SteAnt Mogelijkheden en wenselijkheden Noorwegen doet bod op de Willem Barendsz Onderhandelingen gevoerd buiten de maatschappij om Pas twee nieuwe jagers besteld Daders van roofoverval op oude vrouw in hoofdstad leggen bekentenis af De Tijd- De Maasbode Bejaarde vrouw werd bewusteloos ge slagen en is gestorven Opstandelingen op Celebes boeken successen KIEZERS OPGELET! ÉÉN HOKJE ROOD STEM LIJST 2 K.V.P. 29 DODEN bij vliegtuigongeluk in Brazilië Dienstplicht in België slechts één jaar Het weer Samenvoeging per 1 april a.s. NEDERLANDSE EN NOORSE REGERING IN BEGINSEL EENS? BUIT BEDROEG SLECHTS 300 GULDEN woensdag 11 maart 1959 82sfe JAARGANG No. 30159 Engels vrachtschip in moeilijkheden In Oslo is dinsdag officieel bevestigd dat de Noorse wal vismaatschappijen een bod hebben gedaan op de Neder landse walvisvaarder Willem Barendsz. De onderhande lingen daarover waren dinsdag nog niet afgesloten. Van daag zal beslist worden of de koop doorgang zal vinden. Bij het begin van de besprekingen had men besloten voor of op dinsdag 10 maart een beslissing te nemen. Het is niet bekend of de verlenging der besprekingen betekent dat er op bet laatste moment moeilijkheden zijn gerezen. Dé Willem Barendsz zal eventueel door een consortium van de Noorse walvismaatschappijen worden gekocht. De staat treedt slechts als bemiddelaar op, en zal in geen ge val de Willem Barendsz zelf exploiteren. De inbraak in de Bankastraat in Amsterdam-oost, die zondagmorgen aan de 67-jarige kruidenierster Lien Belles het leven heeft gekost, is door voortreffelijk teamwork van de recherche van het bureau Linnaeusstraat onder leiding van hoofdinspecteur Sanders en de centrale recherche onder leiding van hoofdinspecteur Prakken in een bijzonder snel tempo tot oplossing gebracht. Na een dagenlang verhoor van vier verdachten hebben twee een volledige bekentenis afgelegd, de derde heeft reeds ten dele toegegeven en alleen de 28-jarige W. v. V., die door de politie als de leider van de bende wordt beschouwd, blijft tegen alle bewijzen in nog hardnekkig zijn onschuld volhouden. Indien U op Uw stembiljet meer dan zoudt maken is Uw stem ongeldig. Romme: „Tjonge, wat trekt dat!" Suede damesjasjes in kleuren Minder bestendig Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de berorglng na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Morgen gaat het Nederlandse volk dan voor de derde maal in één jaar tijds naar de stem bus. De crisis van 11 december 1.1. hiaakte vervroegde Kamerverkiezin gen normaal zouden zij in 1960 zijn gehouden noodzakelijk. Een korte Verkiezingsstrijd, waarin de partijen hun eisen, wensen en toekomstplan hen, zij het soms ietwat vertekend, uiteenzetten, is gestreden. Het nood- kabinet van dr. Beel heeft zonder schokken zijn taak volbracht gedu rende de overgangsperiode, waarin als hoofdmoment wel genoemd mag ivorden de door de Tweede Kamer aangenomen Weduwen- en Wezen- Wet. Nog even de spanning van de uitslag van de verkiezingen en de kiezer treedt terug uit de actieve rol, die hij met het uitbrengen van zijn stem kan spelen. Natuurlijk denkt hij aan de voor avond van de verkiezingen waar- o m hij naar de stembus wordt ge roepen. In zijn herinnering leeft niet alleen de onmiddellijke aanleiding tot de crisis van 11 december (Hof- stra's uitgesproken onaanvaardbaar tegen een amendement en een mo tie met betrekking tot aanhangige belastingontwerpen), maar ook al die grote en kleine gescnillen en con flicten op politiek, sociaal en econo