Radio Bagdad: Leider van rebellie is door eigen troepen om het leven gebracht Belgische politie volgde reeds een jaar de gangen der Poolse spionnen Vier skiërs in Oostenrijk doodgevroren Kolonel Sjawaf keert zich tegen premier Kassem Bejaarde vrouw bij een roofoverval aan handen en voeten gebonden Ollenhauer heeft heden gesprek met Khroesjtsjev „Dode brievenbus" in toilet van bioscoop „Variétés" te Brussel V erschrikkelijke ramp in Mexico door drinken van methylalcohol Grotewohl: Oost-Duitsland zal West-Berlijn niet blokkeren Gomulka is ernstig ziek Als gevolg van schrik overleden weer Het MAANDAG 9 MAART 1959 82ste JAARGANG No. 30157 1 Volgens berichten die in de Syrische hoofdstad Damascus *ijn ontvangen, heeft althans gisteren in het noordelijk deel Van Irak een opstandige beweging tegen de regering van generaal Abdel Karim Kassein gewoed. De commandant Van de vijfde legerbrigade, kolonel Abdel Wahab Sjawaf, heeft in het oliecentrum Mosoel een „revolutionaire rege ring" ingesteld, omdat hij het niet eens kan zijn met de pro- communistische koers die de regering-Kassem thans in Bag dad volgt. De berichten over de ontwikkeling van de opstand zlJn tegenstrijdig. Radio Cairo roept mededelingen om, Waaruit een nauw verholen sympathie met de opstand spreekt. Volgens dit station rukken de opstandige troepen thans uit Mosoel op naar Bagdad. Nu reeds 25 doden en 30 blinden Agenten van de radio-autodienst, gealarmeerd door de bovenbewoners, hebben zondagmorgen in de woonruimte achter de kruidenierswinkel aan de Bankastraat 22 in Am sterdam het stoffelijk overschot gevonden van de 67-jarige Carolina Belles. Het lichaam was aan handen en voeten met raamkoorden gebonden. De kamer verkeerde in een onstel- lende chaos. Men vermoedt dat inbrekers op zoek naar geld tijdens het doorzoeken van de kasten en laden gestoord zijn door het bejaarde en alleenwonende vrouwtje en haar ge bonden op de dekens van haar bed hebben gelegd. Het on derzoek van de politiedeskundige dr. J. Zeldenrust heeft uitgewezen dat het slachtoffer niet door wurging om het leven is gebracht, maar dat zij waarschijnlijk als gevolg van schrik en angst is overleden. Het is nog onbekend hoevee! geld hij de inbraak is verdwenen. A rchitect Groenewegen onder de slachtoffers ee MORRIS "êeforeyou êuy! Lugubere ontdekking in Amsterdam Op uitnodiging van de Sovjet-leider Franse raketproef Prinses Irene opent T extiel j aarbeurs Suède damesjasjes in kleuren Zonnig Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon; Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ttreetiet J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie! Dfs. H. v. RUN en W Severtn. NIEUWE HAARLE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544 I SYRIË, IRAN SAOEDi ARAD'Ë Ruwondiz leimantyau Kirkoek Khanikin* Habbaniyo [BAGDAD Roetbo Kerbeh Koet ei Amaro Diwoniyo fk^Amara Nas/rljo 'amowo 1^iZoebeir De officiële Iraakse radio meldt daarentegen, dat de „muiterij" van Sjawaf is onderdrukt, dat de regeringstroepen in Mosoel de situatie vol komen meester zijn en dat kolonel Sjawaf inmiddels de dood heeft ge vonden. Na een bombardement, dat Iraakse regeringsvliegtuigen op zijn hoofdkwartier in Mosoel hebben uitgevoerd, zou de leider van de opstand door zijn eigen troepen zijn gedood. Eerder had radio-Bagdad het be richt verspreid, dat Sjawaf de vlucht had genomen in de richting van de Syrische grens. Er werd toen een beroep op alle regeringsgetrouwe ele menten in het land gedaan om te helpen de kolonel, op wiens hoofd een prijs van ruim 110.000 gulden is gezet, te arresteren. Kolonel Sjawaf is 35 jaar oud. Hjj ivordt beschouwd als een der belang rijkste leden van de groep, die op 14 Juli 1958 onder leiding van generaal Kassem, de huidige premier, de staats greep