GEBRUIKSGOEDEREN FILMJOURNAAL Jubileumtentoonstelling van „De Acht in de Haarlemse Waag M' Wij moeten weer vertrouwd raken met de Schrift w Pater Salvinus Duijnstee vijf entwintig jaar priester De wanhoop van inspecteur Gideon MARTINI Rep AGENDA „REINO" 's Nachts langs het trottoir Liane, de witte slavin Het schrikbewind der Comanches T andheelkundige inrichting voor gebrekkige kinderen Mgr. Van Dodewaard voor G. en IV. i rises TEN ACHTER BIJ PROTESTANTEN ZATERDAG 7 MAART 1959 PAGINA 2 MAANDAG DINSDAG VRIJDAG MAART Deze beurs is geopend van 9-18 uur; zaterdag 14 maart vai 9-17 u. Inlichtingen: Secretariaat Jaarbeurs Utrecht. Tel. 1642) Haarlem e.o Films: Diversen Apotheken en dokters- diensten REINIGT REIN Lido Luxor Roxy Studio In St.'Elisabeths Gasthuis Raadslid M. D. Proper wil interpelleren Over ambtenarensalarissen Zandvoortse burenrel voor de politierechter Voor elke gelegenheid UITSLAG VERKOPINGEN Een scherpe selectie miskent het feitelijke leven in deze kunst kring L.ï' Kappersconcours in Die Raeckse *mT"1 M. van Haaien voor Haarlemse Jeugdraad Protestants-christelijke school in Zandvoort-N Beroep van tegenstan ders ongegrond verklaard Advertentie Toegangsprijs ook voor de eerste twee dagen f 2.50. WOENSDAG DONDERDAG ZATERDAG MAART MAART MAART MAART MAART In de gebouwen op het Vredenburg vindt u: Textiel, kleding, mode- en kleinvakartikelen, woningtextiel er cleinmeubelen, fournituren, glas, aar' tewerk, porselein en kristal, huis aoudelyke gebruiksartikelen en on derhoudsmiddelen, luxe metaal- en houtwaren en couverts, kunstnijver heids- en religieuze artikelen, goud en zilverwerk, bijouterieën en uur- verken, parfumerieën, kosmetika en oiletartikelen, lederwaren en rokers. jenodigdheden, speelgoed en sport artikelen, winkelinrichting, etalage- en reclame-artikelen, papierwaren, souvenirs en feestartikelen, diversen- In de gebouwen op het Croeselaan- terrein vindt u: Elektrisch-huishou- delijke apparaten w.o. stofzuigers, strijkijzers, broodroosters, koelkasten, warmwaterreservoirs, wasmachines. Ver warmings, en kookapparaten, elektrisch, gas, kolen en olie w.o. kachels, haarden, fornuizen engeisers. Verlichtingsartikelen, klein ïnstalla. tiemateriaal. Sanitair: wasbakken, badkuipen, toi letten en accessoires. Gereedschappen en hulpmiddelen voor elektriciteit-, gas- en water- aanleg, timmer-, verf- en tuingereed schappen. Caialogut f2.50, verkrijg baar op de- terreinen. Doe het zelf-tentoonstelling. Handels- en voorlichtingsdiensten. Buitenlandse collectieve inzendingen. Voorlichtingscentra voor huisvrouw en middenstand. UDO: 's Nachts langs de trottoirs, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Liane, de witte slavin, volw.; 2, 7 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: 2 en 8 uur. Do.: Lili, a. 1.; 2 en 8 uur. MINERVA: T.m. zo.: Die goldene Brücke volw. Vr. 8.15 uur. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: A C in stofzuigers, a. L Za. 2.30 uur. Zo. 2 en 4.15 uur. Wo.: Het Bolshoi Ballet, a. 1.; 8.15 uur, Do.: Hij die sterven moet, 14 j.; 8.15 u ROXY: Schrikbewind der Comanches, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. V.a. ma.: De wraak van een terechtge stelde, 18 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De wanhoop van inspecteur Gi deon, 14 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 7 maart Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Puck met „De Vrek", een blijspel van Molière, Regie: Cas Baas. Zondag 8 maart Schouwburg, 8 uur: „Een glas water' komedie van Eugène Scribe, op te voeren door de Toneelgroep Puck onder regie van Walter Kous. Geb. Cultura, 7.30 uur: Cursus WKA; Vera Bondam. Die Raeckse, 6 uur: Kapperswedstrijden tweede ronde landskampioenschap. Maandag 9 maart Brlnkmann, 8 uur: De betekenis van Marx in de hedendaagse wereld, lezing G. en W. Brinkmann, 9 uur: De actuele wereld politiek, lezing G. en W. Frans Halsmuseum, 8 uur: Indeling en be planting van de siertuin, lezing VU. Gebouw St.