Inbrekers slaan hun slag 'ntmk apalikvfiea Luitenant W. C. Lemaire vertelt over zijn bevindingen in Rusland KONINGINNEDAG 1959 IN HAARLEM Ida Lindeboom en Henny de Vries winnen pianowedstrijd C.O.V. Heemstede met Bachs Johannes-Passie D.K.W.niAntoUnioiilOOO K OOOOO®O® WITTE KRUIS JgROUUE)J CARRE Haarlemse politie grijpt de daders van en zoekt nog naar de éne die van de andere inbraak „MARMORA" Drukker in arrest VERGADERING „DE TULP" IN HAARLEM De export van bolbloemen is voor een jaar van de baan Centrum Comité heeft trekkelijk program weer aan- Vier maanden voor flessen trekkerij Hoe spelen onze r.-k. clubs? &VUL SlMlAlABlM Het gezin Dat is de staaf zelf- schilders! vraag geen verf vraag: Steunfraude gestraft met veertien dagen WOENSDAG 11 MAART 1959 PAGINA 3 Haarlem e.o. Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem HET 100 PCT. ZUIVER WOLLEN MACHINALE SMYRNA KARPET VAN ZEER BEKEND FABRIKAAT. EEN HOOGPOLIG KLASSE-KARPET DAT JAREN EN JAREN MEEGAAT. 200 x 300 THANS 169.50 225 x 325 THANS 198.00 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Goederen verduisterd, die op afbetaling waren gekocht Telefoon-centrale te Zandvoort wordt uitgebreid ANEGANG 46 Voorkeurstemmen voor mr. Van Rijckevorsel Opwekking in circulaire Faillissementen dekt perfekt ydmnnt direkt Beëdigd dreigt Biedt weerstand met PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties Haarlemse politierechter Off. dealer: A.R.M. Winnaars sportprijsvraag Beurs van Amsterdam mmm Beurs van [New Vork GLORIA ek2ogka&duhu/ (foil SIMBA de tijger UHHmiHIHUnffllllMlilt,'! Vannacht heeft de Haarlemse politie een cordon gelegd rond een aan de Ko ningin Wilhelminalaan gevestigde uit geverij, in de hoop een insluiper te kunnen grppen. Nadat het hele terrein grondig was afgezocht, moest men on- verrichterzake terugkeren. Eerder op de avond was in het gebouw een man aangetroffen, op wie men een van dief stal afkomstige belichtingsmeter had aangetroffen. Men vermoedde echter, dat deze man, een 26-jarige timmerman uit Haarlem, niet alleen was geweest. Later op het politiebureau sloeg de timmerman door en gaf hij toe, dat hij de inbraak samen ondernomen had liet een 19-jarige opperman uit Haar lem. De recherche heeft deze jonge man vannacht nog van zijn bed ge licht. De 63-jarige concierge van de uitge verij was gisteravond om half acht met zijn vrouw op visite gegaan en toen hu om kwart over tien thuis kwam, zag hij enkele deuren open staan, waar van hij zeker wist, dat hu ze gesloten had. Hij liep het gebouw binnen en op de tweede verdieping trof hjj een man aan, die later de 26-jarige timmerman bleek te zijn. Hij greep hem in z\jn kraag, terwijl zijn vrouw de straat op liep en luid om hulp schreeuwde. Een toevallig passerende hoofdagent van politie wist de timmerman tenslotte te overmeesteren. Op de bovenverdieping stond een raam open, dat tevoren gesloten was geweest, en daaruit leidde de recher che af, dat de timmerman een hel per bij zich gehad moest hebben. Onmiddellijk kwam het hele politie apparaat in werking, terwijl een lad derwagen van de brandweer werd ge- requireerd ter assistentie. Zoals ge zegd kon men de 19-jarige opper man vannacht om 3 uur van zijn bed lichten. Bjj beiden is huiszoeking ver richt en bjj de timmerman thuis heeft men verschillende voorwerpen ont dekt die van andere diefstallen afkom stig waren. Bij nader onderzoek is geoleken, dat de mannen aan de ach terzijde van het gebouw een glas- in-icodraampje hebben ingedrukt en zich via deze weg toegang tot het pand hadden verschatt. Ongeveer tezelfdertijd blijkt te zijn ingebroken in een woning aan de Mid denlaan. Ook hier bleek aan de achter zijde van het huis een glas-in-lood- raampje te zijn ingedrukt. De familie, die daar woont, bevindt