Roermond bereidt mgr. Moors een feestelijke serenade Ik heb het „ware roken" ontdekt! Douwe Egberts tabak i Algemene overlegcommissie voor onderwijzend personeel Veel kleur in nieuwe schoenenmode Nieuwe modellen voor de ontevreden jongeman lil LxHsbê Radio en TV W Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Chefarine.4 „In gebed en in liefde is al het mooie van Limburg te behouden" Welterusten Kritiek op compromis 16-jarige rover na vuurgevecht te Oslo gepakt Onder de invloed dodelijk ongeluk veroorzaakt Kolonel Grivas thans in Athene Zware straffen geëist tegen twee beruchte inbrekers ...U moet en, fiee*,... Toezicht op de openbare bibliotheken overnachtin gen Toenemend buitenlands bezoek aan ons land 21 maanden geëist tegen inbreker Drie jaar geëist tegen chauffeur Lijdensdeclamatorium Radio-jeugddag BBC-toumee door Nederland Vanavond WOENSDAG 18 MAART 1959 PAGINA 7 „Dat is het ideale roken," dacht ik toen ik met pijproken begon. Maar pas, toen ik met Douwe Egberts tabak kennis maakte proefde ik, hoe zeldzaam lekker het ware pijproken is. Wat 'n verschil in zachtheid! Wat een verschil in smaak en genrl Voor mij staat vast: een pijp en D.E. horen bij elkaar Examens HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK In 1958 Bijna drie miljoen Gestolen geld verdween als sneeuw voor de zon Na de bisschopswijding zegent mgr. Moors de aanwezigen in de kathedraal. Elk Limburgs leest wordt traditiege trouw besloten met een klinkende se renade en derhalve ook de luisterrijke Wijdingsdag van de nieuwe bisschop Van Roermond mgr. Petrus Moors. De Verzorging van dit laatste punt van het programma was door de inwoners Van de bisschopsstad opgeëist. Met en kele duizendtallen stonden zij dinsdag avond op het Roermondse martkplein voor het royaal met bloemen en lamp jes versierde stadhuis opgesteld om hun herder op een feestelijke serenade te onthalen. Namens alle Roermondenaren sprak burgemeester dr. R. Geuljans mgr. Moors die in gezelschap was van zijn vicaris-generaal mgr. drs. P. van Odijk en de beide secretarissen van het bis dom mr. W. Delhoofen en drs. J. Moo- nen, hartelijk toe. Voor ons, aldus de burgemeester van de bisschopsstad, heeft volgzaamheid geen bijsmaak, Waarom wij u gaarne de grootst moge lijke volgzaamheid, speciaal dan m de betekenis van spontane aanhankelijk heid, willen beloven. Dr. Geuljans sprak de wens uit, dat het mgr. Moors gegeven mag zijn zijn diocesanen,_ spe ciaal de Roermondenaren lange tqd te leiden en te besturen mede gelet op de toekomst, die mogelijk, gezien de Verwachte industriële veranderingen m blidden-Limburg, moeilijk kan worden. .Na afloop van diverse zang- en mu zieknummers, verzorgd door ver schillende plaatselijke korpsen, gaf bigr. Moors de Roermondenaren gaar de de verzekering, dat hij steeds zal Proberen een trouwe en wijze dienaar herder van de aan hem toevertrouw de kudde te zijn. Tevens dankte hij de duizenden aanwezigen en over hun noofden heen alle katholieken van Lim burg voor de wijze, waarop zjj luister hebben bijgezet aan het feest van zijn bisschopswijding. Van zijn diocesanen vroeg monseig neur eenheid in gebed en samenwer king in liefde. Alleen op die manier, zo zei de bisschop, is het mooie van Limburg te behouden. Yan mondenaren vroeg hp tenslotte nog, dat zij in heel hun levenswee zullen tonen, dat Roermond met recht de titel voert: bisschopsstad van Lim- burg. Werk mee om de pontificale Heilige Missen, die ik in uw midden zal opdragen, te maken tot geestelqe hoogtijvieringen, aldus mgr. Moo die daarbij aankondigde, dat hp op Paasdag in