-Bavo, 8 uur: KVP-verkie- zingsavond. Sprekers: Staatssecretaris Moorman en de heer C. J. van der Ploeg. Schouwburg, 8 uur: De Nederlandse Ko medie met „Nina", blijspel van André Roussin. Regie: Johan de Meester. Haarlem Apotheken: Schoterbos-Apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; Loomeyer Zn„ Zijlweg 34, tel. 12495; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts, belle men fa. Mathot, tel. 11990. Tandarts: J. de Wilde, Frederikspark 6, Haarlem, tel. 18404. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10, Haarlem, tel. 21400. Dierenarts: J. Hagedoorn, Heemst. Dreef 11, Heemstede, tel. 35521. Aerdenhout Apotheek: Schotman, Binnenweg 206, Heemstede, tel. 38320. Doktersdienst: W. Ulrici, Spiegelenburgh- laan 20, tel. 40404. Heemstede Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: A. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 35008; L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, tel. 35734. Bloemendaal Apotheek: Bloemendaalse, Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181. Doktersdienst: J. Bosch, Bloemendaalse weg 84. tel. 52655. Overveen Apotheek: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: W. van Oldenborgh, Bloe- mendaalseweg 223, tel. 50158. Zandvoor» Apotheek: Zandvoortse Apotheek, Halte straat 8, tel. 2389. Doktersdienst: H. van Es, Kostverloren- straat 4, tel. 2058. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. 02560-8320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 02560-8284, en Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 02500-22181. Advertentie Abonnement voor het wassen van ramen, jaloezieën enz. Telefoon 16254 Weinig origineel en volkomen in na volging van Leo Joannon heeft Maurice Cloche een film gemaakt over de strijd die een priester moet leveren om „lich te" meisjes op het goede pad te bren gen. Het thema is vrijwel hetzelfde, de uitwerking evenzeer, dat wil zeggen con ventioneel, sensationeel en verre van ge ïnspireerd. Moet men achter dit alles een goede bedoeling zoeken of is hier alleen sprake van sensatie voor de goe gemeente? Wij kunnen niet anders dan dit laatste aannemen. Weinig verhef fende variaties op een helaas in de bio scoop té bekend thema. Volwassenen, Lido. Het zwakke, om niet te zeggen on zinnige filmpje „Liane, het meisje uit het oerwoud" heeft een vervolg gekre gen in „Liane, de witte slavin", even zwak van scenario, evenzeer gevuld met onwaarschijnlijke gebeurtenissen. Ook wordt men vergast op de aanwezig heid van het half blote meisje, dat ken nelijk als trekpleister moet dienen. Com mercie? Ja. Film? Neen! Volwassenen in Luxor. Uitstekend daarentegen is de film „Li- li", die in de donderdagavondcyclus wordt gedraaid. Alle leeftijden. Met de Comanches viel indertijd niet te spotten. Zij waren vurige krijgers, die het de dappere pioniers van het westen bijzonder moeilijk maakten, vaak zelfs te moeilijk. Op het witte doek van Roxy verschijnen enige voorbeelden hiervan onder de titel: „Schrikbewind der Co manches". Het is maar goed dat er ook nog gedacht is aan stoere kerels, die de wilde roodhuiden best aankunnen. Anders zouden er