van Moorman, Van Van Lieshout lijk-sociale politiek Geen eisen stellen, die niet te verwezenlijken zijn en der Ploeg, Lucas verdedigen de eliriste de K.V.P. Voortijdige uMoop Ouderavond katholiek jeugdwerk in Zandvoort SFC „Spaamdam" recipieert bij viering 40-jarig bestaan Bejaarde broeders in de kunst K.V.P.-bijeenkomsten in Haarlem en Heemstede Defensie nood zakelijk kwaad f50.- boete voor twee winkeliers Aanleg van een eigen accommodatie heeft aandacht van gemeente AGENDA Kleuter ernstig ge wond bij aanrijding Penningmeester ver duisterde kasgelden Maand gevangenisstraf „Drakfoutenduiveltje" DINSDAG 10 MAART 1959 PAGINA VRIJDAG MAART MAART MAART MAART Niet van harte Belastingverlaging Verrukkelijke koffie Haarlems bloemen- meisjes in actie Haarlemse politierechter Kienavond H.B.C. Fotowedstrijd van Haarlems Bloei Onderwij svoorstellen Gem eentezaken Verbreding Kleverlaan aanbesteed Haarlem e.o. Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam Beurs van f York Advertentie Toegangsprijs ook voor de eerste twee dagen f 2.50. ZATERDAG DONDERDAG WOENSDAG Catalogus f2.50, verkrijg baar op de- terreinen. De Katholieke Volks Partij in Haarlem en Heemstede is gisteravond bijzonder actief geweest. In gebouw Sint Bavo in Haarlem waren de staats secretaris van Oorlog en Marine, de heer H. W. C. Moorman, en het Twee de Kamerlid C. J. van der Ploeg te gast, terwijl in Heemstede, in Nieuw Berkenrode, het Tweede Kamerlid dr. A. M. Lucas en het Eerste Kamerlid H. M. van Lieshout het woord voerden. Al deze sprekers wezen met nadruk op het feit, dat de KVP niet met nieuwe, revolutionaire programmapun ten komt in deze verkiezingstijd, maar dat zij slechts een consequent door trekken eist van de christelijk-sociale politiek, die de KVP sinds haar op richting in 18^3 heeft voorgestaan. Staatssecretaris Moorman wees daar bij in het bijzonder op de verantwoordelijkheid die de KVP op zich geno men heeft en die de partij óók in deze verkiezingstijd wenst te blijven dra gen. „Het gaat niet aan om zoals de PvdA gedaan heeft wanneer men uit de regering wegloopt plotseling allerlei demagogische eisen te stellen, die men kort tevoren als regeringspartij nog onmogelijk te reali seren noemde", Het Kamerlid Van der Ploeg legde er de nadruk op, dat de KVP niet het belang van een bepaalde maatschappelijke groepering voorstaat, maar werkelijk een „volkspartij" is. Zij verenigt in zich de ver schillende maatschappelijke groeperingen op basis van de gemeenschappe lijke levensbeschouwing. Zij draagt verantwoordelijkheid voor al die maatschappelijke groeperingen, maar uiteraard is die het meest gericht op de maatschappelijk zwaksten. Dr. Lucas bepleitte vooral een evenredige vermindering van de belastingdruk, waardoor het bedrijfsleven zelf in staat zal zijn te investeren, hetgeen dringend noodzakelijk is om de nodige Werkgelegenheid te scheppen. De heer Van Lieshout merkte tenslotte op, dat ook na de verkiezingen samenwerking met anderen niet alleen nodig, maar ook noodzakelijk zal zijn. Geen enkele politieke partij is in ons land in staat alleen te regeren, en wanneer men nu reeds aankondigt met deze of gene niet te willen samenwerken, handelt men in feite ondemocratisch. In gebouw Sint Bavo verklaarde staatssecretaris Moorman, dat de hui dige omstandigheden in de wereld ons nu eenmaal noodzaken samen de las ten te dragen, die men op zich heeft genomen ter verdediging van de vrij heid in het Westen. Een modern ver dedigingsapparaat is een noodzakelijk kwaad. Het bezit van een krachtig ver dedigingsapparaat kan agressie tegen houden, zoals na de staatsgreep in Tsje- choslowakije in 1948 is gebleken. Het paradoxale heeft zich toen voorgedaan, dat de atoombom het Westen behoed heeft voor verdere Russische agressie, en dat terwijl allerwege en terecht, een grote angst bestaat voor de dreiging van de atoomwapens. De bewapening zal echter zo efficiënt mogelijk moeten zijn, aldus de staatssecretaris. Nooit zullen de kosten ervan hoger mogen stijgen dan economisch verantwoord is, omdat men dan langs een achterdeur tje het gevaar der verzwakking binnen