West Berlijn maakt zich over communisten geen illusies Van s.g. bereidheid tot samenwerking blijkt in de praktijk niets Eigen ballet voor Zuid- Nederlandse Opera Wetenschappelijk onderzoek van de MANAGER-ZIEKTE w c D M' Mansfield „onjuist voorgelicht" V erkiezingspoëzie in Naarden Speciaal instituut aan de universiteit van München Drs. SCHMELZER OVER ROMME's PLAN VOOR BEZITSVORMING V akantie-molen De vrede of het zwaard Belgische hoogleraar bepleit muzikale uitwisseling Zilveren jubileum van „Drakenburgh Passiespelen in Arnhem-Zuid Het Belgische boek Partijpolitiek en regeringsbeleid moeten niet worden verward Nieuwe raketproef in de Sahara „Week van de fotografie" Onderzoek naar verzonken stad WOENSDAG 11 MAART 1959 PAGINA 11 Geschenk van de vrienden: aankleding kapel door- JOSEPH ALSOP be kinderen die hier aan de zo duidelijk gemarkeerde sectorengrens in Berlijn staan, iconen kennelijk in het westen. Want zij staan op rolschaatsen en dat is een luxe, waarover men in het oosten eenvoudig niet behoeft te denken. Daar alles gericht op de ontwikkeling van de zware industrie en kenners van de communistische wereld zijn geneigd, aan de Oostduitse industrie een vrij belangrijke plaats in het economische bestel van de satellietlanden toe te kennen. (Van een redacteur) De invloedrijke Amerikaanse senator Mansfield heeft enige tijd geleden een plan ter tafel gebracht voor de hereniging van Duitsland, waarin o.m. werd uitgegaan van de veronder stelling, dat er thans tussen de beide delen van Berlijn contacten van tech nische aard zouden bestaan, die voor uitbreiding in aanmerking komen. Hoe staat het met die contacten tussen Oost- en West-Berlijn? In het Schöne- berger Kathaus en in het Bundeshaus aan de Bundesallee lacht men een beet je smalend. Op de U- en de S-Bahn "a zijn aiie gemeentelijke diensten In de beide sectoren gescheiden. De U- Bahn is de Berlijnse ondergrondse en de S- of Schnell-Bahn is eigenlijk een soort spoorweg, die bepaalde punten in de stad met elkaar verbindt. In de BVG of Berliner Verkehrs Gesellsehaft Wordt uiteraard een minimale hoeveel heid overleg vereist om tot overeen stemming te komen over dienstrege lingen etcetera. Maar daar blijft het dan ook absoluut bij, hoe bizar verder de problemen ook zijn in een stad, die Willekeurig in tweeën is gedeeld. Dat Berlijn niet bepaald op de bestaande twee-deling is ingericht, blijkt o.a. uit het feit, dat alle reparatie-werkplaat- sen voor de U-Bahn in het westelijk stadsdeel liggen. Hoe stroef de betrek kingen zelfs binnen de BVG zijn, blijkt Uit één enkel voorbeeld. De oude loco- Uiotieven, die dienst doen op de S-Bahn, t'erslinden dagelijks grote hoeveelhe den water. Als zij op een station in het •Vesten tanken, gaat dat ten koste van de westelijke watervoorraad. De ver effening van de aldus ontstane „water schuld" gaat als volgt in zijn werk. Bet aantal hectoliters water, dat de verschillende locomotieven in het wes ten tot zich nemen, wordt genoteerd en eens per maand opgeteld. De oos telijke autoriteiten brengen dan een ver binding met de westelijke waterleiding tot stand en pompen de verschuldigde boeveelheid water in de westelijke buis- ieidingen... Men neemt in West-Berlijn het uit gangspunt van senator Mansfield niet helemaal au sérieux. Men wijst op het feit, dat het in al die jaren nog niet hiogelijk is gebleken rechtstreekse tele foonverbindingen tussen Oost- en West- Berlijn tot stand te brengen. Alle wes telijke voorstellen van dien aard wor den door het oosten onveranderlijk ver- Worpen. Als iemand aan deze zijde van de sectorengrens een telefoongesprek Wil voeren met iemand „drüben", dan Jnoet dat gesprek lopen over Hannover, Hamburg en Brunswijk. Als iemand een poging zou willen wagen de West-Berlijners ervan te woning Frederik van Denemarken viert Vandaag zijn zestigste verjaardag. overtuigen, dat de communistische autoriteiten misschien toch