Dr. L. Kortenhorst herkozen als Kamervoorzitter 1 Felle stalinist Kosji hoofd van „Gosplan Eisenhower is het eens met Macmillan f 6475.- Nieuwe loonronde DUBBELE NEDERLAAG VOOR DE P.v.d.A. Kamer kiest liberaal Korthals in plaats van de socialist Bommer tot ondervoorzitter Djakarta laat Schmidt vrij in Ladderwagen stremt verkeer CITROEN Nieuw parlementair halfjaar onder grote spanning ingezet Ex-voorzitter van de commissie Koezminkrijgt andere functie Heiers dreigen met protest staking Kernexplosies op grote hoogte Noodlanding van koning Boudewijn Geheime boodschap van De Gaulle Het weer. Reeds uit Indonesië vertrokken mm lil! Portefeuillewisseling in het Kremlin Geen bestrijdings middel van raketten TOPCONFERENTIE IN DE ZOMER Bejaarde man verliest macht over het stuur reeds leverbaar A. J. ROTTEVEEL VAA L O O A's Twee broers om het leven gekomen ZATERDAG 21 MAART 1959 82ste JAARGANG No. 30169 Een stralende dr. Kortenhorst heeft gisteren in het licht Van vele schijnwerpers van fotografen en cameramensen ze gevierend in zijn voorzittersstoel de ene gelukwens na de andere in ontvangst kunnen nemen. De Tweede Kamer had hem, met uitzondering van de socialisten die hem van partij digheid hebben beschuldigd, weer als voorzitter aangewezen op de voordracht die nu naar de Koningin is verzonden. De stemming is niet zonder spanning verlopen en maakte de eerste vergadering na de opening van de zitting van de Staten-Generaal in de Ridderzaal meestal een bijeen komst zonder veel betekenis tot een politieke gebeurtenis. De uitslag was: 95 van de 140 stemmen voor dr. Kortenhorst. elii *<0 Hoofdagent voor Haarlem en omgeving: AUTOMOBIELBEDRIJF BLOEMENDAAL Botsing met motor «W M 0 R RIS "êefore you êut/! Suède damesjasjes in kleuren Opklaringen Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon, Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr*. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter* ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuf 's avonds tel. 21544 (Van onze parlementaire redacteur) Zelfs de beide Pacifistisch-Socialisten een nieuwe linkse groepering in de Kamer stemden voor. Prof. Romme had ter inleiding de beruchte brief voorgelezen, die de fractieleider van de P.v.d.A., mr. Burger, aan zijn collegae-fractieleiders had verzonden om hun mee te delen, dat de P.v.d.A. dr. Kortenhorst te weinig onpartijdig vond om nog langer de Kamer te presideren. In de brief werd het gebeurde tijdens de december-crisis ge noemd. Hij bleek nog een slotfraze te bevatten, waarin werd gememoreerd, dat de voorzitter in de laatste vergadering voor de verkiezingen de Kamer ontbinding nodeloos zou hebben geminimaliseerd. Ook dat werd als bewijs van partijdigheid aangevoerd. (Dr. Kortenhorst heeft in die rede op 4 maart opgemerkt: „Wanneer ik mij afvraag, of ten gevolge van de kabi netscrisis en de ontbinding van de Kamer op dit moment reeds belangrijke vertraging js opgetreden in onze werkzaamheden, dan meen ik dit te kunnen ontkennen". Daaruit hebben de socialisten partij kiezen ten gunste van Hamerontbinding af willen leiden. De P.v.d.A. heeft de Kamerontbinding destijds inconstitutioneel genoemd.) Prof. Romme heeft de brief in het openbaar willen voorlezen, om de inhoud voor de geschiedenis vast te leg gen in de Handelingen." Daar bleef het echter niet bij. De stemming over het voorzitterschap was nauwelijks achter de rug of prof. Rom- hie kondigde aan, dat de Kamer er °ok recht op had te weten door welke motieven de K.V.P. zich verder bij deze zaak zou laten leiden. Er moesten hog ondervoorzitters worden gekozen, «et is gebruikelijk de eerste van hen