DE ZUSTERS VAN DE ZIJLSINGEL ZIJN VEERTIG JAAR IN HAARLEM II St.-Jozefkinderhuis wordt binnenkort uitgebreid 7 Haarlemse Bloemenmeisjes I gaan haar eerste lustrum vieren 5 DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL W k H MARIËNWEIDE: Een nieuw sportcomplex in Aerdenhout Uk STAD en REINO Eerste fase van plan misschien in mei van dit jaar klaar SLEUTEL WEG? WITTE KRUIS HELPT ECHT t WITTE KRUIS PAGINA 3 ZATERDAG 14 MAART 1959 m WASSERIJ DUYN Treiler voor IJmuidense visvloot Schoolvolleybal- toernooi in de Paasvakantie Juniorencompetitie voor de verenigingen Kind van trap gevallen rr n REINIGT REIN „Onze natuurmonu menten", nieuwe kleurenfilm van Jan P. Strijb os Première in het Minerva- theater te Heemstede BOC kampioen in landelijke hoofdklasse bridge W.O.C. met royale cijfers verslagen R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Kleedgebouw „DE SLEDTELSPECIAUST" Volgende week donderdag zijn de zus ters Carmelitessen van net Goddelijk Hart van Jezus veertig jaar in Haarlem werkzaam. Hun arbeidzaamheid ver schuilt zich achter deze algemene en bijzonder lange ordenaam, maar treedt onmiddellijk aan het daglicht, wan neer het in Haarlem >urgerrecht ver kregen synoniem wordt gebezigd: de zusters van de Zijlsingel. Direct wordt dan verband gelegd tussen de Zijlsingel en het aldaar gevestigde Sint Jozef- kinderhuis, waar de zusters zich met opofferende liefde wijden aan de opvoe ding en de verzorging van door bijzon dere omstandigheden in nood geraakte kinderen. Voor duizenden kinderen is het Sint Jozef-kinderhuis in de afgelo pen jaren een zegen geweest. In de eerste jaren strekte de zorg van de zus ters zich voornamelijk uit over arme en verwaarloosde kimderen, maar la ter werd het kinderhuis ook in bredere ouderkring gezocht en gewaardeerd. Het feest wordt zonder gedruis ge vierd. Alleen in huiselijke kring met de kinderen, deelde moeder-overste The- resia mede. Maar wie de zusters wil complimenteren kan op de feestdag van Sint Jozef 's middags van drie tot vier uur op de Zijlsingel terecht. Dege nen, die daar geen tijd voor hebben, kunnen hun gelukwensen doen toeko- njen via het gironummer van het comi té Bouwfonds voor het Arme Kind f595908), dat de bouw voorbereidt van de zo noodzakelijke uitbreiding, waar van de aanbesteding waarschijnlijk nog vóór juni van dit jaar zal plaats heb ben. De helft van het daarvoor beno digde bedrag, dat op 600.000 is ge raamd, is al bij elkaar. In maart 1919 begonnen de zusters in Haarlem met hun zegenrijk werk. Het was het derde object van de orde der Carmelitessen van het Goddelijk Hart van Jezus, welke in juni 1891 werd ge sticht. De kinderen werden verzorgd in een huisje op de Zijlsingel en in drie lokaliteiten in de Ruychaverstraat. Het toevluchtsoord „Tehuis voor school gaande kinderen" werd van de dames Advertentie AMSTERD,41«feEVA\RT^0 TEL. 11053 OUDEN VAN DAGEN Woensdag 18 maart houdt de algemene bond van ouden van dagen een ontspannings avond in het gebouw Sint Bavo te Haar lem. Onder leiding van de heer en me vrouw Hartman treedt het Haarlems Kleinkunst Theater op. Het program ma wordt donderdag 19 maart in de zelfde gelegenheid herhaald. KUNSTKRING. Voor de leden van de Heemsteedse Kunstkring geeft Anner Bijlsma (violoncel) met aan de vleugel George van Renesse vrijdagavond 20 maart een concert in de foyer van het Minerva theater. Zaterdag 21 maart krijgen de leden gelegenheid een bezoek