misch terrein, die het politieke kli maat in de loop der laatste jaren grondig hadden bedorven. Hij denkt ook aan hetgeen gebeuren moet na het uitbrengen van zijn stem, wan neer de partijen op grond van de de finitieve uitslag hun fracties samen stellen en een nieuw kabinet moet worden gevormd. In aansluiting op onze vorige arti kelen willen wij aan de vooravond van de verkiezingen nog enige ge dachten wijden aan de mogelijkheden en wenselijkheden met betrekking tot de vorming van het nieuw te vor men kabinet. Weliswaar ligt op dit moment de uitslag der verkiezingen nog in de schoot der goden verbor gen, maar tijdens de verkiezingsstrijd zijn toch wel enkele gegevens bekend geworden die het mogelijk maken Vagelijk enige toekomstbeelden te schetsen. Welke zijn deze gegevens? Het dui delijkst heeft de partij van de V.V.D. zich uitgesproken bij monde van mr. Oud. Nadrukkelijk heeft hij gewei gerd mee te doen aan een kabinet, waarvan ook de P.v.d.A. deel zou uitmaken. De heer Tilanus van de c.H.U. heeft zich vóór de verkiezin gen op geen enkele wijze willen vast leggen, daarbij een traditie volgend op staatsrechtelijke gronden. De An ti-Revolutionaire Partij heeft duide lijk haar voorkeur te kennen gegeven voor een rechts kabinet, hetgeen niet betekent dat zij bij voor baat weigeren zal eventueel aan een brede-basiskabinet deel te nemen. De P.v.d.A. kan merkwaardig ge noeg nog alle kanten uit wat een bre de-basiskabinet betreft. Weliswaar beeft dr. Drees onmiddellijk na de crisis verklaard, dat de P.v.d.A. .waarschijnlijk" in de oppositie zou gaan en wij geloven ook dat een groot deel van de P.v.d.A. de opposi tie wel aanlokt, maar het komt ons voor dat vele socialistische politici deze stap slechts aarzelend zullen zetten. Men kent het standpunt van de K.V.P.: zij is nog steeds gepor teerd voor de brede basis, maar niet tot elke prijs. In dit standpunt zitten uiteraard nog vele mogelijkheden. Uitgesloten is een samenwerking in een kabinet op smalle basis van P.v.d.A. en K.V.P. Zij ligt voor de K.V.P. buiten de reële mogelijkheid en buiten de reële wenselijkheid. anneer wij de wenselijkheid van een herstel van een kabinet op brede basis overwegen, zijn er zeker enige positieve punten aan te voeren. In het Katholiek Staatkun dig Maandschrift van januari j.l. schreef de heer J. H. Aarden: „Het optreden van het intermezzo-kabinet en de persoon van zijn president wet tigen naast uitlatingen van politieke leiders de veronderstelling, dat ern stige pogingen zullen worden aange wend om tot herstel en vernieu wing? van de verbroken samen- Werking te geraken." En verder: ..Voor de wenselijkheid van een ka binet dat zijn grondslag vindt in bre de parlementaire samenwerking, zijn sterke argumenten aan te voeren. De vraag naar de mogelijkheid is moei lijker te beantwoorden. Daarvoor moet worden nagegaan, welke de strekking is van de tegenstellingen Welke zich bij de politieke partijen openbaren en hoe de gezindheid tot samenwerking bij hen is." Met betrekking tot de mogelijkhe den is voor ons de eerste vraag of er in de afgelopen maanden enige tekenen zijn geweest, vaaruit zou blijken, dat de oorzaken, die tenslotte tot de crisis leidden, in de verhouding tussen P.v.d.A. en ande re regeringspartijen zijn weggeno men. Wij menen van niet. Het poli tieke klimaat is niet verbeterd. In tegendeel. Kwesties over Nieuw-Gui- hea, de defensie, de marine, de be zitsvorming, huurverhoging, kinder bijslag, om slechts de belangrijkste te