en spaart uw linnenkast Militaire colonnes in pikke donker door Groninger land Kruidenierswaren gestolen voor een waarde van f8000- op hders lip! -Bloemkleuren- WYBERT Bij de buren Chauffeurs trainen in „blackout rijden Beschonken slager steekt Duitse chef met mes in rug en borst Moeder en dochter horen zes maanden tegen zich eisen een 43 concerten in Amerika Pockets in winkel bibliotheken Vergelijkend warenonderzoek OEFENING „NACHTVLINDER Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zélfs ver- WOENSDAG 18 MAART 19» nescafé normaal - coffeïnevrij - espresso Hobo gestolen van Evert van Tricht Musicus voor de tweede maal gedupeerd „Van Lauwerszee tot Dollard tou" denderden vannacht de zware militaire vrachtwagens door het duistere Gronin ger land. Sinister klonk het monotone motorgeronk. In lange reeksen trokken ijle lichtpuntjes in een macabere dans langs de kronkelige wegen van het hoge land. Oefening „Nacht vlinder" was in volle gang. Medische missiezusters Bejaardenzorg De inkomensgrenzen bij ziekteverzekering Vastgesteld bij algemene maatregel van bestuur Missiekruis voor twaalf leken missionarissen f&0$NA 1 Drank en misdaad Concertgebouworkest Van Beinum en Jochum leiden toernee Voor automobilisten W.A.-verzekering in Frankrijk verplicht Cursus kernenergie in België Met zorg bereid! Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Zendtijd voor de politieke partijen Nescafe normaal coffeïnevrij espress^ .v..1..v.' Advertentie Uit de beste koffiebonen! Drie jaar gevangenisstraf met af trek luidde de eis van de officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem te gen een 45-jarige slager uit Cuyk, die gisteren wegens poging tot doodslag op de 54-jarige Duitser Ludwig Matuschek, op 24 september van het vorig jaar te Nijmegen, terecht stond. Verdachte, die beschonken op zijn werk kwam, was die dag door de direc tie van de vleeswarenfabriek waar hij De bekende hoboïst van het Brabants Orkest, Evert van Tricht, is voor de tweede maal in twee jaar tljds zijn hobo kwht. Enkele jaren geleden ging zijn dure eigendom door brand verloren bij een auto-ongeluk in Limburg. Nu is het instrument ontvreemd uit een auto die in de Bossche binnenstad geparkeerd stond. Door middel van braak heeft men zich toegang tot de auto verschaft en de hobo alsook een tas met muziek gestolen. De tas met muziek is later in een straatje in Den Bosch teruggevon den. (Van onze correspondent) Precies om half negen dinsdagavond v®rtrok vanuit Nansum nabij Delfzijl bet eerste peloton van twintig drie tonner vrachtwagens, voorafgegaan door een jeep en telkens gevolgd door een ziekenwagen, die gelukkig geen dienst heeft behoeven te doen. In een regelmaat van de klok vertrok elke tien minuten een dergelijk peloton. Twaalf to totaal, tweehonderzestig voertuigen tellend. Bjj het krieken van de ochtend waren de laatste transporten weer terug in Delfzijl. Groningen had in deze een Primeur, want het was voor het eerst dat in het zo dicht bevolkte Nederland over een grote afstand van 140 km ..blackout" gereden kon worden. Het gold hier een grootscheepse rjjoefening van het 112de transportbataljon in de uitgestrekte driehoek Delfzijl-Rode- school-Zoutkamp Het bataljon bivak keerde in dit gebied en trok op volgens een minutieus ontworpen tijdschema. Komende nacht en ook in de nacht daarop worden deze manoeuvres in het duistere Groninger land herhaald. De voertuigen reden onverlicht (blackout) langs onverlichte wegen, ®ank z{j de medewerking van de plaat- seljjke overheden en van de burgerij, die gehoor heeft gegeven aan de op roep om uitstralend licht te voorkomen, tveliswaar met uitzondering van de mensen die expres licht lieten schijnen, omdat ze daarmee hun antimilitaire houding wilden tonen. Maar van deze „noden" werden prompt deugden gemaakt. Een van de tien geboden van het blackout rij den luidde immers: bij korte licht flitsen een oog dichtknijpen om ver blinding te voorkomen en bjj langere belichting de groene bril opzetten. Personeel van het 101ste mare chaussee-bataljon zorgde voor de no dige veiligheidsmaatregelen langs dit duistere