Uniek schoolgebouw voor r.-k. ULO in Haarlem-oost Paviljoenschool aan Richard Holkade naar ontwerp van prof. G. H. M. Holt Dit jaar wel taptoe Michel v. d. Plas tekent boeiend beeld van Amerikaanse letteren Aanwinsten voor Bisschoppelijk Museum Uitvoering van het Toonkunstorkest en Toonkunst-kamerkoor Bloemen bij invalswegen Plantaardappelen Onder auspiciën van R.K. Leeszaal SCHILDERSKNECHT SPEELT IN GEVANG DE GROTE BAAS Tien weken wegens oplichting van een caféhouder Goede voorheelden van ba kerkbeeld TWEE BEELDEN UIT EEN SCHUILKERK WAARSCHIJNLIJK KLAAR IN 1960 De rooms-katholieke U.L.O.-school in Haarlem-oost zal naar alle waar schijnlijkheid bij de aanvang van het cursusjaar 61 een eigen ge bouw kunnen betrekken aan de Richard Holkade. Op de maandag ge houden ouderavond ontvouwde dr. J. Hoek de door de Haarlemse archi tect professor G. H. M. Holt ontworpen plannen en deelde daarbij mede, dat er een gerede kans bestaat, dat binnenkort de nodige vergunningen worden verstrekt. Een urgentieverklaring voor de bouw van acht lokalen is al verkregen. Men verwacht dat aan het eind van de zomer de bouw kan worden aanbesteed. De r.k.-U.E.O. Haarlem-oost is thans onderge bracht in het schoolgebouw aan de Prins Hendrikstraat. Met ingang van het nieuwe cursusjaar in september worden naast de drie lokalen in de huidige omgeving twee lokalen betrokken in het schoolgebouw aan de Nwe. Gracht. Het leerlingen-aantal, vereist om een eigen gebouw te mogen bezitten is al ruimschoots overschreden. Het werd in zeer korte tijd ge haald. Eerst begin vorig jaar begon men met het inzamelen van hand tekeningen om te komen tot het stichten van een nieuwe school in Haar lems Oosterkwartier. Het schoolgebouw is voor Haarlem een noviteit. Van het aanvankelijke plan van de gemeente de lokalen op elkaar te bouwen, is men op aandrang van de architect afgestapt. Alle lokalen komen beganegrondsmen houdt er met de fundering echter wel rekening mee, dat door omstandigheden meer ruimte nodig kan zijn en daartoe een verdieping opgebouwd moet wor den. Erg waarschijnlijk is dat evenwel niet, omdat men van oordeel is, dat niet meer dan rond driehonderd leerlingen de school mogen bezoeken. De dertien in het plan geprojecteerde lokalen zijn daarvoor zeker voldoende. Wel zou een noodzaak tot „hoogbouw" kunnen ontstaan wanneer het indi vidueel onderwijs wordt doorgevoerd. Gymnastiekzaal Haarlem e.o. Films R7M!U5Aïï?rT: 1 Want to Uve' 18 2' 4'15' Diversen Verdienstelijke prestaties Binnenkort twee aanbestedingen Nieuw gebouw voor Prov. Waterstaat J. M. v. DEURSEN Haarlemse politierechter Twee gewonden naar het ziekenhuis Beslissing Prov. Staten Westelijke randweg op palen bij kruising met Julianalaan „Egg-heads" Momisme Nederlands „gouden" eeuw, tijd perk van een verrassende cultu rele opbloei, heeft geen kerkelijke kunst van betekenis gekend. De Kerk, vóór de hervorming bij uitstek draagster van cultuur, kon in deze streken niet langer haar maecenaat vervullen. Binnen de hervormde Kerk was geen plaats meer voor het beeld, terwijl de belijders van het oude Ge loof zich naar de zelfkant van het maatschappelijke leven zagen terug gedrongen. Voor de viering van de liturgische Geheimen waren zij aan gewezen op particuliere behuizingen, waar aanvankelijk voor elke bijeen komst naar goed vermogen een ruim te werd ingericht. Al spoedig echter kon men, dank zij een voor het Euro pa dier dagen unieke verdraagzaam heid, overgaan tot een meer perma nente inrichting. Zelfs was het bou wen van kerkjes niet uitgesloten, mits men er voor zorgde, dat zij uiterlijk het karakter van een woon huis behielden. Daardoor bleven zij uiteraard aan beperkte afmetingen gebonden. En het ligt voor de hand, dat er bij een dergelijke situatie geen grote kunstopdrachten te vergeven vielen. Niettemin poogden de gelovigen van meet af aan hun kerkruimten een bij de liturgie passend aanzien te geven. Allereerst besteedde men aandacht aan het kerkzilver, dat door het kruim der edelsmeden werd ver- staande gegevens omtrent bouw en in- „„i-richting ontbreken, daar het archief van vaardigd. Daarnaast moest, zeker in ^erk niet is bewaard gebleven. Toch de eerste helft der zeventiende eeuw, kan men veilig aannemen, dat de voor met een enkel schilderij het al taarstuk en devotiebeeld volstaan worden. In later jaren kon men zich wel wat meer permitteren, doch de interieurs bleven bekrompen en de kunstwerken weinig talrijk. Drie broers veroordeeld Toch gehuwde onder wijzeressen in vaste dienst in Bloemendaal Schoonheidsspecialiste A. M O L E N D 13 K R.