noemen, vormen nog steeds een bron van onenigheden. Een ander punt dat tot conflicten moét leiden is o.a. de nauwe binding bij de so cialisten tussen politieke partij, de partij-leden ministers en het N.V.V. Van enige onafhankelijkheid, van enig zelfstandig optreden is geen sprake. Alleen is soms moeilijk uit te maken w i e dicteert: de partij of de vakbeweging. Wanneer men de bovenstaande ne gatieve factoren overziet, komt men licht tot de conclusie, dat de kansen op een herstel van de brede basis niet groot zijn. Zou men tóch op een nauwkeurig omschreven program met elkaar in zee gaan, dan vrezen wij, dat spoedig het bekende thema van scheuren en barsten in de politie ke vaas zich zou herhalen. En onge straft kan men de kiezers niet wéér naar de .stembus roepen. en reële mogelijkheid, vooral nu de V.V.D. in geen geval met de socialisten wil samenwer ken, is een rechts kabinet, waarvoor de A.R. bijzonder geporteerd is en waarvan naar het ons voorkomt de K.V.P. in toenemende mate minder afkerig schijnt te worden. Veel zal hierbij afhangen van het resultaat der verkiezingen. Een rechts kabinet zou in ieder geval kunnen tonen, dat regeren ook zonder socialisten moge lijk is en dat een christelijk-sociaal beleid met een evenwichtige belan genbehartiging volop „progressief" kan zijn, om dit vaak misbruikte woord nog maar eens neer te schrij ven. Het zou, zoals we reeds eerder schreven, een verfrissing in de na oorlogse politiek kunnen brengen. Tenslotte: het land moet geregeerd worden. Wanneer noch de vorming van een brede-basiskabinet. noch van een rechts kabinet te verwezenlijken zou blijken, dan zal men tot een ex tra-parlementair maar dan niet in de versluierde gedaante van de jongste kabinetten-Drees of zaken kabinet moeten komen. Misschien dat het bij de huidige schier onop losbare controversen tussen de par tijen de enige reële mogelijkheid biedt. Het zou een periode kunnen overbruggen tijdens welke de ge schillen der partijen zouden kunnen vervlakken en waardoor de wens naar en de mogelijkheid tot samen werking opnieuw zouden kunnen groeien. Wat ons land thans meer dan ooit nodig heeft is een krachtige re gering. Nationaal en internationaal staan belangrijke zaken op het spel. Rondom Nieuw-Guinea blijven voort durend onaangename verrassingen mogelijk, maar tegelijk zijn er mis schien mogelijkheden die door het voeren van een uiterst prudente po litiek kunnen worden bereikt. De spanningen rond Berlijn in de ko mende maanden, de crisis in de Kolen- en Staalgemeenschap, de moeizame integratie van West-Euro pa, het zijn even zovele kwesties, die een hoogst bekwaam beleid van de ministers vragen. Nederland kan zich daarbij niet afzijdig houden en mag niet gehinderd worden door partijpolitieke geschillen. De Kamerverkiezingen van morgen zijn om al deze redenen hoogst be langrijk. Op ongeveer 90 mijl ten westen van IJmuiden drijft het Engelse vracht schip „Benmacdhui" sinds vanmorgen tien uur met een defect aan de stuur inrichting op de Noordzee rond. Het 7.845 ton metende schip dat in 1948 werd gebouwd en eigendom is van Ben Line te Edinburgh heeft drin gend om sleepbootassistentie ge vraagd. Uit IJmuiden zijn de zeesleep boten Simson en Nestor van Wijsmul ler naar zee vertrokken. De schepen hebben hun assistentie aangeboden. Van officiële Noorse zijde waren geen mededelingen te krijgen en in Den Haag werd medegedeeld dat nog geen officiële beslissing is genomen. U.P.I. weet inmiddels te melden dat er tussen de Noorse