De V.S. zullen Europa landoorlog in geen voeren Teddy Scholten wint met Een beetje" Moskou van plan Pools- Duitse grens te wijzigen Moedige redder bij felle brand in de hoofdstad om het leven gekomen Oostduitse leiders niet erg met Khroesjtsjev jongste voorstel ingenomen Beslissing over verkoop Willem Barendsz vergt nog enige tijd PRESIDENT EISENHOWER: Liever geen zakenkabinet Ten gunste van Oost-Duitsland Gezondheid van kard. Stepinac gaat achteruit De E.O.K.A. heeft wapens nog niet ingeleverd Bewoners via springzeil door buren gered Nieuwe kerk in Nazareth Poeders met een dodelijk vergif verloren m De „Keukenhof bloeit op Het weer. Fokker moet zijn personeelssterkte inkrimpen Minister Luns Nieuwe Tweede Kamer vier jaar in functie Diplomaten in Bonn beweren Kind stoot kacheltje om Prof. Carlo Schmid en Erler in Moskou DONDERDAG 12 MAART 1959 82sfe JAARGANG No. 30160 President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat hij niet veel in de jongste voorstellen van de Russische pre mier, Khroesjtsjev, over Berlijn ziet, aldus bericht Reuter. Bij de bespreking van dit onderwerp verklaarde hij voorts dat de Verenigde Staten stellig geen landoorlog in Europa zullen voeren. Desgevraagd zei Eisenhower er geen heil in te zien om met het oog op de Berlijnse crisis nog meer Ame rikaanse troepen naar Europa te zenden. DE STRAALJAGERS NAAR TWENTE Atoommotor van V.S. voor Britse duikboot Een korte maar hevige brand in een bovenhuis aan de Dapperstraat 10 in Amsterdam-oost heeft woensdagavond omstreeks negen uur het leven gekost aan de 29-jarige plas tiekbewerker J. Bruning, die vlak om de hoek in de Pieter Vlumingstraat woont en terstond het brandende pand in ging om de bewoners te redden. Zijn gedeeltelijk verbrand lichaam werd later in het trapportaal op de derde verdieping aangetroffen. De bewoners van het huis konden zich via de trap en door een sprong in een vangzeil redden. Scooter I Bromfietskleding Opklaringen Het weer in Europa Door gebrek aan orders BUREAU SMEDESTRAA1 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden. Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Blrectle: J. W. Boerrlgter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dre. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. In een landoorlog zouden de Westelijke strijdkrachten vergeleken bjj de 175 Sovjet-divisies sterk in het nadeel zijn. Gevraagd of de V.S. bereid zijn ter verdediging van West-Berlijn een kernoorlog te beginnen, zei de president niet in te zien hoe men iets met kernwapens zou kunnen „be vrijden". Als een dreiging van vijandelijkheden tot werkelijkheid mocht worden, dan zou dat de tijd zijn om zich erover te beraden waartoe men bereid zou zijn. Eisenhower preciseerde nader dat hij niet bedoelde te zeggen dat een kernoorlog geheel onmogelijk zou zijn. Haar zulk een oorlog kan niemand vrijmaken. Niemand zal de straat met handgranaten gaan schoonvegen om de mensen voor het optreden van ban dieten te vrijwaren. Zo moet men kernoorlogen en alle oorlogen be schouwen, aldus Eisenhower. Ge vraagd of hij dacht dat het Ameri kaanse volk zich voldoende bewust is van het oorlogsgevaar wegens Ber lin antwoordde hij dat de Amerika nen m het algemeen beter de werke- l?ke toestand beseffen dan velen in Washington. Eens te meer pleitte hij echter voor kalmte, of het nu Que- moy, Berlijn of wat anders dan ook betreft. In een gezamenlijk Russisch-Oost- duits communiqué dat gisteravond na de besprekingen van Khroesjtsjev met de Oostduitse autoriteiten is gepubli ceerd, worden het sluiten van een vre desverdrag met Duitsland en de ophef fing van het bezettingsstelsel van West- Berlijn in de huidige omstandigheden de belangrijkste voorwaarden voor de handhaving van een duurzame vrede in Europa genoemd. De regeringen van de Sovjet-Unie en de Duitse Democra tische Republiek zijn er vast van over tuigd dat het vraagstuk van een vredes verdrag met Duitsland thans een bran dende kwestie is geworden, zo vervolgt het communiqué dat niet de kwestie van een afzonderlijk vredesverdrag aan roert. Verder wordt gezegd dat Oost- Duitsland