Voor uitwisseling van opgedane ervaringen MACMILLAN op weg naar Canada en de V.S. Adenauer vol lof over de rede van Eisenhower Ulbricht voert besprekingen in Tsjecho slowakije Tweede Kamer controleert verkiezingsuitslagen Prof. Beel ontvangt Staf en Verrijn Stuart De Prinses Irenein Rotterdam Londense winkelstraat uitgebrand *W'M0R liet weer te™ Geen leugens in het Lagerhuis Er wordt ditmaal een pijnlijke nauwkeurigheid betracht Onhandigf Informateur zoekt wellicht reeds naar extra-parlementaire oplossing Ontdekkerniet meer in zijn baan manoeuvre fennhage" P1E RELLETJES NA BURGEMEESTERS VERKIEZING IN LE HAVRE 22 maanden oud meisje in ketel koud chloor- water gevallen CITROEN Van Duitse in een Nederlandse cel woensdag is maart 1959 I» 82ste JAARGANG No. 30166 ROMME Hedenmorgen om twee uur Nederlandse tijd heeft de Britse premier, Macmillan, vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken, zijn wereldtoernee hervat. De beide ministers zijn met een Gomet-vliegtuig naar Ottawa ver trokken. Zij zullen achtereenvolgens besprekingen voeren met de regeringen van Canada en de Verenigde Staten. Hoofdpunt van bespreking is vanzelfsprekend de kwestie- Berlijn en het Duitse vraagstuk in het algemeen en de erva ringen opgedaan door Macmillan tijdens zijn bezoek aan Moskou, Parijs en Bonn. Er wordt verwacht, dat Macmillan van de gelegenheid gebruik zal maken om in Washington te protesteren tegen commercieel protectionisme van Amerikaanse zijde. RIS êeforeïfouêuij! 1 ITALIAANSE SPORTTRUIEN Oostelijke wind Het weer in Europa Canadese minister Smith overleden 5.000 communisten contra 800 agenten van politie Later in het ziekenhuis overleden 11.288 480 inwoners Smaldeel 1 komt op huis aan J. J. VAN KOOTEN Koopman verdacht van oplichting BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefooni Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmutden. Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrlgter en Mr. W A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per weekt f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuf 's avonds tel. 21544 *-'V - (Van onze Londense correspondent) MACMILLAN De weigering van de Britse regering om de K.L.M. haar huidige lan dingsfaciliteiten te laten behouden in Singapore en de verhoging van de Britse invoerrechten op Nederlandse snijbloemen zullen daarbij het moreel van de Britse premier niet of nauwelijks ondergraven. Alvorens te ver trekken heeft de premier zich naar het Buckinghampaleis begeven, waar de koningin hem in audiëntie ontving. Er heeft gisteren ook een bijeenkomst plaats gehad van het Britse kabinet. Deze kabinetsvergadering was grotendeels gewijd aan de toestand in Rhodesië en Nyasaland. Tijdens de afwezigheid van de heer Macmillan zal het Britse kabinet onder leiding staan van minister R. A. Butler. n, ^ej'c'e_pt Eisenhowers redevoering V® Eerlijnse kwestie, waarin hij zien met langer een tegenstander toon- oe van een opconferentie en waarin np vooral een politiek van kracht propageerde, heeft kanselier Adenauer van West-Duitsland zeer lovende reac ties ontlokt. ,,Zeer krachtig en zeer goed" prees de grijze Westduitse staatsman de radio- en televisierede het Amerikaanse staatshoofd, maar ook deelde hij aan een verslag gever van U.P.I. mee, dat de inhoud van de rede op geen enkele wijze een verrassing voor hem was geweest. Uit Frankrijk is nog niet veel reactie ge komen, al heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Parijs de toespraak volkomen be vredigend" genoemd. Mfct enige span ning wacht men op de persconferen tie van president De Gaulle, die 25 maart om drie uur in het Elysée over de buitenlandse politiek wordt gehou den. Het is de eerste persconferentie van De Gaulle