nog wel meevallen, dan wordt hij ongetwijfeld vergast op het verhaal, wat er ge beurt met een West-Berlijner, die tij dens een rit in de S-Bahn inslaapt en bij zijn ontwaken tot de ontdek king komt, dat hij zich in Oranien- burg of Potsdam bevindt. De com munisten nemen dan terstond aan, dat hij met opzet de zonegrens is gepasseerd en zich heeft schuldig ge maakt aan „illegale Einreise". Het is voorgekomen, dat Westduitsers in dergelijke gevallen na een uitermate langdurige procedure zijn veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. En dan beschikken de West-Berlijners over een rijke ervaring van communis tische chicanes, die zij tijdens de blok kade van maart 1948 tot mei 1949 heb ben opgedaan. Naar wijlen burgemees ter Ernst Reuter hebben zij de elek trische centrale genoemd, die zij moes ten bouwen om niet door de commu nisten in het donker te worden gezet. Zij hebben door uitgebreide boringen aan de Havel moeten zorgen voor hun eigen watervoorziening, omdat de com munisten poogden hen te doen verdor sten. Speciale afwateringsmaatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat de communisten opnieuw zullen trachten de Westberlijnse waterhuishouding in de war te sturen. Moderne vuilverbran dingsovens zijn in het westelijk stads deel geïnstalleerd, omdat de commu nisten niet wilden toestaan, dat West- Berlijn zijn compost bleef storten op de terreinen even over de zonegrens, die daartoe voorheen werden gebruikt. Wat niet in de ovens ging, hebben de West-Berlijners tot grote bergen opge stapeld, die nu met gras en planten zün begroeid en zodoende een bijdrage vormen tot verfraaiing van het stads beeld. West-Berlijn laat zich door de heren in het Kremlin niets meer op de mouw spelden. Het weet, door schade en schande wijs nauwkeurig wat voor vlees het met communisten in de kuip heeftnr mildste reactie, die het over heeft voo de voorstellen van Mansfield, is, dat oe senator „waarschijnlijk onjuist is voor gelicht", In de huidige pogingen van de Russen om tot een gesprek over Berlin en Duitsland te komen, ziet men in West- Berlijn slechts een streven om het wes ten tot concessies te dwingen. En men is er onmiddellijk bereid het westen te adviseren omtrent de beste gedragslijn, die het in het aangezicht van de Russi sche intimidatie-politiek kan volgen. De ervaring heeft de West-Berlijners geleerd, dat men reddeloos verloren is, als men een Rus ook maar een duim breed toegeeft. Biedt men daarentegen energiek verzet, dan trekt hij zich meestal terug. Nog als de dag van gisteren herin nert men zich in het westelijk stads deel, hoe de communistische jeugdbe weging in Oost-Berlijn zich met Pink steren 1950 opmaakte om geheel Ber lijn in te palmen onder de leuze „Die freie Jugend stürmt Berlin Het liet zich allemaal heel dreigend aanzien. Kolossale horden communistische jon geren, gesteund of opgejaagd door aan zienlijke contingenten Volkspolizei, ver zamelden zich aan de sectorengrens. Generaal Burns, de een-armige Brit, liet zich echter niet van zijn stuk bren gen. Hij liet een aantal tanks aanrukken en plaatste die recht tegenover het communistische jeugdleger. In minder dan een kwartier tijds loste de hele rode demonstratie zich op in het niets... West-Berlijn laat zich thans evenmin van zijn stuk brengen. Het heeft sinds de blokkade een „ijzeren voorraad voedingsmiddelen en grondstoffen. In zoverre is Berlijn altijd op „alles voor bereid". Maar in verband met het re cente Russische ultimatum heeft het geen enkele extra-voorzorg getroffen. Bondsminister dr. Lübke heeft de West berlijnse bevolking enkele weken gele den de raad gegeven, voor tien dagen levensmiddelen m huis te nemen. Als het hem werkelijk ernst is met zijn raad, dan zal hij die nog eens met alle nadruk moeten herhalen, want er is nauwelijks een West-Berlijner geweest, die zich er iets van heeft aangetrok ken. Voor de tijd na 27 mei heeft men