zich momen teel in Brazilië en het huis werd tijde lijk bewoond door de moeder van de bewoner. Gisteravond is deze dame op LIDO: Pedaalridders; 2, 4.15, 7, 9-15 u\*r- LUXOR: .Liane, de witte slavin, volw.; 2 en 8 uur. Do.: Lili, a. i.; 2 en 8 uur. MINERVA: Het Bolshoi Ballet, a. 1.; 8.15 u. Do.: Hij die sterven moet, 14 j.; 8.15 u. ROXYDe wraak van een terechtgestelde, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur.. STUDIO: De wanhoop van inspecteur Gi deon, 14 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Woensdag 11 maart Schouwburg, 8 uur: Haarlemse Toneel club met ,,'t üpinneweb", een thriller van Agatha Christie. Treslong, Hillegom, 8 uur: voorstelling, te geven door de Hoofdstad Operette. Donderdag 12 maart Treslong, Hillegom, 8 uur: Voorstelling, te geven door de Hoofdstad Operette. Concertgebouw, 12.40 uur: Pauze-concert d°GebA1Florade8Iuurk' Abbé' Pierre en zijn daklozen? tezing K.A.B., kring Haarlem- centrum. BEVALLEN VAN EEN ZOON: C. M. Persant Snoep-Pattyn, H. M. BeekhuijS- van der Putten, D. van der Mark-Kamp- hUBEVALLEN VAN EEN DOCHTER: M. Visser-Gieliam, M. C. van Haaster- Elsing, E. M. Stam-van der Aar, IJ. Kapteyn den Boumeester-Appelboom, J. C. den Hartog-van den Heuvel, C. M. Vosse-Mooijekind, G. J. T. Schaap-Hen driks. OVERLEDEN: W. de Horde, 75 j., Kamperlaan. ONDERTROUWD: G. W. Schaap en R. M. Fictoor, M. C. Brand en H. M. de Graaf. GEHUWD: A. H. van der Meij de Bie en T. M. Draijer, K. W. Jongejans en H. van Toorenburg. Advertentie Van Weert bezoek gegaan en bij haar terugkeer, rond elf uur gisteravond, bleek dat het hele huis overhoop gehaald was. Uit een juwelenkistje werden een gouden ring met briljanten, een gou den ring met diamanten, een sierspeld met briljanten en enige zilveren bro ches met een totale waarde van onge veer 2.500 vermist. GEEN SPREEKUUR. Wethouder A. Kerkman te Zandvoort zal vrijdag 13 maart geen spreekuur houden. Advertentie Een 43-jarige offset-drukker uit Haarlem is tegen de lamp gelopen met het verduisteren van goederen, die hij op afbetaling had gekocht. De man had maar liefst drie scooters, een fiets en een pick-up met 102 platen ge kocht. Alles ter waarde van ongeveer 7000.-. De moeilijkheid was, dat de drukker het ene gat met het andere moest stop pen. Het was hem gelukt via een cre- dietinstelling een scooter in Haarlem te kopen zonder aanbetaling. Om aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen ver kocht hij hem weer voor de helft van de waarde. Maar om toch een scooter te hebben, kocht hij elders opnieuw zulk een voertuig. Tenslotte liep de man te gen de lamp en hij fs door de Haarlem se recherche ingesloten Overigens gaan ook zijn credietgevers niet vrij uit, want nadat de eerste afbetaling was i misgelopen en beslag was gelegd op 's mans loon, financierden zij rustig een tweede afbetaling. In verband met de ontoereikende ca paciteit van de telefooncentrale te Zandvoort, heeft de PTT een lange wachttijd van gegadigden voor aanslui ting op het telefoonnet. De PTT had reeds geruime tijd geleden maatregelen beraamd maar de bestedingsbeperking heeft hier vertragend gewerkt. Maar er is nu goed nieuws voor de telefoon-abonnees in spe: binnenkort zal de telefooncentrale te Zandvoort worden uitgebreid en in april of mei hoopt men een begin te kunnen maken met het afwerken van de wachtlijst. Dit nieuws is vooral in de nieuwe wijken van Zandvoort (de flatgebouwen aan de Noord-Boulevard elr de Duinwijk- Zuid) met vreugde begroet. Advertentie Zelfs al had u de voetbalpool gewonnen, dan zoudt VESPERS. Zondag 15 maart zingt de interparochiële schola cantorum de vespers in de parochiekerk van de Al lerheiligste Drievuldigheid te Bloemen- daal, 's avonds om half acht. Puttend uit een arsenaal aan