fit de tweede grootste fractie te kie- zen en het zou dus normaal zijn ge feest, wanneer de socialist Bommer, die deze functie reeds geruime tijd vervult, epnieuw op de voordracht zou zijn ge- P'aatst. Prof. Romme deelde echter g>ee dat de K.V.P. niet op de heer Hommer zou stemmen, omdat het hem j? zUn politieke geestverwanten verstan- d'g voorkwam wanneer de Kamer „niet lri haar presidium iemand op zou ne- jPen die geacht moet worden van oor- ®6el te zjjn, dat degene die als voorzit- ;er is aangewezen, niet in de voorzit- e''Sstoel thuishoort wegens beweerd Semis aan onpartijdigheid..." Het bleek een schot in de roos te 2'jn. De heer Bommer kreeg nu slechts 54 stemmen van de 144 die werden Uitgebracht. De rest ging, op een Paar splinterstemmen na, naar de li berale heer Korthals, die nu met ®1 stemmen dus op de plaats van be heer Bommer is geschoven. Ten slotte is mr. Roosjen (A.R.) weer uls tweede ondervoorzitter aangewe zen. Over de politieke achtergrond van dit alles valt nog wel het een en ander 5Pee te delen. Het effect kan, zoals ®hs zelfs door een geestverwant van socialisten werd bevestigd, nauwe- 'llks anders zijn dan een stevig presti geverlies voor de P.v.d.A. die met haar uptreden slechts bereikt heeft, dat de Zechtse fracties zich met de V.V.D. E®nd de voorzitter hebben geschaard. ■~e P.v.d.A. heeft zonder uitzondering P overste Fens gestemd, om te de monstreren, dat het haar toch heus om een anti-K.V.P.-hetze begonnen ^as, maar het resultaat is slechts ge- eesb dat de scheiding tussen socialis- rt i".en be rest van de Kamer nog dui- eJUker is geworden. Ongetwijfeld heeft dat deel van de ?5laUstische fractie, dat thans de 'rijd begeert, weer de overwinning .naald op de rest. die deze actie biet heeft gewild. Men beweert nu In P.v.d.A.-kring wel, dat men dit al- los geheel buiten de politiek moet zien, bie het zoeken naar een nieuw kabi net beheerst. Dat is in theorie mis schien mogeljjk, maar het is wel dui delijk, dat met dit socialistisch optre den en de reactie erop een nieuwe stoot is gegeven in de richting van bet uiteendrijven van de samenwer king tussen K.V.P. en P.v.d.A. Aangezien prof. Beel zich als infor mateur thans slechts bezig houdt met bet bestuderen van combinaties en mo gelijkheden ter verwezenlijking daar van een theoretische opdracht dus kan men alweer in theorie zeggen bat de informateur zich geheel zal ab straheren van wat zich op het Bin nenhof heeft afgespeeld. In wezen is "et natuurlijk heel anders. Zijn wij goed ingelicht, dan is mr. zijn politieke vriend voorzitter Korten horst is hem kennelijk te hoog ge weest. Van een staatsman, met wie onder alle omstandigheden nog wel valt sa men te werken, is de katholieke frac tievoorzitter gisteren een strijder ge worden, die maar liever meteen ten aanval overgaat, zich bewust van de waarde van het spreekwoord, dat de eerste klap een daalder waard is. De socialistische ministers, die in de Ka- merbanken waren teruggekeerd, heb ben hun eerste attaque reeds te pak ken. De verbazing was groot. Niemand in de socialistische hoek deed nog een mond open. Het nieuwe parlementaire halfjaar belooft wel spannend te wor den. Bij de stemming hebben zich nog enkele merkwaardigheden voorge daan. Het was opvallend, dat de bei de pacifistische socialisten zich de eerste maal bij de rechtse meerder heid aansloten. De P.v.d.A. stond dus volkomen geïsoleerd. Bij het aanwij zen van drs. Korthals als ondervoor zitter bleek, dat de pacifisten de heer Schuerer een van hun geestver wanten in de P.v.d.A. hun stem hadden gegeven. Ook kwam aan het licht, dat de heer Schuerer, die drie stemmen