Vijftig jaar Buitengewoon Lager Onderwijs in Haarlem -Plannen om dit gedenk waardig jubileum niet -ongemerkt voorbij te gaan R.-k. sportvereniging Tl BB bestaat veertig jaar Tafeltennistoernooi vormt de opening van feestprogramma DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Bezinningspauze in de Vleeshal 111 Mrs i SLEUTEL WEG? Van 22 maart tot 6 september feest in Haarlem Bloeiende club in Haarlem-oost B.L.O. IS IETS ANDERS DAN WAT DE MENSEN ERVAN DENKEN EN ZEGGEN Doorlichting t.b.c. begint maandagmiddag „DE SLEUTELSPECIALIST" Huisje in cle Br eestraat wordt gerestaureerd Huistelefoon voor „Sport- en jeugdzaken" Christelijke Oratorium vereniging voert Matthaus-Passion uit Radio Moors ,Geel Zwart5 GROEN C o. Niet alleen voetbal 17 jeugdleiders dm GEEN ZALVENDE ZWAARWICHTIGHEDEN ZATERDAG 7 MAART 1959 PAGINA 3 Mogelijkheden WASSERI4 DUYN BLOEMENDAAL Gemeentezaken Pauzeconcert CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders Vijftig jaar gelden, op 1 april 1909, begon de gemeente Haarl em met bet Buitengewoon Lager Onderwijs. In bet voormalige Tuchthuis, een oud gebouwtje aan de Botermarkt, begon de beer Lubbertus Broekhuizen, het eerste Haarlemse B.L.O.-schoolhoofd, met het onder wijs aan vierenzestig leerlingen. Te voren moesten die maar zien, h,oe ze meekwamen op „gewone" scholen. Het gouden jubileum van het spe ciale onderwijs voor min of meer gehandicapten is des te gedenk waardiger, omdat er de afgelopen halve eeuw nog aanmerkelijk meer mogelijkheden bijgekomen zijn voor de ontwikkeling van kinderen die op een of andere wijze gehandicapt zijn. Het B.L.O. in Haarlem heeft ook landelijk een uitstekende naam. Ook al zijn er nog wensen, die echter hun vervulling tegemoet gaan, zoals een Mytylschool voor de lichamelijk gebrekkigen en in een verdere toe komst ook een school voor slecht horende kinderen. Er ztjn thans in Haarlem elf B.L.O.-scholen: zes ge meentelijke (min of meer „ontstaan" dus uit de stichting van schoolhoofd Broekhuizen), drie katholieke en twee christelijke. Van verschillende andere steden onderscheidt Haarlem zich door het bezit van een gemeen telijk jeugd-psvchologisch bureau en van een jeugd-psvchiater, terwijl er voor de katholieken daarenboven onder auspiciën van het Wit-Gele Kruis een school-psychologische dienst en een r.-k. Medisch Opvoed kundig Bureau zijn, alles ten dienste van leerlingen, die bij het gewone lager onderwijs moeilijkheden zouden ondervinden, en zij vormen ongeveer drie procent van de leerplichtigen. Er bestaan plannen om dit gou den jubileum te gedenken, waarover inmiddels in het college van B. en W. besprekingen zijn gevoerd. Men wil een boekje doen uitgeven over de geschiedenis van het B.L.O. in Haar lem en een bijeenkomst beleggen in de Ridderzaal. Ieder zich zelf respecterend mens weet. dat tret niet aangaat met het B.L.O. te spotten. Maar er is evenmin reden voor neerbuigend medelijden, al Was het maar, omdat men dank zij het B.L.O. bjj heel wat volwas senen niets meer merkt van een vroe gere zogenaamde „deerniswekkend heid". Wat het B.L.O. precies inhoudt, weet lang niet iedereen. Die onbekend heid mag misschien enkele goede kan ten hebben, het zou nog beter zijn, dat iedereen maar eens goed besefte, dat B.L.O. lang niet altijd iets te maken heeft met verstandelijke moeilijkheden van de leerlingen. Schipperskinderen bijvoorbeeld krij gen ook buitengewoon onderwijs, in internaten, omdat het trekkend be staan van hun ouders normaal on derwijs bemoeilijkt. Dommer dan hun leeftijdgenootjes zijn ze uiteraard niet. Onder B.L.O. wordt