als president; en het is tevens de eerste maal dat een Franse president de journalisten in Z(jn ambtswoning ontvangt. De voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse *aken, de Democraat Fulbright, heeft eveneens verklaard ingenomen te zijn biet Eisenhowers rede. Toch bepleitte "ij een „meer soepele en meer realis tische houding van de Amerikaanse 'egering tegenover de bijeenroeping van een topconferentie." Fulbright *is Van oordeel dat men niet te strak mag vasthouden aan de voorwaarde, dat suc cesvol overleg op lager niveau aan top- besprekingen moet voorafgaan. Ook is er al een reactie uit Rusland. Radio Moskou heeft gisteravond in een commentaar op de toespraak gezegd oat Eisenhower de Russen heeft ver beten inbreuk te maken op de akkoor den over Berlijn. Deze overeenkomsten 2un echter reeds geruime tijd niet meer van kracht. Zjj zjjn door de Verenigde Etaten en de andere Westelijke mogend heden verscheurd, zo meende de Rus sische zender. Volgens radio Moskou heeft Eisenhower moeten toegeven dat de Sovjet-voorstellen de sfeer hebben Verbeterd. Advertentie barteuori; STR. HAARLEM TPI 13439 Verwachtnig tot donderdagavond (opgemaakt 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Ma tige oostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Zon; 6.48-18.50. Maan: 12.47-o.32. Station US?0KtiUlm fcaxemburg Serl«n frankfurt :he" Zürich ^*enève Wenen temp neersi Weer Heden max afgei 7 uur gist 24 uur Half bew. -1 9 0 motregen 0 2 0.1 zwaar bew. 0 4 0 geheeJ bew. 3 7 0 zwaar bew. 2 6 0 onbewolkt -1 8 0 gereel bew. 0 9 0 onbewolkt 0 12 0 regen 12 15 0.1 geheel bew. 2 5 0 geheel bew. 2 10 0 geheel bew. -0 9 0 gehee] bew. -1 8 0 mist -1 8 0 geheei bew. 7 11 0 half bew. 4 9 0 licht bew. -1 16 0 regen 14 17 0.1 Italië vindt dat het moet deelnemen aan een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van Oost en West. De Italia - nse ministers van buitenland se zaken, Pella. zou dit, naar Reuter in Londen heeft vernomen, te berde heb ben gebracht bij besprekingen met premier Macmillan en de minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd. De Italiaanse minister brengt, zoals gemeld, een bezoek van twee dagen aan Engeland. Op de N.A.T.O.-bij- eenkomst te Kopenhagen in mei van het vorige jaar hebben de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk al in een gemeenschappelijke verklaring ge zegd, dat Italië wellicht op een top conferentie of 'n bijeenkomst van mi nisters van buitenlandse zaken zal zijn vertegenwoordigd. Zoals bekend heeft de Sovjet-Unie voorgesteld Tsjechoslo- wakije en Polen aan een overleg der ministers te laten deelnemen. De secretaris van de Oostduitse com munistische partij, Walter Ulbricht, is in Praag aangekomen voor besprekin gen met de Tsjechoslowaakse presi dent, Novotny, aldus heeft radio Praag gemeld. Het Oostduitse persbureau NeHes Deutschland had eerder gemeld dat Ulbricht voor een rustkuur in Tsjechoslowakije was. Er is gisteren in het Britse Lager huis iets ongehoords gebeurd: een afgevaardigde betichtte een ander van „leugens". Tijdens een stormachtig debat over de werkloosheid stond de Labour- afgevaardigde Harry Hynd op en zei: „Dat is een leugen." De voorzitter verzocht Hynd zijn woorden in te trekken (to make a manly with drawal), waarop Hynd protesteerde: „maar het is een leugen." Voor de Speaker bleef de gebezigde uitdrukking niettemin onaanvaard baar. Toen deed Hynd wat hij be hoorde te doen. Hij zei: „Mijn geacht mede-lid maakt zich schuldig aan een terminologische onjuistheid" (my colleague is guilty of termino logical inexactitude), een uitdruk king van Winston Churchill. En hij voegde hier aan toe dat hij dit het eerst had moeten zeggen. De Canadese minister van