Opmars van de huiskabouter HUISVROUWEN IN DE RAI ORIËNTEREN ZICH TE AMSTERDAM NIEUWE ARTIS-ENCYCLOPEDIE GRAMMOFOONPLAAT MET Verbreding havenmond kost tachtig miljoen E Franse belangstelling voor de Hoogovens te IJmuiden AMSTLEVEN Vrijgesproken van roof Geen opzienbarende wijzigingen in nieuwe Provinciewet Amsterdam-Rijnkanaal aan topcapaciteit Anderhalf jaar voor monteur In Duinkerken komt een concurrerend bedrijf KRUISWOORDRAADSEL ERIC DE NOORMAN Ambtsaanvaarding prof. dr. D. de Vries Jos Goudswaard overleden Toezicht van de kroon op provinciale verordeningen beperkt Burgemeester Van Halldagelijkse zorg Prijsvraag voor een roman Benoemingen Ontslag Parkeerprivilege voor de Hoge Raad Hagenaar veroordeeld WOENSDAG 18 MAART 1959 PAGINA 2 (Van onze verslaggeefster) Alle hallen van de RAI zijn bezet door de Huishoudbeurs, die maandag door de Amsterdamse burgemees tersvrouw mevrouw Van Hall werd geopend en meteen dat geanimeer de, bedrijvige, feestelijke aanzien kreeg, dat zo'n consumentenbeurs kenmerkt. De binnenkomende die denkt het terrein te overzien, wacht in de ruime hal rechts nog eens een enorme uitgestrektheid, waar var alles te kijken (en te proeven) is en waar ook het toerisme en het kam peren zijn ondergebracht, met bad- pakkenshow, aan een vijver tussen de schelle kreten van de bonte ka- katoes. Dat is dan de zomer, terwijl het links van het entree voor de binnenkomende nog een beetje sneeuwt op het rendier met de slee met warme dekens. Het hele bonte gamma van wat er in deze tijd maar bestaat aan noodzaak, comfort en vergemakkelijking in het huishouden, is hier wederom uitgestald voor de bezoeker, die wel een paar uur ge boeid kan rondneuzen omdat kijken op deze beurs steeds meer ook is zich oriënteren. Voorrangsrecht voor militaire colonnes in het wegverkeer In zaak Dikke Hannes" Rechtbank acht dood slag niet bewezen Mathias Kempstichting Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag BUREAU VOOR PERSQNEELVERZEKERING 55 Lenig als een aal kruipt Eric achteruit tot hij zeker weet niet langer vanaf hét strand gezien te kunnen worden. Dan rent hij gebukt in de schaduw van de rotsen naar zijn mannen terug. In korte trekken deelt hij hun zijn bevindingen mee. „Alleen vraag ik me af, wat ze nu met die Denen gaan doen," besluit hij. „Ze kunnen hen moeilijk vrijlaten, maar evenmin kunnen ze hen gevangen houden, want hoe krijgen ze dan Svein in handen, wat ze als ik hen goed begrepen heb willen bereiken." In middels lopen ze behoedzaam terug naar het smalle pad, dat naar de hoog vlakte voert en eensklaps houdt Bolli hen terug en wijst over zee. „Daar is het antwoord," knikt de Noorman grimmig, als hij het Denenschip, bege leid door twee Ierenschepen zee ziet kiezen. „Deze Ierse aanvoerder houdt niet van halve maatregelen. We moeten maken dat we een eind weg zijn. voordat hij begint naar Fergus te zoeken. Hij heeft daarmee waarschijnlijk gewacht, tot de schepen vertrokken waren." En hierin vergist de Noorman zich deerlijk, want geruisloos richt zich op hetzelfde moment een krijger m de schaduw van de rotswand op, weldra gevolgd door meer. Het zijn Ieren, die reeds enige tijd bezig zijn, de omgeving te doorzoeken. De voorste kry" ger geeft een wenk; dan worden drie zware speren omhoog geheven De apparaten ter vergemakkelijking van het huishouden zfln sterk in op mars, zo de ijskasten, klein en groot, aan de wand en met uitdraaibare rek ken. Mixers die alles wat men er in stopt gretig verpulveren of tot sap per sen, zijn er meer dan ooit en de stof zuigers krimpen meer en meer in tot lieve handzame brommertjes. Een nieu we goedkope boenwijze aan steel is een stuk schuimrubber dat past in 'en klem, waarmee men inwrijft en waaron de stofdoek blijft plakken bij uitwrij ven. Een bekende fabriek voor keu kenuitrustingen exposeert een