De vermoeide huisvrouw Macmillan komt in Bonn tot een gelijk spel zonder kringen vlekkenpasta ZATERDAG-PUZZLE Zware industrie-aandelen hoger koerspeil op Radio en TV Puccini en het biljarten RAPID WEMEF Goede nachtrust; een goed ontbijt; op zijn tijd een pauze; makkelijk schoeisel; I weinig staan en een goede houding hel- pen haar fit blijven Adenauer laat zich vinden voor zeer hrede militair verdunde zone Bevolking van 3 atols in zuiden van de Maladiven in opstand 5 en 4 jaar geëist tegen 3 inbrekers Mikhail Soeslov in Londen sng POLYCÖLOR In de Indische Oceaan SIEMENS jiï één nacht Uw handen gaaf en zacht VERGISSING BIJ STEMBUREAU TE PET,FT Frans Kameroen per 1 januari a.s. zelfstandig inwrijven laten drogen afborstelen De beurs van 914 maart Twentsche Bank niet somber over gang van zaken American Enka boekte hogere winst in 1958 Teddy Scholten Vanavond Zondag ZATERDAG 14 MAART 1959 PAGINA 11 kleur geeft fleur en charme kleu rsh am poo STEELSTOFZUIGER 33 mensen van honger omgekomen tengevolge van wanbeheer en belastingen Nes 23-25 Amsterdam-C. Vraag gratis folder! Oplossing 28 februari Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag MARKT BER1CHTEN miniiiiiiifiiu J~r Ike huisvrouw weet wat een Ê~t pech-dag is. Het is oj de ene narigheid de andere oproept. Het begint er al mee, dat bij het aankleden je kous laddert en het haakje van je rok springt. En dat de telefoon gaat precies op het moment als je in de pap moet blijven roe ren. Je wilt de suikerpot vullen en gooit er uit de zak die je grijpt, per ongeluk meel bij, als je even een blousje wilt wassen, is het karton waspoeder zo goed als leeg. Maak die dag geen geroosterd brood want het verkoolt zéker en kook geen wortel tjes want tien tegen een dat ze aan branden omdat je ze te lang alleen laat. Worteltjes zijn treiteraars, die er plezier in lijken te hebben om aan te branden. En voor straf kook je ze dan maar tegen alle moderne kookadviezen in zwemmend in ruim water. Om je gewetenswroe ging te smoren, dat je bij het afgie ten de kostbare vitaminen in de goot steen verdrinkt, zit er niets anders op dan het afkookwater in godsnaam maar op te drinken! Het spreekt vanzelf, dat op een pechdag, als je tot troost een kopje koffie gaat drinken, en om ook iets goeds te doen je nog gauw even de was uitzoekt, de melk overkookt over het net schone fornuis en je laat zit ten met een triest plasje in een stin kende wolk. Je wordt er moedeloos fan en in je moedeloosheid laat je ecn kop uit je handen vallen en dan Word je ineens zó boos, dat je het vaatdoekje met zo'n harde ruk van de waslijn trekt dat die losspringt en alles wat halfnat te drogen hangt, over de vuile grond sliert. Dat is het soort dingen dat je doodmoe maakt. Als alles meeloopt is werken plezierig, dan kun je er bij zingen. Maar als alles tegenzit dan grijpt de vermoeidheid je met zijn gemene vingers bij je nek. en je schouders. Op de Voorjaarsbeurs te Utrecht, die deze week uitsluitend ge wijd was aan de gebruiksgoe deren, was voor het eerst een „Cen trum voor de Huisvrouw" ingericht. Daar kon ze zich onder andere op objectieve wijze laten voorlichten door zeven huisvrouwelijke voorlich tende instituten die de huisvrouw helpen het in haar gezin zo goed mogelijk te doen met gas en elektri citeit, met huishoudgeld en gezond heid, met voeding en gezinsbeleid, zowel in de stad als op het platte land. Liefst twaalf lezingen, die een greep deden uit al deze onderwerpen, werden er elke dag gehouden, waar met veel belangstelling naar is ge luisterd en tot de aardigste cause rieën hoorden die over fit blijven bij het huishoudelijke werk en over be strijding van huisvrouwenvermoeid heid. Daar kwamen om te beginnen en kele getallen aan te pas. Men heeft uitgerekend dat de gemiddelde werk week van een huisvrouw in een ge zin van vier personen 56 uur is, dat is dus zowat acht uur per dag. De meeste huisvrouwen, zo