-K. Leeszaal blijft ijveren voor filiaal in Haarlem-Noord Ledental gestaag groeiende Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam PAGINA 3 DINSDAG 17 MAART 1959 Zowel stedebouwkundig als onderwijs technisch heeft het gebouw talrijke voordelen. Vlak in de buurt van de plaats waar de U.L.O.-school opgetrok ken gaat worden staan „massieven". Aan de andere kant is een speelweide. Men heeft gezocht naar een gebouw, dat de overgang vormt tussen beide uitersten. De lokalen worden opgetrok ken in de zogeheten paviljoen-bouw. Aan één zijde ziet men uit op een met groen beplante „binnenhof", die aan twee zijden wordt omzoomd door gan gen en aan de derde zijde door de muur van het aangrenzende lokaal. Dat be vordert in hoge mate de rust in de klas sen, omdat er weinig oorzaken zijn die de leerlingen van hun werk kunnen af leiden. Waar men te maken zou krijgen met het euvel, dat de eenheid van de school verloren gaat, heeft men de twee gan gen aan weerszijden waarvan de les lokalen liggen laten uitkomen op een centraal gelegen hall. De ramen van de lokalen zijn in tegenstelling tot vroege re ontwerpen op het oosten. Het zonlicht kan 's morgens vrij binnenstromen, juist wanneer de meeste lessen worden gegeven. De leslokalen komen evenwij dig aan de Richard Holkade te liggen in drie blokken. Van elk blok twee tussen de gangen en één ten zuiden van de meest zuidelijk gelegen gang. Er zijn vier vaklokalen geprojecteerd langs de Bernard Zweersstraat. Voor elke twee ls er één kabinet. Het bezwaar, dat de klassen op het noorden liggen en der halve geen zon krijgen, acht men niet zo groot, omdat zij niet alle uren in ge bruik zijn. De hall krijgt naast het feit, dat hij het „ontmoetingspunt" vormt de be stemming van schoolzaal. Aan de kant van de Bernard Zweersstraat is een verhoging voor het geven van to neelvoorstellingen. Tevens zal hij die nen als overblijflokaal. Een aan de' hall gelegen conciergekamer kan in die gevallen worden ingericht als een soort buffet. Grenzend aan de hall komen de garderobes in de gan gen worden niet de gebruikelijke kap stokken aangebracht de toiletten voor de jongens en voor de meisjes, een kamer voor het schoolhoofd en een vertrek annex bibliotheek voor de leerkrachten. Schuin op het lokalencomplex en daardoor evenwijdig aan de Bernard Zweersstraat is een gymnastiekzaal ge projecteerd, die zelf negen meter hoog, twee meter boven de andere gebouwen uitsteekt. De zaal krijgt een lengte van éénentwintig en een breedte van twaalf meter. De accommodatie voor de sport beoefening bestaat uit royale kleed- en wasruimten, een aantal douchecellen, twee garderobes, twee toiletruimten, een vertrek voor een leraar en één voor een werkkracht. Er wordt een gedeelte uitgespaard voor het opbergen van de toestellen. Men verwacht dat de bouw van de zaal enige tijd zal duren vanwe ge een beschikking van de centrale over heid. Slechts in enkele gevallen wordt toestemming gegeven voor de bouw van een gymnastiekzaal. Men hoopt echter, waar het gebrek aan ruimte voor de beoefening van zaalsporten in Haarlem oost zeer nijpend is, toestemming spoe dig te ontvangen. De grond die aan de zuid-oost zijde van het complex overblijft in een punt uitlopend tot aan de Diepen- brockstraat wordt speelplaats, voor een goed deel omgeven door overdekte fietsenstallingen. Het toe gangshek is gedacht aan de Dirk Schaferstraat. De hoofdingang van de school komt op het scheidsvlak van het gedeelte waarin de lokalen zijn ondergebracht en het gedeelte voor de sportbeoefening. Men betreedt een vestibule met ter linkerzijde een gang naar de hall en aan de andere kant de entrée tot de gymnastiekzaal. Voor de sportzaal is bovendien een ingang geprojecteerd aan de Bernard Zweersstraat. Ter verfraaiing van het complex wordt vrijwel rondom groen-beplanting aangebracht. CULTURELE KRING De Culturele Kring Bennebroek houdt vanavond in „Oud Berg en Dal" de zevende bijeen komst. Dr. A. F. J. Portielje zal spreken over „Mensachtige apen en hun gedra gingen" en lichtbeelden en films ver tonen. CINEMA PALACE: Pikant verlof in