te brengen aan het bisschoppelijk museum te Haar lem. PHYSICAL RESEARCH. De afde ling Haarlem van de Studievereniging voor Physical Research houdt woens dag 18 maart vanaf acht uur haar jaar- Vergadering in café-restaurant Brink- mann. Dokter J. Kappers uit Amster dam zal spreken over „Problemen der ■Waarnemingen". BUURTBELANG AERDENHOUT- BENTVELD. Woensdag 18 maart zal >n café-restaurant Boekenroode in Heemstede de heer F. Mulders voor de vereniging Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld spreken over een muzikale reis langs Mexicaanse Indianenstam men. De jaarvergadering wordt woens dagavond 11 maart gehouden in het gebouw van de Religieuse Kring aan de Eikenlaan. HERWONNEN LEVENSKRACHT. De jaarvergadering van het Haarlemse comité van Herwonnen Levenskracht 2al gehouden worden maandag 16 maart, 's avonds om acht uur in de Schermzaal van de heer Schroder aan de Raamsingel. De agenda vermeldt on der meer het aftreden van het gehele bestuur en de verkiezing van een hieuw. GETUIGEN Op het kruispunt Prin sen Bolwerk-J answeg-Kennemerplein kwam gisteravond om kwart voor ze ven een 16-jarige leerling-houtbewer ker naast een vrachtauto met zijn fiets |e vallen. De jongen kwam met zijn linkerarm onder een wiel van de aanhangwagen terecht. Met een arm- Iractuur moest de fietser naar het Gro ve Gasthuis wordt vervoerd. De politie verzoekt getuigen zich te melden. ▼an de vroegere Sint Ludovica-Vereni- ging overgenomen. Reeds een dag na de opening werden dertig arme school kinderen bij de zusters op warm mid dageten onthaald, terwijl zij de tijd na de schooluren onder toezicht van de zusters nuttig doorbrachten, totdat hun ouders 's avonds van hun werk thuis kwamen. In augustus can hetzelfde jaar werd aan dit dagverblijf een inter naat voor arme onverzorgde meisjes toegevoegd. Nog geen tien jaar later wisten de zusters beslag te leggen op nog een pand in de Ruychaverstraat, waar toen ook jongens intern werden opgenomen. De huisjes aan de Ruychaverstraat zijn nog altijd in gebruik, ondanks het feit, dat in september 1930 een mo dern gebouw op de hoek van de Zijlsin gel en Brouwerskade gereed kwam. Maar binnenkort zullen ze dan toch ge sloopt worden. Ter plaatse komt een uitbreiding, waarvoor architect J. Wes- selingh uit Heemstede een plan heeft gemaakt. Op het ogenblik worden on geveer honderdenvijftig kinderen ver zorgd van wie de helft intern ver blijft in het kinderhuis. Zij worden groot gebracht door negentien zusters en negen hulpen. In de afgelopen jaren nebben de zus ters van de Zijlsingel zich orei de fi nanciering van hun liefdevol werk niet bijzonder druk gemaakt, in die zin niet, dat zij handenwringend en nerveus zich afvroegen waar het naar toe moest. Hun instelling is zo heel anders dan die van hen (en van ons), die zien als maar zorgen maken voor de toe komst. Zij redeneren anders en zeggen bijvoorbeeld, dat zij al de helft van het benodigde bedrag voor de bouw van de uitbreiding hebben en dat de rest ook wel komt. Hun persoonlijke eer zucht brengen zij daarbij in het geheel niet in het geding. Enerzijds is dat ver klaarbaar door het onbeperkte Gods vertrouwen en anderzijds door de steun, die zij al zoveel jaren van vele Haar lemmers hebben mogen ondervinden en waarvoor zij uiterst dankbaar zijn. Aan de IJmuidense vissersvloot is na een officiële proefvaart op de Noordzee de nieuwe treiler IJm. 154 „Protinus" toegevoegd, een 30 