alle on derwijs verstaan, dat gegeven wordt aan leerplichtigen, die op grond van ziels- of lichaamsgebreken of uit een maatschappelijk oogpunt niet het nor male onderwijs kunnen volgen. Scho len voor doofstommen, blinden, slecht horenden en lichamelijk gebrekkigen valien dus ook onder het B.L.O., ®yenals scholen voor imbecielen, de bielen, lijders aan toevallen (bijvoor beeld de school van „Meer en Bosch" in Heemstede), tuberculeuze en andere ziekelijke kinderen, moei lijk opvoedbaren (meestal kinderen met een tijdelijke, doorgaans te ver helpen, storing in hun gevoelsleven) en kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden. Uit deze opsomming blijkt dus wel, dat de handicap, die B.L.O. noodzakelijk maakt, lang niet altijd van geestelijke aard of onge neeslijk is. Uit die ene gemeentelijke B.L.O. school in Haarlem, welke vijftig jaar geleden speciaal voor de „moeilijk of zeer moeilijk lerende kinderen" werd gesticht, zjjn in de loop der jaren de zes thans bestaande gegroeid. De school van Meester Broekhuizen, die in de loop van haar stichtingsjaar verhuisd was naar een oud gebouw aan de Gedemp te Oude Gracht, was tien jaar later 81 overbezet. In 1922 waren er elf klas sen en in dat jaar besloot de gemeente- laad tot de stichting van een tweede openbare B.L.O.-school, de latere Bui- lenrustschool. aanvankelijk is een hou ten noodlokaal aan de Van Sompel- straat en sinds 1927 in het gebouw 8an de Buitenrustlaan. De oudste open bare school kreeg in die tijd de naam "rr- Huetschool en is sinds een jaar of °ertig gevestigd aan het Prinsen Bol- w.erk. Beide scholen zjjn voor de „moei- hJk lerende kinderen". Kort vóór de oorlog kwam men namelijk tot het in- s»dat het beter is het onderwijs «an debiele en imbeciele kinderen ge- i n te houden. Voor de „zeer moei- JJK lerende kinderen" werd toen de A- van Voorthuysenschool aan de Varkenmarkt bij de Parklaan ,.,S'cht; Sinds 1930 bestaat de gerneen- Rtiu A'bert Schweitzerschool aan de WKsstraatweg in Haarlem-noord, een PpS-openluchtschool. In 1950 begon de Honf~ H' Gunningschool aan de mo«imtnstraat,Ju bestemd voor zeer "•"tik opvoedbare kinderen en vier jaar later kwam de school voor kin deren met leer- en opvoedingsmoeilijk heden (L.O.M.-school)de Minister van der Leeuwschool aan de Ooster- houtlaan. Het leerlingental op de ge meentelijke B.L.O.-scholen schommelt rond het getal 180. De Sint Josephschool aan de Nicolaas van der Laanstraat, één der oudste katholieke B.L.O.-scholen in den lande, dateert van 1925. Tot 1953 werden er ook de „zeer moeilijk lerende kinde ren" onderricht. In het laatste jaar werd voor hen de Gemmaschool ge opend, terwijl in september van liet vorige jaar in het Sint Lucia-scholen- complex de katholieke L.O.M.-school startte onder leiding van zuster Paula. 7a" Protestant-christelijke zijde werd ln de Prinses Marijkeschool voor 'erende kinderen gesticht en a Ds' Blauwschool voor de zeer moeilijk lerenden. kinderen hi ?an moeilijk lerende di mrfJLvat a"1 het aIgemeen tot doel de mogelijkheden in het kind te rea- Advertentie Zoals reeds eerder werd bericht wordt in Bloemendaal van 9 tot 26 maart een bevolkingsonderzoek gehou den. Het „reisschema" voor de eerste week van het onderzoek is nu vastge legd. Het rijdende consultatiebureau begint het onderzoek op het speelter rein op de hoek Prins Hendriklaan- Ernst Casimirlaan. Daar zullen in drie dagen tijds (namelijk op maandag 9, dinsdag 10 en woensdag 11 maart) steeds tussen twee en vijf uur en tus sen half zeven en half negen 1977 in gezetenen worden doorgelicht. Voor