haalt, dat men aan de voordeur tracht tegen te houden. Een krachtige contro le op de defensie-uitgaven zal daartoe nodig zijn. In het bijzonder wees de staatssecretaris erop, dat de persoon lijke offers, die gebracht moeten wor den als gevolg van de dienstplicht, niet groter mogen zijn dan strikt noodzake lijk is. De socialisten mogen beweren, dat Nederland een veel te hoog percentage van zijn budget aan de N.A.T.O. bij draagt. Met name de Scandinavische landen zouden veel minder bijdragen. De heer Moorman wees erop, dat wij onze eenmaal aangegane verplichtingen loyaal nakomen, hetgeen de Scandina vische landen beslist niet doen. Wij be talen niet weinig, maar ook niet te veel. Anderzijds bepleiten de socialisten nu ook diensttijdverkorting. De K.V.P. echter, aldus staatssecretaris Moor man, wil niet vooruitlopen op het rap port van de commissie-Van Voorst tot Voorst, die dit probleem in studie heeft. Wanneer België echter de diensttijd Verkort, dan is dat begonnen als een verkiezingsstunt. Later heeft men aan gekondigd de diensttijd te kunnen ver korten, omdat men zoveel mogelijk wil omschakelen op beroepspersoneel. De ze omschakeling kost echter enorm veel geld. Engeland heeft zijn defensie budget verhoogd omdat het in 1962 overgeschakeld wil zijn op beroepsper soneel. Hoe de socialisten nu niet alleen de diensttijd willen verkorten, maar ook het defensiebudget willen verlagen, was de heer Moorman een raadsel. Met betrekking tot het vraagstuk Nieuw-Guinea wees de heer Moorman °P onze eenmaal aanvaarde verant woordelijkheid voor de autochtone be volking, voor de aldaar verblijvende Nederlanders, voor het behoud van het strategisch en politiek hoogst belangrij ke knooppunt. Nieuw-Guinea kan die Verantwoordelijkheid zelf nog niet dra gen. Als wij ons terugtrekken, zullen anderen komen om die verantwoorde lijkheid over te nemen. Het P.v.d.A.- standpunt, dat Nederland zich thans te rug moet trekken, of althans dat men het geen practische verdedigingsmoge- hjkheid moet geven, noemde hij heel Wat minder manmoedig dan dat van "e K.V.P.die zeer beslist de verant woordelijkheid voor dit volk en dit land Wil blijven dragen tot het volk van Nieuw-Guinea die zelf kan overnemen. Het Kamerlid Van der Ploeg herin nerde aan de vruchtbare samenwer king met anderen en vooral ook met de P.v.d.A. in de na-oorlogse jaren, Waardoor veel van ons christelijk-so- ciaal program verwezenlijkt kon wor den. Toch is het niet zo, dat de P.v.d.A. steeds van ganser harte met de door n»s voorgestane sociale voorzieningen meegegaan. Toen de K.V.P.-minister yan den Brink in 1951 de werkgelegen- neulspolitiek omgooide door de ontwik- eling van het particuliere bedrijfsle- en te gaan stimuleren, volgden de so- liefst j-'ansten slechts aarzelend. Zij hadden hoop gevestigd op een overheids- v» gelegenheid door het uitvoeren »an openbare werken. De K.V.P. daar tegen ziet hier echter op de aller- cni- P,aats een taak voor het parti- mier bedrijfsleven. Vandaar dat waar j emgszins mogelijk is belastingvzr- dit particuliere bedrijfsleven m°et stimuleren. een keuze gemaakt moest worden tus sen öf een kinderbijslagregeling èf een weduwen- en wezenwet. De K.V.P. drong op beiden aan. Ook inzake de be- lastingpolitiek liet de P.v.d.A. de K.V.P. vaak in de steek, omdat de K.V.P. een particuliere bezitsvorming voorstaat, terwijl de socialisten hun hoop gesteld hebben op een vermeerdering van het staatsbezit. Nader ging de heer van der Ploeg in op het verruimen van de werkgelegen heid. H;j merkte op, dat in ons land minder ter consumptie beschikbaar is dan in de meeste andere landen van de Europese Economische Gemeenschap. Dat komt, omdat de werkgelegenheid hier enorme investeringen vergt. Het is niet juist volgens de K.V.P., dat deze investeringen slechts geschieden door de groot-bezitters. Ook de kleineren moeten kunnen investeren en daarvoor moeten zjj bezit hebben. Vandaar dat de K.V.P. van de bezitsvorming een be langrijk programmapunt heeft ge maakt. De K.V.P. heeft daarover een concreet plan opgesteld. Terzake van het loonbeleid merkte de heer van der Ploeg