Open brief van F. Dobmen aan P.v.cLA. en de heer Suurhoff Daders van roofoverval in Amsterdam bekennen Investeringspeil vraast grote aandacht Amerika beperkt invoer van olie en olieprodukten WYBERT kruiswoordraadsel ERIC DE NOORMAN In hoeverre was de langzaam-aan-actie van 1957 „klungelwerk" Ds. Zandt licht gewond geraakt Mammoef gevonden bij Rome Mr. v. Campen: KVP-bezitsvormings- plan kan de middelen verschaffen Toch moordaan slag beraamd? Teleurstelling in Nederlandse kringen Amsterdam Mirakelstad VROUW VERDRONKEN Eerste kievitsei voor de koningin in Sovjet-Unie Vrijwillige politie Eerste Kamer over financieel beleid Overval Bankastraat Amerikanen bezitten „baby"-atoomwapens Boek over Heilige Stede en Stille Omgang Amerikaanse regering vreest ernstige WOEKSDAG 11 MAART 1959 PAGINA 2 BU5HALT Jongen uit Lunteren een half uur bij H.M. Katholieke Illustratie HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK .Ct tmet éèzA, r>r> De vermindering van de koleninvoer uit de V.S. Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag 49 „Dit is natuurlijk het oorlogsschip van de Ierse vorst," flitst het Eric door het hoofd, terwijl hij het grote roeischip met toegeknepen ogen gadeslaat. Het tweede schip blijft op de achtergrond en zonder twijfel be- S vindt zich daar aan boord Fergus de Stormvogel. „Brandpijlen", schreeuwt de aanvoerder, haastig een helm opzettênd, „geef ze een lading vuur en rook jongens." De ene zwerm pijlen na de andere vliegt rokend en knette rend het Ierse schip tegemoet en boort zich in het hout. Kleine gretige vlammetjes kruipen langs het boord, springen lenig over de dekplanken en aangewakkerd door de wind grijpt het vuur flink om zich heen. De rook slaat de Ierse bemanning in de gezichten en onttrekt het naderende Denen schip aan hun oog. „Kraak de boeg" brult de aanvoerder, „dan om het roer en scheer de riemen aan stuurboord weg." Een slag trilt door de twee schepen als de ijzerbeslagen voorsteven van de Deen de tegenstander kraakt. Met bewondering slaat Eric de zwijgzame roerganger gade; wat die man klaarspeelt zullen slechts weinigen hem kunnen verbeteren. Nau welijks slaat de Deense boeg dreunend tegen de voorsteven van het Ierse schip of de piraten duwen de twee schepen weer uiteen met roeispanen. Gewiekst legt de helmsman het roer om; hij geeft slechts een kleine speling en aan boord van het gehavende Ierse schip staat de bemanning grimmig klaar om de enteraars af te slaan. Geen der Ieren beseft, wat de piraten werkelijk beogen. Geen houdt er rekening mee, tot het te laat is- De boorden van de schepen schuren zo dicht langs elkaar, dat de rook er af slaat, maar dan scheert het roverschip feilloos en vernietigend over de lange zware roeiriemen aan stuurboord en wat er overblijft is weinig meer dan wat verwrongen, versplinterd hout. Het Ierse oorlogschip wordt met slagzij rokend en weerloos, zonder de helft van zijn riemen achtergelaten. „Nou de volgende, hèhè" grijnst de aanvoerder met flikkerende ogen, ter wijl hij zich naar de voorplecht haast. „Blijf dicht bij mij", fluistert Eric zijn mannen Bolli en Lars toe, doe, wat ik doe". Recht glijdt de Deense piratenschuit op het tweede schip af. Met opeengeklemde lippen staat de Noorman naast de Deense aanvoei- der. Wat er ook gebeurt, hij moet Fergus de Stormvogel bevrijden, vooi de Denen hem in handen hebben. Men mag dan van mening zijn, dat óók van de zijde van de P.v.d.A. de verkiezingsstrijd stijlvol is gevoerd, we wensen tóch bedenkingen te ma ken tegen de