Minister CALS verdedigt leraren- en kunstbeleid ES 89000 Q Kiekeboe P.v.dA. geep: valse voorlichting milj Rechtszaak over wedstrijd met snelheid tot 140 km per uur Minister Luns ontevreden over Amerikaanse houding Bij de buren Katholiek overleg leidt tot toe nemende eenstemmigheid K.Y.P.-VERGADERING TE UTRECHT Opbrengst in 1958 meer dan twee oen Hollandia stuurt post met adres West-Irian terug Nieuw Noors gasmasker Een jaar en vier maanden en vijf jaar intrekking rijbewijs geëist Regering-Eisenhower schuift de verantwoordelijkheid van zich af Slechts één hokje rood maken Mr. F. haron van Voorst tot Voorst over maatschappelijk beraad Tweede forensen sneltrein Operatie Stembus Kinderpostzegelactie Nog witter... stralend wit. Weddenschap kost twee doden ernst) DE KWESTIE-BAIRD Bij het stemmen Zuid-Molukken Regering acht beroep op Veiligheidsraad nutteloos CastricumZaandam A msterdam Duurtetoeslag verlengd tot 31 dec. 1959 Doorlopende voor schotuitkering melk prijs garantie 1958-59 Benoemingen in het aartsbisdom mm Mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke WOENSDAG 11 MAART 1959 PAGINA 5 normaal - coffeïnevrij - espresso Met Zor2 bereid! -het getal, dat aansluiting geeft op het einde van de woningnood! -de topprestatie in 1958 onder Minister Witte. Nü van die topprestatie uit naar het einde van de woningnood! In de politieke gids vindt U dit beleid onder K.V.P. Kengetal Vanaf 1 juni: Uit Je beste koffiebonen! Pater J. Groothuis door koning Boudewijn van België onderscheiden Luit.-kol, J. de Ronde Bresser overleden KEMSSES normaal - coffeïnevrij - espresso Men moet in de verkiezingstijd wel eens wat door de vingers zien, aldus minister Cals dinsdagavond op de verkiezingsbijeenkomst van de K.V.P. te Utrecht, maar een recente insinuatie van de P.v.d.A. kon hij niet onweer sproken laten. Met verontwaardiging reageerde de minister van O., K. en W op twee verkiezingspamfletten van de P.v.d.A., die resp. aan de leraren en aan de kunstenaars zijn toegezonden. In het lerarenpamflet wordt, aldus mr. Cals, op even listige als mislei dende wijze gesuggereerd, dat minister Hofstra wel geld wilde geven voor een salarisverhoging van de leraren, maar minister Cals niet. Hoewel hij sich als zittend minister moest beperken in het doen van mededelingen °ver het beleid in de afgelopen jaren, voelde de minister zich gedwongen om zonder in details te treden vast te stellen, dat deze voorstelling Van zaken volkomen vals is. Advertentie Zaken op hun Minister Cals wilde niet de indruk wekken, dat alleen de P.v.d.A.-minis ters verantwoordelijk zijn voor het ge voerde beleid. „Als lid van het kabinet, maar vooral als minister van O.K. en W., draag ik die verantwoordelijkheid ten volle," aldus de minister, „en ik heb mij in de Kamer nimmer achter Hofstra verscholen. Dat is mijn ge woonte niet. Maar ik vind het infaam, dat thans de zaken op hun kop worden gezet ja letterlijk worden omge keerd nu in genoemd pamflet de schijn wordt gewekt, dat Hofstra wél en Cals géén verhoging der lerarensa larissen zou wensen. Tegen een derge lijke onwaarachtige propaganda neem ik met verontwaardiging stelling. Ik ben overigens ervan overtuigd, dat de al te doorzichtige stunt, door de P.v.d.A. in haar verkiezingspamflet aan het adres der leraren ten beste ge geven, bjj deze leraren met voldoende kritische zin (want die hebben ze) zal worden beoordeeld. Wellicht zullen zij zich afvragen hoe het komt, dat de in het pamflet ten tonele gevoerde heren Kleijwegt en Tans in de Kamer geen motie hebben ingediend tot verhoging der leraren salarissen, terwijl het pamflet die thans eist. En wellicht zullen zij de redevoeringen van deze heren nog eens zeer zorgvuldig nalezen om dan tot de bevinding te komen, dat zij wel op een klimaatsverbetering en hernieuwde bespreking in het geor ganiseerd overleg hebben aangedron gen, maar zich zorgvuldig hebben onthouden van de stelling thans in het verkiezingspamflet als van zelfsprekend aanvaard dat de le rarensalarissen in ieder