het bevolkingsonderzoek zijn donder dagmiddag tussen twee uur en half zes de bijna 450 bewoners van het Kweek- duinkwartier aan de beurt. Voor hen is de auto geplaatst op de Hoge Dui- nendaalseweg, hoek Lonbar Petrilaan. De avond van deze donderdag en de daarop volgende vrijdagmiddag kun nen nog 342 Overveners uit de over blijvende lanen terecht op de parkeer plaats bij hotel Roozendaal. Vrijdag avond begint het onderzoek in Bloe- mendaal-noord. Dat wordt maandag voortgezet zaterdag is er geen door lichting en dan volgt het onderzoek op enkele plaatsen in Bloemendaal- dorp. Het ligt in de bedoeling na afloop van het bevolkingsonderzoek na te gaan om welke reden ingezetenen niet aan het onderzoek hebben deelgeno men. De Dagopenluchtschool in Haarlem- Noord, een van de vormen van Bui tengewoon Lager Onderwijs. Boven staande foto van de eetzaal werd enkele jaren geleden genomen bij het zilveren jubileum van de school. liseren. Het wordt thans individueel gegeven, omdat de „handicap" bij ieder kind weer verschillend is. Moei lijk en zeer moeilijk lerende kinderen krijgen aldus een stelselmatige ge dragsopvoeding en karakterontwikke ling om zo nodig hun verstandelijke tekort te compenseren. Het leerplan van een B.L.O.-school kan, al naar ge lang de omstandigheden van een kind, afwijken van dat van een gewone school. Het accent valt dan op de algemene arbeidsopvoeding, op het aankweken van accuratesse, tempo en verantwoor delijkheidsgevoel, die later ook bij het vervullen van een eenvoudige werk kring nodig zjjn. Handenarbeid, zoals bijvoorbeeld montage-werk. speelt er een grote rol bij, als hulpmiddel tot het verkrijgen van handvaardigheid. Het lager onderwijs aan moeilijk le rende kinderen heeft zich in een halve eeuw tijds zelf ontwikkeld uit de prak tijk. Aanvankelijk was het niets meer dan een gewoon lager onderwijs in ver traagd tempo, maar doordat de leer krachten van meet af aan geregeld onderling contact zochten, kwam men tot de tegenwoordige opvattingen. Klas sikaal onderwijs, een twintig jaar ge leden nog wel voorgestaan, heeft thans afgedaan. Ook is men sindsdien tot het in zicht gekomen onderscheid te maken naar de aard van het „leer-vermo gen" van de kinderen. Opmerkelijk is, dat er altijd meer jongens dan meisjes zijn bij dit onderwijs, waar bij komt, dat meisjes in de huishou ding gemakkelijker een bestemming vinden dan jongens. De Nazorg, van gemeentewege onmiddellijk met kracht ter hand genomen, speelt dan ook bjj het onderwijs aan de jongens vooral een grote rol. Het leer-pro- gramma van een school voor zeer moeilijk lerenden is er zelfs min of meer op afgestemd. Uitzichtloos is de toekomst voor de leerlingen van deze B.L.O.-scholen nimmer. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Op 20 maart 1957 besloot de Haar lemse gemeenteraad tot het aankopen van het pand Breestraat 24-26, dat des tijds uit twee woningen bestond. De ge vel komt op de voorlopige monumenten lijst voor. Destijds werd reeds gesteld, dat spoedige restauratie noodzakelijk was om algehele ondergang te voorko men. De restauratie omvat het inrich ten van het pand als woning met be drijfsruimte. De kosten ervan worden geraamd op 32.000,-. B. en W. van Haarlem stellen de raad nu voor dit bedrag ter beschikking te stellen. Het minister:e van O. K. en W. heeft een bijdrage van 40 pet. toegezegd, die echter pas in 1964 kan worden uit betaald. Aan de provincie is eveneens een bijdrage in de restauratiekosten ge vraagd. Voor het aanleggen van een nieuwe huistelefooninstallatie in het te verbou wen kantoor