keuken montage van samenstellende elemen ten, die aPerlei mogelijkheden schept: keuken met eethoek, keuken met door- geefwand, gedeeltelijk van draadglas, zodat de huisvrouw die er bezig is tege lijk oog kan houden op de kinderen. Een industrie van tafelbestekken komt met een nieuw soort „edelmetaal" dat hele maal geen onderhoud vraagt. Ja, de geest van de huiskabouter dringt steeds meer door in de huishou delijke apparatuur. De kabouters zelf ziet men bedrijvig in actie als aardige blikvanger er komen heel wat kin dertjes mee op de beurs bij een der vele automatische merk-naaimachines. Wai" de voedingsstands betreft, die altijd omklit zijn door proevenden, is er dit maal veel aandacht gewijd aan de blik jes, waarbij van tijd tot tijd speciale voorlichting. En er is een stand met ge selecteerd, in karton en plastic ver pakt fruit, vooral bedoeld voor de zelf bediening. In onze georganiseerde sa menleving. die steeds verder van de na tuur afdrijft, koopt men niet alleen meer biscuits netjes verpakt in rollen, ook appelen gaan we nu zo kopen, keu rig met zijn vieren op een wit karton nen schuitje, ingerold in plastic. De vol gende generatie zal denken, dat ze zo in de fabriek gemaakt worden! Tegen de achterwand van de expo sitiehal, die altijd iets spectaculairs biedt, vindt men ditmaal ïtie. Een Duits manusje voor alles in een tube. Een aantal demonstratrices laten zien hoe men er in een oogwenk heel vee] schuim van maakt, reinigend schuim, dat alle denkbare onheilen verwijdert. Ook onverwachte vlekken die bezoekers eventueel op hun pak oplopen! De vaat, de vloer, de tas, het haar, de kleren en de meubels en tenslotte zichzelf in bad kan men er mee opknepen. Het is toch alkali- noch zeephoudend maar de grond stof komt ongetwijfeld ook uit het diepst der aarde, zoals aardolie het begin is van véél meer reinigings- en ook schoonheidsmiddelen dan wen oppervlakkig vermoeden. Woninggeïnteresseerden verwachten op deze beurs ook altijd iets speciaals. Dat is ditmaal het cocoshuis. ingericht door Edo Spier. Het is bedoeld om te laten zien, welke mogelijkheden er schuilen in cocos. Daartoe is, met grondbedekking van cocos in verschil lende kleuren, een hypermoderne ruim te ingericht, in strakke, doorzichtige vormgeving, met een eilandje van en kele witte fauteuils en een enkel zwart abstract ornament. In Nederland se huizen is overigens acht miljoen vierkante meter vloer met cocos be legd. De „Doe het zelf -klanten tref fen op deze beurs ook weer van alles op de Huishoudbeurs cocos-huis De Maastrichtse rechtbank heeft een 27-jarige metselaar en een 38-jarige los arbeider, beiden uit Kerkrade vrijge sproken van de hun ten laste gelegde roof van een collectie gouden sieraden ter waarde van 50.000 uit een gepar keerde, gesloten auto. De rechtbank achtte de tenlastelegging niet wettig en overtuigend bewezen en gelastte on middellijke invrijheidstelling. De verdachten was ten laste gelegd, dat ze in de nacht van 21 op 22 juli van het vorig jaar te Kerkrade een collectie gouden sieraden, welke een vertegenwoordiger in zijn gesloten auto had geplaatst, hadden geroofd na een der portieren te hebben geforceerd. Van den beginne af hebben verdach ten alle schuld aan deze roof ontkend. De rechtbank had daarom 16 februari gelast nog enkele getuigen te horen, hetgeen 2 maart leidde tot het handha ven van de reeds eerder door de offi cier van justitie gestelde eis van vier jaar gevangenisstraf tegen ieder der verdachten. Dinsdagmiddag sprak in het paviljoen der Technische Hogeschool te Eindho ven prof. dr. D. A. de Vries, onlangs be noemd tot gewoon hoogleraar in de al gemene natuurkunde aan de T.H.E. een oratie uit getiteld: „Vuur, Lucht, Water, Aarde". Prof. De Vries belichtte hierin enkele aspecten van de hedendaagse problematiek rondom de vier zogenaam de