Ikn I WANT TO LIVE, schokkende film over ter dood veroordeelde vrouw in Californië Mm, MARTINI OPERATIE AMSTERDAM, film over diamanttransport I Pikant verlof in Parijs, een comedie grappige Bloemendaals ontwikkeling in het kader van zijn omgeving Plantaardappelen Cjpolejïoutstraal: 10% KORTING' Aanval op het goudtransport Reprises en prolongaties „Mercadet" bij G. en W. te Haarlem Het verleden slaat toe Bijzondere muziekavond in de Tuinzaal Succesvol N.Ph.0.- concert voor scholieren „Gevecht om de hui ssl enter In 't Gelid ZATERDAG 14 MAART 1959 Haarlem e.o. Films Diversen Apotheken en dokters- diensten Burgerlijke Stand Haarlem ier gelegenheid van ons 12V2jarig heslaan geven wy a/s jubileum geschenk» op onze magnifieke sortering ÏRANSEfNGELSE en Italiaanse Stoffen Deze aanbieding 13 gedurende de maand Maart Rembrandt Roxy Lido Cinema Palace Ir. P. van Meurs voor buurtvereniging Spreekuur wethouder Frans Hals Kennemer Dierentehuis J. Hugenholtz weer in Economy Test Mariale conferentie in Haarlem J. M. v. DEURSEN Forum R.-K. Instuif Aanbiddingsdag Romafla" kapel H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem LEERT GOED TYPE# FILMJOURNAAL CINEMA PALACE: Pikant verlof in Parijs, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. TRANS HALS: Het verleden slaat toe, 14 jaar: 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDO; Operatie Amsterdam, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Za.-avond: De blauwe Gardenia, 18 j.; 11.30 uur. LUXORLiane, de witte slavin, volw.; 2. 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Ma. t.m. wo. 2 en 8 uur. Do.: De onsterfelijke wals, 14 j.; 2 en 8 u. MINERVA: T.m. zo.: Indiscreet, 14 j. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Zo.: A C in stofzuigers, alle leeft.; 2 en 4.15 uur. Ma.: The Card, 18 j.; 8.15 uur. V'o. en do.: De twaalf gezworenen, 14 j.; 8.15 uur. REMBRANDT: I wan. to live, 18 j.: 2, 4.15, 7. 9.15 uur. ROXY Aanval op het goudtransport, 14 j.; 2.30, 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Y.a. ma.: Lafayette escadrille, 18 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO De wanhoop van inspecteur Gi deon, 14 j.; 2.15. 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 14 maart Schouwburg, 8 uur: De Haagsche Come- die met „Antigone", een tragedie van So- phokles. Regie: Max Croiset. Zondag 15 maart Schouwburg, 8 uur: De Haagsci.e Come- die met „Niet van gisteren" van Garson Kanin. Regie: Paul Steenbergen. Frans Halsmuseum 3 uur: Grammofoon- platenconcert voor de VU. Maandag 16 t.m. vrijdag 20 maart Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Puck met „De Vrek", een blijspel van Molière. Regie: Cas Baas. (Wo. 2 uur: schoolvoorstelling; do. 2 uur: voor Ned. Ver. van Huisvrouwen). Maandag 16 maart Concertgebouw, 8 uur: Concert van de Maatschappij tot Bevordering van de Toon kunst o.l.v. Marinus Adam. Brinkmann, 9 uur: Mensen in nood, le zing G. en W. Frans Halsmuseum, 8 uur: Italia d amore, lezing VU. neeshal, 8 uur: De hedendaagse Ame rikaanse letteren, lezing door Michel van der Plas. Haarlem Apotheken: Park-Apotheek, -ieverpark- weg 13, tel. 11793; Centraal Apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500-10502; Bos- en Vaartr otheek, Bos- en Vaartstraat 26, tel. 13290. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts, belle men fa. Mathöt, tel. 11990. is: G. v. d. Burg, Rustenburgerweg 26, Bloemendaal, tel. 55869. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10, Haarlem, tel. 21400. Dierenarts: J. Westerman, Leidsevaart 74, Haarlem, tel. 12111. Aerdenhout Apotheek: Aerdennout-Apotheek, Zand- voortselaan 162, Aerdenhout, tel. 40758. Doktersdienst: J. Reur n! Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 42962. Heemstede Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: J. v. Walsem, Bronstee- weg 32, tel. 38377: R. Muller, Raadhuis- plein 6, tel. 36550. Zandvoort Apotheek: Kerkhoven-Nieu./enhuis, Zee straat 71, tel. 3073. Doktersdienst: F. Flieringa, Brederode- straat 1, tel. 2181. Bloemendaal Apo.aeek: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bioemen- daalseweg 17, tel. 54003. Overveen Apotheek: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: J. Hollander, ZyiWeg 17, tel. 11431. Santpoort Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. 02560-8310. Apotheken (ook nachtdienst)Santpoortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Sant poort, tel. 02560-8249. BEVALLEN van een zoon: M. C. de Jong-van Hameren (2 zn)A. M .Loog- man-Turkenburg; H. van der Post- Akersloot; M. M. de Rosa Spiermgs- van den Berg; J. E. Willemsen-Knk ke; A. A. van Wooning-Scheelings. BEVALLEN van een dochter: H. M. Schouten-van de Molen; W. van Taar- ling-Zuidema; H. Meijer-Vergunst; K. Bolwijn-WieringaA. A. van der Steen- hoven-Jansen. Overleden: C. Oud, 74 j„ Wilhelmina- park; J. Metz, 51 j., Gasthuisvest; E. C. Smit, 82 j., Hazepaterslaan. Advertentie Si fT/P* Over de film I want to live heeft nie mand minder dan Albert Camus ge schreven, dat iedereen haar zou moe ten zien omdat het verhaal een afschu welijke werkelijkheid van onze tjjd in beeld brengt. De dood in de gaskamer, die een onschuldige of althans niet aan toonbaar schuldige vrouw moet onder gaan in de staat Californië, is namelijk geen verzinsel maar een realiteit, die zich nog slechts enkele jaren geleden heeft afgespeeld. In 1955 namelijk werd een oude vrouw vermoord. Een dertigjarige vrouw werd van de moord verdacht en gearresteerd. Zij heette mrs. Barbara Graham. De kranten stonden vol over haar. Zij had hartstochtelijke voor- en tegenstanders. Zij kwam uit de onder wereld, leefde van smokkelen en pro stitutie en allerlei andere bezigheden die deze praktijken plegen te begelei den. Zjj was overigens een goede moe der voor haar kleine jongen, een goede vrouw ook, die echter door haar man werd verwaarloosd. Zjj was zelfs een enigszins ontwikkelde vrouw, die nooit in de onderwereld terecht gekomen zou zijn, als de omstandigheden haar niet zo voortdurend en hardnekkig hadden dwars gezeten. Een alibi heeft zij niet, maar een medegevangene, spionne in dienst van de politie, brengt haar in de gevangenis in contact met een vriend, die vertrouwen wekt en beweert, Bar bara te kunnen helpen, als ze maar toe geeft ter plaatse van de moord te zijn geweest. Zjj heeft geen keuze en bekent moedeloos dat zjj in de buurt was, toen de moord werd gepleegd. Van de man verwacht zjj nu dat hjj zal bekennen, met Barbara op stap te zijn geweest. Voor de rechtbank echter bljjkt de vriend een provocateur te zjjn. Barba ra heeft haar laatste troef uitgespeeld. Nog gaat de strjjd voort tussen voor- en tegenstanders. De jury veroordeelt haar. De rechter spreekt het doodvon nis uit. Zjj sterft in de gaskamer, na dat de executie een paar maal op pijn lijke wjjze is uitgesteld. De publieke mening in Amerika weet nu nog niet te vertellen of Barbara Graham schul dig was of niet. Deze historische gegevens zjjn in de film nauwkeurig naverteld. We zien Barbara in de onderwereld aan het werk als een ondernemende, nochtans niet onsympathieke vrouw, die eigen lijk slachtoffer wordt van haar sportivi teit en haar solidariteit met boeven die het niet verdienen. Als ze eenmaal ge arresteerd is, ziet ze pas laat in, hoe gevaarlijk de situatie voor haar is. Zjj houdt haar onschuld vol tot het bittere einde, als ze haar biechtvader haar laatste woorden toevertrouwt: ik heb het niet gedaan. Robert Wise heeft het verhaal boeiend verteld. Men bljjft belangstel ling voelen tot het einde en men is bit ter gestemd over de afschuwelijke bij zonderheden. die bestaan allereerst in de beestachtige verklaring van de poli- Het is weer het oude liedje deze week in Roxy, waar de postkoets, getrokken door een serie vurige paarden en met op de bok een menner-scherpschutter van het zuiverste ras, over het witte doek raast. De strijd tussen het goede en het kwade wordt natuurlijk luidruch tig verlevendigd met revolvergevechten, terwjjl ook de liefde aan haar trekken komt. Voor de rest zegt de titel „Aan val op het goudtransport" genoeg. 