op, dat de K.V.P. in het alge meen een vrijere loonvorming moge lijk en gewenst voorkwam, maar dat men eerst het betreffende rapport van de Sociaal Economische Raad diende af te wachten. Ook met betrekking tot de werktijd verkorting wilde de heer van der Ploeg wachten op een rapport van de S.E.R. De P.v.d.A. is minder gedul dig en heeft deze eis reeds in haar verkiezingsprogram geschreven, hoe wel Drees en Suurhoff nog eind vo rig jaar toen ze nog minister wa ren beweerden dat er de eerste jaren niets van zou kunnen komen. Tenslotte hield de heer van der Ploeg nog een warm pleidooi voor een al gemene kinderbijslagwet, waarvan ook de zelfstandigen zouden kunnen profiteren. De P.v.d.A. heeft ons wel eens verweten, aldus het Kamerlid, dat wij de Weduwen- en Wezenwet op een bepaald moment belangrijker achtten. Er was immers al een nood wet op de kinderbijslag. Maar nu is dat afgelopen, en nu komt de kinder bijslagregeling in het hele P.v.d.A.- program niet meer voor. Tel. typ. gr. br. In Heemstede besprak de heer Lu cas uiteraard vooral de financiële po litiek van de KVP. Fel kantte deze af gevaardigde zich tegen het staats-kapi- talisme, dat met name door de PvdA wordt voorgestaan. Onder andere blijkt dit uit de steeds weer terugkerende overschotten op de begroting van de gewone dienst. Hierdoor wordt het staatskapitaal voortdurend vergroot en de bewering van de PvdA, dat nieuwe sociale voorzieningen onmogelijk zijn zonder ingrijpende belastingverhogin gen, achtte hij dan ook pertinent on juist. Dr. Lucas bepleitte dan ook een reë le verlaging van de belastingdruk en een verruiming van de investeringsmo gelijkheid voor het bedrijfsleven, waar door niet de slagader van de Neder landse welvaart voorgoed afgebonden zal worden. Ook deze spreker wees op de noodzaak van belangrijke nieuwe investeringen om ieder jaar opnieuw de grote stroom van nieuwe arbeids krachten aan werk te kunnen helpen. Vanuit de meer objectieve en eer biedwaardige hoek beschouwde de heer Van Lieshout de spanningen in het politieke leven. Als lid van de Eerste Kamer was hij minder bij het conflict betrokken. De heer Van Lies hout toonde zich een duidelijke voor stander van een zo breed mogelijke basis voor het regeringsbeleid. In dit verband wees hij ook op de vele po sitieve vruchten, die de na-oorlogse samenwerking met de PvdA ge bracht heeft. Hij verzocht zijn ge hoor ervoor te zorgen in de hitte van de strijd de dingen al te eenzijdig te zien. „Het publiek kon uit de aankondigin gen opmaken, dat bij u een uitverkoop werd gehouden". Dat zei maandagmid dag de officier van justitie bij de Haar lemse economische politierechter, mr. J. Wiarda in zijn requisitoir tegen de 43-jarige eigenaresse van een textiel handel in Haarlem. Wegens overtreding van de Uitverkopenwet 1956 eiste de officier een geldboete van vijftig gulden subsidair tien dagen hechtenis. Tegen een 80-jarige textielwinkelier uit Haar lem eiste hij vijfenzeventig gulden of vijftien dagen, waarbij hij in aanmer king nam dat deze verdachte reeds eer der voor eenzelfde feit was veroordeeld. De politierechter mr. J. D. Vink maak te er voor beide verdachten vijftig gul den of tien dagen van. De eerste verdachte was verbaliseerd op 9 januari, toen de politie in haar winkel biljetten aantrof, waarop een uitverkoop-show werd aangekondigd. Bovendien waren verschillende goede ren afgeprijsd. Verdachte zeide toe stemming te hebben gehad van de po litie. Het bevreemdde haar dan ook ten zeerste, dan een andere afdeling van de zelfde instantie haar een paar dagen later bekeurde. Zjj voerde bovendien ter verdediging aan, dat zij de prijzen al in oktober van het vorig jaar, toen zij de zaak overnam, verlaagd had. „Maar als het publiek in januari op één kaartje twee prijzen ziet, waarvan de hoogste is doorgestreept, en u ver meldt er niet bij wanneer de uitverkoop begint, dan krijgt het de indruk dat bij u al een uitverkoop gaande is", zei de politierechter. De tweede verdachte had achter zijn winkeldeur een biljet gehangen, waar op te lezen stond „Spoedverkoop". In zijn etalages hingen formulieren met „Prijzen als voor de oorlog". Verder waren de goederen voorzien van prijs kaartjes met twee bedragen. Het hoog ste was doorgestreept en voor het laag ste stond het woord „Nu". Vooral het laatste vond de officier van justitie een duidelijke aanwijzing, dat de verdachte voortijdig een uitverkoop was begonnen. Verdachte zelf zei, dat hij van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken toe stemming had gekregen, omdat hij in zijn aankondigingen de woorden „Uit verkoop" en „Opruiming" had verme den. Advertentie LUNCHROOM Grote Houtstraat Telef. 