Reserves van Castricum promoveren in NHSB Voortreffelijke Greene on der regie van Ton Lensink Nederland met overrompelt fameuze 9-3 Belg ie hefarme 4 Radio en TV Nieuwe K.R.O.-voorzitter op zijn beurt ook „luisteraar" Beslissingswedstrijden in 3A nodig beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Kennis nemen van wat er leeft aan wensen en verwachtingen Gastenavond Italiaanse triomfen op CHI in Dortmund Tsjechen spelen met Finland 82 Porsche verbetert records van Monza Peru speelt gelijk tegen Brazilië Nederlands B-elftal tegen F.C. Köln Par ij sNiceRom e Fransman Saint het snelst in zevende rit Prins op vliegbasis Eindhoven Nieuw polio-vaccin c PERSPECTIEVEN VIJFENTWINTIG JAAR CELEDEN As i Vanavond WOENSDAG 11 MAART 1959 PAGINA 7 Jonge biljartcrack De Ndjs naar jeugdtoernooi Onderscheiding voor Moss Om wereldijshockeytitel Rik van Looy favoriet in ronde van Levant Oostenrijkse skiër Mark na val overleden Belasting-almanak 1959 Elsevier, 4e uitgave Examens Graandiefstallen berecht «Kli Opnieuw heeft zich in de competitie van de Noordhollandsche Schaakbond in vierde klasse een kampioen gemeld. Ditmaal was het Castricum 2 dat door ?en overwinning in de laatste ontmoe ting promotie naar de derde klasse be werkstelligde. Het overigens bescheiden Programma van de afgelopen week was tellig niet onbelangrijk. Zo bleek in de overgangsklasse dat de ontmoeting Zaandam 2Rolland, die be slissend is voor de degradatie, slechts ".eel langzaam tot een definitieve beslis sing kan komen. Na de aanvankelijke yA-2i4. voorsprong ten gunste van de Zaandammers is de stand nu opgelopen tot 4i^-3;.^. De beide resterende partijen zUn tèr arbitrage opgezonden. De Over- veners zowel als de Zaandammers me- hen aanspraak te mogen maken op nog *K punt. De verenigingen in de derde klasse Wijken dit jaar bijzonder aan elkaar ge daagd. Nadat reeds in de derde klasse B en C beslissingswedstrijden nodig wa ren geworden is nu ook in 3A een ver lengstuk onontbeerlijk. Dit is het gevolg Van de overwinning van M.S.C. 2 op K.T.V. 2. De schakers uit Den Helder ®n Enkhuizen zullen nu samen in een halve competitie met het Alkmaarse V.v.v. 3 moeten uitmaken wie naar de Vierde klasse zal degraderen. In deze vierde klasse is Castricum 2 dus kampioen geworden. De laatste wed strijd tegen hekkesluiter Witte Paard 2 heeft dit aantal echter nog heel wat moeite opgeleverd. Met de kleinst moge lijke overwinning werd echter toch pro motie bevochten terwijl Witte Paard 2 definitief als laatste in deze groep werd geklasseerd. In 4 D zal de beslissing pas in de laatste ronde kunnen vallen nu Dinsdag is in de Westfalenhalle te Dortmund een concours hippique inter national begonnen, dat tot zondag zal duren. Het openingsnummer een middelzwaar springparcours werd ge wonnen door Piero d'Inzeo op „The Rock". De Italiaan tweede bij de Europese kampioenschappen legde het 370 meter lange parcours met 9 Hindernissen en 13 sprongen foutloos af 'n 41,4 sec. Op de tweede en derde plaats eindigden de Duitsers Thiede- mann en Winkler. Thiedemann had voor zijn foutloze parcours met .Finale" 44,4 sec, nodig en Hans Günter Winkler met „Son- henglanz" 44,5 sec. Van de drie Ne derlandse deelnemers bracht Uyten- daal het het verst. Hij bezette met „Hanko" met 0 fouten en 47,8 sec. de 12e plaats. Ebben werd met „Schwarz- trossel" 19e in 50,5 sec. Wouters van den Oudenweijer eindigde met „Huber- tus" als 20ste en met „Rebell" als 23- ste. Het tweede nummer een spring concours sa leverde eveneens een overwinning op voor Piero d'Inzeo. Met „Rock" won h\j de wedstrijd die ging over een qfstand van 370 meter (9 hin- 0 fouten" 0n 13 sprongen)' in 43>1 sec- en De Duitser Lutz Merkel plaatste zich met Nakar" tweede in 43,7 sec. bchridde, (Did) werd met „Fugosa" derde in 44,4 