de Roermondse ka* draal zijn eerste pontificale H. zal celebreren. Zijn spontane belofte >Jk van mijn kant zal proberen een goede burger van uw stad te worden", deed de op de Markt verzamelde menigte langdurig juichen: „Leve onze nieuwe bisschop mgr. Moors". Een juichkreet, die op nieuw werd aangeheven, toen mgr. Moors voor het eerst buiten de kerk de aanwezigen zijn bisschoppelijke zegen schonk. Was aan het begin van de feestdag Tungelroy, het geboortedorp van mgr. Moors, sterk in de bisschopsstad verte genwoordigd, o.a. met een fanfare, 's avonds gaf het Bisschoppelijk College van Weert, waar monseigneur jaren lang leraar was en directeur, door mid del van zijn leerlingen-drumband, acte de présence. Met het „Lang zal hij le ven", dat de band speelde, staande voor het bisschoppelijk huis, waar de emi- ritus-bisschop van Roermond mgr. dr. G. Lemmens zijn opvolger op charman te wijze verwelkomde, stemden de vol daan naar huis terugkerende Roermon denaren gaarne van harte in. Advertentie *éih Twee beruchte figuren uit de Maas trichtse misdadigerswereld een 25-ja- rige vulcaniseerder en diens 20-jarige zwager, vooral eerstgenoemde wordt tot de zware jongens gerekend, stonden gisteren voor de Maastrichtse recht bank terecht en hoorden respectieve lijk vijf en vier jaar gevangenisstraf tegen zich eisen terzake van een reeks van 22 diefstallen met braak welke zij in december en januari te Maastricht en omstreken hadden gepleegd. Zij maakten de hele streek onveilig en zaaiden onrust onder de bevolking. Van deze serie door de verdachte bekende diefstallen waren er slechts vijf ten las te gelegd. Bij verschillende inbraken hadden de mannen nog ergerlijke bal dadigheid gepleegd. De buit bestond uit sigaretten, gebruiksvoorwerpen, siera den en verschillende bedragen aan geld, alles tezamen voor enkele hon derden guldens. De rechtbank zal zaterdag 28 maart uitspraak doen. Advertentie Kunt U met slapen dooi reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijf snel en afdoende die pijnen en U slaapt daardoor weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, f 2.40 en f 8-88. AMSTERDAM, 17 maart. Prop. theo logie- J M Mulder (Amsterdam). Doet. theologie: F. van Raalten (Wupperthal) ^Oct. economie: J. Gottmer (Den Helder). s DELFT, 17 maart. Civiel-ingenieur: N. J. Akkerman, Delft; J. R. v. Alphen, •g-Gravenhage; H. van Baarle, Delft, Rruyn, Leiden; R. Bürmann, Amster dam; B. L. Cats, Gouda; H. van Dijk, Amsterdam; V. J. D. de Groot, Utrecht, A. H. Hoogcarspel, Bergen (N.H.); R. Meents, Delft; J. van der Peijl, Terneu- !en; J. Roodbergen, Delft; P. J. M. chlatmann, Oegstgeest; A. G. F. Smit, s-Gravenhage; IJ. van Steeg, Heiloo; j!- A, Stoop, 's-Gravenhage; H. J. van aer Voorn, Neder horst den Berg. Advertentie Ben je gauw terug, mammie? Ja hoor... Alleen even naar 't postkantoor om te sparen (Van onze onderwijsredacteur) Blijkens een beschikking van het mi nisterie van O., K. en W. Is de algemene commissie voor georganiseerd overleg van het onderwijzend personeel thans volledig samengesteld. De commissie bestaat uit een regeringsvertegenwoor diging van vijf leden, twaalf vertegen woordigers van de bijzondere overleg commissies en vijf vertegenwoordigers van de centrales van overheidsperso neel. Aan de totstandkoming van deze alge mene overlegcommissie zijn zeer lang durige besprekingen vooraf gegaan. Met name in de kringen der onderwij zers toonde men zich reeds geruime tijd geporteerd voor de instelling van een coördinerend overlegorgaan, waarin al le zaken betreffende de rechtspositie en de salarissen