Nederland heeft in Zuid- Amerika een goede naam Mr. Karei van Rifckevorsel no. 19 vors lijst 2 (K.V.P.) V.S. steeds meer geïrriteerd door Macmillans houding Centrum voor de huisvrouw op de Jaarbeurs Smaakvolle textielbeurs Kruiswoordraadsel op ERIC DE NOORMAN b Contact van persoon tot juist hier van grootste persoon belang Friendship maakt buiklanding Expeditie naar Turkije De Euromast groeit snel Jongen door auto gedood Bacteriedodende stofzuiger wieltjes koelkast Groei der kunststoffen Verboden film Reclame in T.V. DE PRINS OVER ZIJN „GOODWILL-REIS' In Ethiopië Geen slachtoffers schade gering Studenten verzamelen biologisch materiaal GEEFT UW STEM AAN Jt' VOLGENS „NEW YORK TIMES": ELF vliegers van de SAS op Schiphol gestrand Uitloting premielening Rotterdam 1952 II Belangengemeenschap gevormd Burgess mag niet naar Engeland komen DINSDAG 10 MAART 1959 MGINA 2 De bekwame verdediger van het recht; de strijder voor gerepatrieerden en Ambonezen Uw stem brengt hem terug in de 2e Kamer. Uw stem uitgebracht op mr. Van Rijckevorsel komt in ieder geval ten goede aan de K.V.P. Erich Koch in Warschau ter dood veroordeeld 9 10 II "i 48 De gehele nacht vaart het Deense schip door en verlangend staart Eric naar het Westen, waar vaag de omtrek van een eilandenreeks zicht baar is. Op een van die eilanden bevinden zich Winonah en de anderen. Ze moesten eens weten, dat wij hier aan boord van een Deens piratenschip voorbij gaan. Niet bij machte om ook maar iets te doen, en dat is niet het enige. Svein in handen van de Denen, Bolan en de troep gestrand op een eiland ver naar het Noorden. Het is een hopeloze situatie. En toch voelt Eric zich merkwaardig zorgeloos. En toch heeft hij het rotsvast ver trouwen, dat hij het wel klaren zal. De volgende morgen zien ze de blauw groene kustlijn van Ierland als een smalle ijle streep aan de kim opdoemen en bijna gelijktijdig brult de uitkijk „Twee schepen recht vooruit!" „Dat zijn ze", gromt de aanvoerder tevreden. „Mooi ingelopen, hè". „Hoe zou jij dat nu aanpakken, vriend?" wendt hij zich tot Eric. Het klinkt uitda gend. Hij wil kennelijk de indruk wekken, dat hij allang een plan heeft en Eric slechts testen wil. Doch de Noorman weet wel beter. De aanvoerder zit een beetje met het komende gevecht in zijn maag en dat is geen won der. De Denen hebben de wind i'n de zeilen en zolang zij zich boven d8 wind van de Ieren bevinden zijn de voordelen aan hun kant, maar dat ver andert, als ze door een verkeerde manoeuvre beneden de Ieren zouden ko men te liggen, want dan moet de Deen een deel van zijn krijgers aan de riemen zetten, terwijl op de Ierse schepen altijd een aparte roeibemanning aanwezig is. „We houden ons gfemak, tot we vlak bij zijn", mompelt de Noorman. „Laat ze denken, dat we vreedzame kooplui zijn. Een verras send snelle aanval moet het hem doen. Dat is mijn idee". „Precies he mijne ook," gromt de aanvoerder, „en danEensklaps zwijgt hij. Van een verrassende overval kan niets komen want bij de nadering van he Ierse schip wenden de Ieren de steven en het grootste, het krijgsschip. maakt zich met een muur van messcherpe lansen gereed, om hun een warme ontvangst te bereiden. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard heeft bij zijn recente bezoek aan de Zuidamerikaanse landen Para guay, Brazilië en Chili vooral „good will" willen kweken voor Nederland, zo vertelde hij maandag op een pers conferentie in Paleis Soestdijk. „Juist in Zuid-Amerika is het contact van per soon tot persoon van het grootste be lang", zo verklaarde de Prins, en zijn drie voorafgaande „goodwili-reizen" had den herp de overtuiging gegeven, dat dergelijke bezoeken nuttig konden zijn. De Prins deelde mee, hoe hij ook dit maal in zijn contacten met de autori