Eisenhower tegemoetkomend tegenover Moskou Roofovervallen in het noorden opgehelderd „Proces was enscenering van begin af Nog felle gevechten in de hoofdstad van Tibet Eind augustus een topconferentie? Overeenstemming over ontwerp voor een antwoordnota aan de Russische premier Wild-West" in Loosdrecht VLIEGENDE ZUSJES Drie sware jongens door de politie gegrepen Vernielingen op scheepswerf Gezin in Amerika vermoord Staatsbezoek van koning Boudewijn Vijf jaar doorgebracht in omheind verblijf van 20 vierkante meter Over de verblijfplaats van de Dalai Lama niets met zekerheid hekend Volkstelling op 2 en 3 mei 1960 26 t.b.c.-gevallen in Millingen Engelse raket geleerde neemt ontslag Het weer Onenigheid tussen vroegere firmanten Kabinetsformatie Prof. Beel woensdag naar de Koningin Raadsel in Groningen Onrust door ruzie bij directieleden Elke aanwijzing van het motief ontbreekt Op 8, 9 en 10 juli SCHMIDT OP LONDON AIRPORT Twaalf Jordaanse officieren in arrest Hele bevolking wordt doorgelicht Geldkistje uit de Rijn gehaald Inhoud f 1300,- Baby door auto overreden en gedood Het weer in Europa MAANDAG 23 MAART 1959 82ste JAARGANG No. 30170 55 President Eisenhower van de Verenigde Staten en pre- nier Macmillan van Groot-Brittannië hebben zaterdag op het buitenverblijf van Eisenhower in Camp David, in de Amerikaanse staat Pennsylvanië, overeenstemming bereikt over een ontwerp voor een antwoordnota aan Moskou be treffende het houden van een topconferentie, aldus meldt Gnited Press International. De regeringen in Parijs en Bonn hebben tijdens het weekeinde inmiddels de ontwerp- nota ontvangen en hebben zich reeds gezet aan een bestu dering ervan. De Nederlander H. C. J. Schmidt, die, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, na vijf jaar in Indonesië ge vangen gezeten te hebben, plotseling is vrijgelaten, is zon dagochtend tegen twaalf uur met een lijnvliegtuig van de Qantas in Londen aangekomen. Hij zou vandaag doorreizen naar Schiphol. mm Falcon wollen Tweedmantels Aanhoudend zacht BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon; Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmulden; leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: 3. 3. W Boerrlgter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Sovefln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 6.30 uur avonds tel. 21544 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiii Het schijnt dat president Eisenhower een zeer tegemoetkomende houding tegenover de Russen heeft aangenomen. Hij zou zijn eis dat de ministers conferentie „aanzienlijk resultaat" moet leveren thans hebben laten vallen en reeds over de ministersconferentie tevreden zijn als de heren maar een agenda weten op te stellen voor de topconferentie. Wel zal met opzet in de Westelijke antwoordnota's aan Moskou geen datum voor een topconferentie Worden genoemd, omdat dit naar de opvatting van Eisenhower en Macmil lan de Russische premier, Khroesjtsjev, een excuus zou geven om voor te stellen, de conferentie van ministers van buitenlandse zaken, die volgens het Westen 11 mei tc Genève moet beginnen, te laten vervallen. Volgens Reuter is Eisenhower voornemens de topconferentie in de tweede helft van augus tus te houden. bHet heeft er alle schijn van dat de Britse premier president Eisenhower ®rvan heeft overtuigd, dat een topcon ferentie deze zomer onvermijdelijk is, Omdat Khroesjtsjev de enige man in de Sovjet-Unie is om mee te onderhan delen, als men een-kans wil hebben op een regeling van Je kwestie-Berlijn en net Duitse vraagstuk. Eerst heeft de Amerikaanse president bet houden van een topconferentie steeds afhankelijk gesteld van een zekere mate van suc ces bij een eerder te houden bijeen komst van ministers van buitenlandse Zaken. in 2yn racjj0_ en televisierede mannï Arnerikaanse volk verleden week zino* gaf bij echter al een aanwfl- t 'g,dat zijn houding soepeler was ge- Stat zei toen- dat de Verenigde - aten bereid waren deze zomer aan een topoverleg deel