is gebleken, namelijk 22 procent, hebben daarbij vooral tegenzin in het schoonhouden van het huis; 21 procent vindt de was het onaangenaamste en voor 12 pro cent is de afwas het ergste. Slechts 6 procent goddank voor de mannen) heeft het meest het land aan koken. En die tegenzin in een bepaald soort werk die kan nu precies de adder in het gras zijn bij dat knagen de gevoel van vermoeidheid. Dat is dan de psychische vermoeidheid. Die moet ieder maar zelf, in de eigen situatie, met hart en gezond verstand zien op te lossen. Maar voor de fy sieke vermoeidheid is er wel degelijk zeer concrete raad te geven. En daar van is de eerste: goede nachtrust. Er werd zelfs gesproken over acht en een half tot negen uur. Een tweede raad is, een goed ontbijt zonder al te veel haast en zonder al te veel voedzaams te laten passeren uit angst om dik te worden. En de derde goe de raad is om de tijd te nemen voor een kopje koffie of een kop thee. Want daar kom je echt van bij. T verstandig is het voorts, hoe ele- 1/ gant de hooggehakte schoentjes ook zijn, om in huis prettig zit tend schoeisel te dragen en zittend al die werkjes te doen, waarbij het hele maal niet nodig is om te blijven staan. Hoe dikwijls blijft de huisvrouw eigenlijk niet maar staan uit gewoonte of uit een onberedeneerd gevoel van opgejaagdheid? En als ze moet staan laat ze er dan op letten bezig te zijn Advertentie Zorg zélf vpor uw kleurspoeling, thuis met een simpele haarwas- Keus uit meer dan 20 tinten. Zonder verven! Dat enkele grijze haartje is tegelijk verdwenen. .v'a - ,v Bij uw drogist of parfumerie. Tube voor twee kefer 1.95 Imp. LAHNEMANN. Laren N.H. - Postbus 18. op de goede werk- hoogte. Bij de be studering van dit onderwerp en het huishouden wordt steeds meer in de wetenschap bin nengetrokken) is uitgemaakt dat b.v. een verkeerde afwashoogte an derhalf maal meer energie vraagt dan wanneer men dit terugkerend kar weitje op de juiste hoogte verricht. Zittend strijken komt er dan ook steeds meer in. De nieuwste strijkta fel (op de Jaar beurs te zien) met warmtespiegel on der het strijkdek, is verstelbaar in elke gewenste stand zowel voor staand als voor zit tend strijken. Buk ken is ook zo ver moeiend. Vandaar de stoffer op steel en vandaar de zich steeds perfectione rende gesteelde boenders en wrij- vers en de „dwei lende" spons op steel voor alle vloeren die „nat afgenomen" moeten worden. En wat de elektriciteit kan doen volgens het gezinsbudget, laat die on zichtbare helpster dat dan ook maar doen. Een koelkast is een grote ge- zinsaanschaf evenals een televisie. Maar het op- en aflopen van de kel dertrap kóst, in andere zin, ook. Uit het land der verwende vrouwen, Amerika, komtnu zelfs een koelkast met uitdraaibare rekken. Voor wie in de keuken of aan de wastafel geen warmwatervoorziening heeft en dus steeds ketels moet tillen, is er eet (Duits) apparaat, dat thermofix heet en dat boven de kraan gemonteerd wordt. Het is een klokvormig glazen reservoir van vijf liter met maatver- deling, dat rust op een element dat verwarmt en met een gewone schake laar wordt bediend. Het water, dat op elke gewenste temperatuur te regelen is, stroomt via de kraan in de wasbak of in de gootsteen. En tenslotte is er voor de werken de vrouw die beknopt woont en die behalve haar werkkring haar eigen huishoudentje moet verzorgen, een oplossing voor geval ze geen keuken tje heeft. Een snelkookpan met in gebouwd elektrisch element. Dus een drukkookpan die men precies als een snelkoker voor melk of water in het stopcontact steekt. De pan staat op zijn eigen pootjes en geeft dus geen littekens op de vloer. A. Bgl. Advertentie licht - handig jaa en steeds paraat De „kleine topconferenties" die de Britse premier, Macmillan, eerst met zijn Russische collega Khroesjtsjev, toen met president De Gaulle van Frankrjjk en donderdag en vrijdag met bondskanselier dr. Adenauer heeft ge houden