geval moeten worden opgetrokken. Maar dat was ook eind november 1958 en pas na 11 december, nadat de heer Hofstra het kabinet verliet, zjjn al deze eisen zo vanzelfsprekend geworden en blijkt plotseling allerlei mogelijk te zjjn wat èn door Drees èn door Hofstra èn door Suurhoff nog kort tevoren cate gorisch van de hand werd gewezen", aldus de minister. In het kunstenaarspamflet van de P.v.d.A. wordt weliswaar erkend, dat de kunstenaarsorganisaties begrip en sympathie ontmoeten bjj minister Cals, maar de minister zou er niet in ge slaagd zijn deze gevoelens om te zet ten in een wezenlijke wijziging ten goe de. Er worden op het terrein van het kunstbeleid wel stappen ondernomen, aldus het pamflet, maar er wordt iets bereikt. Minister Cals vergeleek dins dagavond deze uitspraak met de woor- De verkoop van de kinderpostzegels ln de weken rond Kerstmis heeft dit maal netto ruim 2 miljoen opgebracht, Om precies te zjjn een bedrag van 2.050.000,-. Meer dan 20 miljoen ze gels werden verkocht. Dit succes is Vooral te danken aan de actieve me dewerking van de 7400 scholen in het ge hele land, waarvan gezamenlijk ruim 560.000 leerlingen met postzegels en de mapjes briefkaarten huis aan huis gin- Sen. Niet te vergeten de 19.000 leer krachten van die scholen die er de rompslomp van hadden. Ook de plaat selijke comité's zijn zeer actief ge weest. Nadat in 1953 het eerste miljoen werd npïrt wit 'a Viif ••'aar de °mzèt verdub- rift a briefkaarten betreft zijn de darten met opdruk Zalig -Kerstrnis het best verkocht. In de toe- imst hoopt men van grote bedrijven me de post met. frankeermachines stempelen en die dus geen kinderzegels Kopen, maar die toch het hunne willen bijdragen voor het misdeelde kind, een bedrag ineens te ontvangen. Sinds enkele weken laat het gouver nement van Nederlands Nieuw-Guinea Seen poststukken uit Indonesië meer me, die als adressering de benaming West-Irian dragen. Dit meldt het K.N.P. pet gouvernement beroept zich op de internationale P.T.T.-conventies, die geen West-Irian kennen. Dit standpunt heeft er o.o. toe geleid, dat de uitgevers van katholieke tijdschriften in het Indone sisch te Djakarta al hun zendingen naar Nieuw-Guinea hebben teruggekregen bi et het opschrift „Non admis; retour afzender". Naar het K.N.P. van de zijde van het ministerie van zaken overzee verneemt, bestaat er in het algemeen geen verbod °P de invoer van boeken of tijdschriften Uit Indonesië, behalve ten aanzien van daar uitgegeven communistische of on- rustverwekkende lectuur. Volgens het K.N.P. wordt het terug wilden van lectuur uit Indonesië in ka- tlwlieke kringen te Djakarta betreurd. Bij de terugontvangen zendingen bevond Jich ook een in het Indonesisch en La- "jn gestelde rituale, bestemd voor de apostolisch vicaris van Hollandia. He uitgevers in Djakarta spreken als hun vermoeden uit, dat de terugzen ding gebaseerd is op een algemene maat regel van bestuur in Nederlands Nieuw- Guinea als represaille tegen het in mdonesië geldend invoerverbod van Ne derlandse kranten en tijdschriften. Zij betreuren dit te meer, daar juist in de Verbodsbepalingen van de Indonesische kant een aanmerkelijke verzachting valt V'aar te nemen. Praktisch alle tijdschrif- i®d van godsdienstige of wetenschappe- hjke aard mogen weer binnenkomen, aIdus het K.N.P. den van de socialistische lijstaanvoer der Willems, die bij de begrotingsbe handeling 1958 o.a. opmerkte: „Bij alle waardering voor het ontegenzeglijk vele, dat er met name ook in de laat ste zeven jaren op het gebied van de kunsten door de rijksoverheid is ge daan, zijn wjj toch om verschillende re denen niet zonder zorg." Deze socialistische verkiezingspropa ganda zat de minister kennelijk zeer hoog, getuige het feit, dat hij voor de verslaggevers een communiqué mee bracht, waarin eraan wordt herinnerd, dat op de begroting van O.K. en W. (gewone dienst) in 1950 voor de afd. kunsten 3,5 miljoen en in 1959 11 miljoen was uitgetrokken. Samen met de afdelingen oudheidkunde, natuur bescherming, radio, televisie