te nemen, „aan genomen dat de gebeurtenissen zulk een Verdere poging rechtvaardigen". Alge- Ineen wordt thans aangenomen, dat Ei senhowers bereidverklaring ook voor de mogelijkheid van een mislukking van de conferentie van ministers van bui tenlandse zaken van Oost en West geldt. Eisenhower en Macmillan hebben za terdag ook gesproken over een Brits Voorstel tot „bevriezing" van de strijd krachten en wapens in een zone in Midden-Europa op een bepaald peil. twee staatslieden hebben er in het Mgemeen over van gedachten gewis- Seld en hebben geen beslissing geno teen, aldus heeft de perssecretaris van President Eisenhower, Hagerty, mee gedeeld. Toen men Hagerty vroeg of de Amerikaanse regering heeft toegezegd •tet „bevriezingsplan" te bestuderen, antwoordde hij: „Het is besproken en ?.at is alles". Een Britse woordvoerder, ff°P.e, zei dat het Britse plan ter spra- e is gebracht om te horen hoe men erover denkt. Ais het in goede aarde aÜ, gaat de Britse regering het mis- tehien verder uitwerken. Hope wees er- °P dat de Britse regering niet voor „dis- teigagement" of vermindering van het ®antal troepen in een Middeneurope- zone is. Het Britse plan heeft de tot standkoming van een zone met doelma- Jjg toezicht en inspectie op de strijd krachten ten doel. De Britse regering tegen een ingrijpende vermindering van het aantal troepen omdat de NATO .land toch al niet zo sterk is. Het ■pritse plan is een nieuwe versie van ®?h plan dat de toenmalige Britse mi- fbster-president, Eden, in 1955 op de topconferentie naderbij zullen brengen", tend, aldus Hope. ■Eisenhower en Macmillan zijn gister middag samen per auto uit Camp Da ted naar Washington gereden, waar zij gedurende drie kwartier met de Ame- P'laan,se minister van buitenlandse za- Dulles, hebben geconfereerd. Ra il?0 Moskou verklaarde in een uitzen- ?'bg voor Noord-Amerika dat er een mntewlnd vol verwachting over alle vontinenten waait en dat „men zich lle.ts beters kan wensen" dan dat de pUts-Amerikaanse besprekingen een C0Pconferentie naderbij zullen brengen. Aluorers president Eisenhower en pre ker Macmillan voor besprekingen naar amp David gingen, brachten zij eerst heEeen bezoek aan minister Dulles in jyjj, Walter Reed-hospitaal te Washington. ziet hier de drie staatslieden tijdens hun bespreking. Het rustige Loosdrecht werd zater dagochtend opgeschrikt door een wild west-toneel dat zich afspeelde voor het gebouw van de Boerenleenbank aan de Nieuw-Loosdrechtsedijk. Een firmant van een Loosdrechts bedrijf, zekere D„ wachtte daar met nog vijf man op zijn vroegere compagnon Sp„ die bij de bank geld zou halen dat hem volgens D. niet toekwam. Het tweetal was des tijds met onderling goedvinden uit el kander gegaan, omdat er onenigheid was ontstaan. Sp. kwam zaterdagoch tend in zijn auto aanrijden, herkende D. en reed op de groep mannen in. Eén van hen, Sm., werd door de bumper van de auto geraakt en op de motor kap geslingerd. De man had verwon- dingen opgelopen aan zijn hals, zoals later bleek. D. rende op de bestuurder Sp af wiens auto in de berm tot stilstand was gekomen. Op dat ogenblik greep Sp., volgens het verhaal naar zijn binnen zak. D. vreesde dat het een wapen was, ging naar zijn eigen auto en bemachtig de een krik. Sp. die in het bezit bleek te zijn van een ploertendoder nam de vlucht. De gewonde Sm. sprong vervol gens in de auto van Sp. en reed hem achterna. Sm. die nu achtervolgde was geworden wist de auto te ontkomen en verschool zich achter een heg. De poli tie, die intussen was gewaarschuwd, bracht het gezelschap naar de politie post waar de nodige processen-verbaal werden opgemaakt. Nadat hij zaterdagmiddag nog een onderhoud had gehad met mr. Cals, de minister van O., K. en W. in het demis sionaire kabinet, heeft de informateur prof. Beel hedenochtend een gesprek gevoerd met mr. Burger (P.v.d.A.). Voor vanmiddag stond op het program een conferentie met prof. Romme (K.V.P.), dr. Tilanus (C.H.) en dr. Bruins Slot (A.R.) tezamen. Morgenochtend volgt noe