buitenland se zaker., Sidney Smith, is gisteren plot seling overleden. Dit is door premier Diefenbaker in een zitting van het La gerhuis bekendgemaakt. Smith was hoofd van het ministerie van buiten landse zaken sinds 1957. Twee maan den later werd hij in een tussentijdse verkiezing tot lid van het Lagerhuis gekozen. In I,e Havre zijn gisteravond ruim vijfduizend communisten slaags ge raakt met 800 politiemannen, nadat bij de burgemeestersverkiezing de commu nist René Cance met negentien tegen achttien stemmen door de socialist Ro bert Monguillon was verslagen. Dit be richten A.F.P. en Reuter. Cance heeft tot dusver de gemeente geleid. Zijn te genstander werd gesteund door de on- afhankelijken, de nieuwe Gaullisten, de socialisten en de volksrepublikeinen. Le Havre was tot dusver de enige grote stad met een communistische burge meester. Sinds 1953 is Cance burgemeester ge weest. Hij had nimmer een meerder heid in de raad (in Frankrijk wordt de burgemeester door de raad gekozen), doch de socialisten hebben zich steeds van stemming onthouden. Na de laatste verkiezingen telt de raad 18 communisten en 19 niet-com- munisten, onder wie twee socialisten. Een dey socialisten, Robert Monguillon. stelde zich kandidaat en kreeg de steun der overige niet-communisten. Vergeefs deden de communisten een beroep op hem een „volksfront" allian tie aan te gaan of zich terug te trekken. Toen gisteravond de stemming zou worden gehouden hadden duizenden zich b(j het zwaar bewaakte stadhuis verzameld. Honderden eisten op de pu blieke tribune en omliggende gangen een Volksfront. Maandagavond is het 22 maanden oude dochtertje van de familie Deijkers te Tilburg, in een onbewaakt ogenblik, terwijl de moeder in de schuur met de was bezig was, in een ketel koud chloor- water gevallen. Toen de moeder het on geluk had ontdekt, waarschuwde z(j on middellijk de dokter, die het kind naar het ziekenhuis liet overbrengen. Hoewel het zich in het begin niet liet aanzien, dat het meisje in levensgevaar verkeer- In Den Haag blijven geruchten gaan, dat de telling van de verkiezings uitslag ditmaal niet geheel vlekkeloos zou zijn geweest. Daartoe heeft allereerst aanleiding gegeven het protest van het Ger. Politiek Verbond, dat werd ingediend op grond van klachten omtrent de gang van zaken in c CVQQ1 vci^ccl- Amsterdanl- Maar er is meer. In Delft is een informaliteit geconstateerd, de,* is het"*toch 's avónds om half^lf I terwijl ook in een kleine gemeente bij Den Haag bij een steekproef een, zij overleden. het klein, verschil in uitslagen is waargenomen. In het gebouw van de Tweede Ka mer wordt thans met grote nauwkeu righeid de controle ter hand genomen van de processen-verbaal van de stem bureaus, overigens een normale voor bereiding van de werkzaamheden van de commissie uit de Kamerleden, die vrjjdag na de verkiezing van de voor zitter aan het werk zal gaan om de geloofsbrieven van de nieuwe leden te controleren. Bij die gelegenheid komen eventuele klachten omtrent de telling aan de orde. Het is waarschijnlijk dat het Ger. Politiek Verbond er een in zal dienen. Een reusachtige brand heeft in de nacht van maandag op dinsdag een gehele winkelstraat in de Londense voorstad Ilford in de as gelegd. Het was de groot ste brand in Londen sinds de slag om Engeland. Brandweerlieden zijn hier nog aan het werk in de zwaar geteisterd straat. (Van onze parlementaire redacteur) In de werkzaamheden van de infor mateur, prof. dr. L. Beel, komt iets meer tekening. Zijn aanvankelijk voor nemen, de eerste twee dagen van de week niets anders te doen, dan te stu deren op de rapporten die hem ter be schikking staan, is dinsdag doorbro ken. Prof. Beel heeft een gesprek ge had met drie figuren, die hij buiten