wijze waarop een oud minister als de heer Suurhoff kort ge leden in Brunssum meende stelling te moeten nemen tegen de Katholieke Mijnwerkersbond en in het bijzonder tegen zijn voorzitter, Frans Dohmen. Het is natuurlijk begrijpelijk, dat een oud-excellentie en met hem alle socia listische propagandisten in het katho lieke zuiden, zich allesbehalve op hun gemak voelen. Tenslotte staan tegen over hun dubieuze speeches en ner veuze piak-activiteiten, de nuchtere cij fers, die verhalen hoe in twee jaar tijds de Katholieke Mijnwerkersbond is gegroeid en versterkt: in 1957 nog 32.000 leden; nu, na twee jaar, 36.000 leden; in januiri van dit jaar alleen al: 371 nieuwe aanmeldingen; in februari 386 en in de eerste dagen van maart niet minder dan 620. Dat is een sensationele aanwas, die tegenstanders in grote ma te zal verontrusten. Aldus de aanhef van een open brief aan de P.v.d.A. en de heer Suurhoff van de voorzitter en de secretaris van de Nederlandse Katholieke Mijnwer kersbond. resp. de heren F. Dohmm en H, Palmen, aan welke brief wij voorts nog het volgende ontlenen: Politiek gesproken moet men ons be schouwen als vrije burgers, die lid zijn van een politieke partij en wel van de K.V.P. Wij zullen daarom morgen onze stem uitbrengen op lijst 2. Wij doen dat omdat het program van de K.V.P. naar onze mening speciaal voor de arbeidersgroepering de grootste moge lijkheden biedt en principieel gericht is. Dat wij als vakorganisatie grote be langstelling hebben voor het doen en laten van de politieke partijen en van regerende kabinetten is géén vorm van afhankelijkheid, maar slechts dure plicht. In dit verband mogen wij op merken, dat toen in november 1958 de kabinets-crisis uitbrak en de juiste oorzaken daarvan bekend werden, wij met stomheid waren geslagen. Een der gelijke smadelijke vlucht der socialis tische ministers voor de verantwoor delijkheid, hadden wij niet verwacht. Men begrijpt, dat waar wij het oog gericht houden op de grootste mogelijk heden voor de arbeidersgroepering wij weinig vertrouwen meer hebben in een partij, die haar ministers dwong voor de verantwoordelijkheid op de vlucht te slaan. Volgens Het Vrije Volk van 28 fe bruari heeft minister Suurhoff in Bruns sum o.m. het volgende gezegd: De langzaam-aan-actie van 1957 was nergens voor en nergens tegen ge richt. Zij heeft geen enkel resultaat af geworpen. De langzaam-aan-actie is uit een oogpunt van vakbondstactiek klungel werk geweest. De bovengrondse mijnwerkers mogen geen hogere beloning ontvangen dan an dere arbeiders, die soortgelijk werk ver richten. Ons antwoord daarop kan kort zijn. De heer Suurhoff weet best, dat de actie daadwerkelijk vóór iets gericht was. Zij was positief gericht vóór het behoud van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie in de mijnindustrie. De actie werd gevoerd vóór het ver krijgen van diverse sociale verbeterin gen. Als oud-minister weet de heer Suurhoff maar al te goed, welke eisen door ons werden gesteld en welke resul taten uit de bus zijn gekomen. Hij kan dat trouwens nog eens navragen bij de mijnwerkers liefst de mijnwerkers, die bij het N.V.V. zijn aangesloten. Ook die genieten van de voordelen, welke onze actie heeft opgeleverd. In hun ogen vooral heeft de oud-excellentie met zijn Brunssumse stellingen een fi guur geslagen. Zij zullen zich, terwijl zij het genoegen der langzaam-aan-re- sultaten smaken, ook herinneren hoe fel de heer Suurhoff als minister tegen die verbeteringen heeft gevochten. Met hand en tand heeft hij er