van de dienst Jeugd- en Sportzaken en Lichamelijke Opvoeding aan de Kleine Houtweg, vragen B. en W. van Haarlem de raad om een kre diet van 5.627. Volgens een prijsopga ve van de P.T.T. moet de installatie een bedrag van 4.877 kosten, als mede een maandelijkse vergoeding van 49. Openbare Werken moet daaren boven nog voor 750 werkzaamheden uitvoeren in verband met de installa tie van deze huistelefoonapparatuur. B. en W. van Haarlem vragen de raad een bedrag van 7.800 voor de aan koop van het perceel Klein Heiligland 79 zw en rd, dat aan het Frans Hals museum grenst, en dat in de toekomst belangrijk kan worden bij een even tuele uitbreiding van het museum. Voor 2.700 willen B. en W. van Haar lem het perceel Gortestraat 19 aan kopen met de daarop gebouwde wo ning. Dit terrein is bedoeld als uitbrei ding van de speelplaats van de St.-Jozef- mulo. De Christelijke Oratoriumvereniging zal woensdag 18 en donderdag 19 maart in het gemeentelijk concertge bouw van Haarlem de Matthaeus Pas sion van Bach uitvoeren, onder leiding van George Robert. Medewerking ver lenen de sopraan Jeannette van Dyck, de alt Roos Boelsma, de evange list wordt vertolkt door Tom Brand, de Christuspartij door Guus Hoekman, ver der werken mede de tenor Paul Hame kers, de bassen Herman Schey en Jan van der Ree, Piet Lentz, violist da gamba en de organist Piet Kee, alsme de het knapenkoor De Zingende Klok ken onder leiding van H. W. Odijk, alles met begeleiding van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. In het Haarlemse gemeentelijk con certgebouw wordt donderdag 12 maart 1959, 's middags van 12.40-13.20 uur een pauzeconcert gegeven. De organist Albert de Klerk zal het volgende pro gramma ten beste geven: Passacaglia d moll, Dietrich Buxtehude; Drie ko raal voorspielen uit het ..Orgelbüchlein", J°h. Seb. Bach; Prélude, Fugue en Va riation, César Franck; De Kruisweg, Marcel Dupré; Fugue, Jacques Ibert, geb. 1890. Albert de Klerk en Piet Kee geven dinsdag 7 april 1959 's avonds om 20.00 uur, een improvisatieconcert. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38, HAARLEM Tel 14609 De rooms-katholieke sportvereniging „The Yellow Black Boys" in Haar lem, beter bekend onder de afkorting T.Y.B.B., bestaat 1 september veer tig jaar, een jubileum dat op grootse wijze gevierd gaat worden. Het begint al op 22 maart met een nationaal tafeltennistoernooi in het Krelagehuis, waaraan rond 1200 spelers, onder wie verschillende prominenten, deel nemen. De jubileum-viering bereikt zjjn climax op 6 september, 's Morgens om acht uur wordt in de parochiekerk van St.-Jan de Doper aan de Am sterdamstraat in Haarlem een plechtige H. Mis met assistentie van de oud adviseurs van de vereniging opgedragen. Om half tien volgt een „monster- ontbijt" in de bovenzalen van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. Om twaalf uur begint een wedstrijdprogramma op de velden aan de Schalk- wijkerweg. Een voetbalwedstrijd van junioren en adspiranten, een handbal ontmoeting van de junioren en ere-wedstrijden van het eerste handbal- en het eerste voetbalelftal, 's Avonds is de T.Y.B.B.