parcours. Bii alle grote internationale oefe ningen is de troepenverplaatsing van het grootste belang. Het komt daar om aan op goed getrainde chauffeurs. In Frankrijk zal een internationale oefening worden gehouden, van 1 juli tot 1 september, waarbij de autoriteiten nog straffere normen zullen aanleggen dan tot dusver werden gehanteerd. Er werd nu gereden in „paketten" van zes voertuigen, die onderling een af- j'^j handhaafden van ongeveer hon- r> Frankrijk moet evenwel gereden worden in pakketten van vijfen twintig voertuigen met een onderlin ge afstand van gemiddeld dertig me- Om de chauffeurs hierop te trainen Wordt deze Oefening „Nachtvlinder" gehouden. In het weidse Groninger land woei een gure wind doch de eerste van deze „drienachtse oefening" verliep uitste kend en precies volgens schema, met uitzondering van het vierde peloton, dat bij 't Zandt het spoor bijster werd en enige tijd verdwaald ronddoolde op hauwe kronkelige zijwegen. Vanmiddag moesten plotseling, na dat enkele straalvliegtuigen waren overgevlogen (weliswaar niet te laag om kinderen in de dorpen en kippen in hoenderhokken geen vrees aan te jagen), de bivakken worden verlaten en werden reserve-bivakken, verder noordwaarts, betrokken. Donderdag herhaalt zich deze manoeuvre in te gengestelde richting. Over de oefening in Frankrijk verna men wjj nog, dat hieraan wordt deelge nomen door de Nederlandse parate troe pen, zijnde zesduizend manschappen en duizend voertuigen. De eerste dag Wordt opgetrokken naar Oirschot, waar gebivakkeerd wordt, de tweede dag Wordt naar Reims gereden, een afstand Van 350 kilometer, de derde dag naar Bourge, nog weer eens 350 kilometer en de laatste dag naar La Courtine, waar internationale oefeningen zullen Plaats vinden. Volgende week woensdag zullen in het klooster der medische missiezus ters de volgende zusters de eeuwige ge loften afleggen: zuster M. Goretti We- terman, Deventer, zuster M. Francine Wolters, Blerick, zuster M. Martina Vo- Verberg, 's Gravenhage. Te Paré-Paré in Indonesië zal zuster M. Hortense Lindner uit Overveen de eeuwige geloften afleggen, te Welkom to Zuid-Afrika zuster M. Ludovique Berk uit Ter Apel en zuster M. Lam- bertine Verschuuren uit Breda. .6 april zullen te Imstenrade voorts Vijf zusters de eerste professie doen, namelijk zuster M. Rita Hogema uit Arnhem, zuster M. Mathilde Boere uit Oudewater (Z.H.), zuster M. Godelie- Ve Prové uit Deurne-Antwerpen. zus ter M. Consolatrix Kanters uit Beek en Donk (N.B.) en zuster M. Evelien Bruins uit Voorburg. In Lawang, In donesië, doet diezelfde dag zuster M. Virginie Paloepi uit Bogor, Java haar eerste professie. Eveneens 6 april zul len te Imstenrade acht jonge vrouwen het habijt van de medische missiezus ters ontvangen, namelijk Chrisje Jan sen uit Meerssen, Kitty Kluwen uit Haarlem, Annelies Grimmelt uit Win terswijk, Riet Smit uit Den Burg (Te xel), Anny Verbaak uit Vught, Mia Gi- üssen uit Heerlen, Marlène Fertin uit Maastricht en Toony Witjes uit Huis- sen. (Van onze Haagse redactie) Volgens een voorstel van de minister jten sociale zaken, dat gisteren bij de fwepde Kamer is ingediend, zullen de tokomensgrenzen voor de ziekteverze kering voor bejaarden bij algemene maatregel van bestuur worden vastge steld. Enige tijd geleden was de be windsman vanuit de Tweede Kamer Bevraagd de wijzigingen niet bij wet maar bij AMvB te doen geschieden. Na aanvankelijke aarzeling is minister Beel h toch op dit verzoek ingegaan. «et wetsontwerp betekent niet. dat J mkomensgrenzen nu in feite zullen liik n gewijzigd maar het kan derge- UKewijzigingen in de toekomst verge makkelijken. Zondag wordt in de kapel van de Maartenskliniek te Nijmegen aan twaalf lekemissionarissen van het missionair vormingscentrum van de Graal te Ub- bergen het missiekruis uitgereikt. Deze leken, afkomstig uit Nederland, Duits land en Oostenrijk, ontvangen dit mis siekruis uit de handen van mgr. W. Bek kers, bisschop-coadjutor van 's Herto genbosch. Dit is het slot van een cursus van zes maanden, die deze lekekrach- ten hebben gevolgd als voorbereiding op hun missietaak. Binnenkort