zich tegen verzet. Toch hebben we onze eisen dank zij dat zogenaamde klungelwerk" er door gekregen, en mocht de heer Suur hoff het niet zo goed meer weten, dan zij hieronder zijn geheugen nog eens op gefrist. Wij bereikten: Dinsdagmorgen heeft de petroleum- venter G. van Stoutenburg in de Wees- pertrekvaart tussen Diemen en Wees- perkarspel het stoffelijk overschot ont dekt van een vrouw van middelbare leeftijd. De Rijkspolitie van Muiden en Diemen hebben het stoffelijk overschot dat vermoedelijk een week in het wa ter heeft gelegen, ter nadere identifi catie overgebracht naar het bureau van de radio-autodienst aan de Over toom te Amsterdam. Wim Wagensveld uit Lunteren heeft dinsdag het eerste kievitsei, dat hij zon dag vond, aan koningin Juliana aange boden. Edes gemeentebestuur had voor de reis naar Soestdijk een auto ter be schikking gesteld en onder de hoede van zijn oudste zuster Gerda heeft de twaalfjarige Wim het ei persoonlijk aan onze landsvrouwe mogen over handigen. Hij kreeg er een grote doos paaseitjes voor terug en dat vond Wim een uitstekende ruil. Bijna een half uur heeft de jeugdige Lunteraan met de koningin mogen pra ten en daarbij bleek dat hij heel wat van het eierzoeken afwist. 1. een premie-regeling voor ondergron- ders: 24 miljoen gulden. 2. verbetering diensttijd-toeslag 2 mil joen gulden. 3. verhoging vakantietoeslag 3,6 mil joen gulden. 4. verbetering verlofregeling 3,2 mil joen gulden. 5. X carenzdag 0,5 miljoen gulden. Dat is in totaal per jaar méér voor de mijnarbeiders 33,3 miljoen gulden. Die premie-regeling van 24 miljoen zo moet de heer Suurhoff zich goed realiseren betekent 1,50 per werk dag, dat is ruim 500 gulden per jaar per arbeider méér. En waarom repte hij niet over de verbetering van het uurloon der bovengronders? En de ver beteringen voor de ondergrondse en bo vengrondse beambten? Maandagavond is bij een ernstig ver keersongeval op de rijksweg Den Haag- Rotterdam onder Rijswijk de 79-jarige ds P. Zandt, nestor van de Tweede Ka mer, gewond geraakt. De bestuurder van de wagen, waarin ds Zand reisde, kreeg schaafwonden, zijn vrouw hoofdwonden en een lichte hersenschudding en zijn dochter een schedelbasisfractuur. Ds Zandt liep kneuzingen op. Mej. Z. is in de Ursula- kliniek te Wassenaar opgenomen. De overigen werden naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Den Haag ge bracht en konden later naar hun wo ning worden vervoerd. Twee machtige colleges in de Sov jet-Unie hebben hun goedkeuring ge hecht aan een plan om- de politie te versterken of te vervangen door korp sen „vrijwillige militie", aldus volgt uit een decreet, dat maandag in Mos kou is gepubliceerd en dat de instem ming heeft van het Centraal Comité van de communistische party en van de raad van ministers van de U.S.S.R.. Het is de uitwerking van een plan, dat op het 21e partijcongres door premier Nikita Khroesjtsjev uiteen werd gezet. De wettelijke bijzonderheden van het plan moeten nog worden uitgewerkt. Maar het decreet betekent volgens UPI, dat de Sovjet-leiders het beginsel hebben aanvaard van het eventueel overdragen van politiefuncties aan vrij willigers, die geen beroepskrachten zijn. (Vervolg van pagina 1) druk te geven dat men niet over de daken maar door het raam was binnen gekomen. W. v. V. en A. de H. stonden ondertussen op wacht. Na afloop ging men terug naar de snackbar waar de tijd tot ongeveer kwart over twee 's nachts gedood werd met kaartspelen. Toen ging men opnieuw op weg. Door de openstaande schooldeur kwam men