Centrum voor Staatkundige Vorming publiceert indringend rapport S Geheel gesubsidieerde oplei dingsinstituten bepleit Van Dam en Dame. Winst bij Sittardia Stormvogels in de H.F.C. moet tegen O.V.V.O. op felle tegenstand rekenen brengt running Morgen is het halfvasten ZATERDAG-PUZZLE KATHQTTF.KF. VTSTF OP ACTUELE ZAAK ITALIË an stukken en schijven..» Lente in WITTE KRUIS HELPT ECHT!, WITTE KRUIS ZATERDAG 7 MAART 1959 PAGINA 13 P arijsNiceRome Van Daele snelste in eindsprint Om ijshockey titels Russen spelen met Noorwegen 131 a b c a e r 9 Titel eerste klas 38/2 Twee overwinningen van Grahmbeek Vitesse protesteert tegen protest-commissie K.N.A.G. rijkt prijzen uit Prachtig ontwaken van de natuur. Steden, rijk aan kunst en historie, verwachten U. Benzinebonnen, gereduceerde spoorwegtarieven. Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag G.H.I. te Davos op dikke laag sneeuw derde etappe van de wedstrijd Parjjs-Nice-Rome, van Moulins naar St--Etienne over 181 km, is gewonnen door de Belg van Daele. Het klasse ment luidt: 1. Van Daele (Belg) 4.50.14, 2' Van Aerde (Belg), 3. Gainche (Fr.), Schouben (Belg), 5. Vannitsen 'Belg), 6. De Bruyne (Belg), 7. Pau- ^els (Belg), 8. Defilippis (It.) allen in dezelfde tijd als van Daele. Daarna v°lgde de rest van het peloton in -le efde tijd. In het algemeen klassement leidt Van Daele met 14.58.16 gevolgd door 16 renners, onder wie Vannitsen, Baffi, Graczyk, Rivière en De Bruyne, allen n dezelfde tijd als Van Daele. Er werden in deze derde etappe en- *ele uitlooppogingen ondernomen, waarbij o.a. Nencini, Louison Bobet en «ivière een rol van betekenis speelden. ^een enkele aanval werd serieus door- ?®zet met het gevolg dat ook deze rit if1 een sprint moest worden beslist. Dit *eer was het Van Daele, die de mas- 5a'e spurt won. Het toernooi om het wereld- en Euro pese kampioenschap ijshockey is vrij- a§ voortgezet. De uitslagen wa ren: Groep a: Canada-Zwitserland J?—0 (io-0, 4—0, 9—0); groep b: V.S.- °ost-Duitsland 9—2 (3—0, 3—1, 3—1); groep c- West-Duitsland-Italië 7—2 (4—1 0, 2—1). Groep a: Tsjechoslowakije-Polen, 131 (50, 30, 51); groep b: Rus- 'and-Noorwegen 13—1 (7—1, 30, 3—0) groep c: Zweden-Finland44 (2—1, 2—1, 0—2). Na twee wedstrijden luidt de stand in de verschillende groepen: groep a: 1. Canada 4 pnt. doelpuntencijfers: 32—0; 2. Tsjechoslowakije 4 pnt. 211; 3. Po len 0 pnt. 122; 4. Zwitserland 0 pnt. 1, 0—31. Groep b: 1. Rusland 4 pnt. 192; 2. V.S. 4 pnt. 195; 3. Oost-Duitsl. 0 pnt. ®~-15; 4. Noorwegen 0 pnt. 423:. groep m 1. Zweden 3 pnt. 154; 2. Finland 3 pnt. 97; 3. West-Duitsland 2 pnt. 10—7; 4. Italië 0 pnt. 2—18. Overheid en sport tations zonder wachtkamer en kazernes zonder kantines zijn ondenkbaar, maar bij een school mag geen gymnastieklokaal gebouwd worden. Waarom? Zo vraagt de Eerste Kamer aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, bezorgd over de grote achterstand in de bouw van gym nastieklokalen. Deze noodkreet is de laatste van de talloze welke gericht zijn aan de overheid naar aanlei ding van het tot nu toe gevoerde beleid ten aanzien van de sport en de lichamelijke opvoeding. De eersten die hun stemmen lieten horen tegen het beleid van de overheid waren de sportbonden, die, goeddeels aan hun lot overgelaten, hun taken niet meer naar behoren kunnen vervullen. Daarna is de roep om daadwerkelijke belangstelling van de overheid voor sport