IN ZUIDOOST-DRENTE BEGINT EEN NIEUWE WERELD Schokkende mentaliteitsverandering Er is een dringende behoefte aan katholieke maatschappelijk werkers Geholpen bij ontvluchting uit Haarlemse gevangenis Ergste spanning in strijd om Kennemer damtitels geweken De Haarlemse beurs in bet Kreiagehuis Twee maanden geëist RUITERSPORT Studenten-„grap R. M. van der Hart 75 jaar NAAIMACHINES Willemse bijna in de finale hoofdklasse Ook in Oostenrijk vervroegde algemene verkiezingen DINSDAG 10 MAART 1959 PAGINA 9 ipiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii Demonstratie Italiaanse methode ^amnieuws van V.K.D. ktostenntneg'ijeifr'eniging V0°r schonej IIPISï BP -I flips - HÉM f II mm. i i 1ÉP1N11 Halfwegse D.V.S. houdt lustrum-wandeltocht Installatie verkenners tot Rowans Verenigd Haarlems Schaakgenootschap V olleybalpr o gramma voor woensdag Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Jute-produktie in 1958 met 4% gedaald ssss (Van onze speciale verslaggever) De Zuidoosthoek van Drente is in een jaargetijde als dit wellicht de meest trieste en onherbergzame streek van Nederland. Naar het uiterlijk althans. Het is nauwelijks te zeggen waar de melancholie tastbaarder is: in de afgegraven veengebieden of in het uitgebreid olieveld Waar de talloze mechanisch bewegende „ja-knikkers de troosteloosheid ^an het landschap nog accentueren. Het lijkt of de wereld ophoudt in tVazienaveen en Zwartemeer. Maar dat is dan ook maar bedrieglijke schijn. Want eerder is het zo, dat men er aan het begin staat van een nieuwe Wereld. En voor wat bijvoorbeeld Emmen betreft is dat al een zeer ver- v V'' gevorderd begin. Er zijn, dunkt ons, weinig plaatsen in Nederland waar. in zulk een korte tijd zoveel „gebeurd" is als daar. Men zou zonder over drijving kunnen zeggen, dat in Emmen na de oorlog het aanschijn der aarde zich letterlijk heeft vernieuwd. En die situatie beïnvloedt uiteraard de gang van zaken in het hele onderhavige gebied. Ook is het, dunkt ons, duidelijk dat die ietwat geforceerde vooruitgang allerlei sociale problemen, zowel individueel als collectief, oproept, die niet in een handomdraai zijn op te lossen. En in ieder geval is het zó dat zelfs het meest bereidwilli ge menselijke aanpassingsvermogen ten achter móet blijven hij de verregaande snelheid waarmee de ontwikkeling zich in dit gebied voltrekt. Dat zulks allerlei spanningen oproept, hoeft dunkt ons nauwelijks betoog. veranderingen in een korte spanne tijds van 15 jaar moet worden opgevangen. Men kan zich voorstellen welk een Krampachtige mentaliteitsverande ring zich bezig is te voltrekken bij deze bevolking die op korte termijn gedwongen is een „ander" leven te lijden; die modern moet gaan wonen, modern moet gaan werken. En die wel uit een isolement verlost gaat worden, maar dan toch tevens zonder meer wordt blootgesteld aan de onge wisheden van een contact met een nog niet helemaal bekende wereld. Is het wonder dat zi h nu op dit moment problemen voordoen tussen de oude- ren-die-nog-niet-méé-kunnen-komen en de jongeren, die veel méér willen? Hier moet met grote behoedzaamheid worden geleid en georganiseerd. Ook door leidende katholieke figuren". En dat betekent dan in het onderhavige ge val met name, dat in Zuidoost-Drente een grote behoefte bestaat aan katho lieke maatschappeiyke