vertrekken zij naar Gha na, Uganda, Tanganyika, Suriname en Nieuw-Guinea. Vier van hen: mej. Net ty van den Donk, verpleegster uit Gor- kum, mej. Tilly Lucassen, verpleegster uit Amsterdam, mej. Toos van Vliet, kleuterleidster uit 's Gravenzande en een verpleegster uit Heidelberg (Duits land) vertrekken 21 april naar Uganda, waar zij in poliklinieken en sociale cen tra werkzaam zullen zijn. Mej. Phily van Dijck, wijkverpleeg ster uit Den Haag, vertrekt 24 april naar Suriname, waar zij de leiding zal overnemen van het wijkcentrum van het Wit-Gele Kruis te Paramaribo. Bij de andere zeven lekekrachten. die in juli of september vertrekken zijn: mej. Liesbeth Veldman, verpleegster uit Utrecht, die naar Tanganyika zal gaan; mej. José Koch, onderwijzeres uit Heer len en mej. Ria de Koningin, onderwij zeres uit Leidschendam, beiden be stemd voor Nieuw-Guinea. LUI mms Advertentie werkzaam was ontslagen. Hij meende toen dat de Duitser, die chef was van een andere afdeling, aan dit ontslag had medegewerkt. Hij begaf zich naar een café, dronk twaalf glazen bier en ging terug naar de fabriek, nadat hij een mes, dat hij anders in een tas droeg, in zijn zak had gestoken. Toen hij de Duitser zag, wierp hij zich op hem en stak hem eerst in de rug en vervolgens twee keer in de borst. Dank zij het doeltreffend optreden van de direc teur van de fabriek, de heer H. Jans sen, die het slachtoffer meteen per auto naar het ziekenhuis vervoerde, bracht de Duitser het er levend af. De officier wilde bij het bepalen van de straf rekening houden met de omstandigheid, dat verdachte vader van zeven kinderen is en als hij geen drank op heeft behoorlijk voor zijn kinderen zorgt. De raadsman ging van de veronderstelling uit, dat ver dachte aanvankelijk geen boze voor nemens had. De noodlottige gedach- tengang vormde zich eerst later, on der de invloed van een geweldige hoe veelheid bier. Pleiter vroeg een ge deeltelijk voorwaardelijke straf. Als voorwaarde zou het ondergaan van een anti-alcoholkuur kunnen worden gesteld. Uitspraak over 14 dagen. Voor de rechtbank te Arnhem heb ben gisteren terechtgestaan een 49-ja- rige huisvrouw en haar 21-jarige doch ter, beiden uit Nijmegen, die ervan werden beschuldigd in de periode van 1 april 1958 tot 13 januari 1959 voor een zeer groot bedrag aan kruideniers waren te hebben gestolen van een win kelierster te Nijmegen. De totale waarde van het gestoiene wordt geraamd op 8000. De officier van justitie eiste tegen beide vrouwen elk zes maanden ge- Advertentie Chief Whip misch middeltje naar onze hand. Wij hebben ons overigens wel even afgevraagd hoe Oranjewoud heette, voordat het thans jubilerende bedrijf zich in dit Friese plaatsje vestigde. Zou u er voor voelen om een prach tige Zuidenwindlelie, een bloem die niemand ooit in een andere kleur is tegengekomen dan in wit, ook eens in blauwe uitvoering aan te treffen? Of In geel, of in rood? Zo ja, dan staat hiertoe de mogelijkheid thans open, evenals het mogelijk is gemaakt om witte hyacinten, seringen, tulpen of narcissen naar believen van een an dere kleur te voorzien. De Friese zaad- handel Wouda is ter gelegenheid van zijn tachtigjarig bestaan in de open baarheid getreden met een na ander half jaar laboratorium-arbeid gevon den procédé, dat het aantal kleurva- riaties in de bloemenwereld ad infini tum kan uitbreiden. Daartoe is slechts een weinig poeder nodig, florella ge naamd, dat men in wat water oplost en waarin men de bloemen, wier na tuurlijke kleur niet langer bevalt, een uur lang laat staan. Na dit uur heeft het boeket Inderdaad de kleur aange nomen van het poeder dat voor deze behandeling is gebruikt. Het lijkt een beetje op een goocheltruc en het ef fect is ook hetzelfde: men voelt zich een beetje bekocht. De ondernemende firma haast zich er overigens bij te verklaren, dat de behandelde bloemen in geen enkel op zicht kwaliteitsgebreken zullen verto nen. Ze blijven even lang goed als in hun natuurlijke staat, en waarom zou den wij dit niet geloven? De proeven zijn het eerst genomen met de Zuiden windlelie, een sterk inheems bolge was in Zuid-Af rika, dat