en pers kreeg de afdeling kunsten in 1950 26,5 miljoen, welke post in 1959 was geste gen tot 77 miljoen. De minister antwoordde ook op vra gen. Voor een christendemocratische unie achtte hij het klimaat in Neder land nog niet rijp; de grootste bezwa ren zouden niet van katholieke zijde ko men, maar uit de richting van AR en CH, die bevreesd zijn voor het grote overwicht van de katholieke liezers. Vanuit de katholieke beginselen kan op vrijwel alle punten het processie verbod wellicht uitgezonderd met an dere positief belijdende christenen wor den samengewerkt. Of deze samenwer king na 12 maart zal worden gevonden in een rechts kabinet, kon minister Cals niet voorzien. Hij noemde de bre de basis een landsbelang, echter niet onder alle omstandigheden; wanneer bijv. de essentie van de plannen tot be- zitsvormig, onlangs door prof. Romme geformuleerd, niet wordt geaccepteerd, zal de K.V.P. niet tot samenwerking be reid zijn. Met betrekking tot een even tueel rechts kabinet merkte de minis ter nog op, dat hij de uitspraak van minister Zijlstra over de zetelverdeling in een dergelijk kabinet (geen meer derheid voor de K.V.P.) voorbarig acht. Advertentie De Bossche rechtbank heeft dinsdag een ernstig ongeluk behandeld, dat 31 mei van het vorige jaar aan de Kanaal dijk te Someren is gebeurd. Daar heeft een straatmaker uit Someren met zijn auto twee bejaarde bromfietsers zoda nig aangereden, dat beiden terstond overleden zjjn. Hji was in een café te Someren in contact gekomen met een automonteur die hoog opgaf over de maximum snel heid van zjjn motor. De beide mannen gingen een weddenschap aan om een rit langs de Zuidwillemsvaart van sluis 13 naar sluis 10 en terug. Daarbij kwam het tot snelheden van rond de 140 kilometer per uur. Hoewel uit de getuigenverklaringen bleek, dat ver dachte slechts twee of drie glazen bier Advertentie Noorwegen zal mei de produktie be Vor,^1 worden mm 600.000 gasmaskers speri burgerlijke verdediging Zij rijn P ep„laa' bedoeld voor mensen, die in ven HUeerde steden moeten achterbiii is ri Upua(iend bij dit plastic gasmask.c Beert 9,rote "kÜkruit", die tevens fun- he* h membraan, opdat men zich bv, et dragen beter verstaanbaar kan maken. De Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, de heer Philip ïnung,/heeft za terdag aan de minister van buitenland se zaken mr. J. Luns in Den Haag rap port uitgebracht over de houding van de Amerikaanse regering in de kwes- tie-Baird, aldus meldt United Press In ternational. Zoals bekend heeft James C. Baird, de administrateur voor Ame rikaanse hulp in Djakarta, in een in terview anti-Nederlandse opmerkingen geplaatst, die in Nederland misprijzen de reacties hebben gewekt. Het blijkt, dat de regering-Eisenhower de verant woordelijkheid voor deze opmerkingen van zich afschuift. De Amerikaanse ambassadeur in Ne derland heeft minister Luns meege deeld dat de verklaringen toegeschre ven aan de heer Baird, die zijn weer gegeven als de Nederlandsers bekritise rend, niet de opvattingen van de Ame rikaanse regering vertegenwoordigen, aldus een functionaris van het State Department. De heer Baird heett bo vendien gemeld dat hjj de verklaringen die aan hem zijn toegeschreven in een interview met een lid van de pers, of niet heeft afgelegd of dat hjj zich die niet kan herinneren," aldus de functio naris. U.P.I. verneemt uit andere bron, dat minister Luns niet tevreden is met deze privé-tegenspraak, die bovendien voor behoud bevat. Hij acht het interview met Baird een ernstig diplomatiek inci dent en liet doorscnemeren dat hij een officieel, openbaar excuus, of een vol ledige ontkenning van iedere onvrien delijke opmerking wenst. Amerikaanse officials wezen er echter op dat het in terview heeft plaats gehad bijna een maand voor de publicatie ervan in Ne derland reactie opwekte. Baird heeft geen afschrift van de opmerkingen van hem of de verslaggever over de Ne derlandse belangen en politiek in Indo nesië, waardoor het voor hem onmoge lijk was categorisch iedere