zelfs op de allerlaat ste meters celluloid, die nu eenmaal ereserveerd zijn voor het traditionele iappy-ending, nog doden vallen. Zij die de leeftijd van veertien jaar heb ben bereikt en niet bang zijn voor een beetje rumoer kunnen in Roxy terecht. Vanaf zondag kan men'in deze bio scoop de al even mysterieuze als span nende film „De wraak van een terecht gestelde" zien. 18 j. Tijdens de gisteravond gehouden ver gadering van de afdeling Kennemer- land van de BOSK, de bond ter be vordering van de belangen van spas- tici, heeft de voorzitter, notaris J P. A. Luynenburg, medegedeeld, dat in het St.-Elisabeths Gasthuis te Haar lem een tandheelkundige inrichting voor gebrekkige kinderen van alle ge zindten zal worden ingericht. Aan deze inrichting, waarvan de installatie ge schonken is, zullen vier tandartsen hun medewerking verlenen. Verwacht mag worde, dat over twee maanden be gonnen zal kunnen worden met de be handeling van de patiënten. De algemene ledenvergadering van de landelijke BOSK zal 25 april in Haarlem worden gehouden. In tegenstelling tot zijn gewoonte heeft John Ford een comedie gemaakt, een politiefilm, die in Engelse handen doorgaans tot 'n grap wordt. Hij schijnt een bijzonder plezier op te leveren, de rechercheur, die met werk wordt over stelpt en geen kans krijgt op tijd thuis te komen of een ordentelijke nachtrust te genieten. Telkens als hij de benen over elkaar slaat en zijn eerste kopje koffie van zijn charmante vrouw aan geboden krijgt, ratelt de telefoon, die hem oproept naar zijn bureau, waar een of andere gesnapte boef ongeduldig op zijn verhoor zit te wachten. De man leeft op zijn zenuwen, en wij ver maken ons met de verrassingen, die hem aan de rand van de wanhoop bren gen. Dat gebeurt in de film van Ford zo nadrukkelijk en overdadig, dat de film de Nederlandse titel De wanhoop van inspecteur Gideon heeft gekregen. En inderdaad: Gideon heeft het zo druk met de onderwereld en hij wordt zo dik wijls door zijn vrouw opgebeld, dat ho ren en zien hem vergaan. Niettemin knapt hij zijn zaakjes netjes op, zoals het hoort bij Scotland Yard. Hetgeen we dan onder het lachen door met wel behagen constateren. We moeten namelijk erg veel lachen om de zotte situaties die ontstaan en om de glossen, die de tekst bevat. Maar wat dit laatste betreft, realise ren wij ons toch, dat we meer met literaire dan met filmische humor te maken hebben. Dat is altijd twee derangs. Eersterangs werk is de hu mor, die ontstaat uit de botsing van beelden of beelden en geluiden, en ook daar komen we in de film van Ford meer dan eens aan onze trekken. La ten we dus zeggen, dat Gideon en zijn assistenten en evenzeer zijn boeven heel wat geest weten te demonstreren en dat zij de liefhebbers van het genre best zullen vermaken. Het communistische raadslid, mr. M. D. Proper, heeft B. en W. van Haar lem verzocht in de raadsvergadering van woensdag 11 maart te mogen inter pelleren over de kwestie der ambtena rensalarissen. Hij wil de volgende vra gen aan het College stellen. 1. Hebben B. en W. kennis genomen van uitlatingen in redevoeringen, pas sages in geschriften en in program ma's van enkele politieke partijen w.o. de P.v.d.A. en de K.V.P. over de mogelijkheid en noodzakelijk heid tot verhoging van lonen en salaris sen? 2. Zijn B. en W. eveneens van me ning dat een dergelijke loon- en sala: risverhoging noodzakelijk is voor het gemeentepersoneel van Haarlem? 3. Indien vraag 2 bevestigden wordt beantwoord, kunnen B. en W. dan mede delen, welke maatregelen zij denken te nemen om te bevorderen dat de lonen en salarissen van het gemeenteperso neel op de kortst mogelijke termijn worden verhoogd? 