zich voor keurbehandeling goed bleek te lenen. De bloem reageerde snel en verwelk te niet eerder dan onder normale om standigheden. Tot nu toe zijn de kleu ren geel, rood en blauw toegepast, en ook combinaties hiervan behoren tot de mogelijkheden. Wel gaat het foefje alleen maar op bij witte bloemen, en liefst ook bjj gewassen zonder véél bladeren. Men zette, indien men er lust toe gevoelt-, de te verkleuren bloe men op een warm liefst zonnig plekje in de kamer, en de resultaten zullen u verrassen. Tenzij u de natuurlijke kleur blijft prefereren, maar wij be twijfelen of u dan wel met uw tijd mee gaat. Ook bloemen horen er voortaan gekleurd bij te staan. De onwillige na tuur zetten we dan maar met een che- Zuidewindlelies. vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De dochter was als verkoop ster in dienst van de kruidenierster. Als haar moeder boodschappen kwam doen betaalde deze met groot geld en de dochter gaf haar niet alleen wissel geld terug maar ook het als betaling aangeboden biljet. De vrouwen wer den zo behalve de boodschappen ook nog een bedrag aan wisselgeld rijker. Ten huize van de verdachten werd een enorme hoeveelheid kruidenierswa ren in beslag genomen. Het systeem werkte feilloos tot de kruidenierster, die haar omzetten zag stijgen maar haar winsten verminderen radeloos de hulp van de politie inriep. De officier weet de misdragingen dezer vrouwen aan het feit dat ze de gevaren van het afbetalingssysteem niet hebben onderkend. Het gezin, uit een bescheiden buurt verhuisd naar een betere buurt (de man is grond werker), stak zich boven zijn draag kracht in de schulden voor de aan koop van nieuw meubilair. Tenslotte moest het rondkomen met 30 in de maand. Maar het waren niet uitslui tend afbetalingen, die de vrouwen dre ven tot deze geraffineerde diefstal len. Eens haalde de dochter 200 uit de kas om vakantie te houden. De officier nam het vooral de moe der erg kwalijk, dat zjj haar kinderen (een zoontje van 15 jaar werd ook in de „boodschappendienst" betrokken) tot het plegen van diefstallen aanzette. De officier wilde zich bepalen tot een lichte straf, rekening houdend met het moeilijke leven van de moeder en met de belangen van het nu uit elkaar ge slagen gezin. De raadsleden vroegen uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. Het bestuur van de Nederlandse or keststichting tot beheer van het Con certgebouworkest heeft het rapport be studeerd van de delegatie, die in New York besprekingen heeft gevoerd met „Columbia Artists". In principe is be sloten tot het aangaan van een over eenkomst voor een toernee door de Verenigde Staten en Canada in de pe riode april-juni 1961. Ook de orkestle den hebben zich met het voorgestelde reisschema akkoord verklaard. Zoals bekend zal het een „Coast to coast" toernee worden, die ongeveer 43 concerten omvat. Het eerste concert zal in Washington worden gegeven, de laatste twee in San Francisco. In de plannen zijn voorts o.m. opgenomen Philadelphia, New York (twee maal), Boston, Toronto, Hollandse Kolonies in Michigan, Chicago, New Orleans, Houston, El Paso, San Diego en Los Angeles, alsmede een aantal belangrij ke universiteitssteden zoals Ann Arbor. De dirigenten Eduard van Beinum en Eugen Jochum hebben zich in prin cipe bereid verklaard de toernee te lei den. De Franse regering heeft een grens- verzekering voor buitenlandse automo bilisten ingevoerd die Frankrijk bin nenkomen. De bedoeling is de buiten landse automobilisten in staat te stel len zich aan te passen aan een wet die van 1 april af WA-verzekering voor automobilisten in Frankrijk verplicht stelt. De buitenlanders zullen zich bij de grens kunnen verzekeren door betaling van een premie. Deze verzekering is alleen voor auto mobilisten die geen groene kaart kun nen tonen. „De verkoop van het pocketbook is het meest geëigende middel om de terug lopende ontvangsten in de leesbiblio theek op te vangen", zo luidt de conclu sie van een door de algemene Neder landse bond van leesbibliotheekhouders gevormde commissie, die een onder zoek heeft ingesteld naar de oorzaken van de gebeurtenissen die de