en lichamelijke opvoeding steeds luider geworden. Maar, zo kan men zeggen, welke is dan de taak van de overheid ten opzichte van de sport? Waar móet de overheid zich mee bemoeien, waarvoor heeft zij te zorgen en waar moet zij van af blijven en dient zij de verantwoording te laten bij het particulier initiatief? Zeker nu de regering eerlang voor de dag zal moeten komen met een sportnota aan de Tweede Kamer, is het belangrijk zich op deze vragen te bezinnen. Daarom is het een ge lukkige omstandigheid, dat juist thans een door het Centrum voor Staatkundige Vorming in het leven geroepen commissie onder voorzitter schap van dr. C. Miermans gereed is gekomen met een rapport, dat ge titeld is Overheid en sport" en dat op indringende wijze zowel de be tekenis van de sport, de plaats die de sport dient in te nemen als de taak van de overheid aan de orde stelt. De Commissie-Miermans stelt voorop dat de sport een grote waarde bezit voor de ontwikkeling zowel van het li chamelijk als van het geestelijke in de mens en van grote betekenis is voor de persoonlijkheidsontplooiing. De com missie ziet de sport zelfs als een posi tieve factor in de volwassen-wording van de christen. De cultuur van het li- Probleem no. 17 van mr. J. J. Burbach, Hilversum. Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste publicatie. Prijsprobleem maart. 'V opgaat wegens Dhl! Het paard wordt gepend zodat Pc3: niet meer moge lijk is en de dame kan na De8: op c6 tussengeplaatst worden. Oplossing prijsprobleem februari, probleem no. 11 van G. Hume: 1. Th5! Zeer interessant als „task" met be trekking tot de pion-batterijen. Er zijn 13 matzetten mogelijk, waarvan deze batterijen er 9 voor hun reke ning nemen: Pa6 2. ba6: Pc6 2. bc6: Pa4 2. ba4:(Pc4 2. bc4: niet mee gerekend daar de pion zelf mat geeft) Pb6 - d7 2. ed7:Pb8 - d7 2. ed7: Lf6: 2. e7; Tf6: 2. gf6: Tg5: 2. Tg5: Th6: 2. gh6:met mat. Na loting is de prijs ten deel ge vallen aan de heer B. J. E. ten Brink te Tilburg. Probleem no. 18 van A. Ragainis. Wit geeft in 2 zetten mat. Die Schwalbe 1930. Wit: Kei, Dd5, Thl, La4, Lg5, Pd4, Ph4, pionnen d2, f7, h6. Zwart: KfS, Ta8, La7, Lh5, Pc5, pionnen d3, e4. Oplossingen van bovenstaand prijs probleem kunnen binnen 14 dagen na plaatsing worden ingezonden; inzen ders van de correcte oplossing dingen mede naar de maandprijs, welke onder de goede oplossers wordt ver loot. Bij inzending behoeft alleen de sleutelzet opgegeven te worden, dus biet alle mogelijke varianten. Oplossing probleem no. 15 van W. A. Shinkman: 1. Lh6. Tempoprobleem met de volgende matverandering als de f-pion speelt: in de aanvangsstel- üng zou volgen op f5: Le5; na de sleutelzet Lg7: Oplossing probleem no. 16 van E. Wit: Kb8, Df7, Td7, La7, Lg6, Ph2, pion d2. Zwart: Ke5, Df3, Te3, Tg4, Ld3, Brunner: 1. Tel. Zwart moet nu de Pc3, Pg8, pionnen d5, f4, g5. punten c3 en e8 blijven dekken, het geen niet mogelijk is. Intussen is het aardig om te zien dat bijv. 1. Tf4 niet Problemen voor geoefende oplossers. No. 3316 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 aPril a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing van No. 3307 van H. J. H. W. Vrinten te Tilburg. Wit speelt naar: 35-30, 18, 37-32, 29-24, 34, 4, 36 en win|. Een aardig slag- werkprobleem waarvan ook de aan- vangsstand heel goed is. Jammer dat "Ie slotstand reeds klaar staat. Het eindspel in de praktijk. ,..Het