14 jaar. Vanaf maandag draait in de bio scoop de avontuurlijke militaire film „Lafayette escadrille". 18 jaar. Studio draait nog een weekje „De wanhoop van Inspecteur Gideon", een vermakelijke Engelse filmcomedie. 14 jaar. Luxor houdt het voor strikt vol wassenen nog een week bij „Liane, de witte slavin". In Minerva draait tot en met morgenavond „Indiscreet" met In- grid Bergman. 14 jaar. Morgenmiddag doen „A C in stofzuigers". Alle leef tijden. Maandagavond wordt „The Card" vertoond met Alec Guiness. A.l. Dinsdagavond geeft Jan P. Strijbos de première van zjjn film „Onze natuur monumenten in Nederland," Alle leeftjjden. Woensdag, en donderdag avond draait „De Twaalf Gezworenen". 14 jaar. tieman, die Barbara's afgedwongen be kentenis openbaar maakt, ten tweede in de lange taferelen der voorbereiding tot de doodstraf en tenslotte in de sterf scène in de gaskamer, waarbij de jury, en wij toeschouwers, toezien. Men vraagt zich af, of de film niet wat ver gaat in het opjagen van de spanning voor de terechtstelling, als het telefoongerinkel om de paar minu ten komt beslissen over leven en dood. En vooral, of de stervende vrouw, die langzaam door gas wordt bedwelmd en daarna door gifgas wordt gedood, niet te zeer als een spectaculair object wordt behandeld. Het antwoord op de vraag hangt natuurlijk nauw samen met de bedoeling van de film. Wil ze een waarschuwing zjjn, een protest, dan begrijpt men de gang van zaken. Men hoeft die overigens niet toe te juichen. Men kan hem verwerpen met een be roep op de goede smaak. Maar wat daarvan zij, de film laat u lange tijd niet met rust. De overweging bljjft, dat men misschien, waarschijnlijk zelfs een mens heeft ter dood gebracht, die on schuldig was, en dat die dood wettelijk gesanctioneerd is en dus eventueel een gerechtelijke moord zou moeten ge noemd worden. Deze ontluistering ver draagt het gemoed niet. Daarin en in de realistische uitbeelding zit het schok kend element. Geen kost voor kinderen, zoals men begrijpen zal. In Rembrandt voor boven de achttien. Advertentie per literfles f 6.95 per V2 literfles f 3.55 Consternatie in IJmuiden tijdens de oorlogsdagen in de film „Operatie Amsterdam". De Engelse regisseur Mac Carthy heeft, zoals men reeds geruime tijd weet, een film gemaakt over de eerste oorlogsdagen in Nederland en wel in het bijzonder over een gevaarlijk trans port van diamanten uit Amsterdam overzee naar Engeland. Het verhaal komt hierop neer, dat drie mannen uit Londen worden gezonden naar Amster dam om daar alle aanwezige diamanten in te pakken en over te brengen naar Londen, voor de Duitsers Amsterdam bezetten. De diamantairs komen bij el kaar om te beraadslagen. Sommige durven niet. andere gaan direct op de voorstellen in en na enige schermutse lingen slagen de drie mannen er in om weer behouden aan boord van de Brit se destroyer te komen en aldus de dia manten te redden. Die strubbelingen komen voornamelijk hierop neer, dat De Amerikaanse legerleiding ziet zich voor een moeilijk probleem ge plaatst: hoe het moreel van 104 man schappen op een Amerikaanse basis in het Noordpoolgebied zonder enig ver tier en amusement op peil te houden? Zjj zijn allen vrijgezel, hebben zeven maanden gediend en nog vijf voor de boog en zjj willen wel eens wat anders dan de eeuwig witte sneeuwmassa om zich heen. Een leuk meisje, bijvoor beeld, voor alle honderdvier een ander. Een pientere vrouwelijke luitenant komt op het niet onaardige idee één van hen een „volmaakt verlof" te laten meemaken. De anderen horen en zien hiervan in krant, radio en T.V. en zul len zó meeleven, dat zi) er ook hun ple zier aan beleven. Korporaal Paul Hod ges wordt, dank zjj allerlei machinaties, de uitverkorene. Hjj verkiest niets