4. Hebben B. en W. reeds overleg ge pleegd met de minister van Binnenland se Zaken over een noodzakelijke loon- en salarisverhoging voor het gemeen tepersoneel en zo neen, denken B. en W. dit dan spoedig te doen? 5. Zijn B. en W. bereid de vraagstuk ken van de lonen en salarissen zo spoe dig mogelijk in het Georganiseerd Overleg aan de orde te stellen? 6. Zo ja, kunnen dan de in het Geor ganiseerd Overleg uitgewerkte voorstel len spoedig aan de Raad worden voor gelegd? De Haarlemse politierechter, mr. P. Petersen, kreeg gistermorgen een destijds geruchtmakende rel te behan delen tussen twee elkaar hoogst vijan dig gezinde en naast elkaar wonende families in Zandvoort. Een 46-jarige kassier werd wegens mishandeling ver oordeeld tot zestig gulden boete, drie van zijn buren, een 30-jarige kleerma ker, diens echtgenote en 33-jarige zwa ger, de tegenpartij zijnde, zagen zich tol dertig gulden ieder veroordeeld ter zake van huisvredebreuk. Op 2 september van het afgelopen jaar barstte de bom tussen de buren naar aanleiding van een poortje, waar van de deur niet gesloten zou zijn. „Zet hem op jongens," zo vuurde de 60- jarige moeder, respectievelijk schoon moeder van de buren haar kroost aan, De buurman greep een lat, waarmee hjj er op los timmerde. Dat was dan de mftehandeling, want sommige klap pen waren raak. Al kon hij niet veel meer zien toen, naar hij verklaarde, omdat ze zijn bril afgeslagen zouden hebben. De buren kregen de overhand. Ze maakten er een soort invasie van en drongen het vijandige huis binnen, De officier van justitie, mr. J. Wiar- da, had tegen alle verdachten in dit burendrama vijfentwintig gulden en twee weken voorwaardelijk geëist. Hij zag een lichtpuntje: de deur, die de steen des aanstoots was geweest, is er niet meer. En uit hetgeen de kleer maker na zijn veroordeling zei, bleek, dat hij hoopte, dat de burenruzie einde lijk eens afgelopen mocht zijn. Advertentie i r In Minerva draait tot en met mor genavond ..Die Goldene Brücke" voor volwassenen. Morgenmiddag kan men in deze bioscoop „A C in stofzuigers" zien. Voor alle leeftijden. Woensdag avond kan men genieten van „Het Bol- shoiballet". Alle leeftijden. Resp. opbod, afslag en totaal: Ged. Voldersgracht 55, H'lem 4700, 1000, 5700, mej. E. Hegman; Indischestr. 23, H'lem 5600, 5 5605, J. Hartog; Berckheydestr. 5 zw en rd H'lem 4900, 10, 4910, H. Bier drager; Boogstraat 6 H'lem niet geveild; Aelbertsbergstr. 22 H'lem 5500, 5500 J. Langeveld; Bakenessergracht 32 zw. en rd. en 32 A H'lem 6200, 6200 K. Nap qq; Begijnhof 21 en 23 H'lem 4100, 4100 D. de Vries; Schagchelstr. 16 zw. en rd. H'lem 9000, 9000 K. Nap qq; Schagchelstr. 16 A zw. en rd. H'lem 12200, 12200 K. Nap qq Spaansevaartstr. 29 H'lem 4000, 4000 D. de Vries; Sumatrastraat 17 H'lem 4600, 50, 4650 J. Lucas; Ilpenrodestr. 9, H'lem niet geveild. „Het is veiliger leerling dan leer meester te zijn" zei mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard Sint Augustinus na toen hij zich gisteravond richtte tot de luis terende schare van „Geloof en Weten schap" in de Haarlemse stadsschouw burg. De coadjutor van de bisschop van Haarlem, die begon met aldus de bisschop van Hippo te citeren, was door het bestuur van G. en W. uitge nodigd een causerie te houden over „De plaats van de H. Schrift in het le ven van de Christen". In eenvoudige trant begon mgr. Van Dodewaard uit te leggen dat het ge schreven woord door God was benut als een natuurlijk middel om tot