zijn achter de rug. Bonn was voor Macmillan, net als Moskou en Pa rijs, een etappe op een verkennings reis. Hij gaat de volgende week nog praten met de Amerikanen en de Ca nadezen als hij die gesprekken heeft ge voerd, zal zijn missie zijn beëindigd. Zij zal dan over ongeveer een maand worden gevolgd door een conferentie van de ministers van buitenlandse zar ken der Grote Drie en der bondsrepu bliek in Washington. Het is geen geheim dat men in Bonn Macmillan ditmaal met enige scepsis zag komen. Vooral de 83-jarige bonds kanselier die nu achteraf doet, of hij Macmillans bezoek aan Moskou de bes te idee van de twintigste eeuw vond was nogal gebelgd over de slotparagra fen van het gemeenschappelijke com muniqué, na de besprekingen tussen Khroesjtsjev en Macmillan, waarin sprake was van een „disengagement" in Midden-Europa, dat vroeger in vier achtereenvolgende Eden-plannen was neergelegd en dat neerkomt op een phy- sieke scheiding van de militaire mach ten. De zin en het nut van Macmillans „disengagement" was dan ook het voor naamste onderwerp van het gesprek in Bonn. Over Berlijn behoefde men niet lang te praten: ook Engeland is vast besloten daar zijn rechten te handha ven en zo nodig te verdedigen, inclu sief de toegangswegen tot West-Berlijn. Hoogstens had men te spreken over de eventueel te nemen militaire maatrege len (de zgn. convooiplannen der Ame rikanen). En het Duitse vraagstuk kwam vanzelf aan de orde toen men be gon over de Europese veiligheid, over ontspanning, over ontwapening en dus ove „disengagement". Het resultaat is een gelijk spel ge worden. Getrouw aan de door hemzelf gepropageerde slogan: „Onverbiddelijk in principes, soepel in de uitvoering er van" heeft Macmillan zich door dr. Adenauer ervan laten overtuigen, dat een militaire verdunning in Midden- Europa in een strook gronds tussen Parjjs en Leningrad, ongeveer 800 kilo meter breed moet worden gepaard met A). Een bruikbare controle en B). Tenminste een begin van oplossing der politieke problemen. Daarbij moet, volgens Macmillan, worden gestreefd naar een evenwicht in de grondstrijdkrachten in Oost en West (Oost thans 29, West 13 divisies), dus geen terugtocht van Amerikaanse troe pen achter de Seine waarmee zij in een strategisch „dode hoek" zouden wor den gemanoeuvreerd. Dat is in feite een herleving van de Londense V.N.-ontwa- peningsconferentie, die een soortgelijk verdunde zone-plan al eens heeft uitge werkt (Westen voor, Sovjet-Unie tegen). Nadat Macmillan op deze wijze de bondskanselier voor zijn ietwat gewij zigde „disengagement" plan had gewonnen, kon men in conferentiekrin gen gisteravond spreken over „volledi ge overeenstemming". De heren heb ben elkaar deze twee dagen niets toe gegeven, maar toch heeft ook het Bonn- se gesprek de eenheid van het Westen, die straks in Washington zal moeten worden neergelegd in Westelijke voor stellen aan de Sovjet-Unie ,weer een stapje nader gebracht. Want daarover is men het ook eens (en Macmillan heeft dat weergegeven als voornaamste in druk van zijn Moskouse reis)de Rus sen riskeren een grote oorlog niet. Zij willen onderhandelen en van Westelij ke kant moet niets ongedaan worden gelaten om het zover te brengen. Advertentie De bevolking van drie atols in het zuiden van de Maladiven, in de Indi sche Oceaan, zijn in opstand gekomen en hebben een voorlopige regering on der leiding van een president en een gekozen comité gevormd, aldus meldt Reuter. De directeur van de voorlich tingsdienst der nieuwe regering heeft in een brief aan de „Times of Ceylon" verklaard, dat de atols Addoe, Hoe- vadoe en Foa Moelakoe tegen de re publikeinse regering der Maladiven in opstand waren gekomen, nadat als ge volg "an wanbeheer en hoge belastin gen 33 mensen van de honger waren omgekomen. De nieuwe staat noemt zichzelf de „Verenigde huadive eilan den". De opstandelingen hebben de bu reaus van de regeringsvertegenwoordi