gege vens en ervaringen heeft de luitenant ter zee W. C. Lemaire dinsdagavond voor de Koninklüke Verenigingen „On ze Vloot" en „Oost en West" een boei ende causerie gehouden over het be zoek, dat het smaldeel 5 aan Leningrad bracht van 9 tot 26 juli 1956. Het smal deel bestond uit H.M. kruiser De Ze ven Provinciën en de jagers H. M. Zeeland en H.M. Friesland. Verschil lende facetten van het bezoek hadden de heer Lemaire zeer getroffen en daarbij stond hij in zijn lezing langdu rig stil. De ontvangst was allerhartelijkst, of schoon men zich niet aan de indruk kon onttrekken, dat de overheid daar zijn deel in had. Opmerkelijk is bij de Russen de kennis van kunst en kunst werken, zei de heer Lemaire, en hij toonde dat aan met enkele frappante voorbeelden. De netheid van de Rus sen, waar het betreft het onderhoud van de stad, beperkt zich tot de grote boulevards en pleinen. De vrouwen zorgen ervoor, dat alles schoon blijft. De primaire zijstraten zijn aanzienlijk minder fraai. „Én als je verder gaat", aldus de heer Lemaire, „dan lijkt het of je de Middeleeuwen binnenwandelt". Verder heeft Leningrad een prachtige ondergrondse, waarvan zes van de ze ven stations in verschillende kleuren uitgevoerd zijn. Het laatste station was nog niet klaar toen Khroesjtsjev aan het bewind kwam. Dit staatshoofd vond de luxe overbodig en het gevolg is een betonnen massa en geen rol trappen naar de tweehonderd meter hoger gelegen begane grond. Het ontzag voor de staat wekte bij de Hollandse bezoekers grote belang stelling Telkens werd hun gevraagd over het westen te vertellen, doch zo diep zit „De Staat" bij de Russen ge worteld, dat de voor het westen mees normale omstandigheden zoals feit, dat de vrouw door het doen van de huishouding voor haar man e voor de staat werkt - als a-sociaal betiteld werden. De godsdienstzin J de Russen is groot, hoewel memana, uitgezonderd enkele oude vrouwen, naar de kerk gaat. „God vindt men daar een fabeltje", zei de heer Lemai re, „maar toen wij tijdens ons bezoek met zeker 400 man naar de Mis waren geweest ging buiten een daverend ap plaus op en werd een drukke handel in rozenkransen en andere religieuze artikelen gevoerd. Men is kennelijk bang dat de overheid „iets zal doen" wanneer men naar de kerk gaat". De levensstandaard ligt in Rusland heel anders dan in Nederland. Artike len waaraan veel arbeid is besteed, z\jn over het algemeen duur, andere 1 goedkoop. Een confectiepak kost 1800 HAARLEM roebel, een uiterst hoge prijs, wanneer ,De export van bolbloemen is vooï een jaar van de baan. Maar het bol- lenvak krijgt er in de zeer nabije toe komst toch mee te maken. Voor de handel in bolbloemen is het van groot belang dat men komt tot een sanering van de markt in kale bollen. Dat is niet alleen in het voordeel van de bollen- kwekers maar ook van de broeiers. De meeste broeiers zullen het toejuichen, wanneer men de kans afkapt om voor de broeierij minderwaardige kwalitei ten te gebruiken. Wellicht zijn de broei ers zelfs geneigd een deel der lasten die de opkoop vraagt mee te helpen dragen." Dat zei de voorzitter van de Vereniging De Tulp, de heer Eggink, op de ledenvergadering die in Haar lem is gehouden. De heer Eggink benadrukte verder nog dat het van het grootste belang is alles te vermijden wat tot een kunst matige beïnvloeding van vraag en aan bod kan leiden. Het voorstel om het surplusfonds te adviseren in het vervolg alleen tulpen van zift negen en groter te laten innemen a 0.30 per kilo. was m alle kringen gunstig ontvangen. De tulpenkwekers die er tegen waren, had den nl. de gehele inlevering liever van de baan gezien. Met 311 tegen 53 stem men werd het voorstel aanvaard. Nadat de directeur van de keuringsdienst nog enkele mededelingen had gedaan over de