pleegde, waarbij koning Feisal en generaal Noeri al Said werden gedood. Volgens radio-Cairo was hij onlangs bet doelwit van krachtige aanvallen in de communistische pers. Naar het schijnt is de opstand in Mosoel begon nen met een gevecht tussen militairen van de vijfde brigade en leden van de Iraakse communistische partij, waar bij vele communisten zouden zijn ge dood. Sjawaf heeft gisteren voor radio-Mo- soel een proclamatie laten voorlezen, Waarin hij de redenen voor de opstand Uiteenzette. Hij zei het niet eens te zijn met het tirannieke en zelfverheerlpken- de bewind van Kassem, die bovendien de „beginselen en doeleinden" van de revolutie zou hebben verraden. De ver volging en terzijdestelling van „vrije officieren" en hun vervanging door een kliek van opportunisten" had het mis noegen van Sjawaf opgewekt, maar vooral keurde hij het gezag af, dat *n het land wordt verleend aan een ..groep met een bepaalde ideologie" 'de communisten), die bij de openbare mening slechts een beperkt gehoor Vindt. De verwijdering van pro-Arabi sche ministers, de onvoldoende solida riteit met de Arabieren en het gevan gen zetten van duizenden nationalisti sche elementen completeren de lijst Van Sjawafs bezwaren. In de woning achter de kruidenierswin kel Bankastraat 22 in Amsterdam-oost is zondagmorgen het lichaam van de 67-jarige kruidenierster Carolina Belles aan handen en voeten gebonden dood aangetroffen, 's Middags is het stoffe lijk overschot door een auto van de G.G.D. voor een onderzoek weggehaald. Eind vorig jaar, op 9 december, maakte premier Kassem bekend, dat een „met hulp van buitenlanders bui ten Irak" .opgezette samenzwering was verijdeld. De Iraakse pers liet er toen geen twijfel aan bestaan, dat met die buitenlanders burgers van de Verenigde Arabische Republiek wer den bedoeld. De president van de V.A.R., Gamal Abdel Nasser, bevindt zich thans in Syrië, dat aan Irak grenst. Een van de eerste daden van de aanhangers van kolonel Sjawaf was het uitvaardigen van een bevel aan de ar beiders van de grote petroleummaat- schappijen in Mosoel om aan het werk blijven. De zender van de opstan delingen in Mosoel gelastte de directies de maatschappijen geen betalingen ~re,er te doen aan de regering te Bag- bad. omdat de rechten van die rege- rmg thans waren overgegaan op de re- Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten heeft volgens Reuter en AFP gemeld, dat de Iraakse tweede divisie, gelegerd in Kirkoek, en andere ••Vrije officieren" zich bij de opstand hebben aangesloten. Kirkoek, het voor naamste olie-pompstation in Irak, ligt *25 kilometer ten noorden van Bagdad. PREMIER KASSEM Petmleum Pijpleidingen Spoorwegen Het Belgische ministerie van justitie heeft zaterdag nadere bijzonder- heden bekend gemaakt over de spionage-kwestie, waarbij een lid der se ambassade in Brussel betrokken is geweest, zo meldt Belga. De Bel gische veiligheidspolitie had vorig jaar opgemerkt dat de Pool, een zekere Matusiak, op zijn schijnbaar onschuldige zwerftochten door Brussel dik wijls een bioscoop binnenging, doch dat hij er nooit de gehele voorstelling bijwoonde. 25 juli 1958 slaagde een inspecteur er in de hand te leggen op een kleine zaklantaarn die de Pool op een toilet van de bioscoop „Variétés had verborgen. In de zaklantaarn waren 300 dollar en een microfilm ver borgen. In een café werd nog een geheime brievenbus ontdekt. In juli kon de man die de brievenbussen gebruikte, wor den geïdentificeerd, doch men liet hem voorlopig ongemoeid. Wel werd het „postverkeer" via de geheime brieven bussen in beide richtingen zorgvuldig 'gecontroleerd. Daarbij bleek dat de Poolse inlichtingendienst ook met radio uitzendingen werkte. De agent moest nl. een radiotoestel van een bepaald type kopen, en op elke vierde en