aan hem toe geschreven uitlating te dementeren. Het State Department wenst niet te zeggen welke van de opmerkingen hij op de man af ontkend heeft en welke hij zich niet kon herinneren te hebben gemaakt. had gedronken en bepaald geen teke nen gaf van onder invloed te zijn, had een tegenligger toch met enige schrik zijn rijden waargenomen. Het bleek, dat de straatmaker, die al driemaal we gens alcohol bij snelverkeer was veroor deeld, een refusalkuur onderging en daardoor meer gevoelig was voor de invloed van alcohol dan normaal. Zelf zei hij, dat hij in de bocht van de Ka naaldijk, waar het ongeluk gebeurde, had afgeremd en ook signaal had ge geven. De officier van justitie, mr. Moons, wilde niet meer zover gaan als in de dagvaarding, waar aan verdachte op zet ten laste was gelegd en achtte ook de invloed van alcohol niet be wezen. Hij achtte echter de grove schuld in deze ernstige zaak zo groot, dat hij de maximum straf eiste, die daarvoor bepaald is, namelijk een jaar en vier maanden gevangenisstraf1 met aftrek van voorarrest en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. Mr. van Bakel, die als raadsman op trad, was van mening, dat deze straf voor zijn cliënt de financiële ondergang zou betekenen. Hij wees er op, dat de man vrijwillig al veel heeft gedaan om het door hem veroorzaakte leed te verzachten en dat hij ook nog een zeer grote civiele vordering zal moeten be talen. Om dit alles bepleitte hij cle mentie. Uitspraak 24 maart. Het is niet onmogelijk dat sommigen die een voorkeurstem willen uitbren gen op mr. Van Rijckevorsel zowel het hokje op lijst 2 voor prof. Romme als dat voor mr. Van Rijckevorsel willen rood maken. Men zij er nogmaals op ge wezen dat men van zijn stembiljet niet meer dan één hokje rood mag maken. Anders is de stem van onwaarde. De naam van de heer Van Rijckevor sel komt uitsluitend voor op de lijsten van de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland, Utrecht en Zeeland. In de noordelijke, oostelijke en zuidelijke pro vincies is het dus niet mogelijk een voorkeurstem op mr. Van Rijckevorsel uit te brengen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIHIIMUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIMIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIII Copyright P I B. Bo7 6 Copenh eigen 7V^wKrrf/f/TtV^rrTrr jUW'glUuuMujiiliu Dank zjj het gemeenschappelijk be raad, dat de katholieke organisaties, op maatschappelijk gebied werkzaam, re gelmatig houden, kan men naar buiten een groeiende eensgezindheid vaststel len. Dit verklaarde mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst naar aanleiding van het jaarverslag van de stichting Katholiek Maatschappelijk Beraad. De stichting, welke nu ongeveer vijf jaar werkt, behandelt met grote regelmaat de belangrijkste problemen, die zich op maatschappelijk gebied voordoen. Daardoor wordt het mogelijk, dat ver schillende organisaties, die bij eenzelf de soort problemen betrokken zijn ook naar buiten eenzelfde of zoveel moge lijk gelijkluidend standpunt innemen. In de politiek is dit beraad evenmin zon der succes gebleken, daar de volksver tegenwoordigers zich gesteund weten door de standpunten der maatschappe lijke organisaties, waar deze van be slissende invloed bij de wetgeving kun nen zijn. Maatschappelijk beraad heeft in 1958 belangrijk werd verricht om ein- „Wilt u even roeren, dan ga ik intussen het geld halen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii De Nederlandse regering acht een beroep op de Veiligheidsraad inzake de Zuid-Molukken nutteloos. Dit standpunt is ook niet veranderd na de luchtaan vallen van Indonesische vliegtuigen op het eiland Ceram. Minister-president Beel zegt dit in zijn antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid Cal- meyer. Deze C.H.