Opvaüende beslissing van KM de Koningin Wordt de oplossing gezocht in de formatie van een extra-parlementair kabinet Y a I 24 STEMMEN TEKORT G.P.V. raakt zetel kwijt aan P.v.dA. Bij telling fouten gemaakt in enkele grote steden P.v.d.A. bezet nu 48 zetels Norstad vraagt versterkingen i om V.S. Europa BRAND IN SCHEEPSRUIM Kiezer en partijbestuur Vrijdag opening- Staten-Generaal Woensdag begin der besprekingen Gasvergiftiging in Wijk aan Zee Dulles in april aan de slag? Amerikaanse luchtmacht ziet iveinig heil in landoorlog Vergeefse sprong naar de vrijheid Meer naastingen in Indonesië Dodelijk ongeluk op overweg met halve spoorbomen Mortiergranaten in voortuin weer V n Het MAANDAG 16 MAART 1959 82ste JAARGANC No. 30164 Hoewel er nog van geen kabinet sprake is, is er wel op- tnerkeliik nieuws rond de pogingen om er een te vormen. Op de eerste plaats is het besluit van H. M. de Koningin opvallend. Reeds zaterdag, nog voordat de fractieleiders, die die dag gehoord waren, hun schriftelijk advies het Zogenaamde „huiswerk" hadden ingediend, werd er een informateur aangewezen. Zoals velen verwachtten is het prof. dr. L. Beel geworden. De huidige demissionaire minis terpresident heeft zich eigenlijk reeds maanden met spit- en graafwerk met de komende formatie bezig gehouden. Prof. Beel heeft alles verzameld wat de komende forma- teurfs) maar van dienst zou kunnen zijn. Hij heeft zeker ook over de te volgen procedure al nieuwe ideeën uitge werkt, want hij is een van degenen die zich aan de ver traagde formatiefilm van 1956, toen men na vier maanden nog niet tot een resultaat was gekomen, nogal heeft geërgerd. i |S I MM Detachement terug uit de West Informatie-opdracht Slachtoffer van auto- ongeluk overleden Na vijf maanden buiten kennis geweest te zijn Acht t.b.c.-gevallen te Terapelkanaal CRISIS OM BERLIJN Amsterdamse brand weer gehele zondag in touw V er dacht e loopt bij sprong van 6 a 7 nieter hoogte ernstig letsel op Bosbrand te Putte Kernreactor in West- BerJijn Bij Vogelenzang «W'MORRIS "i'eforeyou êttyf Suède damesjasjes in kleuren Oostelijke wind Het weer in Europa - BUREAU SMEDESTRAA7 5 HAARLEM Telefoon; Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Umulden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie; Drs H v RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voof advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week* f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 PROF. Dr. BEEL INFORMATEUR iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiini (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Beel zal de Koningin rapport uitbrengen over de mogelijkheden ow te komen tot de formatie van een kabinet dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. Een nogal fekkelijke formulering. Het meer concrete „vorming van een parlementair kabinet", de traditionele eerste stap, is ditmaal welbewust overgeslagen. Het lijkt niet te veel geconcludeerd, ivanneer men dus, omdat het eerste Toch onbereikbaar is, maar meteen In Oe richting van een extra-parlementair kabinet zal willen gaan. Ongetwijfeld bluft prof. Beel in beginsel wel een brede basis als het meest begerens waardige doel nastreven. Zo zijn nu «enmaal zijn opvattingen. In de prak tik zal dat nu echter moeilijker zijn dan ooit. P.v.d.A. heeft nog altijd hoog van de toren geblazen fakkeldragers- 7i„v?ken in het hoofd. Men herinnert heeft hoe mr- Burf?er herhaaldelijk min gezegd, „dat de zeven eisen" de 2j./"bibrnvoorwaarden zijn waaronder rio„ PartÖ nog langer bereid kan wor- moït„ g(racht de verantwoordelijkheid