acht tiende dag van de maand op een golf lengte van 46.5 meter afstemmen. De uitzendingen werden op de vijfde en de twintigste van elke maand herhaald op een golflengte van 43.1 m. Als her kenningsmelodie werd een Deens liedje uitgezonden. De Poolse inlichtingendienst wenste inlichtingen te ontvangen over even tuele geallieerde geheime diensten in België, over Poolse organisaties die tijdens de Wereldtentoonstelling Polen wilden overhalen politiek asyl in België te vragen, over Radio Vrij Europa en over de organisatie en activiteit van Poolse emigranten in België en de aan grenzende landen. Daarbij moest de Poolse agent de verblijfplaats van voor aanstaande Poolse emigranten in Bel-, gië en naburige landen opsporen en nauwkeurige bijzonderheden over elk van hen melden. Nagegaan moest wor den of op die mensen druk zou kunnen worden uitgeoefend om hen tot samen werking met de Poolse geheime dienst te verplichten. Toen de spionage begin van dit jaar gevaarlijk voor de Bel gische veiligheid begon te worden, be sloot men in te grijpen. Je Pool Ma tusiak werd gearresteerd. Zijn agent is eveneens aangehouden, doch de naam is niet bekend gemaakt. iiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiMiimiiiiiiii Ten gevolge van het drinken van me thylalcohol zijn tot nu toe in het gebied van Monterrey, in Noord-Mexico, 25 mensen overleden en ongeveer 30 blind geworden, aldus bericht A.F.P. Men vreest dat de ramp een nog veel grote re omvang zal aannemen, want men heeft van de 5.000 liter methplalconol die uit geparkeerde tankwagens zijn ge stolen, tot heden nog maar een klein gedeelte teruggevonden bij een slijter. In het ziekenhuis van Monterrey voeren de artsen een wanhopig gevecht om het leven van de talrijke slachtof fers die daar verpleegd worden te redden. De meeste gevallen zijn echter hopeloos. De Mexicaanse politie waar schuwt de bevolking voortdurend via de radio. (Van een verslaggever) Het alarm, dat tot de ontdekking van het gebeuren leidde, was afkomstig van een verpleegster en haar zuster, die in de stille straat in het oude deel van de Indische buurt in Amsterdam oost boven het winkeltje wonen. Zij had den in de nacht omstreeks half vier be neden gestommel gehoord, 's Morgens vroeg zagen zij de deur aan de tuinzij- de openstaan. Toen zij het huis vroeg verlieten voor een bezoek aan Antwer pen zagen zij door de glazen winkel deur dat ook de binnendeur naar de achter liggende woonruimte open stond. Dit geheel in tegenstelling tot de ge woonte van de bewoonster. In de stal. ling, waar zij hun fietsen haalden, bel den zij uit voorzorg „vijf maal acht" op. Eerst bij hun terugkomst 's avonds hoorde zij wat er zich 's nachts had afgespeeld. De politie vond de buitendeur ge opend en de sleutel op de mat. Binnen vonden zij het stoffelijk overschot ge bonden aan handen en voeten onder de kens op het bed. Volgens de eerste re constructie zijn de inbrekers, vermoe delijk twee in getal, via een tuimel raam in de openbare Van Kol-uloschool naast de winkel in de school binnenge komen en via de school in de tuin. Over het tegelpad bereikten zij de openslaan de deuren aan de achterzijde van de kruidenierswinkel. De deuren waren aan de binnenzijde vergrendeld, maar er was voldoende ruimte tussen de deur en de drempel om er met de hand tus sen te komen. De inbrekers hebben de deur met een forse ruk van de gren del getrokken. Het is nog onzeker of zij direct de bejaarde bewoonster hebben gekneveld dan wel eerst op onderzoek zijn uitgegaan en haar later hebben ge bonden toen zij wakker werd. Er was een hondje in' het huis, dat mogelijk heeft geblaft. Het bejaarde vrouwtje woonde reeds tientallen jaren in de winkel, vroeger met haar vader en na diens overlijden alleen. Er gingen geruchten in de buurt dat