teiten van de bezochte landen aandacht gevraagd had voor de activiteiten die de Nederlandse bedrijven reeds in die lan den ontplooien, of «Zie zij er nog willen gaan ontplooien. Van die activiteiten had Z.K.H. zich tevoren op de hoogte laten stellen door de betrokken ministeries, door de „Stichting Vertegenwoordiging van de Nederlandse Industrie voor In ternationale Belangen" en door indivi duele bedrijven en personen. De Prins verklaarde, dat hij zeer vruchtbaar had samengewerkt met de betrokken bedrij ven, en dat hij zelfs nog tijdens zijn reis met sommige van deze bedrijven contact had gehouden over de te voeren besprekingen. De Prins drukte nog eens zijn erken telijkheid uit voor de bijzonder grote hartelijkheid en gastvrijheid waarmee hij in Zuid-Amerika telkens weer werd ontvangen, niet alleen door de autori teiten, maar ook door de bevolking. Hij was getroffen door de ontvangst die hem ten deel was gevallen van de Nederlan ders, die daar ver van huis werken en die in belangrijke mate bijdragen tot het kweken van die „goodwill", die Neder land met zijn overbevolking en zijn noodzaak van produktiviteitsverhoging zo hard nodig heeft. Tijdens een dergelijk bezoek aan Zuid-Amerika is het voor de Prins meestal moeilijk te beoordelen in hoe verre zijn gesprekken over de Neder landse activiteiten stimulerend wer ken. maar de ervaring heeft hem ge leerd, dat hij herhaaldelijk bepaalde belemmeringen uit de weg heeft kun nen ruimen. De Prins vertelde dat men in Chili graag Nederlandse landbouwers heeft. De president van Chili had hem uitdruk kelijk gevraagd dit onder de aandacht van het Nederlandse volk te brengen. Hij had de ervaring opgedaan dat Ne derland in de door hem bezochte Zuid amerikaanse landen een zeer goede naam heeft en dat men een bepaald ontroerend vertrouwen heeft in de Ne derlanders. Hij zag voor ons land in Zuid-Amerika grote mogelijkheden op het gebied van cultuurondernemingen, maar ook op het terrein van de scheeps bouw, de wegenbouw, de havenaanleg, de stichting van fabrieken etc. De grote moeilijkheid wordt zijn inziens nog al tijd gevormd door het probleem van de Jtredietfinanciering. De Prins sprak zijn voldoening uit over het feit, dat er de laatste tijd door een aantal Nederlandse bedrijven com binaties waren gevormd om ginds in samenwerking iets tot stand te bren gen. Op een vraag over de mogelijkheden in Zuid-Amerika voor de Indische Nederlanders moest hij tot zijn spijt antwoorden, dat die mogelijkheden niet groot waren, omdat het hier voor al „White collar workers" betrof, waaraan ginds geen bijzondere be hoefte bestaat. In Brazilië is bijvoor beeld weinig werkgelegenheid voor administratieve immigranten. Zijne Koninklijke Hoogheid verklaar de, dat de Nederlandse nederzetting Ho- lambra in de Braziliaanse staat Sao Paolo voorbeeldig werkt, en dat de landbouwkolonie goed wordt geleid. De leiding van Holambra had hem boven dien verteld van de plannen voor een nieuw groot project. In dit verband deelde de prins ook mee, dat hij in ok tober opnieuw naar Brazilië wil reizen, om dan die Nederlandse nederzettingen te bezoeken die hij nu door ziekte had moeten overslaan. Voor deze nieuwe reis naar Zuid-Amerika had hij tot nog toe geen verdere plannen. Tenslotte wilde Prins nog even ingaan op een suggestie van bepaalde zijde dat het minder juist zou zijn een goodwill-bezoek te brengen aan een land dat naar men zegt min of meer dictatoriaal wordt geregeerd. (Dit sloeg waarschijnlijk op een recent commentaar in een landelijk dagblad op het bezoek van de Prins aan Pa raguay). De Prins zei hierover let terlijk: „In de eerste plaats geloof ik, Een Fokker F-27 „Friendship" heeft gisteren op het vliegveld van Addis Abeba in Ethiopië een buiklanding moe ten