kreeg, nog een stem van zijn pacifistische vriend in de P.v.d.A., de heer Franssen, heeft ge kregen. Deze laatste heeft kennelijk van de heer Schuerer weer een stem teruggekregen. Daar op de heer Bommer 54 stemmen zijn uitgebracht, moeten er onder de C.H. of de A.R. nog wel leden geweest zijn, die zich van de tegenstoot tegen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiimniiii De Nederlander Schmidt, die sedert eind 1953 in Indonesië in gevangenschap is gehouden, is vrijgelaten en uit Indo nesië vertrokken, aldus is van officiële zijde in Den Haag meegedeeld. De termen van het vonnis, waarmee het proces-Schmidt beëindigd is, zijn van dien aard geweest, dat de straf van de heer Schmidt overeenkwam met de tijd, die hij reeds in arrest had door gebracht, zo verneemt onze Haagse re dacteur. De thans 56-jarige H. C. J. Schmidt is in Djakarta na een proces dat bijna een jaar duurde en waarbij mevrouw Mieke Bouman de verdediging voerde, op 15 oktober 1956 tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Mr. L. Lips, die de verdediging van mevrouw Bou man heeft overgenomen, is van deze uit spraak in appèl gegaan. Met de uitspraak in hoger beroep hebben de Indonesische autoriteiten lange tijd gewacht. Uit Djakarta is thans bericht ontvangen, dat bij vonnis in revisie van woensdag Schmidt werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf met aftrek van preventief en be vel tot onmiddellijke invrijheidstelling. De heer Schmidt werd 8 december 1953 in Bandung gearresteerd op be schuldiging van subversieve activiteiten tegen de Indonesische regering. Met de heer Schmidt bevinden zich thans alle 23 Nederlanders, die tussen 18 december 1953 en 28 september 1954 werden gearresteerd en op 1 juni 1955 nog in gevangenschap waren, in vrijheid met uitzondering van de heer L. N. H. Jungschlager die tijdens het tegen hem gevoerde proces overleed. De vrijgelaten Schmidt. de socialisten hebben willen distancië- ren. Ook dit is typerend voor de verhou dingen. B(j de aanvang van deze eerste verga dering na de verkiezingen, die niet zon der politieke betekenis is geweest, wer den de 150 leden beëdigd. Er waren ver schillende oud-ministers bij, die nu met de Kamerleden in de banken zaten, in afwachting wat de politiek hun verder zal brengen. Zullen zij wederom als strijders tussen het voetvolk mee op trekken? Wanneer er een extra-parle mentair kabinet tot stand zou komen, met bij voorkeur niet-politieke figuren, dan zullen zij voorlopig weer als parle mentariërs gaan optreden. mm. Na zijn herverkiezing tot voorzitter der Tweede Kamer ontvangt dr. L. Korten horst de gelukwens van prof. Oud. f De Russische plaatsvervangende minister-president Josef Koezmin, tevens hoofd van „Gosplan", de commissie voor het economisch plan, is uit zijn functies ontheven en tot voorzitter van de raad voor natuurwetenschappen en economie benoemd. Hij blijft minister. Bij „Gosplan" wordt hij opgevolgd door Alexei Kosjigin de voormalige minister van financiën en lichte indus trie. De 54-jarige Kosjigin wordt in het Westen als een felel stalinist be- beschouwd. Koezmin, die 49 jaar is, is o.m. verantwoordelijk voor het op stellen van het zevenjarenplan 19591965, dat volgens minister-president Khroesjtsjev de Sovjet-economie volledig zal hervormen. Toen Khroesjtsjev vorig jaar het ze venjarenplan openbaarde schoof hjj Koezmin, een tot dan toe vrijwel on bekende functionaris in de financiële controlecommissie van de party, naar voren. Tijdens het 21ste partycongres, een maand later, werd het plan pas definitief goedgekeurd. Toen scheen er nog geen wolkje aan de lucht voor Koezmin te