m Mislukte overval op kantoor Wagon-Lits voor rechtbank Drie jaar gevangenisstraf geëist Dr. J. E. de Vos van Steen wijk bepleit Leids plan voor een algemeen baccalaureaat msÉ. blikgroenten J MARTINI MAÏZENA D U RYEA Wilt u nog meer bewijzen!. SBBASlWi BELANGRIJKE BOEDELVEILING Processieverbod overtreden Kantoorbediende op hoofd geslagen Zweedse turners naar Haarlem Stemmen worden niet opnieuw geteld Vechtpartij in cabaret berecht Voor elke gelegenheid Zaak-Geertruidenberg voor de Hoge Raad LEUGENTJE HAD ERNSTIGE GEVOLGEN Maatschappij Nijverheid en Handel Stembusuitslag De ideale echtgenoot" Gewichtheffer krijgt vier maanden IN HET GELID Zakkenrollers slaan hun slag en uw gezon GRATIS BLIKGROENTEN ZIJN VITAMINENGROENTEN Uitbreidingsplan DETECTIVE Jan de Vries ZATERDAG 21 MAART 1959 PAGINA 19 in één nacht Uw handen gaaf en zacht was het weg, dat eerste grijze haartje! s tintgevende haarwassing: ,t hoort bij uw make-up O HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Passie-avond in Jongens stad Haarlem-Noord U KUNT ZE KRIJGEN! De wetenschap heeft atdoende bewezen, dat blikgroenten méér vitaminen bevatten dan thuis gekookte verse groente"- Over de gehele wereld houdt men hiermee rekening- beste mensen, harde werkers, pioniers krijgen blikgroenten. In ziekenhuizen krijgt u ook blikgroenten! In de keuken van t restaurant, waar u gaat dineren, worden blikgroenten gebruikt! Conclusie: De gevolgtrekking die u zelf kunt maken, is deze: blikgroenten zijn vitaminengroenten en dus onmisbaar. Voor uw gezin zijn blikgroenten een gezonde afwisseling. Vraag de gratis brochure aan „Blikgroenten en uw gezondheid", bij de Voorlichtings commissie voor Blikgroenten, Sarphatikade 10, Amsterdam. VERVOER BAARS betrouwbare auto naar Santpoort P. HOOGEVEEN ZOON Advertentie De civiele kamer van de Hoge Raad heeft behandeld een cassatieberoep van de procureur-generaal te 's-Hertogen- bosch tegen een arrest van dit hof, dat een vrijspraak inhield ten aanzien van een pater te Teteringen, een kapelaan te Made en een pater, thans missiona ris in Argentinië, die ervan beschuldigd werden te hebben deelgenomen aan een volgens de dagvaarding niet geoorloof de processie te Geertruidenberg. Deze soort zaken worden steeds (krachtens de wet toezicht op kerkgenootschap pen) behandeld door de civiele rech ter. Ook de rechtbank te Breda heeft in eerste instantie een vrijspraak gege ven. De grondwet staat processies in het openbaar toe op plaatsen, waar die ook gebruikelijk waren vóór 1848, het jaar waarin de toenmalige grondwet tot stand kwam. Mr. Ph. C. M. van der Ven te 's-Gra- venhage heeft het beroep tegengespro ken. De procureur-generaal had in zijn cassatieschriftuur aangevoerd, dat de vrijspraak op onjuiste criteria berust. Volgens hem had de rechtbank dienen te onderzoeken of vóór 1848 speciaal processies daar ter plaatse werden ge houden. Zij spreekt echter alleen van plechtigheden, o.a. begrafenissen langs de openbare weg. Mr. van der Ven bestreed dit stand punt. Zijns inziens dienen dergelijke plechtigheden als een geheel te worden beschouwd, zodat ook processies daar onder vallen. Hij achtte de criteria juist en zei, dat dit cassatieberoep te gen een zuivere vrijspraak is gericht. Daarom vroeg hij het beroep niet ont vankelijk te verklaren. De procureur-generaal zal 3 april con clusie nemen. (Van onze verslaggever) Een klein leugentje met verschrikke lijke gevolgen. Dat ondervond op 18 no vember j.l. een eenzame kantoorbedien