-famiiie te vinden in het Haarlemse Concertgebouw, waar een grandioze feestavond wordt belegd. Men verwacht circa 1200 bezoekers. Tussen 22 maart en 6 september zul len er steeds sportieve ontmoetingen worden georganiseerd in het kader van het jubileum. Op 5 juli wordt een soft- ball-toernooi gehouden, waaraan eerste klasse teams uit Haarlem en omgeving en uit de districten zuid en Den Haag zullen deelnemen. De honkballers ko men 2 augustus in actie tegen een nog nader aan te wijzen tegenstander. Op 9, 15 en 16 augustus is er een dual-meet voor de adspiranten, de junioren en de pupillen. Op 30 augustus wordt 'n dual- meet georganiseerd voor lagere senio ren-elftallen voetbal. Voor de klaverjas sers staat nog een groot toernooi op sta pel. Buiten de wedstrijden om wordt er ook nog een en ander georganiseerd. Zaterdag 29 augustus in de Haarlemse Kegel Bond een reünie van ongeveer tweehonderd oud-leden en drie dagen te voren een feestavond voor de jeugd van TYBB. Op de oprichtingsdatum 1 sep tember worden bij het graf van de overleden voorzitter P. Slenders op de begraafplaats St.-Bavo, de overleden le den herdacht. Tijdens een buitengewo ne algemene ledenvergadering, die des avonds belegd wordt zullen de ere-le- den en leden van verdienste worden on derscheiden. Voorts is er op 4 septem ber een plechtig lof in de kerk van St.- Jan en op 5 september recipieert het bestuur in Brinkmann van half drie tot vjjf uur. Het bestaan van TYBB begon op het sportveldencomplex De Molenwerf in Heemstede. De vereniging werd opge richt, omdat de Nederlandse bisschop pen er bjj de katholieken op aandrongen de sport in katholiek verband te be oefenen. De naam TYBB bestond echter nog niet; voorlopig heette de vereniging „Geel Zwart" en vanwege het feit, dat er alleen voetbal beoefend werd: „r.-k. voetbalvereniging". Geel Zwart heeft het enige tijd als zelfstandige vereniging uitgehouden, maar toen volgde een fusie met „Het Westen" en ontstond GZHW. Op een wilde vergadering in 1923 herkreeg Geel Zwart zjjn zelfstandigheid. Het Westen ging geheel op in Geel Zwart, dat daar mee direct in de eerste klas van de DHVB uitkwam. Het complex in Heem stede begon inmiddels te klein te wor den. Men was begonnen met drie clubs, later kwamen er nog drie bjj Geel Wit, DSS en het inmiddels opgeheven „Damiate". De bestuurderen van de vereniging onder aanvoering van voorzitter H. Balm, secretaris H. W. van Turnhout en penningmeester J. Vol- laerts gingen uitzien naar een ande re speelgelegenheid en die werd gevon den in de buurt van de Zomervaart. Lang heeft men daar niet gezeten. De velden waren vrijwel onbespeelbaar en toen er een mogelijkheid was om op de terreinen bij de Zandvoortselaan, waar nu het station staat, te komen, greep men de kans met beide handen aan. In die omgeving ging het ledental met sprongen omhoog en het resultaat was promotie naar de landelijke voetbal bond. De stadsuitbreiding noopte TYBB weer te verhuizen en na enig beraad werd besloten in Haarlem-noord zjjn tenten op te slaan op „het land van boer Van Staveren" in de buurt van de Vergierdeweg. Het ging TYBB daar voor de wind. In 1932 werd het eerste elftal kampioen van de tweede klasse in de katholieke voetbalbond en daar na werd het kampioenschap in een van de hoofdklassen bereikt. In de strijd om de landstitel ging de Haarlemse club echter ten onder. De woningbouw Het TYBB echter niet met rust. Maar opnieuw vond men een oplossing: in het complex aan het „Zwarte Pad", waar nu Schoten zjjn velden heeft. Van 1937 tot 1948 heeft men daar gespeeld. In 1948 trok TYBB naar de Schalkwijkerweg, in de nabijheid van de Rustenburgerweg. De vereniging vond daar haar juiste plaats. Altijd al was Haarlem-oost en vooral de Amsterdamsebuurt het stadsdeel geweest, waar TYBB „leef de". Over vijf jaar trekt de vereni ging opnieuw wat naar het zuiden in verband met de ontwikkeling van Advertentie BLOEMENDAAL TELEF 54855 Haarlems nieuwste stadsdeel „Zuid- Schalkwjjk". Maar die verplaatsing zal hoogstens vijfhonderd meter zijn. Was het vroeger alles voetbal, wat de klok sloeg, in 1937 deed ook honk bal zijn intrede bij TYBB. Omdat er buiten TY'BB slechts twee katholieke clubs bestonden Alliance en BSM was er weinig aardigheid aan. Spanning was er helemaal niet, omdat TYBB ver uit de sterkste was van de drie vereni gingen. Gelukkig kwam op een goed ogenblik een fusie tot stand van de r.