tal van belangrijke congressen en con ferenties op het programma staan. West-Berlijn volgt nauwlettend de ont wikkelingen, die zich buiten zijn muren voordoen, maar de communistische be lagers kunnen zich er niet op beroemen binnen de stad te beschikken over de bondgenoten van twijfel en kleingelovig- heid. Tot nader order neemt West- Berlijn aan, dat harde vastbeslotenheid en onwil tot marchanderen voldoende zijn om de huidige crisis te overwin nen. Oud-minister Suurhoff heeft aan het balcon van zijn villa in het Rembrandt- kwartier te Naarden een verkiezings bord hangen met als tekst: „Oud tracht u te beheksen met anti-P.v.d.A. com-1 plexen. Wat koopt u voor die pret: een rechts clerlcaal kabinet". Een villa bewoner enige huizen verder in de- zelfde laan heeft nu aan de oud-mi- nister zijn antwoord, eveneens in dicht vorm, gegeven. In zijn tuin prijkt thans een bord met het opschrift: „Als d'an- dere partijen nu eens ernstig verliezen en een groot aantal burgers de V.V.D. gaat verkiezen, dan wordt het kabinet niet rechts of clericaal, maar in geest en hoofdzaak liberaal". Op de eerste dag van de Belgische Universitaire Week, die in Nijmegen wordt gehouden, heeft prof. dr. F. van der Mueren een voordracht gehouden over het muziekculturele leven en zijn wisselwerking tussen Nederland en Bel gië. De muzikale produktie in Noord en Zuid is geleidelijk aan groter ge worden, aldus prof. van der Mueren, maar beide partijen zijn zich van el kanders activiteit niet voldoende be wust. Gedurende lange tijd heeft men de fout gemaakt, de muzikale produk tie te willen schatten naar wat deze aan revolutionaire gedachten inhield. Men heeft daarbij niet voldoende acht geslagen op wat de nieuw-ontstane composities aan werkelijke waarden in- "den. De geschieden! de Belgische hoog! het verhaal van revolutionaire momen- hielden. De geschiedenis van een kunst, aldus de Belgische hoogleraar, Is niet het e ten. Spreker pleitte in het algemeen voor een grotere bekendheid van Nederland se muzikale activiteiten in België en omgekeerd. Te weinig Belgen kennen het werk van Donemus, terwijl Neder land nog onvoldoende op de hoogte is van wat het Cebedem In België aan ei gentijdse composities uitgeeft. Ook grammofoonplaten van Nederlandse composities zouden in België groter be> kendheid moeten hebben en omgekeerd. Al is de onwetendheid niet zo groot meer als voor de oorlog toen bij voorbeeld een instelling als de Bel gisch-Nederlandse componistendagen nog niet bestond toch zou, naar de mening van de spreker, zowel in Bel gië als in Nederland veel meer bekend heid moeten worden gegeven aan het werk van de eigentijdse componisten, en zou men zich nog meer moeten in spannen voor de onderlinge uitwisse ling daarvan. Als de Oostduitse communisten ooit een z.g. „volksopstand" in West-Berlijn zouden organiseren, dan zijn dit de strijders, die het spits moeten afbijten, de „Kampfgruppen" uit de bedrijven. De „Kampfgruppen" zijn opgericht onder het voorwendsel, dat zij nodig zijn om de z.g. „volkseigene Betriebe" voor sabotage te vrijwaren. De toetreding is verplicht, de geestdrift minimaal. De „Kampfgruppen" vormen een zwaard, dat zich bij het minste of geringste kan keren tegen de macht, die het dacht te gebruiken. De Zuid-Nederlandse Opera heeft een eigen broepsballet gevormd. In overleg met mevrouw Wally Haacke is de kern van haar groep in vaste dienst door de Z.N.O. overgenomen. Het zijn de ballerina's Germaine Niël, Corry van Aken, Lucy Druif, Jeannon Jagers en de danser Pierre Fooy. De vaste verbintenis is op 1 maart j.l. ingegaan en de balletgroep is nu in dagelijkse training in de studio's van de Zuid-Ne derlandse Opera. Choreografe is ma- vrouw Wally Haacke. Het is de bedoeling dat het eigen bal let van de Z.N.O. niet alleen optreedt in de door deze opera te geven voor stellingen, doch ook speciale ballet avonden zal geven. Het Z.N.O.