snel op de speelplaats en vandaar over de schutting in de tuin. De oude tuin deur van de woning van het kruide- nierstertje kon met een forse ruk wor den geopend. Binnen begon het hondje te blaffen. Men probeerde het dier te wurgen doch dit mislukte door de dikke vacht. Het oude dier liet niets meer van zich horen. Het gemaskerde twpetal ging toen naar het bed van de vrouw, die ontwaakte en begon te gillen. Met één slag sloeg een hunner haar bewus teloos. Zij werd aan handen en voeten gebonden met het raamkoord uit de school. Daarna doorzochten de over vallers rustig en zorgvuldig de gehele winkel. De buit was 300. Door de voor deur kwamen zij buiten waar zij het geld in een plastic zakje aan de leider i overhandigden. Bjj zijn arrestatie had hfj het geld nog steeds op zak. Door een sorteerproef met de speur hond Sies uit Weesp heeft men later kunnen vaststellen wie van de beide daders het vrouwtje heeft gebonden. Uit alles blijkt dat de bende de gehele overval met zorg heeft voorbereid. Uit de bekentenissen is ook komen vast te staan dat zfl een overval aan het voor bereiden waren op een man in de bin nenstad van wie bekend was dat hij 's avonds veel geld in huis had. Nu binnenkort de eerste DAF-perso- nenwagen zal worden afgeleverd, brengt het nummer van deze week een artikel van J. W. Hofwijk over deze grote industriële onderneming, welke in een tijdsverloop van dertig jaren is uitgegroeid van een kleine smidse tot een van de modernste autofabrie- ken van West-Europa, waar men voor de toekomst rekent op een jaarpro- duktie van vijftigduizend wagens. De schrijver heeft ook de beide directeu ren geïnterviewd. Naast een aantal fo to's uit het bedrijf geven een tekening en een schema in kleuren het hele pro- duktieproces van a tot z aan. De voor pagina van het nummer brengt een fo to in kleuren van de gebroeders van Doome naast het model van de DAF- wagen. R. Kalkhoven schrijft over Hui ze Sint Hubertus, Amsterdam, het eer ste katholieke tehuis in Nederland, waar ongehuwde moeders met hun kind kunnen wonen; het is in 1886 gesticht door de priester jhr van Nispen tot Se- venaer. Ook Canada kent werkloosheid en ook Nederlandse immigranten krij gen er mee te maken; een artikel uit Montreal geeft bijzonderheden daarover en over de voorzieningen voor zover die zich uitstrekken. Fotoreportages zijn gewijd aan de terugkeer van aarts bisschop Makarios op Cyprus en aan de bijzetting van het stoffelijk overschot van de vorige Aga Khan in het nieuw gebouwde mausoleum aan de Nijl. In verband met de politieke gebeurtenis sen wordt een causerie met een grf.te kleurenfoto gewijd aan de Britse pre mier Macmillan. Jan Cottaar schrijft met veel waardering over de Amster damse katholieke sportfiguur Frits van Veen en de grandioze huldiging bij zijn veertigjarig sportjubileum. Bij de werkzaamheden voor de aanleg van een moderne rondweg om Rome heeft men in een westelijke buitenwijk van de stad een paar mijl achter Vaticaanstad een, naar het zich laat aanzien, zeer belangrijke oudheidkundige vondst gedaan. Nadat een bulldozer ongemerkt de drie meter lange slagtanden doormidden had gebroken, ontdekten spelende kinderen een gigantische schedel, welke van een mammoet of van een zeer grote olifant moet zijn. De ouderdom wordt geschat op een miljoen jaar. Prof. G. d'Amico, van het Romeinse instituut voor toezicht op oudheden, heeft de vondst van zeer groot belang genoemd. Met grote omzichtigheid wordt thans de rest van het skelet uitgegraven, dat nog geheel intact schijnt te zijn. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer, die na de crisis in december 1958 niet meer aan alge mene financiële beschouwingen is toe gekomen, heeft de behandeling van de begroting van financiën te baat geno men om althans enige hoofdpunten van het financieel beleid onder de loupe te Drte van de hoofdfiguren in het onder zoek van de overval aan de Bankastraat in Amserdam-oost. Rechts de commis saris van het bureau Linnaeusstraat, de heer L. A. A. Cohen, die met de snelle oplossing een waardig slot heeft gegeven aan zijn politiecarrière, die hij binnen kort gaat beëindigen. Naast hem hoofd inspecteur C. J. Sanders, die evenals vele van zijn mannen de afgelopen da gen vrijwel het bed niet heeft gezien. Geheel links de naaste medewerker van de heer Sanders, inspecteur M. J. Kok. Op de foto ontbreken de leden van de centrale recherche, die onder leiding van hoofdinspecteur Prakken, een belang rijke bijdrage aan het oplossen van de zaak hebben gegeven. Na het eerste medische onderzoek van het slachtoffer van de overval aan de Bankastraat kwam men tot de voor lopige conclusie, dat de kruidenierster niet door wurging maar waarschijnlijk aan een hartverlamming als gevolg van schrik en angst om het leven was ge komen. Thans echter neigt men tot de mening dat de twee overvallers beslist wel moord ten laste kan worden ge legd. Zij hebben de kruidenierster ernstig mishandeld en zij hebben ook tevoren het binden en „buiten gevecht stellen" van dit oude vrouwtje beraamd. Boven dien is het mogelijk dat de verstikking, waaraan het slachtoffer kan zijn overleden, door de overvallers bewust is veroorzaakt. Het onderzoek van de komende dagen zal mogelijk meer dui delijkheid in deze zaak verschaffen. De V.S. hebben het vorig jaar tien „baby-atoomwapens beproefd, aldus heeft volgens Reuter de Amerikaanse commissie voor atoomenergie gemeld. Het kleinste beproefde wapen had een explosieve kracht van slechts een ton TNT en de andere tot 200 ton TNT. De atoombom die in 1945 boven Hirosjima werd uitgeworpen had een kracht van 20.000 ton TNT. De commissie verklaart dat deze gegevens bekend zijn gemaakt in antwoord op verzoeken van seismo logen en andere geleerden. Advertentie Zo, meneer! En hoe lang had U wel gedacht dat U hier zou kunnen blijven staan? Oh, agent alleen even naar 't postkantoor om te sparen. nemen. De voornaamste punten waar over dinsdag in de Senaat werd ge sproken waren de bevordering van de particuliere investeringen en het „rentegammabeleid" dat de regering aan de gemeenten oplegt. Met uitzondering van ir. Vos (P.v. d.A.) was vrjjwel de gehele Kamer van oordeel dat het investeringspeil in Ne- derland grote aandacht vraagt. Prof. Witte veen (V.V.D.) greep terug naar de miljoenennota 1959 waarin een in vesteringspeil van 5,5-6 miljard nood zakeljjk wordt genoemd. De laatste cij fers geven echter een volume van ca. 4,6 miljard aan. Het investeringsniveau is in zijn totaliteit te laag, zo conclu deerde prof. Witteveen. Ook mr. Van Campen (K.V.P.) vond een verdere opvoering van het inves teringspeil dringend gewenst. De in dustriële produktie in ons land blijft ten achter bij die in Frankrijk, Italië en vooral bij die in Duitsland. Het K.V.P.