Parijs, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Het verleden slaat toe, 14 jaar: 2.30, 7, 9.15 uur. Bi. 2.30 en 8 uur. Lipo. Operatie Amsterdam, 14 j.; 2, 4.15, 7 9.15 uur. L2T>enR8 uurne' de witte slavin, volw.; M?NERVA°nWorflnUkdnWnS' V 3",f2 e" 8U renen, 14 j.; è.ls uur" tWaalf gezw0" HOXV Lafayette escadrille, 18 j.; 2.30, STUDIO De wanhoop van inspecteur Gi- deon, 14 j., 2.15, 7, 9.15 uur. T.m. vrijdag 20 maart Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Puck met „De Vrek", een blijspel van Molière, Regie: Cas Baas. Wo. 2 uur: schoolvoorstelling; do. 2 uur voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dinsdag 17 maart Concertgebouw, 8.15 uur: Concert serie D van het Noordhollands Philharmonisch Or kest o.l.v. Victor Clowez. Soliste: Marie Thérèse Fourneau, piano. Frans Halsmuseum, 8 uur: Concert door Fulbright-studenten t.b.v. Prinses Beatrix Poliofonds. Lorentzlyceum, 7.45 uur: Verspreiding van radio-actieve stoffen in de atmosfeer; lezing Weer- en Sterrenkundige Kring. Speeltuin Kindervreugd, 8 uur: Het pro bleem van de woningbouw, lezing KAB Haarlem-oost. Woensdag *8 maart Lion d'Or, 8.15 uur: De opvoedingsproble jhen rod de middelbare-schooljeugd, forum «atholiek vrouwengilde. Ons Gebouw, K. Onnesstraat, 8 uur: Het duidelijk deel van Spanje, lezing buurtver eniging Haarlem-zuid-west. Boekenrode, Aerdenhout, 8 uur: Mexi caanse Indianenstammen, lezing Buurtbe lang Aerdenhout-Bentveld. Woensdag 18 en donderdag 19 maart Concertgebouw, 7 3o uur: Christelijke Ora joriumvereniging met de „Matthaus-Pas o.l.v. George Robert, m.m.v. het kg en knapenkoor „De zingende klok Voor een talrijk en aandachtig pu bliek gaf maandagavond het Toon kunstorkest een uitvoering onder direc tie van Marinus Adam in de grote concertzaal te Haarlem. Het onlangs opgerichte Toonkunst-kamerkoor, dat door Jan Laarveld gelied wordt, ver leende voor de eerste keer zijn mede werking met een vertolking van „Sanc- ta Maria" van W. A. Mozart, dat ge schreven is voor gemengd koor en strijkorkest en dat een goede indruk maakte. De avond werd geopend met een verdienstelijke interpretatie van het eerste deel van het Concert voor twee violen van J. S. Bach, waarin Trudie Coté en Rob de Jongh, beiden leerlin gen van Fr. Althuizen, behoorlijk voor de dag kwamen. Aardige dingen deed het orkest in de zogenaamde Glocken- symphonie van Jos. Hay dn. In het Pi anoconcert K.V. 414 in A. van Mozart, waarin om beurten Tini Schouten en Emma Otto solieerden, respectievelijk leerlingen van Bets Nederkoorn en Pe ter de Kleer, viel qua orkestklank en pianospel veel goeds te noteren; het orkest vertoonde in de loop van de avond een merkbare stijging in toon- kwaliteit, die zijn culminatie vond in het slotnummer, het Pianoconcert no. 5 van L. van Beethoven, waarvan al leen het eerste deel uitgevoerd werd. De solist, de heer A. Wijnands, die slechts drie jaar les heeft, wist een alleszins verantwoord technisch gaaf en boeiend spel te geven. Hij is leer ling van Piet Vincent. De twee discipelen van J. v. d. Beek, aan de vleugel begeleid door mevrouw van der Helm, (Jaap Mook en Wim Stuurman) produceerden op hun trom pet een meermalen mooie toon in het Concert van Haydn. Een aangename afwisseling bracht het clarinettrio van Kolasinski, dat met milde toon werd geblazen door Liesbeth Brinkmann, Nancy Stüvel en Lieuwe de Vries, die allen hun opleiding krijgen van Ru Ot to. Geaccompagneerd door mevrouw C. Lindeman-Luitjes zong de door Riek Broekmann geschoolde Cor Beek met duidelijke dictieliederen van Hugo Wolf en Edvard Grieg. Mogen al deze leerlingen zo voort gaan! T. de Vr. De provincie Noord-Holland zal bin nenkort 'n nieuw gebouw voor de Prov. Waterstaat op de hoek van de Zijlweg en de Westelijke Randweg in Haarlem aanbesteden. Er zal zowel een aanbe steding voor de traditionele bouwwij ze als een voor prefabricated bouw gehouden worden. Tijdens de vanmor gen gehouden vergadering van Prov. Staten werd medegedeeld, dat juist gis teren de ministeriële goedkeuring voor de bouw is ontvangen. De provincie zal de totstandkoming van het Water staatsgebouw, dat in een lang gevoel de behoefte zal voorzien, zoveel mo gelijk bespoedigen. Er zal dit jaar in Haarlem wel een taptoe worden gehouden, maar niet on der de naam Taptoe Unique. De muzi kale gebeurtenis op de Grote Markt wordt thans geannonceerd als