zich bereid heeft verklaard de vrije toegang tot West-Berlijn te ga randeren. In het communiqué wordt verder aangedrongen op een zo spoedig moge lijk te houden topconferentie en op een conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken van Amerika, Enge land, Frankrijk, Rusland, Polen en Tsjechoslowakije met vertegenwoordi gers van Oost- en West-Duitsland ter voorbereiding van een vredesverdrag en een zo vroeg mogelijke opheffing Van het bezettingsbestuur in West-Ber lijn. Opmerkelijk is, dat in het communi qué geen gewag wordt gemaakt van het dreigement van Khroesjtsjev met Oost-Duitsland alleen een vredesver drag te zullen sluiten, als het Westen het Russische voorstel voor een ver drag met geheel Duitsland van de hand Wijst. Thans wordt gezegd, dat Rusland en Oost-Duitsland van oordeel zijn. dat er een vredesverdrag gesloten moet worden met de regeringen van Oost en West-Duitsland. Als deze twee rege- Op de avond vóór de verkiezingen ?eeft minister Luns in Den Haag ver gaard dat hij niet hoopt ooit zitting te «Uilen krijgen in een zakenkabinet. Hij fe' dat h\j een dergelijk kabinet niet Pan benijden omdat het veel minder fansen heeft dan een regering die ge baseerd is op een grote en vertrouw- "e meerderheid. Uit de uitlatingen van *}e K.V.P.-bewindsman werd wel dui- ae«Uk dat hij, ook als de P.v d.A. in de uppositie mocht gaan, wel degelijk kan- ?en voor de vorming van een parlemen- kabinet aanwezig acht. De heer Bachg, die op dezelfde ver kiezingsbijeenkomst het woord voerde. 'Iet zich in dezelfde geest uit. Hij Spemde een zakenkabinet „beneden de Nederlandse maat". Tie vraag is gesteld hoe lang de eede Kamer welke vandaag is ge- u°ZF'n' in functie zal blijven. Het ant- oord luidt: wanneer er geen tussen fase ontbinding is zal deze Kamer unctie blijven tot september over Vier jaar. c 1 ,id 2 fler kieswet luidt aldus: „De leden, gekozen <jptl °ntbinding der Tweede Kamer tre de Ir gSÜk af n,el '"gang van de der kaloJS ?g in sePtember in het vierde de rti .Jaar na de eerstvolgende der- oinsdag van september. ringen dan een confederatie gevormd zouden hebben, zo wordt voorts gezegd, zou deze confederatie het verdrag eveneens moeten tekenen. Op deze manier zou de weg geopend zijn, al dus het communiqué, voor ,,de natio nale taak van het Duitse volk, de her eniging". Volgens berichten uit goede bron zou den bij de besprekingen van Khroesj tsjev met de Oostduitse leiders deze week meningsverschillen over de poli tiek ten aanzien van de Westberlijnse kwestie geregeld zijn, aldus melden Reuter en A.F.P. De Oostduitsers, die een straffere politiek van Moskou zouden wensen, zouden zich erbij heb ben neergelegd dat inleidende bespre^ kingen tussen de communistische lan den over een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland een maand worden uitgesteld. Overigens zou men in Oost- Duitsland niet erg ingenomen zijn met Khroesjtsjevs jongste voorstel om een eventuele vrije status voor West-Berlijn te laten garanderen door Amerikaanse, Britse, Franse en Russische eenhe den. Wat nauwelijks iemand verwachtte is gebeurd: Teddy Scholten, die de Nederlandse kleuren heeft ver dedigd, heeft in Cannes op het Eurovisie Songfestival de lste prijs gewonnen met het liedje „Een beetje". Daarmee kwam de prijs voor de tweede keer in vier jaar naar Nederland. De tekst van „Een beetje" is van Willy van Hemert, die ook de tekst schreef van „Net als toen" waarmee Corry Brokken in 1957 het tweede festival won. De muziek van „Een beetje" is van Dick Schallies. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. In diplomatieke kringen in Bonn beschikt men over informaties uit Poolse bronnen, volgens welke de Sovjet-Unie voor het geval van en in ver band met het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met de Duitse Democratische Republiek, waarin, naar men weet, behalve Moskou waar schijnlijk ook de overige Oostbloklanden die met Duitsland in oorlog waren zullen participeren, een sensationeel voorstel zou hebben gedaan. Moskou zou in dat geval de grens tussen Polen en Oost-Duitsland ten gunste van laatstgenoemde willen wijzigen. Het wordt denkbaar geacht, dat de Russi sche partij- en regeringsleider, Nikita Khroesjtsjev, deze grenscorrecties waarover volgens genoemde Poolse bronnen reeds contact tussen Mos kou en Warschau heeft plaatsgehad tijdens zijn bezoek bij Gomulka (op thuisreis van Oost-Berlijn naar Moskou) nogmaals zal propageren en trachten de Polen tot toestemming te bewegen. Deze nieuwe grens tussen Oost-Duits land en Polen zou dan beoosten Hirsch- berg, Glogau en Grünberg naar de voormalige rijksgrens lopen, deze vol gen tot Schneidemühl en vandaar via Rummelsburg en Stolp naar de Oost zee. In ruil daarvoor zou de Sovjet- Unie aan Polen dat gedeelte van Oost- Pruisen afstaan dat rondom Konings berg ligt, deze vroegere Oostpruisische hoofdstad inbegrepen. De bedoeling van dit Russische voorstel is de Duitse De mocratische Republiek te „revalueren" en vooral territoriaal aanzienlijk aan betekenis te doen winnen. Voorts zou het vraagstuk der Duits-Poolse grens dat ondanks de onvoorwaardelijke erkenning van de tegenwoordige grens- trekking door de D.D.R. nog altijd in het teken staat van het Oder-Neisse- conflict daarmee op een voor beide partijen „bevredigende" wijze kunnen worden geregeld. Behalve een stijging van het po litieke prestige onder de Oostbloklan den door deze territoriale winst, zou de D.D.R. zo zegt men in Bonn ook verscheidene economische voor delen van zulk een regeling hebben. Oost-Duitsland zou daardoor b.v. de haven Stettin die op het ogenblik Pools is en een onuitsprekelijke naam heeft krijgen. De Oder thans grensrivier onder gemeenschappelijk Pools-Duits beheer zou een bin nenlands Oostduits water worden. Oost-Duitslano zou er enkele agra risch zeer vruchtbare gebieden b;j krijgen en daardoor ontlast worden van de financiële en economische druk van een grote import van voe dingsmiddelen. De oostzone van Duitsland moet op het ogenblik onge veer een-kwart van haar voedings middelen importeren. In Bonn heeft men op het ogenblik nog geen inlichtingen over het stand punt dat Polen tegenover een dergelijke Russische suggestie zal innemen. Ook hier manifesteert zich weer het vacuum in de informatiedienst van het West- duitse ministerie van buitenlandse za ken, als gevolg van het feit, dat West- Duitsland met Polen geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Men ver wacht overigens niet, dat Polen dat zeer veel moeite heeft gedaan en geld heeft uitgegeven om de voormalige Duit se „oostgebieden" van Duitsers te ont- en met Polen te bevolken op de door de Sovjet-Unie voorgestelde gebiedsrull bijzonder gebrand zal zijn. Uit katholieke bron in Belgrado heeft U.P.I. vernomen dat de gezondheidstoe stand van kardinaal Stepinac achteruit gaat. De kardinaal, die sinds hij zeven jaar geleden uit de gevangenis kwam in zijn geboortedorp Krsic gewoond heeft, is reeds enkele jaren ziekelijk. (Van onze Haagse redactie) Na de overplaatsing van het lucht machtsquadron 700 van de vliegbasis Soesterberg naar het vliegveld Twente, is op beide vliegvelden een gelijk aan tal squadrons gestationeerd. Deze ge- Hjkelijke verdeling was jok het doel van de overplaatsing, zo zegt minister Staf in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Roolvink (KVP). Het besluit tot de verplaatsing was reeds geruime tijd geleden genomen maar de uitvoering moest worden uitgesteld, tot op Twente de nodige maatregelen wa ren genomen om het extra squadron te De Grieks-Cyprische politie heeft gisteren vergeefs gewacht op het inle veren van wapens en munitie door de EOKA ingevolge de overeenkomst van Londen, aldus meldt Reuter. Op geen enkel inleveringsdepot op Cyprus zijn wapens ingeleverd. Op vragen aan aartsbisschop Maka- rios antwoordde hij, dat voor zover hij wist de EOKA nog niet degenen had aangewezen, die de wapens zouden ver zamelen. De Verenigde Staten hebben machti ging gegeven voor de overdracht aan Groot-Brittannië van een volledige atoominstallatie voor een duikboot, al dus heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie volgens Reuter mee gedeeld. Deze zal worden aangebracht in de Britse