18598. 105, De ouderavond van het Zandvoortse katholieke jeugdwerk is zondagavond een eclatant succes geworden. Kape laan Groot heette als aalmoezenier van het jeugdwerk pastoor van Diepen en een grote schare ouders en belangstel lenden welkom in het parochiehuis, dat naast het daags tevoren geopende Zand voortse gemeenschapshuis zijn plaats in het Zandvoortse leven zal moeten behouden. De aalmoezenier gaf vervol gens een overzicht van de stand van het katholieke jeugdwerk, daarbij blijk ge vende dat hij zich hoewel pas ruim een jaar te Zandvoort werkzaam vol ledig in de jeugdproblemen van de bad plaats heeft ingewerkt. De verkenners tellen thans 22 leden, de welpen 20 (wachtlijst met 9 namen) de gidsen 24 en de kabouters ook 24, maar met een lange wachtlijst. Was aanvankelijk het gebrek aan geschikte leidsters en lei ders een rem voor de ontwikkeling van het jeugdwerk; hierin is door de aan melding van enkele dames en heren verbetering gekomen. Thans is er gro te behoefte aan geschikte ruimte om het jeugdwerk te kunnen ontplooien. De verschillende groepen zijn onderge bracht in een bunker, op een school- zolder, in een schuur en op de galerij van het parochiehuis. Hierin zal voor zien moeten worden en de kapelaan hoopte op de daadwerkelijke medewer king der daarvoor in aanmerking ko mende instanties. Wil men de jeugd activeren dan moet men ook de ruimte scheppen om de ac tiviteiten te kunnen ontwikkelen. Kape laan Groot dankte het Kerkbestuur voor de financiële steun waardoor een be- Bq een aanrijding in de Tesselscha- destraat in Haarlem-noord is maan dagmiddag omstreeks kwart over vier de drie jaar oude Herman V. uit de Roemer Visscherstraat ernstig gewond. De kleuter is met een schedelbasis- fractuur in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo opgenomen. Het jongetje speelde met zijn autoped voor de kerk van de H.H. Petrus en Paulus. Plotseling reed hij van het ver hoogde gedeelte voor de pastorie de rijweg op, juist toen een 33-jarige arts uit Haarlem met zijn auto naderde. Remmen mocht niet meer baten. De arts onderzocht het slachtoffertje zelf en constateerde een schedelbasisfractuur. Hij heeft de kleuter onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht. Getuigen van het ongeval worden verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. hoorljjke kampuitrusting kon worden aangeschaft en het bestuur van het Kennemer Sportpark voor het beschik baar stellen van de speelvelden en een kampeerterrein voor de verkenners. Tenslotte huldigde spr. de onver moeide hopman Bluijs die zoveel voor de voorbereiding van de ouderavond heeft gedaan. De gidsen kwamen daarna voor het voetlicht met „Joop ter Heuls H.B.S.- tijd", de verkenners met „Een spook te koop", de kabouters met „De prin ses en de zuurkool" en de welpen met „Het ontbijt van Koning Habeba". Al deze toneelstukjes werden vlot en pret tig vertoond. In elk nummer kwam de eigen aard van de executanten duidelijk naar voren. Tijdens de pauze gaven de gidsen nog een spontaan georganiseer de mode-show met eigen creaties ten beste. Het was een avond die allen die bij het jeugdwerk betrokken zijn en daar aan hun beste krachten geven, veel vol doening heeft geschonken. De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft vanmorgen een 32- jarige vliegtuigconstructeur uit Aals meer conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand. De verdachte ad. toen hij penning meester was van een in Aalsmeer ge vestigde afdeling van een vakorganisa- ïIe> een Paar honderd gulden verduis terd. Later leende