de mensen te spreken. Maar degenen die de woorden vormden en opschreven deden dat geheel naar hun eigen toe vallige geaardheid. Onder invloed van bepaalde wetenschappelijke stromingen had men er soms moeite mee in de diversiteit van stijl Gods woord te on derkennen. Benadering in geloof is een noodzakelijke voorwaarde om over bij komstige uiterlijkheden heen te komen. Van de oudste tijd af heeft de Kerk, aansluitend aan de Joodse traditie, het woord van de Schrift in hoge eer ge houden. En steeds is in de liturgie de dienst van het woord onverbrekelijk verbonden gebleven aan de dienst yan de Eucharistie, zoals ook in het huidi ge misformulier ten duidelijkste blijkt. De Schriftlezing door het volk is in verband met de Hervorming drastisch teruggedrongen. Tot aan de Hervor ming was de bijbel in Nederland, zo als historisch nawijsbaar is, het meest gelezen boek. Onder de druk van het gevaar van een chaotische individuele tekstuitlegging, pregnant uitgedrukt in de zegswijze „iedere ketter zijn let ter", hebben de pausen destijds veror- dena dat geen katholiek de bijbel in de volkstaal mocht lezen zonder pau selijk verlof. Eeuwen heeft het ge duurd alvorens deze situatie, die in het licht der historische omstandigheden moet worden gezien, werd opgeheven. Eerst Leo XHI heeft de bijbel weer vrij gegeven, mits deze was voorzien van notities van de Vaders en van theologen, en de pausen na hem, met name Pius X en Pius XII, hebben niet opgehouden tot lezing van de Schrift aan te sporen. Praktische moeilijkheden tie van, uitsluitend, zijn stillevens blijk van een sterk gevoel voor de ordening van de ruimte in het vlak. Mets en Piers die we kort gele den in een eigen tentoonstelling moch ten bespreken zijn hier goed vertegen woordigd, bij de eerste trof ons de fel le schilderwijze van een vaas bloe men. Het stilleven van mevr. J. v. Grevenbroek heeft soortgelijke 31 een scherp gejureerde tentoonstelling in De Waag viert de Haarlemse kunstkring ,,De Acht" het feit dat zij twintig jaar geleden, Inderdaad met acht deelnemers, werd gesticht. Door wat wij veronder stellen een straffe selectie te zijn, is het markante van de figuur die De Acht in het kunstleven in Haarlem is en moet blijven - wel enigermate afgezwakt maar toch niet geheel vervlakt. Deze tekenclub fungeert namelijk in het organisme van het stedelijk kunstleven als een êerste opvangcentrum. Jonge, enthousiaste deelnemers met nog niet gekanaliseerde invloeden werken daar in een rijke schakering van opvattingen naast elkaar, trekken zich aan elkaar op en bevechten er in frisse overmoed hun vaardigheden. De praktijk is dat zij, als ze ver genoeg zijn gevorderd om de ballotage te kunnen doorstaan promoveren" naar andere verenigingen. Voor het bestuur inderdaad een (schijnbaar) ondankbare taak om door de prettige onderlinge sfeer en de gelegenheid tot veelvuldig studeren de meest talent volle leden de vereniging te doen ontgroeien. Maar wat er aan de ene kant uitgaat komt er aan de andere kant weer in. Want steeds weer zijn er jongeren die moeten beginnen en dit alleen maar kunnen bij De Acht. Tenzij in de officiële opleidingsinstituten buiten de stad, maar zelfs om daar te komen is het prettig wat grond onder de voeten te hebben. Om deze reden zou het niet onredelijk zijn als van overheidswege aandacht ge schonken zou worden aan de belangrijke positie die De Acht voor de „voorsortering" van jonge talenten betekent. Immers, de meeste schilders die sedert '38 zijn opgekomen hebben de fase van het lidmaatschap bij De Acht doorlopen. Het bestaan