van de leerkrachten van het kleuteronderwijs tot en met het v.h.m.o. behandeld zouden kunnen wor den. Er zou aldus een betere samen hang kunnen ontstaan in de behande ling van kwesties, die tot dusverre in de bijzondere overlegcommissies voor de verschillende onderwijssectoren los van elkaar aan de orde kwamen: één algemene commissie zou het geheel be ter kunnen overzien. Ook in de volks vertegenwoordiging is bij herhaling ge pleit voor meer coördinatie. Vooral van de kant van de leraren heeft men zich echter tegenover de in stelling van een algemene commissie van meet af zeer gereserveerd getoond: men vreesde, dat er een te log appa raat zou ontstaan, waarin allerlei tegen stellingen aan de dag zouden treden met het risico dat, zoals het wel eens geformuleerd is, de minister zich zou kunnen verschuilen achter een onmach tig georganiseerd overleg. Bovendien is beduchtheid geuit, dat het v.h.m.o. in het grotere verband, waarin ook de ambtenarencentrales een plaats werd toegedacht, onvoldoende gewicht zou krijgen. Na diverse concepten, waarover men Ingenieursexamen civiel-ingenieur: R. «aars, Bilthoven; H. E. van den Berg, ^chiedam; J. J. van Capellen van Wal- De steeg; A. I. ue Clercq Zubli, t)en. Haag; C. M. v. Dam. 's-Gravenhage; N. van Dijk. Delft; W. G. J. M. Ek- 5-er5- 's-Gravenhage; A. P. Isse, Delft; P- M. Koenen, Veghel; )?cheveningen; G. Kruisman, Amster- ?ani; H. S. Rutten, Delft; J. C. Rijksen, utrecht; C. van der Schenk, 's-Graven hage; K. H. Sipkes, Velsen; N. J. Spij- er, Delft; p. j. van Stekelenburg, Eind den: L. C. W. Wentzel, Tilburg; J. C. ytUemse, 's-Gravenhage; C. J. Pronk, ■^Htsterdam. Helder en fris zqn de kleuren, die wordt gedragen. Omdat de schoenen - - - meestal niet gevoerd zijn worden wat steviger leersoorten gebruikt. Er blijkt nog een andere reden te zijn, waarom het allerfijnste kalfsleer steeds minder aan de markt komt; de veehandelaren kunnen de gemeste kalveren relatief duurder kwyt dan de hun „nuchtere soortgenoten. Niet alleen het kalf, maar ook zqn huid is zodoende stevi ger, wanneer zijn laatste uurtje slaat. Het zou dus wel kunnen al blqft ons land betrekkeiyk goedkoop op schoenengebied dat in de nabije toe komst de prqzen wat omhoog zullen gaan. Voor de echt-zomerse dagen werden modellen getoond van linnen in een jute-weefsel, afgebiesd met leer. Een beetje minder elegant kwamen de mannen voor de dag, voornameiyk die tussen 18 en 24 jaar. Naar aanlei ding van een enquête, door een schoen fabrikant onder deze leeftqdsgroep ge houden va a r vertelt het verhaaltje is gebleken dat vele van deze jongelieden klagen over te weinig keus in de schoenwinkels. Voor deze groep, die evenzeer schoe nen als bromfietsen koopt, is men daar op snel aan 't werk gegaan. Stevige leer soorten, olijfgroen of grijs geverfd, hebben 't materiaal geleverd voor de nieuwe, gewaagder modellen. Een breed oplopend hiel stuk, duidelijk zichtbare stiksels, doorlopende crêpe zolen, een uitste kende lip over de wreef, men probeert het allemaal maar. „De grote groep van ontevredenen" zoals ze gety peerd worden in het marktonderzoek mag langzamerhand de kattelaarzen van Elvis Presley ach terna. de Nederlandse schoenenfabrikanten hun produkten voor het komende voor jaar hebben meegegeven. Rood, koren- blauw, oranje, azalea, turquoise, ci troengeel en lindegroen, al dan niet met wit gecombineerd, al deze tinten waren te zien tydens de show, die het Modecentrum voor de schoen- en le derbranche in Amsterdam heeft ge geven. De spitse leest blijft, maar heeft er een broertje bygekregen: de Franse O-lijn, die