P olitiek en Kliroesjtgjev zorgt voor nieuwe verrassing tl"? KLEIN AANTAL TROEPEN mag in de vrijstad Berlijn blij ven Alleen premier Macmillan toont voor het plan enig enthousiasme Radio Mosoel zwijgt Geen zekerheid over lot van Sjawaf, opstand onderdrukt Bij verkeersovertredingen direct betalen Voorkeurstem Honderdduizend op nr. 4214 Communistische winst: 8,2% In enkele delen van ons land 'MORRIS' Het weer Bakker's Behang Alcoholvergiftiging in Mexico Foto-satellieten in baan om evenaar Opa's solovlucht naar Rome PER 1 MEI ALS PROEF 1 If 1 7.75 Borst Het weer in Europa DINSDAG 10 MAART 1959 82ste JAARGANG No. 30158 BONN, hedenmorgen. Op een massabijeenkomst in Oost-Berlijn heeft een door zijn inspannende dagen in Leipzig en Oost-Berlijn sterk vermoeide premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie het Westen verrast met een nieuwe Russische houding tegen over de Berlijnse kwestie. Hij verklaarde er zich plotseling mee akkoord, dat een gering aantal Westelijke en Russische troepen in West-Berlijn zouden blijven gestationeerd. Voor waarde daartoe zou echter zijn, dat West-Berlijn de status van een vrijstad zou krijgen. De troepen zouden op het handhaven van deze status moeten toezien. Kies uw behang aan de behangbar t g Snoesjes van 1 BLOESJES t Franse gemeenteraads verkiezingen 31 doden, 41 mensen voor hun leven invalide imiii i PW Binnenkort is een algemene maatregel van bestuur te verwachten, waarin voor enige delen van ons land een proef zal worden genomen met het afdoen door politie-ambte- naren van schikkingen met overtreders van verkeersvoor- schriften. Baby- en Kinderkleding Jongen verongelukt Falcon wollen Tweedmantels Gedeeltelijk bewolkt Bureau SMEDESTRAA1 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmuldeni Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: J. J. W Boerrlgter en Mr. WAM. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter* ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per weelc. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'a avonds tel. 21544 De verkiezingskermis draait op volle toeren. Her en der prij- zen de standhouders hun won derbaarlijkheden met luider stemme «an. Er wordt op vele plaatsen on vermoeid hard op al maar weer an- ??re koppen van jut geslagen. Van- dJ' de mallemolen hoort men de £?eest ongeloofwaardige kreten." ftet socialistische Vrij Nederland, waaruit we bovenstaande uit braak citeren, heeft hiermee de ^arkiezingspropaganda inderdaad list slecht getypeerd, de verkiezings propaganda van de Partij van de Ar- Leid dan wel te verstaan. Bij de bijvoorbeeld is van een ver- Kiezings kermis geen sprake ge feest. Er is veel gesproken. Prof. Jomme, de voorzitter van de Twee- ^•Kamerfractie der K.V.P., heeft ®en enerverende periode achter de rug. Zijn tegenstanders zullen hem ihoeilijk; kunnen verwijten, dat hij in deze verkiezingstijd een zwijgende sfinx is geweest. En met hem heb ben het partijbestuur, de katholieke ihinisters en de kamerleden der R.V.p. zich van hun beste zijde doen kennen. Het niveau waarop de strijd is gevoerd steekt gunstig af bij wat We in het verleden wel eens gezien en gehoord hebben. De K.V.P. streeft hét is deze laatste maanden nog eens ten overvloede gebleken naar een evenwichtige belangenbeharti ging van alle groepen. Op welke wij- ze zij die nastreeft, heeft men in tal Wan redevoeringen kunnen beluiste fen, waarbij in het bijzonder de na druk is gelegd op het ehristelijk-so- ciaal beleid der K.V.P.juist omdat de socialisten het herhaaldelijk doen doorkomen alsof zonder hen geen so ciaal verantwoord beleid mogelijk is. git is de grote leugen van de P.v.d.A. waarmee zij de massa op «aar hand probeert te krijgen. Zij °hderschat echter de kennis en het denken