-k. bond en de KXHB, waardoor TYBB ook zijn krachten met neutrale clubs kon meten. Na de oorlog kwamen nog andere af delingen tot stand. En terwijl het eerste voetbalelftal goede vorderingen maak te in de K.N.V.B., begon de bloei in de andere secties. Er kwam een hand balafdeling, een afdeling voor soft bal, één voor tafeltennis en één voor klaverjas. Een goed florerende toneel afdeling werd enige jaren geleden op geheven. De lawntennisafdeling ging op in Bastione. De voetbalafdeling is ech ter steeds de grootste gebleven. Zij telt ongeveer vijfhonderd leden. He1 totaal aantal leden van de sportvereniging ligt rond de achthonderd. In het bestuur is men er trots op, dat de jeugd een groot aandeel heeft in de vereniging. Immer heeft men er naar gestreefd vooral de jongeren te bereiken. De vereniging telt nu rond driehonderd jeugdleden, een groter aantal dan in welke katholieke Haarlemse vereniging ook. In de voet balafdeling heeft men bijvoorbeeld vier entwintig jeugdelftallen tegen zestien seniorenteams. Over de organisatie in de vereniging heeft men nimmer te klagen gehad. Het bestuur van de afdeling voetbal, dat gevormd wordt door de heren H. W. van Turnhout. F. J. Buschman. M. Mul ders, F. de Wildt. kapelaan M. J. van der Zwaan, G. Hoff, A. Rooyers, W. van Duuren, J. Tullenaar en J. Kluvs- kens, is tevens het hoofdbestuur. Elke afdeling bezit n' eigen bestuur, dat nauw contact houdt met het hoofdbestuur. De vereniging beschikt over niet minder dan zeventien jeugdleiders, die werken onder het toezicht van het hoofdbe stuurslid F. de Wildt. Een bijzonder aardige instelling is de „gouden ploeg", waarvan zjj deel uitmaken die meer dan twintig jaar lid zjjn van de vereniging. Er zijn er achtenveertig en onder hen bevindt zich de heer H. W. van Turnhout, die reeds van de oprichting af een bestuursfunctie vervult; dertig jaar ais secretaris en tien jaar als voor zitter. De penningmeester Mulders behoort ook tot de „gouden leden" hij is al negenendertig jaar een en thousiast TYBB-er. Dat Haarlems grootste katholieke vereniging heel wat mans is moge blij ken uit het feit, dat in 1954 een fraai restaurant op het veldencomplex aan de Schalkwijkerweg kon worden ge opend. Het is het „home" van TYBB geworden. En dat er 's zondags, wanneer het eerste voetbalelftal thuis speelt ge middeld vjjftienhonderd bezoekers de kassa passeren, bewjjst dat „the Boys" een grote trekpleister zijn in Haarlem- oost. Dat bewijst ook het feit, dat het ledental nog gestaag toeneemt. In het komende voetbalseizoen moet zelfs een veld gebruikt worden van het ge meentelijk sportpark aan de Schalk wijkerweg. Wij hebben een voorproefje gehad van de lente. De maartse buien mogen nog zo humeurig zijn of worden, de eer ste zonnige dagen hebben wij te pak ken gehad. En daarmee is in mij het heimwee weer ontbrand naar het zonlicht, dat het grijs van de oude binnenstad blinkend wit maakt, en naar het terras, dat nu nog een verlaten plekje is, onwen nig in zijn eenzaamheid en een zaam in de drukte van het haasti ge verkeer. De lente is voor mij als het meis je, waarmee je een kop koffie drinkt; je praat ermee er je lacht wat. Je kijkt naar de wolken om woorden te zoeken, maar