werksters. Na tuurlijk zijn de onbekendheid en de ex centrische ligging van het gebied oor zaak van gebrek aan belangstelling in deze. Waar overigens toch de mogelijk heid om veel, ingrijpend veel prachtige sociale arbeid te kunnen doen een sti mulans zou kunnen betekenen. Zuidoost-Drente het einde van de wereld? Wij zeiden het reeds: een nieu we wereld staat er te beginnen. Maar de hulp van velen is broodnoodzakelijk. In Emmen is deze foto genomen, die het schokkende contrast tussen oud en nieuw treffend illustreert. Een oude boerderij „genomen" van een hyper-moderne flat uit. Natuurlijk zijn velen al sinds geruime tod bezig om hier zoveel mogelijk rege lend en coördinerend op te treden. Het zijn er echter nog te weinig. Wellicht is het passend in dit ver band een summier overzicht te geven van wat er tot nu toe op dit terrein gebeurd is, sinds 150 jaar geleden de Vervening van Zuidoost-Drente begon Ouderen hebben moeite zich aan te passen bij de nieuwe 8 december van het vorig jaar ontsnap te uit het Haarlemse Huis van Bewa ring de 23-jarige J. v. R. Enkele dagen later werd hij gegrepen. Maandag stond voor de politierechter de 33-jarige W. N. terecht, omdat hjj de vluchteling bij zijn ontsnapping had geholpen. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste een gevange nisstraf van twee maanden. De politie rechter, mr. J. P. Petersen, hield er rekening mee, dat de verdachte wan- Op initiatief van de heer L. M. A. Wijier van de rijschool Kennemergaar- te Santpoort heeft de ritmeester ®- D. Treffers als vervolg op zijn theo retische les van 2 februari, een de monstratie gegeven van de grondsla gen van de zogenaamde Italiaanse me thode. Talrijke belangstellenden waren hiertoe bijeengekomen in de overdek te manege van de landelijke rijvereni- jfing „Kapitein van de Wal" te Hoofd dorp, waar ritmeester Treffers zijn Praktische demonstratie liet vooraf gaan door een kort stukje theorie. Hierna werd een Parijs springcon cours gehouden, waaraan amazones en ruiters deelnamen van de rijschool »>Kennemergaarde" uit Santpoort, en "e landelijke rijverenigingen „Kapitein Van de Wal" en „De Venneper Rui ters". Eerst reed iedere deelnemer het Parcours afzonderlijk, waarbij ritmees ter Treffers wees op eventuele fouten, riet eigenlijke concours begon pas toen de hindernissen iets waren verhoogd. De wedstrijd werd gekenmerkt door ®en prettige rivaliteit tussen de bur ger ruiters enerzijds en de landelijke ruiters anderzijds. Na de eerste ronde, die door 12 van de 16 ruiters foutloos werd gereden, was de heer T. Strad- jheyer van Kennemergaarde op La Hu urde de enige, die het maximum van *4 punten wist te behalen. Hij werd op ?e voet gevolgd door de heer A. Mul- ler op Talpa, eveneens van Kennemer gaarde. De derde en vierde plaats wer den gedeeld door mej. A. Kistemaker PP Chico (Kapitein van de Wal) en de heer D. Bos op Vrijbuiter (Venneper Ruiters). De vijfde plaats was voor de heer A. van Wijk op Harry (Kapitein Van (Je Wal), terwijl de heer J. C. Pe- tri op Bianco (Kapitein van de Wal) ®en eervolle vermelding kreeg. De voorzitter van de landelijke rij- Pereniging „Kapitein van de Wal", de heer G. Petri, sprak woorden van uank tot de ritmeester Treffers, waar- PV) hij nog eens de nadruk legde op de betekenis van dergelijke demonstraties Pn de lering, die