eindspel is wellicht het moei- bjkste gedeelte van de partij. Dit Wordt mede veroorzaakt door het feit °at men, als men zover gekomen is, reeds verscheidene uren van inspan- hend denken achter de rug heeft en menigeen dan geen kans meer ziet ?.m uit de warwinkel van vele moei- ujke varianten de goede weg te Wnden. Bij analyse blijkt dan ook dat r in die periode van het spel de mwste fouten gemaakt worden. Ern- en Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam-C. winnen. Zwart meende zijn winst kans te behouden door 17-22, 27x18 en toen 43-48 te spelen. Tot zijn ver bazing mislukte dat want wit ant woordde met 18-12, 7x18, 16-11 enz. De zwartspeler keek wel even vreemd op toen omstanders hem er opmerk zaam op maakten, dat, als hij na 17-22 27x18 ook het stuk op 35 geofferd had en dan op 48 dam gehaald had de partij direkt gewonnen geweest was Eén verrassende winst kwam ook in de volgende stand: zw. 4 st. op 4 27 37, 43. Wit 3 st. op 9, 13, 36. Het spel' verliep aldus: 43-48, 9-3, 48-25! 36-31, dit is gedwongen want op 3-26 volgt 25-48; op 3-12: 4-9 en 25-48 en op 13-18 37-41 en 4-9 met winst. Na 36-31 sloeg zwart 37x26, 3-12, 25-9! 12-18, (op 13-8 gaat zw. naar 3 en moet w. toch een stuk prijs geven) 26-31! en wit moet zijn stuk verliezen waarna het in een stand van 4 tegen 1 een kwestie van tijd is om te winnen. Probleem voor beginners. No. 556 van P. J. Eype te Haarlem. economisch verdelen van .rfmtijd en energie kunnen veel fou- teh voorkomen. zal" een onlanës gespeelde partij gen we de volgende stand- -zwart Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 555 en 556 kunnen tege- -j^uidaivI, wuiucii. mu- lijk ingezonden worden tot '15 maart ®«ge studie om de kennis te vergroten a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing van No. 550 van A. v, d. Stoep te Poortugaal. 50-44, 22x42, 47x38, 40x49, 15-10, 49x13, 10x8, 3x12, 25-3 en wint het afspel Een verrassend leuk stukje van deze zeer jeugdige problemist die hier mede bewijst goede aanleg te hebben. De stand is heel goed, de ontleding geestig en het afspel wordt door wit na enige pittige zetten gewonnen. 5 st. we de volgende stand: zwart nn op 7, 17, 26, 35 en 43. Wit 5 st. heof?' 16, 2737 en 45 Zwart aan zet eit wel wat voordeel maar ziet dat nor-K1 op 48 'wegens 27-21 enz.) en? - °P 49 dam kan halen (10-14 cnz->- Ook 17-21 helpt niet om te chamelijke kan, zo zegt het rapport, ge zien de wezenseenheid van lichaam en ziel, niet los gezien worden van de to tale persoonlijkheidsvorming. Niet al leen voor het individu, maar ook voor de gemeenschap is de sport daarom waardevol. Daar komt nog bij, zo wordt gesteld, dat de sport, omdat zij de in dividuele fysieke en psychische gezond heid bevordert, ook van betekenis is voor de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid. Als men overweegt, wat defecten op deze gebieden de over heid kosten dan vormt de sport indi rect ook een besparing van overheids uitgaven. Belangrijk in de sport acht de commissie voorts, dat zij een niet te verwaarlozen compensatie kan zijn tegenover de mechanisering en functio- naiisering van het leven, waardoor zij leidt tot versterking van de menselijke persoon en van de menselijke betrek kingen. Aan de sportbeoefening moeten uiteraard grenzen gesteld worden, grenzen die, zo sprak paus Pius XII, worden afgebakend door de waardig heid van de mens, diens