onderzeeboot „Dread nought". Dit jaar zal in Nazareth begonnen worden met de bouw van een nieuwe kerk van Maria Boodschap naar een ontwerp van de Italiaanse professor Giovanni Muzio. Deze mededeling werd gedaan door de vertegenwoordiger van het vaticaan in Jeruzalem, aldus be richt U.P.I. De kerk, die de grootste in Israël en wellicht in het hele Midden Oosten zal zijn, zal binnen drie jaar voltooid zijn. De kosten worden beraamd op ruim 12 miljoen gulden. Een deel van het geld is onder de katholieken over de ge hele wereld bijeen gezameld. De nieuwe basiliek zal 52 meter hoog zijn. Zij zal de vierde zijn op de plaats waar de aartsengel Gabriël de blijde boodschap aan Maria bracht. Onder de nieuwe basiliek zal een ka pel, een overblijfsel van de léde-eeuw- se Byzantijnse kerk, beward blijven. Prof. Carlo Schmid, de socialistische vice-voorzitter van de Westduitse Bonds dag, en Fritz Erler, de vice-voorzitter van de Westduitse socialistische partij, zijn gistermiddag voor een particulier bezoek van vijf dagen in Moskou aan gekomen. Zij zullen informatieve be sprekingen voeren met de Russische premier, Khroesjtsjev, en andere Sov jet-leiders. De brand ontstond op de tweede ver dieping van het woonhuis van de heer I. A. Vogel op de hoek van de Dapper straat en de Pieter Vlamingstraat. D< heer Vogel, die op visite was geweest kwam tërug om zijn 5-jarig dochter tje naar bed te brengen. Zij trok onver wachts een petroleumkacheltje om, da' haar vader zojuist had aangestoken. D vlammen in de kamer werden dadelijl opgemerkt door de '.eer J. Bruning, li' voor het raam van zijn kamer op drif hoog aan de overzijde van de Piete1 Vlamingstraat naar buiten zat te kü ken. Samen met de heer G. J. Peter? die bij hem op bezoek was, rende bi het brandende huis in en bracht he: dochtertje van de heer Vogel naar bui ten. De heer Vogel, die eerst tever geefs gepoogd had de brand te blusser kon eveneens via de trap de straat b< reiken. De derde verdieping, die inmidde' ook vlam had gevat, bleek onbereil baar. Het trappenhuis was reeds v< vuur en rook. Op dat moment arr veerde de brandweer. Enkele behulpzs me burgers spanden een springzc waarin de drie bewoners van de derd verdieping konden worden opgevangen De 35-jarige mevrouw M. Kortho klaagde na de sprong over pijn in haa' rug. Haar tienjarig dochtertje Yvonne liep bjj de ongeveer tien meter diepe val in het springzeil een kaaktraetuui op. Beiden zijn naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis overgebracht. Een ze ventigjange man, die eveneens op de derde verdieping woont, kwam er zon der letsel van af. Hij bracht de res' van de avond b(j overburen door. Dc brandweer had het vuur binnen eer kwartier bedwongen. De kamer, waarin de brand was ontstaan, brandde geher uit. In een apotheek in Spangen te Rot terdam heeft dinsdagavond een kind een doosje met dertig poeders afge haald, maar het doosje met inhoud daarna verloren. Het gebruik van deze poeders kan dodelijk zijn en daarom laat de politie te Rotterdam een ern stige waarschuwing horen. Wie de poe ders gevonden heeft of vindt wordt dringend aangeraden ze op een politie bureau te deponeren. Reeds hebben ra diowagens van de politie in de buurt van Spangen de bewoners, voorzover ze thuis waren, ingelicht. Dit is een van de twee uitgebrande etages in de Dapperstraat te Amsterdam, die woensdagavond uitgebrand zijn. Een jongeman die wilde assisteren bij het reddingswerk werd door het vuur ingesloten en kwam in de vlammen om. Naar wij uit welingelichte bron ver nemen is het Noorse bod van ca f 30 miljoen op de „Willem Barendsz" o.m. gedaan onder voorwaarde dat Noor wegen het vangcontingent van Neder land in de walvisvaart toegewezen krijgt. Tot nu toe is het weliswaar zo ge weest, dat de Internationale Walvis conventie voor ieder seizoen een be paalde vangstlimiet vaststelde (voor het huidige seizoen 15.000 blauwe wal viseenheden). Als deze limiet bereikt was werd het seizoen gesloten. Om verschillende redenen streeft men er echter thans naar elk land een bepaald percentage van de totale vangstlimiet toe te wijzen. Noorwegen