de bal van de schoen een enigszins ronde vorm geeft. Het zal ook wel een kleine concessie zqn aan de verlangens van de Nederlandse vrouw die, zonder een spitse voet te hebben, die spitse leest wel dragen wil, als de schoen er dan maar niet zo eindeloos lang uitziet. De hakken houden op iedere hoogte een fragiel aanzien, met een grote variatie in de afmetin gen van vier tot zes centimeter. De „hoogste hoogte" bevindt zich op acht centimeter. Het suède gaat er uit voor zolang als het duurt tenminste het is veel al kalfsleer dat glanzend of mat, nu De staatssecretaris van onderwqs, kunsten en wetenschappen heeft het toezicht op de openbare bibliotheken, welke gesubsidieerd worden krachtens de rqkssubsidievoorwaarden-1921, opge dragen aan een rijkscommissie, waar van deel uitmaken: dr. L. Brummel, te 's Gravenhage, voorzitter., prof. mr. H. de la Fontaine-Verwey, te Amster dam. mr. P. J. Idenburg. te Leiden., dr. B. F. Jansen SJ, te Groningen., Komdeur, prof. dr. L. J. Rogier, te Nqmegen. Deze rykscommissie is in het bqzon- der belast met het toezicht op het na komen van de geldende subsidievoor waarden, alsmede met het adviseren inzake nieuwe subsidie-aanvragen voor openbare bibliotheken. Een mooi en zomers schoentje, linnen afgebiesd met leer. Schoenen voor „boze jonge mannen". het steeds maar niet eens kon worden, is tenslotte op het eind van het vorig jaar een Koninklpk Besluit verschenen, waarby de algemene commissie werd ingesteld met ingang van 1 januari 1959. Uit de reacties van verschillende zqd#n is inmiddels gebleken, dat nu niet alleen de leraren, doch ook de onderwq- zers bezwaren maken tegen de wqze, waarop de knoop is doorgehakt. De on derwijzers zijn vooral slecht te spreken over de vertegenwoordiging in de alge mene commissie. Men wqst er op, dat het gehele basis-onderwqs, inclusief het kleuteronderwqs, over drie vertegen woordigers beschikt tegenover negen vertegenwoordigers van het voortgezet onderwijs, hetgeen men een „onduldba re minderheidspositie" acht. Voorts is een bezwaar van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie, dat het zwaartepunt van het overleg niet vol doende by de algemene commissie is gelegd en dat ten dele de bqzondere commissies los van elkaar kunnen blq- ven werken. Van de andere kant is het v.h.m.o. ook niet tevreden. De leraren zqn be vreesd, dat er in de algemene commis sie een niet te voorziene hoeveelheid problemen aan de orde zal komen, waarbq men zich ongerust maakt over de deskundigheid der leden om over vraagstukken op elkanders terrein te oordelen. Bovendien: ais er gecoördi neerd moet worden, dan zou een con tact tussen het v.h.m.o. en het hoger on derwqs meer voor de hand liggen dan dat tussen het v.h.m.o. en bqvoorbeeld het kleuteronderwqs. Het v.h.m.o. zou er de voorkeur aan geven, dat er aan de kant van de overheid een grotere coör dinatie in salaris- en rechtspositiezaken tot stand kwam. Al met al zit men dus met het ge val nogal flink in de knoop. De in stelling van een coördinerend or gaan heeft het voordeel, dat men zou kunnen aansturen op meer evenwich tige bezoldigingsregelingen; tot nu toe was er in onderwqskringen al te vaak sprake van een scheeftrekken van de verhoudingen. De onderwijs wereld is er zelf echter niet in ge slaagd dit orgaan te creëren en nu is er een compromis uit de bus ge komen, dat aan verschillende kanten om verschillende redenen misnoegen wekt. De huidige situatie is bedoeld als een voorlopige: een van de eerste kwesties, die de algemene commissie te behandelen zal krijgen, wordt haar eigen samenstelling