en Nederlandse regering in beginsel overeenstemming is bereikt niet alleen over de ver koop van het febriekschip Willem Barendsz, dat tot de modernste van de wereld behoort, maar tevens van alle achttien jagers die tot de Neder landse Walvisvaartvloot behoren. Volgens Keuter heeft men in Noorwe gen voor deze schepen echter weinig belangstelling, daar men zelf over een vloot van zeer moderne jagers beschikt. De Willem Barendsz zou enige oude Noorse fabriekschepen moeten vervangen. (Van een verslaggever) Door een bjjzondere samenloop van omstandigheden heeft de politie vr(jwel direct de daders gegrepen zonder dat op het moment van de arrestatie enig bewijs voorhanden was. Het toeval wil- namelijk dat de recherche van het tijd een groep- fjfl je jongemannen schaduwde die werden verdacht van een serie inbraken in *JB oost (Celebesstraat, Mauritskade en Pieter Xieuwlandtstraat) en in het een- trum (Keizersgracht), waarbij steeds i de telefoonleiding was doorgesneden. Jja Deze bende kwam steeds bijeen in K>jH een snackbar aan de Mauritskade. W wB Toen bleek dat ook bij de overval aan BB HfefBf j LZtSêlWMÈmÊm de Bankastraat de telefoonleiding was |S HfMjginI doorgesneden, en men bovendien wist dat een van de jongemannen enkele hui- iéi Ül zen van de kruidenierswinkel woonde, ■■mtSÊÊÊÊf^Krf J. J ...ff aarzelde men niet zondagmiddag reeds Jmjm oen tweetal, de 18-jarige P. H. en de EfMgjM JCsÉe 24-jarige M. v. G., bij het verlaten van f|||tljgi WÊÊr de snackbar in de kraag te grijpen. MM|||HE' f 's Nachts werd ook W. v. H„ de ex- Bafe. f ploitant van de snackbar, aangehouden. Maandagmiddag volgde de vierde, de jH 18-jarige A. de H. Het bleek al spoe- BBHK r dig, dat de afspraken, die het viertal pik/N tevoren bad gemaakt, niet waterdicht Jy* f/ waren. Een grote groep rechercheurs jBf JafcuL4"' ging bovendien op het pad om tientallen MÊmm JfeÉÉkk fill getuigen te horen. Maandagnacht „tik- iSBMf jflfc. te" de eerste verdachte „door". Dins- v* dagmorgen volgde de tweede en de der- De speurhond Siesvan de rijkspolitieman de heer Wagemaker uit Weesp wachten°en °°k meer °P z'c*1 heeft een belangrijke rot gespeeld bij het onderzoek naar de inbraak in de Bankastraat in Amsterdam. Uit Singapore wordt volgens UPI be richt, dat dt opstandelingen op Celebes de stad Gorontalo in handen hebben en dat z(j zich thans opmaken om Menado te veroveren. Reuter verneemt van mi litaire zijde in Djakarta, dat de verster kingen, die naar Noord-Celebes zijn ge zonden met het oog op de frontale aan vallen van de opstandelingen, zich ge plaatst zien tegenover toenemende guerrilla-activiteiten. De opstandelingen zijn geïnfiltreerd in de streken rondom de voornaamste plaatsen en bezetten thans lange stroken van de kust in de Minahassa, waar kleine havens woorden gebruikt voor de aanvoer van wapens en voorraden. De stafchef van het Indonesische le ger, generaal Nasution, vertoeft thans al drie dagen op Celebes. De opstandelingen zijn ook doorge drongen in Midden-Celebes. waar zij steun verlenen aan de Darul Islam. In januari en februari zijn in dit gebied minstens acht plaatsen in brand gesto ken. Volgens een officiële mededeling in Djakarta heeft het kabinet besloten het Indonesische leger te versterken met 19.000 man van de politie en de mobiele brigade. Onlangs heeft het leger meege deeld, dat het de bedoeling is het lo pende jaar 15.000 man onder de wapens te roepen. Advertentie Als voorwaarde voor de overname zou door de Noorse regering zijn gesteld