monstertuinen te Breezand en Andijk had de bestuursverkiezing plaats. De heer George Vreeburg uit Lisse volgt de heer Eggink als voorzit ter op. Besloten werd deel te nemen aan de eerste binnententoonstelling der Floriade 1960 te Rotterdam met een col lectie van 5000 tulpen. Na een uitvoeri ge rondvraag vroeg de heer Limburg naar aanleiding van de kritieken die de laatste weken in de vakpers zqn verschenen begrip voor het werk van zijn dienst. Men meent dat de keurings dienst met twee maten meet, maar dat is beslist niet het geval. De controleurs komen zoveel partijen tegen die „grens gevallen" zijn: kan men ze goedkeu ren voor export of niet. Als men dan dagelijks duizenden manden met bollen moet keuren en 's avonds bij kunstlicht het werk moet voortzetten, dan kunnen er r.a zo'n vermoeiende dag wel eens fouten gemaakt worden. Daar moet men begrip voor hebben. Aan het slot dankte de heer Vree burg de heer Eggink voor alles wat hij in het belang van de tulpencultuur heeft verricht. men bedenkt dat een roebel iets min der waard is dan een gulden en dat de Rus ongeveer tweemaal zoveel ver dient dan de Nederlander. Camera's, radiotoestellen en tv-apparaten zijn daarentegen goedkoop en komen nau welijks boven 100 roebel. Mede daar om werken de vrouwen voor de staat. Zij verdienen daar geld mee en kun nen mèt het salaris van hun echtgenoot rondkomen. De kinderen worden over dag ondergebracht in staatsinrichtin gen. Toen de heer Lemaire een Rus vroeg, wat er van zijn gezinsleven overbleef, kreeg hij ten antwoord: „Het gezin? Dat is de staat". zich niet schoner, frisser en beter kunnen scheren dan met water, zeep en Blauwe Gillette De enige manier om u werkelijk goed te scheren. In Haarlem en omgeving is een cir culaire verspreid, waarin aan de katho lieke kiezers in overweging wordt ge geven hun stem op de lijst der K.V.P. uit te brengen op de naam van mr. K. van Rijckevorsel. opdat hij door mid del van deze voorkeurstemmen een zetel in de Kamer zal kunnen krijgen. „Zoals U bekend zal zijn", aldus de circulaire, „is mr. K. van Rijckevorsel tengevolge van de groslijststemming op een dermate lage plaats op de lijst der K.V.P. terecht gekomen, dat hij alleen door middel van voorkeurstemmen een Kamerzetel kan verwerven. Mr. van Rijckevorsel is een figuur die niet mag worden gemist in de toekomstige frac tie der K.V.P. Hij is een uitnemend ju rist, bezit een groot rechtvaardigheids gevoel en pleegt moedig voor zijn over tuiging uit te komen. De ondergeteken den zijn van mening, dat een man van zodanig formaat in de Kamer behoort terug te keren. Dit kan alleen worden bereikt door gebruikmaking van het middel der voorkeurstemmen, d.w.z. doordat men zijn stem op de lijst der K.V.P. uitbrengt op de naam van mr. K. van Rijckevorsel: no. 19 van lijst 2. Mocht hij onverhoopt niet aldus een zetel verwerven, dan komen toch alle op hem uitgebrachte stemmen ten goede aan de K.V.P." Het schrijven is ondertekend door achtereenvolgens mr. G. A. A. M. Boot, mr. dr. F. A. Bijvoet, dr. ir. H. J. A de Goey, dr J. Hoek, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, H. W. M. van Os, mevrouw mr. C. M. Smithuijsen-Naessens, P. G. Tel en mr. dr. P. J. Witteman. Advertentie Op Koninginnedag komt in Haarlem de United States Air Force in Europe- band spelen, een beroemd vijftig musi ci tellend muziekkorps van de Ameri kaanse luchtmacht, dat in Wiesbaden is gestationeerd. Het Centrum Comité Ko ninginnedag is er na veel moeilijkheden en met médewerking van allerlei in stanties in geslaagd deze band te con tracteren. Het zal de eerste keer zijn, dat het korps in het openbaar in Neder land optreedt. Eerder hebben ze eens een filmpremière in Den Haag opgeluis terd. Voor het overige heeft het Cen trumcomité