maken. Geen der inzittenden liep enig letsel op. Een woordvoerder van Fokker noemde de schade aan het vliegtuig, het tweede prototype van de „Friendship", zeer gering. Het toestel zal ter plaatse worden gerepareerd zo dra de nodige onderdelen van Schip hol naar Ethiopië zijn overgebracht. Men verwacht dat het binnen korte tjjd op eigen kracht naar Nederland zal te rugkeren. IJ '-et korte t«legr-:m dat de Fokker directie gisteren van de bemanning van het vliegtuig heeft ontvangen blijkt niet wie bij het ongeluk, dat tijdens de start gebeurde, het toestel bestuurde. De chef-invlieger van Fokker, de heer A. P. Moll, maakte deel uit van de bemanning van het vliegtuig evenals de heer S. R. Wolters, die ook invlieger van Fokker is.. Het is echter ook mogelijk dat een vlieger van de Ethiopische luchtvaart maatschappij het vliegtuig bestuurde, want de „Friendship" was in Addis Abe ba voor een aantal demonstratievluch ten, waarbij ook buitenlandse vliegers het toestel plegen te besturen. Bij de luchtvaarttentoonstelling in Parijs heeft een piloot van de Amerikaanse lucht macht indertijd ook bij een demonstratie vlucht met de „Friendship" een mis lukte landing gemaakt. Het ongeluk is waarschijnlijk ontstaan, doordat hij de start hfct onderstel iets te snel werd ingetrokken. De ijle lucht het vliegveld van Addis Abeba ligt op een hoogte van 2300 meter zal daar waarschijnlijk een rol bij hebben ge speeld. dat men als buitenlander wel heel voorzichtig moet zijn een politiek systeem te critiseren, dat een bepaald land voor zich zelf kiest. En afgezien hiervan: Wanneer Nederland econo mische belangen in dat betreffende land heeft en ze wil uitbreiden, wan neer daar Nederlanders werken of er misschien naar willen emigreren, dan zie ik geen enkele reden waarom een bezoek aan dat land niet even nuttig zou zijn als een bezoek aan andere landen. Dit is geen politieke keuze. Ik houd mij op zo'n reis, in welk land ook, altijd buiten elke politiek". Prins Bernhard, die een witte anjer droeg, stond de journalisten met grote bereidwilligheid te woord en hij ging uitvoerig in op de gestelde vragen. Bij de beantwoording van een vraag die gesteld werd door een Spaans spreken de journalist bleek weer eens 's Prinsen vaardigheid in het spreken van de Spaanse taal. Maandag 16 maart vertrekken de le den van de Nederlandse Biologische Expeditie-Turkije de Leidse studen ten in de biologie E. Hennipman, P. Njjhoff, C. Swennen, W. J. M. Vader, W. J. J. O. de Wilde en de amateur- bioloog en technisch deskundige A. S. Tulp per trein naar Istanbul. Vandaar zullen zjj met de van Rotter dam verscheepte vrachtauto, die be halve de persoonlijke bagage en een complete kampeeruitrusting ca. 1,5 ton materiaal voor het verzamelen en con serveren van dieren ën planten bevat, vertrekken voor een tocht van enige duizenden kilometers door het Aziati sche deel van Turkije. Het doel van deze expeditie is het bijeenbrengen van collecties geconser veerde dieren en gedroogde planten ten behoeve van het rijksmuseum van na tuurlijke historie en het rijksherbarium te Leiden, alsmede de herbaria te Utrecht, Wageningen, Kew en Berlijn, Vanuit een drietal basiskampen te Antalya, Mersin en Trabzon zullen ge durende drie maanden achtereenvol gens verschillende gebieden langs de kusten van Middellandse en Zwarte Zee en in het hooggebergte in het Turk se deel van Armenië worden geëxplo reerd. Eind juni zal men de thuisreis per vrachtauto aanvaarden. Advertentie De Euromast, die aan de Parkkade in Rotterdam wordt gebouwd, groeit snel. Vorige week dinsdag begon het storten van het beton en nu rijst de toren al een flink stuk boven de grond uit. In Washington raakt men steeds meer geïrriteerd door Macmillans hou ding. Men is van