-plan voor de bezitsvorming geeft de mogelijkheid noodzakelijke in vesteringen te financieren, aldus mr. Van Campen, en dat met handhaving van de waarde van het geld. Mr. Van Campen, en met hem de vertegenwoordigers van A.R. en V.V.D. wilde het rentegamma voor de lagere overheden zo snel mogelijk zien ver dwijnen. De katholieke woordvoerder meende dat gemeenten en provincies in de gelegenheid moeten worden gesteld reeds op voorhand de nodige middelen, die de institutionele beleggers in komen de jaren beschikbaar zullen hebben, te reserveren. President Eisenhower heeft beperkin gen van de invoer van ruwe aardolie, residu-olie en geraffineerde olieproduk ten, o.a. benzine en bra.idstof voor straalmotoren, uitgevaardigd. De groot ste beperking ondergaat de invoer van afgewerkte produkten. Deze zal van ongeveer 300.000 vaten (barrels) per dag moeten dalen tot ongeveer 60.000 vaten ibarreis) per dag. De invoer van residu-olie voor stook- en verwarmingsdoeleinden zal niet meer dan 475.000 a 480.000 vaten per dag mo gen bedragen. Deze invoer beloopt thans circa 480.000 vaten per dag. De totale olie-invoer van de Ameri kaanse westkust zal moeten worden be perkt tot ongeveer 195.000 vaten per dag. Deze invoer, die voornamelijk uit Canada komt, bedraagt thans 220.000 vaten per dag. De beperking van de invoer van ruwe olie en onafgewerkte produkten wordt op 11 maart van kracht, die van de invoer van residu-olie en afgewerkte produkten op 1 april a.s. Zoals bekend, werd de invoer van ruwe olie sedert 1956 reeds beperkt onder een vrijwillige regeling. Deze vrijwillige regeling is nu vervangen door een verplichte beperking van de invoer, die niet alleen voor ruwe olie, maar ook voor residu-olie en afge werkte produkten geldt. De verplichte beperking van de in voer geldt voor de leveranties van alle landen, maar de Verenigde Staten on derhandelen nog met Canada en Vene zuela teneinde hun oliepolitiek te coör dineren met die van de landen, die een bijzondere rol spelen in de verdediging van het westelijke halfrond. In zijn toelichting zegt Eisenhower dat deze maatregelen genomen zijn om dat sommige Amerikaanse importeurs® geweigerd hebben te voldoen aan het verzoek van de regering tot vrijwillige beperking van de invoer van ruwe olie tot een omvang die in overeenstemming is met de nationale veiligheid. Nederlandse functionarissen in Wash- In opdracht van het Gezelschap voor de Stille Omgang heeft Evert Verkerke een boek geschreven over de Heilige Stede en de Stille Omgang „Amster dam Mirakelstad", dat door Frans Lammers met vele kleurenprenten is geïllustreerd. Men kan zich afvragen of het eigen lijk nog wel nodig is om boeken te schrijven over een zo bekend gegeven als het mirakel en de Stille Omgang. De Stille Omgang is een nationaal be zit, even karakteristiek voor ons volk als de Nachtwacht. Dit is wel het dui delijkst gebleken op de beruchte zon dag van Hongarije, toen heel katholiek Nederland zijn opgekropte emoties luchtte door spontaan overal stille om gangen te houden. Zozeer heeft de Am sterdamse Stille Omgang burgerrecht gekregen in de gewoonten van ons volk. De zgn. stille tochten op de her denkingsavond der gevallenen zijn er ook duidelijk een afspiegeling van. Men moet dit boek dan ook niet zo zeer zien als propaganda, dan wel als een voorlichting over de rijke en emo tionele geschiedenis van de Mirakelde votie in Amsterdam. Als zodanig is het boek geheel ge slaagd. In een moderne vorm met vlot te prenten geeft het de hoogtepunten van de eeuwenoude historie weer. Het boek is populair in de goede zin des woords. Kinderen zullen het even vlot lezen als volwassenen. Men zou enige aanmerkingen kunnen maken op ondergeschikte zaken, maar in grote lijnen weerspiegelt het boek al datgene, wat wetenschappelijke vor sers uit de