van deze steeds verfrissende kunstkring in deze vorm van dienstbaarheid is verantwoord en noodzakelijk. In de afgelopen twintig jaar is dit wel bewezen. De scherpe selectie waardoor men begrijpelijk zo netjes mogelijk voor de dag heeft willen komen terwille van de jubileumtentoonstelling miskent dan ook in zekere zin de speciale reden van bestaan en verdoezelt het juiste beeld van het feitelijk leven in de kunst kring dat juist haar waarde bepaalt. Een expositie van De Acht pleegt de progno se te leren, omtrent de toevoer van jon ge krachten die met hun allure het kunstleven van straks komen verfris- ■n. Toch zijn er ook nu enige verrassin gen te beleven in De Waag. De eer ste is mevr. Guillot. - Kennedy, een jong kunstenares, die sinds kort in Vijfhuizen woont en afkomstig is van de Rotterdamse Academie, dan ook een regelmatige opleiding heeft genoten, maar voor onze kunstenaarsgemeen schap nieuwe impulsen kan leveren. Haar portret van een oude dame is even vinnig typerend als raak geschil derd. De r.-k. leeszaal wijdt deze maand een tentoonstelling aan haar werk. Vervolgens P. Brunsmann, die enige serieuze, eigenzinnig verwerkte fi guurstudies toont en een tweetal ab stracties, die we nog niet al te ernstig mogen nemen. Maar we menen toch te kunnen zien, dat die in olieverf (4) hem wel gepakt heeft. Van W. S c h o o r 1 is er helaas alleen maar de gewassen tekening Dorpskerk te zien, waarvan de technische behan deling een belofte inhoudt. De overige exposanten zijn oude bekenden. De bei de stillevens van Andrea zijn te vroeg losgelaten, of, deze schilder is op weg naar een meer autonome verwerking van wat het model aan picturale waar den oplevert; in de spontane opzet van beide werken, blijkt dit nog niet duide lijk. Van Mandersloot zijn het kinderportretje en de tekening van een zittend naakt bijzonder levendige mo menten in zijn overigens zo gelijkma tig beheerste oeuvre. Herman van Leuven geeft in de rake composi- kwaliteiten. Van J. S a n t en is het je radijs een intiem spel van licht. M Ma as is bezig voorzichtig over schakelen op het aquarelleven. De te poes van Willemse heeft ons wel frappeerd. - De plastische afdeling wordt (T", twee beeldhouwers vertegenwoordig H. W i 1 k e s, die in hout werkt, t'.erel7, te in het losstaande vrouwefiguurtje ee gave oplossing; het kopje zou nog aan ruimtelijke opvatting kunnen wl" nen. Wim Jonker laat o.m. ee" krachtig geboetseerde portretkop v8 de schilder Jan Visser zien. De tentoonstelling, dagelijks van tot 4 uur geopend, duurt tot en me 15 maart. Onder auspiciën van de afdeling Haarlem van de r.-k. Technische Ar' tistieke Sectie in Nederland zullen kap* pers uit Den Haag, Delft, Leiden, Bo'" lenstreek, Amsterdam, Haarlem en an* dere plaatsen uit Noord-Holland morgen in Die Raeckse te Haarlem aantreden voor de tweede ronde voor het lands* kampioenschap. De wedstrijd, die voof het publiek toegankelijk is, begint om acht uur en wordt voorafgegaan doof een zogenaamde vrije wedstrijd, welke om zes uur aanvangt. De finale van dit kampioenschap wordt van de zo mer gehouden. TYBB De tafeltenniswedstrijd TYBB-Macabi in de overgangsklasse heren begint vanavond om acht uur in de broedersschool aan het Teylerplein in Haarlem. Aanvankelijk zou de ont moeting om zeven uur beginnen. RECTIFICATIE In ons blad van donderdag werd in een bespreking van de uitvoering van de balletstudio Léonhard Salaz Toosje Waldman g®" noemd; dit moet zijn Marianne Sar- Sarstadt. De praktische moeilijkheden waren toen echter ernstig en talrijk: men was uit de