draSen- Daardoor zijn de spanningen toegenomen totdat in de cember de crisis uitbrak. Ook dê ver kiezingsstrijd m gevuld geweest met kreten als „wij doen geen stap meer te rug". De meegevallen verkiezingsuitslag *al de P.v.d.A. alleen maar meer on? handelbaar maken. Van de andere kant staat de K.V.P. nog steeds op het standpunt: samen- Werking met ons blijft altijd mogelijk, maar niet tot edere prijs. Ook Is er onder moer een concreet bezits vormingsproject van de K.V.P. be kend gemaakt, waarvoor men in de ze kring eveneens alles over heeft. Het is de diepste overtuiging van de •K-V.p., dat zonder een flinke stap Verder in de richting van de bezits vorming de politiek langzamerhand voor haar een farce gaat worden, mj zal haar verbetering van positie, doordat zij weer de grootste partij js geworden, zeker allereerst op dit terrein willen uitbuiten. Met de V.V.D. zou, zo vernemen wjj mt liberale kring, wel een verregaan- f j S j 4 C:Yt fMjl l||g i Op Last van de rechtbank te Almelo is zaterdag te Enschede het logement Mina van Puttengevestigd in een fabrieks- gebouwtje, ontruimd. Toen de deurwaarder kwam, brak er onder de bewoners voor een groot deel oude mensen een paniek uit. Binnen de kortst mogelijke tijd werden het bedegoed en het huisraad naar buiten gesleept. Het was drin gend nodig dat aan de mensonwaardige toestanden in dit logement een einde werd gemaakt, want de 'huisvesting was meer dan erbarmelijk: de sanitaire inrichting was beschamend, de ruimte voor de vele mensen veel te klein en de toestand van het beddegoed meer dan onhygiënisch. De pensionhouder had veertien dagen de tijd, gekregen zijn gasten aan te zeggen het pand te verlaten, maar hij heeft dit nagelaten. De foto geeft een overzicht van het naar buiten brengen en wegvoeren van het huisraad en dergelijke. j?e samenwerking aereiken zijn. Eer. vchter de algemene kinderbijslagverze- kermg. De liberalen leggen zich wel Peer bjj kinderbijslag, zoals die thans ',estaat. Zij zijn er echter vooral sterk t®gen, dat voortaan ook ongehuwden efernie moeten gaan betalen. Men kan ?fn wel de ongehuwden fiscaal tege moet komen, maar dat acht de V.V.D. ::®h omzeilen van de kwestie waar het m gaat. Men redeneert in liberale fPnS, dat de ongehuwden na enige ja- Vo de 8ehele fiscale tegemoetkoming ho j?eten zullen zijn. maar dat zij steeds njTinnerd worden aan de te betalen bderbijslagpremies. In ieder geval zullen er dus moei lijke compromissen moeten worden gesloten. Voorzover prof. Beel iets ver her gaande bedoelingen heeft dan al- men net uitbrengen van een rap- Pbrt, zoals formeel zijn opdracht luidt, maat hij dus voor een weinig benij denswaardige taak. Mogelijk gaan zijn gedachten uit naar een christelijk kabinet, dat nu eens op de socialis- mn en dan weer op de liberalen zal moeten steunen. k *?e P.v.d.A. heeft intussen een vol- jjbmen onverwachte versteviging van ™sitie verkregen door de verwerving len een 4gste zetel wegens het afval- -d van de splinterpartij het Gerefor- hor,^ Politiek Verbond. Ook dat be- ni°rt ongetwijfe1tot het verrassende 'luws. „jienslotte is er nog steeds grote span- y ag door de onzekerheid over de posi- a® van mr. van Rijckevorsel. Heden- li \?r> homt het partijbestuur van de j-'v-P oijeen om te beslissen, of dit jgddierlid, dat enige malen de kiesde- r heeft gekregen, op de hem toeko- dele plaats zal worden toegelaten. be?;? minister van binnenlandse zaken, za. tsvorminp en p.b.o., mr. Struycken, de vrijdagavond de nieuwe zitting van her h"^ten-Generaal openen. De leden r.,„„ he kamers zijn daartoe