sec. Wouters van den Oudenweijer bezette ditmaal als beste Nederlander de achtste plaats. HU reed met „Hubertus" het parcours foutloos ln.48,5 sec. Ebben werd met „Schwarz- trossel" elfde in 52,1 sec. Uytendaal kon zich voor dit nummer niet klasse- ten. Met „Source bleu" maakte hij 4 fouten en met „Hanko" 7% fout. De K.N.B.B. heeft besloten de 20-ja- r'ge J. de Njjs uit Oosterhout in te schrijven voor het Europees toernooi voor junioren (tot 23 jaar) dat van 2 'Of en met 5 april a.s. in Lyon (Frank rijk) wordt gehouden. In dit toernooi worden partijen libre over 403 punten gespeeld. In vorige ja- ten bestond het programma uit libre «n 47/2. Koningin Elizabeth van Engeland neeft de coureur Stirling Moss op Buc kingham palace onderscheiden met de Order of the British Empire. Stanley Saviiie, voorzitter van de Engelse ho- ckeybond, kreeg dezelfde onderschei ding. Stirling Moss is zesmaal kampioen Van Engeland geweest, Saville heeft 36 Interland-hockeywedstrijden gespeeld. In totaal waren 164 mannen en vrou wen naar „Buck House" gekomen om door hun vorstin onderscheiden te wor den. Het Noordnederlandse amateurelftal zal 13 juni in Duitsland uitkomen tegen de ploeg van Neder-Saksen. S.S.C H. door een overwinning op K.S.C 2 leider Oude Slot tot op twee punten bleef volgen. De uitslagen luiden: Overgangsklasse: Zaandam IIRolland 4<A—3'/, voorlopig. De beslissingswed strijd óm het kampioenschap tussen Kijk Uit en Pat Mat vindt op 17 maart in Beverwijk plaats. IA: Schaaklust VV.V. II 64; 2A: K.T.C.—Edam uitg. tot 16 maart: 3A: M.S.C. II—K.T.V. II 51/4 u.. Beslisingswedstr: 16 maart: M.S.C.'II—V.V.V. III; 27 maart: K.T.V. II—M.S.C. II; 6 april: V.V.V. III—K.T.V. II; 3C: H.W.P. IIOppositie II werd vastg. op 2 april; 4A: Schaakmat III— Wieringermeer uitg. tot 11 maart; D.O.S. A.E.V. 7—3; 4C: Witte Paard II— Castricum II 4^45(Castr. kamp.); 4D: S S.C.H.K.S.C. II 5J4—i%. Beslissingswedstrijden in 2C gewijzigd: 11 maart: Het Oostenll—Kijk Uit II; 19 maart: H.W.P.Het Oosten II; 23 maart Kijk Uit II—H.W.P. De ranglijsten in enkele afdelingen zien er nu als volgt uit: Overgangsklasse: Pat Mat en Kijk Uit 6 punten; Heemstede en Het Oosten 5 punten; Rolland en Zaandam 2 3 pnt. en een onbesliste wedstrijd; IA: Schaak- lust 10 pnt.; Schaakmat 6 pnt.; V.V.V- II en Oppositie 5 pnt.: M.S.C. 3 pnt.; V.H.S. IV 1 pnt.; 1B Halfweg en Santpoort 8 pnt.: Bioemendaal 6 pnt.; Pat Mat II en V.H.S. III 3 pnt.; Weenink 2 pnt.: 3A: Caïssa II 8 pnt.; Aartswoud en Schaak- lust II 5: pnt.; M.S.C. II, K.T.V. II en V.V.V. III 4 pnt.; 3B: Lasker, De Pion en Witte Paard 8 pnt.; Purmerend II 4 pnt; Zaandam V2 pnt.; Saende II Opnt.; 3C: Bioemendaal ,11, H.W.P. II, Oppositie II 8 pnt.: Kijk Uit TV en Het Oosten III 3 pnt.: Aalsmeer II 0 nnt.: 4A D.O.S. Caïssa III 6 nnt.: K.T.V. III 5 pnt.; Wie ringermeer II 4 pnt en nog een wedstrijd te spelen; Schaakmat III 2 hnt en nog een wedstrijd te spelen: A.E.V. 2 pnt.; 4C: Castricum II 9 pnt.: Westzaan en Assendelft 7 pnt.; De Pion II 5 pnt.; Purmerend III 2 pnt.; Witte Paard II 0 p. 4D: Het Oude Slot 9 pnt.: S.S.C.H. 7 pnt.; Halfweg Til 6 pnt.: K.S.C. II 6 pnt.; HW.P. III 4 du*: Zandvoort III 2 pnt.; Het Oude Slot II 2 pnt. (K.S.G. II heeft hier één wedstrijd meer gespeeld dan de andere clubs). Voor de finale-groep van de wereld kampioenschappen ijshockey heeft Tsje- choslowakije met 8-2 gewonnen van Fin. land. De tussenstanden waren 3-1, 3-0, 2-1. De Canadezen hadden een vrije dag. Dinsdag voegde de beroepsspeler Mau rice Richards, bijgenaamd „de raket", zich bij hen. Hij speelt mee tegen Rus land. De wedstrijd Verenigde Staten- Zweden werd door de Amerikanen met 7-1 gewonnen. Tussenstanden 2-0, 3-0, 2-1. Voor het troosttoernooi won Oost- Duitsland in Kolin met 6-2 van Zwitser, land (2-1, 2-0, 2-1), West-Duitsland ver