je zinnen breken af. De tijd gaat snel en al te gauw moet je afscheid nemen. Dat afscheid is in wezen de tragiek van de lente. Zij komt om afscheid te nemen, en al blijft ze goede vrien den met je, zij heeft haar hart veT- pand aan de zomer, die haar brui degom wordt. Dankbaar blijft zij niettemin in de herinnering. Maar laat ik niet te lyrisch worden. Het weer is te onzeker en er moet nog te hard gewerkt worden om je aan een voorjaarsdroom te kunnen overgeven. Op het stadhuis is men nog steeds druk in de weer om het verkiezingsapparaat op rolletjes te doen lopen. De climax zal donder dag komen, wanneer u en ik onze stem hebben uitgebracht. Wanneer om 7 uur 's avonds de stemloka len zijn gesloten en de tellers hun werk hebben gedaan, worden alle uitslagen in ijltempo ten stadhuize bezorgd en begint de strijd tegen de klok om de totale uitslag weer vroeger klaar te krijgen dan de vorige keer. Omstreeks 9 uur weten wij, welke kant uit Haarlem gelopen is. Links of rechts. Ik weet niet, wat u van plan bent. Maar blijf ook in de verkiezingschaos „heer in het verkeer". Rechts houden dus. Huishoudscholen zijn merk waardige instituten. Ze ne men zo een heel eigen plaats in temidden van al die andere schooltypes. Ze zijn niet lager, niet uitgebreid, niet buitengewoon, niet middelbaar, niet voorbereidend ho ger, maar gewoon en heel gezellig huishoudelijk. In Haarlem gaat dat gewone en gezellige niet meer op, voorzover het tenminste de katho lieke school aan de Gedempte Vol dersgracht betreft. De meisjes zelf geven gelukkig nog enige fleur aan het oude, vervallen gebouw, waar aan niet meer te zien is, of het ooit glorie-dagen heeft gekend. Het eind van de rampspoed schijnt in zicht te zijn. Aan de Garenkokerskade wordt hard gewerkt en het impo sante schoolgebouw heeft zich reeds naar zijn uiteindelijke vorm afgete kend. Dit jaar nog zal de huishou delijke verhuizing haar beslag kun nen krijgen en zullen de meisjes de volders vaarwel zeggen om het gezelschap van de garenkokers te zoeken. Het bestuur is kennelijk van me ning geweest, dat de nieuwe school een naam moest hebben. Daarom schreef het een prijsvraag uit on der docenten en leerlingen. Bijna vijftig voorstellen zijn er binnen gekomen en na veel wikken en we gen werd de eerste prijs toegekend aan kapelaan P. van Zijp, die voor stelde de school „Mons Aurea" of de „Gulden Berg" te noemen. Hij wilde daarmee een historische naam doen herleven in Haarlem, waar in de contreien van de Ane- gang in de middeleeuwen tot na de Reformatie het Carmelietenkloos- ter „Mons Aurea" heeft gestaan. Het klooster was het middelpunt van een bijzondere Mariadevotie en genoot tot ver in de omtrek een grote faam. Zonder de verwach ting overigens, dat de nieuwe school talrijke Carmelitessen zal op- of afleveren, komt de Mons Aurea aan de Garenkokerskade op nieuw tot leven, de Gulden Berg dus, die niet de traditionele beloof de gouden berg wil zijn, maar wel een hoge top, van waaraf huismoe- ders-in-de-dop de maatschappij zul len in-rennen. Men mag niet boos worden, als ik bestuur zijnde de voor keur had gegeven aan de naam, waarmede de tweede prijs werd ge wonnen. Volgens dat voorstel zou de school genoemd moeten worden naar Sint Sabina, een heilige huis vrouw uit de eerste tijd van het Christendom. „Sabina-school" ligt gemakkelijk in het gehoor, maar het zou wel te vrezen zijn, dat Tri- nitariërs en Mendeliers ieder jaar een Sabijnse maag denroof zouden or ganiseren. "s ïeaer jaar Het is een vreemde ge waarwording het gebrui kelijke kopje koffie tus sen de middag