de op het eerste perron van het Am sterdamse C.S., toen hij met een stuk hout op ziin hoofd werd geslapen. Dat ondervond vrijdag de 24-jarige da der voor de hoofdstedelijke rechtbank, waar de officier van justitie, mr. H. Bouma, wegens poging tot diefstal met geweldpleging drie jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest eiste. „Gezien de ernst van dit feit," riep mr. Bouma uit, „het moet duide lijk zijn dat wij deze dingen niet in de Nederlandse samenleving kunnen dul den." In een eindeloze reeks detectivero mannetjes had hjj het gelezen, de lan ge, magere jongeman, die bleek en ont daan voor zijn rechters zat. In die ro mannetjes vond hij zijn favoriet: de man die met zijn knuppel in de hand alles tot een goed einde brengt. Gedre ven door geldgebrek smeedde hij zijn plan. Als hulpkok op de trein wist hij dat zijn werkgeefster de „Cie. Interna tional des Wagons Lits". wel over heel wat geld moest beschikken. Op het bij- kantoortje in Amsterdam zou wel wat te halen zijn. Ruim f 6000 schatte de jongeman. Wekenlang liep hij met het plan rond. Pas laat op de avond van 18 november j.l. sloeg hjj toe. Gemaskerd drong hij het kantoortje binnen, dat aan de Haarlemse zijde van het eerste perron gelegen is. Van het eerste Derron zou den geen treinen meer vertrekken, het was er stil en dus erg gunstig voor de jongeman, die met grote kracht zijn stuk hout op het hoofd van de eenzame kantoorbediende drukte. Het gewenste resultaat bleef achterwege. Ziin slacht offer, die juist bezig was met geld te tel len, raakte niet bewusteloos. Nog eens en nog eens daalde het stuk hout op het hoofd van de kantoorbediende. „Ik dacht dat hij er doorheen ging," ver telde deze als getuige op de zitting. „Ik voelde het bloed langs mijn gezicht lo pen. Toen ik begon te schreeuwen is hij er van door gegaan. Doordat hij een zwarte doek voor zijn gezicht had ge bonden, kon ik hem niet herkennen." „Een buitengewoon ernstig feit," sprak president mr. J. Coninck Lief- sting. „U loopt grote kans dat de straf dienovereenkomstig zal zijn." De jonge man knikte somber. Door zijn hoofd speelden op dat moment ongetwijfeld de motieven die tot zijn gruwelijke daad hebben geleid. Hij was verloofd met een van de mooiste meisjes uit Weesper- karspel. Een goed en ook verstandig meisje, waar hij erg tegenop zag. Zii had hem weten over te halen bet varen op te geven en aan de wal een baan te zoeken. Samen zouden zij dan het geld verdienen voor de uitzet. En toen kwam dan het kleine leu gentje dat zo'n grote rol speelde in dit trieste drama. Als kantoorbediende verdiende het meisje goed, veel beter dan de jongen als hulpkok bjj de „Wa gons Lits". Zij had hem al eens ver teld het niet leuk te vinden als een jongen minder verdiende dan zijn meis je. Toen zij hem vroeg naar de groot te van zijn salaris, volgde prompt een leugen. Maandelijks droeg hij het geld aan haar af, meer dan hij verdiende. Door het rijden op de Expo en het smokkelen van boter, „snabbelde" hij er wat bjj. Maar toen de Expo geslo ten werd, kwamen de zorgen. Hij ging lenen en tenslotte zelfs denken aan de overval, zijn eerste misdaad. Gekleed in haar olijfgroene regen jasje stond het donkere meisje als ge tuige a décharge voor de rechtbank. Zjj nam het voor haar jongen op. Zij zal hem trouw blijven, vertelde zij. Door over te werken had zij zijn schul den kunnen betalen en ook geld ver diend voor zijn studie. In de gevange nis studeert de jongen voor het mid denstandsdiploma. Als