sloeg in Mlada Boleslaw Polen met 5-3 (1-1, 2-1, 2-1). Noorwegen tenslotte be haalde in Kladno een 4-3 zege op Italië (3-1, 0-2, 1-0). De stand in de finale-groep: Advertentie Tsjechoslowakije Canada Rusland Ver. Staten Zweden Finland 12- 3 6- 0 5- 1 8- 6 2-11 2-14 Een 1585 cc „Porsche" - met de Duitsers Richard von Frankenberg, Paul Ernest Straehle en Herbert Linge om beurten aan het stuur heeft dinsdag een aantal records in de klasse van 1500- 2000 ;cc op het circuit van Monza ver beterd. De Duitsers waren van plan hun recordrace 12 uur vol te houden, maar na iets meer dan vijf uur moest de Porsche de strijd staken met een gebroken nokken-as. Tot op dat ogen blik hadden de Duitse equipe alle snel heidsrecords, die op naam stonden van de Brit Arthur Own scherper gesteld. Arthur Own vestigde zijn records in oktober 1956 in een Cooper. De nieuwe recordlij st ziet er als volgt uit: Een uur: 225,374 km (oude record 218,790 km) drie uur: 646,810 km, ge middelde snelheid 215,603 km/uur (oude record: gemiddelde snelheid 207,020km/ uur) 200 mijl: 1 uur 26 min. 35,6 sec., gemiddelde snelheid 223,020 km/uur (211,920 km/uur) 500 kilometer: 2 uur 18 min. 42,2 sec., gemiddelde snelheid 216,288 km/uur (205,800 km/uur) 500 mijl: 3 uur 46 min. 11,8 sec., gemiddel de snelheid 213,443 km/uur (204,330 km/ uur). Advertentie de ware Vaderlandse klare De Belgen hebben weer een grote triomf behaald in de ronde van de Le vant: van Looveren won dinsdag de vierde etappe (Alcoy-Albacete, 22 km) voor Rik van Looy. De eind:. Int ging tussen 14 ren ners: na van Looveren en van Looy passeerden Botella, Gilnert Desmet en Ferraz de eindstreep. De Spanjaard Company behoorde niet tot de vluchte. lingen. Hfj moest daardoor zijn eerste plaats in de algemene rangschikking afstaand aan van Looy. Van Looveren reed de afstand ln 7 uur 43 minuten en 40 seconden. In de rit was de Col de la Carrasquet, een berg van de eerste categorie, opgeno men. De verwonding die Fausto Coppi in de ronde van de Levant heeft opgelo pen, schijnt nogal mee te vallen. Dins dagavond heeft de Italiaanse coureur per vliegtuig Barcelona verlaten met bestemming Rome. De ex-campionissi- mo verklaarde bij zijn vertrek, dat hij dit jaar zal deelnemen aan de ronde van Spanje. Daarna zal hij definitief zijn wielercarrière beëindigen. De voetbalwedstrijd Brazilië tegen Peru is in een gelijk spel geemdigd. De uitslag was 22. Voor de rust was de stand 1—0 voor Brazilië. Het Nederlandse B-elftal zal dinsdag 14 april waarschijnlijk op het terrein van PSV te Eindhoven, een oefenwed strijd spelen tegen de Westduitse eer ste klasser FC Köln. Zoals eerder werd gemeld komt het B-team 13 mei in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch tegen Luxemburg uit. De Fransman Saint is winnaar ge worden van de zevende etappe van de wielerwedstrijd Parijs-Nice-Rome, de slechts 72,6 km lange rit van Menton naar Ventimiglia. In deze etappe was de Col du Turbie, een berg van de eerste categorie, opgenomen. De tijd van Saint was 1.55,39 moyenne 36,664 km/uur), Roger Rivière werd tweede Louison Bobet derde en de Belg Michel van Aerde vierde, allen met 4 secon den achterstand op Saint. De Italiaan Ferri, vijfde, had 8 seconden achter stand, terwijl Monti en Guarneri 56 se conden na de winnaar de finish pas seerden. Jacques Anquetil, Nino Defilip- pis en Graczyk, die leider in de alge mene rangschikking bleef, arriveerden met ruim een minuut achterstand. De totaaltijd van Graczyk is nu 32.34. 28, Defilippis staat met 32.35.04 op de tweede plaats, Anglade is met 32.35. 