dier massa. Heel het Neder landse volk weet, dat de vele na-oor- l°gse sociale maatregelen zijn tot stand gekomen uit de wil tot sa menwerking zowel in kabinet Als in Kamer, S.E.R., Stichting van de Arbeid, enz. Herhaaldelijk was het de K.V.P., die in deze zaken het initiatief nam eh stimulerend werkte. Het was weer de zelfoverschatting der P.v.d.A., waar over wij in ons vorige artikel schre ven, die telkens het gunstig resultaat dier samenwerking naar zich toetrok en zichzelf en haar ministers met lauwerkransen sierde. Wij zien niet in, waarom in een kabinet zonder sotialisten de sociale verworven heden en haar uitbreiding, voor zo ver nuttig of noodzakelijk, in gevaar zouden verkeren. Integendeel. Het is bijvoorbeeld steeds de K.V.P. ge feest, welke het streven naar bezits- vorming en bezitsspreiding heeft Trachten te stimuleren. Moeizaam, Uiterst moeizaam heeft de P.v.d.A.- leiding zich met dit streven kunnen Verzoenen en dan nog slechts onder de druk van haar eigen leden. Zoals bekend heeft prof. Romme nog zeer onlangs namens de K.V.P. concrete plannen voor be zitsvorming der werknemers uiteen gezet in de vorm van een spaarfonds Voor verkrijging van duurzaam bezit, ih de vorm van premies, winstuitke ringen, aandelen voor arbeiders en hleine bezitters, fiscale faciliteiten, ®tc. De P.v.d.A. heeft de K.V.P. her haaldelijk verweten, dat zij weigert hiet concrete plannen te komen, wel ke voor verwezenlijking vatbaar kun- hen zijn. Welnu, de K.V.P. heeft nu een aantal plannen bekend gemaakt, die zij g e 1 e i d e 1 ij k verwezen lijkt zou willen zien. Het komt ons v°or dat prof. Romme deze plannen hiet als een „verkiezingsstunt" naar Voren heeft willen schuiven, maar dat zij deel zullen en moeten uitma ken van het beleid van het kabinet dat ha de verkiezingen zal optreden. Dat deze plannen echter een nieuwe bar rière zullen vormen voor een even- tueel hernieuwd samengaan met de socialisten in een brede-basis-kabi- het lijdt onzes inziens geen twijfel. Het zou intussen overmoedig zijn, te veronderstellen, dat al deze plan hen in korte tijd te verwezenlijken Zouden zijn. Zij suggereren slechts een streven, een gericht zijn op be paalde doeleinden. Prof. Romme, die hauwe relaties bezit zowel in hoge hankkringen als in kringen van de H.A.B., weet uiteraard waar de grenzen der mogelijkheden liggen. Het zal hem dan ook ongetwijfeld be kend zijn, dat de vakverenigingen re,eds lange tijd overwegen tot het stichten van een beleggingsmaat schappij voor de bij haar aangeslo ten leden over te gaan. Ook de K.A.B. is aan de uitwerking van de- Ze gedachte bezig. In het jongste hummer van „Beleggers-Belangen" tfordt over een beleggingsmaatschap pij der vakbonden uitvoerig inge gaan. Er blijkt duidelijk uit, dat de gedachte aan bezitsvorming in wij- •fe kring leeft, ook al lopen de ach tergronden en bedoelingen van dit streven niet geheel parallel. \Y"7" ij zouden op nóg een punt w willen wijzen, dat een bijna al- les beheersende factor vormt de pogingen de bezitsvorming hoor sparen enz. aan te moedigen, h-1. de waardevastheid Van het geld. De voornaamste ban- pen zijn in dit voorjaar reeds met hun verslagen over 1958 gekomen. aast hun resultaten en belanscijfers Seven de directies veelal ook hun °Pinie over de economische en finan ciële toestand, zowel wat de binnen landse als buitenlandse aspecten be reft. zij aiie wijzen op het gevaar Van de nog steeds kruipende inflatie, verzwakking van de waarde van het geld. Nog enkele dagen geleden schreef de directie van de Neder- andse Credietbank: „De institutio nele factoren, welke voor het eco nomisch mechanisme in belangrijke jhate de constantheid in de werkge- cgenheid garanderen, vertonen nog s-h zodanige starheid, dat aanpas- «g in het prijsniveau niet of nau- ehJks te verwachten valt. Daardoor (Van onze correspondent in Bonn) De Sovjet-leider heeft met deze uitspraak derhalve voor de eerste keer de voorwaarde van een Westelijke terugtrekking uit West-Beriijn laten vervallen. De gedachte om van geheel Berlijn (West en Oost) een vrijstad te maken wees Khroesjtsjev echter opnieuw van de hand, omdat Oost- Berlijn „de hoofdstad van de Duitse Democratische Republiek is", aldus dë Sovjet-leider. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bij de staatsloterij is de honderd duizend gevallen op lot nr. 4214. Het lot is in series als volgt verkocht: serie a: te Enschede: serie b: te Gorkum; serie c: te Rotterdam; serie d; te Alk maar; serie e: te Amsterdam en serie f te Rotterdam. Het halve lot dat in Amsterdam is verkocht is in zijn geheel terechtgeko men bü een personeelsclubje van een bedrijf. Een collectrice te Rotterdam vertel de het Jot m twintigjes verkocht te hebben aan verschillende mensen. Een andere collectrice, eveneens te Rotter dam, heeft het bewuste lot in twee kwarten verkocht. Te Gorinchem werd het lot verkocht in een kwart enkele tienden en enkele twintigsten. De prijs van f 25.000 is gevallen op lot nr. 6528. Advertentie Z O O Zie bij Bakker's Be hang voor u hoe het kan worden bij u thuis... aan de be hangbar met grote draaibare stalen of in talloze stalenboeken. Bij Bakker's Behang hebt u letterlijk en figuurlijk een keuze uit duizenden.u zult verbaasd staan over zóveel mogelijkheden in kleuren en dessins. Deskundig advies en een uitgebreide ser vice staan tot uw be schikking. Bakker's Behang is bovendien goedkoper! Gen. Gronjéstraat 135 Haarlem - Tel. 55432 duikt het spookbeeld '>p van een con stante inflatoire ontwikkeling, zij het dan ook, dat hiermede een zekere continuïteit in de werkgelegenheid gepaard gaat. Het is noodzakelijk, dat het besef hiervan in brede krin gen van de bevolking voldoende diep gaat doordringen." Sparen is een der grondprincipes voor bezitsvorming. Maar sparen wil de massa slechts als zij vertrouwen kan stellen in de waardevastheid van het geld. Zolang zij bevreesd moet zijn dat haar moeilijk en met veel opoffe ringen gespaarde geld tengevolge van de inflatie in koopkracht voortdurend daalt, vlucht zij in de consumptieve sfeer, profiteert van wat het heden biedt en wuift zij zorgeloos de ge dachten aan de toekomst weg. Het probleem, dat wij hier aanraken is een' kwaad, dat de gehele internatio nale moderne economie heeft aange tast en waarvoor de deskundigen he laas nog geen remedie hebben ge vonden. Bezitsvorming voor de mas sa, die geen bezit heeft, is een groot goed. Zij bevordert de werklust, kweekt verantwoordelijkheidsbesef, en ontneemt de massa dat gevoel van minderwaardigheid, dat de ide ale voedingsbodem is voor het com munisme. Eerste vereiste is echter, dat de basis, op welke men de be zitsvorming wil bouwen, hecht is en niet weggespoeld wordt door het drijfzand der inflatie. Volgens Reuter en A.F.P. heeft Khroesjtsjev de Britse premier, Mac millan, bij diens bezoek aan Moskou reeds laten doorschemeren dat hij dacht aan de mogelijkheid Westelijke en Russische strijdkrachten West- Berlijn als vrije stad te laten garan deren. Voor Macmillan, die momen teel met zpn minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, te Parijs ver slag uitbrengt van zijn reis aan Mos kou, was het nieuwe voorstel van Khroesjtsjev dus geen verrassing. Het Russische plan is echter wel zeer uitvoerig door president De Gaulle en premier Debré met hun Britse gasten besproken. De Fransen staan afwijzend tegen het voorstel. Het kan niet worden beschouwd als een pana cee voor de problemen rondom Ber lijn, aldus zijn De Gaulle en Debré van mening. De Britten echter