meer of minder dan drie weken naar Parijs te gaan samen met een bekende Alge rijnse filmster. Nu is Hodges een echte ladykiller en hjj krijgt daarom een ge- duchf» bewaking mee. De kennismaking tussen militair en filmster verloopt al lerprettigst, maar daarna heeft Hodges niet zo veel plezier in Parijs. Hjj zit in zjjn hotelkamer gekluisterd, min of meer als een gevangene en bjj iedere stap heeft hij twee potige soldaten ach ter zich. De vrouwelijke luitenant Vlcky Loren laat hem bewaken alsof hij een misdadiger is. Zij staat hem eens toe een wandeling te maken van enkele uren in Parijs, maar Paul maakt van deze vrijheid gebruik om er met zijn filmster van door te gaan. Zij brengen een gezellige dag door buiten Parijs, maar erg leuk loopt dit voor Paul niet af daar, als hij al een eind op weg is met zijn avances, de filmster hem zegt dat zij getrouwd is. De militair gedraagt zich als een heer, dat mag worden gezegd. Maar intussen komen er allerlei praatjes in de wereld, zelfs pikante. En dit verdriet luitenant Loren, die juist verliefd op de korpo raal was geworden, nogal. Het ene mis verstand volgt op het andere, de ene dwaze en vrolijke situatie rijgt zich aan de anderen. Een het slot is natuurlijk, dat de korporaal met de vrouwelijke luite nant het huwelijksbootje instapt. En de jongens op de Noordpool via de film plezier nebben! Een aardige comedie, hier en daar nogal ondeugend, die vooral steunt op het verhaal en de dialoog. Qua film is er niet veel aan te beleven. Maar vele leuke binnenpretjes zitten er beslist in. In Cinema Palace voor volwassenen. Enigszins teleurgesteld ging velen van de ruim vijftig aanwezigen in het jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloe mendaal vrijdagavond naar huis na te hebben geluisterd naar hetgeen de hoofd ingenieur van de Prov. Planologische Dienst van Noord-Holland ir. P. K. van Meurs verteld had over de ontwikke ling van Bloemendaal in het kader van zijn omgeving. Hij deed dat op een bij eenkomst van de buurtvereniging Bloe mendaal. De spreker stelde voorop een persoonlijke mening te geven, niet die van het provinciale bestuur. Hij ging eerst uitvoerig in op de betekenis van een uitbreidingsplan. Vervolgens behan delde hij een aantal in het ontwerp- streekplan Zuid-Kennemerland voorko mende aanwijzingen, waarbij Bloemen daal nauw is betrokken. Destijds in gediende bezwaarschriften, ook door de buurtverenigingen, hebben in zoverre succes gehad, dat de ontworpen bebou wing aan de zuidzijde van de Klever laan niet doorgaat. Kan men Bloemendaal niet los zien van de gehele groep, waarvan het deel uitmaakt (bij Haarlem, forensengemeen te van Amsterdam, in de randstad Hol land, maar met een recreatieve beteke nis), anderzijds blijken de planologen de mening te zijn toegedaan, dat Bloe mendaal zo groot moet blijven als het nu is, met slechts hier en daar nog een mogelijkheid wat bij te bouwen. Maar die mogelijkheid is gering, omdat het steeds ten koste van het natuurschoon zou gaan. Dat kan bijvoorbeeld niet wor den gezegd van Heemstede, dat minder waardevolle terreinen heeft braak lig gen. Het meest voor woningbouw kwam naar de mening van ir. Van Meurs nog in aanmerking de wijk Vogelenzang, waar tegen de duingrond nog wat wei landen zouden kunnen worden gebruikt. Ten aanzien van de buitenplaatsen in de gemeente, die te groot zijn om door particulieren bewoond te kun nen worden zei spreker, dat dat 't ge wenst zou zijn daarin verpleeginrichtin gen of instituten te vestigen. Men kan ze immers niet alle zoals Elswout voor recreatieve doeleinden aankopen. De omgeving van het leegstaande Kareol achtte hij als wandelpark minder aan trekkelijk. Een tweede mogelijkheid is de buitens af te breken en de vrij gekomen ruimte te gebruiken voor wo ningbouw met kleinere woningen. Spreker hoopt dat Bloemendaal de Het Rotterdams Toneel heeft ook voor „Geloof en Wetenschap" gister avond in de Haarlemse stadsschouw burg