mening dat de Britse premier kennelijk een belangrijke rol wil spelen bjj de onderhandelingen met de Russen, zo meldt de New York Times. Volgens het blad zijn de Fran se en Westduitse regering het in deze volkomen met de Amerikanen eens. De moeilijkheid kan voor een deel toegeschreven worden aan trots en voor een ander aan het verschil in standpunt over de wijze waarop de be sprekingen over het Duitse vraagstuk gevoerd moeten worden, aldus de New York Times. Het blad schrijft dat sommige Ame rikaanse bewindslieden van^ mening zijn dat de Britten in de ziekte van Dulles een gelegenheid hebben gezien om een belangrijker rol te gaan spe len bij de leiding van de westelijke bui tenlandse politiek. De New York Times voegt hieraan toe dat een aantal Ame rikaanse, Franse en Westduitse diplo maten sterk tot de mening overhellen dat Macmillan wellicht te gemakkelijk gesproken heeft over de kans om de vraagstukken, voortvloeiend uit de mi litaire confrontatie tussen het Oosten en Westen, tot oplossing te brengen. Naar aanleiding van Macmillans be zoek aan Parijs komt ook het Britse blad News Chronicle tot de conclusie dat men in Parijs nogal argwanend staat tegenover het standpunt van de Britse premier inzake de kwestie-Ber- lijn, het vraagstuk van de Duitse her eniging en dat van de Europese veilig heid. Deze argwaan zou volgens het blad gebaseerd zjjn op bepaalde opvat tingen over de resultaten van Macmil lans reis naar Rusland. Men zou in Parijs van mening zjjn dat Macmillan met Khroesjtsjev een soort gentlemen's agreement heeft aangegaan over een eventuele top conferentie, dat de Britse premier zich al voor een deel akkoord heeft Vanmorgen kwart voor acht is de 15- jarige jongen C. F. Schutte op de Oos- inburgergracht te Amsterdam met zijn ïiets gevallen en door een aanhangwa gen van een vrachtauto overreden. De jongen was op slag dood. Hjj viel doordat een bromfietser tegen hem op botste, die op zjjn beurt door de vracht auto bij het passeren werd geraakt. verklaard met het plan van de Pool se minister Rapacki voor een mili tair uitgedunde zone in Europa en dat Macmillan bereid is het stand punt van het westen over het staken van de kernproeven prijs te geven. De Daily Herald verklaarde vanmor gen van mening te zijn, dat de korte duur van het onderhoud, dat Macmil lan en zijn minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, vandaag met De Gaulle zullen hebben, erop wijst dat het Franse standpunt over de Berlijnse cri sis meer overeenkomt met dat van Adenauer dan met dat van Macmillan. In de nacht van zondag op maan dag zijn elf vliegers van de SAS met het KLM-vliegtuig uit Lissabon op Schiphol aangekomen. Lissabon is voor de SAS een zg slip-station, dat wil zeg gen dat de bemanningen van de inter continentale lijnen elkaar daar aflossen. Toen de „uitsluiting" van de leden van de Scandinavische organisatie van vliegend personeel 28 februari werd af gekondigd werd daarbij tevens bepaald, dat deze uitgesloten leden niet in de ge legenheid zouden worden gesteld met passagebiljetten van de SAS op de lijnen van andere maatschappijen naar Scan dinavië terug te vliegen, noch zouden zij kosten van hotel, maaltijden enz. vergoed krijgen. De Portugese autori teiten hebben zich evenwel tot de SAS gewend met liet dringend verzoek een uitzondering voor dit elftal Zweedse pi loten te maken. Met zg. dienst-passage- biljetten, door de SAS afgegeven, zijn de elf Zweden toen van Lissabon naar Schiphol gevlogen. Een vertegenwoor diger van de vereniging van KLM-vlie- gers heeft des nachts w nog voor ge zorgd, dat deze buitenlandse vliegers privé werden ondergebracht. Maandag morgen kon geen van hen verder rei zen naar Kopenhagen of Stockholm, omdat de Viscount van de KLM reeds geheel