hij vrij komt volgt hij een cursus voor hofmeester en dan gaat hjj weer varen. Zeker, dat weinig verdienen had zij niet prettig gevonden. Maar hij had er bij haar niet om hoeven te liegen. Zij zou hem er niet kwaad om hebben aangekeken. Nee, hem hebben geholpen iets anders te zoeken. De officier van justitie kon met de rapporten waarin de hulpkok een slap pe, onzelfstandige jongen werd ge noemd, niet meegaan. De rapporten suggereerden een gecombineerde straf. „Veel te ernstig dit feit, ik voel er niets voor", zei mr. Bouma. „Dit soort overvallen komen er weer meer in. Ik denk aan de overvallen op de taxi chauffeur en de oude kruidenierster in de Bankastraat," ging de officier ver der. „Zijn motief van dat geld hield geen enkele steek. Hjj verkeerde zeker niet in behoeftige omstandigheden." De verdediger, mr. M. Warners, sprak van een hard werkende jonge man met uitstekende getuigschriften en de dwangpsychose waaronder hjj de daad pleegde. „Van deze jongen is nog heel wat te maken," aldus de verde- Op zaterdag 2 mei zal men in het Haarlems Concertgebouw kunnen ge nieten van een turn-evenement op zeer hoog niveau. Dan zal namelijk de ver maarde turnploeg Orebrö uit Stock holm een demonstratie geven. De ploeg bestaat uit 14 heren, die hun prestaties zullen tonen met lange mat, brug, rekstok, vrije oefeningen, tram poline, springtafel en springkast. De Zweedse ploeg wordt wel verge leken met de Deense turners van Niels Bukh. die in de dertiger jaren de we reld verbaasd deden staan door hun bij zondere prestaties. De organisatie van deze turnavond is in handen van de Haarlemse Sport raad in samenwerking met de Kenne- j mer Turnkring en de Haarlemse Voet- balbond. diger, die de uiterste clementie en toch een gecombineerde straf vroeg. „Met het vonnis tegen de jongen wordt ook het meisje gestraft." De laatste woorden van verdachte getuigden van veel berouw. Hij had zijn excuses aan de kantoorbediende aangeboden. „Een dergelijk feit doe ik nooit meer," besloot de jongen. Uitspraak 3 april. Tijdens een lunchbjjeenkomst van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del, heeft de president-curator van de Leidse universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, gistermiddag ge sproken over het plan voor een alge meen baccalaureaat aan de universi teit. Onlangs heeft een senaatscommis sie van de Leidse universiteit onder voorzitterschap van de heer De Vos van Steenwjjk omtrent dit onderwerp gerapporteerd en het was thans de be doeling van de spreker na te gaan in hoeverre de gedachte van een alge- Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vrijdag besloten geen algemene hertelling van de stembusuitslag te doen geschieden. Er is een uitvoerig verslag voorgelezen van 't onderzoek der commissie die deze zaak heeft behandeld. Daarin zijn verschei dene fouten erkend, maar de griffie van de Kamer heeft bij iedere voorkomende onregelmatigheid die aan het licht kwam zich onmiddellijk in verbinding gesteld met het betrokken gemeentebestuur. Het verslag bevat enkele berispingen en waarschuwingen voor de toekomst. In Amsterdam hebben de onregelmatig heden aanleiding gegeven om de uitsla gen van vijf stembussen door de Kamer zelf te doen hertellen. Daarbij is gebleken dat de fouten geen invloed kunnen hebben gehad op de algemene uitslag. Advertentie Op de Huishoudbeurs in de Amsterdamse R.A.I. vond vrijdagavond de verkie zing plaats van „De ideale echtgenoot". Dat er met de eisen niet gespot