voor Koninginnedag en Be vrijdingsdag wederom verschillende bij zondere attracties georganiseerd, die ongetwijfeld nieuwe lauweren zullen be zorgen aan dit onvermoeibare comité. De Amerikaanse band, die onder lei ding staat van de charmante, 34 jaar oude Eerste Luitenant Arnold D. Ga briel, vertrekt op 30 april om kwart over elf vanaf Dreefzicht via Houtplein en Grote Houtstraat naar de Groote Markt, waar van half twaalf tot twaalf uur een begroetingsconcert wordt ge geven. Om twaalf uur wordt het korps door de Amerikaanse luchtmachtatta ché in ons land, luitenant-kolonel J. Carss, voorgesteld aan de burgemees ter, die de gasten ten stadhuize ont vangt. Na de lunch geeft de band van half drie tot vier uur een groot concert op de Markt en 's avonds zal de Dan- Twee dennetjes van meisjes stonden gis teravond op het to neelpodium van het gebouw Sint Bavo te Haarlem te trillen op hun benen, toen de heer Piet Zwaanswijk hun vertelde, dat zij de twee beste plaat sen hadden bezet in de plaatselijke eind ronde van een piano wedstrijd, welke de Nederlandse Bond van Piano- en Orgel handelaren en -fabri kanten heeft georga niseerd. Het waren de elfjarige Ida Lin deboom en de twaalf jarige Henny de Vries. Zij zullen op 2 april 's middags in de Bachzaal van het Amsterdams Conser. vatorium in een eind- toernooi hun spel moeten onderwerpen aan het oordeel van een befaamde jury, die zal uitmaken wie de beste pianist-in de-dop van Neder land is. Vorige keer was dat het Haarlem se meisje Zamirah Sieval, die gister avond nan het slot van twee en twintig miniatuur-piano, recitals een talent volle toegift gaf van een gedeelte uit een pianoconcert van Mendelssohn. Dit pianospel-festi val wordt al voor de derde achtereenvol gende maal gehouden. De twee en twintig meisjes en jongens van gisteravond waren geselecteerd uit een voorronde van ruim honderd en tachtig gegadigden. De jongste van hen was zeven, de oudste veertien jaar. De componisten, tot wie zij zich gewend hadden, leef den en werkten na J. S. Bach en voor Jacques Ibert. Ben volle zaal was aandachtig luisteraar en te vens vergenoegd toeschouwer toen de pianisten-in-de-dop zenuwach tig het podium ophoiden om hun talenten te demonstreren en voor te leggen aan de 'ury, die ge vormd werd door de pianiste Berthe Davelaar en de muziekre censenten Piet Zwaanswijk (voor zitter) en Jan Laarveld. Ida Lin deboom verdiende haar uitverkie zing met een voortreffelijke muzi kale interpretatie van „De petit ane bianc" van Jacques Ibert Henny de Vries hao de hare te danken aan een verras.; nde ver tolking van „Imp, omptu op. 90 no. 4" van Schubert. De twee meis jes, die al jarenlang les hebben, mmm De twee winnaressen van de pianowedstrijd van gisteravond. Op de voorgrond de twaalf jarige Henny de Vries, daar naast de elfjarige Ida Linde boom. Zij zullen 2 april naar Amsterdam gaan voor de lande lijke wedstrijd. willen later concertpianiste wor den. Over het alpemeen lagen de prestaties op een zeer behoorlijk peil en de heer Zwaanswijk be kende later, dat de jury een niet gemakkelijke taak had gehad. Zij kende dan ook nog drie eervolle vermeldingen toe, namelijk aan de tienjarige Karin Hoes voor een prelude van J. S. Bach, aan de elf. jarige Agnes Zwarts voor haar feilloze en spectaculaire vertolking van een impromptu va,' Schubert en tenslotte aan de enige man, die in de prijzen was gevallen, de veertienjarige Jan Barend Vrij- daghs voor diens frisse vertolking van een sonatine van Handrock. In de pauze kregen de kinderen een muziekboek en een oorkonde. cing Band uit dit Amerikaanse korps on der leiding van Ross S. Whitehead mu siceren tjjdens een groot bal in het Kre- lagehuis. Het gezelschap komt per bus uit Wiesbaden. Na de ontvangst in Haar lem wordt