een gesprek met prof. Oud (V.V.D.). De informateur, die, zoals men weet, ver leden week ook reeds met deze fractie voorzitters besprekingen heeft gevoerd, zal woensdag rapport aan H. M. de Ko ningin uitbrengen. Vermoedelijk zal dit op paleis Soestdijk geschieden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii De Groninger recherche onderzoekt momenteel de raadselachtige vernie lingen, die in de nacht van donderdag op vrijdag zijn gepleegd op het terrein en in de gebouwen van de scheepswerf Van Houten aan het Winschoterdiep te Groningen. Hier is de boel grondig kort en klein geslagen. Verschillende machines zijn „des kundig" vernield, schriftelijke beschei den zijn uit de kantoren ontvreemd en kantoorkasten zijn overhoop gehaald. Enkele vitrines waren kapot gesla gen. In de loodsen waren twee snijma chines, een draaibank, een persbank en een tractor met hamers en snijappa- raten bewerkt. Een spanbord was afge broken en in het Winschoterdiep ge gooid. Het bleek de recherche bij haar on derzoek dat op de werf onenigheid was ontstaan tussen de directieleden. Hier door was er onrust gegroeid onder het veertig man tellende personeel. De schade is aanzienlijk. In de bossen op ruim tien kilometer ten westen van Annapoiis in de Ameri kaanse staat Maryland zijn zaterdag de stoffelijke overschotten gevonden van de 27-jarige mevrouw jackson en haar vierjarig dochtertje Susan Ann, aldus meldt Reuter. Zestien dagen eer der heeft men in de omgeving van Fre dericksburg in Virginia, 150 kilometer ten zuiden van Annapolis, de stoffelijke overschotten gevonden van de andere twee leden van het gezin Jackson, de 29-jarige vader en het anderhalfjarig dochtertje Janet. Het gezin van jack son, een vrachtautochauffeur, is twee maanden geleden verdwenen. De vader en Janet bleken te zijn dood geschoten. De moeder is waarschijnlijk door wurging om het leven gebracht. Susan Ann kwam waarschijnlijk door een harde slag tegen het hoofd of door verstikking om. Elke aanwijzing van het motief van deze moord ontbreekt, aldus de politie. (Van onze correspondent) Een reeks van roofovervallen in het noorden van het land is tot klaarheid gebracht, nu dank zij een langdurig en hardnekkig onderzoek door de rijks recherche in samenwerking met de Amsterdamse centrale recherche de drie daders zijn gepakt. Een hunner, een 37-jarige man uit Goutum bij Leeuwar den zat al geruime tijd. Hij was gepakt nadat hij het vorig jaar mei een bankloper van zijn tas met 60.000 beroofde op de Ubbo Emmiussingel te Groningen. Thans zijn ook gearresteerd een 31-jarige man en zijn 45-jarige broer, een elektrisch lasser uit Amsterdam, beiden zware jongens, die ai eerder voor overvallen zijn gestraft. De drie zusjes Sevink uit Den Haag schreven onlangs een briefje naar de voor zitter van de Aeroclub of zij misschien ingeschreven konden worden voor een vliegerstraining. Aangezien ze te jong waren besloot men ze na overleg met de ouders uit te nodigen voor een vliegtochtje. Aangezien het vliegveld Zestien hoven zaterdag potdicht van de mist zat, liet de heer Uges, voorzitter van de Aeroclub, haar dan maan het vliegtuig zien, waar ze als het weer beter wordt mee de lucht in gaan. Men ziet hier het glunderende stel in de cockpit van het toestel. Achterin Thera en zittend Marion en Hariet. Koning Boudewijn heeft het voorne men 8, 9 en 10 juli een staatsbezoek te brengen aan koningin Juliana en prins Bernhard. België Voor Gent en omgeving is voor vandaag een algemene staking af gekondigd als protest tegen het sluiten van een grote textielfabriek, waardoor honderden mensen zonder werk komen In Tibet woedt de strijd tussen Chinese communisten en Tibetanen in alle hevigheid voort. Volgens United Press International zou er niet alleen in de hoofdstad Lhasa, maar ook in andere plaatsen van het land worden ge vochten. Onbevestigde berichten willen dat Giantse, een plaats in Midden- Tibet met een bevolking van vijftienduizend zielen, in handen van de op standelingen is gevallen. Over