gers op de drie eilanden in brand ge stoken. Een woordvoerder van het ministe rie voor het Gemenebest in Londen heeft geen commentaar op de berich ten willen leveren. Hij wees op de overeenkomst van 1957, ,olgens welke Engeland zich moet onthouden van in menging in de binnenlandse aangelegen heden van de Maladiven. Het is niette min bekend dat het ministerie enige tpd geleden berichten over voedsel schaarste en hongersnood op sommige van de twaalf atols van de Maladiven k6? pitvangen. Een maand geleden bood de Britse regering aan voorraden levensmiddelen te zenden, doch he+ aan bod werd afgeslagen. Het is deze week herhaald. Op het eiland Gan in Addoe- Atol, waar de Britten bezig zijn een nieuwe luchtbasis te bouwen, zijn ex- tra-voorraden aangelegd waaruit naar verluidt de hongerige eilandbewoners reeds putten. De advocaat-generaal bij het Haagse Hof heeft tegen een 56-jarige huisschil der in Den Haag, beter bekend als Rooie Koos een gevangenisstraf van vijf ■laar met aftrek, tegen een 42-jarige koopman en tegen een 31-jarige los- werkman ieder vier jaar gevangenis straf met aftrek gevorderd. Hij stelde dezelfde eis als die welke de officier van justitie bij de Haagse rechtbank vorig jaar augustus tegen deze inbre kers deed. Deze drie mannen waren leden van een bende, die zes a zeven inbraken had gepleegd. In de nacht van 25 op 26 ja nuari 1958 stalen de mannen een brand kast uit een perceel aan de Koninginne gracht in Den Haag. Er zat aan siera den en buitenlands geld voor ongeveer 12.000 in. Enige dagen later brak de bende in bij een limonadefabriek aan de Waldorpstraat. In de brandkast die ze daar meenamen lag ruim 11.000. Het hof zal over veertien dagen ar rest wijzen. Toen een mevrouw in Delft donder dag uit het raam van haar slaapka mer in het tegenover haar woning in de Verlengde Singelstraat gelegen stemlokaal keek zag zij dat een der leden van het stembureau de stembus opende, een biljet eruit haalde en dat in zijn zak stopte. Daar het nog lang geen zeven uur was vertrouwde zij de zaak niet. De politie werd gewaar schuwd en stelde tezamen met het een. traal stembureau een onderzoek in. Het bleek dat aan een kiezer, die zich in het stemlokaal had vergist (hij moest in een ander gebouw zijn) ten onrechte een biljet was afgegeven dat door hem in de bus was gedeponeerd. Toen de vergissing was bemerkt gaf de voorzitter opdracht de bus te ope nen en er een willekeurig biljet uit te halen, dat is gedeponeerd in de stem bus van het bureau waar de man had moeten zijn. Het hoofd van het centraal stem bureau te Delft, de heer C. A. Cramer, verklaarde het A.N.P. desgevraagd dat het geval er ernstig uitziet doch in we zen helemaal niet ernstig is. Deze gang van zaken is niet juist geweest, aldus de heer Cramer. De voorzitter had de stembus niet mogen openen, doch een proces verbaal moeten opmaken. Er is echter niets onrechtmatigs gebeurd. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond het voorbeeld van de beheerschapscommis- sie gevolgd en zich uitgesproken voor onafhankelijkheidsverlening per 1 janu ari 1960 aan Frans Kameroen. Ook zal het land in de V.N. worden opgeno men. Er waren 56 stemmen voor, geen tegen, 23 onthoudingen (o.a. de lan den van het Sovjet-blok) en drie afwe zigen. De onthouders wensten nieuwe verkiezingen voor de onafhankelijkheids verlening. Advertentie «SB» IA helpt direct tegen etensvlekken, vet, I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royole tube f.1.95 verwijdert vlekken zónder kringen iiMitimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiimi[inniniiiiiiiiiiiiiiiiiiini)llllllHiniiiiiiiiiiiiiiinii,i,„ LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polycolor K2r Placentubex Margret Astor Mouson Blendax Horizontaal: 1. „Geen larven hier", stond er, half in het Engels, en daarom zwierven deze mensen maar weer verder. 