hogere ver plichtingen en door het algemeen wel zijn. De sport heeft rechten Met deze visie op de sport, een in zicht, dat men de katholieke sportge- dachte zou kunnen noemen, is de com- missie-Miermans tot de conclusie ge komen, dat de sport uit een oogpunt van het algemeen welzijn recht heelt op een blijvende belangstelling en aktivi- teit van de kant van de overheid. Om aanspraak te kunnen maken op over heidssteun zullen de sportorganisaties zich er overigens van bewust moeten zijn, dat zij aan bepaalde eisen dienen te voldoen. Anderzijds echter zal de overheid in haar taak ten aanzien van de sport en haar ontplooiing de eigen sfeer en geaardheid van de sportwereld moeten eerbiedigen. Daarom, zo zegt het rapport, zal de taak van de over heid moeten bestaan in het stimuleren van de aktiviteit van het particulier ini tiatief in de sportwereld, in het coördi neren daarvan en het toezicht houden daarop, in het mogelijk maken van zelfwerkzaamheid ol zo dat nodig is in het nemen van beperkende maat regelen. Zo de overheid zelf taken ter hand neemt, zullen de sportorganisaties daarbij zoveel mogelijk betrokken moe ten worden. Opleiding van leiders Aan de opleiding van de sportlei ders is een belangrijk hoofdstuk Dr. C. MIERMANS gewijd. Die opleiding dient naar de mening van de commissie ook op levensbeschouwelijke grondslag plaats te hebben. Daarom moet bij zonder onderwijs mogelijk gemaakt worden. Op bescheiden wijze is in Amsterdam en Rotterdam reeds een katholieke opleiding ter hand geno men, maar om financiële redenen kunnen die instituten niet uitgroeien. Een centrale opleiding op levensbe schouwelijke grondslag kan door het particulier initiatief niet tot stand ge bracht worden omdat de middelen ontbreken. De ove.heid heeft de taak, aldus de commissie, door het verle nen van subsidies een dergelijke op leiding of het uitbouwen van bestaan de opleidingen mogelijk te maken. Daarom vraagt men zich af, of het niet mogelijk is om te komen tot centraal geleide, volledig gesubsidieerde vor mingsinstituten nu de taak van de jeugdsportleider door de steeds toene mende uitbreiding van de sport als vrijetijdsbesteding steeds groter en zwaarder wordt. De levensbe schouwelijke opleiding zal dan gelijk berechtigd moeten zijn. Sportnota gevraagd Verwijzend naar een rondschrijven van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen dr. J. Gielen in 1947 waarschuwt de commissie-Miermans in haar rapport met klem tegen 't feit dat door de overheid bij 't zoeken naar be- zuiningsmogelijkheden op de overheids uitgaven in het algemeen altijd het eerst gedacht wordt aan de sportacco- modaties. In 1947 schreef minister Gie len o.a. „Bij uitbreidings- en herbouw plannen wordt soms niet voldoende re kening gehouden met de voorzieningen, die nodig zijn voor een goede lichame lijke opvoeding van ons volk. Daardoor zal het aanzienlijke tekort aan oefen gelegenheden voor lichamelijke op voeding en sport dat voor de oorlog reeds bestond nog vergroot worden. Het weglaten van iedere oefengelegen heid is een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt; een vorm van zuinigheid, die in ons land op dit gebied helaas te vaak is voorgekomen". In verband hiermee en met allerlei zaken, welke verband houden met een ruimtelijke planning, zowel nationaal, provinciaal als gemeentelijk, is de com missie van oordeel, dat zo spoedig mo gelijk een sportnota tot stand komt. Die sportnota moet bevatten een inventari satie van de bestaande sport- en speel terreinen, gymnastieklokalen en sport hallen, berekening van de huidige en toekomstige behoefte aan deze sportac- comodaties en een vijfjaren-plan voor het inlopen van de bestaande achter stand en het opvangen van de toekom stige behoefte. Die sportnota moet door Uitslagen van de tweede dag van het toernooi in Uitgeest; Grahmbeek 350 9 199 38.88 Wagemakers 207 9 82 23.