was volgeboekt. Intussen is een Noor reeds naar Oslo vertrokken. De anderen zullen zo spoe dig mogeljjk verder reizen, indien er plaatsen voor hen beschikbaar zijn. Sieraden van omstreeks 1900 wor den onder de naam „Collectie-Citroen" tentoongesteld in het Gemeentemuseum te Arnhem. De tentoonstelling, die op 14 maart a.s. wordt geopend, blijft te zien tot 14 juni. De heer K. A. Citroen, die de collectie bijeen heeft gebracht, zal de expositie inleiden. Een opmerkelijk groot aantal vrouwe lijke bezoekers zag men maandag al dadelijk na de opening op de Utrechtse jaarbeurs rondlopen. Blijkbaar had den velen de was in de steek gelaten om hier eens te komen wensdromen tussen de nieuwe modellen wasmachi nes, centrifuges, fornuizen, koelkasten en de onafzienbare rij gemakken ai of niet zeer plaatsrovend in de huis houding. Voor het eerst is de Voorjaars- beurs, waaraan 2800 firma's uit 27 lan den deelnemen, gesplitst in verbruiks- goederen en technische goederen. En de 50.000 vierkante meter oppervlakte die deze week zijn bezet met uitsluitend gebruiksgoederen, zullen van 15 tot 24 april, als de gebruiksgoederen het veld moeten hebben geruimd gevuld zijn met de technische goederen. Met die split sing in de tijd is het vraagstuk van de ruimte opgelost. De huishoudelijke goederen zjjn on dergebracht aan het terrein op de Croe- selaan. gegroepeerd rondom de Doe- het-zelf expositie. Iets geheel nieuws is in hal C, als een oasetje in de branding der produkten, een aparte hoek waar „Het centrum voor de huisvrouw" ls ingericht. Het is zeven maal een tafel vol vlugschriftjes waarachter vriende lijke vertegenwoordigsters van onze bekende instituten die de huisvrouw voorlichting geven over voeding, hy giëne, gas, elektriciteit, inkomstenbe steding en huishoudelijk beleid. Zjj geven advies aan ieder die erom vraagt. Dat is dus boter bij de vis voor de consument, die zich eerst al kijkend tussen wat de vele producenten bieden, kan oriënteren en zich dan objectief kan laten voorlichten. Er is ook een „Centrum voor de Mid denstand", waar zes middenstandsinsti tuten alle inlichtingen verschaffen aan de bezoekende detaillisten en temidden der zakelijke paperassen die daarmee gepaard gaan, zit een nijver spinnend meisje in oude dracht personifiërend de wijsheid, dat men „er zijde bjj spint" als men in zijn branche goed is geïnfor meerd. Dagelijks zijn er voor de huisvrouw, van uur tot uur, aantrekkelijke cause rieën en demonstraties, o.a. over veilig heid in huis, over de nieuwe stoffen, over warmte en elektriciteit, over de nieuwe mogelijkheden met het fornuis. De nodige excursies die van de kant der vrouwenorganisaties uit het hele land verwacht worden zullen hier wel leven in de brouwerij brengen. Maan dagmiddag tijdens een forum voor huis vrouwen en detaillisten dat gepresi deerd werd door mr. H. Schuit, direc teur van de Jaarbeurs, was het pu bliek getuige van de strijdbare ge- dachtenwisseling die er kan ontstaan als koopster en leverancier bijvoorbeeld praten over „service". Overigens kan de rondwandelende hier zien, hoe de industrie er naar streeft, de apparaten voor de huis houding steds meer vol-auto- matisch te maken. Er zijn stofzuigers in steeds lievere kleu ren die al zuigend ook het kleed even optillen om elk stofdeeltje weg te zuigen, die ook bacteriën vernieti gen en die hun zuigvermogen desge wenst verminderen op gordijnen of kussens. Er zpn gasfornuizen, die de vlam automatisch op klein schakelen als de pan-inhoud kookt en ovens met kijkgaten en binnenlicht. Koelkastjes zijn er om aan de wand te bevestigen en staande koelkasten op wieltjes op dat men er achter kan schoonmaken. Er is ook een speciale centrifuge voor kleinbehuisden. Een nieuw centrale verwarming systeem heeft