de paardensport-lief hebbers hieruit kunnen trekken. De heer Wijier dankte hij voor het initia- h.ef, dat hij hiermee had genomen. In Sin antwoord prees de ritmeester Tref- ■pts de bijzonder goede conditie, waar- h de paarden van de rijschool Kenne- hiergaarde en van de landelijke rjjver- higingen verkeren. Door een hartelijk .Ppiaus gaven de talrijke aanwezigen ®hslotte blijk van hun bijzondere Wardering. uitslagen van A^lj.en luiden: A, Andringa (Jr.)V. lM_,lnga (Sr.) 2-0, G. HesselmanA. igeyer 2-0, Th. v. Wort-R. Kok 0-2, Kok—G. Faay 1-1, F. Visser—H (a.p.) 2-0. de voor de onder competitie van V.K.D. gespeelde rvc bassen en een ware invasie van arbeiders uit Duitsland en Groningen naar de streek trok. Jarenlang bekommerde zich niemand om het lot van deze mensen, die overigens ook hunnerzijds niet van veel bemoeienis waren gediend. Zij leef den in alle teruggetrokkenheid en in een maatschappelijke eenzaamheid, die tenslotte fnuikende gevolgen moesten hebben. Vooral toen het vervenen lang zamerhand in betekenis afnam en de bevolking werd prijsgegeven aan werk loosheid en dus aan bittere armoede. Daar was slechts één mogelijkheid: industrialisatie. Er werd al voor de oorlog, zij het schoorvoetend, geïndus trialiseerd. En Zuidoost-Drente werd tot „ontwikkelingsgebied" verklaard: In de jaren '30 werd opgericht de Stichting Opbouw Drente, die zich overigens niet uitsluitend met de technische ontwikkeling bezighield, maar die ook aandacht besteedde aan de „culturele" ontwikkeling van de bevolking en zulks uiteraard in de breedste zin van het woord. Maar deze bemoeienissen kenden destijds geen levensbeschouwelijke diileren- tiatie. Hoe dat echter zij, er werden buurthuizen opgericht, jeugdclubs ge formeerd en crèches ingericht voor kinderen, wier moeders overdag m het veen werkten. En er werden ver schillende commissies voor „Maat schappelijk Werk" in het ieven ge roepen. Na de oorlog nam, met de snelle in dustrialisatie, de problematiek toe. Maar, gelukkig, ook de sociaal-maat schappelijke zorg nam toe. En nu greep ook 't particulier initiatief in, uiteraard wel gedifferentieerd naar de verschil lende levensbeschouwingen. Het is dui delijk, dat ook de katholieken daarbij een rol speelden en moesten spelen. Er werd een Provinciaal Sociaal-Charita tief Centrum opgericht en een r.-k. Stichting voor gezinszorg. Er kwam een plaatselijke afdeling van het Wit- Gele Kruis, er werd ruimte gemaakt voor het Mater Amabilis-werk. Het jeugd- en ontwikkelingswerk werd ter hand genomen, maar een jeugd bureau moet er nog komen in Zuidoost-Dren te. Het katholieke onderwijs verkeert in de streek vooralsnog in een stadium van ontwikkeling. Er is bereids een katholieke L.T.S. en sinds twee jaar een B.L.O.-school, die „bediend" wordt door de zusters van Amersfoort. Er is wat bereikt in de streek. Maar wat nog bereikt moet worden is van aanzienlijk grotere omvang. En nog steeds is het meest nabijgelegen r.