de fractieleiders om, die vandaag en morgen komen, voor zijn oriëntatie no dig had. Het waren de demissionaire ministers van volkshuisvesting, ir. Wit te, van defensie, ir. Staf en prof. mr. G. M. Verrijn Stuart, voorzitter van de S.E.R. De „Discoverer 1" de eerste Ameri kaanse kunstmaan die zich in een baan over de polen om de aarde bewoog, is niet langer in zjjn baan. Dit moet worden aangenomen op grond van het feit dat de radiostations die de kunst maan op haar weg volgden, geen radio signalen meer opvangen zo heeft het hoofd van het Amerikaanse bureau voor gespecialiseerd speurwerk, Roy John, volgens Reuter verklaard. De „Discoverer 1" is vorige maand van de luchtbasis Vandenberg in Californië gelanceerd Het aantal inwoners van ons land bedroeg 1 februari 11.288.480. Met een slagzij van tien graden naar bakboord is het M.S. „Prinses Irene", het nieuwe vlaggeschip van de Oranje- lijn te Rotterdam, gisteren de Baanhoek- b rug over de Merwede gepasseerd. Het te Hardinxveld gebouwde vaartuig werd door vijf sleepboten tussen de brugpij- lers doorgetrokken, waarbij aan weers zijden slechts een geringe speling over bleef. Voor de doorvaart moest een dertig meter lange overspanning uit de brug gelicht worden. Enige dagen te voren was reeds de steenkegel onder de pijlers verwijderd om te voorkomen, dat het schip onder de waterlijn schade zou oplopen- 's Nachts was het schip ver haald van de afbouwkade. Om over een ondiepte heen te komen, moesten negen ballasttanks aan bakboordzijde worden volgepompt. De „Prinses Irene" lang 132 meter, breed 18.60 meter, brt. 8.526 is een van de grootse schepen, welke op deze wijze hun weg naar zee moesten zoeken. Men ziet het fraaie schip hier afgemeerd aan de Parkkade in Rotterdam. Smaldeel 1 van de Koninklijke Mari ne heeft zijn vijfdaags bezoek aan Cadiz beëindigd en is naar Nederland vertrokken. 25 maart wordt het smal deel in Den Helder verwacht. Advertentie Rectificatie Wij demonstreren de gehele dag met de nieuwe 2 CV en I. Deal 19 van uit onze showroom HOUTPLEIN 18. TELEFOON 16615 Agent voer HAARLEM en HEEMSTEDE Het is nog niet mogelijk anders dan veronderstellenderwijs uit deze sum miere gegevens iets af te leiden ter beantwoording van de vraag waartoe de oriëntatie door prof. Beel zal leiden. De gesprekken van dinsdag hebben ver moedelijk ais onderwerp gehad de gro te problemen die een komende forma teur in een regeringsprogram zal heb ben te verwerken. De informateur stelt zich niet ten doel een zodanig program op te stellen. Het gaat hem er slechts om zijn stand punt te bepalen ten aanzien van een aantal saillante punten in het rege ringsbeleid, die als basis moeten dienen voor het gesprek met de fractieleiders, zo werd ons van bevoegde zijde mede gedeeld. a j kwesties van de huren en van de defensie, waaromtrent zeker iets positiefs zal moeten worden aangege ven, kunnen het bezoek van de beide oud-ministers verklaren. Het gesprek met prof. Verrijn Stuart kan in ver band hebben gestaan met de inhoud van het SER-advies, dat de gehele problematiek van vrijere lonen sub- sin les op levensmiddelen en buren zal moeten omvatten. Het kan natuurlijk i ook een gesprek z(jn geweest om personen te benaderen, die gepolst j moeten worden omtrent hun bereid- heid eventueel verantwoordelijkheden te gaan dragen. Dat daarbij ook prof. Verrjjn Stuart in aanmerking zou komen, wordt in politieke kringen niet zo ongerijmd geacht. Wellicht zoekt de informateur, die van de onmogelijkheid van een parle mentair kabinet op brede basis wel overtuigd zal zijn, reeds naar een extra-parlementaire oplossing. Het ge sprek met mr. Burger, fractievoorzit ter van de P.v.d.A., dat vanmiddag zon worden gehouden, zal omtrent het laatste