slangen in plaats van buizen, wat minder ge- gebreek geeft bij aanleg en de moge lijkheid van meenemen bij verhui zing. Er komt steeds meer „glamour" In de keuken met kitscherig glimmend ge kleurde metalen deksels op apparaten en pannen. Bij de inzendingen uit het buitenland in de Julianahal doen voor de eerste maal Pakistan en de Arabische repu bliek mee. Men kan in Aarabië zijn hart ophalen aan prachtig exotisch ko perwerk en in Egypte aan het leerwerk. In de stand van Hongarije zit een al lerliefste jonge Hongaarse te borduren. Ze draagt een kleurig bewerkte rok, waar generaties aan hebben gebor duurd en die door generaties is gedra gen. Dat doet het tumult van de tijd, die hier van produktie overloopt, even stilstaan. Bij de uitloting van 500 obligaties van de tweede twee en half procent premielening Rotterdam 1952, oorspron kelijk groot tien miljoen gulden, is no. 162.154 aflosbaar gesteld met 50.000,-, de nummers 172.285 en 128.985 elk met 10.000,-, de nummers 156.737, 101.927, 119.999, 185.397, 173.864, 181.996, 154.655, 199.578, 113.749 en 108.721 elk met 1.000,- en de nummers 178.563, 124.658, 146.407, 172.142 en 177.916 ieder met 500,-. De overige 482 nummers zijn aflosbaar met 150,- ieder. Erich Koch, Gauleiter van Oost- Pruisen en noord-oost-Polen in de laatste wereldoorlog is gisteren in Warschau wegens oorlogsmisdaden ter dood ver oordeeld. Koch wordt verantwoordelijk gesteld voor de dood van 400.000 Polen. Er zal beroep tegen het vonnis wor den aangeteken 1. De textieljaarbeurs te Utrecht, on dergebracht in de Irenehal en de Bea- trixhal, doet zich ditmaal bijzonder smaakvol voor. Met belangstelling keek prinses Irene, in een lichtblauw mantelpakje met kleurige hoed, maan dagochtend rond, nadat ze de bonte reuzehaan de opening had doen kraaien. Die levensgrote textielhaan staat in de stand „Kunst in de textiel en textiel In de kunst", een uitgezochte verzame ling wandlappen van kunstnaaldwerk- sters. Het doet goed die aan te treffen temidden van het rijk der voortschrij dende „man made" materialen. Jaarlijks constateert men op de tex tielbeurs de vooruitgang met sprongen der synthetische stoffen en men zegt nu: „ha, een echte wollen deken", tus sen de vele dekens van draion en acri- lan. De acrilan-stand, waar elf Neder landse en Belgische fabrikanten samen hun produkten tonen, gemaakt van een Amerikaanse vezel, die voor 85 pet. wordt gewonnen uit aardgas .en lucht, demonstreert de samenwerking die er in de industrie groeiende is en die nood zakelijk is bjj de zich steeds verwijden de economische verhoudingen. Onze tweede industrietak, de textiel, presenteert zich op deze beurs op overzichtelijke, rustige, aantrekke lijke en soms heel pittige wijze. Er is wat meer confectie, waarbij nieuwe enkalon regenmantels, sterk en licht van gewicht. De Groningse herencon- fectie exposeert een aantal wol met terlenka kostuums op zeer originele wijze op markante „baardman"-pop- pen, die een Zwitsers artiest op feno menale wijze sneed uitschuim rubber. Iets nieuws in de sector lingerie is het keurmerk voor charmeuse, dat een stichting van deze naam geeft aan door haar geteste produkten. Bij de meu belbekleding groeien met de dag mag men wel zeggen de materialen van textiel bespoten met een laagje plastic, waarbij de coating het textiel- weefsel imiteert. De tapijtindustrie wekt wederom belangstelling voor de Het filmpje „Ein Tagebuch für Anne Frank", dat wij onlangs hebben be sproken, is door de centrale commis sie voor de filmkeuring voor openbare vertoning verboden. tapijten, die men rafelloos en naadloos aaneenlegt. Nieuw zijn daarbij de ta pijt-tegels, die men op deze wijze te gen elkaar aanvoegt in tegeldessin. Wat de stoffen betreft, de evolutie der mogelijkheden met synthetische ve zels, ai of niet gemengd met wol of «a- toen, maakt het voor de leek en ook voor de vakman ondoenlijk het over zicht te behouden. We laten er ons maar in verdrinken. Een nouveauté bij de ribfluwelen voor de zomer is een tinneroy, die met kruissteekjes gebor duurd kant en klaar uit de machine komt. Hostesses in wijdgerokte wijnro de costuums geven de zoekende in de textiel-zee elke gewenste inlichting. (Van onze T.V.