een bezoek gebracht aan Spaarndam en 's middags na het con cert op de Markt zal men een bezoek brengen aan de Keukenhof. Na afloop van het bal in het Krelagehuis vertrekt men weer per bus naar Soesterberg, vanwaar men de volgende dag per bus naar Wiesbaden terugkeert. Behalve de traditionele programma punten op Koninginnedag als de auba de, de reveille en de muzikale wan delingen, omvat het programma van het Centrum Comité Koninginnedag nog enkele spectaculaire punten, 's Middags zal om half drie op een podium aan de Wilhelminalaan in Den Hout het Haar lemse Operettegezelschap „Diogé" kin- der leiding van Tom de Munk een voor stelling geven van „Der Vogelhandler". In de stadsschouwburg verzorgt de Let terlievende Vereniging J. J. Cremer on der regie van Henk Bakker de traditio nele toneelavond. Ditmaal zal een to neelbewerking door Henk Bakker wor den gespeeld van de roman „Majoor Frans" van de negentiende-eeuwse schrijver A. L. G. Bosboom Toussaint. Om half negen wordt door het Noord hollands Philharmonisch Orkest met medewerking van een Haarlems meis jeskoor en een mannenkoor uit Krom menie, alsmede van leerlingen van de bailetklas van de Toonkunstmuziek school een uitvoering gegeven van de „Rhapsodie in oranje, rood, wit en blauw". Dit feestelijk spel in klank en kleur wordt gegeven in Den Hout, we derom in de Wilhelminalaan. Men zal zich herinneren, dat elf jaar geleden dit werk, dat Marinus Adam heeft sa mengesteld uit vaderlandse liederen, eveneens is uitgevoerd. Tegelijkertijd musiceren de Boskopers op een bal- champêtre op de Grote Markt. Aan de Dodenherdenking op 4 mei zal dit jaar door het Centrum Comité Ko ninginnedag niet worden meegewerkt. Het bevrijdingsoratorium in de Groote Kerk zal dus niet doorgaan. Het pro gramma van Bevrijdingsdag gelijkt weer goeddeels op dat van andere jaren. De kinderzangconcoursen worden evenals verleden jaar gehouden in de hof van het Proveniershuis, 's Middags musi ceert de „Sunbeams"-band op de Groo te Markt, terwijl het kindercorso dit jaar vertrekt van De Doelen. 's Avonds wordt „Majoor Frans" gespeeld in de Stadsschouwburg en om half negen verzorgen zeven mu ziekkorpsen uit Dordrecht een groot se taptoe op de Markt. Niet minder dan 400 muzikanten nemen aan deze taptoe deel. O.m. doet het jeugdmu- ziekkorps „Jubal" mee in zijn wit en blauwe uniformen, alsook een zestig man sterke drumband. De bevrij dingsdag wordt tenslotte besloten met een feestelijk vuurwerk op het he likopterterrein. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft dinsdag 10 maart 1959 in staat van faillissement verklaard: Willem van Rijswijk, chauffeur, te Sant- p, t. Rechter-commissarismr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, te Beverwijk. C. Posch, aannemer te Beverwijk. Rech ter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cura te.::: mr. A. A. I.i. Leesberg, te Beverwijk. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam van 21 januari 1959 is, na hoger beroep, vernie -go het vonnis van de ar rondissementsrechtbank te Haarlem van 18 november 19:3, waarbij mevrouw Virginie Thérèse Verkade te Heemstede in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. A. D. P. V. van Löben Seis, te Haarlem, tot curator. Als advocaat en procureur bij de arron- disserrv ntbank te Haarlem werd dins dag 10 maart 1959 beëdigd mr. J. F. Jan- sonius, te Heemstede. Advertentie poeders, tabletter», cachets De laatste jaren wordt aan Bachs Jo hannes Passion meer aandacht besteed dan vroeger het geval was. Men gaat inzien dat dit werk niet onderdoet voor de beroemde Matthaus Passie, al kan het dan niet bogen op dubbelkorigheid en dubbel orkest. Ondanks de sobere bezetting doen zich hevig getourmen teerde episoden voor, de koren bezit ten een