— De Vos 350 10 194 35 Van der Heide 258 10 85 25.80 Brosens 350 10 110 35.— Beekhof 132 10 48 13.20 Van der Pijl 350 13 200 26.92 Berkelmans 228 13 99 17.53 Grahmbeek 350 18 134 19.44 Van der Heide 292 18 61 16.22 De Vos 248 14 81 17.71 Beekhof 350 14 102 25.— Vitesse heeft geprotesteerd tegen de toewijzing van het protest van GVAV, inzake de wedstrijd Vitesse-GVAV, die op 14 december te Arnhem werd ge speeld. Het bestuur van de Arnhemse vereniging heeft herziening gevraagd van de beslissing van de protestcom missie van de KNVB. Volgens de uitspraak van deze com missie moeten de laatste zeven minu ten van de ontmoeting worden over gespeeld omdat het spel niet op de juiste wijze is hervat, hetgeen tenge volge heeft gehad, mede gelet op de reactie van GVAV, dat de wedstrijd niet normaal is verlopen. Zoals eerder werd gemeld floot arbiter Florin dpze wedstrijd bij de stand 2-3 zeven minu ten te vroeg af. Hij liet, toen hij hierop attent werd gemaakt, het spel niet her vatten met een scheidsrechtersbal doch met het overnemen van een vrije trap. Vitesse scoorde nog tweemaal en won de wedstrijd daardoor met 4-3. Volgens het bezwaarschrift van Vi tesse heeft de aanvoerder van GVAV in feite alleen geprotesteerd tegen het op onjuiste wijze hervatten van de wed strijd en niet tegen de geldigheid van de beide doelpunten van Vitesse. Later heeft GVAV, bij een toelichting van het protest gesteld dat de laatste zeven minuten een onregelmatig verloop zou den hebben gehad. Herhaaldelijk komt het voor aldus het bestuur van Vitesse dat foutieve beslissingen van een scheidsrechter la ter worden gecorrigeerd. Het bestuur vindt het echter onjuist dat rekening ge houden wordt met reacties op deze fou tieve beslissingen. In het secretariaatsgebouw van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club in Den Haag zijn vrijdagavond de prijzen uitgereikt die in 1958 en begin 1959 voor internationale en na tionale autosportevenementen door de KNAC waren uitgeloofd. De heer J. H. van Haaren, sportcom- missaris, overhandigde de bekers en medailles na korte toespraakjes. leg van sportaccomodaties gekoppeld wordt aan een op- en neergaande con junctuur acht de commissie onjuist. Nog andere zaken komen in het bij zonder uitgebreide rapport aan de or de. Van het door de overheid te voeren subsidiebeleid wordt gezegd, dat het de zelfverantwoordelijkheid en de eigen activiteit van de sportorganisaties moet bevorderen en dat het niet afhankelijk gesteld mag worden van het al of niet beschikbaar zijn van ideale subsidië ringsnormen. De commissie bepleit de totstandkoming van een proefstation voor sport- en speelterreinen alsmede meer wetenschappelijke research; over leg en samenwerking tussen gemeente lijke overheid en plaatselijke sportbe- weging zonder dat de overheid treedt op het werkterrein van de sportorgani saties; het financieel mogelijk maken van een medische