dat tussen Noorwegen, Japan en Enge land overeenstemming zou worden be reikt over de verdeling van de vangst. Tot nu toe kan een dergelijke overeen stemming niet bereikt worden, hetgeen in Noorwegen onder meer werd toege schreven aan de eisen die Nederland stelde ten aanzien van de verdeling van de vangstcontingenten. De positie van Noorwegen zou bij de komende onder handelingen met Japan en Engeland door de overname van de Willem Ba rendsz aanmerkelijk versterkt worden In Londen wordt verwacht dat overeen stemming kan worden bereikt en dat daarbij het vangstquotum van Neder land aan Noorwegen zal worden toege wezen. De Noren zouden dan tien wal visexpedities uit kunnen rusten tegen de Engelsen drie, de Japanners zes en de Russen minstens twee. Het lopende walvisvaartseizoen zal waarschijnlijk over ongeveer een week eindigen. Het afgesproken quotum van 15.000 blauwe walvissen wordt op het ogenblik reeds benaderd. Volgens de Britse deelnemers is de vangst onge woon goed geweest. De Willem Barendsz is een zeer mo dern schip dat sinds 1955 aan de wal visvaart in het Zuidpoolgebied deel neemt. Het schip meet 26.830 bruto re gister ton. Tijdens de aandeelhoudersvergadering van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart die de Willem Barendsz exploiteert, begin februari in Amsterdam gehouden, noemde de directie de situ atie van de maatschappij nog gunstig. De directie wilde toen geen tipezegging doen dat de maatschappij geliquideerd zou worden, indien de regeringsgaran- tk, die eindigt in 1961, niet zou worden verlengd, iets waarop de directie van de maatschappij niet rekende. Op deze jaarvergadering werd becijferd dat de regering in de dertien jaren van bestaan van de Maatschappij voor de Walvis vaart een bedrag van 43 miljoen aar subsidies had verstrekt. Deze garantie betalingen maakten het mogelijk da aan aandeelhouders een dividend were uitgekeerd. Dat met een liquidatie geen reke ning gehouden werd, zou op te maken zijn uit het feit dat bij de vaststelling van de afschrijvingen over het boek jaar 1957-1958 rekening werd gehou den met de aankoop van twee nieuwe jagers. Een hiervan zou nog in de vaart gebracht worden voor 1961, het tijdstip waarop het regeringscontract eindigt. De onderhandelingen over de overname van de Willem Barentsz zijn er blijkbaar over het hoofd van de directie van de Maatschappij voor de Walvisvaart heen ge voerd. Aangenomen mag echter worden dat de directie in deze niet geheel onwetend was. Commentaar was echter van de di rectie niet te krijgen. In het noordoosten van Brazilië is een vliegtuig van de Braziliaanse luchtmacht neergestort, aldus melden A.F.P. en Reuter. 29 mensen zijn om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde in het gebied van Curralhonos, ongeveer 150 km van Belem, zo blijkt uit radio-be richten die gisteren in Rio de Janeiro zijn ontvangen. Zü vertelden dat de eigenaar van de snackbar het tweetal, dat uitein delijk de inbraak zou plegen, uit zijn klanten had gekozen omdat hij ze het type vond, dat voor een kraakje niet terugschrikt. De eigenaar verkeerde in geldgebrek en had bovendien geld no dig om zijn zaak uit te breiden. Hij liet het tweetal b(j hem voor meer dan 100 in het krijt staan. Zorgvul dig werd kraak na kraak voorbereid en uitgevoerd, maar steeds was de buit teleurstellend. Alleen een inbraak in de Celebesstraat bracht 1100 op. In de Bankastraat hoopte men bij het kruidenierstertje 8.000 binnen te ha len, voldoende om o.m. een echt