Taptoe Haarlem 1959. Dit jaar op zaterdag 23 mei zullen aan de taptoe zeven Haarlemse geüniformeerde muziek korpsen deelnemen. De algehele leiding berust evenals de voorgaande keren bij Wim van der Peyl. Het kleinkunst-concours, waarmee d'Oprechte Amateur en de stichting Haarlems Bloei al enige jaren achter een veel eer hebben ingelegd, wordt dit jaar gehouden op 4, 5 en 6 augustus. Het wordt weer net als verleden jaar een steden-kamp tussen Haarlem-zuid, Kennemerland en een tweetal andere steden. Gedurende het bloembollenseizoen zullen bij de invalswegen te Haarlem door de gemeentelijke dienst voor Hout en Plantsoenen potten met bloe men worden neergezet. Tot half april zullen daarvoor narcissen worden ge bruikt en daarna hortensia's. Advertentie Ced. Oude Gracht 107 - Haarlem Telefoon 14245 Michel van der Plas heeft gisteravond nog in verwijderd verband met de Boe kenweek onder auspiciën van de r.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek in de Haarlemse Vleeshal een boeiend beeld getekend van de Amerikaanse litera tuur en van daarmede samenhangende aspecten van het maatschappelijk leven in de Verenigde Staten. Geïllustreerd met eigen vertalingen en „benaderin gen" besprak hij vooreerst de Ameri kaanse poëzie, welke in velerlei opzicht afwijkt van die van de oude wereld. Dat is uiteraard ook het geval met dt maatschappelijke structuur, zoals die zich weerspiegelt in de moderne ro man-literatuur. Karakter bepalend voor de Ameri kaanse dichtkunst zijn, aldus Michel van der Pias, vooral de uitgestrektheid van het continent, de onbegrensde moge lijkheden, de veelheid van mensen en van dollars. De dichters leven er ge ïsoleerd, verloren in een massa, waar van ze zich distanciëren, gefrustreerd door hun „nutteloze" sociale status. De Amerikaanse letterkunde is echter be wust geen verlengstuk van de Engelse. Sinds de Vrijheidsoorlog voelt ook de Amerikaanse dichter zich los van En geland, los van de Oude Wereld. Lite raire stromingen, zoals die zich op ons continent veelal rond bepaalde figuren formeren, heeft Amerika nooit gekend als gevolg van de conformistisch-mate- rialistische instelling, waardoor het le ven er tot dusver overwegend is ge kenmerkt. Een voorliefde voor ruimte, groots heid, voor het epos, is kenmerkend voor de Amerikaanse poëzie. Michel van der Plas besprak enkele exponen ten van de Amerikaanse dichtkunst. Walt Whitman, in 1819 geboren, geldt als de pionier van een ruige poëzie, zonder „delicat ladywords" of „words In de strafgevangenis van Hoorn had een 43-jarige schildersknecht uit Ros malen, die gisteren wegens oplichting terecht stond voor de Haarlemse poli tierechter, een caféhouder uit Haar lem leren kennen, die daar een gevan- eenisstraf uitzat wegens een verkeers delict. De schildersknecht zat er we gens diefstal temidden van „heden van stand", althans van bezitters van auto's en andere sociale distinctieven. Hq wilde niet graag de mindere zijn en hing daarom verhalen op over het grote schildersbedrijf, dat hij zou zitten en over de grote werken, welke hij zou uitvoeren. Auto's speelden daar bij een grote rol uiteraard en net trol, dat de schildersknecht daarover kon meepraten, al had hij dan zelf geen wagen. Maar hij beloofde, dat hij de Haarlemse caféhouder, die enige da gen later vrij zou komen dan de schildersknecht, met „zijn wagen" zou komen afhalen. Dat kon natuurlijk niet, omdat de wagen slechts in de verbeelding van de knecht bestond. Daarom vervoegde hij zich enige dagen na de vrijlating van de caféhouder in diens établisse ment met een arm in het gips. „Zo doende" kon hij niet rijden. De schil dersknecht had wel een koffertje bij zich en daarin zat een heleboel geld. Hij zou binnenkort met een groot kar wei in Haarlem beginnen en zocht daar voor kantoorruimte. Misschien kon de caféhouder hem daarbij helpen, enz. In tussen verteerde de Brabander voor on geveer honderdzestig gulden in het café, omdat hij immers „rijk" was. Enkele malen telefoneerde hij naar Rosmalen, naar huis. Hij had helemaal geen tele foon en belde naar een café ter plaat se in de hoop, dat zijn vrouw hem wat geld kon sturen ter voldoening van de comedie. Dat voerde de verdachte al thans aan. Hij had willen betalen. Voor het zover was had de caféhouder ech ter al argwaan gekregen. Het bleek hem, dat er in Rosmalen geen ryke