mogelijk wat meer zekerheid verschaffen. le Zutphen is ingesloten een 35-jarige koopman uit Apeldoorn, die zich in 1957 aan oplichting ten nadele van Ne derlandse vakantiegangers in Duitsland zou hebben schuldig gemaakt. De man, die vooral in de Rijnstreek opereerde, zou er een gewoonte van hebben ge maakt eigenaars van Nederlandse auto's, die h(j ergens geparkeerd zag staan, op te wachten. Hij diste dan een verhaal op, dat hij pech had met zjjn wagen en niet over voldoende geld be schikte om de noodzakelijke reparaties te laten uitvoeren. De bedragen, die hij op deze manier loskreeg, varieer den van 25 tot 100. Zo zou hij min stens veertig goedgelovige landgenoten b(j de neus hebben gehad. Van terug betaling kwam niets terecht. De man werd in de zomer van 1957 door de Duit se politie aargehouden omdat hij ook Duitsers zou hebben opgelicht. Hij zat daarvoor tot nu toe in arrest. De officier van justitie te Zutphen had uitlevering van verdachte gevraagd en zo gebeur de het dat hij direct na het uitzitten van zjjn straf in Duitsland naar Zutphen werd overgebracht, waar h(j zich nu spoedig zai hebben te verantwoorden. Hij wordt bovendien nog verdacht van verduistering van een auto. Men is bij de controle die nog enige dagen zal duren, zeer op zijn qui vive. Zou er enig verschil van betekenis worden waargenomen, dan, zo ver klaarde ons een van de griffiers van de Kamer, zou er ditmaal al heel spoedig aanleiding kunnen zijn om tot hertelling te besluiten. Immers een van de partijen, het Ger. Pol. Ver bond, heeft de kiesdeler juist gemist. Het ging slechts om een tekort van 25 stemmen. In de stukken waarover de Kamer thans beschikt is echter nog niets onregelmatigs geconsta teerd. Hertelling zou een enorme hoeveel heid werk meebrengen en het zou men moet er niet aan denken de hele strijd rond de Kamerzetels van mr. van Rijckevorsel en anderen, die door het Centraal Stembureau reeds was be ëindigd, opnieuw doen oplaaien. Ook de lotingen waarbij b.v. prof. Romme zijn plaats als lijsttrekker op de Brabantse lijst kreeg aangewezen, zouden moeten worden herhaald. Ten slotte is de heer Van Rijckevor sel dan toch in de Kamer gekomen. Dat sprak voor de K.V.P. nog hele maal met vanzelf. Men heeft er diep over moeten nadenken en als prof. Romme niet op de Brabantse lijst was ingeloot maar op de Hollandse, wel, dan zou de beslissing mogelijk anders zijn uitgevallen. Want de kiezers kun nen nu wel meer dan 91.000 voorkeur stemmen uitbrengen, zij moeten zich niet verbeelden, dat zo iets beslissend is. Het is ons allemaal toch wel een beetje te dol. Volgens de Kieswet was mr. K. van Rijckevorsel niet als nu mero laatst, maar als nummer twee van de K.V.P.-lijst gekozen, onmid dellijk na de heer Romme. Nu zou toch de Kieswet moeten geacht wor den van publiek recht te zijn, met an dere woorden dwingend recht. De verkiezing van een volksvertegen woordiger is toch geen aangelegen heid, die men bij overeenkomst of bij partijreglement zou mogen wijzigen. Naar ons gevoel is de overeenkomst, die de K.V.P. aan haar kandidaten pleegt voor te leggen, waarbij de kan didaat zich verplicht een eventuele verkiezing door voorkeurstemmen niet aan te nemen dan na toestem ming van het partijbestuur, nauwer lijks in overeenstemming met de wet. Laat de juristen dit punt uitzoeken: het is door het geval Van Rijckevorsel duidelijk geworden, dat deze regeling van de K.V.P. in ieder geval in strijd is met het gezond verstand. Een lote rij heeft de partij gered van de blun. der, dat zij een democratische volks uitspraak naast zich neerlegde. Dt blunder, dat die volksuitspraak voor haar niet als beslissend gold, had zij toen echter reeds begaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1