te ver- de wens van de paus haar hulpac- x door priesters en leken onder be- krijgen. Zo herinnert men zich zijn tie voor iedereen voort te zetten, scherming van Roncalli en het doel bezoek (met verlof van de Duitse Talrijke malen begaf monseig- was om vooraanstaande medici te commandant) aan een concentratie- neur Testa zich op aanwijzing van ring; helpen in zeer ernstige gevallen, kamp van Engelsen op 26 augus- de apostolische delegaat naar de Bij deze activiteiten kwam nog de tus 1941, en zijn bezoeken aan de Duitse bezetters om te bemiddelen directe hulp van de apostolisch de- militaire hospitalen in Athene, El- voor priesters, die in de gevangenis 5> D5, katholieke bisschopwordtnu utt- legaat. Dagelijks vormde zich voor linko, Vula, Arsakian, Sigmalu. zaten. tegenwoordig te zijn bij de zijn huis een onafgebroken stoet Niet minder vruchtbaar waren zijn Duizenden Italianen, die door de herdenking van de beëindiging van de van allerlei mensen, burgers en sol- bezoeken aan de gevangenissen ineenstorting van Italië in septem- ?°Hog in 1945. Dit was vroeger ondenkbaar daten. Persoonlijk hielp Roncalli zo waarin zich talrijke Grieken bevon- ber 1943, in de grootste materiële ln goed hij kon met raad en daad. den. En hij bewoog zich tussen hen, en morele ellende raakten, heeft hij XII heeft u uitverkoren om als pau selijk gezant de H. Stoel te verte genwoordigen btj de Franse rege- (Wordt vervolgd kozen Europees parlement, noemde twee uitdagingen, waarop het katho lieke volksdeel van Nederland een dui delijk antwoord zal moeten geven. De eerste uitdaging is het socialis tische streven om in het parlement te overheersen en het kabinet zijn eisen te stellen. Deze overheersing zullen wij ook na de verkiezingen beslist blijven afwezen, zo waarschuwde de fractie voorzitter van de K.V.P. De andere uit daging komt van liberale zijde, die ka tholieke stemmen poogt te verzamelen onder het motto, dat christendom en po litiek niets met elkaar hebben te ma ken. Liberaal stemmen betekent echter kiezen voor de vrijheid van de vrijzin nigheid, aldus prof. Romme, en deze soort van vrijheid leidt bijvoorbeeld tot het afwijzen van de algemene kin derbijslagwet als in strijd met de eigen verantwoordelijkheid. Politiek kan niet losstaan van de op God gerichte ont plooiing van de mens, die het christen dom leert. Het verband daartussen is hetzelfde als dat tussen lichaam en ziel. Op een K.V.P.-forumavond te Gen nep ging drs. W. K. N. Schmelzer in op socialistische reacties op het K.V.P.-plan inzake de bezitsvorming. Treffend, aldus drs. Schmelzer, is het, dat de socialistische reacties demon streren, dat men van deze zijde de K.V.P.-plannen langzaam volgt, als ook dat men met betrekking tot deze plannen allerlei vraagtekens wenst te plaatsen. In de bedoelde reacties wordt immers gesproken van grote administratieve rompslomp, van fi nanciële stootkussens en van kleine inkomens tengevolge van de door de K.V.P, voorgestane bezitsvorming. Ten aanzien van deze vraagtekens gaf drs. Schmelzer als zijn mening te ken nen, dat men over administratieve rompslomp heen moet durven stappen, dat naast financiële stootkussens ook nog andere eigendommen verworven kunnen worden en dat het inkomen op den duur beslist niet klein behoeft te zijn, maar groter kan worden. Spreker wees in dit verband op het laten delen van de werknemers in de bedrijfsvermogens, die zich, gezien de economisch-technische revolutie van de ze tjjd, bij de bedrijven ophopen. Tenslotte merkte drs. Schmelzer nog op, dat de socialistische vraagtekens bij hem de indruk wekken, dat men van bepaalde socialistische zijde blijk baar bereid is om de maatschappelijke ontwikkeling te laten voor wat zij is, in plaats van er een eigen stempel op te drukken. Minister Helders meent dat er geen aanleiding is om de te stichten Primaire Middelbare School in Sorong /Nieuw- Guinea) aan de katholieke Missie toe te wjjzen. Deze P.M.S. wordt een open bare school, zo blijkt uit het antwoord van de bewindsman aan het Tweede Kamerlid magister dr. Stokman (K.V.P.) Pater Stokman had aange voerd, dat de r.k. Missie wel voldoende voedingsscholen heeft terwijl er voo een openbare school nauwelijks vo« -1 dingsscholen aanwezig zijn. Maar vol- gens minister Helders mogen de aan tallen leerlingen in de hoogste klassei I van de voedingsscholen niet doen ver wachten, dat hiervoor voldoende leer lingen voor de P.M.S. kunnen worden geselecteerd. Oprichting van een oper 1 bare P.M.S. in Sorong is volgens de mi nister ook op grond van de bevolking; samenstelling juist te achten. Thans is verschenen het officiële com muniqué van de Hoge Autoriteit, waar in echter niet gesproken wordt van een „duidelijke crisis", doch waarin slechts gezegd wordt, dat de thans bestaande actiemiddelen onvoldoende zijn om de kolencrisis te bezweren. In een persconferentie heeft de heer P. Finet, voorzitter van de Hoge Auto riteit medegedeeld, dat de Hoge Autori teit met opzet heeft vermeden in haar communiqué het woord