soms angstwekkende dramati sche kracht die meermalen met een fel realisme gepaard gaat. Ook in de Matthaus komen dergelijke momenten voor, (Sind Blitze, sind Donner), doch betrekkelijk sporadisch. Over het alge meen is de Matthaus milder, de Johan nes meer tragisch. Gisteravond werd in de concertzaal de Johannes uitgevoerd door de Heem- steedse Christelijke Oratorium Vereni ging onderleiding van Jaap Hillen. De Bach-stijl wordt door de dirigent onge twijfeld voortreffelijk aangevoeld, doch zoals de meeste oratoriumleiders heeft hij te kampen met een kwalitatief on voldoend mannenkoor, wat tot gevolg had dat er meermalen geforceerd en zelfs rauw gezongen werd. Daartegen over stond een goed vrouwenensemble, waarvan vooral de sopraanpartij met ere vermeld dient te worden. De bege leiding van het Noordhollands Philhar monisch Orkest klonk slordig en ver moeid. We hebben zeker begrip voor de zware taak van het orkest om in deze tijd aan zeer veel Passie-uitvoeringen mee te moeten werken, doch een derge lijk slap spel als deze avond beluisterd moest worden, mag niet voorkomen. We veronderstellen dat de twee or kestleden die te laat op het podium aanwezig waren, daarvoor een ernstige en geldige reden hadden. Meermalen subliem werk werd ver richt door de vocaal- en instrumentaal- solisten. Peter de Vos gaf van de Chris tusfiguur een nobele uitbeelding, Guus Hpekman zong de nevenpartijen en aria's op meermalen aangrijpende wij ze, Han le Fèvre was een fijnzinnig en expressief Evangelist. Goed, doch enigszins gereserveerd werden de kleine partijen en aria's door Gerard Honig vertolkt, de sopraan Elisabeth Lugt en de alt Lenie Henning waren waardige partners. De continuo werd verzorgd door Al- bert de Klerk aan het orgel en door Jaap Spigt aan het clavecimbel. Zeer mooi was de viola da gamba van Mevr. C. Jansen-Reder. T. de Vr. SPREEKUUR. Wethouder J. A. Schippers te Haarlem zal donderdag 12 maart geen spreekuur houden. Z\jn collega, mevrouw mr. E. Scheltema- Conradi zal vrijdag 13 maart in plaats van 's morgens 's middags spreek uur houden, van twee tot drie uur. K.A.B.-BIJEENKOMSTEN. De kring Centrum der Haarlemse Katholieke Ar beidersbeweging komt donderdagavond 12 maart in gebouw Flora aan het Pretoriaplein bijeen. De heer H. W. A. Joosten uit Hilversum zal zijn cause rie houden over Abbé Pierre en zijn daklozen. De kring West van de K.A.B. houdt vrijdag 13 maart een praatavond in zaal Raamsingel 30. De heren Teeuwen en Wsteringen zullen spreken over De Mens en de Techniek. Advertentie Koninginneweg 6, Tuin laantje 18 Telef. 14024 De Haarlemse politierechter mr. J. P. Petersen heeft vanochtend een 23- jarige Zaandamse iosarbeider veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek. Een maand werd voorwaardelijk gesteld met de bepa ling: onder toezicht stelling van het Reclasseringsgenootschap. De verdach te had in de periode van 15 augustus tot 15 november van het vorig jaar diverse goederen gekocht zonder te be talen, in totaal voor een bedrag van rond drieduizend gulden. De politierechter begreep de leveran ciers met. „U had hllemaal geen on dergrond om te betalen." „Een collega zou mu helpen maar zijn vrouw wil de met. Mr. Petersen herinnerde er- IrtÏÏ' tot «,rdachte in 1957 wegens dief- iaar en h! gevangenisstraf van een rieeïa n maandGn was veroor- a De °fücler van justitie mr. J. Yan a«n, °eyer zei in zijn requisitoir, verdaehte een hoogst onbetrouw- P. I?uur. was,- „Terzake van flessen trekker^ eiste hij vier maanden ge vangenisstraf met aftrek. Hij vroeg te vens om teruggave van de goederen. De verdediger mr. C. Blankevoort wees op de minder goede opvoeding van de verdachte. „Hij is stuurloos de rumoerige wereld ingezwaikt". Mr. Blankevoort vroeg om toezicht van de