-redacteur) Drie Nederlandse reclameadviesbu reaus, te weten de N.V. Reclame-A viesbureau H.V.R. in Den Haag, heKy clame- en Advertentiebureau van Ma nen in Amsterdam en de N.V. Advi - bureau en Algemeen Advertentiebure Nijgh en van Ditmar in Rotterdam ne - ben met het oog op een eventuele re clame in de televisie een ove£e® komst gesloten met de Marten J-00?" der Film N.V. in Amsterdam en N.V. Multifilm in Hilversum. Deze overeenkomst, die een belangenge meenschap inhoudt en de autonomi van genoemde n.v.'s geenszins aantast, beoogt de vervaardiging van commer^ ciële t.v.-spots, waarbij naar Brits.voor- beeld zal worden gemerkt. Dat wil au zeggen dat elk van de drie reclame®/ reaus zjjn eigen creatieve televisie® deling heeft, die scenario's ontwerpt overleg met de cliënt enerzijds en derzijds met de specialisten van r noemde filmmaatschappijen. De d®®* filmproducenten zjjn van hun 1<a® overgegaan tot het oprichten van eel aparte staf, die in de eerste pla®^ ten dienste staat van de drie reclam®* bureaus. De gevormde belangeng®" meenschap gaat er krachtens op ee" persconferentie verstrekte mededelingen van uit. dat binnen afzienbare tijd °P de Nederlandse T.V. 6 minuten reclam® per dag aan de orde zal zijn, hetgee® ruwweg geschat zou neerkomen op d® vervaardiging van 4300 filmpjes een tijdsduur van een halve minuut Per jaar. Dat het tot T.V.reclame zal komen acht deze belangengemeenschap onver* mijdelljk. Zij wijst er op, dat het bedrii's" leven in oost-Nederland bereids rustig" begint te worden nu de Duits® T.V. op 1 april begint met commer ciële uitzendingen. Zjj wijst er verder op dat de N.T.S. inmiddels haar jaren lange verzet tegen commerciële T.V' heeft laten varen en dat vóór de kabi netscrisis inzake het onderwerp reeds besprekingen gaande waren tussen re gering en bedrijfsleven; besprekingen, die haars inziens na de verkiezingen ongetwijfeld zullen worden hervat. De Britse staatssecretaris van buiten landse zaken, David Ormsby-Gore, heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat Guy Burgess, de Britse diplomaat die naar Rusland vluchtte, geen toestem ming zal krjjgen naar zjjn land terug te keren, aldus bericht United Press International. De staatssecretaris ver telde, dat Burgess premier Macmillan tijdens diens bezoek aan Moskou ver zocht heeft om een vrijgeleide voor een bezoek aan Engeland, waarna bU dan weer naar Moskou zou willen rugkeren. De staatssecretaris deelde ver" der mee, dat in enkele gevallen poorten geweigerd zjjn, zoals aan fascistenleider Sir Oswald Mosley. de atoomspion dr. Alan Nunn de en vlees- taal Horizontaal: 1 het zuidpoolge bied 2 staat in Ach- ter-Indië 3 schepping - familielid 4 kadavers 5 Spaanse haven stad rr> - jongetje 6 gestold nat vreemde 7 indien - verbond - dun 8 pers. vnw. - waterplant - Hendrica 9 voorm. Ned. Oost-Indië 10 aanw. vnw. - hechtpennetje oo 11 bouwmeester Amsterdamse beurs o- - treiteraar Verticaal: 2 1 ettergezwel - vriend 2 Vlaamse radio - narigheid 3 haring is een... - Engelse titel 4 slijpmiddel - tweegevecht 5 klepper - pret 6 voorspel 7 entree - Zuidafrik. kenning 8 id est - lijfwacht 9 Boerengene- ont- raai - kleine hoeveel heid 10 zoogdier - guitig -bevestiging 11 hij die laat uit bed komt Irtvenentj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2