38 derde en Saint met 32.37.26 vierde. Rivière staat nu als zesde geklasseerd, voor o.m. Bobet (achtste), Anquetil (negende), Nencini (twaalfde) en Ge- mimani (achttiende). De bekende Oostenrijkse skiër Toni Mark, die zaterdag bij de afdaling tij dens de wedstrijden om de Wallberg- Trophee kwam te vallen en met een zware hersenschudding naar het zieken huis van Tegernsee moest worden ver voerd, is dinsdagmorgen overleden. Hij is 23 jaar geworden. Mark vloog met grote snelheid uit een der bochten en kwam tussen de toe schouwers terecht. Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doenl Verschenen is: „Belasting-almanak 1959 Elseviers Weekblad", samenge steld door: J. Viersen, A. Meering en E. N. Jonker. Jaarlijkse gids bij het invullen van de inkomstenbelasting 1958, de premie algemene ouderdoms wet 1958 en de vermogensbelasting 1959, met tarieven. Deze vierde editie van de inmiddels wjjd en zijd bekend geworden Belas tingalmanak van Elseviers Weekblad (zijn wij goed ingelicht dan is deze al manak zelfs opvele belastinginspec ties een graag gezien werk) is ge heel aangepast aan de in 1958 aange brachte wijzigingen in de belasting wetgeving, terwijl ook rekening is ge houden met opmerkingen en wensen van lezers. Men mag ongetwijfeld stellen dat deze vierde uitgave weer in een be hoefte voorziet. Velen in den lande, die zich het hoofd moeten breken over het toch altijd weer moeilijke aangif tebiljet, zullen in deze almanak een begrijpelijke en betrouwbare gids vin den, die er toe kan bijdrage te voor komen, dat men onnodig teveel aan belasting betaalt. Het werk begint met een aantal al gemene practische wenken, die ons zeer behartenswaardig voorkomen .Vervol gens worden de aangiftebiljetten behan deld en toegelicht, waarbij vele voor beelden verhelderend werken. Daarna volgt een korte uitleg van enkele be grippen, het tarief vermogensbelasting 1959 en het tarief inkomstenbelasting 1958. Tenslotte zijn nog opgenomen een voorbeeld van de aangiftebiljetten B en A, terwijl een alfabetisch register de almanak afsluit. Prins Bernhard heeft dinsdag in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de koninklijke luchtmacht een bezoek gebracht aan de vliegbasis Eindhoven. De Prins bestuurde zelf het straal vliegtuig waarmee hij arriveerde. Na zijn aankomst inspecteerde hq de ere wacht van het luchtbewakingskorps, waarna de commandant, kolonel W. J. Kramer, hem in de briefingroom ver welkomde. De chefs van dienst en de squadroncommandanten werden hier aan de Prins voorgesteld. Bij een bezoek aan de squadrons 314 en 315 werden de hoge gast enige ori ginele souvenirs aangeboden. Met gro te belangstelling volgde de Prins de de monstraties op de startbaan. Bij zijn bezoek aan het kamp der R.A.F. onder hield hij zich o.a. met flight sergeant F. Quinn, de commandant der brand weer, die hij bedankte voor diens hulp verlening ten behoeve van de koninklij ke luchtmacht. Op de basis kreeg de motorproef- stand in een betonnen gebouw met ge luiddempende wanden daarna de volle belangstelling van prins Bernhard. Tij dens zijn bezoek aan de verkeerstoren liet de Prins twee dienstplichtige sol daten, G. Bax uit Leende en J. van der Lugt uit Vlaardingen, aan zich voorstel len. Beide soldaten hebben zich 11 augustus van het vorige jaar, toen op de basis een vliegtuig in brand vloog, bijzonder dapper gedragen. De Prins dankte de jongemannen hartelijk voor hun moedige houding. Ook bezocht hij nog het hospitaal, waar hij zich even met de zieken onderhield. Prins Bernhard gebruikte de lunch in de officiersmess. Hier werd hem een al bum met foto's van de basis aange boden en de Prins toonde zich kennelijk verrast in het album reeds foto's van zijn aankomst op het vliegveld te zien. Tenslotte bracht de Prins nog een be zoek aan het Beatrix-kamp aan de Oir- schotsedijk. AMSTERDAM, 10 maart (G.U.) Doctoraal psychologie mej. M. H. Dries- sen en A. Weber (Amsterdam). TILBURG, 10 maart Doctoraal eco nomische richting: G. Mensink, Rheden (Geld.). LEIDEN, 10 maart Apothekersexa men mej. E. Rössner te Den Haag, mevrouw Kwee Liem te Leiden, me vrouw N. W. Ploos van Amstel-Male- feyt te Leiden, Khoe Teng Hian te Leiden. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan tegen de zes verdachten uit Rotterdam en Schiedam die veertien dagen geleden terecht hebben gestaan wegens diefstallen en/of heling van graan ten nadele van een coöperatieve vereniging van Nederlandse verbruiks coöperaties in de jaren 1957 en '58. De hoofdverdachte, een 33-jarige vee houder uit Schiedam werd conform de eis veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf waarvan 3 knaanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Een 45-jarige molenaar, werd ver oordeeld tot 7 maanden met aftrek waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar; tegen hem was zeven maanden geëist. Een 28-jarige graanreiniger werd conform de eis veroordeeld tot zes maanden met aftrek, waarvan 3 maan den voorwaardelijk en drie jaar proef tijd. Een 37-jarige verdachte werd gevon nist tot 5 maanden met aftrek waarvan 3 maanden voorwaardelijk en een proeftijd van 3 jaar; tegen laatstge noemde was zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk en drie jaar proeftijd geëist. Een 52-jarige en een 50-jarige vee houder werden vrijgesproken. Tegen hen was een boete geëist van 100 of veertien dagen en veertien dagen voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het departement van gezondheid van de staat Minnesota heeft bekend ge maakt dat een onderzoek wordt inge steld naar de doeltreffendheid van een polio-vaccin dat ten doel heeft immu niteit te geven voor alle drie types van de ziekte, aldus meldt U.P.I. Medewerking aan dit onderzoek ver leent familie van 65 studenten van de universiteit van Minnesota. Doel is ge waar te worden of het „drievoudig" vaccin even doeltreffend is als drie af zonderlijke injecties met salk-vaccin, waarvan elk slechts immuniteit tegen een type polio biedt. Het nieuwe vaccin bevat verzwakt virus van alle drie types polio. Het kan veilig worden toe gediend aan babies van een dag. Het onderzoek wordt gefinancierd door de Sister Elizabeth Kenny-stichting en de Lederie laboratoria, welke het vaccin ontwikkeld hebben. Men kent wellicht het „verhaal" dat ten grondslag ligt aan „The Living Room", het toneelstuk van Graham Greene, dat enige tjjd geleden zijn Ne derlandse première kreeg bij het Rot terdams Toneel. Het meisje Rose Pem- berton heeft een ongeoorloofde verhou ding met een gehuwde, niet-katholieke man, de psycholoog Michael Dennis. Dat geeft, wanneer zjj belandt bij haar familie, met name ojj een invalide pries ter-oom en bij twee tantes, die hun hui veringwekkend „zielig" leven slijten in De nieuwe voorzitter van de K.R.O., pater E. H. J. van Waesberge O P. heeft gis teren zijn eerste radio-toespraak gehouden. Men ziet hem hier voor de microfoon. Onder de titel Perspectieven hield de I turele waarden te bevorderen en de ka- nieuwe voorzitter van de KRO, pater drs. E. H. J. van Waesberge O.P. dins dagavond een eerste radiotoespraak. Hij benadrukte het belang van radio en televisie als moderne middelen van pu bliciteit en communicatie. De KRO heeft het van het begin als een roe ping beschouwd de geestelijke en cul- MederiVlJ0r'ni,dcf!fel sohot brengt Kick Smit de stand op 2-1 in de wedstrijd Q-3 Selfifte, welke n maart 1934 gespeeld door de Oranjemannen E werd gewonnen. Het doelpunt was het eerste in Smits internationale i Vijf en twintig jaar ge leden, zondag 11 maart 1934, moest het Belgische nationale elftal ondervin den, dat de nuchtere Ne derlanders hun Amster dams stadion tot een ware hel konden maken. Die beroemde middag waren tienduizenden er getuige van, hoe een onstuitbaar Nederlands elftal de Bel gen onder de voet liep. Aan de radio volgden