sportkeuring via de sportbonden. Voor nationale sportfoto Over de voetbalpool zegt het rapport, dat de regering het tot stand komen van een wettelijk geregelde nationale sporttoto moet bevorderen. De op brengst van die toto zou uitsluitend ten goede van de sport moeten komen, waardoor het particulier initiatief vol doende kansen krijgt om tot activiteiten te geraken. Als beperkende bepalingen noemt het rapport een minimum-leef- - tijd voor de deelnemers, een maximum- de overheid opgesteld worden met me-inzet en de samenstelling van het for dewerking van de provinciale en ge- muiier. De bestemming van de gelden meentelijke overheid en van de parti- zou bij de wet geregeld moeten wor- culiere sportorganisaties. Dat de aan- den. De perspectieven zijn voor enkele Haarlemse clubs sedert de laatste re sultaten wat gunstiger geworden. Haar lem en EDO boekten nuttige overwin ningen en VSV deed goed werk voor zich zelf en Haarlem middels het gelijke spel tegen De Graafschap. Voorts blijkt Stormvogels geenszins van plan zich zonder meer gewonnen te geven in de strijd om het afdelingskampioenschap gezien de daverende zege die de IJmui- denaren over Vitesse behaalden. Maar RCH begint weer ernstige zorgen te ba ren en moet spoedig het roer omgooien. Anders gaan we waarlijk het ergste vrezen Bij de amateurs nog steeds prettige geluiden en zowel bij de tweede als de derde en vierde klassers staan de kan sen van diverse clubs uit Haarlem en omgeving hoog genoteerd. Naarmate de competitie vordert neemt de spanning toe en het program ma voor morgen vermeldt diverse be langrijke wedstrijden, die ons omtrent de uiteindelijke beslissingen weer wat wijzer kunnen maken. Het betrekkelijke falen van Sittardia in de laatste wedstrijden heeft tot ge volg gehad dat er van de onaantastba re positie van deze club niets is over gebleven. Ook Stormvogels kan weer tot de kanshebbers gerekend worden en juist wanneer de IJmuidenaren mor gen in Sittard van deze club zouden weten te winnen dan gaat het ver schil slechts twee verliespunten bedra gen. Reden genoeg dus voor Stormvo gels om alles nog eens op haren en sna ren te zetten. Een nederlaag maakt de IJmuidenaren kansloos. Om dichter bij huis te blijven, in het sportpark Schoo- nenberg zullen VSV en Haarlem een harde strijd voeren om de zo kostbare punten. De roodbroeken wonnen destijds op eigen terrein met flinke cijfers (3-0) zodat de Velsenaren op revanche belust zijn. En daar zal het o.i. wel op uit draaien. De Haarlemse liefhebbers krijgen het anders wel moeilijk op deze zondag, want naast RCH-Heracles is ook nog EDO- Velox op het programma geplaatst. In het Heemsteedse Sportpark geven we de Racing niet veel kans en EDO zal het tegen Velox waarschijnlijk ook te zwaar krijgen. Twee Haarlemse nederla gen dus? In de tweede klasse kan Zandvoort- meeuwen de zwaar gekneusde kam pioenskans thuis tegen West Frisia weer wat oppoetsen maar dan moet er ge wonnen worden en zou VVB in Bever wijk van Baarn moeten winnen. HBC, gesterkt door de monsterzege van de vorige week is niet kansloos bij Watergraafsmeer en in de andere afde ling gaat HFC een lastige partij tege moet bij O VVO. Toch zien we de Haar lemmers wel winnen. Maar ook Aals meer blijft niet achter en zal Purmer- steyn met een nederlaag huiswaarts stu ren Of Schoten de helpende hand kan bieden door thuis HRC een puntje af handig te maken