-ballet treedt voor het eerst op bij de première van de opera „Lakmé". Verwacht wordt dat op de grasmat in de grote tuin achter het gebouw van de Z.N.O., Bredestraat 19, Maas tricht, op mooie zomeravonden geregeld balletvoorstellingen zullen worden ge geven. Toen het gemeentebestuur van Maas tricht het gebouw van de voormalige Sint Servatius-sociëteit, de „Klep", het vorig jaar ter beschikking gestelde van de Zuid-Nederlandse Opera en de be nedenverdieping weer bewoonbaar werd gemaakt, had niemand gedacht dat de opera zo snel uitbreiding zou eisen, dat ook de bovenverdieping in bezit moest worden genomen. De laatste maand heeft het gebouw een algehele metha- morphose ondergaan. Het trappenhuis en de bovenverdie ping zijn gerestaureerd: de voormalige grote bibliotheekzaal, die een ruïne was, is omgebouwd tot een stijlvolle repeti tie-gelegenheid. De benedenzaal is nu beschikbaar gekomen voor de ballet- training. Het is de bedoeling het thans geheel bedrijfsklare pand op 19 maart met enige plechtigheid te openen. Dezer dagen is in München, als onderdeel van de universiteit, een instituut geopend waar men een onderzoek gaat instellen naar de „managersziekte". Het instituut doet deze onderzoekingen echter uitsluitend uit wetenschappelijk oog punt. Op de foto ziet men een van de bij het onderzoek te gebruiken apparaten: een soort fiets met een ingewikkelde apparatuur, die de ademhaling van het „proefkonijn" regelt en controleert. (Van onze correspondent in Bonn) In het zusterhuis van de München- se Universiteitsklinieken is dezer da gen het eerste Westduitse instituut ge opend, dat zich zal gaan bezighouden met het wetenschappelijke onderzoek naar de storingen in de bloedsomloop, die algemeen worden samengevat on der het verzamelbegrip „manager-ziek te". De op- en inrichting van dit insti tuut hebben de Beierse hoofdstad en haar medische universiteit te danken aan een hardwerkende Münchense ma nager: de bekende bankier Lenz heeft een bedrag van 380.000 mark ter be schikking gesteld voor een „Stichting ter voorkoming van bloedsomloop-ziek ten". Het past typisch bij West-Duitsland, een land van „managers", dit instituut tegen de „manager-ziekte", waaraan in de Bondsrepubliek naar schatting rond 20 procent der bevolking sterft, een cijfer dat nog gunstig afsteekt bij dat andere manager-land Amerika, waar jaarlijks 54 van elke 100 mensen IS De Stichting Katholieke Gemeen schapsoord en Volkshogeschool „Dra kenburgh" bestaat binnenkort vijfen twintig jaar. Bij die gelegenheid zal de nieuwe kapel van het huis worden ingezegend en hoopt een intussen inge steld comité, waarin zitting hebben de dames Truus Kloes, H. Wilmink en H. M. F. Seijs, het bestuur der Stichting een geldsbedrag te kunnen aanbieden, waarmee de aankleding van de kapel kan worden bekostigd. Alle goede vrien den van „Drakenburgh" worden daar mee in de gelegenheid gesteld een bij drage groot of klein te willen storten op giro 401710, ten name van mejuffrouw H. M. F. Seijs, Nieuwe Gracht 17, Purmerend. Van 14 tot 17 maart wordt in de H. Sacramentskerk te Arnhem het passie spel „Christus verworpen" opgevoerd. Dit spel, een drama in drie bedrijven, is geschreven door Jan Vuysters. Het spel wordt door ongeveer 100 parochia nen gespeeld, van wie 75 figuranten. De algehele leiding heeft Wim Rijerman; artistieke adviseurs zijn Herman Stern- heim en John de Freese. In aansluiting op de opening van de Belgische universitaire week heeft de Belgische ambassadeur in ons land, Z. Ex. F. X. J. M. G. baron van der Straeten Waillet, gistermiddag met en kele woorden een expositie geopend ge wijd aan het Belgische boek. De expositie, ingericht en onderge bracht in de zaak van boekhandel Berkhout n.v. aan het Plein 1944 te Nij megen, blijft geopend tot 14 maart. Tsjechoslowakije Het centrale par- tijcomité van de Tsjechische communis ten heeft gisteren de „ernstige tekort komingen" op landbouwgebied