zij nogal gefortuneerd was. In de winkel is alleen een spaarbankboekje aan toonder gevonden dat een bedrag van 600 aangaf. In de buurt is het de gewoonte om aan het eind van de week af te rekenen. Er was dus ongetwijfeld geld in huis. In de kassa in de winkel werd alleen enig kleingeld teruggevon den. De geopende voordeur wijst erop, dat de inbrekers na afloop de winkel aan de straatzijde hebben verlaten. Zondagmorgen hebben o.m. hoofd commissaris H. J. v.d. Molen, het hoofd van de recherchedienst, commissaris J. L. Posthuma, de officieren van justitie mr. W. P. Bakhoven en mr. L. v.d. Berge alsmede de rechter-commissaris' mr. F. H. J. ten Kroode een bezoek ge bracht aan de plaats van de misdaad. Het gebeuren heeft in de buurt veel opschudding verwekt. De gehele dag stonden grote groepen omwonenden voor de winkel de gruwelijke geweldple ging te bespreken. De politie stelt o.m. een onderzoek in naar de mededeling van verschillende omwonenden, dat in het begin van de week een tweetal on bekende mannen na sluitingstijd voor de winkel had gestaan en had aange beld. Het kruidenierstertje had later aan haar klanten verteld dat zjj de deur niet had durven open doen. Bij hun terugkomst uit Antwerpen verklaarden de dames Unting dat zij 's nachts ook het hondje Dolly hadden horen blaffen. Later hoorden zij een geluid alsof meubels werden verplaatst en een gesmoorde kreet. Ook herinner den zij zich dat zij de winkelbel hadden gehoord. Een belangrijke rol in het onderzoek kan een handschoen spelen, die door de bovenbewoonsters 's morgens voor de deur was gevonden en die zij op de vensterband van de zaak hadden gelegd. De speurhond Sies uit Weesp heeft reeds zondag lucht gekregen van de handschoen, maar het zoeken naar da ders, o.m. bij de school, mislukte door dat de nachtelijke regen de sporen had uitgewist. Reeds zondag j.l. heeft de recherche van het bureau Linnaeusstraat, welke het onderzoek in handen heeft, een drietal mannen aangehouden, over wier identiteit de grootste stilte wordt be tracht. Zij zijn vannacht aan een zeer intensief onderzoek onderworpen. „Ze zijn keihard en ontkennen alles", zei ons vanmorgen commissaris L. A. A. Cohen, „maar wij hebben enige aan wijzingen, die ons het sterke vermoeden geven, dat deze jongemannen er iets van afweten". Een groep van twaalf toeristen, die met een Oostenrijkse skileraar in het Silvretta-gebergte op de Oostenrijks- Zwitserse grens sinds vrijdag werd ver mist, is gevonden. In een hut op ruim 3000 meter hoogte trof men vier stof felijke overschotten aan, die van een Nederlander, een Brit en twee Duitse vrouwen, allen bevroren. Niet ver van de hut vond men drie totaal uitgeputte mensen, die aan 'rnstigc bevriezing leden. De vijf anderen ontdekte men wat later ook. Zij waren uitgeput maar leken ongedeerd. De skileraar wordt nog vermist, maar men neemt aan dat hij aan de Zwitserse zijde van de berg is afgedaald om hulp te halen. De omgekomen Nederlander is de Amsterdamse architect J. Groenewe gen. Onder de geredden bevinden zich drie Nederlanders: dr. P. F. M. Kles- sens, chirurgisch assistent in het O.L. Vrouwe Gasthuis in Amsterdam en zjj'n vrouw, en de in Den Haag geboren dr. Albers. De 58-jarige architect J. Groenewegen was o.m de ontwerper van de Mara- nathakerk, het K.L.M.-busstation, en de Kininefabriek in Amsterdam. Samen met ir. Rothuizen ontwierp hij het aca demisch ziekenhuis van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam en samen met ir. Cramer het prot. christelijke zieken huis in Rotterdam. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL: 13439 OPSTAND IN IRAK MISLUKT? De leider van de Westduitse socialisten, Erich Ollenhauer, heeft vandaag een onderhoud met premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie, aldus bericht D.P.A. Het initiatief tot het gesprek is van de Rus uitgegaan. De Sovjet leider is zaterdagavond uit Leipzig in Oost-Berlijn aangekomen. Zijn aan komst op het Straussbergerpiein, waar de Oostduitse premier, Grotewohl, en de eerste secretaris van de Oostduitse communistische partij, Ulbricht, hem verwelkomden, werd door tienduizenden personen gadegeslagen. Vele belangstellenden hadden fakkels bij zich. Khroesjtsjev kreeg een boe ket bloemen. Hij wuifde hiermee naar de menigte, die hem toejuichte en gedurende verscheidene minuten „Khroesjtsjev, Khroesjtsjev" riep. Tjjdens een receptie ter ere van de Russische premier heeft Grotewohl ver klaard dat Oost-Duitsland West-Berlijn niet zal blokkeren, aldus meldt Reu ter. De Oostduitse premier zei dat Oost-Duitsland geen misbruik zal ma ken van de overdracht van de Rus sische bevoegdheden in Oost-Berlijn en de vrede niet in gevaar zal brengen. Onze correspondent in Bonn meldt nog: Voordat Khroesjtsjev naar Oost-Berlijn vertrok heeft hij zaterdag een vrij scherpe redevoering in Leipzig gehou den. Hij waarschuwde het Westen dat, als er een conflict uit zou breken, dit uit zou lopen op een wereldoorlog, die zal eindigen met de vernietiging van het Westen. „Als er een nieuwe oor log zou uitbreken, zelfs als die als een kleine oorlog aanvangt, zal dit het einde van het kapitalisme zijn," aldus de Sovjet-leider in een rede tot een vergadering van communistische arbei ders in Leipzig. Afgezien van Khroesjtsjevs gesprek ken met de Oostduitse machthebbers over een separaat vredesverdrag met de Oostduitse Democratische Repu bliek, gaat de verwachte politieke „show" der landen van het oostelijk blok in Oost-Berlijn niet door. De top conferentie met de leiders van Polen en Tsjechoslowakije is afgezegd. Go mulka is ernstig ziek en ligt in een sanatorium, Novotny is niet uitgeno digd. De Fransen hebben zaterdag de eer ste van een reeks raketten waarmee zij in de hoogste lagen van de atmo sfeer proeven willen nemen gelanceerd vanaf de raketbasis van Coiomb Bé- char in de Sah; ra, aldus bericht Reuter. Over het resultaat van de lan cering van de raket, een „Véronique", is niets meegedeeld. De proef droeg een voorbereidend karakter, aldus een zaterdagavond uitgegeven militair com muniqué. Met het opentrekken van de bek van een twee meter grote haan van papier- maché heeft Prinses Irene hedenmorgen in de Irenehal van de Jaarbeurs aan het Vredenburg te Utrecht de Neder landse Textieijaarbeurs geopend, die tot en met zaterdag a.s. gehouden wordt in het kader van de Voorjaarsbeurs voor consumptiegoederen. De met velerlei soorten textiel be plakte haan begon te kraaien, de aan wezigen applaudisseerden en Prinses Irene ontving uit handen van de direc teur van de Textieijaarbeurs, de heer A. G. Biemond Jr., een geschenk voor de sociëteit van de Utrechtse Vrouwe lijke Studentenvereniging, die dezer dagen het twaalfde lustrum viert: een pakket tafellinnen, bestaande uit twaalf lakens en honderd servetten, waarop het wapen van de U.V.S.V. was geborduurd. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en overwegend zonnig weer met matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Mor. gen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.08-18.34. Maan: 7.21-19.58. Station Stockholm Oslo Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort r. Itinchen Zürich Genéve i-ucarno Wenen lnnsbruc» Rome Madrid Mallorca Algiers temp. neersl. Meer heden max af gel. 7 uur gist 24 uur onbewolkt -3 onbewolkt -5 motregen 6 onbewolkt 2 motregen 5 onbewolkt 2 onbewolkt 2 half bew. 8 onbewolkt -1 mist 1 onbewolkt 0 mist 1 licht bew. 3 zwaar bew 3 half bew. 4 mist -0 onbewolkt 7 regen 5 zwaar bew. 4 licht bew. 17

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1