zyn. Overigens is in Mos kou niet bekendgemaakt wat de reden van diens vervanging is. Zoals gebrui kelijk was de officiële verklaring kort. Kosjigin is in 1939 tot lid van het centrale comité gekozen. Stalin be noemde hem in 1941 tot premier van de Russische republiek, de centrale en grootste staat van de Sovjet-Unie. In 1948 keerde hy in de Raad van Minis ters van de U.S.S.R. terug als minis ter van financiën, om later tot minis ter van lichte industrie te worden ge promoveerd. Hy is begonnen als direc teur van een staatsbedryf. Op tie ledenvergadering van de Am sterdamse heiersvereniging „Broeder schap" is besloten maandag 13 april a.s. een staking van 24 uur te houden als protest tegen de aan een aantal heiers bij rechterlijke vonnissen opge legde dwangsommen. Het aantal hei ers in de hoofdstad bedraagt circa 180. In oktober en november j.l. werden in twee korte gedingen resp. over een langzaam-aan-actie en over een staking totaal 44 heiers veroordeeld tot betaling van een dwangsom van 25 per man voor elke dag dat zij geen gevolg ga ven aan het bevel tot werkhervatting. Aanleiding tot de Staking, die medio september begon en 26 november ein digde, was de invoering can de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedidjf. De pa troons, die de korte gedingen aanhan gig hadden gemaakt, zün ot nu toe nog niet overgegaan tot invordering van de dwangsommen. Donderdag 9 april a.s. doet het ge rechtshof te Amsterdam uitspraak in het hoger beroep dat een der ex-sta kers had aangetekend tegen het in eer ste instantie door de president van de rechtbank in kort geding gewezen von nis. Voordat de ledenvergadering werd gehouden heeft de heiersorganisatie zich per brief tot de betrokken patroons gewend met het verzoek de dwang sommen in te trekken. Waarnemers in Washington trekken uit de onvolledige gevens die het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft gepubliceerd over de kernproeven op grote hoogte, in september van het vorig jaar gedaan door de Amerikaan se marine, de conclusie dat deze proe ven weliswaar waardevolle gegevens hebben opgeleverd over de straling in de ruimte, doch de militaire autoritei ten geen middel aan de hand hebben gedaan om vijandelijke raketten met kernlading te bestrijden. Uit de proe ven is namelijk gebleken dat de hoeveel heid straling in het magnetische veld om de aarde toeneemt door de ontplof fing van kernbommen op grote hoogte en dat daardoor de opsporing van vij andelijke raketten door middel van ra dio of radar bemoeilijkt wordt. De ge leerden vrezen dan ook dat een even tuele aanvaller weieens gebruik kan maken van atoomontploffingen in de ruimte om het opsporingssysteem door middel van radar van de V.S.te ont wrichten, aldus meldt Reuter uit Wash ington. De helicopter waarmee koning Boude wijn van België naar Brussel zou vlie gen, heeft een noodlanding op een wei de nabij Dinant moeten maken, wegens motorstoring, aldus meldt U.P.I. De koning had een bezoek gebracht aan de tankschool van Stockem nabij Arlon. Onmiddeliyk nadat het nieuws zich in het kleine dorp Hoyet had verspreid dat „de koning uit de lucht was komen vallen", begaven de dorpelingen zich naar de weide, waar de koning zich enkele ogenblikken met hen onderhield. Koning Boudewijn kon even later zjjn reis per auto voortzetten. V^er woensdagmiddag zeker niet <ip Plein 1813 teruggekeerd met <j„t eeedeling voor zijn partijgenoten ftp .erniet de voorstellen van prof. Bp I niets te beginnen zou zijn. Prof. bloeit u nu echter weI de grootste eP j hebben om de onzuiverheid, die tp 'je situatie is ontstaan, weer weg "ok 0-"' He brede-basis-papieren