-afgevaardigde had in zjjn vragen verwezen naar een com muniqué van de Indonesische lucht macht, waarin werd gesproken over aanvallen op een vijftal met name ge noemde plaatsen op het eiland. Minister Beel meent dat het niet op de weg van de Nederlandse regering ligt na te gaan of het Rode Kruis maat regelen heeft genomen om aan de ge troffen gebieden op Ceram hulp te ver lenen. Het initiatief tot een eventuele hulpverlening dient naar de mening van de regering te worden overgelaten aan voor dit doel geëigende organisa ties met zuiver humanitaire doelstel ling. De forensenvereniging te Castricum heeft bericht ontvangen van de Neder landse Spoorwegen dat met ingang van 1 juni een tweede forensensneltrein zal worden toegevoegd. Deze sneltrein zal om 7.37 uur vertrekken, alleen in Zaan dam onderbreken (vertrek 7.53) en om 8.04 in Amsterdam aankomen. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer aanvaardde dins dag een wetsontwerp, waardoor de duurtetoeslag 1958 ook in 1959 zal wor den uitgekeerd. De toeslag bedraagt 2.60 per maand en per kind voor inva- liditeits-, ouderdoms- en wezenrente trekkers, 10 ct per dag en per kind op de kinderbijslag voor kleine zelfstandi gen en 2.60 per maand en per kind op de kindertoelagen voor gepensioneer den. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening a.i. heeft thans een doorlopende voorschotuitkering op de gelden van de melkprijsgarantie 1958/59 ingesteld, die periodiek zal worden uitgekeerd. Rekening houdende met de beperking van de thans lopende garantie tot 5 miljard kg melk met 3,7 procent vet en met het feit, dat de veehouderij een gedeelte van het markt risico voor haar rekening heeft, is de uitkering voorlopig bepaald op li^ cent per kg melk en 0,4 cent per procent vet, hetgeen met elkaar neerkomt op onge veer 3 cent per kg afgeleverde melk. De eerste betaling, waarvoor eind volgende week ca f 40 miljoen ter beschikking van de zuivelfabrieken ter doorbetaling aan de veehouders za lworden gesteld, heeft betrekking op de hoeveelheid melk, geleverd in de periode van 9 november 1958 (het begin van het melk prijsjaar 1958/59) tot en met 14 maart 1959. De daarop volgende betalingen zullen gelijktijdig komen met de regelmatige uitkeringen, eveneens circa 3 cent per kg melk, door het produktschap voor zuivel uit het Zuivelfonds. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr B. J. Alfrink, heeft met ingang van 20 maart op zjjn verzoek eervol ont slag verleend aan de zeereerw. heer X. F. H. Reijers als pastoor van de St. Franciscus-parochie te Amersfoort en heeft benoemd in zijn plaats de zeer eerw. heer G. F. H. Veldhuis, die aal moezenier was bij het leger. Voorts heeft de aartsbisschop be noemd met ingang van 20 maart tot pastoor te Gendt (O.B.) de zeereerw. heer L. G. Eppink, tot pastooi te Ede (H. Antonius) de zeereerw. heer P. N. van den Brink, tot pastoor te Rheden de zeereerw. heer. H. Tena, die kape laan was te Utrecht (H. Catharina). Vervolgens heeft de aartsbisschop op zjjn verzoek met ingang van 20 maart eervol ontslag verleend aan de zeer eerw. heer W. C. Welsing als pastoor van Soesterberg en heeft met ingang van dezelfde datum benoemd tot pas toor te Soesterberg de zeereerw. heer J. A. Schinkel, tot pastoor te Arnhem (H. Paulus) de zeereerw. héér J. E. H. van Renswoude, die prefect was van het klein-seminarie te Apeldoorn. Tenslotte heeft de aartsbisschop met ingang van 13 maart benoemd tot ka pelaan te Utrecht (H. Ludgerus) de weleerw. heer J. F. de Lange; heeft op dracht gegeven tot voorbereiding van de oprichting van een nieuwe parochie te Apeldoorn, onder de bestaande paro chie van O.L.Vrouw ten Hemelopne ming, de zeereerw. heer H. W. A. Blom, die kapelaan was te Utrecht (H. Ludgerus). delijk het katholiek sociaal pro gram, dat reeds bij de verkiezingen in 1952 van node was, tot stand te brengen. Nu is het bijna gereed. Ten aanzien van de bezitsvorming welk project vorige week door prof. Rom me werd gelanceerd, bracht Katho liek Beraad de grote stoot: men weet nu, dat alle voorname organisaties er achter staan. Ons katholieke or ganisatieleven schijnt te overvloedig en te perfect, daarom bestudeert Ka tholiek Beraad of vereenvoudiging mogelijk is. Dank zij het