elementen der Griekse wijsgeren. Naar aanleiding van het element vuur (energie) wees hij op het toenemend energieverbruik per hoofd van de we reldbevolking en de onmogelijkheid om in de toekomst hierin alleen met fossiele brandstof te blijven voorzien. De kern energie moet hier op korte termijn uit komst brengen. Het belangrijkste aspect van het ele ment lucht achtte spreker de conditie van de lucht, en in de eerste plaats de gesteldheid van het natuurlijke klimaat met de mogelijkheid van beïnvloeding en verontreiniging van de atmosfeer door menselijke activiteiten. Het enorme belang van gunstige kli matologische omstandigheden voor de ontplooiing van menselijke activiteit be. klemtoonde hij ten zeerste; in Neder land zal daarom meer aandacht moeten worden besteed aan de luchtbehande ling. Ook aan de atmosferische veront reinigingen en vooral de radioactieve bestanddelen daarvan zal bij voortschrij dende urbanisatie en industrialisatie toe nemende aandacht moeten worden be steed. aan naar hun gading en de kampeer ders kunnen zich in het uitgestrekte bin- nenpark tussen bomen en plassen oriën teren aangaande het toenemende com fort voor het spelend wonen in de na tuur met draagbare televisie en T.L.- verlichting in een boom! Nieuw is een afdeling toerisme, waar men alle informaties kan krijgen voor reizen naar de vakantielanden in Euro pa en waar, als pikante tegenstelling een paar oude postkoetsen en dilligen- ces bij staan opgesteld. Hoewel de va kantie al in zicht is en het stookseizoen bijna voorbij heeft men op de beurs dit maal ook een plaats ingeruimd aan de Voorlichting van de Stichting Vaste Brandstoffen. Voorts zijn er, als altijd, vele demonstraties, onder meer de eeu wig attractieve schoonheidsbehandeling. Niet ver daar vandaan valt het oog op de kreet „Zieken zoeken Zusters". In een aantrekkelijke voorlichtende stand vertellen verpleegsters de bezoekende daar alles over de opleiding tot het be roep, dat zo dringend om nieuwe krach ten vraagt. En natuurlijk zijn er „hostessen", daar kan geen enkele onderneming meer buiten. Ze zijn van een groot schoonmaakbedrijf en hebben, in licht blauwe uniformen, tot taak de stands door de dag netjes te houden. De bij zondere attracties zijn ditmaal het in halen van een bruidspaar, het kiezen van de model echtgenoot, van de pop- penmoeoer van Amsterdam uit ge gadigden van zes tot tien jaar en de huldiging van Miss Bril. In de ouderdom van 88 jaar overleed te Baarn de heer Jos. Goudswaard, stammend uit een oud Baarns geslacht en een markante figuur in Baarn. De heer Goudswaard heeft tot op hoge leef tijd zjjn vak, de genealogie, beoefend; hij werkte voor de eerste wereldoorlog in Vlaanderen als boekverkoper, schreef „Uit het leven van een boeken- leurder" en verzamelde in Vlaanderen vele curiositeiten, waaronder een col lectie bedevaartvlaggetjes, waarop menig museum trots zou zijn. (Van onze Haagse redactie) De nieuwe Provinciewet welke thans door de ministers Struycken cn van Aartsen bij de Tweede Kamer is inge diend, bevat niet de ingrijpende wijzi gingen, die er van verwacht werden. De bewindslieden zeggen zelf in hun toe lichting, dat de grenzen die de Grond wet stelt, tengevolge hebben dat de thans voorgestelde herziening „geen dy namische betekenis heeft" en „dat vra gen als die of de samenstelling en taak van Provinciale Staten en van Gede puteerde Staten wjjzigin" behoeven niet onder ogen zijn gezien". Deze be perking van de herziening is een gevolg van het feit dat de laatste wijzigin gen in de Grondwet minder ver zijn gegaan dan de Grondwetscommissie had voorgesteld. Het ontwerp wijkt dan ook in een aantal punten af van de voor stellen van de Commissie-Prinsen, die in 1948 met de voorbereiding werd be last. Ondanks deze beperkingen zijn in het ontwerp een aantal belangrijke wijzi