positie van het leesbibliotheekbedrijf minder gunstig hebben gemaakt. Die gebeurte nissen zijn o.m. de ontwikkeling van het grootwinkelbedrijf (zelfbediening, ge combineerde zaken)de ontwikkeling van het pocketboek en de televisie. Op het congres van de bond in april 1958 werd besloten de commissie in het leven te roepen. Zij heeft, om een grondslag te vinden voor de uitvoering van haar taak, een enquête ingesteld onder 374 erkende leesbibliotheekhou ders. Hieronder waren honderd niet-le- den van de bond van leesbibliotheekhou ders. „Het goedkope boek dat men in eigen dom verwerft, heeft voor velen iets aan trekkelijks boven het gehuurde boek", stelt de commissie ter ondersteuning van haar stelling, dat het rendement van het leesbibiiotheekbedrijf (dit zijn de z.g. winkel-bibliotheken) door het poc ketboek is aangetast. Om dit rendement weer op peil te brengen, stelt de com missie voor in de leesbibliotheek ook pocketboeken te gaan verkopen. Het recht om pocketboeken te verkopen meent de commissie met enige waar borgen ten aanzien van vakkennis, sol vabiliteit en dergelijke te moeten om kleden, „teneinde ook hier het peil van het bedrijf te waarborgen en de lees bibliotheekhouder zelf te beschermen tegen een voor zijn bedrijf ondraaglijke overlading". Van 27 april tot en met 15 mei wordt door het studiecentrum voor kernener gie te Brussel een cursus georganiseerd op het gebied van de kernenergie in het centrum te Mol. Deze cursus is be stemd voor academici, die reeds met dit gebied van wetenschap vertrouwd zijn. In beginsel bestaat de mogelijk heid dat de aan de deelneming ver bonden kosten ten laste worden ge bracht van de begroting van het minis terie van onderwijs, kunsten en weten schappen. Nadere inlichtingen geeft dit ministerie. Advertentie Het zou een zegen voor de consu ment zijn als wij in ons land konden komen tot een vergelijkend waren onderzoek zoals dat in Amerika be staat. Deze wens, afkomstig van een Nederlandse vakbondsbestuurder, kunnen wij onderstrepen. Het en thousiasme van de Nederlandse con sument zal echter bijzonder hoog moeten oplaaien willen wij op dit ter rein tot Amerikaanse resultaten ko men. In ons land zou immers bij een inwonertal dat een fractie van het Amerikaanse bedraagt, een aantal soorten artikelen onderzocht moeten worden dat niet zoveel van het Ame rikaanse aantal afwijkt. Onze consu ment zal dus heel wat meer contribu tie moeten gaan betalen ofwel genoe gen moeten nemen met vergelijkende warenonderzoeken van mindere allure dan de Amerikaanse. Onze betrekke lijk kleine, maar zeer gevarieerde markt van consumptie-artikelen is niet het meest dankbare werkterrein voor een consumentenorganisatie. Een werkelijk succesvolle Euromarkt zou ook in dit opzicht verbetering kunnen brengen. Advertentie Zoals bekend heeft de staatssecreta ris van onderwijs, kunsten en weten schappen een voorlopige regeling ge troffen, waarbij aan democratische po litieke partijen die zulks wensen een vaste radio-zendtijd van tien minuten per veertien dagen werd toegekend. De ze voorlopige regeling werd gedurende een periode van drie weken vóór de verkiezingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal opgeschort. Als gevolg van het feit, dat thans meer politieke partijen dan voorheen in aanmerking komen voor toekenning van radiozendtjjd dient de voorlopige rege ling, ingegaan op 1 januari 1958, in een nieuw schema te worden vastgelegd. In afwachting van de vaststelling van dit nieuwe schema is conform de be staande regeling thans zendtijd toege kend aan: V.V.D., Hilversum II, 20 maart 19.20-19.30 uur: A.R., Hilversum II. 26 maart 19.50-20.00 uur; P.v.d.A., Hilversum I, 27 maart 18.15-18.25 uur; P.S.P., Hilversum I, 30 maart: 18.15- 18.25 uur; K.V.P., Hilversum II, 31 maart 18.20-18.30 uur en C.H.U., Hilver sum I, 2 april: 19.50-20.00 uur. iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiinii,mm,,,,,n,|,ui,HniHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijr „Wc wisten niet hoe laat je thuis zou komen. We zijn maar vast begonnen". iMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3