schildersbaas woonde, die de naam van de verdachte voerde en het eind van het liedje was, dat de politie er bij te pas kwam om de fantasierijke schu- dersknecht opnieuw in te rekenen. De officier van justitie, mr. J. J. Bredius, achtte de oplichting bewezen. Hij eiste drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorarrest, die pre cies zevenenzestig dagen had geduurd. De verdediger, mr. J. C. Smithuysen, vestigde de aandacht op de verleiding: waaraan de schildersknecht bloot stond, die in Hoorn allemaal mensen trof, die maar over hun wagens spra ken. Hjj durfde er niet te bekennen, dat hij iets minder gelukkig in mate rieel opzicht was geweest en speelde later de comedie door, waarbij hij de grenzen van het toelaatbare helaas overschreed. De raadsman bepleitte onmiddellijke invrijheidstelling en een voorwaardelijke straf. De politierechter, mr. J. P. Petersen, vonniste met tien weken gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, waardoor de schildersknecht nog maar drie dagen hoeft uit te zitten. Tegen halt zes maandagavond werd op de rijksweg Haarlem-Velsen ter hoogte van de Broekbergenlaan in Santpoort een wielrijdster gegrepen door een mo torrijder. De 11-jarige W. T. uit Sant poort kwam op de 'iets van Haarlem en stak de rijksweg over, toen zit de richting van de Velser tunnel de 40-ja- rige motorrijder G. H. P. uit Haarlem naderde en haar niet meer kon ontwij ken. Beiden kregen een hersenschud ding, terwijl de motorrijder bovendien een hand brak. Ze zijn in het Antonius- ziekenhuis te IJmuiden-oost opgenomen. for gloved gentlemen". Rond de eeuw wisseling was de belangstelling voor dichtkunst in de Verenigde Staten mi nimaal. Een opleving kwam onder meer door Edwin A. Robinson (1869-1935), Met algemene stemmen hebben Prov. Staten van Noord-Holland hedenmiddag overeenkomstig het advies van de Wa terstaat- en Wegencommissie besloten een viaduct op palen aan te leggen ter kruising van de westelijke randweg met de Julianalaan in Overveen. De heer van Lennep, die samen met vertegenwoor- wiens gedichten behalve door een ze-1 dlgers van andere fracties een motie had kere sociale bewogenheid ook geken- jngetjiend ten gunste vai merkt worden door psychologische por tretten. Robert Frost en vooral Ezra Pound zjjn dichters, die zich bewust zijn van hun roeping de Amerikaanse gunste van een „lange kuip" bij de kruising, trok deze motie in. Hij verklaarde, dat nij min of meer met de rug tegen de muur stond, nu de Wa terstaat- en Wegencommissie zich una- massa poëtisch te leiden, desnoods als V00rstande"r van het viaduct heeft AeXCPumm!ngs ^"dLrbii'ThaUe iaal- getoond als de voordeligste oplossing. D« vernieuwer ook een scherp satyricus. Wat het proza betreft, ging Michel van der Plas in op kenmerken van de Amerikaanse samenleving: de grote verscheidenheid van bevolkingssamen stelling, het gemis aan intimiteit, de voorliefde voor kwantiteit, het bewust nagestreefde conformisme, het „mo misme" en als reactie op dat alles de „beat generation". De enorme romans van Amerikaanse auteurs zjjn, aldus Michel van der Plas, zelden de kunst werken geworden, die de makers daar mede beoogden. Hemingway's „The old man and the sea" daarentegen is een klein meesterwerkje. Opvoeding reeds tot conformisme, tot het ergens-bij-be- horen is een ander aspect van de Ame rikaanse zakelijkheid. Als gevolg daar van minachtende tolerantie jegens Egg-heads" (eierhoofden)de verza melnaam voor de (meestal kaalhoofdi ge) intellectuelen en kunstenaars, die immers niet veel geld verdienen. De laatste jaren is echter een ken tering onmiskenbaar, een opleving van de belangstelling voor weten en weten schap, blijkbaar ook omdat die hun „nut" bewezen hebben. Een teken des tijds noemde Michel van der Plas het huwelijk van de kunstenaar Arthur Mil ler, de man van kunst en letteren, met Marilyn Monroe, de godin van het suc ces. Scholen voor „creative writing" bijvoorbeeld genieten de laatste tijd grote belangstelling. Het „momisme" (het eigenaardig domineren van „mom", het Amerikaans voor „ma", in de samenleving) is een der opvallende aspecten van het Ame rikaanse leven. De vrouw is er niet al leen gelijkwaardig aan de man, ze dreigt hem te overvleugelen. De man wordt er passief door met alle aberra- tieve gevolgen van dien. De voorliefde voor psycho-analyse, kenmerkend ook