hij door bemiddeling n een pastoor driehonderd gulden om reparaties aan zijn auto te betalen. Hij gebruikte het geld om de kastekorten a™ ÏLaU1Vere,ke? Vaakte de rest op in Amsterdam „Dat laatste is niet ten laste gelegd, maar het typeert toch wel de figuur van de verdachte", zei mr. Petersen bij zijn uitspraak. Ter zake van schuldheling stonden een 45-jarige slager en een 39-jarige me taalbewerker beiden uit Haarlemmer meer terecht. Zij hadden vorig jaar ieder vijfentwintig liter jenever ge kocht van een kennis, een expediteur van een jeneverstokerij in Schiedam. De zaken waren een nasleep van een grote jeneverdiefstal bij de stokerij. De verdachten zeiden te hebben geïnfor meerd of het „allemaal wel zuivere koffie was". Men had hun echter ver zekerd, dat het goed zat. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, geloofde niet in opzet, maar hjj kon niet begrijpen, dat de verdachten zo gauw overtuigd wa ren. De prijzen waren zo laag vijf gulden per liter „dat er toch wel een luchtje aan moest zitten figuurlijk natuurlijk". Tegen beiden eiste de of ficier vijftig gulden boete of veertien dagen hechtenis. De politierechter maakte er dertig gulden of negen dagen van. sl£,°k "I?* betrekking tot de kinderbij. slefht— g - v°lg-en de socialisten f aarzelend. Toen de P.v.d.A. nog egermgspartü was, meende zij dat er De kienavond, die de r.-k. sportvereni ging HBO gisteravond in haar sport hal te Heemstede heeft gehouden is een succes geworden. Niet minder 'dan 275 mensenwaren present, die maar 250 prijzen te verspelen hadden. Een verloting gaf bovendienmkans op onder meer een radiotoestel en een autoped. De netto-opbrengst die bestemd was voor het clubblad „Weerklank" bedroeg 800,-. INBRAKEN In de nacht van za terdag op zondag is ingebroken in een perceel aan de Van 't Hoffstraat en in een woning aan de Pijlslaan in Haar lem. In het eerste geval wordt een por- temonnaie met zeventien, in het twee de geval een beurs met vijfenveertig gulden vermist. In Spaamdam, de dorpsgemeenschap die zo hecht is dat er vele bloeiende verenigingen bestaan, werd in 1919 net gemis van een voetbalvereniging ge voeld. Die vereniging kwam er en om dat dit veertig jaar geleden is werd 111 restaurant „de Toerist" op de Spaarn- dammerdijk zaterdagmiddag een druk bezochte receptie en zaterdagavond een reünie gehouden. S.F.C. Spaam dam voetbalt thans in het Van der Aart Sportpark in Haarlem-noord. Het heeft al vele omzwervingen over verschillen de terreinen gemaakt. De vereniging hoopt op de verwezenlijking van een be langrijke wens: het verkrijgen van een eigen terrein en clubhuis in Spaam dam. Wethouder D. J. A. Geluk, de eerste spreker tijdens de receptie, zei zijn uiterste best te zullen doen, op dat dit verlangen spoedig verwezenlijkt zou kunnen worden. Ook het hoofd van de dienst lichamelijke opvoeding de heer S. Heijers jr. zegde zijn medewerking toe. Een eigen veld is tevens van be lang voor het behoud van de eigen Spaarndammer sfeer. Namens de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. kwam de heer A. van der Aart een geschenk onder enveloppe aanbieden. Hij deed het bestuur de sug gestie de inhoud even te bewaren om dat het misschien al spoedig van pas zou komen bij het leggen van de eerste steen voor een nieuw kleedhuis. Hij zei aan het einde van zijn werk in de voet balbond te staan en hij zou het prettig vinden mee te kunnen maken dat in Spaarndam een nieuw veld komt Voor al het werk van de heer Van der Aart bracht tweede secretaris J. Berk jr. dank. Als stoffelijke dankbetuiging overhandigde hij een grote paling in de kleuren van de verenigingen: „ik hoop dat hij de kleuren met ere zal verdedi gen, u hebt er een kluif aan." Namens de katholieke voetbalver eniging even buiten Spaarndam S.H.S. kwam de heer R. van der Belt' getui gen van de goede onderlinge verstand houding. Zijn vereniging bestaat nu tien jaar. Bij de oprichting heeft dit de reeds bestaande vereniging leden gekost. Ook spreker voetbalde vele jaren in S.F.C. Voor de jubilerende vereniging was het ledenverlies destijds een harde noot. Maar na vijf maanden