praktijk der Schriftlezing ge groeid en moest er weer langzaam in groeien. Het was (en is nog steeds) raadzaam om niet met de moeilijkste delen te beginnen. De bijbel is geen boek dat men als een ander boek van het begin tot het einde door leest als een aaneensluitend verhaal, bovendien zou dat niet in overeenstemming zijn met de historische volgorde van het ontstaan der verschillende boeken. Het boek Genesis is bijvoorbeeld niet het eerst vastgelegd en evenmin is de Apocalyps het laatst geschreven. Mgr. Van Dodewaard gaf de praktische raad, te beginnen met het Nieuwe Tes tament en met name met de brieven van Paulus maar dan weer niet de moeilijkste. Langzamerhand zal men wennen aan de trant en de themata; men blijve niet staan bij duistere passages, want soms worden deze plotseling duidelijk bij het lezen van andere stukken; ten slotte zal men inzien dat het Nieuwe Testament eerst goed begrijpbaar is in het licht van het Oude en omge keerd. Onze protestantse medechriste nen hebben een evidente voorsprong bij het verstaan van de Schrift door dat zij, ook al tengevolge van de bij- MGR. DR. J. A. E. VAN DODEWAARD bellezing in de huiselijke kring, van jongsaf vertrouwd zijn met de taal en de themata van beide Testamenten. Het is een opdracht voor de katholie- ken in deze tijd om weer vertrouwd te raken met het Woord; wij moeten het hart van God uit Zijn woord leren kennen, want „God heeft het hart op de tong." Bij de beantwoording der vragen gaf mgr. Van Dodewaard nog de raad de psalmen en andere Schrift gedeelten hardop te lezen om de evocatieve kracht ervan tot haar recht te laten komen. Omtrent de nieuwe bijbelvertaling verklaarde hij dat deze wellicht over twee jaar zal verschijnen. Als bijbel-exegeet had hij nog tot- voor kort in de redactie commissie zitting gehad. Van het werk in die commissie gaf hij een levendige schildering. De voorzitter van G. en W., mr. dr. F. Bijvoet, kon in zijn dankwoord op merken, dat zelden in de geschiedenis van G. en W. een zo goed gevulde zaal met zulk een intense aandacht een le zing had gevolgd en hij meende dat zulks niet slechts te danken was aan het feit, dat er purper van de schou der des inleiders hing. Woensdag 11 maart is het vyf en twintig jaar geleden, dat pater salvi nus Duijnstee, franciscaan, priester werd gewijd. Pater Duijnstee is thans algemeen-directeur van het Katholiek Maatschappelijk Jeugd- en Gezinswerk te Haarlem en secretaris van de Stich ting Bijzondere Sociale Zorg en Maat schappelijk Buurtwerk Haarlem. Zijn zilveren priesterjubileum zal zondag 8 maart worden gevierd, wanneer hij om half elf 's morgens een H. Mis op. draagt in de Romana-kapel aan de Koudenhorn 34. Daarna is er van twaalf uur tot half twee, eveneens in Romana, een receptie, waarop vrien den en andere belangstellenden de ju bilaris kunnen feliciteren. Pater Duijnstee werd 24 januari 1910 te 's Gravenhage geboren in de Bos kantparochie, doorliep het gymnasium bij de Jezuïeten en trad 7 september I927 te Hoogrust bij de Franciscanen in. Op 11 maart 1934 werd hij pries ter gewijd. Na zijn vijfde jaar theolo gie te Maastricht was hij gedurende een jaar leraar te Sittard en vervol gens werd hij assistent te Woerden. Daarna werd hij benoemd tot kapelaan te Gouda, waar hij van 1937 tot 1940 werkzaam was in de parochie van het H. Sacrament. In januari van laatst genoemd jaar werd hij belast met de zorg voor de soldaten en van oktober 1941 tot augustus 1942 was hij verbon den aan het Kolpingshuis te 's Graven hage. Daarop kwam zijn benoeming tot kapelaan aan de Hartebrug