voor moderne Amerikaanse romans, wordt mede daardoor verklaarbaar. Wladimir Nabokoff's geruchtmakende roman „Lolita" is een symptoom van dat alles. De „beat generation", die een nogal onduidelijke rol vervult, kan als een soort van reactie gezien worden op het conformisme van de samenleving. „Beat" is een afkorting van beatific, gelukzalig(makend), en men beoogt soms min of meer een „op de bodem van je persoonlijkheid gaan staan en dan omhoog zien". James Dean, Elvis Presley en andere non-conformisten spreker was echter nog niet ten volle overtuigd van de voordelen van een viaduct, al achtte hij de oplossing wel in het voordeel van de parallelwegen, met name van de Oranje Nassaulaan. De ko lommen van het viaduct echter zullen het uitzicht voor het verkeer in de Ju lianalaan niet bevorderen. De heer Van Lennep had nog ver trouwen in de beslissing van de minis ter ten gunste van de wegkruising met een „lange kuip". Wat het kostenver schil van vier miljoen gulden betreft tussen de „lange kuip" en de weg op palen, vroeg hij zich af of de provin ciale Waterstaat wel alle mogelijkheden nagegaan was. Hij had bijvoorbeeld overwogen of verhoging van de spoor lijn niet nodig zou zijn, indien de ver zonken kuip iets verder in de richting van de Zijlweg zou worden doorgetrok ken. Wanneer de spoorweg niet verhoogd hoeft te worden, zou dat toch kosten besparend zijn. Wanneer in verband met de tijdnood de beslissing ten gunste van het viadukt genomen zou moeten worden, dan blijft er de kwestie van da schadeloosstelling over. De heer Van Lennep keerde zich tegen het standpunt van Ged. Staten, dat die kwestie thans niet opportuun zou zijn. De heer Doek (Arb.) verklaarde thans overtuigd te zijn van de noodzaak van een viaduct. Hij achtte dat, ook in het belang van de omwoners, de enige op lossing van het uitvoeringsprobleem van de ongelijkvloerse kruising. De K.V.P.- fractie kan zich, naar de heer Schippers mededeelde, ook verenigen met het via duct-plan. De kruisingen van de weste lijke randweg met de Leidsevaart en da Kleverlaan zijn helaas veel gevaarlijker, omdat zij gelijkvloers zijn. Schade aan het straatbeeld ontstaat altijd bij onge lijkvloerse kruisingen, aldus de heer Schippers. Wat de schadeloosstelling aan de huiseigenaren betreft zag de heer Schippers de toekomst met vertrouwen tegemoet. De heer Van der Bilt (V.V.D.) vroeg de aandacht van het college voor de waardeverminderingen van de eigen dommen der omwonenden. Het lid van G.S., de heer Blaauwboer (V.V.D.)verklaarde, dat de mogelijk heden van een langere kuip, zoals door de heer Van Lennep bedoeld, ook na gegaan zouden zijn door de Prov. Wa terstaat. G.S. willen thans beslist geen toezeggingen doen betreffende de scha deloosstelling aan de huiseigenaren, maar eerst wachten tot het werk gereed is. De Julianalaan is kruisingvrij, omdat de gemeente Bloemendaal geen medewer king aan de rondweg wilde verlenen. Aldus antwoordde de gedeputeerde op de opmerking van de heer Schippers (K.V.P.). De Leidsevaart en de Klever laan zouden G.S. ook liever ongelijk vloers willen laten kruisen door de rand- Het Bisschoppelijk Museum te Haarlem heeft onlangs twee beelden, onderschei denlijk Sint Jozef en de heilige maagd voorstellend, gekocht uit de inventaris van de voormalige kapel van het seminarie der Oud-Katholieken te Amersfoort. De beelden die waarschijnlijk uit 1696 dateren zijn grondig gereinigd en geres taureerd en prijken thans in het Bisschoppelijk Museum. Het beeld van Maria vindt men hierbij afgedrukt. Nadere kunsthistorische bijzonderheden worden ont vouwd in nevenstaand artikel van de heer H. van Haaren, conservator van het museum. naamste inventarisstukken, waaronder beide beelden, tegelijk met de bouw in de kerk zijn aangebracht. Is de schuiikerkenkunst dus op zich zelf al schaars, nog schaarser zijn de resten die ons gebleven zijn. Want veel is er door de veranderde tijds omstandigheden in de loop der jaren verloren gegaan. De voorstelling, die wjj ons van deze kunst zullen kunnen vormen, zal dan ook altijd gebrekkig blijven. Maar elk stuk, dat bewaard is gebleven of na vele omzwervingen teruggevonden wordt, zal ons bij de opbouw van het totaalbeeld, kunnen helpen en verdient daarom met lief de en zorg omgeven te worden. Feit van belang Met dit voor ogen is de nog recente aankoop door het