overleg heeft men van katholieke zijde in 1958 een mild en welwillend standpunt kunnen formule ren tegenover de NOVIB en de steun weten te verwerven voor net Katholiek hoger onderwijsfonds, voor de contact commissie ontwikkelingsgebieden. Dank zij het Katholiek Beraad weten de katholieken over brede lijn, dat hun leidende organisaties niets voelen voor de stichting Volk en Ruimte, die uiteindelijk bleek de geboortebeperking in Nederland te willen propaganderen. Katholiek Beraad juicht niet blinde lings toe wat in eigen katholieke kring gebeurt of wordt voorgesteld. De Ka tholieke Schoolraad b.v. blijkt bij nader inzien nog niet aan de moderne ideëen te voldoen. Op het meer gespecialiseer de gebied van het sociale en maat schappelijke leven, heel in het bijzon der op de werkzaamheden van de S.E.R. beweegt zich een deel van de organisaties, die aan maatschappelijk beraad deelnemen, die der boeren, der middenstanders, der arbeiders, der middel-arbeiders en der hogere leiden de werknemers. Zij vormen tezamen de raad van overleg, die vele problemen van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie behandelde, alsmede de vraag stukken van de sociale verzekeringen, de bedrijfsgeneeskundige diensten enz. enz. Belangrijk vooral is overleg, wanneer het gaat om in het oog springende vraagstukken als werkgelegenheid, loonvorming, huurverhoging of prjjsbe- heersing. Het stoot al te velen tegen de borst als katholieke werkgevers een standpunt huldigen, dat diametraal te genovergesteld Is aan dat van de ar beiders of de middenstanders. Ook op cultureel gebied beweegt zich een afde ling. Bij het overleg zijn andere katho lieke organisaties betrokken, zodat er een jammerlijke verdeeldheid, die veel onrust en onzekerheid zaait, tevoren wordt weggenomen. Natuurlijk blijven afwijkende standpunten mogelijk; er wordt overlegd, niet gedecreteerd. Daarom ook kan dit overleg zegevieren. Advertentie Terwijl haar ouders ex-koningin Victo ria-Eugenie van Spanje op het station van Monaco begroetten, amuseerde prin ses Caroline zich op eigen houtje. Met de verslaggevers speelde zij kiekeboe. Koning Boudewijn van België heeft pater Johan Groothuis, die thans is be last met de geestelijke verzorging van de bewoners van het bejaardencentrum Mariaoord te Luttenberg lOv) benoemd tot ridder in de orde bjj de Kroon. Pater Groothuis, die in 1940 werd on derscheiden met de medaille van de koninklijke orde van de Leeuw en in 1946 werd benoemd tot ridder in de orde van Leopold II, is Enschedeër van ge boorte. Hij was 3 3jaar als missionaris in Belgisch Congo werkzaam maar kon het vorig jaar in verband met zjjn ge zondheidstoestand niet naar zijn missie gebied terugkeren. Dinsdag is in Hilversum in het Dia- konessenhuis, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd, luitenant-kolonel b.d. J. de Ronde Bresser, van het wa pen der genie, in de leeftijd van 75 jaar overleden. Hjj was ridder in de orde van Oranje- Nassau met de zwaarden. iiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiHiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim rie let er bij al het poli tieke rumoer roiid de verkiezingen nog op de organisatie van de verkiezin gen zelfHet is zo'n vanzelf sprekende zaak geworden: we brengen onze stem uit en we zullen wel zien wat er tenslotte uit de bus komt. Maar de ver werkelijking van dit essentieel- democratische gegeven staat of valt met de wijze, waarop deze grootscheepse operatie wordt uitgevoerd. Een van de belang rijkste figuren achter de scher men van het verkiezingsappa raat is mr- dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, secretaris van de Kiesraad. De Staatsalmanak vermeldt, dat hij op het minis terie van binnenlandse zaken belast is met „bijzondere op drachten". De voornaamste van die opdrachten is wel de behan deling van de zaken betreffende de kieswet. „Ik schrijf van de ene functie naar de andere brie ven aan mezelf', zo zegt mr. Van Ommen Kioeke. Toen er politiek gerommel in de lucht zat liet de