honderdduizenden het re laas, dat de boeiend-im- proviserende verslaggever Han Hollander gaf van de strijd, waarin de elf Ne derlanders niet genoeg kregen van het doelpun ten maken. Wie onder de ouderen herinnert zich niet die fameuze strijd, welke ue Rode Duivels velde met 9-3? Met de supporters in het stadion schreeuwde Han Hollan der zijn stem hees, zijn opwinding sloeg over op de luisteraars 'n de huis kamers, waar men het „tien-tien-tien", dat als een vloedgolf van de tri bunes stroomde, maar al te gretig overnam. Ja, die wedstrijd van 9-3. Er is, geloven wij, geen enkele die zo bij de voetballiefhebbers is blij ven leven. Zoals gebrui kelijk hadden de kranten zaterdag tevoren een uit voerige voorbeschouwing gegeven. De prognoses waren over het algemeen voorzichtig gesteld. De Belgen waren een sterke partij geworden, wisten zij te vertellen. Maar er was geen reden tot pessi misme. Het Nederlands Elftal was voor een be langrijk deel vernieuwd en de namen van de nieuwelingen gaven enige hoop op succes. Van Male van Feijen oord zou de plaats inne men van de HFC-er Van der Meulen. De Ajacied Van Diepenbeek zou We ber vervangen en een plaats krijgen in de ach terhoede naast de PSV-er Van Run. De middenlinie met Pellikaan (Longa), Anderiesen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord1 zou in haai oude beproef de vorm blijven. Enthou siast was men bij voor baat over de rentree van Bakhuys (ZAC), die juist uit Indië was terugge keerd en voor die tijd reeds vijfmaal het Oranje shirt had gedragen. Hij zou het middenvoorpro bleem moeten oplossen De rechtet vleugel me Wels (Unitas) en Vent. (Neptunus) had zij r, kracht reeds bewezen ei de grote verrassing werd de nieuwe linkervleugel met een debuterende Mijnders (DFC) op de buiten- en Smit (Haar lem) op de binnenplaats. Vlet vijf doelpunten was -een Vente topscorer in le befaamde wedstrijd tegen België. dun optreden werd „met vertrouwen" tegemoet ge zien. Met een va die debu tanten, de Haarlemmer Kick Smit, die een kwart eeuw geleden zijn entree maakte in het Nederlands Elftal, hebben wij nog eens over die wedstrijd nagekaart. Me' een pond wijsheid en een kilo ge luk, zo vertelde hij, was hij het nationale elftal in gerold en nog tuiten zijn oren van het enthousias me waarmee het publiek het Oranje-team oplierde. En het begon toch alle maal zo ongelukkig. Want er was nog geen twee minuten gespeeld of de Belgen namen uit een vrije schop de leiding. Maar binnen een kwartier zette Wels voor en met een duik kopte Bakhuys de gelijkmaker in de tou wen. Een paar minuten later kreeg Smit de bal te pakken; met een fel schot gaf hij Nederland de leiding. Toen was het hek van de dam. Vente maakte in totaal vijf doel punten, Smit scoorde er zelf nog één en Bakhuys nam er twee voor zijn rekening. Het publiek kon zijn ogen niet geloven, toen de Nederlanders, de stand was 5-2, in vier mi nuten tijds drie doelpun ten maakten. Het was niet meer te hóuden en het medelijden met de Belgi sche doelman Van de Weyer kon niet verhin deren dat het „Tien, tiengebrul het sta dion tot een ware heksen ketel maakte. Kick Smit denkt er nog met plezier aan terug. En terwijl wij met hem staan te praten, komt iemand zijn tijusfhriften-hal bin nen om zijn toto-formu lier in te leveren. De tij den zijn veranderd, zucht Kick Smit. llMllllllli1lll1IIIIIMIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIlll|(ilH||||||||||llillll|lll|||||IIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIMIIIIHIIIIIIIItl||l|||llllllllllli,,,lllllll,lllll,llllllllll,III,(inilll,111,1),IMUMnMIIHliHiniliHIfHMMIMMljl tholieke gemeenschap heeft dat werk daadwerkelijk gesteund. Als voorzitter van de KRO voelt pater Van Waesberge een zware verantwoordelijkheid, maar het bewustzijn dat hier waarden in het