reikte men el kaar reeds de hand, vriendschappelijke wedstrijden werden gespeeld en er is een goede onderlinge verstandhouding gekomen. Dit laatste toonde spreker met enkele feiten aan, waarna hij met klem verklaarde te betreuren dat er in de gelederen van beide voetbalvereni gingen leden zijn, die ten onrechte de mening zijn toegedaan dat er tussen de twee Spaarndamse verenigingen nog al tijd wrijving bestaat. In zijn woord van dank zei voorzitter P. de Meester van S.F.C. blij te zijn dat de heer Van der Belt deze kwestie had aangeroerd. De kwade gezichten van toen zijn verdwe nen doordat begrip werd gekweekt voor en van beider zijden. Oud-wethouder M. Meijer kwam zijn Op 18 maart a.s. hoopt de zee- en bloemenschilder, tekenaar, etser en lithograaf Jan Visser in Haar lem zijn 80ste verjaardag te vieren. Op 22 maart viert, eveneens in Haarlem, de portret- en stilleven- schilder G. D. Gratema die oud directeur is van het Fraits Hals museum, zijn 85ste verjaardag. Ter gelegenheid van Jan Vissers ver jaardag zal eind april en gedurende de eerste helft van mei een jubi leum-expositie worden gehouden in Huis Van Looy, welke exposi tie zal worden geopend door de schilder H. F. Boot. Op de foto ziet men de beide schilders in het atelier van Jan Visser. Staande G. D. Gratema en achter de ezel Jan Visser. gelukwensen aanbieden onder vermel ding van de hechte gemeenschap in dit dorpsdeel van Haarlem waar men op elkaar is en blijft aangewezen. Namens de Spaarndamse verenigingen tezamen bood de heer C. van Meesche een ge schenk in geld aan. Bij de sprekers ver tegenwoordigde de heer Polderman de ijsclub „Nova Zembla". De voorzitter van het wijkcomité Spaarndam, oud wethouder C. Stapel, bleek noet zo zeker te zijn van een spoedige verwezenlijking van een eigen terrein. „In Haarlem maakt men veel plannen", zei hij, „maar ze doen zo weinig aan uitvoe ring daarvan. Evenals bij andere zaken zullen we ze achter de vodden moeten zitten". Als persoonlijk geschenk bood de heer Stapel een nieuwe prjjzenkast aan. Voorzitter De Meester toonde zich dankbaar voor de medewerking, die de vergadering steeds heeft gehad toen werd gevoetbald op een terrein achter de werf Stapel. De vereniging is de heer W. Kuyper veel dank ver schuldigd. Hij was een der oprichters van de vereniging en heeft zeer veel bij gedragen tot de bloei van de vereniging, die nu zo'n tachtig leden telt. In de af gelopen veertig jaar speelde S.F.C. 640 wedstrijden Er werden er 309 gewon nen, 247 verloren en 84 gelijk gespeeld. Het doelgemiddelde over deze jaren: 1762-1339. Haarlems Bloei heeft een fotowed strijd uitgeschreven ter gelegenheid van het feit. dat de bloemenmeisjes voor het vijfde jaar haar charmante taak gaan vervullen. Iedereen kan aan de wedstrijd deelnemen, waarbij het er om gaat de Haarlemse meisjes, die nationale en internationale bekendheid gekregen hebben, te fotograferen, bij verrassing of in enig arrangement. De foto's kunnen genomen worden in de periode van 1 april tot 20 mei. Elke zaterdagmiddag van half vier tot half vijf zullen de twintig bloemen meisjes, die er ditmaal komen, in het centrum van de stad bloemen uitdelen. Od andere dagen doen ze het veelal tijdens de lunchtijd en incidenteel, wanneer hun medewerking gevraagd is. Wie zin heeft om mee te doen aan de fotowedstrijd kan iedere week op het bureau van Haarlems Bloei aan het Stationsplein een rooster krijgen van de bloemenmeisjes-activiteiten. De jury zal bestaan uit de heren Dick Boer, directeur der N.V. Focus, D. Helfferich, redacteur van het tijd schrift Foto, H. C. Croesen, journalist, J. Scholten. namens de Kennemer Fo tokring en W. G. A. M. van Willige, directeur van Haarlems Bloei. De be kroonde foto's zullen worden tentoonge steld in de hal van het nieuwe gebouw van Haarlems Bloei aan het Stations plein op de openingsdag, welke in juli- augustus verwacht wordt. Haarlems Bloei heeft voor de winnaar van de eerste prijs een zilveren legpen ning met inscriptie en ƒ100 beschik baar gesteld, de tweede prijs is een bronzen legpenning en 50, de derde prijs een certificaat, benevens ƒ25 ter