staat te bezien, maar DEM zien we in de Wijk vrij zeker win nen van het zwakke TOG. Bij de derde klassers is thans TYBB de grootste kanshebber in West II. Het is nu zaak voor de Haarlemse club om „door te bijten". De kans is mooier dan ooit en om te beginnen dus morgen een overwinning aan de Schalkwijker- weg tegen WP. VVSB kan in dezelfde afdeling thuis van Lugdunum winnen en in West I hebben we in het katholieke kamp ook nog enige troeven. Wijk aan Zee gaat echter bij het wisselvallige Velsen een zware opgave te-emoet en Vitesse zal in Zaandijk ook al een ge duchte tegenstander treffen. Maar ADO, hoewel practisch uitgeschakeld, kan de volle winst distilleren uit de thuiswed- Advertentie Hoofdpijn... maarookandere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! de thuiswedstrijd tegen Allen Weerbaar hetgeen ondertussen mogelijk is. Bij de vierde klassers in West I zien we ÜSVU bjj DWB twee punten wegha len, maar voor Onze Gezellen zijn de vooruitzichten bij het sterke Animo min der gunstig. Hoofddorpse Boys heeft een klein kansje in de uitwedstrijd tegen De Germaan en in West II kan Lisse zijn kans op het kampioenschap weer enorm verbeteren, indien het thuis van War- munda wint. En daar twijfelen we niet aan! Concordia stuit bjj THB op zwa re tegenstand, maar is o.i. niet kans loos, terwij! DOSR in een dermate goe de vorm verkeert, dat een nieuwe zege over SJC tot de mogelijkheden be hoort. Foreholte zal zich willen herstel len tegen ASC en Geel Wit wacht in strijd tegen EVC. En NAS moet na de i Hillegom tegen de club van die naam zware nederlaag van de vorige week een lastige wedstrijd waarbij we de nu weer eens voor een succes zorgen In I Hlllegommers de beste kansen geven Advertentie Inlichtingen NATIONAAL ITALIAANS VERKEERSBUREAU (E.N.I.T.) ROKIN 52 AMSTERDAM EN ALLE REISBUREAUS n-rr. Morgen is het halfvasten. Dan mogen jullie misschien wel vast wat uit je snoeptrommeltje nemen. En dan nog even de tanden op elkaar en dan wacht jullie een mooie stralende Pasen. De goede oplossing van de vorige puzzle was zo: Horizontaal: 2. kerker;- 5. lade; 6. ever; 7. stam; 8. kerk; 10. paal; 11. Edda; 12. lettter. Verticaal: 1. Bloemkool; 2. keer; 3. rots; 4. rammelaar; 9. kist; 10. pier. De prijswinnaars; le prijs: Theo Schlaman, Hoofdstraat 202, Hillegom. 2e prijs: Marcel Verbeek, Batavieren plantsoen 10, Haarlem. 3e prijs: Agatha Tromp, Weth. Zonne veldstraat 21, Uitgeest. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In linker bovenhoek schrijven: „Kinder prijsvraag". Horizontaal: 1. eg; 2. kardoes; 7. riet; 10. pok; 11. aal; 12. bon; 13. harpoen; 16. beetje; 19. ora; 20. ietsels; 22. urk; 24. kloenen; 26. sto ren; 29. eli; 30. e.k.; 32. aü; 33. pari; 35, sela; 37. niest; 39. o.a.; 40. ferm; 42. rede; 44. et; 45. tiran; 47. mand; 49. bate; 51. ent; 52. ar; 53. vol; 54. ekster; 57. treiler; 61. nat; 62. ressort; 64. tee; 66. talent; 68. naasten; 71. non; 72. end; 74. lea; 75. rots; 76. belonen; 77. ik. Vertikaal: 1. echo; 2. kop; 3. akolei; 4. dante; 5. o.a.; 6. elbe; 7. rot; 8. lnjurie; 9. tij; 10. praler; 12. bestand; 14. ark; 15. een; 17. els; 18. ere; 21. snel; 23. knotten; 25. oli fant; 27. oliebol; 28. spotten; 31. karn; 34. aai; 35. sr; 36. emma; 38. set; 41. enteren; 43. e.d.; 46. restant; 48. arts; 50. aletta; 53. vitale; 55. kat; 56. ren; 58. rondo; 59. era; 60. ree; 63. stee; 65. enak; 67. los; 