-k. ziekenhuis voor deze streek gelegen in Zwolle ofGroningen. Bij dit alles is het wei duidelijk, dat een toenemende deelname aan de so ciaal-culturele zorg voor de bevolking in Zuidoost-Drente ook van katholieke zijde in hoge mate gewenst is. En daar is men ook in de kringen van nlet- katholieke overheids-instanties bepaald van overtuigd. Maar het mankeert „ons" ingrijpend aan financiën en aan leiden de figuren. En misschien is dat laat ste gemis nog belangrijker dan het eer ste. En inmiddels bljjft het gisten in de streek. In alle opzichten. Wilt u enkele cijfers? De deskundigen hebben bere kend dat in 1955: 47 procent van de Drentse bevolking in de landbouw werkte en dat dit percentage in 1970 nog 38 procent zal bedragen. Voor de veenarbeiders belopen die getallen res pectievelijk 6 en 1,5 procent, voor de industrie-arbeiders 20 en 33,5 procent. En het is na het bovenstaande, dunkt ons, wel duideljjk dat die cijfers vooral van zware betekenis zijn voor Zuid oost-Drente. Wat daar aan ingrijpende De negende en laatste ronde van de voorwedstrijden om de damtitels van Kennemerland heeft voorlopig een ein de gemaakt aan de schier ondraaglij ke spanning. De meeste beslissingen voor de finaleplaatsen zijn gevallen, van enkele afgebroken partijen is de uitslag nog belangrijk voor de bezet ting van de resterende plaatsen. In groep A van de hoofdklasse ver speelden zowel Douma als Teunisse hun laatste kans door te verliezen van respectievelijk A. de Jong en P. van den Berg. Hiermede speelden zij ge heel in de kaart van H. Willemse die zjjn afgebroken partij tegen N. Blom slechts tot remise behoeft te brengen om finalist te worden. In groep B ver sloeg de jeugdige J. Bus zijn concur rent H. van Berk en bereikte daarmee- de het hoogste puntenaantal in de hoofdklasse. W. van Leuffen volgt hem naar de finale. In de C groep is de situatie nog wat verward. Th. Tielrooy heeft onbedreigd de leiding doch van de uitslag van de afgebroken partijen tussen J. Belien-J. H. Meure en J. Poppen-H. Schuringa zal het afhangen of twee van deze vier spelers naar de eindstrijd gaan of dat J. Drayer daar op nog kans maakt. Een of meer her kampen zou in deze groep niet uitge sloten zijn. In groep A van de eerste klasse heb ben F. Langeveld en H. ie Noble zich veilig gesteld; Drayer en Both speel den inmiddels de partij van hun leven doch konden het nog niet verder bren gen dan een hangpartij welke waar schijnlijk in een puntenverdeling zal eindigen Beiden hebben evenals J. M. Jansen, die nog een partij moet spe len tegen A. Masteling, nog kans op de derde plaats. In groep B hebben J. ter Haak en V. Morslet een veilige voorsprong op de rest doch J. Oort huis verspeelde zijn fraaie kans op de derde plaats door onder het gewicht van de spanning in goede stand te ver liezen van T. Ipenburg. Nu zullen de hangpartijen moeten beslissen of W. Roest, A. Hoekema of A. F. van Leuf fen naar de eindstrijd overgaan. De tweede klasse is reeds aan de fi nale bezig waarvoor de volgende uit slagen genoteerd konden worden: J. de On,„ Pe tentoonstelling „Contour toaai-f ,beeldende kunst" wordt van 21 PrinV 1 en rnet 3 mei gehouden in het jare te Delft Evenals vorige ..De" ir de exPositie georganiseerd door :-v •,sv -v.v De Ja-knikkersaccentueren de melancholie van het landschap in Zuidoost-Drente Groot-L. Binkhorst 0-2; W. Gomes-S. Lemmers 1-1; J. de Groot-W. Gomes 2-0 en L. Binkhorst-S. Lemmers 2-0. De uitslagen van de negende ronde luiden aldus: Hoofdkl. Groep A. A. de Jong-A. Douma 2-0; N. Blom-H. Wil lemse afgebr.; P. Belien-Ir. M. Krijgs man 1-1; P. v. d. Berg-H. Teunisse 2-0; Groep B. C. Schelfaut-W. v. Leuf fen 0-2; J. Bus-H. v. Berk 