te Lei den, welke functie hij officieel bekleed de tot november 1945. In die jaren trok hij vrijwillig naar Duitsland om de zielzorg uit te oefenen onder de mannen en jongens, die door de bezet ter naar Duitsland waren gevoerd om daar te werken. Ofschoon hij reeds min of meer met het sociale jeugdwerk te Omdat de voorzitter van de Haar lemse Raad voor de Jeugd, de heer W. van Liemt, vrijdagavond plotseling verhinderd was, leidde de secretaris van die Raad, de heer S. Heyers jr., gis teravond in de aula van het Lourens Costerlyceum de heer M. van Haa ien, oud algemeen voorzitter van de Arbeiders Jeugdcentrale in. Hij sprak in de reeks lezingen in het kader van de door de Raad voor de Jeugd geor ganiseerde serie „De jeugd onder de loupe". Uitvoerig stond spreker stil bij het werk van de oude A.J.C. om daarna vast te stellen wat had geleid tot het herkrijgen van een nieuwe werkvorm, die de naam „ruimte" kreeg. De jon geren verlangen niet alleen meer vrij heid, maar ook verantwoordelijkheid. Het gaat er om, zei de heer Van Haa ien, de jongeren te helpen bij hun groei naar volwassenheid. Aan de avond van de Jeugdraad werk te mee mevrouw Cobi Schreyers. Pater Salvinus Duijnstee, wiens Z^V?T ren priesterfeest zondag gevierd wordt, met een representatie van de Je.HP naar wie zijn bijzondere belangstenmg uitgaat. maken had gehad, werd hij voor dat werk geheel vrijgesteld, toen hu in 1945 benoemd werd tot directeur van het Sint Franciscus Liefdewerk te Lei den. In augustus 1952 kwam hij naar Haarlem, waar hij een belangrijke bij drage heeft geleverd tot de verdere uitbouw van het maatschappelijk werk, niet alleen in katholieke kring, maar oek daarbuiten. Bij Koninklijk Besluit is een stukje schoolstrijd beslist, dat geruime tijd de verhouding tussen de voorstanders va» het openbaar- en het protestants-chris telijk onderwijs te Zandvoort heeft ver* stoord. De strijd ging om de oprichting van een christelijke school in het noor delijk deel van Zandvoort. De raad verleende daartoe in januari 1958 medewerking, zonder 'dat een lijst met handtekeningen van ouders van toekomstige leerlingen was overge legd. De gemeenteraad achtte de nood zaak van de stichting van een prot.- chr. school in Zand voort-Noord, zonder meer voldoende bewezen. Daartegen richtte zich voornamelijk het verzet van een vijftal appellanten, voorstanders van „Volksonderwijs". Bu gedeputeerde staten van Noord-Holland kregen zij nul op het rekwest. Van deze beslissing werd andermaal beroep in gesteld, thans bij de Kroon. Bij Koninklijk Besluit van 21 febru ari 1959 is dit beroep ongegrond ver klaard. De Kroon overwoog, dat weliswaar een van de handtekeningen der ouder® voorzien stuk als de meest gebruikelu" ke vorm moet worden beschouwd voor de in de wet vereiste verklaring, waar uit blijkt, dat de school zal worden be zocht door het in de wet aangegeven aantal kinderen, maar dat dit geenszins uitsluit, dat in bijzondere gevallen aan andere of anders opgestelde verklarin gen voldoende bewijskracht kan worden toegekend. In het onderhavige geval hebben <j raad van Zandvoort en Gedeputeera Staten van Noord-Holland, volgens Kroon, terecht geoordeeld, dat de ao het schoolbestuur overgelegde ver* n ring, mede in verhand met andeïe het gemeentebestuur bekende zajc T,et gegevens, aan de vereisten van de j voldoet. De Kroon wijst in dit ver'rne op de aanzienlijke en snelle toe0®"} p„ van de bevolking in Zandvoort-Nooi de onvoldoende plaatsruimte in de P christelijke Julianaschool.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2