meter lang en 6,5 m breed schip, dat de scheepswerf ,,De Industrie" te Alphen aan den Rijn voor de rederij F. J. F. Erenst te IJmuiden heeft gebouwd. De 166 ton metende „Protinus", die wordt voortgestuwd door een 385 pk motor, kan meer dan 800 kisten vis in het ruim bergen. Het schip vaart onder commando van schipper J. v. d. Bent jr. uit Katwijk maandag voor het eerst uit. Advertentie Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS tabletten, poeders, cachets'- 5 In bovenstaand pand begonnen in 1919 de zusters van de Zijlsingel hun S werk. Een gedeelte er van wordt thans nog gebruikt als slot. Het hoek- huis werd later afgebroken en daar- voor in de plaats kwam het grote B massieve gebouw dat er ook al weer bijna dertig jaar staat. De Paasvakantie wordt woensdag 35 maart door de scholieren ingezet met het bijzonder populaire schoolvolleybal- toernooi. In het Krelagehuis wordt op zes velden gespeeld. Iedere school kan met twee jongens- en meisjesploegen deelnemen, waarbij men de standaard en reserveteams gescheiden houdt. De inschrijving sluit woensdag. Sedert enige weken organiseert de afdeling Haarlem van de Nederlandse volleybalbond naast de senioren- en ad- spirantencompetitie ook een junioren competitie. Vanaf de aanvang van deze competitie bestond een grote belang stelling. Het igt in het voornemen van de NeVoBo om de juniorencompetitie te handhaven en te populariseren bij de verenigingen. De jeugd speelt op zater dagmiddag in de Chr. Huijgensschool in Haarlem-West. Het driejarig zoontje van de heer W. te Nieuwkoop kwam, toen het de trap afliep, te vallen. Het viel met het hoofdje tegen de grond, waarbij de schedel van het ventje scheurde. In zorgwekkende toestand is het kind naar het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht vervoerd. Advertentie Dagelijks schoonhouden van kantoren, scholen en werkplaatsen. Telefoon 16254 Dinsdag 17 maart zal in het Miner va theater de première worden gegeven van Jan P. Strijbos' nieuwe kleurenfilm „Onze Natuurmonumenten", welke de ondertitel verkreeg „Natuur- en land- schapschoon van Nederland". De be kende Heemsteedse vogelkenner en na tuuronderzoeker is zojuist gereed ge komen met de montage van de film beelden. De film bestaat uit drie delen, waar van het eerste betrekking heeft op en kele van de meest belangrijke bezittin gen van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. De filmbeelden van het Naardermeer, „een waardevol le parel in de reeks van onze belang wekkende natuurterreinen," zoals Jan Strijbos deze interessante plek eens heeft genoemd, bevatten fraaie opna men van purperreigers, blanke lepe laars, futen en zwarte sterns; met ein deloos geduld gefotografeerd in een uniek waterlandschap met zijn witte waterlelies en andere zeldzame plan ten. De filmer heeft ook enige aal scholvers aangetroffen. Dit eerste deel besluit met opnamen van de Kortenhoef- se plassen en Het Hol. De tweede film betreft het eiland Texel. Daar werden de indrukwekken de vogeldrommen op de Schorren ge filmd. Aan het Nationale Park „Velu- wezoom" wijdde de heer Strijbos de derde film, bestaande uit fraaie opna men van het prachtige Hagenau, de On zalige Bossen, Rhederoord, de Imbosch en het landgoed Beekhuizen. Het laatste deel van de film betreft de Kampi- nasche Heide met de Huisvennen en vertoont alle aspecten van het oude, thans bijna geheel verdwenen Kempen se landschap. Even ten Westen van dit