schijnen niet af wijzend te staan tegenover de instel ling van controleposten in West-Ber lijn. De bestaande posten van Ameri kaanse, Britse en Franse troepen zou den naar de mening van de Britten „verstrekt" kunnen worden met Rus sen. De Britse regering zou van oor deel zijn dat deze oplossing het moge lijk zal maken uit de impasse te ge raken. De besprekingen tussen de Britse en Franse regeringsleiders te Parijs hadden een stroef begin, maar later schijnt het onderhoud „in een goede sfeer" te zjjn voortgezet. Na de lunch in de ambtswoning van de Franse premier immers poseerden de Britse en Franse leiders op het grasveld achter de woning, en maak te Macmillan in oprecht steenkolen- Frans allerlei grapjes. Ook de Verenigde Staten schijnen niet veel belang aan Khroesjtsjevs nieuwe idee te hechten. President Eisenhower heeft gisteren met zijn minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, in het Walter Reed ziekenhuis te Washington gedurende 35 minuten internationale kwesties be sproken. Onze correspondent in Bonn bericht voorts: Khroesjtsjev heeft gisteren twee uren gesproken met de voorzitter der Westduitse sociaal-democratische par tij, Erich Ollenhauer, in de Russische ambassade TJnter den Linden in Oost- Berlijn, vlak achter de Brandenbur ger Tor. Ollenhauer was tot deze samenkomst reeds de vorige _week via de Russische ambassadeur m Bonn, Andrei Smirnov, uitgenodigd. Het ge sprek werd zonder Óostduitse „potten kijkers" gevoerd, een voorwaarde die door Ollenhauer was gesteld. Aanwezig waren wel de vice-minister van buiten landse zaken, Zorin (oud-ambassadeur in Bonn) en de Russische ambassa deur in Oost-Berlijn, Pervoechin. Uiter aard kon het niet de taak van de lei der van de Westduitse socialistische partjj zijn met de onbestreden leider van het Oostelijke kamp, Khroesjtsjev, te onderhandelen, en ook niet de be doeling om zich in de buitenlandse po litiek der bondsregering te mengen. (Vervolg op pagina 5) Advertentie illllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllll De wijziging van de Franse kieswet, die was bedoeld om het aantal door de communisten overheerste gemeentera den (14.000 van de 38.000) te vermin deren, heeft een verkeerde uitwerking gehad, aldus bericht United Press In ternational. In steden met een bevol king van meer dan 120.000 zielen wer den de verkiezingen in een enkele ron de gehouden. De uitslagen daar tonen aan dat de communisten 8,2 procent meer stemmen hebben gekregen dan in de verleden najaar gehouden par lementaire verkiezingen, terwijl de U.N.R., de partij der Gaullisten 1,9 procent terugliep; en de conservatieven en onafhankelijken 5,5 procent. De uitslagen van deze verkiezingen van gemeenteraden die van groter plaatselijk belang zijn, omdat zjj het voornaamste kiescollege voor de Se naat vormen, waren: communisten 27,7 pet; U.N.R. 20,8 pet; onafhankelijken 17,5 pet; socialisten 12,8 pet; radicalen en bondgenoten 9,7 pet; volksrepublikei nen 4,7 pet; linkse partijen 3,8 pet; rechtse partijen 2,4 pet; anderen 0,6 pet. Dank zij een geneesmiddel uit de V.S. heeft men het leven kunnen redden van 41 mensen in Mexico, die de vorige week in ernstige toestand naar het ziekenhuis van Monterrey waren ge bracht tengevolge van het drinken van methylalcohol. De meesten zullen ech ter blind of krankzinnig blijven, aldus meldt A.F.P. Het vergif heeft volgens U.P.I. in totaal 31 mensen het leven gekost. De Amerikaanse luchtmacht werkt op het ogenblik aan negen Atlas-raketten die in de komende herfst foto-satellie ten zullen lanceren, aldus meldt Reu ter. Deskundigen van de basis Cape Ca naveral hebben verklaard, dat de satel lieten, uitgerust met grote camera's, vanuit een baan rondom de evenaar het aardoppervlak zullen