de verblijfplaats van de Dalai Lama, de jonge heerser van Tibet, is niets met zekerheid bekend. Volgens sommige berichten is hij naar Peking overgebracht, volgens andere zou hij bij de gevechten zijn omgekomen. In Indië worden biddiensten voor hem gehouden. iiiiiiiiiiiiimiiiiiimHiiiiiiiiiimimiiimiiiiiniiiiiiMiiiimim Prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur van hét centraal bureau voor de sta tistiek heeft meegedeeld dat 2 en 3 mei 1960 een volkstelling voor geheel Nederland zal worden gehouden. Deze telling zal in twee dagen moeten zijn voltooid. Het uitwerken van de aldus verkre gen gegevens zal enige jaren vorderen, aldus prof. fdenburg, de voorbereidin gen zijn al enkele jaren aan de gang De opstand is om hem uitgebroken, omdat in Lhasa de indruk heerste dat de Chinezen probeerden de Dalai Lama die geestelijk en tegelijk werelds leider van Tibet is, naar Peking over te bren gen. UPI meldt dat hij volgens de laat ste berichten huisarrest heeft in zijn pa leis. Premier Nehroe van Indië heeft vandaag in het parlement verklaard dat de regering van zijn land een Chinese suggestie heeft verworpen om het personeel van het Indische consu laat-generaal in Tibet zijn intrek te laten nemen in het Chinese bureau voor buitenlandse zaken in Lhasa. Nehroe zei dat dit personeel krachtens het internationale recht aanspraak kan maken op de grootst mogelijke bescherming van de zijde der Chine zen. Hij gaf voorts uiting aan zijn be zorgdheid over de toestand in Tibet en zei te hopen dat de moeilijkheden al daar spoedig langs vreedzame weg tot oplossing zullen worden gebracht. De ambassadeur van Indië te Peking heeft in opdracht van premier Neh roe gisteren bij de communistisch-Chi- nese regering de bezorgdheid van zijn regering kenbaar gemaakt over de ge beurtenissen in Tibet. De voornaamste zorg van Indië is de mogelijke stroom van vluchtelingen uit Tibet en de in vloed van de revolutie op zijn protec- toraatsgebieden. De Indische consul-generaal in Lha sa, majoor Chibber, zou met zijn gezin in veiligheid zijn, ondanks de gevech ten die in de omgeving van z(jn con sulaat woeden. Volgens de Indische inlichtingendienst zijn bij de gevechten van de laatste maanden vijftigduizend communisten en vijftienduizend Tibetaanse opstande lingen om het leven gekomen. Toen de gevechten in Lhasa begonnen, na men, volgens de inlichtingendienst, reeds driehonderdduizend Tibetanen aan de opstand deel. Zij zouden onder lla< ht worden van een poging om tijdens Hjj zag er gebronsd en flink uit en vertelde direct na zijn aankomst op London Airport, dat zijn proces „een enscenering was van het begin af". „Het was net een goede show," zei hij, „zoals de Indonesiërs het noemen: een sandiwara." (toneelstuk) „Mijn tijd in de gevangenis, het ver lies van mijn betrekking bij een make laarsfirma en de confiscatie van mijn persoonlijke eigendommen, waaronder een kleine zaagmolen, heeft me alles tezamen ongeveer 700.000 dollar (meer dan 2,5 miljoen gulden) gekost." Op de vraag of hi) overweegt juridi sche stappen tegen Indonesië te onder nemen, dan wel verwacht dat de Neder landse regering iets dergelijks namens hem zal doen, antwoordde hij glim lachend: „Neewat voor nut heeft het zoiets te doen. Het zou nergens toe dienen." Schmidt had geen klachten over zijn behandeling in de gevangenis. „Ik heb vijf jaren in afzondering doorgebracht in een omheind verblijf, groot twintig vierkante meter. Daarin had ik een ka mertje waarin ik mijn voedsel kon be reiden. Van het Nederlandse consulaat kreeg ik sigaretten, boeken en voedingsmiddelen toegezonden. Ik heb er mij nooit bij neergelegd, dat ik de rest van mijn leven in gevangen schap zou moeten doorbrengen". Over het proces zei Schmidt verder nog: „Het was voor honderd pet. fout. Meer kan ik er niet over mededelen in verband met een gerechtelijke actie". Schmidt had contact gehad met Jung- schlaeger, die volgens hem was overle den tengevolge van een slechte behan deling. „Ik getuigde op Jungschlaegers