heer Van Ommen Kloeke al zijn gedachten gaan over de datum van moge lijke verkiezingen. Nadat de bui was losgebarsten volgde de be handeling van de kandidaten lijsten, de registratie van de partijen, de behandeling van zaken als de verbinding van lijsten (zoiets bestaat in geen enkel ander land), de toekenning van de lijstnummers enz. Het is allemaal werk, aat zeer consciëntieus moet worden gedaan. Zo is bijvoorbeeld de tekst van het stembiljet, dat u straks ontvangt, gebaseerd op de desbetreffende publikatie in de Staatscourant. Een bijzonder omvangrijke taak, waar de buitenstaander eigenlijk geen idee van heeft, vormt de voorbereiding van het proces-verbaal der ver kiezingen. „Ik heb alle waardering voor de snelheid, waarmee men het publiek na afloop van de verkiezingen de uitslagen weet te geven, aldus de heer Van Ommen Kloeke, „maar aan die uitslagen heeft men officieel nog niets. Er moet een proces-verbaal worden opgemaakt, waarbij tevens verklaard wordt welke Kamerleden er benoemd zijn." Wat er dan eigenlijk gebeurt? De gemeenten sturen hun uitslagen naar de hoofdstembureaus. Zaterdagochtend om tien uur vergaderen deze bureaus en direct daarna brengen zij hun gegevens naar binnenlandse zaken m Den Haag. Daar gaat men na de stemtotalen voor iedere partij per kieskring en per land. Men stelt de kiesdeler vast en berekent vervolgens hoeveel zetels iedere partij krijgt plus de restzetels. Wanneer men dit. weet kan worden nagegaan hoe de zetels voor iedere partij moeten worden verdeeld. Men werkt daar aan zaterdagmiddag en zondag. Maandagochtend moet de zaak rond zijn, want dan vergadert de Kiesraad. Volgende week woensdag moet het gehele overzicht gepubliceerd worden in de Staatscourant. Donderdag wordt de huidige Kamerzitting gesloten en vrijdag begint de nieuwe zitting. Het is allemaal scherp getimed. De leek is misschien geneigd te denken dat men alleen maar pietepeuterig zit na te kaarten over hetgeen toch al wel bekend is, maar er spelen hierbij dingen, die terdege meetellen. Men denke aan de kwestie van de voorkeurstemmen en ook aan de loting om vast te stellen, waar een lijsttrekker, die meermalen nummer 1 staat, gekozen moet worden verklaard: dit heeft consequenties voor de verdere opschuiving op de lijsten. Het proces-verbaal 80 bladzijden druks is nu in concept gereed. Men heeft te maken met 5000 namen en straks moeten er rond 15-000 getallen worden ingevuld en gecontroleerd. De heer Van Ommen Kloeke leeft in dit werk.; hij zit er al veertien jaar in. Je moet een zekere feeling voor algebra hebben, zegt hij, en, naar het ons lijkt, nog wel het een en ander meer. Zijn proefschrift behandelde het constitutionele recht. Hij heeft de kiesstelsels in tal van landen bekeken. Vit Amerika heeft hij een stemmachine meegebracht, die hij met veel waardering demonstreert. Het overschakelen op zo'n machinaal systeem schijnt echter in ons land op financiële bezwaren te stuiten. Hij heeft ook eens een opdracht gekregen om een kieswet te ontwerpen voor Columbia, maar toen het geval klaar was, kwam er een politieke omwenteling in dat land en kon hij z'n ont werp in de la laten liggen. Om de praktijk van het stembuswerk goed te kennen is hij ieder jaar voorzitter van een stembureau. Mr. Van Ommen Kloek meent, dat er mensen zijn, die los van het politieke aspect een voorkeur aan de dag leggen voor nr. I van lijst 1, zoals er anderen zijn voor wie het laatste nummer van de laatste lijst een bijzondere aantrekkingskracht heeft. Midden in het verkiezingsapparaat zittend heeft hij uiteraard een levendige politieke interesse. Wat hij van de uitslag der verkiezingen denkt? In a'lerlei kringen worden er op het ogenblik gokjes gemaakt en ook de leden van de Kies raad wisselen hun prognoses uit. De voorspelling van mr. Van Ommen Kloeke is niet voor de krant, maar we mogen wel zeggen, dat hij de partij, waarvoor hij zitting heeft in de Haagse Gemeenteraad, de V.V.D., niet laag heeft getaxeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5