plotseling af te wisselen met een bezinningspauze. In plaats van het stamrestaurant stapt men de Vleeshal bin nen, die voor deze ge legenheid speciaal is in gericht uiteraard zon der dat er een soort kerk van gemaakt is. Men be merkt bij zichzelf dat men enige aarzeling moet over winnen (is het niet wat vreemd, zich midden op de dag te gaan bezinnen, zittend op stoeltjes, die anders op een terras ple gen te staan of in een café?), maar die aarze ling wordt des te gemak kelijker overwonnen naar mate men beseft, dat be zinning allerminst strijdig is met de werkelijkheid van alledag; dat zjj daarin juist een zeer re- ele plaats behoort in te nemen. Een grammofoon speelt zo zacht dat men de mu ziek van Bach nauwelijks herkent, maar de klanken zijn sterk medebepalend voor de sfeer. Men neemt zwijgend plaats. Onbe wust handelt men naar de overtuiging, dat deze plaats anders is dan an dere plaatsen, enkel om dat men er met een an der doel komt. Het is nog wat onwennig om tussen de werkuren zich enkele ogenblikken terug te trek ken om te luisteren naar de bezinnende woorden van een dominee of een priester. Die woorden werken door, ook wanneer men na enkele minuten weer het drukke stadsverkeer bin nenstapt en het werk van alledag ter hand neemt. Waarom zijn er mensen, die zo'n bezinningspauze gaan meemaken, terwijl men toch dagelijks de ge legenheid heeft een kerk binnen te lopen? Omdat men er behoefte aan heeft. Het zijn er nog maar wei nig. Ongetwijfeld zal hun aantal zich straks uitbrei den. Een kerk binnenlo pen is toch weer anders. Hier komt men samen met anderen, mensen die over allerlei zaken anders denken, maar die enkele fundamentele opvattingen gemeen hebben, en over die dingen wordt gespro ken. Daarom worden de be- zinningspauzes niet geor ganiseerd door enkele kerkgenootschappen, maar door enkele privé-perso- nen die door de aard van hun functie voortdurend proberen de mensen te helpen in hun geestelijke nood: twee predikanten en een priester. Ze werken samen, omdat hun het zelfde doel voor ogen staat. Die samenwerking gaat zover, dat ze de be handeling van één thema hebben afgesproken, waar van ieder een bepaald aspect belicht. Geen zwaarwichtigheden op zal vende wijze voorgedra gen, maar een reëel woord van reële mensen tot re- Ie mensen: „Dames en heren...." Haarlem kent pauzecon certen en het heeft een pauzetheater gekend. Bei de instellingen trokken meer belangstelling dan de bezinningspauze. Dat kan ook niet anders. De behoefte aan bezinning is aan het bezoekersaantal niet af te meten. Wel de behoefte aan ontspanning en de mogelijkheid om die behoefte te bevredi gen. De bezinningspauze is één van de mogelijk heden om de behoefte aan bezinning te bevredigen en naarmate doel en mid delen meer bekend wor den, zullen meer mensen van deze mogelijkheid ge bruik maken, die door drie med -mensen van ver schillende overtuiging wordt geboden. Anderen zullen wellicht andere mogelijkheden prefereren. Een bezoek aan een kerk of een ge sprek ondei vrienden. We cL-'-m ook aan het Am sterdamse instituut van ■Een kwartier voor God'" in de kerk van „De Pa pegaai" in de Kalver- straat. De bezinningspauze is niet meer en wil niet meer zijn dan een mogelijkheid tot bewust wording. Het is een eer- 1. ke poging van drie goedwillenden om de me demens tot een dieper be sef van zijn mens-zijn in deze tijd te brengen. Zij hebben een middel aan gegrepen, dat van deze tijd is. Het initiatief ver dient alleen daarom al de aandacht en een belang stellende openheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3