gebied bevinden zich de Oisterwijkse Vennen. Allemaal interessante onderwer pen, die opnieuw de schoonheid van ons land zullen onderstrepen. En het is aan Jan P. Strijbos wel toevertrouwd hier in brede kring de aandacht op te ves tigen. Het Haarlemse BOC heeft de beslis singswedstrijd tegen WOC voor het kampioenschap van de landelijke hoofd klasse afdeling B van de Nederlandse Bridge Bond gewonnen. Reeds na de eerste veertig spellen die in Amster dam zijn gespeeld had BOC een nuttige voorsprong van 34 match-punten (56-22). De kansen op een overwinning lagen bijzonder gunstig toen in Haarlem de tweede helft van de ontmoeting begon. WOC moest met 61-14 het onderspit delven. Door dit resultaat mag het team bestaande uit de spelers Ligthart, Zijlstra, Fabel en Tabbers deelnemen aan de- promotiewedstrijden om een plaats in de Meesterklasse. In de damesparencompetitie van het district Kennemerland zijn de dames Brossois en Fabel van de eerste plaats verdrongen. De beste kansen heeft nu het koppel Blom-Meijer. De leiders in de eerste en tweede klassen hebben een zo grote voorsprong dat het kampioen schap hun moeilijk kan ontgaan. De strijd om de bezetting van de tweede tot de vierde plaats, die kansen bieden tot deelname aan de gewestelijke en de landelijke competitie, blijft spannend. De standen na vijf ronden zijn: Hoofdklasse: 1 Blom-Meijer 230 pnt, 2 v. Eckelt-Thoden v. Velzen 218, 3 Bros- sois-F^bel 210'A, 4 Broer-Wulff, 5 Groen- Nathans 206, 6 Kieck-Vos 20414, 7 Bou- man-de Groot 202 'A. 8 v. Hees-Wafe laar 201H. Eerste klasse: 1 Brouwer-Joustra 297,22 2 Bakker-de Leeuw 267,85, 3 Moltzer- Viskil 265,82, 4 Duisterhof-Kokke 261,09. 5 Bakker-v. Leeuwen 254,26, 6 Philippo- Servaas 253.35, 7 v. Dijk-v. Wijk 253,27, 8 Horsmeijer-Kooperberg 251,78, 9 v. Dijk- Otto 250,75, 10 v. Staveren-v. Wijk 240,77, 11 Eijking-Verkroost 239,14, 12 Den Har- tog-de Vries 236,46, 13 Versluijs-Visser 235,89, 14 Bieler-Daniëls 232,14, 15 Co- hen-v. Rijn 231,82, 16 Polak-Teunissen v. Manen 221,34. Volgende week zaterdag begint de lente. Dat is het tijdstip, waarop de Haarlemse Bloemen meisjes zich plegen te presenteren. Twintig meisjes popelen nu om met haar mandje bloemen er op uit te trekken en niet alleen stad- en streek genoot, maar ook de vreemdeling een bloemengroet te brengen. Dit jaar krijgt haar optreden een extra glans, een bijzondere fleur. Voor de vijfde keer zul len zij met haar decoratieve en representatieve charme de Bloemenstad vertegenwoordigen. Wij geloven niet, dat veel Haarlemmers destijds heil hebben gezien in een dergelijke representatie van hun stad. Toen de eerste groep van ongeveer dertig meisjes vrijdag 1 april 1955 aantrad, heeft menigeen geglimlacht. Niet alleen wegens die weinig goeds voorspellende datum, maar ook om dat „over dreven gedoe", dat helemaal geen zin had. Geen enkele bloemenkoningin, hoe officieel ook op het stadhuis ontvangen, had voordien succes gehad. Kritisch, zwijgend en in ieder geval gereserveerd had het publiek langs de kant gestaan, hoogstens grapjes makend over die protocollaire poppenkaste- rij. Wat moest dat nu weer met die meisjes? De meisjes, gestoken in witte blouses en in met tulpen gegarneerde rode. rokken, werden niet overal in de stad vriendelijk ontvangen, haar bloemen werden soms geweigerd. Die kritische instelling is haar behoud geweest. Haar geestelijke vader, de heer W. van Willige, trok lering uit de reacties van het publiek in Haarlem, en uit de succesvolle en ons altijd nog dankbaar in de herinnering liggende trip naar Noordwijk, waar de meisjes meer dan in haar eigen stad een enthousiaste ontvangst ten deel viel. Hij wist toen, dat decoratie niet voldoen de was. Representatie was onontbeerlijk. De eerste meisjes hadden haar werk van pionierster echter uitstekend gedaan, het volgend jaar zou men verder gaan. Nu kent het V.V.V.