4. Sinds dif njet meer bestaat is de eerste klap ook duurder geworden en nu vast wel 2.50 waard. 7. Hoewel Ad altijd met de voet op het rem pedaal rijdt, is hij toch wel gevat. 8. Uw bloedverwan ten kunt U niet op eten, maar het zit er wel in. 9. Er be vond zich een soci aal-economische raad in de uit bouw. 10. Persoon, die zich soms ko ning voelt. 15. hoeft uat niet zo te roemen, als U het maar op de juiste datum zet. 16. Wij proberen al tijd het venster te bereiken. 17. We spelen er graag mee maar bouwen er liever geen huis van. 19. Wilt u dit even snel opschrijven? 22. De stolp viel onverwachts onder steboven. 24. Wat vaders voor hun kin deren kopen om er zelf mee te kunnen spelen. 25. Noest werkte zij aan het kortschrift. 26. Vreemd, dat hij zich al tijd met Kerst zo krachtig voelt. 27. „Dit is geen tule" staat er, alweer ge deeltelijk in het Engels, in het verslag. 28. Wij kennen dit visje eigenlijk alleen maar in blik. Vertikaal: 1. Hier is toch geen mens. 2. Het is moeilijk het aantal behoeftigen te schatten. 3. Als u hierna gaat split sen zal u dat zeker geen voordelen op leveren. 4. Een Engels hert in een Een van de belangrijkste theoretici van de Russische communistische par tij, de als Stalinist beschouwde Mik hail Soeslov, een vooraanstaand lid van het centrale partijbestuur is gisteren met vier andere leden van de Opperste Sovjet voor een onofficieel bezoek van tien dagen in Londen aangegekomen, aldus meldt U.P.I. Het gezelschap is te gast bij de Anglo-Russische commis sie van de socialistische partij. Naar een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken mee deelde, zal Soeslov waarschijnlijk ook streven naar een onderhoud met minis ter Selwyn Lloyd van buitenlandse zaken en andere regeringsfunctionarissen. En in sommige diplomatieke kringen ver moedt men, dat hij een boodschap van premier Khroesjtsjev voor premier Macmillan meebrengt. Het Russische gezelschap bestaat uit Soeslov, Pawel Satjoekov, redacteur van de Pravda, Viktor Soloviev, vice-voor- zitter van de centrale vakbondsraad, Se- myon Skachkov, voorzitter van de staatscommissie voor economische be trekkingen en Boris Ponomaryov, lid van het centrale partijcomité. Advertentie voor modern bestek De afgelopen week heeft een hervat ting te zien gegeven van de stijging in de koersen der grote internationale en locale industriële waarden aan de Amsterdamse beurs. Bij de internationale aandelen ston den Unilevers vooraan met een avans van 11 punten tot 471%. Hoewel zeer binnenkort het jaarverslag van Philips verwacht wordt en het buitenland nog steeds op grote schaal aandelen Philips opneemt (weekomzet 1.639.000), kon de aanvankelijke sterke stijging van 526 tot even boven 540 niet geheel be houden blijven, daar op de laatste beursdag een reactie intrad, die vóór beurs zelfs tot 524' reikte. Het officiële slot kwam evenwel op 531%, zodat per saldo toch een koerswinst van 5% punt overbleef. AKU's lagen goed gevraagd zowel in Duitse zijde als door aanko pen voor locale rekening. De vaste houding der Duitse beurzen zal daar bij ook wel van invloed zijn geweest zodat met een koersverbetering van 7 Sunten de week op 273% verlaten werd. ion. Petroleum is de assepoester onder de internationale waarden gebleven. Zij eindigen na zeer geringe fluctuaties on veranderd op 165. Zware locale fondsen liggen zeer vast, waartoe vooral aankopen voor Euro- uniën het hunne hebben bijgedragen. Bovenaan stonden aandelen Kon. Ned Zoutindustrie, die na weken lang kwak kelen plotseling scherp omhoogspron- gen nl. van 488 tot 512, aand. Thomas sen en Drijver plus 20 punten op 455, aand. d'Oranjeboom plus 19 punten op 272%, evenals aandelen Chem. Fabr. Naarden op 225 na 206; Kon. Ned. Pa pier plus 11 punten op 214, Rotterd. Droogdok eveneens plus 11 punten op 609%, De Schelde plus 15 punten op 222 enz. Aandelen Fokker vielen uit de toon door de minder gunstige bedrjjfsberich- ten. Zij liepen 11 punten terug