biieenee- met de K.V.P. te Teelt voor een verenigde vergadering, Ridderzaal kWart VOOr een begint in de he20tfeav°nd is he „Willemstad" van thüisvat' J „met een uit Suriname hinkint n<? hetachement van de Ko- kantitf Handmacht in Amsterdam leiff De militairen zijn nog de- ue avond naar hun woonplaatsen vervoerch °nd Prof. Beel (Van onze parlementaire redacteur) De informateur, prof. dr. L. Beel, zal vandaag en ook morgen nog geen be sprekingen voeren met politici die direct betrokken zijn bij de kabinetsformatie. Het plan is daarmee woensdag een be gin te maken en dan in eerste instantie tot zaterdag met deze besprekingen door te gaan. De informateur hoopt in tien dagen zover te zijn dat hij met He staatslieden die hem de nodige inlich tingen zullen moeten geven het overleg kan beemdigen. Vandaag en morgen worden gebruikt om de problemen aan de hand van rapporten die de informa teur ter beschikking staan grondig te bestuderen. Naar wij verder vernemen interpre teert de informateur de hem verleende opdracht zo ruim mogelijk. Met name gaat het hem niet alleen er om een overzicht te krijgen van de bestaande mogelijkheden, maar ook om een onder zoek van de vraag welke van deze mo gelijkheden realiseerbaar zijn. Dat be tekent dus dat de informateur ook even tueel controversionele problematiek in zijn studie zal betrekken en zal nagaan welke mogelijkheden er op dit punt aan wezig zijn. In het ziekenhuis Voorburg te Vught is overleden de 35-jarige gehuwde agent van politie J. Zeeuw uit Tilburg, die op 14 oktober van het vorig jaar op de rijksweg tussen Tilburg en Oisterwtjk met zjjr auto tegen een boom is ge reden. Met ernstige verwondingen was hij naar het St.-Elisabeth ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Van dat tijdstip af is het slachtoffer buiten kennis geweest In Terapelkanaal (gemeente Vlagt- wedde) moeten acht leden van de plaatselijke gymnastiekvereniging het bed houden, omdat ze besmet zijn met t.b.c. Na het constateren van de ziekte bij bedoelde personen zijn alle leden van de vereniging onderzocht. In totaal werden 76 personen aan een röntgeno- logisch onderzoek onderworpen. Inmiddels zijn de gymnastieklessen, die worden gegeven in het gymnastiek lokaal van de openbare lagere school te Terapelkanaal, gestaakt. De school gaat echter gewoon door. Zondagmorgen ontdekte de familie van Wijngaarden aan de Julianaweg te Wijk-aan-Zee bij het opstaan een sterke gaslucht in huis. Bjj onderzoek ontdek te men dat in het zomerhuis het echt paar Van der Wel bewusteloos te bed lag. Dr. van Haselen, geneesheer-direc teur van Maris Stella, die naast deze woning woont, verleende terstond de eerste hulp. Samen met dr. Netelenbos zorgde hij ervoor, dat het echtpaar zo snel mogelijk naar het Rode Kruiszie- kenhuis in Beverwijk kon worden over gebracht. Hier leken de gevolgen van de gasvergiftiging nogal mee te vallen. Vermoedelijk is een ongebruikt gas- kraantje in het zomerhuis voor het naar bed gaan opengestoten en is de hele nacht het gas ongestoord het zo merhuis en de ervoor gelegen woning binnengedrongen. Volgens een bericht in het Britse zon dagsblad „The Observer" zal de Ame rikaanse minister van buitenlandse za- ken, John Foster Dulles, volgende maand de leiding van zijn departement weer op zich nemen. Hij zal zich dan voornamelijk concentre en op het Duit se vraagstuk en op de kwestie-Berlljn. Zodra een voorlopige of definitieve óp- lossing voor die problemen is bereikt, zou Dulles als minister van buitenland se zaken willen aftreden. Hij heeft gisteren een autoritje ge maakt van het Walter Reed-hospitaal naar zijn woning. De tocht duurde een uur en 25 minuten. Dulles bleef onge veer een half uur thuis. Hij zei zich „vrij goed" te voelen, maar zag er ver moeid en mager uit. Volgens A.F.P.