2-0; W. Roest-W. v. Leuffen 0-2; O. v. Dijk H. Belien 1-1. Groep C. L. Visser-H. Schuringa 0-2; Th. Tielrooy-J. Drayer 1-1; de partijen J. Belien-J. H. Meure, L. Visser-H. Ro zijn en H. Schuringa-J. Poppen werden afgebroken. Eerste kl. Groep A. F. Langeveld- A. Masteling 1-1; A. Kosten-W. Persoon 1-1; H. Ie Noble-L. v. d. Werff afgebr.; Th. Bot-C. Drayer afgebr. Groep B. J. ter Haak-Th. v. Wort 1-1; W. Roest-V. Morselt 0-2; Th. v. Wort-W. Roest afgebr.; A. Hoekema- J. ter Haak 0-2; A. v. Leuffen-N. v. d. Meer 2-0; J. Oorthuis-T. Ipenburg 0-2; V. Morselt-H. Diemei 2-0. Na het beëindigen van de nog lopen de partijen zal de finale op nader te bepalen data in de diverse clublokalen gehouden worden. De finale voor de hoofdklasse zal uit negen, voor de eer ste klas uit zes personen bestaan. In de voorwedstrijden is het opval lend geweest hoe de jeugd met een weldadig aandoende onbevangenheid de oudere, geroutineerde spelers partij gaf. Het is te verwachten dat deze sportieve strijd zich in de finale op wat hoger niveau zal voortzetten. De wandelsportvereniging DVS in Halfweg houdt zaterdag 21 en zondag 22 maart wandeltochten die in het te ken staan van het tienjarig bestaan van de vereniging. Er wordt gewandeld over tien en vijftien kilometer op beide dagen en bovendien op zondag over vijfentwintig kilometer. Men kan zo wel individueel als in groepsverband aan deze tochten deelnemen. De start is vanuit café „de Keizerskroon" aan de Amsterdamsestraatweg 38 in Half weg. De start is zaterdag tussen twee en drie uur; op zondagmiddag tot een uur. Voor het volbrengen van de tocht wordt afgeweken van de gewoonte een medaille uit te reiken, maar zal in ver band met de tweede lustrumviering een lepeltje worden uitgereikt. Op het seminarie „Hageveld" te Heemstede worden woensdag 11 maart enkele verkenners geïnstalleerd van de Rolandtroep tot Rowans. De installatie wordt verricht door de hoofdcommissa ris en de hoofdaalmoezenier van de Ka tholieke Verkennersbeweging. neer hij vrijkomt hij zit vast voor een in Den Haag gepleegde diefstal naar een inrichting wordt gebracht en vonniste met. een gevangenisstraf van een maand. „Ik word hier akelig; ik wou dat ik eens aan de andere kant van die muur kon komen," had v. R. tegen zijn mede gevangenen gezegd. Op 8 december zei hij dat weer, toen tegen N. „Zo'n mooie kans als vandaag krijg ik nooit meer," voegde hij eraan toe. „Goed, dan moet het maar gebeuren," zou N. geantwoord hebben. Op een goed ogen blik gingen zeker vijftien gedetineerden bij de muur langs de Papentorenvest staan. N. stelde zich op tegen de muur, v. R. ging in zijn handen staan en slaagde erin nabij de vrijheid te klim men. „U heeft er weinig plezier van ge had. hè?" vroeg mr. Petersen. „Ja, ik zou meegaan. Hij zou mij op trekken tot ik de rand van de muur kon grijpen en mij naar buiten kon werken. Maar er kwam al een bewaar der aanrennen. Ik had geen tijd meer. Toch ben ik blij, dat ik het niet gedaan heb, want ik was van kwaad tot erger gekomen." Een van de bewaarders van het Huis van Bewaring bevestigde de verklaring van de verdachte. Hij had zich op een gegeven ogenblik omgedraaid en zag van R. ontsnappen. Bij de politie echter was een brief binnengekomen van een van de gevangenen, waarin stond, dat de verdachte niet de enige schuldige was. Er waren