een; zeg maar gerust, volmaak te voorstelling gebracht van Honoré de Balzacs „Mercadet". Het is een voor stelling van stijl en allure geworden, bruisend van leven en charme. De Rot terdammers hebben alle kansen benut om deze „naloper" van de klassieke Franse comedie het volle pond te ge ven, en zij hebben daarbij geprofiteerd niet alleen van het vakmanschap, maar evenzeer van de artistieke visie van de Franse regisseur Georges Vita- ly. - Hij vooral heeft die gave stijl van de opvoering bepaald. Met hart 'en ziel was hjj erin gedoken, maar wist zich toch zo te beheersen, dat zij zijn toe schouwers geen klucht, maar een sprankelend blijspel presenteerde. Bij de première in Haarlem heeft onze re censent daarop reeds geduid. Wij mo gen volstaan met op te merken, dat ook gisteravond weer Bob de Lange de grote man was, die de figuur van Mer cadet met veel bravour en vooral met rake typeringen ten voeten uit tekende. Daardoor werd de geschiedenis van Mercadet, die door zogenaamd te wach ten op zijn reeds lang geleden vertrok ken compagnon probeert de schuldei sers van zjjn lijf te houden, een tot in de details helder gekleurd mozaïek van prachtige toneelkunst. De mensen, die zich rond hem schaarden, deden daar niet of weinig voor onder. Het publiek betuigde zjjn enthousiasme in een lang durige ovatie, welke evenzeer en te recht Hans van Norden gold die de costuums en het decor ontworpen had. Advertentie de mannen, alsmede een charmante chauffeuse, die hen rondrijdt, in bot sing komen met de vijfde colonne. Fel le straatgevechten spelen zich af op een plein voor een bank, waar men de kluis heeft moeten forceren om de dia manten te pakken te kunnen krijgen, beschermd door het gedaver van een pierement, dat het geweld van de explo sies binnenshuis moet overstemmen. De chauffeuse is niet zo maar een chauffeuse. Zij is de verloofde van een joodse soldaat, die inmiddels gesneu veld of gevangen is. Zij heeft haar aan staande schoonouders zien verdrinken, toen hun boot naar Engeland door de Duitsers getorpedeerd werd. Zij is dus de wanhoop nabij en vindt in de sa menwerking met de drie mannen een prachtige afleiding in haar smart. Wat opvalt, is de grote hoeveelheid verraders in het Nederlandse leger. De uitgestorven straten van Amsterdam vertonen hier en daar eenlingen of groepjes militairen, die vrijwel steeds leden van de vijfde colonne blijken te zjjn. Zo hebben we Amsterdam niet ge kend in die dagen. Ook hebben we vele mensen op straat gezien, die in de film schitteren door afwezigheid, maar de verklaring voor die doodse stile komt van de filmmakers, die van die stilte een grote suggestie hebben verwacht en trouwens het gewone leven van die dagen niet konden reproduceren omdat de vehikels uit die tijd ontbraken. Des te meer laat men het pierement optre den, zo dikwijls zelfs dat de toeschou wer gaat vermoeden dat er iets met het pierement aan de hand moet zijn. Hetgeen dan blijkt, als het moment gekomen is, dat het instrument een dra matische rol moet gaan spelen. De film is niet sterker noch zwakker dan vele films van dit genre. Maar de handeling interesseert natuurlijk de Ne derlanders en de Amsterdammers in het bijzonder. En niet minder de bewo ners van IJmuiden en omgeving, want ook daar spelen zich verschrikkelijke taferelen af, als de Duitsers kómen bombarderen. Eindelijk zijn de helden dan toch op hun boot, en dan gromt uit de verte nog een reeks doffe explosies; de olietanks van de Shell in Amster dam vliegen in de lucht. Dat is de laat ste stunt van de leider van het gezel schap, die dus blijkbaar die dag niet stil heeft gezeten. Het einde van Ope ratie Amsterdam. Men kan de film zien in Lido. Veer tien jaar. Belanghebbenden wordt medegedeeld dat wethouder W. F. van Dam ver hinderd is op maandag 16 maart zijn spreekuur te houden. sprekers, zangers, predikanten, maar ook hun toehoorders moeten elkaar onnodig hoesten besparen, 'n Paar Pottertjes in