gingen aangebracht. Het belangrijkste is misschien wel dat de provinciale verordeningen in het algemeen niet mee onderworpen zjjn aan het preventief toe zicht door de Kroon. Goedkeuring voor af is wel verplicht voor provinciale be lastingverordeningen. Ook kan de wet gever, krachtens de Grondwet, voor an dere verordeningen de goedkeuring vooraf verplicht stellen. Het ledental van povinciale staten wordt volgens de nieuwe bepalingen in rechtstreeks verband gebracht met het getal van de inwoners van een provincie. Het getal van de leden der Gedeputeerde Staten (6) wordt niet gewijzigd. De Regering heeft afgezien van de onverenigbaarheid van het lidmaatschap van Provinciale Staten met dat van de Eersb Kam:r der Staten Generaal, voorzover de gekozenen in de Eerste Ka mer zitting ouder nemen voor de groep van provincies, waartoe zjjn provincie behoort. Dze bepaling in de oude pro vinciale wet had volgens de bewindslie den geen betekenis omdat aan leden van Provinciale Staten wel was toe gestaan voor een andere groep pro vincies in de Eers! Kamer zitting te nemen. Wel zijn thans van het lidmaat schap van Provinciale Staten uitgeslo ten de employees van provinciale be drijven. De bevoegdheden van Gedeputeer de Staten worden in het ontwerp enigszins beperkt, in zoverre dat zij door de Provinciale Staten slechts gemachtigd kunnen worden tot het doen van af- en overschrijvingen uit de post „onvoorziene uitgaven" van de provinciale begroting. Voor andere verschuivingen in de begrotingspos ten kan geen machtiging meer worden verleend. Noodzakelijke aanpassing van de begrotingen zal dus dienen te geschieden door Provinciale Staten en dit kan volgens de Regering des te gemakkelijker, omdat P.S. volgens het nieuwe ontwerp meer dan twee maal per jaar bijeen kunnen komen. Het nieuwe ontwerp Provincie wet maakt intussen een einde aan een bijzon dere figuur in het Provinciale recht: het bijzondere lid van Gedeputeerde Sta ten „ex artikel 89". De oude provinciale wet gaf een wonde lijke oplossing wan neer binnen het college van Gedepu teerde Staten (te vergelijken met B. en W. in een gemeente) de stemmen over een voorstel staakten. Voor der gelijke gevallen werd ieder jaar een lid van Provinciale Staten (te vergelij ken met de Gemeenteraad) aangewe zen, die dan voor een vergadering met Gedeputeerde Staten kon worden opge roepen om de beslissende stem uit te brengen. Die voorziening was in arti kel 89 van de provinciale wet getroffen en vandaar de naam: „Statenlid ex ar tikel 89". Het nieuwe ontwerp zegt nu dat bij het staken van de stemmen in G.S. dé voorzitter, de Commissaris van de Ko ningin, de beslissende stem heeft. ven hartveroverend als de kleine panda, die deze bespreking illus treert is het boek dat Han van de Werken, de perschef van Artis, geschreven heeft onder de titel Artis-Dieren- encyclopedie. Waar dit eer ste de zoogdieren behandelt - een tweede deel over vo gels, vissen en reptielen is in voorbereiding - wordt ook van de kleine panda de doopceel gelicht. Zo kunnen we over hem lezen dat hij bij de neus- en wasberen is onder te brengen, dat hij met vrouw en kleintjes op de beboste hellingen van de Himalaya leeft, en beslist niet zo'n planteneter is als waarvoor men hem steeds heeft gehouden. Dat heeft o.a. een argeloze lijster, die zich eens in een panda-ver- blijf binnenwaagde, tot z'n schade moeten ondervinden. Verder houdt de panda er van, wat op een tak te lig gen soezen, terwijl poten en staart achteloos naar bene den bungelen. Op de grond gebruiken ze hun staart als wollig nest door er bovenop te gaan liggen, en als het heel koud mocht zijn slaan ze dit lichaamsdeel, als een magnifieke berenmuts, ter bescherming over de kop. (Wat dan wel een mooi ge zicht op zal leveren). Van alle mogelijke zoog dieren worden in deze en cyclopedie het