zijn g '"/-(in ogen ongetwijfeld in waarde Romme heeft ditmaal H1pnPrinmpiële voorkeur voor de sa- ODz» king met socialisten duidelijk £ezet. De prijs die hij zou hebben u betalen de verguizing van President Eisenhower van de Verenigde Staten en premier Macmillan van Groot-Brittannië zijn het er gisteren in het buitenhuis van de Ameri kaanse president in Camp David, in Pennsylvanië, over eens geworden deze zomer met de Russische premier, Khroesjtsjev, een topconferentie te hou den. United Press International heeft dit van officiële zijde in Gettysburg vernomen. „Kleine" geschillen tussen het Britse en Amerikaanse standpunt over de bewoording van de nota aan de Sovjet-Unie waarin de voorwaar den van een topconferentie worden uiteengezet zouden spoedig zijn opge lost. Een officiële woordvoerder heeft een verslaggever van Reuter mee gedeeld dat de beide staatslieden wat Berlijn betreft het been stijf willen houden. Hij verklaarde er zeker van te zijn dat Macmillan bepaalde aan bevelingen heeft gedaan aangaande de geallieerde politiek jegens de Sovjet- Unie. Eisenhower en Macmillan hebbei gisteren reeds tweemaal met elkaar over de kwesties Berlijn en Duitsland en de bezoeken van de Britse premier aan Moskou, Parijs en Bonn geconfereerd. Vandaag zullen functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en op het gebied van de atoomconferentie deelnemen. Advertentie Twee Haagse glazenwassers zijn vrijdagmiddag ernstig gewond, toen de zeven meter hoge ladder, waarop zij hun werk verrichtten, omviel. De ladder raakte de voedingsdraden van de tram, die over een afstand van tientallen meters af braken; een urenlange stremming van het tramverkeer was hiervan het gevolg. Brandweerlieden zijn hier bezig met het opruimen van de ladderwagen. Voordat Eisenhower en Macmillan naar Camp David vlogen hebben z;j een uur geconfereerd met de minister van buitenlandse zaken, Dulles, aan diens ziekbed in het Walter Reed zie kenhuis te Washington. De bespreking met Dulles duurde ruim een uur. Be halve de resultaten van Macmillans Russische reis werden er ook de re cente internationale ontwikkelingen be sproken. Dulles heeft zich in het zie kenhuis regelmatig door zjjn staf laten inlichten over de laatste ontwikke lingen, zodat hy niet onvoorbereid aan het gesprek deelnam. Eisenhower en Macmillan hadden elkaar bfj de arm vast toen zij, lachend en pratend, sa men het ziekenhuis verlieten. Onmid dellijk na hun bezoek aan Dulles ver trokken zy naar Camp David, een vlucht van ongeveer een half uur. Volgens het conservatieve blad „Pa ris Presse" heeft president De Gaulle van Frankryk in het begin van deze week een geheime boodschap aan Eisenhower gezonden. In bevoegde Franse kringen heeft men zich van commentaar op dit bericht onthouden. Maar Reuter en A.F.P. melden dat vol gens de Parqse avondpers De Gauile in zyn boodschap zu'n houding ten aan zien van de huidige problemen tussen Oost en West uiteenzet. Premier Segni van Italië en diens mi nister van buitenlandse zaken, Pella, zyn gisteren uit Parijs in Bonn gearri veerd voor besprekingen met kanselier Adenauer over de Berlijnse kwestie. Adenauer begroette de beide staatslie den op het vliegveld nabij Bonn. Seg ni zei bij zijn vertrek uit Parijs dat bij de besprekingen met de Franse autori teiten „volmaakte eenstemmigheid" over de belangen en meningen aan de dag was getreden. De Franse premier, Debré, zei dat de „Frans-Italiaanse so lidariteit volkomen is en hechter dan ooit". Tengevolge van een ongeval is gis teren de 60-jarige heer B. Meerlo uit de Herweperstraat te Rotterdam om het leven gekomen. De man reed op zyn fiets over de Buitendijk, toen hy de macht over het stuur verloor. Hy reed van de dyk af en kwam in een sloot terecht. Een automobilist, die achter hem reed, heeft hem direct uit het water gehaald. In bewusteloze toestand is de man naar het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar hy later is overleden. v.a. AUTOMOBIELBEDRIJF Dr. D. Bakkerlaan 12-16, Bloemendaal Telef. 