Bisschoppelijk Mu seum van twee beelden Maria en Jozef voorstellend een feit van be lang. Zij zijn afkomstig uit de voorma lige seminariekapel der oud-katholie ken te Amersfoort, waar zij ter weers zijden van het altaar stonden opgesteld. Deze kapel aan de Muurhuizen bestond reeds als schuilkerk vóór de oprichting van het seminarie in 1725. De kerk, die was toegewijd aan Willebrordus en Bo- nifacius en sinds 1601 als statie bestond, werd volgens de beschrijving der stad Amersfoort door Abraham van Bem- mel in 1693 „nieuwlinks getimmert". De bouw of verbouwing werd door Phi- lippus Emanuel Le Febvre aangevan gen en voltooid in 1696, zoals de muur ankers in de gevel aangeven. Vast- Van „slib" ontdaan De beelden verkeerden bij de aan koop in een slechte staat van onder houd. Meer dan eens waren zij met de verfkwast „opgeknapt", zodat het beeld houwwerk op verschillende plaatsen schuil ging onder de als slib werkende verflagen. Een deskundige reiniging door de heer J. Clavaux te 's Graven- hage bracht de oorspronkelijke vorm geving met alle nuances weer aan het licht. Helaas was de oorspronkelijke polychromie dit is: veelkleurige be schildering niet meer aanwezig. Niet temin wonnen de beelden belangrijk aan uitdrukking. Zij mogen gerekend wor den tot de goede voorbeelden van het barokke kerkbeeld, waarmede ons land zo spaarzaam is bedeeld. De op de maansikkel staande Madon na met haar zwierig gedrapeerd ge waad en mantel bezit in haar gehele hou ding een bekoorlijke majesteit. St.-Jozef, met wie de beeldende kunst nooit goed heeft weg geweten, is door de klassie ke vormgeving een zeer geslaagd beeld geworden; in zijn houding heeft hij iets van een Grieks filosoof. Naar de stijl te oordel.en dateren de beelden uit de tijd van de bouw van het kerkje en werden zij in zuid-Nederland vervaardigd. Daar pastoor Le Febvre van zuid-Nederland naar Amersfoort kwam, is het heel goed mogelijk, dat hij de beelden daar heeft besteld. Dat is des te waarschijnlijker, omdat het ontbreken van een ambachtelijke tradi tie de uitvoering van een dergelijke kerkelijke opdracht in eigen omgeving practisch onmogelijk gemaakt zou heb ben. Voor een nader bepaling van de plaats van ontstaan moet men aan Antwerpen denken. Daar immers lag het centrum der ateliers die de kerken van beeldhouwwerken voorzagen. Met zekerheid valt echter niets te zeggen. Alleen de verdwenen archieven zouden hieromtrent uitsluitsel kunnen geven, We zullen ons daarom tevreden moeten stellen met de aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid. H. VAN HAAREN zijn evenzovele symptomen van een ge- remde, door de oudere generatie niet \veS' dat Z0U v00r de provincle t8 begrepen jeugd, die zich overigens auur w°raen- Uitspraak doende in de zaak tegen drie gebroeders, die terecht hebben ge staan ter zake van diefstal en of he ling van auto's, heeft de Alkmaarse rechtbank vanochtend een 20-jarige jon geman uit Haarlem veroordeeld tot 12 maanden met aftrek waarvan 6 maanden voorwaardelijk (tegen hem was 1 jaar met aftrek geëist). Zijn 27- jarige broer uit Alkmaar werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De oudste van het drietal, de 33-jarige broer uit Haarlem, hoorde zich veroor delen tot 18 maanden met aftrek. Te gen beide was 18 maanden met aftrek geëist. Voor de oudste was dit het twaalfde vonnis; zijn jongere broers hadden nog een blanco strafregister. In Purmerend en Alkmaar hadden zij diverse auto's gestolen. Elders o.a. op de Expo hadden zij deze van de hand gedaan. B. en W. van Bloemendaal zijn tot het besluit gekomen geen gemeente lijke hinderpalen in de weg te leggen aan gehuwde ambtenaressen. Een min derheid in het College evenals trou wens in de onderwijscommissie heeft weliswaar bezwaren tegen ge huwde onderwijzeressen, omdat zij van oordeel is dat bij gehuwde onder wijzeressen noodzakelijk en terecht het onderwijs en zijn belangen op de twee de plaats komen. Deze minderheid is echter wel bereid gehuwde onderwijze ressen tijdelijk toe te laten, gezien het grote tekort aan onderwijskrachten. Een en ander betekent dus, dat gehuwde on derwijzeressen bij het onderwijs in Bloe mendaal werkzaam kunnen blijven. Met name het verzoek van mevrouw T. Wunderink-Noorman om wederom in vaste dienst bij het onderwijs te. worden toegelaten, achten B. en W. van Bloemendaal nu voor inwilliging