-vocabulaire een paar ongeluk kige uitdrukkingen, waarvan er één ons bijzonder irriteert: „Je eigen stad verkopen". Even dreigde het, dat de meisjes die slagzin de volgende jaren waar zouden moeten maken. Maar dat zou haar ein de geweest zijn. De Haarlemmers zijn gastvrij, de vreemdelingen zijn bij hen welkom. Verkopen doen zij niets. Geen Bavo, geen Vleeshal en geen Spaarne. De meisjes bleven gelukkig kinderen, die van commercie geen verstand hebben. Die alleen met een vriendelijk woord en zonder automatische glim lach een bloem offreren. En daarmede hebben zij het pleit gewonnen. Laten wij overigens toegeven, dat wij, Haarlemmers, ons nog niet helemaal gewonnen hebben gegeven. Wij zijn een voorzichtig slag men sen, die ieder jaar weer een bepaalde schroom moe ten overwinnen. Doch het is tekenend, hoe V.V.V.- directeuren in Nederland jaloers zijn op hun Haar lemse collega en hoe het buitenland de bloemen meisjes met veel vertoon binnenhaalt. Een typisch staaltje heeft de Expo in Brussel opgeleverd. In die grote wereld-kermis zouden twintig meisjes uit Haarlem in het niet moeten verzinken, maar zij hadden nog geen stap op het terrein gezet, of haar bezoek werd een wonderlijke triomftocht, waarop zij Coosje, een der eerste Haarlemse Bloemenmeisjes, die 1 april 1955 er op uit trokken met haar mandje bloemen om stad- en streekgenoot en vooral de vreemdeling een fleurige groet te brengen. gul waren met haar bloemen en haar lach. Haarlem werd niet verkocht, wel ge-ëxpo-seerd. En zo was het in West-Duitsland en in Engeland. Onder leiding van het echtpaar Van Willige en me juffrouw M. Hooij hebben zij bezoeken gebracht aan Keulen, Bonn, Düsseldorf, Frankfurt, Londen, Scar borough, Gent, Brussel en Antwerpen. In binnen- en buitenland hebben zij tienduizenden bloemen uit gedeeld, daartoe in staat gesteld door de meest sym pathieke hulp van kwekers en andere instanties, die steeds zorgden, dat de bloemen tijdig en vers de meisjes bereikten. De honderden reacties, die niet alleen de V.V.V.- Haarlems Bloei maar ook de meisjes persoonlijk be reiken, getuigen ervan, dat de heer Van Willige de juiste toon heeft gevonden: gewone meisjes, som migen nog op school, nu eens niet terwille van de vreemdeling in een Volendams costuum gestoken, en zonder het raffinement, dat tenslotte gaat irri teren. Geen show-girls, maar frisse meisjes uit Haarlem of uit de streek daaromtrent. Binnenkort trekken zij er weer op uit. In Haar lem zullen wij voorzichtig blijven. Maar diep in ons hart doet het ons deugd, dat zij in den vreemde de lof van Haarlem zullen bezingen. Goodwill kweken noemt men dat in V.V.V.