tot 225. Bij de scheepvaartaandelen was het enige opmerkelijke een matige vraag voor buitenlandse rekening voor aand Holland-Amerika Lijn. In een betrekke lijk dunne markt veroorzaakt een enigszins belangrijke kooporder gemak kelijk een vrij scherpe koersstijging. Bij een weekomzet van 122.600 steeg de notering 8% punt tot 145. Cert, van Nievelt Goudriaan liepen 3% punt op tot 123% onder invloed van baisse-dek kingen. De overige soorten deden niet veel. Ad. Stoomv. Nederland verloren 4 punten op 151%. Indonesische Cultuurwaarden onge animeerd. Deli Mij. verloor enkele gul dens van het aanvankelijke avans van 5, Senembah's uitgesproken flauw Na eerst na de terugbetaling van 500 op 179 te zijn verhandeld, liepen Senem bah's tot 170 terug om vrijwel op de laagste koers te blijven. Amsterdam Rubber -3 op 83, H.V.A. -1 op 131%. De staatsfondsenmarkt was uiterst stil en de fluctuaties bleven tot onge veer procent beperkt. De emissie van de 4% procent converteerbare KLM-obligatiën was een enorm succes, maar reeds in de eerste dagen begon New York tegen koersen van 112 a 114 procent de stukken weg te zuigen zo dat de 6 miljoen wel weer spoedig verdwenen zullen zijn. 3%% Staf], 4', 3% Inv. crt. N 3% Ned. 1962- 6% Won bw 5 A'dam Rubb H.V.A. A.K.U. Ver. Dell Mij, Van Gelder Z Hoogovens Müller Co. Ned. Ka bell Philips Unilever Wilt. Fijenrd Kon Petr. K.L.M. Hol).-Am Lm K.N.S.M Van Ummeren N Scheepv u Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 14.' Obligaties 17.705.254. Deze week (voorl.) Aandelen 14.' Obligaties j 17.001.704. laagste noogste laatste versch koers koers tijdv t.o V 7 mrt 92 92y8 92] ■4- 97^ 97U 97 H -f 97 97/* 97 4- 111% 1111/2 85% 111% 83 83 3 130% 132% -oi/a 1% 268 274 273% 4- 6% 145 158 145.75 6.60 220% 221% 220% 4- V2 360 367 367 7 293 300 299% -4- 9% 330 340 340 +10 530y4 543 531% 4- 0 4581/2 472 471% +11% 202 205 205 4 5 164.40 166.50 165.10 4- 0.05 123 130.20 130.20 4 7.60 137 145 145 4 9V4 135/2 137% 136% - 234 237 237 4 2% 129 131% 131 4- 415.618. 424.054. muur-uitholling wekt beslist medelijden op. 5. U hoeft deze onbevoegden nog niet de keel af te snijden. 6. We zullen dit maar gauw weer uitwissen. 11. Dit staat er echt in militaire houding. 12. Hij bleef strak volhouden dat hij het bijna voor niets gekocht had. 13. On danks de hoogmoed. 14. Een latijnse groet kan weieens schade opleveren. 17. Bij deze bezigheid kunt u ieder ogen blik een bal tegen uw hoofd krijgen. 18. U kunt iets niet doen, maar u kunt ook zorgen dat uw erfgenamen het krijgen. 19. Deze man hebt u nodig als u de laatste bezigheid, in 18 genoemd, wilt verrichten. 20. Ik ontken in het latijn dat ik iets met handel te maken heb. 21. 't Is u misschien wel bekend dat dit een Franse stof is? 23. Welke plaats u ook inneemt in de maatschap pij, een zekere houding hebt u altijd. De prijswinnaars zijn: Mej. v. Roemelé, Herenmarkt 18, Am sterdam; G. v. d. Lubbe, Amundsenweg 2 III, Amsterdam-, Oplosingen op briefkaart in te zen den tot en met 21 maart aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65, A'dam, met vermel ding ouder of jonger dan 18 jaar. Horizontaal: 1. ponsoen, 4. bokbier, 7. egels, 8. kling, 9. goela, 10. kroon 15 entrain. 16. sufheid, 17. granaat, 19. grendel, 22. uilig, 24. extra, 25. mater, 26. hulst, 27. eremiet, 28. lustrum. Vertikaal: 1. pakkage, 2. spint, 3. negeren, 4. belroos, 5. bigot, 6. ropaard, 11. atjar, 12. patas, 13. afzet, 14. lende, 17. grietje, 18. tribuut, 19. gritsel, 20. leerdam. 