werd, blijkt wel uit deze foto: de gegadigden voor de titel moesten bewijzen, dat zij volgens alle regelen van de kunst een dweil kunnen uitiuringen. Advertentie Doe 't zélf - óók de crème behandeling - met de POLYCOLOR Haarkuur. Vraag het uw drogist of parfu merie. (1.95) - geen schrik en geen moeite Gewoon thuis zélf uw haar wassen met POLYCOLOR-Kleurshampoo. Het wordt zónder verven bijgetint in uw eigen kleur of een modieuze nuance. Een weldaad voor uw haar en uw verschijning! :- Xsm ♦vw« Tube voor 2 wassingen 1.1 (Keus uit 20 tinten) LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18. Imp. van POLYCOLOR K2r Placentubex Mouson Marjret Aator Blendax. De Amsterdamse rechtbank heeft de 36-jarige gewichtheffer T. van der V„ die op 29 juli van het vorig jaar een rel veroorzaakte in een cabaret aan het Thorbeckeplein te Amsterdam, ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk en terbeschikkingstelling van de regering, eveneens voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. En dit met de bijzondere voorwaarde dat hij zich gedurende deze proeftijd onder toezicht van het medische consul tatiebureau voor alcoholisme stelt, ook bij de keuze van een werkkring. De recht oank achtte de primair ten laste gelegde mishandeling ver dachte zou „Zwarte Riek" een z.g. knietje hebben gegeven niet bewe zen. Thans, evenals voor de behandeling van de zaak op 6 maart j.l. was de belangstelling zeer groot. De officier van Justitie, die zes maan den had geëist, heeft geen hoger beroep aangetekend. GETROUWD: J. G. Verburgt en M S. J. van der Maat; A. Molenaar en J. A. Westerveld. GEBOREN: J. D. Kopjes Nieman en R. Kogenhop, z.; J. H. Kuipers en A. Schipper, d.; G. H. Drontmanr en H. M. L. Hootsmans, z.; C. P. J. Prins en A. H. P. Willems, d.; H. J. Bolmejjer en L. Y. Saeijs, z. OVERLEDEN: H. J. Vermeer, 84 j. meen baccalaureaat belangstelling en instemming in den lande zou ondervin den. De heer De Vos van Steenwijk zette uiteen, dat de wetenschap tegenwoor dig steeds verder uitgroeit, steeds-meer mensen nodig heeft en vooral steeds meer specialisten. Zozeer zelfs, dat van een algemene vorming aan een universiteit weinig meer terecht kan komen. Vandaar, dat de Leidse se naatscommissie het denkbeeld heeft geopperd om een algemeen baccalau reaat in te stellen, dat verworven kan worden na een betrekkelijk korte stu dietijd, en dat getuigen zal van een algemene vorming. Bedoeld is een af gerond studieprogram, en dus niet een algemene propadeuse, die de basis zou moeten worden vanwaaruit verder ge specialiseerd kan worden. De nieuwe Hoge Onderwijswet schept de moge lijkheid een zogeheten interfaculteit in het leven te roepen, waaraan dit bac calaureaat kan worden behaald. Het algemene baccalaureaat, zoals de Leidse senaatscommissie zich dat denkt, is dus wezenlijk iets anders dan de vakbaccalaureaten, die enkele uni versiteiten reeds hebben ingevoerd, en die niet anders zijn dan een verkorte vakstudie. Volgens de Leidse opvattingen zal de baecaiaureaatsstudie een program van drie jaar moeten omvatten, waarin de algemene culturele ontwikkeling, de maatschappelijke ontwikkeling en de natuurwetenschappelijke ontwikkeling worden bestudeerd. Na een propadeuse van één jaar zal een splitsing mogelijk zijn, waarna weliswaar alle drie de richtingen gedoceerd blijven worden, maar waarbij in elke richting een be paald onderdeel overheerst. Veel aandacht zal geschonken wor den en dit is een eis die door de behoefte