pro ces. Hij werd van hetzelfde als ik be schuldigd van hulp aan de Daroel Islam en de Tentara Islam Indonesia (Islamitische Indonesische leger)." „Toen ik hem in de gevangenis ont moette was hij een ziek en nerveus man." Op de vraag hoe belangrijk hij Ne derlands Nieuw-Guinea voor de Indo nesiërs achtte, barstte Schmidt in lachen uit. „Als Soekarno ooit Nieuw-Guinea terijgt, gaat hij dood van schrik," zei hij, „De Indonesiërs geloven kennelijk dat Nieuw-Guinea het beloofde land is. Zij schijnen te denken dat het land zo rijk en welvarend is dat zij helemaal niet meer behoeven te werken." Schmidt zei dat de kranten woens dag in Djakarta kennelijk niet op de hoogte waren gesteld van zijn vrij lating. Hij stond niet onder bewaking ofschoon hij de indruk had dat hij door iemand werd gevolgd zolang hij nog in Indonesië was. De Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiger in Djakarta voorzag hem van kleding voor zijn reis naar Nederland en reed hem naar het vliegveld. De reis is door de Neder landse regering betaald. De afgelopen week zijn in Jordanië twaalf officieren gearresteerd, die ver- De heer Schmidt in zijn hotelkamer te Londen. leiding staan van Antuk Gounpo-Tasji, een inwoner van Litang in oostelijk Tibet. Een speciale correspondent van de Daily Telegraph bericht uit Darjeeeling. Bengalen, dat twee Tibetaanse officieren hem verteld hebben dat geheel Tibet aan de opstand tegen de Chinezen deel neemt. In Lhasa zouden gewapende bur gers samen met het Tibetaanse leger strijden tegen de Chinezen. de afwezigheid van koning Hoessein een staatsgreep te doen, die Jordanië een „Arabisch nationalistisch" regiem zou moeten geven, aldus bericht U.P.'n. De leider van het complot was een zekere Kassem, die vlak voor zijn ver trek naar de Verenigde Staten gearres teerd werd, toen de samenzweerders al hadden gemerkt dat men hun activitei ten observeerde. Alle arrestatiebeve len zijn uitgegaan in opdracht van Sa- mir Rif ai, de premier van Jordanië. IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIililllllllllllllllllllllllHlllllllllillllil (Van onze correspondent) Een doorlichtingseenheid van de Sti- ma zal deze week met de meeste spoed beginnen aan het doorlichten vau de ongeveer drieduizend inwoners van het plaatsje Millingen aan de Rijn. In een korte t(jd is het aantal tbc-gevallen in Millingen schrikbarend toegenomen. Zaterdag was het aantal reds tot 26 gestegen. De inwoners zijn zondag van de kan sel at opgeroepen vooral aan het onder zoek deel te nemen. Nog vóór Pasen hoopt men alle arbeiders in de plaat- t i tedustriën te hebben onderzocht. In de week na Pasen komen de andere inwoners aan de beurt. Vorig jaar nog is de bevolking op tbc onderzocht, maar daar het onderzoek geheel op basis van vrijwilligheid ge schiedt, is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat toen besmettingshaarden on ontdekt zijn gebleven. Naar de mening van de inspecteur van de volksgezond heid in Gelderland is waarschijnlijk een onbekende patiënt met open tbc de bron van het snel toenemende aan tal tbc gevallen in Millingen. De school jeugd in het plaatsje heeft inmiddels reeds een „krasje" gekregen. Btf het baggeren in de Rijn is een geldkistje met 1300 aan bankbiljetten opgehaald dat volgens de recherche te Arnhem afkomstig is van een winkelier in Brummen, die in januari van het vorig jaar werd bestolen. De daders van deze diefstal bevinden zich reeds in arrest. Een vier maanden oude baby van het gezin W. de J. in De Wilp (Gr.) is zon dagmiddag om het leven gekomen toen de kinderwagen waarin het kind lag, door een auto werd aangereden. Het kindje, een meisje, lag in de kinderwa gen op het erf van de buren, omdat de moeder naar de kerk zou gaan. Een an dere kerkganger parkeerde op hetzelfde erf zijn auto, maar moet daarbij in plaats van op de rem op het gaspedaal hebben gedrukt. De auto reed in volle vaart op de kinderwagen in. De baby werd op slag gedood. De autobestuurder was niet in het bezit van een