fotograferen. De kunstmanen wegen ongeveer dui zend kg. fTV De 55-jarige Amerikaanse grootvader Max Conrad heeft het gepresteerd om in een klein eenpersoons vliegtuigje van het -type „Piper Comanche" nonstop van Chicago naar Rome te vliegen. Hij deed over deze tocht 33% uur. Op het vlieg veld van Rome werd hij met groot enthousiasme ontvangen; o.a. door de filmster Valeria Fabrizi, die haar bewondering niet onder stoelen of banken stak. Op de achtergrond de „Piper", waarmee de vlucht gemaakt werd. De berichten van officiële Iraakse zijde, dat de militaire opstand in het noorden des lands is onderdrukt, schij nen te worden bevestigd door het feit, dat de opstandelingenzender, die zich radio Mosoel noemt, sinds gisteravond niet meer in de lucht is geweest. Sinds het uitbreken van de opstand had de zender zijn uitzendingen nog niet ge staakt. De officiële Iraakse radio be richtte, dat Mosoel gisteravond door re geringstroepen zou zijn bezet. Over het lot van de leider van de opstand, ko- konel Sjawaf, is tot dusver niets met ze kerheid gemeld. Radio Bagdad deelde gisteren mee, dat de kolonel na een luchtaanval, die regeringsvliegtuigen op zijn hoofdkwartier in Mosoel hadden uitgevoerd, door zijn eigen militairen was gedood. Het uit de ether verdwij- ren van radio Mosoel Iaat overigens nog geen definitieve conclusies toe, omdat van verscheidene kanten o.a. van Is raëlische z(jde de veronderstelling is geonperd, dat „radio Mosoel" in werke lijkheid buiten de Iraakse grenzen, met name in Syrië, is opgesteld. Een van de laatste berichten die radio Mosoel uit zond, gewaagde van een treffen tussen opstandelingen en een troepenmacht van de regering, die tegen Mosoel was uitgezonden. Radio-Bagdad heeft gemeld dat het volk in Mosoel in samenwerking met de nationalistische leden van het leger de politie in staat is geweest, Kolonel Abaoel Wahab el Sjawaf, de - 1 tnirtof rl/1 nmntnM/I T1. Brigade-generaal Nazim el Tctbaqjali, een der medestanders van kolonel Sjawaf. „de verrader Sjawaf en zjjn laffe ben de" te arresteren. Het feit dat radio Mosoel in gebreke blijft hierop te ant woorden verleent enige geloofwaardig heid aan de berichten van radio Bag dad. De nieuwbenoemde commandant van Sjawafs vijfde brigade, brigade generaal Younis Mohamed Taher, heeft Kassem getelegrafeerd dat de rebellie is onderdrukt. Bevreemdend is weer de verklaring van kolonel Mawadi, de voorzitter van het Iraakse volkstribunaal, waar voor het proces wordt gevoerd tegen de voormalige minister van onder wijs, Kalail Kanna. In de overvolle rechtszaal deelde Mawadi gisteren mee dat de opstandelingenleider ko lonel Sjawaf „door de straten van Mosoel is gesleurd en door militairen in buitelende hoeveelheid voor uw dochter. Ze is er gelukkig mee op 'n echte Terlenkarok (af 17.65). Bloesjes zus en bloesjes zo. No-iron in een hele rij: met lange mouw (af 5-65) of korte mouw (af 4.15). We zeggen het steeds: 't is betaal baar bij Borst. Want kijk eens: de echte Mannequinbloesjes van ver rukkelijke poplin, reuze leuk, in de nieuwste kleuren... ze zijn er al voor Anegang 19 Haarlem I Artikel 74 van het wetboek van straf recht vermeldt de mogelijkheid, dat het openbaar ministerie schikkingen treft met overtreders van verkeersvoor- ichriften ten einde een strafvervolging te voorkomen. Vorig jaar is een artikel 74 bis tot stand gekomen, dat dezelfde mogelijkheid opent voor bij algemene maatregel van bestuur aan te wijzen ipsporingsambtenaren. Een ambtelijke commissie, die vorig iaar door de minister van justitie werd ngesteld om deze kwestie voor te be reiden, is thans gereed gekomen. Daar de minister voornemens is het advies te volgen, zal met ingang van 1 mei bovenbedoelde bevoegdheid worden ver leend aan geüniformeerde