in Tsje choslowakije gelaakt en besloten tot nieuwe maatregelen om deze op te heffen. In de eerste drie jaar van het huidige vijfjarenplan is de landbouw- produktie slechts zes pet. vooruitge gaan, terwijl men op 18 pet had ge doeld. (Reuter) Staatssecretaris drs. W. K. N. Schmel- zer heeft dinsdagavond op de laatste grote verkiezingsbijeenkomst van de K.V.P. te Groningen de heren Burger en Willems van de P.v.d.A. van re pliek gediend ten aanzien van wat mok kende reacties van die zijde over het veelomvattende breed opgezette plan van bezitsvorming dat prof. Romme op 28 februari in Hengelo heeft uiteenge zet. Mr. Burger heeft 2 maart in Dor drecht en 3 maart voor de radio, blij kens persverslagen en de heer Wil lems 8 maart te Heerlen gevraagd waarom dit plan niet door de staatsse cretaris Schmelzer aan de Tweede Ka mer is voorgelegd. Het antwoord hierop is eigenlijk heel simpel, aldus de heer Schmelzer: de K.V.P. heeft na breed en deskundig vooronderzoek het bezitsvormingspro gramma in eigen kring uitgewerkt en aan het Nederlandse volk voorgelegd, omdat het volk er recht op heeft con creet te weten wat de K.V.P. zich met het bezitsvormingsbeleid in de toekomst voor ogen stelt. Verder ben ik, aldus spr., zoals u be kend is, staatssecretaris in een kabi net waarbinnen krachtens besluit van een vorig kabinet op ambtelijk niveau een rapport wordt opgesteld over fis cale maatregelen ter bevordering van sparen en bezitsvorming in brede kring. Dit rapport, dat dezer dagen waar schijnlijk zal gereed komen, zal aan de formateur worden overhandigd en aan een volgend kabinet worden voorge legd. Slechts een beleidsbeslissing mede op basis van de in dit rapport ge geven beschouwingen, een beleidsbeslis sing op regeringsniveau, zou tot concre te maatregelen kunnen leiden. Met nadruk wilde de staatssecretaris de gescheiden verantwoordelijkheid stel len van een politieke partij als de K.V.P. en een lid van het kabinet dat een ambtelijke werkgroep voorzit die een rapport voorbereidt. Zulks omdat blijkens de vraagtekens van. de heren Burger en Willems men in die kringen partijpolitiek en regeringsbeleid wel eens gemakkelijk verwart. aan storingen in de bloedsomloop ster» ven. In Amerika is het wetenschappe lijke onderzoek naar de oorzaken en eventuele prophylaxe van deze ziekte al lang, veel intensiever en met gro tere middelen (54 miljoen dollar tot dusverre) aan de gang. Leider van het nieuwe instituut is prof. Schimert. Hij wil het onderzoek in zijn nieuwe insti tuut vooral richten op de vroegtijdige herkenning van storingen in de bloeds omloop, omdat in het beginstadium een gunstige therapie meer uitzichten biedt dan die gevallen, waarin de pa tiënt „vlak voor het infarct" staat. Hij wil dit o.m. bereiken door individuele industrieën te vragen een paar duizend man van hun staf-personeel aan te wij zen, die bereid zijn zich van hun 35e levensjaar af regelmatig in het instituut te laten onderzoeken, met af standen van een tot twee jaar. Op de ze wijze hoopt prof. Schimert te kun nen vaststellen, welke veranderingen zich voordoen in het menselijk orga nisme en waar de bloedsomloop het eerst stoornissen ondervindt. Belang rijke Westduitse firma's hebben het nieuwe instituut reds materiële en gel delijke ondersteuning toegezegd. Fa brieken van medische apparaten willen het instituut inrichten. De Beierse staat heeft ook giften beloofd. In het instituut zullen geen lijders aan de manager-ziekte worden behan deld. Het zal zich uitsluitend bezighou den met wetenschappelijke waarnemin gen. Prof. Schimert heeft in Amerika onder prof. White in Framingham (New England, een stadje dat met 30.000 inwoners in haar geheel een we tenschappelijk object is, omdat ieder een er zich regelmatig laat onderzoe ken) de modernste methoden van het onderzoek naar de bloedsomloopstorin gen bestudeerd. De Fransen hebben gisteren op hun proefbasis in Colomb Béehar