vijftien tot twintig gede tineerden, die wisten van wat te ge beuren stond. Zij moesten voorkomen dat de bewaarders v. R. zouden tegen houden. Het was volgens de schrijver niet sportief alleen N. te vervolgen. De politierechter echter iegde de brief ter zijde. Het strafblad van de verdachte noemde hij schrikbarend. Op het „laat ste woord van de verdachte" „twee maanden is wel wat veel" zei mr. Petersen: „U beseft toch wel, dat een gevangenis er niet is om uit te ont snappen. Je moet er in blijven, anders heeft de hele instelling geen zin meer." De omgeving van een begraafplaats wordt, als de duisternis gevallen is, door heel veel mensen met een zekere huiver betreden. Wie er vlakbjj woont, is er wel aan gewend geraakt. Maar toch keek een motorrijder, die om streeks 11 uur thuis kwam op het ter rein van de begraafplaats Westerveld te Driehuis vreemd op, toen van ach ter een boom een gemaskerde man te voorschjjn trad en even later zich nog een andere man uit de schaduw los maakte. Kort tevoren had de overweg wachter van de spoorwegen bij de hal te Driehuis-Westerveld ook al verbaasd gestaan, toen iemand hem had ge vraagd, waar de begraafplaats Wester veld zich bevond. Ondanks het late uur was de man er na de verkregen infor matie inderdaad naar toegelopen. De motorrijder en zijn vader slaagden erin de politie te alarmeren. De man nen bleven rustig en toen de politie ter plaatse verscheen, kwam als aap uit de mouw, dat het hier een studenten- aangelegenheid was. De een had de op dracht gekregen zich op die avond om 11 uur geblinddoekt bij de begraafplaats Westerveld op te houden. En de ander kwam zich daarvan overtuigen. Het tweetal heeft de motorrijder en zjjn va der op nette wijze excuus gemaakt voor deze vreemde verschijning op een vreemd uur. Daarna zijn ze vertrokken, de achterblijvenden achterlatend met een groot vraagteken omtrent de grap pigheid van voorvallen in het studen tenleven. De bloemenaanvoer op de wekelijkse keuring in Haarlem was minder groot dan men de laatste tijd gewend is. Van de tulpen waren het potten met prima kwaliteit van de felrode darwinhybri- de Diplomaat van de fa. Ruibró en P. A. van Saase beide te Hillegom, die de aandacht trokken. Ook het par tijtje Apeldoorn, dat Ruibro voor het voetlicht bracht was van een voortref felijke kwaliteit. Dat laatste kan ech ter niet gezegd worden van een grote groep dubbele tulpen Murillosports die door verschillende kwekers naar voren werd gebracht. Slechts de Triumphatirs deden hun naam eer aan; de rest Ijleef beslist onder de maat. Geerlings uit Noordwijkerhout bracht een aardige oranjerode zaailing. De verblindend-rode fosteriana Princepas van J. H. Rijkelijkhuizen, Hillegom, kon moeilijk beter. Klipfontein is een aar dige nieuwe randtulp (rood met gele rand) van Ant. Njjssen en Zn te Sant poort, die daarnaast nog de mooie dub bele Leonidas en de rode 167 dr liet zien. De oranje-rode general Eisenhower werd door Th. Njjssen, Haarlem, ten tonele gevoerd en ook de dubbele rode Sweet Adelin en Pieter Marais, rood met gele rand van P. Dames, Lisse, mochten bekeken worden. De rose dar- win Florex van Gebrs. van Graven, De Zilk, was vrjj licht. Van de narcissen trok vooral de prachtige gele trompet Cadena van D. van Egmond, Hillegom, sterk de aandacht. Gerritsen, Voorschoten, toon