de mond, nemen onmiddellijk de prikkeling weg en zijn tevens een krachtdadig middel bij verkoud heid. In handige platte doosjes d 55 cent bij apotheken en drogisten. POTTER'S L I N IA IMP. H. TEN HERKEL N.V. - HILVERSUM juiste bestemming zou vinden voor de vele buitenplaatsen. Na de pauze haakte een bestuurslid van de buurtvereniging Bloemendaal, de heer Adriaan Cassée, op de laatste kwestie in door te zeggen, dat met ver pleeginrichtingen de toch al oude be volking van Bloemendaal nog ouder zou worden. Dat is niet noodzakelijk, zo ant woordde ir. Van Meurs, het behoeven geen inrichtingen voor ouderen te wor den. Hjj wees daarbij op het C.I.O.S., een instituut voor jonge mensen. Uit an dere vragen bleek, dat de regering de ruimtelijke ordening niet in de hand zou hebben. Er zijn provinciale plannen, maar bij de provinciale grens houden deze op en is er niets meer. Een der aanwezigen, de heer H. Siteur, infor meerde naar de mogelijkheid de brede Dompvloedslaan in oostelijke richting naar de Brederodelaan door te trekken zodat een deel van de ontworpen wes telijke randweg kan vervallen en er geen gevaarlijke kruising bij de Klever laan komt. Ir. Van Meurs wees dat denkbeeld af, onder meer omdat hij meende, dat het verkeer dan tweemaal een bocht zou vinden in de doorgaan de route. Ten aanzien van de oost-westver binding dwars door Aerdenhout bleek de inleider er verkeerstechnisch niet veel heil in te zien de Zandvoorter- weg te verbreden. Wel gaf hij toe, dat de ontworpen weg door Aerden hout voor Bloemendaal geen enkel be lang heeft. Het gaat in Frans Hals deze week vreemd toe, althans wanneer daar de Franse politiefilm „Het verleden slaat toe" wordt geprojecteerd. Men moet wel htel pienter zijn om bij het ene eindje het passende andere eindje te vin den en zo te komen tot een sluitend geheel. Uit de Franse titel worden we wat wijzer; de harde slag om Johnny, en Johnny is dan een begaafde acro baat die wij, als wij ons dat goed herin neren, eens in een circus aan het werk hebben gezien. Een gangster ,of liever een gewezen boef zo zagen wij het tenminste wordt ervan verdacht de jongen te „exploiteren", maar aan het eind van de film, wordt die indruk weg genomen. Er zijn wel andere kapers op de kust, die menen met de jongen geld te kunnen verdienen; maar die worden netjes uit de weg geruimd. Want ook in deze film blijkt, dat de politie niet voor een kleintje, en zeker niet voor een grote boef, vervaard is. Enfin, als men zijn speurderstalent eens wil be proeven, dan kan men in Frans Hals terecht. Men moet echter veertien jaar of ouder zijn. Vele schrijvers hebben zich in de loop der eeuwen, de één ernstig of zedekundig, de ander humoristisch of diverterend, in hun werk voor het dier geïnteresseerd. In de grijze oudheid wordt de legendarische Phrygiër Eso- pus genoemd (volgens Luther heeft hij nooit bestaan), die dierenfabels in pro za schiep, in poëzie nagevolgd door de zeventiendeeeuwers Jean la Fontaine en Joost van den Vondel. (Vorstelijeke Warande der Dieren). Uit de middel eeuwen kennen we onder andere het epos „Van den Vos Reinaerde". De negentiendeeeuwse Jules Renard zocht het in zijn „Histoires Naturelles" meer in het net-pikante, Gerrit van der Lin de, alias „de Schoolmeester", in het grollige. Deze laatste had niet alleen gevoel voor het schone gezang van de nachtegaal, doch wist tevens de ver heven aria's van de door liefde hevig getourmenteerde katers te waarderen. In de Tuinzaal van ons „mooie" Concertgebouw kregen we gisteravond verschillende specimina te - horen die door diverse componisten op muziek waren gezet. Het programma was ge titeld „Het dier in de muziek", de uit voering stond onder auspiciën van de Stichting „Kennemer Dierentehuis". Een groot aantal solisten werkte mee in een interessant doch overla den programma. Het is werkelijk on doenlijk alles onder de loupe te nemen. De executanten leverden zonder onder scheid voortreffelijke