in de Sa hara een tweede experimentele raket van het type „Véronique" afgeschoten, aldus berichten A.F.P. en Reuter. D« serie proeven, die zondag begon, is be doeld om de fysische en chemische ver schijnselen in de hogere luchtlagen te bestuderen. De raketten van het type „Véronique" kunnen een hoogte van on geveer 250 kilometer bereiken. De vierde „Week van de Fotografie" zal van 9 t/m 16 mei a.s. plaatsvinden. De Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie en de met haar sa menwerkende organisatie op foto- en smalfilmgebied zullen op een attrac tieve wijze de beoefening van de ama teurfotografie als ideale vrijetijds-be- steding, gedurende de „week" naar voren brengen. De officiële opening zal in tegenwoor digheid van talrijke autoriteiten plaats vinden op vrijdag 8 mei a.s. in Grand Théatre Gooiland te Hilversum. Deze zomer zal een expeditie onder leiding van de Nederlander Hans van Praag en de Britse acteur John Pertwee een onderzoek instellen naar de verzon ken stad Epidauros die ten zuiden van de Zuidslavische stad Dubrovnik op tien tot twintig meter onder water ligt. Deze stad, waarvan men de Romeinse huizen duidelijk kan zien liggen, verzonk in de derde eeuw. De heer Van Praag woont op de Balearen. De expeditie hoopt een onderwater film van de ruïnes te maken en voor werpen op te vissen, die een beeld kun nen geven van het dagelijks leven in Epidauros zeventien eeuwen geleden. De Engelse architect Bannister uit Liver pool heeft een oude molen in Anglesey gekocht en laat deze nu verbouwen tot vakantiehuis. Er zijn drie grote kamers in de molen alsmede een grote kelder, waar de zeiluitrusting van de heer Ban nister, die een groot watersportliefheb ber is, opgeborgen kan worden. De bovenste kamer is uitgebreid met een erker en een balcon. ashington - Van het aanstaan de bezoek van de Britse pre- Ver- T T mier Macmillan aan de enigde Staten valt slechts één ding met redelijke zekerheid te zeggen. Het kan niet anders, of Macmillan zal president Eisenhower vragen te kiezen tussen het voeren van een actieve vredespolitiek of het opne men van zijn zwaard. Macmillan zal met andere woorden betogen, dat hij op grond van zijn ervaringen in Moskou slechts twee mogelijkheden voor het westen ziet. Ofwel de Ver enigde Staten en de andere weste lijke bondgenoten moeten het eens worden over de concessies, die tot een vreedzame oplossing van de kwestie-Berlijn kunnen leiden. Of het westen, en Amerika bovenal, moet terstond de militaire voorbe reidingen treffen, die het Kremlin tot de overtuiging brengen, dat onze „vastberaden" politiek inzake Ber lijn meer is dan loos gepraat. Het betoog van Macmillan zal de Ame rikaanse president niet aangenaam in de oren klinken, want hij heeft het denkbeeld van een mobilisatie op zijn jongste persconferentie nog met verontwaardiging van de hana gewezen. Desondanks zal de Britse son altijd en met grote kracht de vastberaden politiek gesteund van zijn opvolger als Amerikaans minis ter van buitenlandse zaken. In een belangrijk artikel in de „Saturday Evening Post" heeft Acheson on langs geen woord van zijn instem ming voor Dulles' politiek ingetrok ken. Maar hij wijst er met de groot ste klem op, dat uitvoering van de politiek van Dulles een volledige, onmiddellijke en nationale mobilisa.- tie, ook van zeer grote aantallen landstrijdkrachten, vereist. Acheson combineert zijn aandrin gen op een mobilisatie met een bij zonder belangwekkend voorstel om de crisis rond Berlijn te doorstaan zonder uiteindelijk onze toevlucht te nemen tot kernwapens als het tenminste nog tot een werkelijke cri sis komt, nadat een mobilisatie van het westen zal hebben aangetoond, dat het op dit punt geen scherts verstaat. Maar dit deel van Ache- sons plan van actie is te ingewik keld en ook te interessant om het samen te vatten. Het verdient uit voerig te worden bestudeerd. Acheson heeft er minder doekjes om