de de grappige miniatuur-jonquil- le Baby Moon, terwijl P. Dames, Lisse, de elegante traandussen Tresamble en Thalia ten tonele voerde. G. B. de Vroo- men Zn te Sassenheim etaleerden de goede grootkronigen. Han van Meege ren en Glorifuaction. De grote dubbele Starlight van Gebrs. Nuijens uit Bree- zand, trok eveneens sterk de aandacht. Een groep die veei kijkers trok was opgesteld door de fa. Hageman uit Heemstede. De ongelooflijk rjjkbloeien- de sperciecrocussen als Violet Queen, Snow Bunty, Ladykiller en Cream Beauty deden het tegen een achter grond van kleinbloemige narcisjes fan tastisch mooi. Van Tubergen, Haarlem, liet de liefhebbers genieten van de fraaie kleurenpracht der tuincyclamen. Prachtig rijkbloeiend materiaal met kleine purperen en lila bloempjes. W. Blokker, Akersloot liet zien dat er sneeuwklokjesen sneeuwklokjes zijn. Hij toonde kleine, grote enkele en dubbtle. J. v. d. Linden, Hillegom liet nog -een nieuwe lichtpurperen fresia zaailing zien en de fa. Van Staaveren Aalsmeer de goudgele fresia Orange Favorite. Zaterdag werd de heer R. M. v. d. Hart 75 jaar. Na een eervolle loopbaan bij het onderwijs te hebben vervuld (jarenlang was hij hoofd van een der Haarlemse openbare scholen) wijdde de heer v. d. Hart zich geheel aan zijn liefde voor bloem en plant. Hij was lange tijd secretaris van de afdeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde en heeft ook thans nog zitting in het bestuur van die af deling. Als oud-onderwijsman was daarbij zijn aandacht in het bijzonder gericht op het tuinbouwvakonderwjjs en nog steeds is hjj de raadsman van vele jongelieden, die zich in de tuin bouw willen bekwamen. Voorts is de heer Van de Hart voor zitter van de Floralia-vereniging, wel ke vereniging ten doel heeft reeds bij de schooljeugd belangstelling voor bloemen en planten te wekken. Tot voor enkele jaren was hjj redac teur van het Weekblad voor Bloembol lencultuur, terwijl hij thans nog lid is van de commissie van. redactie van het bekende tuinbouwblad „Floralia". Ook in het organiseren van tuin bouwtentoonstellingen heeft de heer Van de Hart een belangrijk aandeel gehad, o.a. in die van de vijfde binnen- tentoonstelling van de Flora, die in 1953 in Groenendaal werd gehouden, alsmede van de succesvolle Intematio- nale-Dahliatentoonstelling in het Kre- lagehuis in september van het vorige jaar. Het heeft de heer Van de Hart za terdag niet aan belangstelling ontbro ken. Hij ontving talrijke bloemstukken naast vele telegrafische en telefoni sche gelukwensen. De wintercompetitie van VHS heeft ook de laatste speelavond geen ver rassingen opgeleverd. In de bondscom- petitie heeft VHS een kansje op het kampioenschap behouden nu het de schaakclub Philips een forse 8-1 neder laag toebracht. Hoewel de kansen van het Leidse LSG nog steeds het gunstigst staan blijft er voor VHS een reële kans. LSG moet namelijk nog op be zoek bij Eindhoven terwijl VHS zelf een andere concurrent Spangen zelf ont moet. De uitslagen luiden; VHS-Philips: Spinhoven-Berghout 1-0, v.d. Velde-Mey- ering 1-0, Schneiders-Schilperoort 1-0, Brommer-Buv 1-0, van Driel-den Boer afgebroken, Marwitz-Schobbers 1-0, Dui- senberg-Suurland 1-0, Blokker-Wijn re mise, Mol-de Beer remise, Mazee-Boes 1-0. Totaal 8-1 voorlopig. Onderlinge competitie Groep 1: v.d. Velde-Nijman 