- Reuter verwacht men, dat Dulles nog ongeveer een week bestraald zal wor den. De artsen zijn van plan hem daar- Generaal Lauris Norstad, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, en generaal Henry Hodes, bevelhebber van het Zevende Amerikaanse leger in Europa, hebben meer troepen en moderne tanks gevraagd teneinde de crisis rond Berlijn het hoofd te kunnen bieden. Dit blijkt uit een zwaar gecensu reerd verslag van een verklaring, die de chef van de Amerikaanse leger staf, generaal Maxwell Taylor, woensdag j.l. op een besloten vergadering van een congrescommissie heeft afgelegd. Generaal Taylor erkende, dat Norstad en Hodes de gevraagde troepen nodig hebben, als een ernstige mili taire situatie zou ontstaan. Hij zou hun wensen daarom willen inwilligen, ook als dat het oproepen van reservisten en het organiseren van nieuwe eenheden noodzakelijk zou maken. De chef van de Amerikaanse lucht machtstaf, generaal Thomas White, heeft, volgens een eveneens zwaar ge censureerd verslag, aan een Senaats commissie verklaard, dat Europa niet met conventionele troepen kan worden verdedigd. Het zou daarom naar zijn mening wei goed zijn de Amerikaanse troepen in Europa op volle sterkte te brengen, maar het zenden van nieuwe eenheden roemde hij tamelijk zinloos. Generaal White heeft volgens het verslag een vrij grote mate van ver trouwen in de Amerikaanse strategische luchtmacht en verder schijnt hij zich te verlaten op het eventuele gebruik van atoomwapens. Generaal Taylor heeft echter bewe zen op de grote nadelen, die aan het ge bruik van atoomwapens ook tacti sche zijn verbonden voor de eigen troepen en voor een bevriende bevol king. Hij zou derhalve liever zien, dat na uitgebreid te onderzoeken om zich men zich voorbereidde op de mogelijk- een oordeel te vormen over de vooruit- heid van een beperkte oorlog om Ber- zichten van herstel. lijn. De „Maasland" van de Kon. Holland se Lloyd, waarop enige dagen gele den op zee in ruim vier op het tussen dek broei was ontdekt in de lading vee voeder, is uit Argentinië in de haven van Amsterdam aangekomen. Het schip meerde aan de oostelijke han delskade waar men terstond, onder het wakend oog van de inmiddels ge alarmeerde brandweer, met de lossing begon. Na een uur werden de hitte en de stank zo ondraaglijk dat het werk moest worden gestaakt. Zondagmorgen werd het lossen her vat met behulp van een grote grijper. Men neemt aan dat de schade beperkt zal blijven tot de lading. De hardnekkig smeulende lading heeft de brandweer de hele dag inten sief bezig gehouden. Eerst zondagavond om kwart over zeven konden de twee motorspuiten inrukken. Dadelijk nadat het schip langs de oostelijke handels kade was afgemeerd, werd er stoom in het ruim gespoten om de temperatuur te laten zakken en om te voorkomen dat er vlammnn zouden oplaaien als de luiken werden geoperd. In de loop van de zondag daalden brandweerlieden met zuurstofmaskers at in ruim vier waar de broei was ont staan. Men begon toen met het lossen van de zakken zonnepitten, lijnzaad en kisten corned beef, die door bet vuur waren aangetast. Herhaaldelijk schoten de vlammen uit de rokende lading te voorschijn. Met grijpers werden de zak ken in lichters gedeponeerd. Hoewel niet minder dan vier stralen en een nevelkanon werden gebruikt, heeft de brandweer toch weinig water in het ruim gespoten, omdat dit onder de