reclassering. Een 18^jarige matroos uit Beverwijk hoorde zich conform de eis veroorde- len tot een geldboete van honderd gul den en een voorwaardelijke gevange nisstraf van veertien dagen. Op 17 no vember van het vorig jaar omstreeks twee uur 's nachts had hij in Bever wijk een automaat met repen choco lade vernield. De verdachte had een kwartje in de automaat gedaan. Het apparaat weigerde en daarom begon de matroos er op te slaan. Ook dat hielp niet. De verdachte rukte daarna de automaat van de muur, tilde hem boven zijn hoofd en smeet hem op de grond. „Een misselijke vernielzucht", zei de politierechter; „De ergste bal dadigheid in de zoveelste graad", voeg de de officier van justitie daaraan toe. Tot een gevangenisstraf van veer tien dagen werd een 48-jarige Vel- sense nettenbreier veroordeeld we gens valsheid in geschrifte. De ver dachte moest om steun te ontvangen op een formulier zijn inkomsten in vullen. Hjj verzweeg ruim vierhon derd gulden. De officier van justitie meende, dat een voorbeeldige straf op zijn plaats was, omdat over het algemeen fraudes met steun niet uit komen. Hjj eiste een maand gevan genisstraf. Een 54-jarige bankwerker uit Hille gom werden een geldboete van zestig gulden en een voorwaardelijke gevan genisstraf van een maand opgelegd terzake van diefstal. De verdachte had o.m. gereedschappen in zijn bezit, die toebehoorden aan de Hoogovens. De officier van justitie vond, dat de vin gers van verdachte erg los moesten zitten. Hij eiste veertien dagen gevan genisstraf. De politierechter wilde re kening houden met de omstandigheden, waarin verdachte verkeerde. „Maar uw strafblad is wel erg griezelig. Eigenlijk moest u het toch minder waardig vinden zulke snertdiefstallen te plegen." Advertentie verwarming en rolhoes behoren tot de standaard-uitvoering. Ook leverbaar met „Saxomat" halfautomatische gangwissel, schakelen zonder ontkoppelen. HOUTPLEIN 21 - HAARLEM (Zondag 15 maart) 1 HBC—HOLLANDLA 2 HRC-DEM 3 ALWAYS FORWARD—VELSEN 4 WIJK AAN ZEE—METEOOR 5 VITESSE—RKEDO 6 ADO—WSV 7 RAPIDITAS—NAS 8 TYBB—ALPHEN 9 CONCORDIA—DOSR 10 GEEL WIT—LISSE De inzendingen moeten uiterlijk zater dagmiddag in ons bezit zijn. (zondag 8 maart) le prijs f 10.F. v. Zomeren, Nach tegaalstraat 25, Haarlem, 7 pt. 2e prijs 7.50: W. Beentjes, Rijksweg 101, Heemskerk, 7 pt. 3e prijs 2.50: M. Zwaan-Feije, Bloe- mendaalsestraatweg 72, Santpoort-Stat., 7 pt. 4e prijs 2.50: P. Mol, Kruistocht straat 27, Haarlem, 6 pt. 5e prijs 2.50: W. Vader, Kerkstr. 38 Zandvoort, 6 pt. (Niet officiële Koersen) Vorig ipening Slot 11/3 4% Ned 1958 100% 100'% 334 Ned 1953 Staffel 1947 92& 3% Ned 1956 3% Ned 1948 3% Ned 1950 873,4 3% Ned 1954 883,4 3% Ned 1955 11 90 Ye B.N G Won.bouwi t 118 *,8 Ned Handel Mij 207 Amsterdam Rubbei 8434 H.V.A 13134 132% Senembah-Mlj 179% AJC.O. 269% 270% Berkel Patent 225 Calvé-Delft Cert 449 Dell Md 155.51 157 Fokker 233 i Gelder 221 Hoogovens 365 Müllei Co 299 534 459 228% 165 137 V', Philips Gem.bez Unilever 539 Bllllton 2e 465 Kon Petroleum 50 166 138*2 Holl Amerika Lijn K.L.M. 122.80 Kon Ned Stoomb Mu 135^ 136 KH.M 1261/4 151 Ned. Stoomv Mij v Ommeren 234 Ned Scheepvaart Unit 129*4 130 Rentespaarbrleven '57 117*4 Rentespaarhrleven '58 104*4 2% Amsterdam '56 85*4 2% Amsterdam '56 11 97 2% Rotterdam '57 100 Vz Alb Heijn kl obi. 4 124 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper KL.M. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S Steel Stemming 9/3 74 52% 54% 8(P4 46% 115% 32% 44% 53% 69% 43% 86% 66i/2 55% 51% 21% 92% onregelmatu 10/3 73% 57% 57 80% 45% 116% 33% 44% 54 li 70% 4374 86'.: 67 55'' 52% 22'. 94% noger Advertentie Duizend en één wonderen Iedere avond 8.15, zondagm. 2 uur 60 MEDEWERKENDEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3