signalement, de gedragingen en een ver- spreidingskaartje gegeven. De mooie en duidelijke fo to's van de Artis-fotograaf J. Bokma geven bovendien derlijk worden in afgeremde hoofdstukjes de min of meer overkoepelende diergroepe behandeld. In dit boek ontbreken „tandformules, aantallen rib- ben en beschrijvingen van spijsverterings- en an<TZ.r organen"; het roept ecni een duidelijk en verantwoora beeld op, dat er nusscwen toe zal bijdragen, dat m dieren tot vrienden ^o gemaakt. „Want vrre"" pleegt men niet u"i1ver roeien", aldus de schri] van het boek. Zes kleurenfoto's c° teren het werk, en m mapje achterin bevindt zj een grammofoonplaat waarop een aantal dieren» luiden is opgenomen, rn een verbindende tekst. kunnen we in de huiskamp de beren-babies horen don ken, en we zullen op het zelfde moment naar het raanj lopen om te kijken of soms straaljagers overkomen- We horen de hyena's lache als oude dametjes die naa de televisie kijken, en tege lijk komt er een ander boes in de herinnering, „De Die renwereld in woord erf beeld", ook Artis-foto's d® een tekst van E. Heiman®; Het moet zeker dertig oud zijn, een heerlijke dik1* pil, die altijd weer uit .Tamelijk lief voor zijn oppasser. de dieren in vaak 'keer karakteristieke houdingen weer. Behalve een beschrijving van de dieren afzon- kast werd gehaald wa»ne®( een kind ziek was of vertel® wilde worden. Het is he' soort boeken waar hele ge" zinnen van gaan houden- Deze nieuwe Artis-encycl°j pedie is uitgegeven bil Ploegsma. (Van een verslaggever Het is de laatste tijd enige malen gebeurd dat schepen met bestemming Amsterdam de haven niet konden binnenlopen omdat ze te groot waren. Ondanks alle aandrang van de hoofd stad beeft bet Rijk op de begroting slechts 1 miljoen gulden uitgetrokken voor de verbetering van de haventoe gang in IJmuiden, een werk dat op tachtig miljoen wordt getaxeerd. ,,Ik kan u verzekeren dat deze zaak dage lijks onze aandacht heeft zei burge meester Van Hall gisteravond tot de Amsterdamse raadsleden. „Had de kabinetscrisis geen roet in bet eten gegooid, dan waren wij nu zeker verder geweestDe Amsterdamse haven groeit verhoudingsgewijs het snelst van de vijf noordelijke havens (Rotterdam, Antwerpen, Hamburg, Bremen en Amsterdam). Het Amster dam-Rijnkanaal, dat een der belang rijkste oorzaken is van de opkomst van de overslagbedrijvigheid, nadert op sommige delen reeds de topcapa citeit. Volgens afspraak zou het Rijk de slui zen bij Wijk bij Duurstede verdubbelen zo gauw drie jaren achtereen 17% mil joen ton scheepsruimte zou zjjn ge passeerd. Dit is thans reeds het geval, maar het Rijk maakt nog geen aanstal ten. „Wat moeten wij nu doen", zei de burgemeester, „je kunt er toch niet de politie op afsturen!". De problemen van de Amsterdamse haventoegangen verge lijkend met die van de Rotterdamse Europoort, constateerde de burgemeester dat de Europoort gebasseerd is op toe komstverwachtingen. Men zal moeten afwachten of ze vervuld zullen worden. In Amsterdam gaat het om voorzienin gen, die reeds op het ogenblik absoluut noodzakelijk zijn. De burgemeester voelde, met de heer Le Cavelier (VVD) weinig voor coördi natie tussen de havens in de Euromarkt. Het is niet de taak van het stadsbestuur om het bedrijfsleven bij zijn ontplooiing te binden. Hij waarschuwde ook de raad om geen al te grote verwachtingen te koesteren van de komende havennota en de rapporten van de commissie-Delf- gaauw. Deze nota's zijn geen handleidin gen voor ondernemers hoe zij hun be drijven moeten ontwikkelen. Zij bevat ten alleen richtlijnen voor het stadsbe stuur om bij de havenaanleg de te ver wachten groei te kunnen bijhouden. Over een der meest delicate affaires in de Amsterdamse havenontwikkeling, de verwijdering van de Hembrug, zei de burgemeester slechts, dat naar zijn me ning in Den Haag volkomen