gegeven omstandigheden gering effect zou hebben gehad en zich boven dien onder de smeulende lading zaden ongeveer 2000 ton graan bevond, die men voor waterschade wilde sparen Het dek van de „Maasland" was op ver schillende plaatsen gloeiend heet Zon dagavond was het gevaar bedwongen Vijftig man van de „Lloyd" zijn van nacht doorgegaan met het lossen. Een 27-jarige man, die dezer dagen door de gemeentepolitie te Winscho ten was aangehouden, heeft tijdens het verhoor in een onbewaakt ogenblik kans gezien via een raam van de tweede verdieping van het politiebureau naar buiten ie klimmen. Hij sprong op een plat dak en vandaar op het dak van een Delendend gebouw Later is hij, toen hij zich omringd zag door politiemen sen, van een hoogte van 6 a 7 meter naar beneden gesprongen in een smal le steeg. Hij liep ernstig letsel op en is naar het ziekenhuis te Winschoten vervoerd. De man was in de ouderlijke woning te Winschoten aangehouden, omdat hij in Den Haag ten nadele van zijn werk gever een bedrag van ongeveer 800,- had gestolen. Generaal Norstad Volgens een bericht van .Antara' heeft de Indonesische regering zaterdag beslo ten, over te gaan tot het nationaliseren van nog 227 ondernemingen, die Neder lands eigendom zijn, 177 hiervan zijn rubber- of theeondernemingen of beide. Onlangs werden 33 tabaksonderne mingen genationaliseerd en thans wordt nog een lijst opgesteld van Neder landse handels- en industrële onderne mingen. Men verwacht dat de algehele nationalisering nog deze maand haar be slag zal krijgen. Te Putte (N.-Br.) heeft zaterdagmid dag een felle bosbrand gewoed, waarbij anderhalve hectare jonge dennenaan plant verloren zijn gegaan. De Puttese brandweer, geassisteerd door de jeugd, was de brand na een half uur meester. De oorzaak van de brand moet worden gezocht in het onvoorzichtig omgaan met vuur door enige bosarbeiders, Een uur tevoren was reeds een begin van bosbrand op een andere plaats in Putte door de plaatselijke brandweer in de kiem gesmoord. In West-Berlijn is zaterdag de eerste kernreactor in dit stadsdeel in diensl gesteld, tegelijk met de opening van het atoominstituut voor kernchemie van de Westberlijnse universiteit. De Partij van de Arbeid zal in de Tweede Kamer niet 47 maar 48 zetels bezetten. Dit is een gevolg van het feit, dat de officiële uitslag van de verkiezin gen enigermate afwijkt van de officieu ze, waardoor het Gereformeerd Politiek Verhond zijn éne zetel niet krijgt. De betreffende plaats wordt ais restzetel aan de Partij van de Arbeid toegewezen. Na herhaalde tellingen op het Cen traal Stembureau is gebleken dat in vooral enkele grote steden enkele on nauwkeurigheden in de uitslag van don derdagavond zijn geslopen. Daardoor veranderde de kiesdeler, bleek dat op het GPV 61 stemmen minder waren uit gebracht dan aanvankelijk -.vas becijferd en bleek tenslotte dat deze partij om in aanmerking te komen voor een Kamer zetel 24 stemmen te kort kwam. De kies deler was officieel vastgesteld op 39.996 en het GPV had 39.972 stemmen gehaald. Het grootste gemiddelde lag voor de P.v.d.A. slechts 25 boven het grootste gemiddelde voor de K.V.P. (in beide ge vallen bij toewijzing van een extra ze tel). De candidate die voor het bezetten van dn opengebleven zetei in aanmer king komt is mejuffrouw mr. Th. F. Le- maire uit Amsterdam. Onze Haagse redactie tekent hierbij het volgende aan: Het feit, dat het Gereformeerd Poli tiek Verbond in tegenstelling tot de eerste berichten na de verkiezingen geen zetel krijgt in de Tweede Kamer, heeft in politieke kringen te Den Haag nogal wat