wijl er voorts zeven eervolle vermeldin gen zijn, die met ƒ10 gehonoreerd wor den. De in te zenden foto's moeten een minimum-formaat hebben van 18 x 24 centimeter. Voor retournering der foto's dient men een gulden in te sluiten tenzij men verklaart darop geen prijs te stellen. In het verslag van de viering van het zilveren priesterfeest van pater Duyn- stee is gisteren een hinderlijke fout ge slopen. Ergens werd het woordje „nier weggelaten, zodat juist het tegengestelde werd weergegeven van wat bedoeld werd. De betrokken passage, waarin een deel van de rede van de heer H. W. M. van Os werd samengevat, had als volgt moeten luiden (het weggevallen woordje niet" drukken wij thans vet af): Howel spreker, uit angst voor de advocaat van de duivel, niet het cano nisatie-proces wilde inleiden van de priester, die „vijfentwintig jaren met succes een uitzonderlijke zielzorg heeft beoefend", achtte hij een dus danig proces in de toekomst niet uit gesloten, omdat „van menige heilige toch gezegd is: vóór zijn dood een lastpost, na zijn dood een voorbeeld". Wij hebben tot nu toe steeds dogma- 'sche en stylistische bezwaren gehad tegen de uitdrukking „het drukfouten- duiveltje". Er is voor ons sinds gisteren enige reden om in zijn werkelijke be staan te gaan geloven. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 2.003 ter beschikking van het bestuur van de vereniging van scholen met de Bijbel te stellen voor de eerste aanschaf van leer- en hulp middelen wegens het invoeren van nieuwe methoden voor Nederlandse Taal, rekenen, lezen, kennis der na tuur en handenarbeid; en een bedrag van 1155 voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen voor aardrijkskunde (verkeersonderwijs) ten dienste van de Marnixschool aan de Dutrystraat, de Willem de Zwijgerschool aan de Hertzogstraat, de Koningin Emma- school aan het Roerdompplein, de Prins Bernhardschool aan de Vrouwestraat, de Nassauschool aan de Leidsestraat en de Juliana van Stolbergschool aan de Slachthuisstraat. Ook vragen B. en W. van Haarlem 394 voor de eerste aanschaf van leer- en hulpmiddelen voor het verkeerson derwijs voor de katholieke meisjesschool aan de Velserstraat. B. en W. van Haarlem stellen voor een terrein van 4300 m2 gronds ten wes ten van de Nijverheidsweg in erfpacht uit te geven aan de n.v. Handel in bouwmaterialen De Hout en Steen- werf, afd. „De Houtwerf'. De erfpachts canon bedraagt 1.10 per m2, ver meerderd met 5- per strekkende me ter kadelengte. De grond wordt bestemd voor een houtwerf. Aan de n.v. Regel en Meettechniek S. Jeltes in Haarlem, willen B. en W. 187 m2 gronds ten oos ten van de Iz. Enschedéweg verkopen voor 22.. per m2. De grond wordt ge bruikt voor de bouw van een werk plaats, annex kantoor- en voor tollet- ruimten. Voor 22- per m2 en 100.- per strekkende meter kadelengte willen B en W. aan de n.v. Nautamix een stuk gronds van 1720 m2 ten westen van de Nijverheidsweg verkopen. De grond wordt gebruikt voor fabrieksterrein en uitbreiding van het bestaande fabrieks complex, eventueel met één of meer bovenwoningen. Tenslotte willen B. en W. aan de firma gebr. Loots 3200 m2 grond aan de Iz. Enschedéweg verko pen voor 22- per m2. Op het terrein zal een fabriek worden gebouwd met kantoor en bovenwoning. In de raadzaal van het Raadhuis In Overveen heeft het gemeentebestuur van Bloemendaal maandagmiddag de aanbesteding gehouden voor het ver nieuwen van een deel van de Klever laan tussen de Busken Huetlaan en de spoorwegovergang in de lijn Haarlem- Bloemendaal. De werkzaamheden om vatten het maken van een tweede (zui delijke) rijbaan, het aanleggen van een tegelvoetpad, parkeerstroken en bijko mende werkzaamheden. Laagste inschrijver was het aanne mersbedrijf Van Vemde en Te Beest te Heemstede met 92.500; hoogste in- schrijfster de firma C. Lamperts Sj. te Haarlem en J. Castrikum te Heems kerk met 143.747. De raming van Pu blieke Werken was 12.500. In de ver gadering van B. en W. van morgen middag zal de gunning van het werk aan de orde komen. Als de Kleverlaan er straks een rij baan van zes meter breed en een twee de trottoir bij heeft gekregen dan is de laatste fase afgewikkeld in een aantal werkzaamheden die ten doel hadden het recreatieverkeer uit Haarlem-noord een zo goed mogelijke verbinding te ge ven met bos, duin en strand van de recreatiegemeente Bloemendaal. GEEN SPREEKUUR Mr. W. C. C. J. Heijszeler, wethouder van Publieke Werken te Bloemendaal, zal donderdag geen spreekuur houden. LIDO: V.a. hedenavond: Pedaalridders. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Liane, de witte slavin, volw.; 2 en 8 uur. Do.: Lili, a. L; 2 en 8 uur. MINERVA: Wo.: Het Bolshoi Balllet, a. L; 8.15 uur. Do.: Hij die sterven moet, 14 J.; 8.15 u. ROXY: De wraak van een terechtgestelde, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur.. STUDIO: De wanhoop van inspecteur Gi deon, 14 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. dinsdag 10 maart Schouwburg, 8 uur: Haarlemse Toneel club met ,,'t Spinneweb", een thriller van Agatha Christie. Frans Halsmuseum, 8 uur: Aalsmeer, bloe menstad van Europa, lezing VU. Brinkmann, 8 uur: De reis van smaldeel 5 naar Leningrad, lezing Kon. Ver. Oost en West. Ged. Oude Gracht 29, 8 uur: Katholiek Oecumenisch Werk in Internationaal Ver band, lezing St.-Adelbertvereniging. Concertgebouw, 7.30 uur: Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging met een uitvoering van J. S. Bachs Johannes-Pas sion" o.l.v. Jaap Hillen. Gebouw St.-Bavo, 7.45 uur: Jeugdpiano- wedstrijden. Treslong, Hillegom, 8 uur: Uitvoering van de Johannes-Passion" van J. S. Bach o.l.v. Cor Kool. Woensdag II maart Schouwburg, 8 uur: Haarlemse Toneel club met ,,'t Spinneweb", een thriller van Agatha Christie. Stadhuis, 2 uur: Raadsvergadering ge meente Haarlem. Concertgebouw, 12.40 uur: Pauze-concert door Albert de Klerk, orgel. Treslong, Hillegom, 8 uur: Voorstelling, te geven door de Hoofdstad Operette. BEVALLEN van een zoon: F. J. Sa- lier-Schniedewind; H. M. C. Wassenaar- Meijs; W. C. P. Stroo Cloeck-Hodde; M. M. van Steijn-Koster; W. C. M. de Vilder-RutteS. L. M. Blom-van Mus- scher; M. A. van Meeuwen-Dedding: T. E. M. Vjjzelaar-Heeres; J. Plan ting-Bultman; I. M. Rieu-Geukers; _H. Homborg-van Duivenbode; M. C. Djjk- zeul-Engele; van een dochter: K. C. Blankenaar-Fokke; J. W. Wiegel-We- ber; P. J. Verwer-Hoogenboezem; M. H. de Bie-Steijnebrugh; C. H. IJlstra- Kramer; H. Dijkzeul-Hilterman; J. Verhagen-Sodaar;A. Hartel-Schipper; E. A. van den Berg-Mense; C. Lavooi- Haveman; W. A. Rijkenberg-Clemens. OVERLEDEN: I. Schoone, 1 jr., Ha- zepaterslaan; M. J. UijtendaaLDaans. 61 jr., Gasthuisvest; J. van Epk, 65 jr., Spaansevaartstraat; P. Mes, 62 jr.. Voorhelmstraat; G. P. J. M. Walker, 71 jr. Bakenessergracht; C. M. Hon- koop 75 jr., Ged. Schalkburgergracht: H. G. Feije, 48 jr., Antoniestraat. ONDERTROUWD: R. J. Kuijper en R Katerberg; C, M. de Man en J. M. H. Demand. GETROUWD: M. Krnjic en J. L. van Erven. (Niet officiële 4% Ned. 1958 3% Ned 1953 Staffel 1947 3% Ned. 1956 314 Ned. 1948 3 ia Ned 1950 3 4 Ned 1954 3(4 Ned. 1955 D B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. Hande) Mij Cen Amsterdam Rubber H.VA. Senembab-Mij AJf.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mij- Fokker t. Gelder Hoogovens Mllller Co. Philips Gem.bez Unilever B1111 ton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn KXJM. Kon. Ned Stoomb Mil KJ.M. Ned. Stoomv Mil v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unn Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 li 2% Rotterdam '57 Alb Heijn kl. obi. 4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutcb Shell Union Oil Southern Pacific Southern Rallwa\„ Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel Stemming: koersen) Vorig opening Slot 10/3 1005/8 100% 94% 92H 92% 92H 87% 87% 88% 89% 205 85 84% 131 131% 139 y2 178ex 268% 268% 450 154 154.50 2201/2 360 293 533 532% 458% 459 220% 165.20 164.60 138 137 123 136% 136 127 153% 235 1291/4 117% 104% 85 96% 100% 124 6/3 9/3 70»/. 74 521/2 52% 54% 54% 80% 80% 46% 46% 113% 115% 33% 32% 43% 44% 51% 53% 6984 69% 44% 43% 86% 86". 66% 66% 55V. 55% 52% 51% 22 21% 92% 92%, onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3