vat baar. Advertentie Wij hebben thans aan onze zaak een met internationale ervaring. HAUTE COIFFURE Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 2 - 3 en 4. die veelal wonderlijk snel weer weet aan te passen, zodra ze maatschappelijk gesta biliseerd is. De Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek van Haarlem wil filialen stichten in enkele stadsgedeelten, die ver van het centrum verwijderd zijn. In de eerste plaats wordt daarbij de opening van een filiaal in Haarlem- noord nagestreefd. Aldus deelde ir. P. M. Tordoir, voorzitter van het bestuur van de katholieke Leeszaal, gisteravond mede in zijn openingswoord bij de in de Vleeshal gehouden verschoven Boe kenweekavond, tijdens welke Michel van der Plas sprak over de Ameri kaanse literatuur. Een verslag daar van treft men elders in dit blad aan. De Boekenweekavond moest uitgesteld worden wegens ziekte van Fred Tho mas, die zou spreken over zijn journa listieke dromerijen. Het ledental van de katholieke Lees zaal neemt gestadig, maar langzaam toe. Het potentiële aantal leden is nog lang niet bereikt. Aldus merkte de heer Tordoir op, die er tevens aan herinnerde, dat de modernisering en restauratie van het Leeszaalgebouw thans voltooid zijn. Wat de oorzaken van het nog te geringe ledental be treft, vroeg hjj zich af, of dat wel uit sluitend geweten mag worden aan de groter wordende afstand tussen de Leeszaal in het centrum en de katho lieke Haarlemmers, die veraf komen te wonen. Wellicht speelt de katholieke inertie, waarop prof. Rogier in zijn ge ruchtmakende rede doelde, hierbij ook een rol, tezamen met de vraag naar de zin van een eigen katholieke lees zaal. Uit een rede van dezelfde hoog leraar, gehouden bij gelegenheid van de opening van een katholieke lees zaal in Leeuwarden, citeerde ir. Tor doir echter, dat eigen leeszalen voor het katholieke volksdeel noodzakelijk zijn om niet te verdrinken in de veel heid van meningen, maar, dank zij de leeszaal-voorlichting, als het ware zwemmen te leren. Er is m.a.w. naast veroordelenswaardige hokjesgeest nog altijd een zinrijk isolement, waar vor ming en bezinning plaatsvinden om van daaruit een verantwoorder en vruchtbaarder openheid te beleven. Voorts is een r.-k. openbare leeszaal inderdaad een openbare instelling, d.w.z. geen afgesloten vesting, maar een open huis waar iedereen welkom is. BEVALLEN van een ZOON: M. T. H. E. Nelissen-van de Weijer, M. H. Kuijt-de Jong, M. A. Bakker-van Gel der, M. Prikkel-de Graaff, A. Rompa- de Vogel, J. E. Hoog-Leempoeis, P. Tump-Doornebos, H. C. van Vliet-Hol- lander, L. de Smit-van Keulen, J. M. Verkerk-Rijnders, P. Smoorenburg- j Dronkers, T. Jonkman-van Maanen. BEVALLEN van een DOCHTER: H. J. E. Dirks-Pfennings, M. A. Weber- Boom, C.C. M. Steentjes-van der Peet, A. C. H. Jonker-de Moor (2 drs.), E. H. Bomhof-van Gansewinkel, R. Stuif- zand-Lolkus, A. I. M. Meier-Papegaaij, M. L. Smits-van Blokland, M. van Es- Zaremba, G. de Beurs-Koopman, J. de Ruijter-van Krimpen, A. M. J. van Veen-van der Zon, P. Jansen-Gorten- mulder. OVERLEDEN: C. J. Vos-van 't Eind, 64 j„ Zaanenlaan, F. M. Fortanier- Koster, 91 j., Wilhelminastr., A. Krijten- burg-Brujjn, 72 j„ Zocherstraat, C. Ver meulen, 69 j„ Gasthuisvest, C. B. M. Segaar, 81 j., Leidsevaart, E. A. Loh- mann, 73 j-, Teyiershofjestraat, W. K. Ramaer, 72 j., van 't Hoffstraat. ONDERTROUWD: A. Scherpenhuij- zen en J. Hartman, K. Schaap en E. 'G. J. Versluis. (Niet officiële koersen; Vorig opening 17/8 Slot 4% Ned. 1958 100(4 100% 3% Ned 1953 95 Staffel 1947 92% 3)4 Ned 1958 93(4 314 Ned. 1948 89 3(4 Ned 1950 89 3(4 Ned 1954 89(4 3(4 Ned 1955 n 90A 111(4 B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. Handel Mij Cert 211 Amsterdam Rubber 83(4 84 Va H.VA. 131 Senembab-Mll 169(4 AJt.O. 273(4 279 Berkel Patent 230 Calvé-Delft Cert 452 Dell Mil 142.70 142 Fokker 215 Gelder 218 Hoogovens 368'4 Müller Co. 299 537(4 469% 230 164 Philips Gem ber Unilever Billlton 2e 535 467 Kon. Petroleum 50 161.60 Holl. Amerika Lön 146% 147 KXJH. 130.50 Kon. Ned Stoumb Mn 138 137% K.PJV1. 131(4 Ned. Stoomv MIJ 149)4 vOmmeren 240 Ned Scheepvaart Unn 131(4 131 lU-ntespaar brieven 57 117(4 Rentespaarbrteven '58 2(4 Amsterdam '56 104)4 85(4 2(4 Amsterdam '56 H 95)6 2(4 Rotterdam '57 100 Alb. Heijn kl. obL 4 124(4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3