opzien, om niet te zeggen sen satie r kt. Er zijn bij de tellingen in de eerste haast fouten gemaakt op drie heofdstembureaus. Het is wel meer voor gekomen, dat de officiële stembustellin gen enige afwijkingen vertonen van de voor-opige uitslag n maar het is, zo wordt ons van gezaghebbende zijde ver zekerd, nog nooit eerder gebeurd, dat er tengevolge van die afwijkingen een andere zetelverdeling ontstaat. Wat thans is geschied trekt temeer de aan dacht omdat het gaat om een partij, die één zetel bezet zou hebben en die nu die ene zetel net niet krijgt. Een bijzonder aspect van de zaak is bovendien, dat de niet tot Kamerlid gekozen voorman van het Gereformeerd Politiek Ver bond, de heer L. P. Laning, inmiddels reeds met het oog op de kabinetsforma tie door H.M. de Koningin ontvangen is. De secretaris van de Kiesraad, mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, verklaarde aan de vooravond van de verkiezingen: „Ik heb alle waardering voor de snelheid, waar mee men het publiek na afloop van de verkiezingen de uitslagen weet te geven, maar aan die uitslagen heeft men officieel nog niets. Er moet een proces-verbaal worden opgemaakt, waarbij tevens verklaard wordt welke Kamerleden er benoemd zijn." De juistheid van deze uitspraak, die j.l. woensdag werd afgedrukt in ons blad, Is met het geval-Laning wel over tuigend bevestigd. Men is in het afgelopen weekend op het ministerie van Binnenlandse Zaken druk bezig geweest met het controleren van alle tellingen en met de samenstel ling van het proces-verbaal der verkie zingen. Een en ander geschiedde niet speciaal naar aanleiding van hetgeen thans gebeurd is, doch vormde een on derdeel van het vaste schema van werkzaamheden, dat altijd na de ver kiezingen wordt afgewerkt. Volgens dit schema zou vandaag op het ministerie van Binnenlandse Zaken in 'n openbare zitting van het centraal stembureau de officiële stembus-uitslag bekend ge maakt worden. De beoordeling van het proces-verbaal ligt bij de Tweede Ka mer, die eventueel opdracht zou kun nen geven tot een hertelling. Zondagmiddag omstreeks half twee is de eenenzeventigjarige loodgieter A. Heystek uit Vogelenzang op de met halve bomen, belsignaal en rode knip perlichten bewaakte spoorwegovergang aan de Bekslaan door een trein gedood. Toen de trein, die om 13.26 uur uit Haarlem in de richting Leiden was ver trokken, de spoorwegovergang op korte afstand was genaderd zag de bestuur der de heer Heystek met zijn fiets om de halve bomen heen de spoorweg op rijden. Hij werd door de trein gegrepen en moet op slag dood zijn geweest. Zijn stoffelijk overschot werd naar het Ma rinehospitaal in Overveen overgebracht. Het treinverkeer werd gedurende een half uur gestagneerd. Het is het eerste dodelijke ongeluk, sedert in Vogelen zang in 1957 de halve bomen werden aangebracht. Zaterdagmiddag heeft de 27-jarige metselaar M. v. Solingen tijdens werk zaamheden in zijn voortuintje van zijn huis aan de Smedestraat te Zandvoort 39 mortiergranaten gevonden. Hij vvaar- schuwde onmiddellijk de politie, die op haar beurt de mijnopruimingsdienst in Den Haag op de hoogte stelde. Zondag morgen verscheen een auto van deze dienst waarop de gevaarlijke explosie ven geladen werden. De politie weet niet hoe het oorlogstuig in de tuin van de heer v. Solingen terecht gekomen is. Vermoedelijk zijn de granaten na de be vrijding door een vorige bewoner van het huis uit een munitiedepot meegeno men en in de grond verstopt misschien om ze later van de hand te doen. Dr. L. A. H. Albering, algemeen secretaris van de K.V.P. en lid van de Kiesraad, verklaarde ons, dat de nieuwe Kieswet geen rol heeft ge speeld bij het geval-Laning: de zaak zou zichook onder de oude Kieswet zo voorgedaan kunnen hebben. Inmiddels is de correctie op de voor lopige verkiezingsuitslag uiteraard niet met spijt vernomen door mej. mr. Th. F. Lemaire, die nu in de plaats van de heer Laning in de Kamer komt. Zij maakte reeds twee jaar deel uit van de P.v.d A.