69. sen; 70. jr; 73. nl. HORIZONTAAL: 1 tussenruimte; 6 insect; 12 gehoor orgaan (mv.); 14 „tad in N. Afrika; 16 dwarshout; 18 soort paradijs (mv.): 21 familielid; 22 meisjesnaam; 24 vlakgom; 25 tafel gerei; 26 hoofddek sel; 27 breuk; 29 zetel (Lat.); 31 bergplaats; 32 jon gensnaam; 34 kloos terzuster; 35 roof dier (mv.); 36 bloedvat; 38 be standdeel v. brood; 39 getijde; 40 be sturen; 41 bijwoord; 43 stad in Duits land; 45 hetzelfde; 48 aandringen tot betaling; 50 eer waarde (afk., Lat.); 52. larve; 54 larve; 55 bedoelen; 57 in snijding; 58 roem; 59 redactie (afk.); 60 knaagdier; 62 kort ogenblik; 63 eerwaarde heer (afk); 64 groep tijd genoten; 67 pers. voornaamwoord; 68 droge rivierbedding; 69 Heine hoeveel heid; 71 plaats in Limburg; 72 aardbe woners. VERTIKAAL; 2 rivier in Italië; 3 oppervlaktemaat; 4 nakomeling; 5 rivier in India; 7 eiland bij Griekenland: 8 liefdegod; 9 geld- bewaarplaats; 10 voegwoord; 11 zilte; 13 slede; 15 verborgen; 17 meisjesnaam; 19 voorteken; 20 het zij zo; 21 honing drank; 23 oude Spaanse dans; 26 2e ka mer; 28 klein paardje; 30 schenken; 31 watering; 33 onderrichten; 35 troep; 37 kippenloop; 38 maand 42 toch; 44 ouder wetse meisjesnaam; 46 plaats in Duits- Op een met een dikke laag sneeuw bedekte ijsbaan in Davos begon vrij dagmiddag een internationaal concours hippique waaraan wordt deelgenomen door ruiters en amazones uit Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Groot-Brittan- nië- j Het eerste springnummer leverde een overwinning op voor de kapitein Ber nard de Fombelle met het paard Cali gula. De Fransman reed het 12 hinder nissen tellende parcours foutloos in de tijd van 48,5 sec. Pat Smythe (Enge land) deed er met haar bekende paard Flanagan 1.7 sec langer over. Zij werd tweede. De derde plaats was ook voor de Fombelle die Fanfan la Tulipe in 51.9 sec en zonder fout te maken rond stuurde. Meer dan 50 combinaties na men aan de wedstrijd deel. 'land; 47 zich wederrechtelijk iets toe eigenen; 49 natuur, karakter; 50 ver stand; 51 meisjesnaam; j3 niet vol; 55 rode verfstof; 56 volk; 59 open haven; 61 telwoord; 64 bitter vocht; 65 zangnoot; 66 prent; 68 pers. voornaamwoord; 70 se lenium (afk.). Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 14 maart aan 't Kasteel van Aemstel: afd. rijsraadsel, N. Z. Voorburgwal 65 te Amsterdam met ver melding van ouder of jonger dan 18 jaar. De prijswinnaars zijn: G. Buijs, Wezellaan 5 Hilversum; L te Welscher Eindenhoutstraat 13 Haarlem, J. Posthuma, Waddenweg 55 Amsterdam. Oplossing 21 februari HORIZONTAAL: 1 ondankbaar; 9 op; 11 toga; 12 akant; 15 om; 17 reden; 19 ets; 20 Aa; 21 o.a.; 23 ne; 24 mare; 26 ort; 27 borstel; 30 lakei; 32 aren; 33 lek; 35 geraas; 36 n.d.; 37 er; 38 garen; 40 le; 41 ne;42 e.k.; 43 ei; 44 Ieren; 46 AP; 47 ar; 48 ingang; 51 ets; 53 pari; 55 loens; 57 entente; 59 jas; 60 tand; 63 Ee; 64 si; 65 e.d.; 66 pen; 67 kodde; 69 s.a.; 71 meent; 73 ieme; 75 la; 76 kolengruis. VERTIKAAL: 2 NT: 3 dor; 4 agent; 5 nadeel; 6 Aa; 7 aker; 8 ratelen; 9 OT; 10 l.o.13 NS: 14 patisserie; 16 moord; 18 nm; 20 area; 22 are, 25 al; 26 okapi; 27 bankbiljet: 28 snee; 29 leger; 31 ar; 34 ka; 35 gek; 39 rente; 40 leges; 41 neg; 43 eppe; 44 insteek; 45 Ee; 47 Artis; 49 NOAD; 50 An, 52 snedig; 54 Ans; 56 en; 58 teder; 61 anno; 62 DK; 66 p.e.; 68 emu; 70 af; 71 ma; 72 t.l.; 74 el. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 13