opsporings ambtenaren in enkele onderdelen van de arrondissementen Breda, Rotterdam Zwolle en Leeuwarden, voorts aan de v'erkeersgroepen van de rijkspolitie in die arrondissementen, aan de rijkspoli tie in ressorten der arrondissementen Zevenbergen, Zwolle, Steenwijk en Sneek en aan de gemeente-politie te Breda, Rotterdam, Zwolle, Kampen en Sneek. In de algemene maatregel van be stuur zullen de overtredingen worden opgesomd, waarvoor de bevoegdheid zal gelden. Het zijn eenvoudige verkeers overtredingen. Er zullen uniforme bedragen wor den vastgesteld, te betalen voor be paalde overtredingen en naar de soort van overtreders (voetgangers, wielrij ders enz.). De bedragen variëren van f2,50 tot ƒ7,50. Zoals gezegd, betreft het hier een te nemen proef. leider van de opstand in Irak. en volk aan stukken is gereten." „Sjawaf is maandagochtend op de zelfde wijze om het leven gekomen als indertijd Noeri Al Said (de voor malige Iraakse premier en „sterke man", die verleden jaar juli, bij de opstand van Kassem c.s., werd ver moord)," aldus kolonel Mawadi. Sprekend over radioberichten vol gens welke de rebellenleider nog in leven zou zijn, zei kolonel Mawadi: „Ik wens de omroepers van deze be richten hetzelfde leven toe als Sja waf". Volgens radio Bagdad is het vervoer per trein van passagiers en goederen tussen Bagdad en Mosoel gisteravond hersteld. De voor de strategische pun ten van Bagdad genomen veiligheids maatregelen zijn echter verscherpt. In de straten van Bagdad houden vrouwen en kinderen betogingen ten gunste van premier generaal Kassem. Alhoewel Kassem de leden van de zogenaamde volksverzetsgroepen niet voor dienst heeft opgeroepen, trekken hiertoe beho rende mannen en vrouwen in khaki ge kleed door de straten van Bagdad. De bioscopen in de Iraakse hoofdstad zijn gesloten. De winkels zijn wel open, doch zij sluiten vroeg. Radio Bagdad heeft voorts gemeld dat de Verenigde Ara bische Republiek achter de opstand van kolonel Sjawaf stond. Een onbevestigd bericht uit Cairo houdt in, dat de rege ring van Kassem alle leden van de am bassade van de V.A.R. in Bagdad op dracht heeft gegeven het land binnen 24 uur te verlaten. De Britse bladen hebben vandaag met nadruk betoogd dat de onzekere toestand in Irak na de opstand van ko lonel Sjawaf, een groot gevaar voor Brittannië en het Westen betekent. De „Times" is van mening dat het niet zeker is det ae toestand in Irak >ta- bieler zal worden zelfs al zou de op stand onderdrukt zijn. De „Manchester Guardian" vestigt er de aandacht op, dat de huidige situatie in Irak gevaren bevat, die niet tot het grondgebied van Irak beperkt blijven. Het blad zegt, dat het voor generaal Kassem nu nog moei lijker zal worden zich uit een „te knel lende communistische omhelzing los te maken". Op de Rijksweg tussen Oldenzaal en Enschede is maandagavond het 8-jarig jongetje H. G. ter Heul uit Lonneker bij het plotseling oversteken van de rijweg aangereden door een personen auto, bestuurd door de 21-jarige G. A. K. uit Enschede. Het jongetje was op slag dood, Als er geen bijzondere dingen ge beuren ts het uitgesloten, dat mr. K. van Rijckevorsel in de Tweede Kamer zal terugkeren, ook al komt zijn naam voor op de lijst der K.V.P. in de Wes telijke Provinciën. Tengevolge van de groslijststemming is hij namelijk zozeer gezakt op die lijst, dat de K.V.P. wel wonderlijk veel stemmen zou moeten behalen om ook hem voor een Kamerzetel aan de beurt te laten komen. Maar is er misschien een spe ciaal middel om te proberen de heer Van Rijckevorsel niettemin een zetel te verschaffen? Ja, zo'n middel is er inderdaad en iedere kiezer is wettelijk bevoegd ervan gebruik te maken. We bedoelen het middel van de voorkeur stem. Alvorens daarop in te gaan herinne ren wij aan een reeds in januari in ons blad verschenen hoofdartikel, waarin de redenen werden opgesomd waarom het zou moeten worden be treurd wanneer met name mr. Van Rijckevorsel niet in de Kamer zou terugkeren. De K.V.P.