geding zijn die het geestelijk eigendom van tallozen genoemd mogen worden, zal voor hem een voortdurende aanspo ring zijn. Zjjn taak is 'een aangelegen heid die betrekking heeft op de levens vreugde en de levensverrijking van tal lozen en dit zal hem er toe aanzetten met openheid van geest kennis te ne men van wat er leeft aan wensen en verwachtingen. Bjj een omroep als de KRO zal men gezien de rijk gescha keerde luisteraarskring op zijn beurt luisteraar dienen te zijn. „Vanuit een apostolische bewogenheid en een eer lijke charitatieve gezindheid zullen ge sprek en irenische gedachtenwisseling een bijdrage kunnen vormen om de be langen van de omroep te dienen, mis verstanden te voorkomen en een goede verstandhouding met allen te bevorde ren". De na de oorlog gegroeide samenwer king van de omroeporganisaties hoopt spreker te bevorderen. Ook de inter nationale organisaties, katholieke zowel als andere, gaan hem ter harte. Met een programma wilde de nieuwe voor zitter niet komen, het zou voorbarig zijn dat nu te ontvouwen. Zijn aller eerste taak zal zijn zich in te werken én de veelheid van vraagstukken te le ren kennen. „Door studie zowel als door persoonlijke contacten naar binnen en naar buiten hopen we binnen afzien bare tijd in staat te zijn ons naar be horen van ons ambt van voorzitter der KRO te kwijten. Bij 't vervullen van onze taak zal de apostolische dadendrang van pastoor Perquin en de wijsheid en beginselvastheid van prof. Kors, man nen, die met eer hun taak hebben ver vuld, ons steeds als een lichtend voor beeld voor ogen staan", aldus besloot pater Van Waesberge. Voor de televisie is vanavond de fi nale van het Eurovisie song-festival 1959 in Cannes te zien. (21 uur). Voor de NCRV speelt het Promena deorkest o.i.v. Hugo de Groot de Pe tit Suite van Debussy en met Philippa Schuyler het Pianoconcert van Gersh win. (298 m. - 22 uur). Verenigde Staten De nieuwe Ame rikaanse atoomonderzeeboot Skipjack is van zijn eerste proefvaart op zee terug gekeerd. Het schip haaldi de hoogste snelheid die ooit door een onderzeeboot bereikt is. Officieel werd pet cijfer niet genoemd, doch vernomen wordt dat het boven de 20 knopen ligt. De Skipjack is ruim 50 uur buitengaats geweest. Ineke Brinkman als Rose Pemberton in „De kamer, waarin wij leven" van Graham Greene. een huis, waar slechts één kamer „be woonbaar" wordt geacht de andere zijn vrijwel alle wegens sterfgevallen af gesloten aanleiding tot diepgaande conflicten. Een der tantes, in wie het formalistisch - katholieke levensbesef monstrueuze vormen heeft aangeno men „steekt er" op een afschuwelijk hypocritische manier „een stokje voor" en schrikt voor geen onoirbaar, middel terug om haar nichtje te „redden". Zij wordt gedreven door een panische angst voor de dood. De priester tracht zijn priester-zijn nu eens helemaal waar te maken en tracht in liefde te helpen. De tweede tante be weegt zich door dit alles heen in weer loze onwetendheid. Het drama nadert zijn hoogtepunt, wanneer Dennis' ziekelijk-hysterische vrouw ten tonele verschijnt en een af schuwelijke scène forceert. Rose, die „slechts" gelukkig wilde zijn al was het door te zondigen en die „niet kan geloven" pleegt zelfmoord. De anderen blijven in volstrekte machteloosheid achter. Hun vermogen om te helpen, te redden om lief te hebben is te gering gebleken. Dit teistert vooral de priester, die na wat hü zelf houdt voor een nutte loos priesterleven van twintig jaar, wéér heeft gefaald. Maar hij blijft ge loven en vertrouwen in Gods genade. Het is overigens, geloven wij, kenmer kend voor de opvattingen van Greene dat het min of meer verlossende woord gesproken wordt door de half-dwaze, maar uiterst argeloze tante Teresa: zij zal voortaan slapen in de kamer waar Rose is gestorven, de „kamer waarin wij