prestaties, gaven blijk van gevoel voor humor en stijl begrip. Vocaalsolisten waren: May Oranje-den Uijl, Diori Sanders (die de liederen van Diepenbrock, Ravel en Poulenc prachtig wist uit te beelden), Riet Veugelers, Ans Wiersema Bruins, Joop Koopman en de bariton Frans van der Ven, die vooral excelleerde in het ruige stuk van Moussorgsky. De violisten Kitty Beets-van den Bosch, T. de Savornin Lohman-Gun- ning, Lida Varenkamp-Langerveld en de celliste Jetty Kruseman vormden een degelijk kwartet, dat goede dien sten bewees in de „Trauercantate" van Teleman, waarin Didi Sanders op aan doenlijke wijze het serene afsterven van een kanarie bezong. Een mooie fluit toon werd geproduceerd door Liesbeth Mulder bij Rameau en Ibert. Gerat- fineerd charmant klonk het clavecim- bel onder de handen van Jaap Spigt, vooral in ,,la poule" van Rameau, waarin het kip-achtige element mees terlijk tot zijn recht kwam. Voor een uitstekend pianoaccompagnement zorg den Coby Riemersma en Henk Bij- vanck; van Miep van Luin-Riemersma moet vooral de fijn-impressionistische verklanking van het „Poissons d'or" ge roemd worden. Deze avond stond op een behoorlijk niveau, en heeft boven dien iets zeer aparts geboden. T. de Vr. De heer J. B. Th. Hugenholtz, direc teur van het circuit van Zandvoort neemt voor de derde maal deel aan de Caltex Economy Test, een zuinig heidswedstrijd voor automobielen. Maandag start de heer Hugenholtz in Freudenstadt in het Zwarte Woud, met een Rambler 1959, een produkt van de A.M.C. Op vrijdag 20 maart komen de deelnemers in Kopenhagen aan. Bij elke deelnemer wordt vanwege de „Caltex" een controleur geplaatst. Als zodanig fungeert o.a. de heer P. Douma, in specteur van de verkeerspolitie te Zand voort. N.H.C. mariale conferentie in Hrl. In de kapel van de Zusters aan de Koningstraat te Haarlem wordt dins dag 17 maart weer een voor ieder vrij toegankelijke Mariale conferentie vol gens de leer van de H. Montfort ge houden. Aanvang 8 uur. K.A.B.-CENTRUM. Tijdens een ont wikkelingsavond van de K.A.B. Kring Centrum in Haarlem heeft de heer W. H. A. Joosten uit Hilversum een interessante lezing gehouden over de persoon van Abbé Pierre en diens werk in de „Emmaus". De heer Joos ten lichtte zijn lezing toe met ffaaie lichtbeelden. Advertentie Ged. Oude Gracht 107 - Haarlem Telefoon 14245 Het laatste concert voor scholiefen in dit seizoen, verzorgd door het hollands Philharmonisch orkest onae leiding van Marinus Adam, had bijzonder groot succes. Het begon a reet zo goed, met een f speelde ouverture „Le nozze di Gig van W. A. Mozart. Wat is deze niuz'e toch een wonder. Het leek alsof n®' kest dit ook zo onderging. Het K! j, allemaal zo warm en bezielend en anderzijds zo natuurlijk. Hierna speelde de stadsorganist Kee Handels orgelconcert no. 4 J» grote terts. Na een korte, doch gewaardeerde explicatie over de re° terkunde (door Piet Kee zelf volgde een gave en uiterst verzorg uitvoering. Piet Kee heeft in deze j tolking zijn grote artistieke kwalitei duidelijk naar voren laten komen, w spel was uiterst exact, en zijn regis' tie volmaakt afgewogen. Hij zoekt niet in spectaculair orgelspel, doch er der in het nastreven van de juiste e doelingen van de componist, in z°v.e,:i deze zjjn na te gaan. Dat de jeugd"- orgelconcert wist te waarderen, bie uit de grote concentratie waarmede J wel explicatie als uitvoering werden ge volgd. Overigens sprak het applaus boes delen. Tenslotte gaf Marinus Adam een in' leiding op de hierna gespeelde Ha>- Janos suite van Zoltan Kodaly. Als slu' stuk van het seizoen een uitsteken» keuze. Na dit werk onlangs nog sproken te hebben, naar aanleiding va' een uitvoering op één der abonnement concerten, moge ik volstaan met te v® melden, dat dit heerlijke stuk muzi®* er bij de jeugd in ging als koek. ooit, dan kan men zeker dit seizor spreken van uitstekende concerten voo scholieren. Moge dit door de jonge ge* neratie gewaardeerd worden door e®J steeds groter wordende belangstelling- Vanaf deze plaats hulde aan het of kest en zijn dirigent Marinus Adarn. voor het vele schoons in deze vier con certen gebracht. J. L» Morgen, zondag 15 maart, houdt de r.