wordt ingegeven aan het beheersen in woord en geschrift van de Nederlandse taal en van minstens één der andere moderne talen, ter wijl twee andere moderne talen bij gehouden moeten worden. Voorts zal gevraagd worden een goede kennis van de culturele, sociaal-economische en natuurwetenschappelijke structuur van de moderne samenleving. De moeilijkheid bij een dergelijke korte, maar toch volwaardige studie is, dat zü noodzakelijk schoolser moet zijn. Dit zal voornamelijk tot uiting ko men in de eis, dat na ieder leerjaar een examen moet worden afgelegd, dat toegang geeft tot een volgend leer jaar. In dit verband wees de heer De Vos van Steenwijk erop, dat de stu denten de hele dag en de hele nacht in de universiteitssteden nodig zullen zijn. Vandaar dat de universiteitsste den voldoende ruimte moeten hebben en de nodige studentenwoningen moe ten bezitten. Het forensen achtte hij beslist onjuist. De voetbalelftallen uit Haarlem en omgeving treden morgen in de volgen de opstellingen aan. Bij de semi-profs: RCH: v. d. Voort, Schoonenberg, Ho- nout. Krist, v. d. Brink, v. d. Klugt, Brouwer, Kruyer, v. d. Lippe, Bies- brouck, Henke. (Excelsior, thuis). Haarlem: Snijders. Oepkes, Maas, Boom, Sybrandi, Schilpzand, Groene- veld, Degenaar, Dekker, Berendregt, de Graaf, (Eindhoven, uit). EDO: v. d. Berg, Petterson, Berends, Nijman, v. Dijk, Leonhard, Duivenvoor den, Spiers, N.N., Belfroid, v. Vark. (Hilversum, thuis). En bij de amateurs: Aalsmeer: Boomhouwer, Beets, Com- bee, v. Mourik, Lagerweij, Dijkstra, v. Biljouw, Doets, Slemmer, de Vries, v. d. Voort. (HFC, thuis). HFC: v. d. Lee, Hein Winter, Dekker, Molijn, Wijkhuizen, Molenaar, Hans Winter, Bouwman, Jansen, de Nijs, Engelenberg,. (Aalsmeer, uit). DEM: Aardenburg, Spanjaard, Bak ker, Goderie, Pirovano, Niesten, Van Lieshout, Bakker, Starmans, Sonjé, Schelvis. (AFC, thuis). Kennemers: Meijer, Lejeune, v. d. Sluis, Horeman, Brethouwer, Tervoort, Kops, v. d. Outenaar, Zwanenburg, Huisman, Mosk. (Zeeburgia, uit). Zand voortmeeuwen: v. Koningsbrug- gen, Stokman, Oosterbaan, Stobbelaar, Keur, Water, Castien, Koning, Visser, Keesman, Halderman. (WA, uit). HBC: Warmerdam, v. Bergen, Joh. Duindam, Henk Kors, Hennie Kors, v. Bruggen, Lensen, Span, Neeskens, de Reus, J. Duindam. (Holland, uit). Schoten: Kessens, v. Veen, Hogen- dijk, Dinkelberg, Geurts, Koppen, v. Oosten, Brussee Otte, Vlug, Zandberg. (HMS, thuis). TYBB: Bakker, Feye, Weijers, v. d. Vlugt, Velthuizen, Pebesma, Boe ree, Blom, Jansen, Kroonsberg, Meij er. (Wilhelmus, uit). VVSB: Peeters, Duivenvoorden, de Groot, Groot, v. Paridon, v. Eeden, Meeuwenoord, Koomen, v. d. Togt, Kaptein, Nederstigt. (RVC, thuis). VELSEN: T. Kaasenbrood; J. v. Bug- num; L. Boon; G. Spanjaard; J. Bak- kum; W. Schoorl; P. Wittebrood; A. Hijnen; J. Hoogzaad; C. Graman; J- v- Schagen. (QSC, thuis). N.A.S.: A. Blommestijn; L. de Lange; A. Fijen; L. Sloove; W. Bürmann; H. v. Rooijen; J. Zegers; H. Bottelier; K. Smulders; J. Schouten; J. Uimburg- (Swift, thuis) Naast de voorbereiding op het Paas feest 's zondagsmiddags door de lijdens meditaties van pater Joosten O.F.M geldt het in Jongensstad als een tra ditie, dat dicht bij het naderende hoog feest nog een speciale avond als voor bereiding wordt gehouden. Dit jaar was het een passie-avond, waarbij voordrachten werden omkranst door toepasselijke zang van het eigën meisjeskoor o.l.v. zuster Melanie. Een van de leden van de r.-k. toneelver eniging „St.