in het volgend jaar. Gelet op de ervaringen is het echter de vraag of de commissie de ze puzzel zal kunnen oplossen. De commissie (die nog niet büeen is geweest) staat onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van O., K. en W., dr. J, H. Wesselings. De katholieke organisaties zijn vertegenwoordigd door mej. H. S. Rogier (kleuteronderwijs) en de heren Joh. H. M. Derksen (l.o v.g.l.o., u.l.o. en b.l.o.), B. J. W. Phi- lippa (nqverheidsonderwijs)A. J. A. Driessen (lager- en middelbaar land- bouwonderwqs) en K. Hanselman (kweekschoolonderwys). Als plaatsver vangende katholieke leden treden op de heren J. A. A. Poncin (lager onderwijs enz.), H. P. Greuter (landbouwonder- wqs) en dr. A. C. de Jong (v.h.m.o.). Daarnaast heeft in de algemene com missie voor de r.-k. centrale van over heidspersoneel zitting de heer A. C. M. Weyters met als plaatsvervanger dr. W. J. J. Dqsselbloem. Volgens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek zijn in het jaar 1958 in de Nederlandse hotels bij na 2,9 miljoen overnachtingen van bui tenlandse gasten geregistreerd. Verge leken met het jaar 1957 betekent dit een toeneming van het aantal over nachtingen met 7,1 procent. Het aantal overnachtingen is vooral sterk gestegen vanwege de bezoekers uit Duitsland (stijging 166.000 of 25,5 pet), uit de Verenigde Staten van Ame rika (48.000 of 14 pet), Zwitserland (12.500 of 12,1 pet) en het toenemend aantal geallieerde militairen dat in ons land verlof doorbrengt (12.000 of 8,9 pet). Het aantal overnachtingen van bezoe kers uit Frankrjjk en België-Luxemburg nam af resp. met 43.000 (- 20,7 pet) en 19.000 (- 10,9 pet). De politie van Oslo heeft maandag avond na een kort vuurgevecht een 16- jarige jongeman gearresteerd die zich heeft toegelegd op het beroven van taxi-chauffeurs, aldus bericht U.P.I. Veer*;t - dagen geleden kreeg hij o-p deze wqze ongeveer 200 kronen los van twee taxichauffeurs, die hq bedreigde met zqn revolver. Maandagavond pro beerde hq het weer. Hq drukte een 50-jarige taxichauffeur twee pistolen in de rug en gaf hem bevel hem te rij den naar een plek die hq hem zou aangeven. De chauffeur vroeg verlof eerst zqn peukje weg te mogen gooien en kreeg toen de kans de sirene van zqn wagen in werking te stellen. De jonge rover raakte in de war, be dreigde twee mannen die kwamen toe gelopen met zqn pistolen, en rende naar een aantal kolenopslagplaatsen bq de haven. Daar kreeg de politie hem te pakken, nadat hij eerst nog vier scho ten had gelost en bqna een haven- wacht had geraakt. Hq gaf zich over, toen hij besprongen werd door een poli tiehond. De politie werd yverig geholpen door meer dan honderd taxi-chauffeurs, die met hun koplampen de gehele omge ving in het licht zetten. De laatste twee jaar hebben de Oslose taxi-chauf feurs onder een ware terreur gestaan van rovers. Drie taxi-chauffeurs kwa men daarbq om het leven, verschei dene anderen werden gewond. De jongeman heeft na een kort ver hoor bekend. Hij woonde alleen met zqn moeder en was al enkele maanden werkloos. De officier van justitie bij de recht bank te Zwolle heeft gisteren tegen een 28-jarige timmerman uit Kampen, die vorig jaar in zijn woonplaats enkele in braken heeft gepleegd, een onvoor waardelijke gevangenisstraf van een jaar en negen maanden geëist, zonder aftrek van de vqf maanden, die ver dachte in preventieve hechtenis heeft doorgebracht. Enige tqd nadat hq in het huwelijk was getreden had verdachte, naar zijn zeggen, om uit de financiële zorgen te raken, ingebroken bij de plaatselijke vertegenwoordiger van het christelqk bouwnijverheidsfonds, van wie hq wist, dat deze soms grote bedragen in huis had. De buit bedroeg 3300,-. Via een regenpijp drong hq voorts het huis van een winkelier in de Damstraat binnen en verdween met 1500,-. Enige tijd la ter, tijdens een koopavond, verschafte hq zich opnieuw toegang tot dit huis, terwql de winkelier en zqn vrouw bezig waren klanten te helpen. Ditmaal vond hij slechts 100,-. De president achtte het motief geld zorgen niet aannemelijk. Het geld dat verdachte, die diep in de schulden zit, stal en de 2000.