zou dus het percentage van Nederland er bij wil len hebben. De besprekingen over de vangstlimiet voor het nieuwe seizoen en over de verdeling van deze limiet zullen naar men verwacht waarschijnlijk eerst in juni-juli beëindigd zijn, zodat het nog tot die tijd kan duren voordat het bod van de Noren bij wederzijds goedvinden, omgezet kan woren in een werkelijke transactie. Het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening deelt officieel mee, dat de Noorse regering zich tot de Ne derlandse regering heeft gewend met het Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot vrijdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Vannacht en morgenochtend plaat selijk mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met op klaringen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke wind. Zon: 7.01-18.39. Maan: 8.34-23.08. Als het weer, en daarmee de bloemen, zich gunstig blijven ontwikkelen, zal het bloemenlustoord Keukenhof'in Lisse op 24 maart a.s. de poorten voor het publiek openen. Reeds nu zijn er al aardige, fleurige hoekjes te vinden, gesierd door vroege crocusjes. max. neersl. Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Stockholm onbewolkt -6 9 0 Oslo onbewolkt -6 9 0 Londen onbewolkt 2 13 2 Amsterdam mist 5 14 2 Brussel geheel bew. 6 16 1 Luxemburg regen 5 13 3 Parijs zwaar bew. 5 12 2 Nice regen 10 16 1 Berlijn half bew. -2 9 0 Frankfurt zwaar bew. 3 7 7 Mti chen licht bew. -3 7 0 Zürich regen 5 14 3 Genève regen 6 14 1 Locarno motregen 6 9 0.1 Innsbruck geheel bew. 3 11 0 Wenen zwaar bew. 0 0 Rome mist 9 15 1 verzoek te verklaren, of zij bereid zou zijn haar medewerking te verlenen voor het geval het fabriekschip Willem Ba rendsz van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart naar Noorwegen zou worden verkocht. Mede omdat staatsbelangen ten nauw ste betrokken zijn bij de resultaten van de bedrijfsvoering van de Nederlandse maatschappij voor de Walvisvaart, heeft de regering zich er van vergewist, dat van Noorse zijde inderdaad serieuze belangstelling voor aankoop bestaat. Hierbij bleek, dat een combinatie van Noorse walvisvaartondernemingen be reid is de Willem Barendsz te kopen voor ruim 29 miljoen gillden, onder meer onder voorwaarde, dat internatio naal een voor de Noren bevredigende regeling zal worden bereikt inzake de quotering van de walvisvangsten. (Van onze luchtvaartredacteur) Door htt uitblijven van verdere orders voor de F-27 „Friendship" een ver schijnsel dat naar men hoopt slechts een tijdelijk karakter zal hebben ziet de vliegtuigenfabriek Fokker in Amster dam zich gedwongen in de loop van lit jaar de personeelssterkte enigszins in te krimpen. Besprekingen daarover zijD reeds gaande met de ondernemingsraad en de vakbonden. Ontslagen zullen er voorlopig niet vallen, zo vernemen wjj van de zijde van Fokker. Men hoopt dat het normale verloop van personeel, da. gemiddeld zeven acht procent bedraagt, voldoende zal zijn om de moeilijkheden op te lossen. Op een totaal van 3500 man die bij Fok ker op Schiphol werkzaam zijn, bete kent dat immers 250 a 300 man. Men acht het evenwel niet uitgesloten dat het uiteindelijk toch noodzakelijk zal zijn pen aantal personeelsleden het advies te geven naar ander werk uit te kijken. Van de zijde van Fokker pleegt men in dit verband reeds overleg met andere ondernemingen o.a. met DAF in Eind hoven die in de loop van dit jaar hun personeel zullen moeten aanvullen en die daarbij uitstekend gebruik zou den kunnen maken van de vakkennis en de routine, waarover het Fokker- personeel beschikt. Bij Fokker-Dordt, het bedrijf aan de Kilkade te Dordrecht waar ongeveer 800 man werkzaam zijn, ligt de situatie iets gunstiger. Daar is de directie overtuigd dat het normale verloop van personeel voldoende zal zijn. E'- zullen in Dor drecht geen ontslagen vallen, zo heeft men ons positief verzekerd. Avio-Die- pen, het op de vliegbasis Ypenburg ge vestigde bedrijf, is niet bij de „Friend- ship"-produktie betrokken, zodat daar het personeel niet behoeft te worden in gekrompen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1