57500 (K 2500) (Van een medewerker) Dezer dagen is een persbericht ver schenen, waarin een zekere te genstelling bleek tussen de beide confessionele vakcentrales enerzijds en het N.V.V. anderzijds over de vraag, hoe een eventuele nationale „ruimte", aanwendbaar voor welvaartsverhoging, zou moeten worden besteed. Het is op zich een zeer onprettig teken, dat zelfs de werknemerscentrales het samen niet eens kunnen worden over de vraag, op welke wijze de welvaart van hun leden het best kan worden bevor derd. Men moet natuuriyk niet overal politiek achter zoeken, maar het N.V.V. maakt het ons toch wel erg moeiiyk, om in dit geval geen verband te leggen tussen de eis, die tydens de verkiezingsstryd is geformuleerd, van een algemene loonronde en de hou ding, die deze vakcentrale thans in neemt. De relatie tussen Partij van de Arbeid en het N.V.V. is daartoe te nauw. Reeds by het uitbreken van de cri sis is door mr. Burger in de Kamer gezegd, dat het terugdraaien van de bestedingsbeperkende maatregelen voor de werknemers een looneis van onge veer 5 pet. betekende. We hebben dat by die gelegenheid een vorm van boe- renbedrog genoemd. Maar men is ermee Sociaal de boer opgetrok ken. Zelfs de oud- rnrnmpti tnar minister van Sociale commentaar Zaken deed dit ook al had hij bij tal van gelegenheden als minister ver klaard, dat in 1959 niet aan een loon ronde was te denken. Het zou nu al te dol zijn, als het N.V.V. alles maar inslikte en dienten gevolge ook de P.v.d.A. dit voorbeeld zou volgen. Toch wagen we het, een beroep op het gezond verstand te doen van de sociale en politieke leiders, om zich over de vraag of een loonronde al dan niet gewenst en verantwoord is eerst nog eens terdege te bezinnen. (Vervolg op pagina 5) Advertentie 2 CV. vanaf f 3.987.— (de goedkoopste kilometers ter wereld) ID-19 Standaard 9.375.— ID-19 Luxe f 10.250.— DS-19 13.250.— KORTE KLEVERLAAN 30—40 TEL. K 2500 - 51301 Gespecialiseerde service- en reparatie-afdeling. AMERIKAANSE wasinrichting. AGENTEN in diverse omliggende plaatsen. Vlak bij Tilburg op de weg van Goir- le naar Tilburg, zyn gisteravond even over acht de gebroeders van Meche- len uit Tilburg om het leven gekomen bij een motorongeluk. In een flauwe bocht is de motor, waarop zy zaten op de linkerweghelft geraakt en tegen een personenauto gebotst. De gebroe ders overleden ter plaatse aan hun ver wondingen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 eVrwachting tot zondagavond (op gemaakt 11.15 uur) Aanvankeiyk enkele buien. Morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Zwakke wind. Iets hogere temperaturen overdag. Zondag: zon: 6.41-18.55, maan: 16.15- 5.18. Maandag: zon: 6.38-18.56, maan: 17-32. 5.47. temp neersl. Station Weer hedeD max afgel. 7 uur gist. 24 uur Stockholm onbewolkt -4 8 0 Kopenhagei onbewolkt 1 8 0 Londen zwaar bew. 5 11 0 Amsterdan zwaar bew. 5 10 10 Brussel mist 3 9 8 Luxemburg licht bew. 3 12 0 Paiijs geheel bew. 4 8 0 Nice licht bew. 10 16 0 Berlijn onbewolkt 4 16 0 Frankfurt regen 5 12 7 München licht bew. 2 16 0 Zünch mist 1 16 0 Genève mist 4 17 0 Locarno geheel bew. 8 14 0 w e*ien onbewolkt 4 12 0 Innsbruck licht bew. 2 17 0 Rome licht bew. 10 20 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1