rijbewijs, doch bestuurde de wagen onder toezicht van zijn zoon, die wel de vereiste papie ren bezat. De 31-jarige was militair en een oud-Korea-strijder. Zijn oudere broer is reeds meermalen veroordeeld, o.a. tot acht jaar gevangenisstraf voor soortgelijke overvallen in oost-Neder land. Het drietal opereerde van Amster dam uit en had een heel arsenaal ge vaarlijke wapens tot hun beschikking, o.a. v(jf automatische pistolen van 9- 12 mm. Zij hebben zich schuldig ge maakt aan de roofovervallen te Bril- til (zuivelfabriek) in de nacht van 30 op 31 december 1955, waarbij het hele gezin van de directeur gebonden werd. Hij zelf werd met het pistool in de rug gedwongen de brandkast te openen, waardoor deze overval gelukte en de bandieten er met 10.000 vandoor gin gen. In de nacht van 23 op 24 april 1956 werd een overval gepleegd op de Boerenleenbank te Hoogkerk. Ook deze overval kenmerkte zich door geweldda dig optreden. Hoewel deze overval mis lukte zagen de indringers kans zich aan de achtervolging te onttrekken. Ditzelfde was het geval bij de in de nacht van 10 op 11 april 1958 gepleegde overval op een veehandel bij Leegkerk. Bij die overval werden de bandieten, die de overvallenen op ruwe wijze had den gebonden, gestoord, daar zij er niet op hadden gerekend, dat er nog een vrachtwagen zou thuiskomen. Het drie tal ging er vandoor met de auto van een veehandelaar, welke naast het huis stond. Die auto werd in Amsterdam in het Amsterdam-Rijnkanaal teruggevon den. De drie mannen bleven niet onopge merkt. Een verpleegster heeft n.l. de drie mannen zien lopen en het viel haar op dat hert drietal erg nerveus deed. Toen er een oproep in de bladen verscheen voor het geven van inlichtin gen, werd melding gemaakt van dit luttele feit. De politie kreeg hiermede een draad in handen die tot de volle dige ontrafeling leidde. Het drietal heeft ook nog geprobeerd in april een overval te plegen op de notaris te Grijpskerk. Verder is een inbraak in de kazerne te Deventer gepleegd, waarbij allerlei wapens werden gestolen. De drie overvallers gingen heel zorg vuldig te werk. Ze besteedden vooral veel aandacht aan allerlei verkopingen en sloegen hun slag op het moment dat ze wisten, dat er veel geld te halen was. Een der voornaamste raketontwer pers van Engeland, P. H. Leyton, heeft zün ontslag genomen als hoofdontwer per voor de „Saunders-Roe-maatschap- pij", omdat volgens hem Engeland geen enkele politiek heeft ten aanzien van het ruimteonderzoek, aldus melden Reu ter en A.F.P. De 44-jarige Leyton i» de ontwerper van de „Black Knight", de Britse raket die deze maand boven het proefterrein te Woomera in Austra lië een hoogte van 560 kilometer bereik te. Britse geleerden zijn van oordeel dat een eventuele Britse kunstmaan met behulp van een „Black Knight" zal worden gelanceerd. Het ontbreken van een programma op lange termijn noemde de geleerde een onoverkomelijke hindernis voor het bereiken van successen in het ruimte onderzoek. Volgens hem zou Engeland nooit een even groot program kunnen opzetten als de V.S. en de Sovjet-Unie, maar de Britten zouden wel kunnen la ten zien dat men met weinig gelde lijke middelen behoorlijke resultaten kan bereiken, hetgeen de geslaag de proef met de genoemde raket had aangetoond. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Hier en daar mist, plaatselijk op klaringen en later kans op regen. Matige wind uit zuidelijke richtin gen. Aanhoudend zacht weer. Zon: 6.36-18.58. Maan: 18.52-6.16. Station temp neersL Weer heden max afgel. 7 uur gist. 24 uur Stockholm zwaar bew. 2 13 0 Kopenhci mist 5 10 1 Londen mist 6 14 2 Amsterdar mist 8 .2 5 Brussel geheel bew. 9 13 2 Luxembu geheel bew. 9 11 4 Pairjs mist 5 13 4 Nice licht bew. 9 16 0 Berlijn zwaar bew. 9 20 0 Frankfun geheel bew. 10 19 0.5 München mist 6 17 0 Zünch regen 10 17 2 Genève zwaar bew. 8 14 2 Locamo zwaar bew. 5 15 0 vv e*ien licht bew. 4 18 0 Innsbrui zwaar bew. 6 21 0 Rome zwaar bew. 10 19 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1