gewonden dan wie ook, die zich tot dusver over deze problematiek heeft uitgelaten. Toch bestaat er thans ook achter de coulissen van de Amerikaanse regering een sterke gisting. In een verklaring voor het Congres heeft de chef van de Ame rikaanse legerstaf, generaal Max well D. Taylor, de noodzaak om tot een mobilisatie te komen nagenoeg premier zich ertegen verzetten nog ?en mot)iüsatle te Komen nagenoeg langer de comedif voort te zetten! dat we aan de ené kamt luidkeels roepen, dat we „geen duimbreed zullen toegeven", en dat we daar aan de andere kant, z\j het minder luid, aan toevoegen, dat we ook „geen man onder de wapenen zul len roepen". Gezien zijn ervaringen in Moskou ligt het voor de hand, dat Macmillan een klare beslissing verlangt: ofwel verscheidene duim breedten toegeven of een groot aan tal mannen onder de wapenen roe pen. Dat Nikita Khroesjtsjev de be sprekingen met Macmillan onder brak om een uitdagende redevoering over Berlijn te houden, was niet zo maar een ontstellend blijk van on beleefdheid jegens de Britse pre mier. Het was een openlijke waar schuwing aan de gehele westelijke wereld en een waarschuwing die men zich nauwelijks duidelijker zou kunnen wensen. dat de commandant van de strate gische luchtmacht, generaal Tho mas S. Power, om toestemming heeft verzocht de paraatheid van zijn zo belangrijke en bijzonder kwetsbare strijdmacht aanzienlijk te mogen verhogen. Ofschoon zijn ver zoek in eerste instantie is afgewe zen, kan men toch niet zeggen, dat de kwestie hiermee is afgedaan. En er is ook het een en ander gaande op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. druk uitgeoe- bij de aar het is bekend, dat de hou ding van Macmillan na zijn bezoek aan Moskou nog uit een andere, minder openlijke oor zaak voortvloeit. In zijn gesprekken met Macmillan, vóór hun onderhan delingen nagenoeg werden afgebro ken, heft Nikita Khroesjtsjev aan zienlijk méér gepocht <pp de supe rioriteit van de atomaire aanvals- kracht van de Sovjet-Unie dan ooit tevoren. De bijzonderheden van Khroesjtsjev's jongste beweringen zijn nog geheim. Ongetwijfeld zal Macmillan ze met een korreltje zout hebben genomen. Maar zij brach ten hem in ieder geval tot de over tuiging, dat het onverstandig is te proberen ferme taal te combineren met een totale venvaarlozing van alle militaire aspecten van de cri sis. Over ditzelfde punt heeft zich een Amerikaanse stem verheven, die met groot respect verdient te wor den beluisterd. Zonder enige partij digheid want hij heeft aan John Foster Dulles bepaald geen ver plichtingen heeft Dean G. Ache- r wordt verder fend uit kringen, die Amerikaanse regering door gaans wel over enig gezag beschik ken. Tot dusver is de adoratie, die bladen als „Time" en „Life" aan de dag legden voor de regering- Eisenhower, altijd veel groter ge weest dan de eerbied, die de Lon- dense „Times" vóór het akkoord van München toonde jegens de re geringen van Stanley Baldwin en Ne ville Chamberlain. Maar dezer da gen heeft de Luce-pers zich gesteld achter de oproep tot nationale mo bilisatie, die in de Amerikaanse Se naat is gedaan door het nieuwe De mocratische lid, Thomas Dodd uit Connecticut. Kortom, alle tekenen wijzen erop, dat de tijd en de nood zaak voor een ernstige keuze dich terbij komen, hoe afkerig de presi dent daarvan ook moge zijn. Alle landen van de westelijke wereld, en de Verenigde Staten heel bepaald in de eerste plaats, zijn het doel wit geweest van onverholen militai re dreigementen van het Kremlin. De tijdslimiet voor deze dreigemen ten komt ijlings naderbij. Onder de ze omstandigheden is het zonder meer lichtzinnig te blijven praten over „geen duimbreed toegeven" en ondertussen geen man te mobilise ren. Het is daarom te hopen, dat Macmillan er zonder verwijl in slaagt de Amerikaanse president tot een keuze te dwingen. (Copyright Y. Her.Trib.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 11