-kringen. Wij spreken lie ver van het brengen van een groet, die tevens een hartelijk welkom is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiimiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiMiiimimimiiiiiimiiiiiiiMiiiiimiMiiiiiii Nieuwe aanwinsten: Techniek. Bo- gaardt. Zo zijn onze atomen; het groot ste avontuur van de ontdekking en het gebruik der atoomenergie. Bok. Cyber netica (stuurkunde)hoe sturen wij ons leven, ons werk en onze machines; Constructieleer voor de werktuigbouw; door de Bruyn, Van Hooidonk, La Hey e.a.; Dam, Van. IJzer en staal; De- necke, en Seifert. Autorijden zonder vrees voor uw gezondheid; Goede huis verlichting (Philips)Hooidonk, Van, Huiser. Gereedschapsleer voor het werktuigbouw; Hooidonk, Van, Zeedijk, en Zoethoet. Materialenleer voor de werktuigbouw; Peppink. Leven en wel zijn van u en uw auto; Richter. Zo bouw ik mijn radio. Rossem, Van. Rubber. Schotanus. Veiligheids- en ge zondheidsleer; veilig werken in fabrie ken en werkplaatsen; Stigter. Inleiding tot de regeltechniek. Wouters. De we tenschappelijke nalatenschap van pro fessor Einstein. eliswaar maakt één zwaluw nog geen lente, maar één zonnestraaltje in het voor jaar is voldoende om een volsla gen chaos in alle huishoudens te weeg te brengen. Waar het 'm in zit, weet ik echt niet. Alleen een psycholoog zou misschien een op lossing kunnen vinden voor het probleem, dat de eeuwen door, en ieder jaar en in ieder gezin de gemoederen in beweging brengt. Het probleem namelijk van de schoonmaak. De hemel mag weten, hoe een huisvrouw bij het naderen van de lente zo op drift kan komen. Ineens schijnt alles héél vuil te zijn. Ineens moeten alle gordijnen voor de ramen weg, moet de witkwast voor de dag komen, staan alle stoe len op hun kop en gaan alle deuren en ramen wagenwijd open. Rijdt maar door welke wijk van Haarlem ook, ga maar op stap door welk dorp ook, overal en in iedere straat zult ge wel ergens de ramen geopend vinden en een huisvrouw te voorschijn zien komen, de haren verborgen in een door stof vergrijs de tulband. Op zichzelf is dat alle maal niet zo'n ramp, maar waar om moet alles meteen een andere plaats krijgen? Als de schoonmaak voorbij is, krijg ik altijd het idee, dat ik verhuisd ben. Ik moet weer helemaal wennen. De taak, die ik elk voorjaar toe bedeeld krijg, is het plumeren van de boeken. Braaf en gehoorzaam neem ik de gezinsplumeau ter hand en ik voel mij als de huisknecht in menig stuk amateurtoneel. Ruste loos plumeer ik en onder mijn han den door worden Vondel, Marsman, Van Schendel, Aafjes en Anna Bijns ontstoft. Dank zij vriendelijke re laties word ik wel eens verrast met een heel oud boekje. De ene keer is liet een schoolleesboekje uit 1800, de andere keer een katechis- mus uit 1860. En dan wil het wel eens voorkomen, dat ik met zo'n stukje verleden tijdens de afstoffe- rij blijf spelen en mijn tijd ver droom. Dat is dan de enige plezie rige kant van de schoonmaak, wel ke door de andere partij niet be paald wordt gedeeld. Vooral niet, als blijkt, dat een kind zich achter een boekenvesting verbolgen heeft en zijn best doet de chaos nog gro ter te maken. Nee, ik heb het op dat huishoude- lijk evenement niet begrepen. Een huis dat volmaakt schoon is, is geen huis om in te leven. In zo'n huis ga je als vanzelf op je tenen lopen, je durft haast niet te ade men en een beschuit eet je niet met dat volle plezier van anders op, omdat je mogelijk kruimels kunt morsen. Voor de dodelijke ernst van een pas schoongemaakt huis moet ik op de vlucht gaan. Maar zo'n vlucht heeft geen zin, want waar ik kom, overal heerst dezelfde rage. Gelukkig, dat een huis nooit lan ger dan hoogstens één dag hele maal schoon kan blijven. Altijd zal er wel iemand een glas melk om gooien en dat is het ogenblik, waar op wij