1-0, v.d. Bogaard-Meulenbeld afgebroken. Groep 2: Mej. Bijster-v.d. Steeg 1-0, Jorissen-Marinus remise, Fris-Jorissen afgebroken, Halberstadt-Bauer 0-1, Jonckbloedt-Andersen J-0. Krijnen-mevr. Maljaars Kok 1-0, Kruup-Marinus remise, Saeijs-in den Berken uitgesteld. Groep 3: Hijmans-Hille 1-0, van Kui- pers-Geerlings 0-1, van Teunenbroek- Wagener remise, van Tongeren-Twisk remise, van Doom-Wndoogen 1-0, Bar- thel-Sehaap 0-1. Groep 4: Bakker-Geuzebroek jr. 0-1, Reymerink-Hens 1-0, Olie-Bruinsma 1-0, Hoek-Leenheer 0-1, Slenters-Rolie 1-0. Het programma voor woensdag luidt: Heren, overgangsklasse: Die ftaeck- se-Madjoe (aanv. 8 uur), HVS-SES (9 uur). Eerste klasse: Santpoort-PSCB (7 uur), ClOS-Santpoort 2 (8 uur). Tweede en derde klasse: Gios 3- OVRA 4, HVS 4-OSS 2, CJMV-Hepol en PSVH-De Blinkert 2. Dames, hoofdklasse: Die Raeckse- OVC (9 uur). Overgangsklasse: AVC-SES (8 uur). Eerste klasse: OVRA-Eclecta (7 uur). Tweede en derde klasse: DSS 3-De Blinkert 4, De Blinkert 5-Topscore 2, Topscore-DSS 4, Gios 3-HBC 4, Eclec- t? 2-Set up, Santpoort-AVC 2 O.G. 3- OSS 2 en HBC 5-DSS 2. Advertentie Het „Coalitie-comité" van de Oosten rijkse Katholieke Volkspartij en de so cialistische party heeft, blijkens een te Wenen uitgegeven bekendmaking, be sloten de volksvertegenwoordiging voor te stellen 10 mei uiteen te gaan en ver vroegde algemene verkiezingen te doen houden, aldus meldt Reuter. Het des betreffende voorstel zal deze week wor den ingediend. De katholieke Volksparty en de so cialisten hebben na de tweede wereld oorlog Oostenryk en verscheidene coa litie-regeringen bestuurd. Zjj bezitten respectievelijk 82 en 74 zetels in het huidige parlement. De overige zetels worden ingenomen door de zes afge vaardigden van de vryheidsparty en de drie vertegenwoordigers der com munisten. Verleden week donderdag ontstond èr onenigheid tussen de coalitiegenoten. De Katholieke Volksparty beschuldig! de de socialisten van het tegenhouden van een regeringsprogramma en met name van punten daaruit, die betrek king hadden op de woongelegenheid en een herziening der belastingwetgeving en zü eiste het op korte termijn hou den van algemene verkiezingen. De so cialisten stemden hier twee dagen la ter mee in. Zij beschuldigden op hun beurt de volksparty van „tenietdoen van het noodzakelijke en tot nu toe ge slaagde werk der coalitie". t?*al.e Pjoduktie van jute-artikelen de„13 landen, aangesloten bij de as sociatie van Europese jute-industrieën 854a(K)°nn ton nderland' bedroeg in 1958 ÖD4.UU0 ton. Daarvan werd 496 OOft tnn vervaardigd in de. jutespmnenjeT ter wijl de jutewevenjen 358.000 ton weef- sels produceerden. De corresoonderen- 379 nnn°+S voor,1957 waren 517.000. resp. 1 0n' zPdat de Produktie met cir ca 4% is gedaald. „In., de landen van de gemeenschap pelijke markt bedroeg de produktie in de jutespinnerijen 296.000 ton en in de weverijen 220.000 ton, tegenover 305.000, resp. 225.000 ton in 1957. Blijkens voorlopige gegevens beliep de import van ruwe jute in West-Euro pa in het afgelopen jaar 500.000 ton, terwijl in 1957 534.000 ton van deze grondstof werd ingevoerd. De invoer van jute-produkten bedroeg 130.000 (1957: 116.000) ton, terwyl de uitvoer van deze artikelen 90.000 ton bedroeg tegen 91.000 ton in 1957.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9