historie hebben opgediept. Al de tienduizenden voor wie de jaarlijkse Stille Omgang een onwrik bare traditie vormt, zullen in dit boek nog eens de beweegredenen voor deze nachtelpke tocht door de middeleeuwse kern van Amsterdam bpeen vinden. De Stille Omgang groeit nog steeds. Dat is iets bijzonders in een tijd, dat bedevaarten merkbaar aan belangstel ling minderen. Het is een bewijs dat deze tocht meer is dan een devotione le pelgrimage, het is een intense ma nifestatie van hechte verbondenheid en religiositeit, in de soberste vorm, die zich denken laat. Het boek is verkrijgbaar bij het se cretariaat van het gezelschap van de Stille Omgang, N.Z. Voorburgwal 165, Amsterdam C. na overschrijving van f 3,25 op postgiro 212031. ington hebben hun teleurstelling UIML" sproken over deze maatregelen. Nederlandse ambassade heeft twee we ken geleden op het Amerikaanse mmi - terle van buitenlandse zaken uiting ge geven aan de bezorgdheid in Nederian en op de Nederlandse Antillen over mogelijkheid van invoerbeperkingen. Daarbij werd het strategisch belang van de raffinaderijen op Aruba en Curagao voor de nationale veiligheid van de V.S. uiteengezet en onderstreept. De huidige maatregel zal zorgvuldig bestudeerd worden teneinde vasf stellen wat de gevolgen voor de econo mie van de Nederlandse Antillen pre cies zullen zijn, aldus een woordvoer der. De regering in Den Haag zal nu moeten beslissen welke stappen door dit besluit zullen moeten worden ge' nomen. De Amerikaanse regering heeft da aandacht van de zes landen der Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.) en van haar Hoge Autoriteit gevestigd op de ernstige terugslagen, die de reeds genomen of overwogen maatregelen tot beperking van de in voer van uit de Verenigde Staten af komstige kolen kunnen hebben, zo wordt van welingelichte zijde in Luxem burg vernomen. De Verenigde Staten wijzen er op, dat de Amerikaanse kolenmarkt zelf ook een crisis doormaakt, welke ernstiger is dan die van de K.S.G. Beperkende maatregelen op de invoer van kolen uit de Verenigde Staten zullen volgens de Amerikaanse regering onder deze om standigheden ernstige gevolgen hebben voor de Amerikaanse kolenindustrie en de Amerikaanse spoorwegen. Verder waarschuwt de Amerikaanse regering de belanghebbende landen voor ongun stige reacties, welke de Amerikaanse openbare mening zeker ten aanzien van dergelijke maatregelen zal tonen. Advertentie Horizontaal: 1. eer, 4. geweven stof, 7 rivier in Italië, 8. zangnoot, 9. spil. 10. landbouwwerktuig, 11. soort schip (afk.), 13. voorzetsel, 14. drank, 15. boom, 17. soort speer, 18. bevel, 20. water io Utrecht, 22. Engels voorzetsel, 25. num mer (afk.), 26. Nederland (afk.) 27. water in Brabant, 28. plaats der 'oud heid, 30 bevel, 31. zijde, 32. wrede keizer. Verticaal; 1. kleur, 2. jongensnaam, 3. insect, 4 waterkering, 5. herkauwer, 6. deel v. d. hals, 12. hoeveelheid kost baarheden, 13. laten zien, 14. sluis, 16. masker, 19. magnesiumpoeder, 21. dus (Lat.), 23. aanw. voornaamw., 24. niet dik, 27. meisjesnaam, 29. zangnoot. Horizontaal: 1. antarctia, 2. Brima - Oeral, 3. creatie - opa, 4. krengen, 5. Sevilla - jog, 6. lil - Engels, 7. als - liga - ijl, 8. me - dod - Rika, 9. Insu- linde, 10. die - nietje, 11. Berlage - sar. Verticaal: 1. abces - ami, 2. N.I.R. - ellende, 3. trekvis - Sir, 4. amaril - duel, 5. ratel - lol, 6. inleiding, 7. toe gang - nie, 8. i.e. - garde, 9. Cronjé - iets, 10. aap - olijk - ja, 11. langslaper.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2