21. pruim, 23. harst. Horizontaal: 1. slip; 4. pa; 6. karin; 10. gok; 11. reiger; 14. aden; 16. r.o.; 17. dom; 18. at; 19. aa; 20. k.o.; 21. isar; 23. ie- 25 agame; 28. doorlopen; 30. vos; 32. es; 34. om; 35. zaad; 37. compenseren; 42. eg; 44. aha; 45. Ie; 46. ut; 47. ate; 48. l.o.; 49. sollicitant; 53. olie; 55. er; 56. el- 58. vla; 59. galstenen; 63. steel; 65. or; 66. naad; 68. r.d.; 70. on; 71. is; 73. opa; 75. te; 76. koen; 78. egoïst; 80. man; 81. regel; 82. pa; 83. tulp. Verticaal: 1. soes; 2. l.k.; 3. pro; 4. pi; 5. aga; 6. kr.; 7. raam; 8. id; 9. nek; 10. gi-ime; 12. emir; 13. etappe; 15. nors; 17. droom; 19. aanzetten; 22. ad; 24. elan; 26. ge; 27. eva; 29. omploegen; 31. odette; 33. school; 36. an; 38. o.a.; 39. eel; 40. s.r.i.; 41. rui; 43. ge; 44. al; 47. an'; 49. si; 50. lollig; 51. cito; 52. arena; 54. las; 57. lijden; 58. vork; 60. a.e.; 61. eros- 62. na; 64. tong; 67. atap; 69. dor; 72. 'sop- 74. p.t.t.; 77. ee; 78. el; 79. ia- 80. m.l. De directie van de Twentsche Bank is niet somber gestemd over de gang van zaken in het nieuwe boekjaar, aldus werd in de algemene vergadering van aandeelhouders medegedeeld. Dit is vooral te danken aan de grotere beurs- omzetten en de levendigheid in het emissiebedrijf. Ook heeft de directie het gevoel, dat de rente zich thans niet In slechte zin ontwikkelt. Op de vraag of de rente voet zal stijgen of dalen, wilde de directie echter liever geen recht streeks antwoord geven. Het meest verheugend is dat de in komsten met 2% miljoen gulden zijn toegenomen. Wat de persoonlijke le ningen beteft acht de directie het toe te juichen dat er een categorie verstandige mensen is die hiervan ge bruik maakt om zich aldus een uitgave te veroorloven voor de aanschaf ineens van duurzaam bezit. De directie ziet liever geen vergelijkingen met andere banken. De Twentsche Bank wil zich zelf zijn en blijven. De hoge winst op effecten is een gelukkig verschijnsel, maar deze winst wordt niet bij alle banken op gelijke wijze geboekt. Dat maakt dus een vergelijking met andere banken moeilijk. De directie wilde zich niet uitlaten over de stille reserves. De jaarstukken werden goedgekeurd. De heren mr. C. A. Kingma en ir. C. T. Stork werden als commissaris herkozen. De heer M. ter Kuile trad af als com missaris. De American Enka Corp., waarin de Algemene Kunstzijde Unie een meer derheidsbelang heeft, bericht, dat een scherpe toename van de vraag naar haar produkten in het laatste kwartaal, haar in staat heeft gesteld het verslagjaar 1958 af te sluiten met aanzienlijk hogere omzetten en resultaten dan in 1957 werden behaald. De waarde van de omzet bedroeg $73.533.145 het hoogste bedrag ooit in de geschiedenis van de maatschappij ge boekt tegen 64.739.351 in 1957, ter wijl de nettowinst 1,48 per aandeel beliep tegen 0.93. In de winstcijfer over 1958 zijn inbegrepen enige speciale kredieten ter hoogte van 0,46 per aandeel. HUIDENTERMIJNMARKT AMSTERDAM. 13 maart. Stemming: prijshoudend. Omzet: nihil, weekomzet: 20 ton. Noteringen: apr. 188.00—189.00 (187.00—188.00), juli 183.00— 188.00 (182.60—187.60). okt. 179.40—186.00 (179.40—185.00), jan. 176.60—182.00 (176.60— 181.00). KOFFIE TERMIJNMARKT ROTTERDAM, 13 mrt. Stemming: goed prijsh. Noterin gen: mrt. 156%—158% (156%—158%), mei 152%—154 (151%—153), juli 148—153 (147— 149), sept. 139—140% (138—139%), dec 130%—132% (130—132). MAÏSTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 13 mrt. Noteringen: mrt. 21.40 (21.55), mei 20.90^(20.85), juli 20.60 (20.70), sept. 20.70 VEILING POELDIJK, 13 mrt. Sla A f 23.50—26.50, A 2 f 19.50—22.00, B f 19.00— 23.50, B 2 f 17.0018.00, C f 10.0013.50 C 2 i „8'„5°—13'S0, alles per 100 stuks. Alicante f 3.75, Andijvie 5565 cent, idem afw. 41 52 cent, Spinazie 60—75 cent, idem 2 46—70 cent, Stoofsla 70—79 cent, Prei A 22—27 cent. A 2 16—25 cent, B 2 1018 cent, Ra barber 64 cent, Snijbonen f 10.6010.80, Waspeen A 2 16 cent. Spruiten 2 47 cent, alles per kg. Selderie f 2.00—6.20, Peterselie 5.607.80, Raapstelen f 8.20—8.50, Radijs f 51.00, alles per 100 bos. Aanvoer: Spi nazie 31.500 kg, Andijvie 18.000 kg. Prei 3500 kg. Sla 54.000 stuks. Selderie 15.000 bos, Raapstelen 4000 bos. VEILING VENLO, 13 mrt. Savoye kool A 33. Spruitkool A 70—80. Knolselderie A 18— 20. Breekpeen A 10—11, B 8—11, C 8—10. Prei A 11—14. Sla, kas A 27—34, B 