leven". Graham Greene is een katholiek auteur. Hij moraliseert over zonde, schuld en straf. Maar hij biedt geen af doende oplossing. Beter gezegd: hij ver schuift die oplossing naar „het Oneindi ge". En hij toont zich ook in deze „Li ving Room" een man die een bepaald steriel en zeer aards „Hallelujah'-ka- tholicisme grondig in haar wezen aan tast. Men zou wellicht kunnen discus siëren over de vraag of hij er voldoen de tegenover stelt. Maar zo'n discussie zou, vrezen wij, letterlijk tot in het on eindige moeten worden voortgezet. In ieder geval heeft Greene zijn pro blematiek op ongemeen knappe en klemmend-boeiende manier in een to neelstuk gestalte gegeven. Hij laat zijn figuren filosoferen maar hij vergeet daarbij niet hen een „leven" mee te ge ven, en de karakters met groot raffi nement tegen elkaar uit te spelen. De T.V.-voorstelling die de A.V.R.O. gisteravond van het stuk bood was naar onze smaak van een verrassende gaafheid. En dat moet dan vooral wor den toegeschreven aan de bekwaamheid van regisseur Ton Lensink, die op intel ligente wijze omspringt met de geëigen de, maar nu eenmaal vooralsnog be perkte middelen, die de televisie hem biedt. Hij beschikt over de voor een T.V.-regisseur zeer benijdenswaardige intuïtie om uit een bepaalde situatie juist het meest essentiële te puren. Zo richt hij bijvoorbeeld soms terwijl de één spreekt de camera in de close-up op het gezicht van de ander. Men wordt tegelijk de woorden en de reacties, die zij oproepen, indringend-suggestief ge waar. HU had overigens in de vertol kers van de verschillende rollen zeer goed materiaal. Dat de Rose van Ineke Brinkman wellicht iets genuanceerder had gekund en de Michael Dennis van Kees Brusse enigszins minder „onop vallend", doet daarbij niet al te veel ter zake. Allen, regisseur, acteurs en ac trices, waartoe dus ook Ko Arnoldi, Magda Janssens, Lieze Servaes en An drea Domburg behoorden, hebben giste ren met vereende inspanning en over tuiging een voortreffelijke T.V.-avond beZOrgd' H. Hn. Bij de AVRO heeft men radicaal ge broken met op dinsdagavonden bonte treinen en ook Hoteidorado voor de ra dio te laten klinken. Men brengt nu meestal een luchtig muziekprogramma en eens in de maand een „Gasten avond". In dit programma wordt in een omlüsting van licht muziek een aan tal kunstenaars ondervraagd, waarna dezen wat van hun prestaties laten ho ren. Het geheel schijnt erop gericht te zün het „grote publiek" wat meer te interesseren voor deze kunstenaars van de grote en de kleine k. De wqze waarop men dit loffeiUke streven tot klank brengt, lykt ons ech ter niet juist. Wij kunnen ons voorstel len dat men erg serieuze interviews niet aandurft, maar nu zijn de praatjes al te oppervlakkig. Gelukkig laat men anderzijds de betrokken kunstenaars de vrqheid zoveel mogelijk zelf te spreken. Dinsdagavond kweten zowel Fie Carel- se als George van Renesse zich bijzon der prettig van deze taak. De laatste wist zijn optreden ook kostelijk te illus treren. Fie Carelse had er bezwaar te gen een van haar beroemde scherts- telefoongesprekken te voeren en speel de met Caro van Eijck een fragment uit O'Neills P.ouw past Elektra. Ten slotte is er dan nog het Theater van de Maand waarin Myra Ward, Luc Lutz en Coen Flink van de Haagse Comedie fragmenten uit „Niet van gisteren" (Born yesterday) speelden. Het „ver haaltje" van het stuk werd verteld en onderbroken door deze fragmenten. Na tuurlijk zeggen zulke stukjes niets, het is er net mee als met trailers van films. Maar bovendien kreeg men in dit geval fragmenten te horen van een stuk dat voor de Nederlandse radio niet thuis hoort. Nee, dat men met dit soort uitzendingen de culturele gezind heid van de luisteraars bevordert ge loven wij niet. J.v.S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7