- die hij won in een voetbalpool, verdwenen als sneeuw voor de zon, hoofdzakelqk aan weel- de-artikelen. De president merkte op dat verdach te graag de royale heer wil uithangen en met zqn geld smqt en hij rekende het hem zwaar aan, dat hij zich ook had vergrepen aan geld van zijn mede arbeiders. De officier noemde verdach te een man met een gevaarlqke avon- turenzin. Zqn leven biedt een zeer triest beeld en hq werd reeds verscheidene malen veroordeeld, aldus de officier. Uitspraak over 14 dagen. Advertentie 3 v> Kalm blijven Drukke dag gehad? Drink dan vóór het slapen gaan cacao. U weet 't....... van Houten cacao kalmeert en bevordert een gezonde slaap. Denk er vanavond toch eens om VAN HOUTEN cacao Perzië Perzië heeft krachtig ge protesteerd tegen herhaalde schending van het Perzische luchtruim door Rus sische vliegtuigen 81 maal in het laatste kwartaal. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig eflect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chelarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nóg beter. Ze hebben mil- lioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen. miaaeien Talen. a Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank heeft gisteren tegen een 28-jarige chauffeur uit Sehinyeld drie jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid ge- eist wegens het onder invloed van drank veroorzaken van dood door schuld. De man had in de nacht van 4 op 5 februari met een gezelschap gefuifd in café's te Vroenhoven over de Belgische grens. Met zijn auto had hij, in de vroege morgen van 5 februari terugke rend, te Maastricht een op zijn brom mer naar het werk rijdende chauffeur aangereden. Verdachte verkeerde on der invloed van sterke drank. Het slacht offer werd zwaar gewond. De autobestuurder was doorgere den, hoewel hij en de andere inzitten den van de auto wisten, dat hij de aanrijding had veroorzaakt. Het slachtoffer kreeg een dubbele bek kenfractuur en diens linkerbeen, dat werd verbrijzeld, moest worden ge amputeerd. Negen dagen later over leed het slachtoffer. Voor de rechtbank beweerde de man niet dronken te zijn geweest, maar de officier van justitie hechtte aan die ver klaring geen waarde. De verdediger achtte het bewqs voor de dronken schap onvoldoende bewezen en vroeg een nader getuigenverhoor. De rechtbank heeft de uitspraak be paald op zaterdag 28 maart. Kolonel Grivas, de leider van de Cy prische verzetsbeweging ten tijde van de opstand tegen het Engelse bewind op het eiland, is gisteren met een vlieg tuig van de Griekse luchtmacht in Athe ne gearriveerd, aldus meldt United i Press International. Op het vliegveld van de Griekse hoofdstad wachtte hem onder andere zijn van geluk wenende I echtgenote. Nadat Grivas de erewacht I had geïnspecteerd, werd hji toegespro- I ken door de aartsbisschop van Athene 1 en de burgemeester van de hoofdstad. Stram in de houding naast zqn vrouw staand luisterde de kolonel, die zich op Cyprus Dighenis, leider, noemde naar de Griekse woorden van lof en welkom. Bleek, en met een van emotie