19—26, C 15—17. Stoofsla 91. Witlof AI 43—46, AII 35—42, BI 43—47, BII 36—43. Bieten, rode A 610. Savoye kool A 2631. Het voordeel van een korte opera is wel dat men de intrige volledig kan blijven overzien. Dat is het althans voor de schrijver van deze regelen, die daar, waar het grote muziek-dramati- sche werken betreft, nogal eens moeite mee heeft. „Suor Angelica", de eenac- ter van Puccini, die de N.T.S. gister avond in een telerecording van de Oos tenrijkse televisie uitzond, munt dan bo vendien nog uit door een grote simpel heid van gegeven. Door een typische opera-absurditeit trouwens ook. Wat denkt men van een non van duidelijke hoge afkomst, die in het klooster boete doet voor het feit, dat zij destijds een onecht kind heeft gekregen? Niets, zult u zeggen. Nu, de librettist Giovaccino Forzano denkt daar anders over. Hij laat zuster Angelica in het klooster be zoeken door een voorname, maar stren ge tante die haar komt meedelen dat haar kind gestorven is. Zij neemt dan drastische maatregelen, dat wil zeggen zij grijpt naar de gifbeker. Maar juist voordat zij zingend zal sterven, krijgt zij gelukkig nog een verschijning van de H. Maagd, die het kindje op haar af stuurt om haar te redden. Het stuk ein digt dus met een soort „Hanneles Him- melfahrt". Heeft men zich dus alleen maar kun nen vermaken gisteravond? Neen. Want Giacomo Puccini was er de he mel zjj dank ook nog. En hij toonde zich in deze eenakter wel bijzonder de bijzonder „handige jongen" als die term in dit verband niet te oneerbiedig klinkt die hij ongetwijfeld ook is ge weest .En hij gaf dus het rare verhaal een gloeiend-lyrische muziek mee, die het hart nog 'steeds verrukt. Men ver geet de onzin, sterker nog, Puccini brengt ons in de waan dat de onzin inhoud heeft. Alleen het slot kon zelfs hij niet redden. Maar men heeft dus oprecht genoten van de voortreffelijk spelende Wiener Philharmoniker onder leiding van maestro Argeo Quadri en men heeft alle bewondering kunnen op brengen voor de zeer lyrisch-bewogen zuster Angelica van Sena Jurinac om niet te spreken van „de tante" van Eli sabeth Hoengen, die overtuigend duide lijk toonde hoe zij in het vak doorkneed is. De televisie-regie van dr. Hermann Lanske was goed, zonder te overrom pelen, de telerecording minder slecht dan normaliter het geval is. Na Puccini kreeg men iets heel an ders: biljarten. De Europese kampioen schappen driebanden worden in Hilver sum gespeeld en zij kwamen op het scherm. Het biljart-spel lijkt ons uiter mate geschikt om op de t.v. vertoond te worden. De kenners moeten ge smuld hebben gisteravond. En zelfs wij hebben on^ best geamuseerd. H. Hn. Onder de titel „Schijnwerper op Ted dy Scholten" zendt de K.R.O. vanavond van 21.40-21.55 uur een speciaal pro gramma uit waarin Kees Schilperoort Teddy Scholten zal ondervragen. Ver der zal zij met haar man en haar dochter Renée (negen jaar) uit haar re pertoire zingen. In de serie populaire klassieken speelt de Franse cellist Jean Decroos van avond voor de KRO het Concert van Schumann. (298 m 19.40 uur) Op zondagmiddag verzorgen de so praan Heieen Verkley, de alt Wilhel- mina Matthès, de tenor Lloyd Strauss, de bas Hans Wilbrink, het groot om roepkoor en het omroeporkest in het AVRO-programma een uitvoering van het Stabat Mater van Antonin Dvorak o.l.v. dr. C. L. Walther Boer. De geestelijke cantate Stabat Mater is ontstaan onder de indruk van enige bij zonder tragische gebeurtenissen in het leven van de componist. De eerste schets ontstond enige maanden na de dood van zijn dochtertje in het najaar van 1875. Het instrumenteren moest Dvorak uitstellen wegens het compone ren van enkele opdrachten. Tenslotte werd de definitieve partituur te Praag geschreven in oktober en november van het jaar 1877, nadat hem door de dood opnieuw twee kinderen waren ontnomen. (402 m 14.20 uur).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 11