-k. Instuif „Haarlem Noord" in he' Mendelcollege 's avonds om acht uu" een forumavond, welke zowel voor le' den als niet-leden toegankelijk is. He» onderwerp, dat aan de orde gestel» wordt, is de verhouding „Ouders-grotef» kinderen thuis". De avond heeft tot tel meegekregen „Het gevecht om d» huissleutel". Het forum staat onder lei' ding van de heer H. W. M. van RUJJ' Voorts heeft men gevraagd de heer H- Prenen, een vader, een moeder va» grotere kinderen en een „dochter de® huizes". De avond wordt besloten 1»® een kienwedstrijd, waarvoor het stuur vele fraaie prijzen heeft vers' gen. De jaarlijkse aanbiddingsdag 4? Sinte Francisca Romanakapel aan Koudenhorn in Haarlem zal rn0rgl>Pt Passiezondag, worden gehouden. Mt Allerheiligste is in de kapel vanaf hall elf tot na het Lof van vijf uur uitgej steld. Het Hoogwaardig Episcopal heeft de Passiezondag aanbevolen a'? een dag van extra gebed voor de Zv-'U' gende Kerk. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H., 11 en M uur. _n St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30- 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 en 18 uur (Avondmis). - O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne; 6, 7.3". 9.' 10.30 H„ 12 uur. St. Jan, A'damstraat; 6.15, 7, 8.15, 9.3" H., 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark; 6.30, 7.45, 9, 10.3» H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Krugef' straat: 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg; 7.30, 9 H-' 10.45, 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijkf» straatweg: 6.30, 7.30, 8.45 H„ 10.15, 11-3" en 18 uur (Avondmis). „T H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 B 11.45 uur. BLOEMENDAAL, Allerh. Drieëenheit» 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9 en 11 uur. AERDENHOUT: 7.30, 9 H., en 11 uur VOGELENZANG: 7, 8.30 H., 10 uur. BENNEBROEK: 6.45, 8, 9.15 H„ 11 uUf- ZANDVOORT: 7.30, 9 H., 11 u. Hu» in de Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H.. 10.30 en 11-3» uur. HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30, 8.30» 9.40 H„ 11, 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart)» 6.45, 7.45, 8.40 H„ 10, 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. Advertentie WILHELMINASTR. 47 - TEL. 18441 In Haarlem en omgeving verschijnen d« in naariem en umgevms veiscnijne*. voetbalelftallen morgen in de volgen" opstellingen. Bij de semi-profs: Haarlem: Snijders. Berendregt, OepKgJ Schilpzand, Sibrandi, Boom, Brox, Graaf, Groeneveld, Degenaar, DeKK» (AGOVV, thuis). RCH: V. d. Voort, Schoonenberg, Hono" Krist, v. d. Brink, v. d. Kiugt, BrouW Kruyer, v. d. Lippe, Biesbrouck, Hen* (Stormvogels, uit). „re. Stormvogels: De Graaf, v. d. Oever, r j, riks, Janssen Sr., Snoeks, Tol, C. Gin De Boer, Janssen Jr., H. Groot, (RCH, thuis). En bij de amateurs: rmin* HBC: Warmerdam, v. Bergen, Joh. v» dam, Henk Kors, Hennie Kors, v. BrugJjjj. Lensen, Span, Neeskens, De Reus, J u dam. (Hollandia, thuis). „vef. HFCV. d. Lee, Hein Winter, Dèjt» r, Molijn, Wijkhuizen, Molenaar, Hans W" -. Bouwman, Jansen, De Nijs, Engelen" (WFC, thuis). „„rfiik. Schoten: Kessens, v. Veen, Hoge" ten- Dinkelberg, Geurts, Koppen, v. u'berg. Brussee, Otte, Warmerdam, Zanu (AFC, uit). v,-negen. Zand voortmeeuwen: v. Konmgsoru* uf, Stokman, Oosterbaan, Stobbelaar, _,an. Water, Castien, Koning, Visser, Kee Halderman. (Holland, thuis). vlug»' TYBB: Bakker, Feye, Weijers, v. d. Yerg. Veldhuizen, Pehesma, Boeree, Kroon Jansen, Blom, Meyer. (Alphen, tnu N.A.S.: A. Blommestijn; L. de ge, A. Feijen; L. Sioove, W. Bu%ijer. H. v. Rooijen; J. Zegers, H. u,^. R. Smulders, J. Schouten, J- L1Iin (Rapiditas, uit).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2