ver wrongen stem, antwoordde Grivas: „Uw welkom heeft mij dankbaar ge stemd, hoewel het toebehoort aan het volk van Cyprus en zijn doden, wier bloed de aarde begoten heeft en wier graven ik van de despoot van het ei land voor mqn vertrek niet mocht be zoeken en eren". De burgemeester van Athene overhandigde hij daarna een pakje met aarde van Cyprus. „Deze met bloed doordrenkte aarde, genomen uit mqn schuilplaats, vertrouw ik in uw handen, als een ring die Cyprus ver bindt met het moederland Griekenland. Mijn enige hoop is dat ik spoedig naar het eiland zal terugkeren." Toen hy gistermorgen uit Nicosia vertrok had Grivas al iets dergelqks gezegd, zyn laatste woorden op Cyprus waren: „Ik zal spoedig terugkeren". In de parochiekerk van de H.H.. An- tonius en Rosalia (Bosjeskerk) in Rot terdam zal een Lqdens-declamatorium naar de oorspronkelqke tekst van Mat- theus en met de tussenteksten van Mi chel van der Plas worden opgevoerd. De muzikale omlqsting bestaat onder meer uit werk van Jan Mul. Tot de me dewerkenden behoren Ton en Luc Lutz, Max en Hans Croiset en Ellen Vogel, alsmede het Graalkoor, het jongens koor St.-Willibrord, tien mannenkoren en het Rotterdams Philharmonisch Ko perkwartet, het geheel onder leiding van Cees Valten. De K.R.O. zal deze uitvoering zondag uitzenden. Dinsdag 19 mei kan voor de Neder landse jeugd een gedenkwaardige dag worden. Dan biedt namelqk de A.V.R.O. de jongeren een kans, door alle zendtqd die deze omroep voor die dag ter beschikking staat, aan de jeugd toe te vertrouwen. Sinds bekend werd dat de A.V.R.O. naar een idee van haar jeugdomroep Minjon een Radio-Jeugd- dag 1959 zal organiseren, zij reeds on geveer 150 suggesties op het gebied van reportages, lezingen, hoorspelen, geva rieerde programma's en wat dies meer zq ontvangen. Eenieder, die zich in staat acht daadwerkelqk aan het pro gramma mee te werken, kan zich, mits hy niet jonger dan zestien en niet ouder dan dertig jaar is, opgeven bq de A.V. R.O. afd. jeugduitzendingen. Zowel amateurs als professionals kunnen deel nemen en iedere medewerker zal vol gens de gebruikelijke normen worden gehonoreerd. Het uit vqfenvqftig musici bestaande B.B.C. Concert Orchestra en het zestien leden omvattende B.B.C. Studio Choir, die in hoofdzaak populaire klassieken ten gehore brengen zullen van vrijdag 24 tot en met dinsdag 28 april een tour nee door Nederland maken. Onder lei ding van Vilem Tausky en Sidney Torch zullen concerten worden gegeven te Scheveningen, Nymegen, Utrecht en Amsterdam. Een rechtstreekse uitzen ding wordt gegeven van het concert, dat op zondag 26 april wordt gegeven in gebouw Tivoli in Utrecht. Als master of ceremonies treedt tijdens deze tour nee op Frank Philips, die zich geduren de de bezettingsjaren als nieuwslezer en oorlogscorrespondent ook in ons land grote bekendheid verwierf. Voor de televisie is vanavond een herhaling te zien van het verleden jaar uitgezonden en op telerecording vast gelegde spel „Jane Eyre" naar het ge lijknamige boek van Charlotte Brontë. De dramatisering van dit verhaal werd in opdracht van de B.B.C. door Constance Cox en Ian Dallas geschre ven. De Nederlandse bewerking is van David Koning. Het spel wordt uitge voerd door de toneelgroep Theater on der regie van Peter Koen. Voor de N.C.R.V. worden vier syn- fonia's van J. S. Bach uitgevoerd. Het zqn de voorspelen van de Kanta- tes nr. 169, 35, 49 en 29. De uitvoerenden zijn het Omroep Kamerorkest onder leiding van Maurits van den Berg en de organist Koos Bons (298 m. 20 u.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7