-fractie; zij heeft zich in het bjjzonder bezig gehouden met sociale kwesties en huisvestingszaken. „Hoewel ik me sterk afvraag wat een eenling in de Kamer zou kunnen uitrichten vind ik het uiteraard in de persoonlijke sfeer jammer voor de heer Laning, dat hij niet gekozen is, maar ik kan er mij natuurlijk alleen maar over verheugen, dat mijn par tij er een zetel bij krijgt," aldus mej. Lemaire. De les van het gebeurde is volgens het oude-nieuwe Kamerlid, dat het stemmen op de heel kleine partijen zeer riskant is en dat men beter in het oog zal moeten houden, dat de eer ste verkiezingsuitslagen maar voorlo pig zijn. Het is een heel curieus geval, zo zegt mej. Lemaire. Hoe zij staat te genover de aanhangers van het Gere formeerd Politiek Verbond? Haar ant woord laat geen twijfel open: „Nou, ik sta wel heel erg ver van hen af. IIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Vandaag zal het partijbestuur van de K.V.P. moeten beslissen over de vraag, of mr. Van Rijckevorsel, die met niet minder dan 91.000 voorkeur stemmen van de kiezers op de weste lijke lijst van de K.V.P. als lid van de Tweede Kamer is aangewezen, als zo. danig kan worden toegelaten. Het re glement van de K.V.P. bepaalt o.m., dat kandidaten, indien zij met voor keurstemmen worden gekozen, geen plaats in de Kamer zullen aanvaarden dan met instemming van het partij bestuur. Zij moeten dit in een schrif telijke verklaring reeds bij hun eerste kandidaatstelling bevestigen. Het partijbestuur zal, wanneer de westelijke lijst zeventien kandidaten telt dit kan het geval zijn wanneer prof. Romme bij loting, die vanmid dag zou geschieden, als lijsttrekker wordt aangewezen voor de moei lijke beslissing komen te staan, of het de deskundige voor zaken overzee mr. De Graaf dan Wel de juridische deskundige mr. Van Rijckevorsel zal moeten laten vallen. De situatie is nog gecompliceerd, omdat mr. De Graaf bij de kandidaatstelling reeds een „aangewezen zetel" heeft gekregen. Zij wordt nog moeilijkeromdat de beslissing nu niet meer alleen een partijzaak betreft maar ook een pu blieke zaak. De kiezer heeft zich met niet mis te verstane duidelijkheid uit gesproken voor de juridische specia list. Wanneer het partijbestuur de 91.000 voorkeurstemmen op mr. Van Rijckevorsel zou negeren, kan dit ernstig verlies aan goodwill voor de K.V.P. ten gevolge hebben. Dat is op zichzelf een partijbelang van de eerste orde. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie BARtËÜoRISSTr" HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen oost en noordoost. Vrij koud. Zon: 6.52-18.46. Maan: 10.57-1.58. temp. neersl. Station Weer heden max. afgel. 7 uur gist. 24 uur Stockholm geheel bew. 0 1 0.1 Osio mist -1 1 6 Kopenhagei geheel bew. 1 2 0 Londen onbewolkt 1 12 0.3 Amsterdan regen 4 7 10 Brussel geheel bew. 2 10 3 Luxemburg half bew. 0 11 0.2 Paiijs zwaar bew. 3 14 1 Nice licht bew. 8 15 0 Berlijn sneeuw -1 3 0.1 Frankfurt licht oew. 3 10 2 r :hen geheel bew. -0 3 Zünch geheei b w. 2 7 0 Genève zwaar bew. 0 11 0 Locarno geheej oew 5 14 0 Wenen onbewolkt -4 A 0 innsbruck zwaar bew. 40 14 0 Rome zwaar bew. 5 18 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1