-fractie zou dan namelijk missen een specialist op rechtskundig gebied en een uiterst bekwaam verdediger van wat de rechtvaardigheid vereist in de ver houding tussen de staat en de burgers. Men zal zich herinneren de belang rijke rol die mr. Van Rijckevorsel ge speeld heeft bij de verdediging van de rechten van de gerepatrieerden uit Indonesië en van de Ambonezen. En men zal zich vooral herinneren zijn zelfstandigheid van oordeel en de moed waarmee hij voor zijn overtui ging pleegt uit te komen. Hij heeft geen binding met een bepaalde be langengroepering, maar dat maakt hem eerder méér dan minder waarde vol. En in ieder geval staat achter hem de kwalitatief belangrijke groep, die op de eerste plaats let op be kwaamheid en karakter. Men begrijpe ons niet verkeerd: wij willen niets beweren ten óngunste van enige K.V.P.-kandidaat. Wij wil len alleen pleiten ten gunste van de hr Van Rijckevorsel. De terecht als num mer één op de lijst voorkomende prof. Romme zal zeker worden gekozen en hetzelfde geldt minstens zestien an dere kandidaten van de westelijks lijst. Maar de heer Van Rijckevorsel, die op nummer negentien staat, zal een extra duw moeten hebben om een zetel te krijgen. En hiermee zijn we terug op de voorkeurstem. Het uitbrengen van een voorkeurstem betekent, dat men niet het hokje rood maakt vóór de naam van de lijsttrekker (nummer één), maar dat vóór de naam van de gene, wiens zetel men veilig wil stel len (in dit geval nummer negentien). Zulk een stem gaat nooit verloren en komt altijd ten goede aan de K.VJP., ook als de man van de voorkeur niet het voor een zetel vereiste aantal stemmen haalt. Zou hij méér halen dan komt dat meerdere eveneens ten goede aan andere kandidaten. Dit al les tengevolge van een vrij ingewik keld berekenings- en opschuifsysteem, dat niet in een paar woorden uit de doeken kan worden gedaan. Om twee redenen achten wij ons verplicht dit alles zo nadrukkelijk te stellen. Ten eerste blijken vele kiezers ten onrechte te menen, dat een uitge brachte voorkeurstem verloren zou gaan als het beoogde doel niet bereikt wordt. En ten tweede bestaat het ge vaar, dat sommigen zowel op num mer één van de lijst zouden stemmen als op de persoon van hun voorkeur. In dat geval zou het stembiljet on geldig zijn. Men mag maar één hokje rood maken. Juist omdat er propaganda wordt gemaakt voor mr. Van Rijckevorsel en omdat ook wij in het algemeen belang en in het belang van de toekomstige K.V.P.-fractie van harte die propa ganda steunen, geven wij bovenstaan de voorlichting om iedere verwarring weg te nemen en om te voorkomen, dat er door onbegrip omtrent de „voorkeurstem" ongeldig zou worden gestemd. Dit laatste mag in geen geval gebeuren, want ongeldige stem men zijn verloren stemmen. Advertentie Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en gedeeltelijk bewolkt. Matige, in het noorden van het land aanvankelijk krachtige zuidooste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.06-18.36. Maan: 7.44-21.03. Station Stockholm Oslo Londen Amsterdan Brussel Luxembur Parijs Nice Berlijn Frankfori f unchen Zürich Locarno Wenen innsbruG1 Rome Madrid temp neersi Vveer heden max. afgel 7 uur gist. 24 uur onbewolkt 6 mist 3 licht bew. 5 licht bew. 1 zwaar bew. 4 zwaar bew. 3 regen 9 regen 11 onbewolkt -3 licht b#w. 1 geheel bew. 1 geheel bew. 4 geheel bew. 6 geheel bew. 1 geheel bew. 2 zwaar bew. 4 licht bew. 6 4 6 7 10 13 13 15 16 6 13 10 12 14 11 13 19 9 0 0 0 0 0 0 0.1 7 0 0 0 0 0 0 0 0 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1