begrip was voor het hoofdstedelijke standpunt. Het De Hoge Raad heeft strafbaar ver klaard een chauffeur die de Utrechtse rechtbank in hoger beroep had ver oordeeld wegens het niet verlenen van voorrang aan een militaire colonne, die linksaf sloeg. Het ging hier om de vraag of het voorrangsrecht van militaire co lonnes krachtens art.27 van het wegen verkeersreglement ook geldt bij links af slaan of wel dat dit aileen het ge val is bi) een kruising van het verkeer. De Hoge Raad vernietigde het von nis en veroordeelde de requirant tot 5 boete. Deltaplan zuigt echter zovele miljoenen weg dat de Amsterdamse noden op de achtergrond dreigen te komen. De luchthaven Schiphol is nu geen directe bekommernis van het Amster damse gemeentebestuur meer. Wel ech ter de, nog niet bestaande helicopterha- van aan de Jan van Galenstraat. Komt die luchthaven er nu eindelijk? Zo gauw een ondernemer met plannen komt om Amsterdam een helicopterverbinding te verschaffen, maken wij voor f 150.000 de luchthaven in een oogwenk gereed, voorspelde de burgemeester. En als die luchtlijn duurzaam blijkt wil Amster dam nog wel meer geld investeren om er een echte mooie luchthaven van te maken. De hoofdstedelijke rechtbank heeft een 35-jarige monteur uit Amsterdam wegens bedreiging met een misdrijf te gen het leven veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek. Tegen deze monteur was wegens doodslag vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De rechtbank sprak de verdachte vrij van deze doodslag. De monteur had op 17 december van het vorige jaar in zijn woning aan de Ruysdaelkade te Amsterdam met een pistool een schot gelost, waardoor een Amsterdammer, bijgenaamd „Dikke Hannes", dodelijk werd getroffen. De kogel drong dwars door het lichaam van deze heen en bleef vervolgens ste ken in de arm van diens metgezel, een 51-jarige koopman, alias „Manke Toon" Het bestuur van de stichting Mathias Kemp-prijsvraag heeft een prijsvraag voor een roman uitgeschreven. Deel nemers aan deze prijsvraag kunnen tot april van het volgend jaar werk in dienen. Het ligt in de bedoeling, dat te bekronen werken zoveel mogelijk hun stof ontlenen aan het Nederlands- Limburgse dan wel Vlaams-Limburgse leven. De jury zal bestaan uit twee Ne derlands-Limburgse literatoren en een Vlaams-Limburgse letterkundige. De voorzitter der stichting, dr. M. van Can, heeft in verband met zijn vertrek naar Tilburg, waar hij rector der r.-k. leergangen is geworden, ontslag ge nomen. Tot zijn opvolger werd benoemd drs. Jos. Notermans, tot nu toe onder voorzitter in het stichtingsbestuur. Zet vaartuigen, die in Joegoslavië zijn gebouwd voor de Indonesische ma rine, zijn uit Split naar Indonesië ver trokken. Zij zijn bemand met perso neel van de Indonesische marine, dat de schepen op de wer in Kraljevica heeft overgenomen Tot president van de rechtbank te Groningen iq benoemd mr. Ch. J. J, W. van Groeningen, thans vice-president van de Groninger rechtbank. Mr. van Groeningen volgt jhr. mr. W. W. Feith op, die per 1 april aftreedt. Mr. van Groeningen werd te Utrecht geboren. In de Domstad studeerde hij ook. In 1924 behaalde hij zijn meester titel. Daarna trad hjj op als advocaat in Den Haag en Utrecht, In 1934 werd hij rechter te Groningen en in 1945 be noemd tot raadsheer bij de Groninger kamer van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden. In 1950 ontving hij zijn be noeming tot vice-president van de rechtbank te Groningen. Tot vice-president is nu benoemd mr. W. H. Dommering, die sinds 1946 rech ter in Groningen is. Mr. Dommering is geboren in de Martinistad in 1900. Hij was voordien substituut griffier van de rechtbank. Een twintigtal Franse journalisten heeft in hotel De L'Europe te Amster dam aandachtig geluisterd naar een uit eenzetting van prof. dr. J. F. ten Does- schate, directeur