-Genesius" droeg werken welke op Christus' Lijden betrekking hadden, voor van Jacques Revius, Gui- do Gezelle en Gabriel Smit, terwijl een der vrouwelijke leden van genoemde toneelvereniging op gevoelvolle wijze de „Terugkeer van Barrabas" verhaal de. Aandachtig werden zang en voor dracht door de aanwezigen gevolgd, die er, om het met de woorden van de aalmoezenier van Jongensstad, pater Cresc. van Baarle O.F.M.te zeggen, zeker iets bij zouden vinden, dat mee naar huis genomen kon worden, ter voorbereiding op het Paasfeest. Het tweede deel van de avond brachten een drietal heren en twee dames van „St.-Genesius" de „Kruisweg" van Henri Ghéon. Op de Huishoudbeurs hebben zakken rollers een portemonnaie met 18.50 ten nadele van een Haarlemse en een por temonnaie met 7,- ten nadele van een Amsterdamse gestolen. MRMi In 4 minuten klaar op tafel VOOR al Uw VAN Klein tot Groot. In de stad en door 't gehele land RAAMVEST 29 Telefoon 14810 Voor een Bloemendaalsestraatweg 148, Tel. 7709 Verkoop uitsluitend met 3 mnd. gar. Verschillende mer ken wagens voorr. Financie ring mogelijk. Zondags geopend. B(i zieke kinderen, hoort de dokter èn - als ze niet helemaal In orde zijn, hangerig-, koortsig of verkou den. als ze pijntjes hebben of onrustig zijn - óók prettige en veiligs SINASPRIL zulg- tabletjes. Hetzelfde als de beroemde, van ouds beproef de grote-mensen-tabletten, maar in speciale kinderdose ring met frisse limonade- smaak. Een oranje Sinaspril- tabletje gaat er zó in en helpt uw kind er zo prettig en vlug weer overheen. Gauw even naar apotheker of drogist, u kunt het morgen al nodig hebben. KINDER- rrfTa^" Het Hoofd van het gemeente bestuur van HEEMSTEDE brengt ter openbare kennis, dat ter secretarie, afdeling algemene zaken, van 21 maart 1959 af, gedurende 4 weken, op iedere werkdag van 9 tot 12 uur, voor een ieder ter inzage ligt: een ontwerp tot vaststel ling van de partiële her ziening van het uitbrei dingsplan in onderdelen XLVI H voor het terrein gelegen ten noorden van de Bernard Zweerslaan. Heemstede, 20 maart 1959. Het Hoofd voornoemd, A. G. A. van Rappard. Opsporen, nagaan, controle, diefstal, informaties, chantage, vertrouwensopdrachten Bekend door Radio en Per* HAABLEM Verspronckweg 44 Telefoon 14231 Overal te ontbieden Spreekuur: uitsluitend na afspraak. Makelaars - Veilingmeesters - Beëd. Taxateurs SINDS 50 JAREN Nieuwe Gracht 74 - HAARLEM - Parklaan 22 waarin opgenomen t.v.v. DE WELED. GEB. HEER O. E. ALANDT, het tweede gedeelte v. d. IN BOEDEL VAN HUIZE „D J E M B E R" te BLOEMENDAAL, op DONDERDAG a.s. AANV, te 9.30 UUR PRECIES, t.o.v. Deurwaarder K. C. v. d. Mije. Ter veiling zullen o.m. komen: div. HUISKAMER- en SLAAPKAMEEAMEUBL. - tweezits en drie- zits BANKSTELLEN - SALON- en KLOOSTER TAFELS - zeer fraaie GOTHISCHE e.a. afz. DRESSOIRS - QUEEN ANNE en BALPOOT- SCIIRIJFTAFELS - BIEDERMEIER STOELEN en TAFELS - COMPL. MODERNE EETHOEKSTEL- LEN (ronde tafels met stoelen) - Porselein en ZILVERWERK - SCHILDERSTUKKEN (w.o. Rom. School, N. M. Wijdoogen etc.) - Piano's - RADIO - PICK-UP COMBINATIES - VLOER KLEDEN - Opklap-, Divan-, Onderschuif- en Stapelbedden - Matrassen - A.E.G. e.a. el. WAS MACHINES - moderne TOONBANK etc. etc. KIJKDAG: WOENSDAG a.s. van 10 tot 15 uur. INZENDINGEN VAN KUNST, ANTIEK EN EX CLUSIEF MEUBILAIR bestemd voor onze vei ling d.d. 9 april a.s. WORDEN DAGELIJKS INGEWACHT OF DOOR EIGEN EXPEDITIE AFGEHAALD. DESGEWENST NA VOORAF GAANDE TAXATIE. TELEFOON 13845.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 10