weer gelukkig gaan leven. Het wachten is dus op dat glas melk. et toeval heeft mij vorige week zaterdag naar een sche merlichte ruimte gevoerd in het oudste deel van Haarlem, waar een groep mensen, merendeels jon geren, bijeen was om gewoon wat kunst te plegen. Een zeer gemengd gezelschap, typisch Haarlems ge tint, dat toeluisterde naar wat en kelen te luisteren gaven. Op zo'n avond doet het je deugd, dat in ver schillende gezinnen televisie en pick-up niet de alleenheersers zijn, maar dat mensen zelf nog musice ren en voordragen enalles wat ze zelf mooi vinden op anderen pro beren over te dragen. Zo langza merhand kreeg ik het idee, dat die bijzondere vorm van huisvlijt hele maal verdwenen was, maar zo'n avond is er dan om het tegendeel te bewijzen. Er blijkt nog de moed te zijn om voor eigen bekenden en onbekenden op te treden en fouten te maken. Zonder veel pretentie en met de eenvoud, die de ware amateur siert. Als je zo'n avond hebt mee beleefd en je praat er in klei ner comité nog eens langdurig op door, dan stap je met frisse moed de nieuwe dag in. Want niets is prettiger te weten, dat ook in het meest afgelegen hoekje van Haarlem nog muziek zit. Enige weken geleden op 23 fe bruari is de Dienst Aanvullende Civieltechnische Werken van Bloe- mendaal, de A.A.C.W., begonnen met de aanleg van sportvelden op de Ma- riënweide in Aerdenhout. Het gehele complex beslaat ongeveer twaalf hectare bij een grootste lengte van driehonderdvijftig meter. Het werk wordt in etappen uitgevoerd. Met de eerste fase is men nu bezig het speelklaar maken van een terrein met een oppervlakte van vier en een kwart hectare aan de westzijde van de bestaande sportvelden, die ge bruikt worden door de Haarlemse voetbalvereniging „The Haarlem Boys" in de volksmond bekend als T.H.B. Verschillende Aerdenhoutse lagere scholen benutten de velden voor het sportonderwijs. Mariënweide bestond vroeger uit een weidencomplex, dat particulier bezit was. In 1955 werd het door de gemeente Bloemendaal aangekocht en bestemd voor het aanleggen van een aantal sportvelden. In januari ging de raad akkoord met een voor stel van het college van burgemees ter en wethouders een krediet te vo teren van 112.500, benodigd voor de realisatie van de eerste fase van de aanleg. Van dat bedrag zal het rijk 82.550 vergoeden, omdat het uitge voerd wordt in het kader van de aanvullende werken, waarop werklo zen worden ingezet. Voor de reste rende 30.000 zal de gemeente trach ten de nodige financieringsmiddelen te krijgen van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Het werk wordt uitgevoerd door de N.V. Grondmij onder supervisie van de gemeente. Men hoopt in mei klaar te zijn, maar wanneer het fraaie weer aanhoudt en het inderdaad lente wordt, zal de aanleg vermoedelijk langer du ren. Men heeft namelijk meest sei zoenwerklozen, van wie een groot aan tal landarbeiders, in dienst, die met het aanbreken van het zomerse weer terugkeren naar hun vroegere werk- k ring. Voor een snelle afdoening van zaken op Mariënweide is het daarom noodzakelijk, dat de werkloosheid on der de seizoenarbeiders enige tijd aan houdt. Het gedeelte van het complex waar aan men thans bezig is krijgt volgens de tekeningen drie voetbalvelden en een hockeyveld. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat daarin enige wijziging wordt gebracht en dat in ieder ge val tijdens de zomer een gedeelte wordt opgeofferd voor de honkbalsport. Dat veld komt dan achterin het com plex te liggen, zover mogelijk van de Zwaiuwenweg, die aan de noordwest- zjjde van Mariënweide loopt. Men heeft daarmee tevens op het oog de bewoners van de h-uizen langs de Zwa iuwenweg het vele rumoer, dat ge woonlijk ontstaat bij het honkbalspel door de luidruchtigheid van spelers en publiek, te besparen. Aan de andere zijde zou een handbalveld kunnen wor den aangelegd. In de wintermaanden zullen de voetbalvelden zoals op de tekening aangegeven, worden gehand haafd. Het ligt in de bedoeling THB daarop te laten spelen, alsmede de verschillende Aerdenhoutse scholen. Daarmee komen dan tevens de velden vrij ten oosten van de nieuwe terrei nen. In de tweede fase van de reali satie van het plan kunnen dan ook die verbeterd worden. De aanleg bezorgt de uitvoerders niet zoveel moeilijkhe den als in andere delen van Kennemer land. Men behoeft de grond niet om te spuiten, zoals dat moet gebeuren bij de aanleg van het sportcomplex bij de Orionweg in Haarlem, om een bovenlaag van zand te verkrijgen. Het veen is op Mariënweide te verwaarlo zen. Nodig zijn slechts egalisatie, grondverbetering en het aanbrengen van een installatie voor de dreinage. Daarvoor dient ook de sloot aan de noordzijde van het complex. Aan de beplanting om Mariënweide wordt niets veranderd. Er wordt wel rondom het gehele complex een hek gemaakt. Aan de Zwaiuwenweg komt een nieu we ingang. Tot de toekomstdromen behoort nog het optrekken van een kleedgebouw nabij de Zwaiuwenweg. Het is de be doeling, dat het gebouw gedeeltelijk schuil gaat achter en onder de bomen. In het plan heeft men echter nog geen definitieve plaats bepaald en evenmin is de vorm en het interieur vastgesteld. Van de omstandigheid, dat het sport complex in de onmiddellijke nabijheid ligt van de Amsterdamse Waterleiding zal men geen hinder ondervinden. Door middel van een pompinstallatie wordt water vanuit de Leidsevaart in de zogeheten Voedingstocht gebracht. Directe aansluiting op de Leidsevaart is onmogelijk, omdat het veldencom- plex ruim vier meter boven Amster dams Peil ligt. De aanleg van de sportvelden bete kent voor de Aerdenhoutse gemeen schap een belangrijke aanwinst. Men had alleen de beschikking over de ter reinen op het meest oostelijk gedeelte van Mariënweide; zij gaan in de toe komst een onderdeel vormen van het nieuwe sportcomplex. Eén bezwaar blijft er inmiddels bestaan, een tegen werping die tijdens de jaarvergadering van de vereniging Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld afgelopen woensdag op nieuw naar voren werd gebracht. Het complex ligt namelijk ex-centrisch ten opzichte van de woonkernen. Vooral voor het gebruik door de scholen brengt dat ernstige moeilijkheden met zich mee. Op de leerlingen van de ka tholieke en de christelijke lagere scho len na, moeten de scholieren de Zand- voorterweg oversteken om de velden te bereiken. Waar de Zandvoorterweg een drukke verkeersader is, is de lig ging van de tereinen niet zonder ge vaar. Mogelijk had men deze bezwa ren kunnen wegnemen door de sport complex aan te leggen in het uitbrei dingsplan Bovenweg. Burgemeester en wethouders hadden al een suggestie In die i'ichting gedaan, doch de gemeen teraad kon zich daarmee niet vereni gen. Zjj wilde de gronden uitsluitend bestemmen voor de woningbouw. Advertentie LANGE VBERSTRAAT 10 TEL. 11483

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3