pistool te kopen. Tot dan toe gebruikte men een alarmpistool. De plannen waren al aan het begin van de week rond maar steeds kwam er iets tussen. Donderdagavond pro beerde men binnen te komen door aan te bellen na sluitingstijd. Het vrouwtje deed echter niet open. Zaterdag eiste de leider dat het nu moest gebeuren, 's Avonds ging P. H., die aan de Ban kastraat woont, uit de snackbar naar huis en sloop naar het platte dak boven zijn huis op het moment dat de televisie overal luid aan stond. Door een dakraam kwam hij met z(jn kameraad M. v. G. de katholieke school naast de winkel binnen. Het tweetal verbrak met een breekijzer de tussendeur naar de naastgelegen open bare school, waarin men een bovenlicht aan de straatzijde openzette, het raam- touw afsneed, enkele bloempotten stuk wierp en de buitendeur op een kier zet te. Dit alles om de politie later de in- (Vervolg op pagina 2). Belf ië zal met ingang van septem ber de duur van de dienstplicht van vijftien maanden tot een jaar inkorten, aldus heeft de Belgische minister van defensie, Gilson, gisteren volgens Reu ter in de Tweede Kamer bekendge maakt. Gilson deed zijn mededeling tij dens het debat over de defensiebegro ting voor het komende jaar. Gilson deelde voorts mee dat de Bel gische strijdkrachten op het ogenblik 123.890 man omvatten, onder wie 65.971 beroepsmilitairen en 50.618 dienstplich tigen. De overigen zijn burgers. Vol gens de minister moet België om aan zijn verplichtingen voor de NATO te voldoen ongeveer 30 miljard Belgische frank (2,1 miljard gulden) in de ko mende vijf jaren besteden. Het driejarig meisje Hannie van Ul- zen te Enschede is in de tuin van haar tante achter het perceel Manioenstraat 70 in een onbewaakt ogenblik in een vijvertje geraakt en verdronken. De brandweer heeft vergeefs getracht met een pullmotor de levensgeesten op te wekken. Advertentie Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vanavond en vannacht tijdelijk enige regen en minder koud dan de afgelopen nacht. Morgen enkele op klaringen, maar ook hier en daar een bui. Dezelfde middagtemperatu- ren als vandaag of iets lagere. Ma tige tot krachtige naar zuidwest rui mende wind. Zon: 7.04-18.37. Maan: 8.08-22.06- temp neersi Station Vveei neden max afgel 7 uur gist 24 uur Stockholm on Ikt -6 9 0 OsJo half bew. -7 1 0 Londen geheel bew 7 12 0 Amsterdai onbewolkt 3 10 0 Brussel zwaar bew 7 15 0 Luxembur zwaar bew. 2 8 0 Parijs half bew. 6 17 0 Nice licht jew. 8 13 4 Berlijn licht bew. -1 6 0 Frankfort half oew. 0 9 0 fi'.unchen geheel bew. -0 8 0 De N.V. Drukkerij De Tijd te Am sterdam en de N.V. De Maasbode te Rotterdam hebben besloten tot nau we samenwerking. Als gevolg hier van zullen de beide landelijke dag bladen De Tijd en De Maasbode met ingang van 1 april a.s. worden sa mengevoegd tot één enkel landelijk dagblad, dat onder de naam De Tijd- De Maasbode zal verschijnen. De redactie zal worden samenge steld uit de staven van beide samen gevoegde bladen. De hoofdredactie zal berusten bij de heren mr. W. A. M. van der Kallen en H. Baron van Lamsweerde, terwijl de heer mr. L. B. M. Wüst hen als politiek redac teur ter zijde zal staan. De landelijke en de Amsterdamse editie zullen te Amsterdam en de Rotterdamse editie zal te Rotter dam worden gedrukt. Daarnaast zal het bedrijf te Rotterdam, evenals thans het geval is, het plaatselijke blad „Het Nieuwe Dagblad" en een vijftal gewestelijke bladen verzorgen en drukken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1