crisis te gebrui ken teneinde geen paniekstemming in de gemeenschap te doen ontstaan. De heer Finet zeide, dat het ontwor pen schema niet in zodanige dringend vastgelegde produktiecontingenten zou voorzien dat hierdoor de huidige natio nale kolenproduktie in elk land der gemeenschap zou worden verminderd. Er zijn tekenen, aldus Finet, welke hoop geven op een verbetering in de Europese kolensituatie vóór het einde van het jaar. Voorts zeide de heer Finet nog dat de Hoge Autoriteit bij het ne men van noodmaatregelen uitsluitend als doel voor ogen heeft de mijnwerkers te vrijwaren van de nachtmerrie van werk loosheid. De voorzitter verklaarde, dat het voorgestelde programma zal berusten op: 1. Redelijke regeling van de produk tie, naar de toestand in de verschillende landen. 2. De voorraden zullen op het huidige peil worden bevroren om te voorkomen dat afzet uit voorraad werkloosheid veroorzaakt. 3. Beperking en regeling van invoer uit derde landen. 4. Hulp aan de mijnwerkers, die door vermindering van de werkgelegenheid worden getroffen, door hun 'n minimum loon te garanderen dat zo dicht mogelijk hun normale inkomen nabijkomt. De financiering van deze hulp zal hoofd zakelijk geschieden uit de fondsen van de Hoge Autoriteit. De bedragen zijn bestemd voor het zoveel mogelijk hand haven van de werkgelegenheid in ondernemingen waar de produktie tot beneden het vastgestelde peil is gedaald. De Hoge Autoriteit heeft niet de be doeling de regeringen een speciale bij drage aan die hulp te vragen. De heer Finet zei voorts, dat het er nu om gaat, de op het ogenblik in Europa opgeslagen voorraden steenkool niet verder te vergroten. Die voorraden zoals ze nu zijn, vormen een goede reserve voor een iets betere conjunctuur. Als de staalindustrie weer op volle toeren gaat werken, zijn onmiddellijk enkele miljoenen tonnen van die voorraad opgeruimd. Het Arnhemse gerechtshof heeft een 59-jarige jachtopziener uit Wisch bij Doetinchem vrijgesproken van het hem tenlastegelegde ten aanzien van de dood van een 26-jarige landbouwer op 12 fe bruari van het vorige jaar. De voor waardelijke opzet tot doodslag achtte hejt hof niet bewezen. Het hol was even als de rechtbank te Arnhem.van oor deel, dat niet bewezen kan worden ge acht, dat het aan onverantwoordelijk op treden van verdachte is te wijten, dat de kogel uit diens pistool het slachtof fer heeft geraakt. De procureur-generaal had ter zake van voorwaardelijke opzet tot doodslag anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek geëist en ontzetting "an het recht een ambt te bekleden bij politie of re- servepolitie. De Arnhemse rechtbank had eerder de jachtopziener vrijgespro ken van dood door schuld, hetgeen de officier van justitie bij de rechtbank had aangenomen. De officier had toen tien maanden gevangenisstraf en ont zetting van het recht als jachtopziener te fungeren voor de tijd van vijf jaar. gevorderd. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gisteren een kastelein uit 's-Her togenbosch veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens het stichten van brand in zijn eigen café om daardoor de uitkering van de verzekering te innen. Op 19 fe bruari had de officier van justitie acht jaar gevangenisstraf met aftrek tegen hem geëist. In de afgelopen nacht heeft een felle brand gewoed in een pension aan de Oudegracht te Utrecht, waar twaalf ge- repatrieerden voor het merendeel bejaarden waren ondergebracht. De bewoners konden bet pand verlaten. De 88-jarige bedlegerige mevrouw Abels liep echter ernstige brandwonden op. Zij werd per G.G.D. naar een zieken huis overgebracht. Haar toestand is ernstig. In de pauze van de Concertgebouw uitzending werd gisteravond door vier critici onder leiding van de auteur Adriaan van der Veen gediscussieerd over „De beste rom..n van 1958". Een stemmigheid was er bepaald niet: An- dré Demedtz koos „Wierook en tranen" van Ward Ruyslinck, Caro Dinaux „In staat van beschuldiging" van Pierre H. Dubois, Hubert Lampo „De arme Hein- jicb' va" Simon Vestdijk en Johan van der Woude „De donkere kamer van Da mocles van W. F. Hermans. Men deed deze keuze met een korte formulering. Nader aan de tand gevoeld, bleek er een vrij algemene waardering voor Du bois, Vestdijk en Hermans. De Vlamin gen kenden overigens het 'a van Hermans iet- Hét gesprek - atte wel interessante gedeelte-, maar als geheel was het n.et vredigend. Terecht beriepen al- ie si akers er zich op niet alles gelezen te eb oen, de Vlamingen met name si uunen veel Nederlands werk niet on- r ogen te krijgen, maar ook achtte '!eP ue opgaaf moeilijk om op zo korte atstand het beste werk van het jaar aan ie wijzen. Ook kregen de verschil lende sprekers te weinig gelegenheid °m hun oordeel te motiveren. Een der- gelijke uitzending wordt natuurlijk tevo- opgenomen en mag maar een be- a:-.lde tijd omvatten. Men kreeg daar- echter de indruk van een gesprek, t net op gang begon te komen toen afgebroken werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9