van de Hoogovens te IJmuiden, over opzet en organisatie van de Nederlandse staalindustrie in de IJmond. Het bezoek was georgani seerd door de „Chambre Syndicale van de Franse metaalverwerkende in dustrie. De bedoeling was om deze financieel- economische journalisten een buiten Frankrijk gelegen staalbedrijf te laten zien, teneinde hun een indruk te geven van de concurrentie die de Franse staalbedrijven bij de afzet van hun pro ducten ondervinden. Prof. .Ten ..Doesr schate wees èróp hoe de ligging aan zee een der belangrijkste voordelen is van het IJmuidense bedrijf. Hij stond uit voerig stil bij de oprichting van Breed band met behulp van tegenwaardegel- den uit de Marshall-hulp. Zeer betreur de hij het dat hij zijn gsten slechts jaarcijfers van de Hoogovens per eind 1957 kon laten zien. Immers de resulta ten per eind 1958 zuifen eerst in de twee de helft van april verschijnen. Zeer geïnteresseerd waren de Fran se journalisten in de financiële deelne ming van de Staat en in het feit dat deze deelneming niet gepaard gaat met rechtstreekse bemoeienis van de Staat in de dagelijkse leiding van het bedrijf. Over deze en andere punten werden talrijke vragen gesteld, waarop prof. Ten Doesschate uitvoerig antwoordde. Met name onderstreepte hij de een heid in de leiding van de vier bij elkaar behorende IJmuidense ondernemin gen: Hoogovens, Breedband, Mekog en Cemjj. Uit de gesprekken met de journalis ten vernam men, dat in Frankrijk thans een groot project op stapel staat om_m Duinkerken een hoogoven- en staalbe drijf op te richten. Het bijzondere hier- De commissaris van politie te Maas tricht, de heer L. G. H. Jansen, heelt met ingang van 1 september ontslag uit zijn functie gevraagd. De heer Jansen, die 63 jaar is, heeft in Amsterdam verscheidene politie functies bekleed. In 1937 trad hij als hoofdinspecteur in dienst bij de gemeentepolitie te Maas tricht. In 1946 werd hij aangesteld als commissaris van politie. De Hoge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van een Hagenaar, die de Haagse kantonrechter tot acht gul den boete had veroordeeld wegens over treding van het parkeerverbod voor auto's op het voorpleintje van het ge bouw van de Hoge Raad. van is dat dit het eerste Franse staalbe drijf zou worden, dat aan de kust is ge' legen. Tot dusver heeft men in Frank rijk deze bedrijven alle in het binnen land opgericht nabij de vindplaatsen van het ijzererts. In Duinkerken zou men steenkool vin den in de nabijgelegen mijnstreek maar het ijzererts van overzee willij aanvoeren. De Franse gasten hebbe® vandaag de Hoogovens in IJmuiden *>e' zichtigd. Zij hebben ook grote belang stelling voor de Europoort en de Delta werken. Z S 9 S- 9 to n /j /V /r j6 /a 20 u IX iv 13 it li is JO Horizontaal: 1. wintersportartikel- 4. bóom; 7. vaartuig; 10. meisjesnaam: 11. familielid1 12. herkauwer; 13. volksoverlevering; IJ; Europeaan; 19. geneeswijze; 20. wegkant. 21. zangstuk; 23. zangnoot; 24. godsdienst (afk.); 26. persbureau; 28. familielid; 29. netto (afk.); 30. voorzetsel. Vertikaal: 1. vruchtennat: 2. dukt; 3. pers. voornaamw.; v°® dukt; 5. knevel; 6. schrede; 8. op *°ou brengen; 9. schoeisel; 14 vlaktemaat, 15. meisjesnaam; 17. nakomenngscnap, ig. uitroep; 20. harige pels; 22. behoeftige; 23. in dat geval; 25. huisdier; 27. rivier m Italië; 28. voorzetsel. Horizontaal: 1. Subandrio; 2. turf - inzien; 3. oratie - eren; 4. Danzig - l.o.» 5. Twente - rot; 6. einde - sip; 7. re - slimmerd; 8. elk - lee - rio; 9. edel - vaan; 10. perceel - Ni; 11. worst - koets. Vertikaal: 1. stotteren; 2. uur - wiel Po; 3. braden - keer; 4. aftands - drs; 5. intellect; 6. Dieze - iele; 7. R.N. - SME - EK.; 8. izegrim - vlo; 9. oir - opera; 10. eelt - riant; 11. anno - adonis. Advertentie 4MSIl£Vi»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2